Agenda Vluchtelingen blijven zes maanden in In ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof Robert Long en Nelleke Burg Marechausee wil controle automatiseren in havens Minder bollen Lisser bakker geëxporteerd verliest Drie rijverboden worst-record bij controle brengen 7 Hartelijke ontvangst voor zestig Zuid-Amerikanen „Westerduin” •I OVER VAN GROOT I BOUWPROJECT 104 witte kunststof hangkasten hoogte 200 cm x 60 x 60 cm bezorgd p.st. ƒ102,- Afd. keukens tauwrhatrah 3 4 VERBAZING OVER LIGBAD EN DOUCHE OP KAMER 1 ■■ÜM 11 19 7 6 V R IJDAG 5 NOVEMBER K Velsen-IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) Heemskerk BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo'n drukker 1490. .051, '.491, ’.051, 1.609, I.870,- ’.431, - 1.949,- WIJK AAN ZEE De Uru- guayaanse vluchtelingen blijven in principe zes maanden in hotel „Westerduin” wonen. Deze ver blijfsperiode komt overeen met de werkwijze van de particuliere „Commissie voor vluchtelingen uit Chili”, die in dit half jaar probeert de vluchtelingen aan een woning te helpen. Velsen-Noord WIJK AAN ZEE. Hotel „Westerduin” biedt sinds donderdagmiddag gastvrij onderdak aan 60 vluchtelingen uit Uruguay. Om twaalf uur zetten op Schiphol 34 vluchtelingen voet op Nederlandse bodem. Een uur later ontmoetten ze in „Westerduin” een groep van 26 vluchtelingen, die al eerder in ons land was aangekomen. Wijk aan Zee In en om Haarlem IJMOND F I jk ’""’k r. vluchtelingen 1 bleem. De offers werden snel uitgepakt, i f geen pro- want in de eetzaal had de leiding van I u. kie lt. (ADVERTENTIE) 20 u.: Kerkweg. Verherentstraat. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) u.: 20 u.: (Van onze correspondent) (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIE) II Het gezelschap had een vliegt eis van ruim twaalf uur achter de rug. Ver moeid hingen sommige vluchtelingen te- gpn de bar of droomden wat weg op een stoel. In de gang van het hotel sleepten mannen en vrouwen met loodzware kof- Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Centrum: „Dub- van Ton Vorsten- Nljverheidsweg 27 Haarlem 023 - 319120 (toestel 23) vstraat, lam. .BTW. „Westerduin’ voor een kop soep en een broodmaaltijd gezorgd. DIVERSEN ZATERDAG 6 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg! alle leeftijden 10-12.30 u. De grootste afnemer, West-Duitsland, kocht 34.779 ton voor 120.776.00. Dat was naar hoeveelheid 6,3 procent min der, naar waarde 3,7 procent meer dan vorig jaar. Frankrijk vermeerderde zijn aankopen naar hoeveelheid en waarde met resp. 2,4 en 10,4 procent, tot resp. 12.705 ton en ruim 52,9 miljoen. De export naar de Verenigde Staten ging op beide fronten achteruit: hoeveelheid met 10,6 procent tot 13.112 ton, waarde met 7,9 procent tot 11.544 ton en steeg naar waarde met 2,1 procent tot 45.6 miL joen. AMSTERDAM - Binnen enkele ja- ren wil de Koninklijke Marechaussee per computer iedereen kunnen con troleren, die Nederland binnenkomt of verlaat. In navolging van op Schiphol in gebruik genomen contro lesysteem zou deze geautomatiseerde opsporingsmethode in de eerste plaats moeten worden verwezenlijkt in de Noordzeehavens en aan de grensover gangen over de weg met West-Duits land. De doorlaatposten Bergh, Venlo en Nieuweschans komen hiervoor het eerst in aanmerking. Hollandse door een De aanvragen van de Commissie om woonruimte, zo vertelt Roal Jans sen, wordt door veel gemeenten gun stig beoordeeld. In overleg met het gezin wordt dan een gemeente uitge kozen en vindt de voordracht plaats”. Hij benadrukt, dat de Commissie geen enkele druk op de gemeentebe sturen uitoefent om een paar wonin gen beschikbaar te s.tellen. „Wij ont kennen het probleem van de woning nood niet. Geeft een gemeente nieet thuis even goede vrienden”, zegt Roel Janssen, die verwacht, dat ook de vluchtelingen in Wijk aan Zee elders in het land wel een plaatsje zullen kunnen vinden. De fotograaf wordt met argusogen be keken en wordt verboden foto’s’ te ma ken. Na enig overleg met Gorge stemt een echtpaar toe op de kamer hun koffers uit te pakken, hetgeen dan kan