TE WEINIG HOUVAST VOOR EEN ZEKERE TOEKOMST VOOR DRIE SPORTIEF Veriaardag?Geef ’n mooi cadeau, Agfa Pocket Agfa Pocket, de rits, rats... klik camera. i SEIZOENEN” „SUBSIDIE stoutenbeeh select Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentmm en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk I 9? II I! n permanente léershow Zit u graag in mooi leer? Kom dan eens kijken bij Select. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler: zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz. Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork. Dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wand- meubelen (o.a. Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. ■HIM 31 SPORT 19 7 6 V R IJ D A G 5 NOVEMBER 30 Voorwaarden I Geef op de beste momenten het beste cadeau, de Agfa Pocket. a Een makkelijke camera. Rits, rats... klik en hij maakt prachtige foto’s en dia’s. Er kan gewoon niets fout gaan. Agfa Pocket, da’s toch een goed cadeau’ A'l'/z Utopie 1 Onafhankelijker) Vijf miljoen Geen verandering pOC><et - Saneringsplan: weinig kans (Van onze sportredactie) en MARC SERNE ZWIKSTRA NIET AANVAARDBAAR i (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) (Telstars Zwikstra (ADVERTENTIE) ja Art’ Naam: Straat: Voorlopig lijken de clubbestuurders zich echter nog niet al teveel zorgen te hoeven maken. Het rapport vertoont na- aangedrongen op een beter management bij de clubs. Maar ook dat kost geld. berekeningen wordt aangetoond dat bij een teruggang van 37 naar 22 clubs in het profvoetbal sprake kan zijn van een sluitende exploitatie zonder rijkssteun, indietv tenminste de gemeenten alle kos ten verbonden aan de accommodaties op Een prachtige theorie, maar een uto pie. Het betaalde voetbal kan niet zon der overheidssteun. Misschien een paar seizoenen als de zaak gesaneerd is, maar daarna gaat het toch weer mis. Boven- Plaats:- Tel.:- Deze koepon uitknippen en opsturen naar antwoordnummer 15 in Beverwijk. Postzegel plakken is niet nodig. h (oW to y Professor Christiaanse: voorzitter'van de commissie die de geruchtmakende ad viezen aan de minister van CRM heeft opgesteld. zich zouden nemen. Pas bij zestien tot achtten clubs zou de steun van rijk en gemeenten geheel kunnen wegvallen. betaald voetbal afgewerkt hoopt te zien, lijkt het te moeten afleggen tegen dé reële mogelijkheden. „Wanneer”, aldus Christiaanse, „men werkelijk wil, dan is de eerste fase op 1 augustus van volgend jaar, voor de nieuwe competitie dus, af te rondert”. En daar nu, mag ernstig aan worden getwijfeld. Om te beginnen stelt het hoofd van de afdeling sport van CRM, drs. J. van Gorssel, dat er van de minister weinig concreets te verwachten valt bij de be grotingsbehandeling op 23 november. „In drie weken tijd”, aldus de heer Van Gorssel, „is het natuurlijk niet morelijk om met een gedetailleerde reactie te komen. Zo’n behandeling heeft haar tijd nodig”. Volgens de commissie zou een betere doorstroming van en naar het betaalde voetbal kunnen worden bereikt door het instellen van een zogenaamde klasse van onafhankelijken. De clubs die uitkomen in deze klasse, die zich bevindt tussen het betaalde voetbal en de hoofdklassen van het amateurvoetbal, kunnen zowel contractspelers als amateurs opstellen. Dan mag ook een vergoeding worden betaald. Promotie en degradatie tussen het betaalde voetbal in de klasse van onafhankelijken enerzijds en tussen de klasse van onafhankelijken en het ama teurvoetbal anderzijds moet met behulp van door de KNVB vast te stellen regels mogelijk zijn. Om aan de wensen van het publiek te blijven voldoen moeten de accommoda ties met betrekking tot de verlichting, overdekte tribunes, comfort, veiligheid en bereikbaarheid verbeterd worden. De commissie meent, dat het Rijk in het kader van de sanering hiervoor geld beschikbaar moet stellen. De commissie tekent hier echter bij aan, dat het denk baar is dat twee clubs dezelfde accom modatie bespelen. Dat vindt ook de penningmeester voor het sectiebestuur van de KNVB,financie- el-deskundige Ton voorzitter) die niet alleen sterk afwij zend tegenover dit rapport staat (,elk vind de grote lijnen onaanvaardbaar”, is zijn reactie, die men als indicatie voor het standpunt van het sectiebestuur mag beschouwen) maar resoluut voorspelt dat er maanden en maanden mee gemoeid zijn. „Ik zie die hele zaak zo laat op gang komen dat ik me niet kan voor stellen dat we voor de volgdende com petitie erg ver zijn met concrete feiten”. Wanneer