Begroting zonder ruimte voor initiatief Kritiek op oversteek J Oosterom in zee met Verhoging Reiskompas belasting VLOERBEDEKKING BORST i Na ernstig ongeval Zuid-Afrika als thema voor bijeenkomst bij Oudendijk KPI iff i dd. Spreekuur Kort IJmondnieuws GORDIJNSTOFFEN VITRAGES 13 19 7 6 NOVEMBER V R IJ D A G 5 12 (Van een onzer verslaggeefsters) Inflatie Slokop 7.637,-) WONINGINRICHTING J I W* te\-3 Sportverenigingen Speeltuinen Bibliotheken V olksmuziekschool Overige culturele aangelegenheden Gezondheidszorg Alg. maatsch. werk Woonwagenwerk Jeugd- en jongerenwerk Zweminrichtingen Bejaardenzorg en dienstcentrum Sociaal-culturele verenigingen Onderwijssector Toelatingsonderzoek tot voortgezet onderwijs Godsdienstonderwijs Z wemonderwi j s Schoolartsen en-tandartsendienst Onder wij sbegeleiding Alleen de bibliotheek krijgt dus minder subsidie, maar dat wordt ge compenseerd door een hogere uitkering van het rijk. f 24.000,- f 10.000, f 119.500,- f 244.160,- ƒ421.150,- Kerk en samenleving (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Gezien de financiële positie van de gemeente Heems kerk kan het totale subsidiebedrag minder worden verhoogd dan voor de verenigingen en organisaties nodig zou zijn om de trendmatige kosten stijgingen op te vangen. Over het geheel genomen krijgt men dus wel meer, maar als gevolg van de inflatie zal men er toch minder mee kunnen doen, tenzij men zelf de kosten kan drukken of de inkomsten kan ver hogen. Volgens de begroting gaat de gemeente in 1977 in totaal 4.102.960 aan subsidies uitkeren (inclusief de kapitaallasten) tegen 3.805.315 in het vorige begrotingsjaar. Dat is dus bijna drie ton meer, namelijk 297.645. Onderstaand een overzicht van hoe de subsidiepot wordt verdeeld. „Onaanvaardbaar” Tussen haakjes de bedragen die men méér krijgt dan vorig jaar. 154.990,- 73.539,- 426.227,- 404.348,- ƒ381.077,- 524.415,- 107.450,- 39.437,- 713.783,- 279.399,- 149.700,- 29.785,- 4.910,-) 16.324,-) 104.633,-) 30.427,-) 52.144,-) 82.794,-) f 17.450,-) 38.553,-) (4- 29.921,-1 15.794,-) 785,-) HEEMSKERK. Uit de toelichting op de gemeentebegroting voor 1977 is maar één conclusie te trekken, namelijk dat er ondanks een opvoering van de door de burgers te betalen belasting (onroerend goed) tot het maxi male en ondanks een verhoging van secretarieleges, marktgelderi en reinigingsrechten met het uiterst toegestane percentage (zeven percent)/, niets nieuws op het programma kan worden gezet. Met de term „passen op de plaats” is eigenlijk de hele begroting en dus het beleidsprogramma voor 1977 samengevat. De rest is uitleg over waar om het financiële keurslijf zo knelt dat men geen kant meer uit kan. Los van de financiële perikelen is er ook weinig in de toelichting op de begroting te vinden aan opmerkelijke beleidsvisies, dus meer met betrek king tot inhoudelijke zaken, visies, meningen, beschouwingen, perspectie ven of commentaren. Als we in die zin de toelichting op de begroting als saai en fantasieloos bestempelen wil dat natuurlijk niet zeggen, dat in Heemskerk volgend I jaar niet gewoon alles doorgaat zoals het nu gaat en op een breed terrein gaat dat misschien helemaal nog niet zo slecht. iki B S BS PLANETENWEG 38-42 - IJMUIDEN - TEL. 15991 HEEMSKERK IN HET SLOP r VAN DE VERSOBERING n 2 in «f? 5" r (Van een onzer verslaggeefsters) i (ADVERTENTIE) Ook inflatie in (Van een onzer verslaggeefsters) subsidies (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) uitvoering waarvan de raad al meren deels heeft besloten. Hoe kan dat dan?, zal de burger zich afvragen, want de belasting gaat omhoog, het rijk keert ook meer geld uit aan de gemeenten, de onderwijsuitkeringen die de gemeente van bet rijk krijgt worden hoger. Er moet gesteld worden, dat deze drie IJmondgemeenten bepaald