Sneeuw in Zwitserland ■SSL si 11 N I ra uWI 19 19 7 6 5 NOVEMBER V R IJ D A G door Helmuth Klee Toeristische notities door Alfabetisch eigen land pierewaaien in - ‘r- BJo J. Biiy^ "7- ‘"i r z l uil ^2 KCSaEHKSanT? ■J Oerle: O.L.Vr. van 't Zand Bidt voor ons. Overal weer de druk bevaren Maas. Van Knegsel naar esse! Skiwandelen of langlauf, ongevaarlijk en steeds mee* in opkomst. winters ;'3. is de hen gaat □rote auze thrift. Bring n de riek- Int. alen: 9 8; Am- dorp )ver- 10- P- a- es n- al id m ar js IS. ih Huus Oyen werd rond 1600 ge bouwd. De bewo ners zijn niet dol op toeristen, „die ratsen toch maar alles”, en zagen uw verslaggever en fotograaf voor ant'.ekdieven aan. se sterke hand nog naar ons is uitgeke ken, maar toen hadden we de plaats al verlaten. Naar het zuiden, langs de Maas. Want het bloed bleef kriebelen, de herfst liet zich onverminderd gel den. Maande ook tot haast, want de blaadjes kunnen niet blijven vallen. Voor je het weet zijn de bomen kaal, verlaten en is al dat rood en bruin en dapper volhardende laatste groen naar de aardkost gedwarreld. Om vertrapt te worden onder onze haastige voeten. Daarom naar het zuiden, opstandig, dus tegen de stroom in, maar ook dan blijft de Maas een trouwe vriend, in Maastricht, Luik, Hoei en vooral ook in Namen en Dinant, want daarheen gaat de reis. U hoort ervan, DE VOL GENDE KEER. -- ER ZIJN DIVERSE treinverbindin gen naar Zwitserland met doorgaande wagens naar Chur en Interlaken. Via België is er een verbinding rechtstreeks naar het Wallis. Daarnaast bestaan de speciale reisbureautreinen zoals de Bergland- en Hotelplanexpres. Gaat u met eigen auto naar Zwitserland (Am sterdam-Basel ca. 730 km via de Duitse autosnelwegen), houd er dan rekening mee dat het gebruik van sneeuwkettin gen verplicht gesteld kan worden als de toestand van de wegen dit noodza kelijk maakt. Dit wordt door middel van verkeersborden aangegeven. Aan gezien sneeuwkettingen niet in iedere Zwitserse plaats gehuurd kunnen wor den is het aan te raden ze alvast in Nederland te huren (ca. 5,- per dag) of te kopen (kosten variërend van 50 tot 300 gulden). Spijkerbanden zijn de komende winter in Zwitserland niet toegestaan. te zijn. DE RUÏNE IS, zoals het kasteel het in bewoonde staat geweest moet zijn, nog steeds het middelpunt van het dorp en de plaats waar de bevolking zich een paar maal per jaar ontmoet. Op een champignonfeest met Pinkste- ren en kasteelfeesten midden juli drinkt men er eensgezind een pint. Het zijn tegelijk de enige avonden per jaar waarop geliefden de door maanlicht beschenen burcht mogen betreden om in ’n verborgen nis samen te smelten en eeuwige trouw te beloven. Want de kasteelrume is tussen 'n half uur na zonsondergang en ’n half uur voor zonsopgang verboden gebied. En min derjarigen zijn er buiten die uren ook niet welkom. KESSEL IS OOK manier is om van de wintersport-tran- sportmiddelen gebruik te kunnen ma ken. In Zwitserland zijn er speciale wintersport-abonnementen verkrijg baar waarbij de geldigheid ligt tussen 1 dag (dagkaart) en een heel wintersei zoen. Er zijn abonnementen voor een plaats, een skigebied, een hele regio of voor heel Zwitserland. Zodra u heeft besloten n aar welke plaats u gaat, vraag dan aan de desbetreffende ski- school of het VVV-kantoor ter plaatse advies omtrent lokale of regionale ab onnementen. In Nederland kunt u ook een zogenaamd kabelbaanabonnement kopen (verkrijgbaar bij het Zwitsers Verkeersbureau in Amsterdam). Voor Frs. 60.