men het standpunt van de spelersvakbond, de VVCS, beluistert, is het evenmin aanneembaar dat er op zeer korte termijn grote vorderingen plaats vinden. WSC-voorzitter drs. Martin Snoeck: „We hebben nogal wat punten op te lossen, dunkt me. Ik moet zeggen dat ik heus wel aardige dingen in dat rapport zag, zoals het hoofdstuk pver de cao, de sociale begeleiding, rechtszeker heid en transfersystemen. Dat zijn na tuurlijk onderwerpen die ons zeer aan spreken. Maar de daarmee gemoeide uit werking is vanzelfsprekend een langdu rige zaak, dat kan niet anders”. „RAPPORT IS Voor de sanering adviseert de com missie een termijn van drie jaar, ver deeld in drie periodes van een jaar. Voor elke periode is een aantal voorwaarden gesteld, waaraan moet zijn voldaan voordat het subsidiebedrag wordt uitge keerd. De hoogte van het uit te keren subsidiebedrag hangt af van de kosten van de sanering. De commissie geeft daarover geen advies aan de minister; zij meent dat het betaalde voetbal zelf gestalte moet geven aan de sanering. Wel moet de minister vooraf een indica tie geven over het maximum bedrag dat het Rijk gedurende de drie jaar ter beschikking van de sanering wil stellen. Om voor het eerste subsidiebedrag in aanmerking te komen, moet het getaalde voetbal in de periode van 1 januari 1977 tot 1 augustus 1979 aan drie voorwaar- denvoldoen. Op de eerste plaats moet het betaalde-voetbal een beleidsplan op stellen, waarmee de sanering gestalte kan krijgen. Voorts moeten werkgevers en werknemers in het betaalde voetbal onderhandelingen starten over een col lectieve arbeidsovereenkomst en moet een structuuronderzoek op gang worden gebracht. In de tweede periode van 1 ■augustus 1977 tot 1 augustus 1979 moeten herstructurering van de organi saties en van de competities alsmede verbetering van de accommodaties plaatsvinden. De laatste periode start op 1 augustus 1979. Dan moet een begin zijn gemaakt met de eerste competitie in de gesaneerde situatie. De commissie heeft de minister niet geadviseerd hoe het gesaneerde voetbal er straks uit moet zien. Wel is zij tot de conclusie gekomen, dat een sluitende exploitatie alleen mogelijk is als maxi maal 22 clubs in het betaalde voetbal uitkomen en de gemeenten alle kosten van de stadions betalen. Bij een maxi mum van achttien clubs zou het betaal de voetbal zich helemaal zonder subsidie kunnen redden. De commissie gaat ech ter uit van 22 clubs en adviseert de minister daarom in overleg te treden met de gemeenten met betaalde voetbal clubs om te bereiken dat zij hun beleid op de sanering afstemmen. „Tegen veel van die sociale aspecten kijken wij wat anders aan dan de com missieleden. Bijvoorbeeld waar het gaat om de klasse van onafhankelijken. In het rapport stelt men simpelweg dat het Welke criteria moet je daar in he melsnaam voor hanteren? Daar zegt het rapport niets over. Namen van clubs worden niet genoemd. Ter herinnering: Tijdens de laatste sanering, nu alweer vijf jaar geleden, werd ondermeer aan bevolen om clubs als Roda JC en VVV weg te saneren. Verenigingen die qua toeschouwersaantallen momenteel spec taculaire uitschieters vormen. Moet je gaan saneren op grond van toeschou wersaantallen, geografische ligging of op grond van de financiële situatie van een club. Heeft Ajax op grond van zijn sportieve prestaties meer bestaansrecht dan het schuldenvrije FC Amsterdam? Heeft het qua toeschouwersaantallen - vooral momenteel - zeer redelijk draai ende Haarlem meer recht op betaald voetbal dan Telstar? Kortom: Ónmoge lijke zaken om hier een Salomonsoor- deel over uit te spreken. En toch ver langt de commissie dit, aangezien het rapport duidelijk maakt dat het een aantal van 22 clubs als het absolute maximum ziet voor subsidie om de zaak gezond te maken. gaven die er nu zijn en die je in de cijfers van het rapport terug kunt vin den blijven, zij het dat je ze wellicht wat kunt aanpassen. Maar nivelleren? Ónmogelijk.” Zwikstra: „Men gaat er ten onrechte van uit dat de kostprijs voldoende te verlagen is. Ik wil best toegeven dat er wat aan gedaan kan en moet worden. Dat weten we allemaal. De mate die de commissie zich voorstelt vind ik echter onhaalbaar. Evenals de gedachte dat je meer toeschouwers kunt trekken om de exploitatie kloppend te maken”. Henk Hut: „In twee keer per week spelen, zie i het tenminste niet ziten”. Zwiksra; „Ik beschik over onvoldoende cijferma- teraal met betrkking o het besedings- patroon, maar ik kan me niet voorsel- len