onvoldoende r 3 ..Signalering dat Beverwijk en Velsen onder andere grote behoefte hebben aan een nieuw politiebureau, Heemskerk aan een raadhuis en de drie gemeenten in het algemeen aan infrastructurele werken moge dit verduidelijken. Gezien het vo renstaande ligt het in ’t voornemen van de drie gemeentebesturen de gesignaleerde noden èn bij de provincie èn bij het rijk te presenteren en het in enigerlei vorm doen toevloeien van èxtra middelen ten sterkste te bepleiten”. Aldus b. en w. van Heemskerk. (Van onze redactie toerisme) BEVERWIJK. De Beverwijkse Au tobusonderneming Gebr. Oosterom BV gaat in zee met de nieuwe reisorganisa tie Reiskompas. Directeur Klaas Sauer deelde gisteren mee dat zijn bedrijf niet alleen financieel gaat deelnemen in de organisatie, maar ook een belangrijk deel van het busvervoer gaat verzorgen. Het college klaagt derhalve steen en been over het achterblijven van de rijks- uitkeringen. De bezuiniging vinden B. en W. „onaanvaardbaar”. De te gerige financiële armslag acht men een te zwa re belasting. Dc heer Sauer heeft een vaste over tuiging in het welslagen van Reiskom pas. „De reisagenten in Noord-Holland staan als een blok achter Broekman, zonder meer. Hij is een legendarische figuur in de reiswereld en een vakman”, zo zei hij. De nieuwe organisatie legt de nadruk op busreizen. „En daar is een goede markt voor”, aldus de heer Sauer, die meedeelde dat hij voorlopig zestien touringcars heeft gereserveerd voor de uitvoer van het programma. Hij zal zich voornamelijk bezighouden met vertrek punten in Noord- en Zuid-holland en Utrecht. Burgemeester en wethouders verdeelden het tekort. BEVERWIJK. De raadsfractie van de WD-Beverwijk houdt maandag van 19.30 tot 20 uur spreekuur in het Stads kantoor. En, zo stelt het college in de slotbe schouwing: „Deze constateringen spreken niet alleeh voor de gemeente Heemskerk maar evenzeer voor onder andere Bever wijk en Velsen (die de belasting al eerder tot het maximaal toegestane heb ben opgevoerd. Red. B.C.). HEEMSKERK. Naar aanleiding van het ernstige ongeval, op donderdag 28 oktober, bij de oversteekplaats Ouden- dijk-Rijksstraatweg, van een verkeers- bridgadiertje, heeft het raadslid P. J- Verduin aan b. en w. de- volgende schriftelijke vragen gesteld. Snelheidscontrole.Tijdens een snel heidscontrole op de Verlengde Voor straat in Wijk aan Zee zijn gistermorgen tussen 8 en 10 uur negen automobilisten bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 km. per uur. grote werkloosheid. Ook onder de zoge noemde „overloopgemeenten” telt de ge meente Heemskerk niet mee. In dit ka der bestaat er dus eveneens geen finan ciële steun”. „Wel is het zo” we cite-en nog steeds het Heemskerkse col lege „dat èn Beverwijk èn Velsen èn Heemskerk in de achterliggende jaren ais gevolg van de toenmalige snelle groei vele en kostbare algemene voorzieningen hebben gerealiseerd. Dat is vrijwel ge heel zonder extra verkregen middelen gebeurd, zodat de hoge lasten daarvan nu nog steeds sterk op de jaarlijkse begrotingen drukken". De nieuwe wijk Neksloot komt klaar, met de realisering van Meerestein wordt een begin gemaakt, gewerkt wordt aan het bestemmingsplan voor het Europa- plein, voor Westertuinen staat de wo ningbouw op stapel. Onderwijs, brand weer, politie, bibliotheek, muziekschool, alles draait wel door. De verenigingen en organisaties krijgen hun subsidies. De sportaccommodatie wordt aanzienlijk verbeterd. Er is een redelijk goed voor zieningenpakket, maar met wat er is houdt het dan ook in het komende jaar een beetje op, afgezien van de plannen die al uit en te na bekend zijn en tot de Verhoogd worden ook de secreta- rielèges, de marktgelden en de reini gingsrechten Van rijkswege wordt een percentage van 7 pet verhoging als maximaal toegestaan