- of Frs. 100.- koopt u een couponboekje waar voor ,Frs. 75.- resp. Frs. 132.- aan coupons in zitten die u in Zwitserland kunt gebruiken om de kabelbaan, sleep- of stoeltjeslift te be talen. WAAR NAAR TOE met de winter sport? Op twee vorige toeristischepa- gina’s probeerden Jean Gallot en Wal ter Muller, respectievelijk directeur van het Franse en het Oostenrijkse toeristenverkeersbureau in ons land daar een antwoord op te geven. Dit maal is Helmuth Klee onze speciale gastmedewerker. Als directeur van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau in Amsterdam (Koningsplein 11, 020- 222033) weet ook hij dat met de elk jaar talrijker wordende mogelijkheden, de keu ssteeds moeilijker wordt. „Som migen zoeken het steeds verderop. Toch gaan de Nederlanders iedere win ter in grotere getalen naar het traditi onele wintersportland bij uitstek dat in minder dan een dag reizen bereikbaar is en dat is nog altijd Zwitserland”, zegt Helmuth Klee. Aan hem nu ver der het woord. STEEDS MEER IN opkomst is het skiwandelen, waar het eigenlijk meer een kwestie is van wennen dan van leren voordat men uit de voeten kan. Skiwandelen of langlauf is een onge vaarlijke sport waar je gerust op je vijfenveertigste nog aan kunt beginnen ook al heb je nooit eerder op ski’s gestaan. Langlauf gaat grotendeels over vlak terrein, men komt als het ware wandèlglijdend vooruit en er ko- me ngeen afdalingen aan te pas. Ieder bepaalt zijn eigen tempo. Snel kan het ook, want t ijdens het grootste lang- lauffestijn van Zwitserland, de jaar lijkse skimarathon over de meren van het Engadin in Graubünden (deze win ter op 13 maart), leggen de langlauf - cracks de 4 2,5 km van Maloja naar Zuoz in 2 uur af. Goede langlaufmoge- lijkheden vindt u o.a. in Flims, Davos, het Engadin, Einsiedeln, Engelberg, Wildhaus-Unterwasser-Atl St. Johann en het Goms. Curling spelen, skibob- ben, schaatsen, wandelen, bobsleeën, ski-acrobatiek, sleetje rijden met de kinderen, het kan allemaal in Zwitser land. VOORZOVER U geen arrangement heeft geboekt waar het gebruik van sleepliften, kabelbanen, stoeltjesliften, etc. is inbegrepen, zult u zelf moeten uitzoeken wat voor u de voordeligste de letterlijke „lange latten” populair: er zijn ook andere methoden om het skiën onder de knie te krijegn: miniski i s een- methode om op snelle, plezierige wijze het skiën te leren. Normaal worden, afhankelijk van lengte, lichaamsgewicht en andere factoren, ski’s gebruikt met een lengte van 180-200 cm. Bij miniski wordt begonnen met ski’s ,van 65 cm, die na enige dagen worden vervangen door ski’s van 100 cm, gevolgd door 130 cm, om na 7 a 10 dagen op ski’s van 160 cm te komen. Voordelen zijn dat men sneller geniet van het skiën en dat de kans op letsel gering is. Davos is het centrum van de miniski-methode. kurzski: uitgangspunt is, dat men zich op normale ski’s van 180-200 cm minder gemakkelijk beweegt en dat men deze lengte eigenlijk slechts nodig heeft bij hogere snelheden. Een kurzski is 160-180 cm en juist bedoeld voor een rustige, redelijke skiër die er geen behoefte aan heeft huzarenstukjes uit te halen. Velen stappen van de minis- kimethode over op kurzski. Kessel voor het oorlogsgeweld, getekend door W. Nieskens. rijk. Vlakbij het veer naar Reuver. Volgens de legende moeten