worden gefotografeerd. Dé man laat de fotograaf alleen zijn rug zien De kinde ren kruipen wat rond en zijn vrouw lacht zuinig. Haar man blijkt fotograaf te zijn. Nieuwsgierig bekijkt hij het toestel van onze fotograaf. Ook hij wil een foto maken. Onze fotograaf en z’n collega van een ander plaatselijk dag blad poseren. Zijn toestel heeft hij (om gerekend in Nederlands geld) voor ruim achthonderd gulden in Uruguay gekocht. „Dat ding kost hier nog geen driehon derd gulden”, zegt onze fotograaf. De man en de vrouw zijn uiterst tevreden over de gang van zaken in hotel Wester duin. Vol verbazing staren ze naar het ligbad en de douche. Niet alle kamers bezitten deze luxe. De kamer is in hun ogen bijzonder groot en comfortabel- Ze maakt duidelijk, dat ze in het kamp in Argentinië in een kamertje „van onge veer 9 m2 moesten wonen. In hotel Westerduin kunnen ze bun geluk niet op. Ook anderen laten duidelijk blijken in hun sas te zijn. Id de eetkamer tan Westerduin wacht hen een broodmaaltijd, voorafgegaan dampend bord tomatensoep. HAARLEM. Bij een verkeerscon trole van 23 tot 2 uur in de nacht van donderdag op vrijdag heeft de politie aan drie automobilisten een rijverbod opgelegd wegens overmatig alcoholge bruik. Een 33-jarige Haarlemmer, een 41-jarige Haarlemmer en een 26-jarige Hoofddorper werden aangehouden op de Europaweg en de Wagenweg. Bij tier\ automobilisten werd geconstateerd dat' zij geen papieren bij zich hadden. Zij moesten deze later op het politiebureau laten zien. Na die periode van zes maanden, waarin naar een permanent onderko men wordt gezocht, volgt een „bege- leidingskuuf” van drie maanden. „De Zuidamerikanen komen uit kampen, waar onder de meest erbarmelijke omstandigheden moet worden geleefd Onze ervaring leert dat de mensen medisch grondig moeten worden op gelapt. Ze vernemen van ons alles over onze gewoontes. Er wordt gepro beerd ze de Nederlandse taal machtig te laten worden. Na 9 maanden voort durend met onze Commissie in con tact te hebben gestaan, wordt geacht, dat de vluchtelingen hun boontjes zelf kunnen doppen”. De Uruguayaanse vluchtelingen in hotel „Westerduin” zijn afkomstig uit kampen in de omgeving van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires. „De laatste jaren zijn tienduizenden inwo ners van Chili, Bolivia en Uruguay naar Argentinië gevlucht, waar ze een betrekkelijk rustig bestaan kon den opbouwen. Het regiem Perön be gon het de vluchtelingen lastig te maken en sinds maart, toen generaal Videla de macht overnam, is de toe stand onhoudbaar geworden”, aldus Roel Janssen, lid van de Commissie, die momenteel bestaat uit 15 perso nen en wordt gesubsidieerd door het Ministerie van CRM. afgehaald 97,- ongemonteerd 92,- ongem -afgeh. 87,- alle prijzen incl. B.T.W. Het onderbrengen van de 1 in hotel „Westerduin” gaf geen pro- Roel Janssen, woordvoerder van de. Commissie, die in een pand aan de Amsterdamse Herengracht zetelt, merkte op. dat de grote woningnood in de IJmond zeker tot de overplaat sing van de vluchtelingen naar dor pen en steden elders in het land zal leiden. „Wij hebben tot nu toe de gemeentebesturen in de IJmond niet benaderd voor woonruimte. Als er onder de vluchtelingen families zijn, die in de IJmond willen blijven wo nen. dan zullen wij de gemeente onge twijfeld gaan benadrern”. dusver ieder die de grenzen passeert, steekproefgewijs wordt gecontroleerd op grond van een boekwerk dat de namen van gezoohten vermeldt. Deze wijze vanopsporing is op Schiphol inmiddels geautomatiseerd. Na een proefperiode van enkele maanden heeft staatssecretaris Zeevalking van Justitie het systeem nu officieel in werking gesteld. Het omvat 33 beeld- schermterminals in de balies van de marechaussee en alle paspoortdoor- laatposten van de luchthaven. Na het inslaan van naam en geboortedatum krijgt de betrokken ambtenaar een rood of «groen signaal vanuit het dage lijks bijgehouden centrale geheugen. Het systeem op Schiphol heeft circa 300.000 gulden gekost. De staatssecre taris verklaarde dat pas tot automati sering was besloten nadat gebleken zou