Voor de reinigingsrechten zou dat betekenen dat men f ¥1 zou moeten gaan beta len tegen dit jaar 44. Maar er is pog i mogelijkheid om die reinigings rechten verder op te schroeven dan die zeven percent als buitengewone omstandigheden een hoger percentage rechtvaardigen. Die buitengewone omstandigheden zullen zich voor gaan doen als het stortgeid dat de gemeen te moet betalen aan het CAIJ wordt verhoogd en daar is alle kans op als het CAIJ het afval naar elders moet afvoeren. Allemaal waar, maar de inflatie jaagt de normale uitgaven op met 15,9 pet. of ruim zes miljoen gulden. De totale be groting sluit op een bedrag van 68.685.102 tegen vorig jaar 59.308.669 aan inkomsten en uitgaven. En dat verschil wordt niet de verhoging van de inkomsten onvoldoende gecompenseerd. Het totaal aan investeringen bedraagt per 1 januari 1977 167.337.204. Aan rentelasten dient daarvoor een bedrag van f 11.157.692 beschikbaar te zijn, ter wijl de aflossingen een bedrag van 3.782.050 belopen. Na verrekening met de gemeentelijke bedrijven, de woning bouwverenigingen en dergelijke, blijft er ten laste van de gewone dienst e en bedrag van ongeveer 4.400.000 voor rente en aflossing en dat bedrag maakt een niet onbelangrijk deel uit voor de voor 1977 beschikbare geldmiddelen. Dat moet af van het bedrag van 44.021.864 aan beschikbare middelen. Maar uit die middelen moeten ook de steeds hogere subsidies worden betaald en de door de gemeentewet voorgeschreven verplichte uitgaven en de kosten van andere door het rijk opgelegde (aken. Voor gebruik „naar eigen keuze” blijft er dan maar een heel klein beetje over, want voor onvoorziene uitgaven moet er ook nog enige reserve in de begroting zitten. Daarvoor is in het komende jaar volgens de begroting f 256.000 beschikbaar en dat is 58.000 meer dan vorig jaar. De „Verenigde Touristische Bedrijven Reiskompas BV” is opgericht dooi’ Andre Broekman, destijds een van de oprich ters van De Magneet in Alkmaar. Toen De Magneet onlangs door de reisgigant Holland International werd overgeno men. werd Broekman op een zijspoor gezet. Enkele maanden later kondigde hij aan met een nieuwe reisorganisatie te beginnen en doopte die „Reiskompas.” Rond de jaarwisseling geeft hij het eer ste programma uit, op het moment dat het De Magneetkantoor door Holland International van Alkmaar naa’- het hoofdkantoor in Rijswijk wordt overge bracht. Broekman heeft datzelfde Alk maar, zijn oude basis, weer als vesti gingsplaats gekozen. bedec fetUS Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 Geen voorrang. Op de kruising Be- neluxlaan-Laan der Nederlanden ver leende een 24-jarige bromfietser uit Heemskerk gisteren geen voorrang aan een door een 59-jarige loodgieter uit Beverwijk bestuurde auto. De man brak zijn linkeronderbeen en werd in het St. Jozefziekenhuis opgenomen. Inbraken. Door middel van een valse sleutel of een loper ziin inbrekers er gisteren in geslaagd, twee woningen aan de Beverwijkse Jan Vermei jenstraat binnen te dringen. Uit de ene woning verdwenen twee pakjes shag, een gouden trouwring, een briefopener en een gas aansteker: uit de ander wordt een geld bedrag van f 410 vermist. BEVERWIJK. „Nederland mag maar één boodschap hebben tot blank Zuid-Afrika: u moet praten met uw zwarte broeder, niet met ons. Maar blank Zuid-Afrika zal dat niet doen voordat het in een totaal isolement is geraakt”. r) 6.300,-) 42.160,-) 56.079,-) Het kleuteronderwijs en het lager on derwijs worden grotendeels door het rijk betaald. Voor het komende jaar krijgt de gemeente 17.75 meer van het rijk per leerling, maar daarmee wordt maar 4 pet. prijsstijging en 6*/> pet. voor loon stijgingen gecompenseerd. De gemeente komt er lang niet mee uit en zal er zelf 1.461.000 op moeten bijpassen. Vorig jaar overschreed