er heksen hebben gedanst, maar aan het pleintje is nu eigenlijk niets meer te zien, behalve dan een imposante woning uit 1769 en een gammel uitziend veerhuis. Even gammel, maar dan wel met allu re, ziet het huis Oijen in Kessel-Oyen er uit. Rond 1600 werd het gebouwd als kasteeltje, later werd het een boer- derij. De gracht die ooit bescherming tegen ongewenste indringers bood is al weer jaren geleden gedempt. Het bouwsel ligt ten noorden van Kessel, de Maasoever aanhouden en bij een wit kapelletje linksaf. ZONDER DAT we het weten zetten we met ons bezoek het Kesselse poli tieapparaat in werking en verhoogde paraatheid. De bewoner van het Huis wantrouwt fotograaf Otting en mij en bespiedt vanachter de vitrage onze om trekkende bewegingen. Naar later blijkt denkt de bewoner te maken te hebben met antiekdieven en geeft vlie gensvlug het autonummer van de foto graaf door aan de politie, die op haar beurt rap op een centraalpost de naam laat opzoeken die er bij hoort. In Rhenên, de woonplaats van Otting, wordt vervolgens naar zijn persoon geïnformeerd en bij zijn echtgenote ,'getjekt” of hij ook werkelijk in het zuiden op reportage is. We hebben er allemaal niets van gemerkt en hoorden (helaas) pas achteraf dat we voor an tiekdieven versleten werden. Geen wil de achtervolgingen dus in het Lim burgse, geen kraaiepoten, schoten en wat dies meer zij. U houdt ze tegoed. MISSCHIEN DAT er door de Kessel- manufacturier ter plaatse en lid van de Koninklijke Fanfare Maasoever, waarin hij de bugel blaast. „Ze zijn aan het schoffelen geweest, de ouden van dagen, dan zoeken ze meteen ’n plaatsje uit”, lacht hij. ACHTER DE KERK de resten van een van de oudste burchten van ons land: kasteel Kessel. De Duitsers heb ben het in 1944 tijdens hun panische terugtocht opgeblazen. En dat terwijl hun Führer toch juist een verwoed kunstverzamelaar was. Het kan vreemd toegaan in de wereld. De ring muur die overeind bleef, nissen en kantelen zijn om zo te zien door een ploegje ruige bouwvakkers beveiligd tegen verder instorten. Maar hoe treu rig de resten ook zijn, bang een steen op het hoofd te krijgen hoeft niemand DE HERFST HEEFT TOEGESLA GEN. De onrust bruist in het bloed, ongedurigheid maakt zich van uw ver slaggever meester. Ongeduld ook, een grote rusteloosheid kortom. Fotograaf Cord Otting leek er ook al een slach toffer van, toen ik hem, op weg naar de K, niet ver van mijn liefde de Linge, in een wegrestaurant ontmoette. Verscholen achter een forse biefstuk, om half tien ’s morgens. „Laat gewerkt en slecht geslapen”, gaf hij het hartige ontbijt als argument mee en liet er in een adem op volgen, „dat Knegsel van je zie ik helemaal niet zitten”. Daag Knegsel, daar ga je dan, dacht ik. TOCH OP WEG, naar de Kempen, Brabantser kan het al niet. Knegsel is een van „De acht zaligheden”, zoals de streek heet, waarin het ligt. Een zalig dat ditmaal niets met genot te doen heeft, maar gewoon een verbastening is van „selligheden”, zoals de dorpen he ten, die net als Knegsel. met SEL eindigen. En dat zijn dan Eersel, Steehsel, Reusel, Netersel. Sterksel, Hulsel en Wintelre dat door de Kem penaren zelf Wijntersel wordt ge noemd. „Heb ik ’t niet gezegd, ’n gat”, bromt Otting als we het dorp ten westen van Eindhoven binnenrijden, „ze zijn wat al te inhalig met dat „zalig” geweest”. Tegenover cafe In ’t Groen staat een trots Heilig