zijn dat „geen reden voor onge rustheid behoefde te bestaan voor de waarborging van de persoonlijke le venssfeer van de in het bestand voor komende personen". Alle belangstel lenden kunnen kennis nemen van de regels voor hantering van het sys teem, aldus de staatssecretaris. Volgens generaal-majoor Spronk is bijzondere aandacht geschonken aan de mogelijkheid de gegevens binnen enkele minuten geheel te vernietigen. „De angst van 1940, de mogelijkheid dat een plotselinge bezetter al deze informatie in de schoot geworpen krijgt, is hiervoor doorslaggevend ge weest”, aldus de heer Spronk. De Duitse bondsrepublièk heeft zo’n con trolesysteem aan de meeste van zijn grensovergangen reeds in gebruik. Ze zijn aan elkaar gekoppeld, zodat door heel Duitsland gegevens van gezoch- ten direct beschikbaar komen van andere doorlaatposten. De heer Spronk zei dat koppeling van de Duitse aan de Nederlandse gegevens uitgesloten is. „Op dat punt hebben we niets met elkaar te maken”. DEN HAAG. In het jaar juli 1975 tot en met juni 1976 is de Nederlandse bloembollenexport naar hoeveelheid 4.6 procent kleiner, naar waarde 3,2 procent groter geweest dan in het voorgaande jaar. De geëxporteerde hoeveelheid was 109.651 ton ,de waarde 427.574.000. De gemiddelde exportprijs per kilo was 3,90, tegen 3,60 in het voorgaande jaar. Een en ander blijkt uit gegevens van het Produktschap voor siergewassen. BIOSCOPEN Kennemer Theater. Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „MASH op wielen”, 19.30 en 22 u.: „Die Zauberflöte". 23.30.ti.- „Meisjes voor het fijne werk”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 „Twee binken op weg naar de hemel”. TENTOONSTELLINGEN Stadskantoor, Pres. Kennedy plein. Expositie wandkleden van mevrouw M. Floris, geopend tot en met 5 november tijdens kantooruren. Kennemer Oudheidkamer. Huize. Schey- beeck, Velserweg. Geopend op woensdag van 14 tot 16.30 en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins. Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN VRIJDAG 5 NOVÈMBER Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein 20 nen (VARA-speelgoedactie). Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 6 NOVEMBER Hulpdienst Help een Handje. Maandag tot en met zaterdag van 7-10 u: Zeestraat 61, tel. 24617. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend van 10.30-17.30' u. Wijkerbaan. Pres. Kennedvplein. 20 u. kie nen (VARA-speelgoedactie). Nieuwe Slof. Kerkstraat. 10 30 u. officiële opening door staatssecretaris W. Meijer van CRM. 15-24 u. open huis met presentatie Beverwijkse verenigingen en instellingen. 15- 17 u. open huis Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging, 20 u. KDO en operettekoor Animo met „lm weissen Rössl’’. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. en za Nederlands snijbloemenexport was in de eerste drie maanden van dit jaar naar hoeveelheid 5,4 procent, naar waar de 12,1 procent groter dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar: hoeveelheid 76.499 ton, waarde 763.142.000. Gemiddelde exportprijs per kilo 9,98 tegen 9.39 vorig jaar. Robert Long begon zijn carière in de showbussines als zanger bij de popgroep „Unit Gloria”. Vervolgens ging hij op de solo-toer, waarbij zijn eerste (nederlands- talige) lp „Vroeger of Later” meteen al een enorme bestseller werd. Er gingen driehonderd duizend exemplaren over de toonbank. Geïnspireerd door dit succes stelde Robert Long een kabaretprogramma sa men, waarin hij terzijde werd gestaan door de Haarlemse troubadoure Cobi Schreijer. Dit programma, dat over het algemeen positief werd ontvangen, heeft een vervolg gevonden in een tweede show die toepasselijk „en dat is twee" is gedoopt. Tevens slaat de titel op de samenwerking met Nelleke Burg, die daarmee haar debuut in het artiestenvak heeft gemaakt. De beide cabaretiers worden terzijde gestaan door een combo van vier man. Kaarten voor de voorstelling, die om 20.15 uur begint, zijn te verkrijgen bij onder meer de VVV-vest'gingen en voor zolang de voorraad strekt aan de zaal. 20.30 U. HAARLEM. Voor