dat nadelig saldo ook al het miljoen, maar in 1975 kostte het onderwijs aan de gemeente nog maar 652.000. In de sector onder wijs zijn dus een heleboel gemeentelij ke belastingcentjes terug te vinden. De uitgaven voor de openbare veilig heid stijgen met 899.000, die voor de volksgezondheid met 534.000. De volks huisvesting vergt 668.000 meer; open bare werken 704.000 meer; cultuur en recreatie 743.000 meer, sociale zorg en maatschappelijk werk'398.000 meer dan vorig jaar. En dat betreft dan eigenlijk allemaal normale uitgavep, die dus geen ruimte geven voor extra voor zieningen of nieuwe taken. Integendeel, om de begroting sluitend te maken moesten b. en w. er nog een extra matiging in verwerken. HEEMSKERK Om de gemeen tebegroting sluitend te krijgen heb ben B. en W. een belastingverhoging aan moeten kondigen De onroerendgoedbelasting gaat omhoog tot het maximaal toegestane De luiste bedragen konden nog niet worden vastgesteld, maar voor de gebruikers zal het neer komen op rond de f 9,80 per tien vierkante meter en voor de eigenaren op ruim 12,50 Filmavond De Toorts. In koffiebar De Toorts aan de Hoofdstraat te Sant- poort-Noord wordt zaterdag 6 november de film „Holland Wonder” vertoond. Hierin, wordt een beeld gegeven van de campagne op het gebied van gebedsgene zing door de Amerikaan T. L. Osborn in 1958 De voorstelling begint om 20.30 uur Vaardige Handen. De jeugdhand- werkclub Vaardige Handen houdt zater dag 20 november een bazar in de IJ- mond MTS te Santpoort, waaraan wordt meegewerkt door een exotische dans groep, een Hammond-organist en vele anderen. De gehele dag zal doorlopend een show van dia’s over Indonesië wor den gegeven. Openingsuren van de ba zar: van 10.30 tot 18.30 uur. overheidsmiddelen ontvangen”, aldus b. w. van Heemskerk, die vervolgen met: „De conclusie kan dan ook geen andere zijn, dan dat de problemen van het IJmondgebied bij de provinciale en rijksoverheid ten ene male onvoldoende aandacht krijgen. Belangstelling is er kennelijk slechts voor zogenoemde „groeigemeenten” en voor gemeenten met een „achterstandsituatie”, waarmee bepaald bedoeld wordt een toestand van Deze „stelling” is het uitgangspunt voor de twee bijeenkomst in de reeks „Bedreigd bestaan” van de ontmoetings groep „Kerk en samenleving”, die zon dag 7 november van 10 uur af wordt gehouden in het Zwanennest, Dommel- singel 4a. Er zal een inleiding worden gehouden door Horst Kleinschmidt, as sistent van ds. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika. Hij werd geboren in Namibië, is 31 jaar en hij vluchtte in 1976 uit Zuid-Afrika, na arrestatie en gevangenschap. Hij verte genwoordigt thans het Christelijk Insti tuut in Europa en woont sinds april in Nederland. o( 1. Acht uw college het nog langer verantwoord het oversteken van kinde ren op de oversteekplaats Oudendijk- Rijksstraatweg te laten begeleiden door jeugdige „verkeersbrigadiertjes” dit ge zien de steeds groeiende verkeersfre- quentie op deze Rijksstraatweg? 2. Is uw college bereid te bewerkstel ligen dat gedurende de zogenaamde spits uren doch in ieder geval gedurende oversteektijden van schoolkinderen de genoemde oversteekplaats bemand wordt met personeel van het korps gemeente politie? 3. Acht uw college het mogelijk bij de onderhavige oversteekplaats de stoplich ten boven het rijwielpad en boven de rijweg synchroon te doen schakelen? 4. Kan uw college met ons van me ning zijn, dat verdere snelheidsbeperking op de Rijksstraatweg een oplossing voor de verkeersveiligheid op die weg kan bieden? 5. Zijn er naar uw mening naast het hierveren gesuggereerde nog andere, al dan niet technische voorzieningen moge lijk die de veiligheid op de Rijksstraat weg ter plaatse kunnen verhogen? z

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13