Hartbeeld. „Knegsel aan zijn koning, juni 1939” stapt er op de sokkel,. En (jat is dan. de I enige kennis die ik u' van net Kempen dorp kan overbrengen. Behalve dan dat er in het cafe Dommelsch Bier wordt geschonken, maar dat zal u een zorg I zijn. NIET AARDIG voor Knegsel. ook niet aardig voor die andere selligheden, met veel nieuwbouw voor gloeilatnpfo- rensen, maar we hebben de wijk geno men. naar een andere K, die van Kessel, in het Limburgse aan de Maas. Waarmee ik niet wil zeggen dat de Kempen niet veel schoons hebben, want natuur is er ten over en Eersel heeft een prachtig Kempisch markt plein, maar tussen ons klikte het een voudig niet. Toch wel even, dat was in Oerle, een paar kilometer nadat we Knegsel de rug hadden toegekeerd. Een dorp dat op die naam alle recht heeft. Met een wijde Brink. Een. stuk ge schut, dat zichzelf al lang overleefd heeft, midden op het frisse groen. Maar een paar stappen verwijderd van een lage kapel. „O.L.Vr. van ’t Zand Bidt voor ons” siert de gevel. Op de deur verraadt een gekruld plakkaat dat er in de oktobermaand iedere avond om zeven uur een rozenhoedje wordt gebeden. En daar begin je als verlicht geestelijke toch niet aan, als je er niet zeker van bent dat er ook inderdaad iedere avond in de beschei den vochtig ruikende ruimte gelovigen onder de groene houten zoldering sa menscholen. OP NAAR BUURPROVINCIE Lim- burg, wie weet dat Kessel de onrust kan doven. Richting Venlo, bij de af slag Panningen het vierbaanslint af dat het vermetele Rijkswaterstaat ook hier door de natuur heeft getrokken. Kes sel, een dorp met een molen, een burcht, een gotische kerk en 3300 in woners. Die laatsten hebben het feno meen toerisme van nabij leren kennen. Niet enkel door de kampeerders die zich in de warmere maanden aan de Maasoever nestelen, maar ook en voor al door het vakantiepark de Lommer - bcrgen aan de overkant van de rivier waarvan de bezoekers zich in de sei zoenen massaal op het dorpje storten. DEGENEN DIE daar ook profijt van hebben zijn de gezusters Cor en Miem Nieskens, die, tegenover de kerk, een winkeltje waar-alles-te-koop-is drij ven. „Uit Grootmoeders tijd” om die te pas en te onpas gebruikte modekreet maar eens te hanteren. Zwitserse krui- densuiker ligt er zij aan zij naast snoepgoed, speelgoed en schrijfwaren. Op een deur heft de Bond zonder Naam streng de oktobervinger: „Ze doem ’t toch allemaal is nog geen excuus”. VANUIT HAAR winkeltje heeft Cor Nieskens een goed gezicht op wel en wee van het dorp, op leven en dood waar het aanbod aan appartementen en chalets als logiesvorm zeer groot is, bijv, in Anzere, Haute Nendaz en Zi- nal. Wintersportplaatsen in Centraal Zwitserland zijn o.a. Engelberg, Ander- matt, Sörenberg, Einsiedeln (langlauf). De wintersportcentra van Noordoost- Zwitserland: Wildhaus, Unterwasser Alt St. Johann, Flumserberge en Braunwald. Minder door Nederlanders bezocht zijn de Waadtlander en Frei- burger Alpen met plaatsen als Les Diablerets, Chateau d’Oex, Leysin, Vil lars en Moleson. ONGEVEER 6700 van de 8000 hotels in Zwitserland zijn ’s winters geopend en hebben een totale capaciteit van ca. 195000 bedden. Daarnaast is het aanbod aan appartementen en chalets de laat ste jaren enorm uitgebreid. Ca. 40 pet. van alle Nederlandse overnachtingen in Zwitserland gedurende de winter maanden valt in deze categorie. Over geheel Zwitserland verdeeld zijn ’s 57 