de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond afdeling Haarlem-noord zal mevrouw E. Woelin- ga-Van der Ley maandag 8 november iets" vertellen over het onderwerp: „Oude verhalen en hun achtergrond." Belang stellenden zijn hartelijk welkom om 20 uur in de Goede Herderkerk, Spaarn- rijkstraat hoek Rechthuisstraat. fers met kleren en persoonlijke spullen; het enige, dat ze vanuit het vluchtelin genkamp in Argentinië hebben kunnen meenemen. De herinneringen aan het leven in de kampen, de vliegreis en de eerste indrukken van Nederland zijn nog vers en nauwelijks verwerkt. Maat schappelijk werker Raoul Gorge van de „Commissie voor opvang en begeleiding voor vluchtelingen uit Chili” beent druk heen en weer. Samen met mede-com- missielid Rolf Klooster regelt hij de verdeling van de kamers. „De vluchte lingen, die hier komen wonen zijn over het algemeen erg jong. De gemiddelde leeftijd ligt rond de 30 jaar”, vertelt Gorge, een vele jaren geleden naar Ne derland gevluchte Uruguay aan. Raoul treedt als tolk op tijdens een gesprekje met een jonge Zuidamerikaan- se. „Drie jaar geleden zijn we naar Argentinië gevlucht. In 1973 werd het gekozen parlement door de junta ont bonden. Wij voelden ons niet meer thuis in Uruguay- Mij man was geen lid van een politieke partij. Hij was tegen het heersende regime”. Ze hoopt zich snel aan de Nederlandse samenleving te kun nen aanpassen en verwacht, dat de kin deren van de vluchtelingen hier een betere en gezondere toekomst kunnen opbouwen dan in haar vaderland. Het blijkt, dat in de groep vluchtelin gen ook vrouwen zijn van wie de man in Uruguay is achtergebleven. „Niet dat ze daar wilden blijven, maar ze zijn in de gevangenis gesmeten”, zegt Raoul. De een uur durende rit van Schiphol naar Wijk aan Zee leerde sommige vluchtelingen dat de landbouw in Ne derland op een hoger peil staat dan in hun vaderland. „Ze zijn overdonderd door al het fraais wat ze hier tijdens de rit hebben gezien. Huizen, wegen, land bouw, industrie en dit voormalige pensi on”. DIVERSEN VRIJDAG 5 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21U. ZATERDAG 6 NOVEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a! volwassenen en jeugd 10-12.30 u. Generaal-majoor E.N. Spronk commandant van de Koninklijke Ma rechaussee, heeft meegedeeld dat de mogelijkheden van geautomatiseerde persoonscontrole aan de landsgrenzen op het ogenblik in onderzoek zijn. „Het is nog te vroeg om te zeggen wanneer die in gebruik zou moeten worden genomen”, aldus de generaal- majoor, maar hij liet dóórschemeren dat een termijn van twee a drie jaar vanaf nu niet moet worden uitgeslo ten. Nederland wordt daarmee niet „waterdicht”, omdat aan de Belgische grens geen paspoortcontrole plaats vindt. De bewaking van onze zuid grens geschiedt in het kader van het Benelux-verdrag door de Belgen en Luxemburgers aan hun grenzen met Frankrijk en West-Duitsland. In Ne derland gezochte personen kunnen nu nog met kleinere kans op ontdekking via Belgié en Luxemburg ontsnappen of binnenkomen, als niet de Zuider buren door de Nederlandse justitie tijdig zijn ingelicht. Generaal-majoor Spronk zei niet te weten of de Belgen en Luxemburgers een geautomati seerd controlesysteem in voorberei ding hebben. Ook aan de Nederlandse Oostgrens is de controle niet uitslui tend zolang treinpassagiers, zoals tot LISSE - In vijf uur tijd wisten drie leerlingen uit de vierde klas van de bakkersvakschool van de MTS te Wageningen een marsepeinen worst van tien meter en 17 centimeter te maken van een substantie amandel, suiker en water. Hiermee verbeterden zij dinsdag h^t record van bakker Th. De Lange -uit Lisse, dat op 7 meter en 52 centimeter stond. De onkosten bedroegen ruim 350. Ton Coenraads^ een van de makers: „Om die onkosten eruit te halen, gaan we de worst per plakje verko pen. Heel wat liefhebbers zullen dan met Sinterklaas van produkt kunnen genieten. Of een kampioen marse- peinworsteter moet zich aanmelden om zijn record te verbeteren”. De drie jongelui dragen hun record voor plaatsing in het Guinnes Book of Records- BIOSCOPEN City, vrijdag 20 u. en zaterdag 19 en 21.30 u.: „Hang ’em high”. Stadsschouwburg, zaterd. 