wintercampings geopend, waarbij het in ieder geval wel aan te bevelen is ruim van te voren een plaats te reserveren. IN ZWITSERLAND zijn niet alleen De wegtrekkende bezetter heeft in Kessel danig huisgehouden en herschiep Kasteel Kessel, dc oudste burchten van ons land, in een ruïne. „ER IS AL VEEL GEZEGD en ge schreven over de „dure” Zwitserse frank, waarbij echter vaak wordt ver geten, dat de inflatie in Zwitserland praktisch geheel teruggedrongen is met een jaarcijfer van minder dan 1 pet. Bovendien bieden 130 Zwitserse vakan- tieplaatsen in totaal 220 verschillende winter-arrangementen aan, waarbij normaliter verblijf in een hotel of appartement en skiles is inbegrepen, zodat de vakantie echt niet duur hoeft te worden. Daarbij kan nog worden aangetekend dat de hotelprijzen in Zwitserland sinds 1974 niet meer ver hoogd zijn. Een van de redenen waar om Zwitserland altijd een favoriet winterland zal blijven, is dat praktisch alle wintersportplaatsen boven de 1000 meter liggen, vele zelfs boven de 1500 meter, zodat men ook vroeg of juist laat in het seizoen nog op voldoende sneeuw kan rekenen. Het verhaal is bekend van lager gelegen plaatsen in andere landen: de kerst was wel gezel lig, maar jammer genoeg moesten we tot de laatste dag wachten voordat er genoeg sneeuw was om te skiën. Een ander pluspunt van zo’n traditi oneel wintervakantieland is, dat men goed is ingespeeld op de wensen van zijn gasten met betrekking tot o.a. logiesaanbod en wintersportinstallaties, die steeds aan nieuwe eisen worden aangepast. En dan gaat het niet alleen om die sleepliften, waar er in Zwitser land alleen al 1200 van zijn, maar er zijn ook nog eens 60 kunstijsbanen, 160 ook. want geen begrafenisstoet passeert ongemerkt haar volgepropte vitrine. Verleden week nog zag ze het dorp rouwen om ’n zoon, die jong op het land omkwam. Tussen de verwelkte blqemen op het verse graf, vecht nog een laatste roos met strakke blad’ren voor het leven. In het hart van de bloem een parelende druppel dauw, als een traan. „Het is verboden grafstenen te plaat sen zonder toestemming van het kerk bestuur”, is een gebod op deze eeuwige parkeerplaats. De stamvaders van het dorp nemen het onderhoud van de rustplaats voor hun rekening, net zoals de huismoeders in het dorp op hun beurt het sobere interieur van de gotische kerk oppoet sen, vertelt me Martin van Kessel, langlauflopen, duizenden kilometers begaanbaar gehouden wandelwegen, en is er de keus uit een groot aantal hotels, chalets en appartementen in alle prijsklassen. GRAUBÜNDEN IS verreweg het meest in trek bij de Nederlanders, bijna de helft van hen gaat naar traditionele plaatsen als Arosa, Davos, St. Moritz, Pontresina, en Klosters. Wat minder bekende, kleinere plaatsen zijn Maloja (1810 m) (langlauf), Parpan (1511 m), San Bernardino (1630 m), Samedan (1720 m) en Savognin (1220 m). Het op een na drukst bezochte gebied vanuit Nederland is het Berner Oberland, met bekende wintersport plaatsen in het Jungfraugebied: Grin- delwald, Wengen, Mürren en verder Adelboden, Lenk, Kandersteg en Gstaad. Het Wallis als wintersportge bied zit in de lift. Naast overbekende wintersportplaatsen als Saas Fee, Zer matt en Montana-Crans kan de win tersport bedreven worden in een groot aantal nieuwe, vrij kleine plaatsen, een Heksendans -- i' X een vai ii:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19