20 u.: James Deans ..East of Eden". TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 10-12 en 14-17 uur (beh. maandag). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel cen trum Moerbergplantsoen. Geopend dag. 9.30-11 en 14-16 uur. Zaterdags en zondags gesloten. Stadhuis Velsen, alle werkdagen (ma. t.m. vrij.) te bezichtigen van 10-12 u., tel. 19000. DIVERSEN Alarmnummers. Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750. Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Badhuizen, Snelliusstraat, vrij. 13-21 u. Con cordia, Doodeweg Velsen-Noord zat. van 9-12 en 13-17.30 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. Zaterdag 19-12 30 uur, jeugd 15.30-17.30 uur. Filiaal Zeewijkplein. 14.30-17.30 en zaterdag 10-12.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Geopend za terdags 9.30-11.30 en 13-16.30 uur. Velserbad. vrijdag vrij zwemmen 19.30-20.45 u. Zaterdag vrij zwemmen 10.30-11.20. 12.15- 13.15 uur, 13.30-14.30 en 14.45-15.45 uur. Zwemles volwassenen 15.45-16.15 en 16.15-16.45 uur. Instructiebad, vrijdag 9.45-10.30 uur moeder en kind, zaterdag 10.45-12 uur vrij zwemmen. Stadsschouwburg, Velsen. aanvang 20 u. To neelvereniging Advendo met „Het Huls aan het Meer”. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, aanvang 20 uur: Najaarsconcert door C.O.V. IJmuiden. Jazzhuis Velsen. Witte Tejater, Kanaalstraat 257, zaterdag 21 uur Kwartet Rein de Graaf- Dick Vennik. BEVERWIJK. In ontmoetingscen trum. „De Nieuwe Slof” treedt maandag avond 8 november de cabaretier Robert Long op, die samen met Nelleke Burg zijn programma „En dat is twee” voor het voetlicht brengt. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u. Rients Gratama: ..Blauwe maandag”, za. 20.15 u.Vrije produktie van „Niet bereikbaar” van Simon Gray. Toneelschuur I (Smedestr. 23) Vandaag en morgen 20.30 u.Toneelgroep belportret van devjaren ’80” bosch en Peter Justesen. Schuur III 20.30 u.The Gay Sweatshop uit Londen: „Mister X” za. 20.30 u. Bill Ward en Mieke Visscher. „Sigismundo ceases to count”. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnstr. 13) 20.15 u.:Concert door het Haarlems Opera Koor „Bep Ogterop” o.l.v. Bep Ogterop. za. 20.15 u. Porgy and Bess” van George Gershwin, vertolkt door een Amerikaanse groep. At the Jazzcorner (Spaarne 104) 22 Martin Haak Percussiegroep. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30. 19 en 21.30 u.:.,Nobody is back”, 18 j. vrij, en za. 24 u.: „Shalako”, 18 j. za. 13.30 u.: „De wraak van Ivanhoe”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: ..The magnificent Seven”, 14 j. vrij, e 23.30 u.: „De wreker van Shao-Lin”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Slavin nen voor de gele duivels”, 18 j. vrij, en za. 23.45 u.„In Tirol gaat de ontucht vrolijk verder”., 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14 en 20 u.: „Max Havelaar’’, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „L’histoire d’ Adele H”, 18 j. vrij, en za. 24 u.: „1001 nacht”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.; „De eend en de Cadillac”, a.l. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14.15, 15, 19, 20.15 en 21.30 u. za. 14. 15.15, 20. 21.15 en 22.30 u.: „Het blondje”. 18 j. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. „Family Plot”. TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. Tentoonstelling „Heemskerk in de historie”; geopend tot en met 21 november op dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14-17 u. en op dinsdag en donderdag van 19-21 u. DIVERSEN VRIJDAG 5 NOVEMBER Assumburg-theater. Jansheeren, Kcikw«s. 20.30 u. Funhouse met „Een avondje Funhou se”. Donkey Shot, A. popgroep Cake. Openbare bibliotheek. Kerkweg' 45: volwas senen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 6 NOVEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. - Openbare Bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen en jeugd 10-12.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11