dat het publiek tweemaal in een week geld neertelt voor voetbal”. Wat Zwikstra hiermee wil vaststellen: „Betaald voetbal heeft subsidie nodig, het kan niet anders. Trouwens: waarom zou men dat niet gewoon geven in een land waarin zoveel gesubsidieerd wordt. Wanneer je de cijfers van vorig seizoen nagaat dan blijkt dat er een tekort was van 3,8 miljoen, Ajax en Feyenoord meegerekend. Wanneer de overheid mij 5 miljoen met indexering per jaar geeft, durf ik te garanderen dat het betaald voetbal met 37 clubs moeiteloos kan blijven draaien. Ik ben me ervan bewust dat we dan intern nog wat op te knap pen hebben en dat er verantwoording aan de overheid nodig is, maar dat kan”. In elk geval ziet Zwikstra de 37 clubs niet bijdragen tot een bondsbestandpunt dat aansluit bij de commissie-Christi- aanse, die 15 slachtoffers voorstelt. Zwikstra: „Als het op een stemming aankomt denk ik dat het aantal dat voor is verwaarloosd kan worden.Iedereen is bang voor zijn plaatsje. Logisch”. Praktijkervaring van het lid van de financiële commissie Henk Hut: „Er zijn heel wat kleine clubs die gerust nee durven te zeggen omdat hun gemeenten zo blij zijn met betaald voetbal, dat er met plezier subsidie word gegeven PETER HEERKENS y’ Al Bnw o) y' ojr o/—' beloningssysteem niet zo moeilijk te regelen valt, o.a. via „beloning voor het verrichten van enige diensten”. Maar zo simpel ligt dat niet, je komt dan auto matisch op het terrein van de arbeidso vereenkomst en dat is niet zo eenvou dig”. VVCS-secretaris-generaal Karei Jan sen: „Die hele klasse van onafhankelij ken is in onze ogen een zwaar te verteren materie. Wij menen dat je een 4e sterke niveaurtaling krijgt in de pres- tatie-curve en dat is totaal In botsing met de kwaliteit van het produkt dat je nastreeft. Daarom zeg ik: laat ons eigen lijk die 37 clubs maar houden. Wanneer we het management wat verbeteren ko men we er heus wel”. Een standpunt dat de penningmeester van het sectiebestuur uit het hart is gegrepen. Naar de persoonlijke mening van de heer Zwikstra is het wegvagen van 15 clubs helemaal niet nodig e n hij moet nog zien dat dat gebeurt ook. Zwikstra strijdlustig: „Er wordt nu wel gezegd dat de minister, de regering en de Kamer ons de consequen ties moeten voorschotelen, maar wie zegt me dat dit rapport precies zo uit al die- besprekingen komt? Ik kan me niet voorstelllen dat de nu gedane aanbeve lingen letterlijk worden overgenomen. In mijn ogen namelijk is het betaald voetbal persé niet zonder subsidie te spe len, en wanneer men zich dat in Den Haag realiseert ligt de situatie anders”. De „minister van financiën van de KNVB” verschilt daarmee duidelijk van mening met de groep-Christiaanse, die ervan uitgaat dat bij een sanering tot 16 a 18 clubs er helemaal geen overheids subsidie nodig is en bij een aantal van 22 (de gewraakte formule 37 min 15) de gemeenten steun verlenen met betrek king tot de accommodaties. Zwikstra; ,Je kunt de kostprijs wel bijstellen, maar een dekkende exploitatie krijg je nooit”. Bijval van zijn collega Henk Hut, voorzitter van riFC Haarlem, die deel uitmaakt van de financiële commissie van de KNVB: „Natuurlijk krijg je nooit een dekkende exploitatie. De uit- DEN HAAG Als minister Van Doorn van CRM de aanbevelingen van de com missie Christiaanse overneemt om met overheidssteun orde op zaken te stellen in de bedrijfstak betaald vocbal dan komt de KNVB in een bijzonder lasig parket. Bin nen de bond neemt men de dreiging op dit moment nog niet zo serieus en verwacht men niet dat het rapport veel kans van slagen heeft. Maar dit is dan wel in schrille tegenstelling tot de dreiging die als een rode draad door het betoog van professor Christiaanse liep toen hij gistermiddag in Den Haag tijdens een persconferentie de commissieaanbevelingen, neergeiegd in een lijvig rapport, toelichtte. „Ik benijd diegenen niet die nu neen tegen dit plan zeggen’’, aldus een even bedachtzame als dreigend orakelende Christiaanse. Gaarne ontvang ik: uw meubelkatalogus vrijblijvend advies bij mij thuis melijk nog veel te veel hiaten en de KNVB lijkt met weinig problemen te kampen te hebben als het er om gaat om de praktische uitvoerbaarheid van het rapport ter discussie te stellen. Alle reerst voorziet het plan Christiaanse niet in een permanente, maar in een tijdelij ke subsidie. Dat betekent dat binnen enkele jaren de zaak opnieuw scheef gegroeid zal zijn, omdat er altijd sterke ren zullen zijn die door hun grotere toeschouwers aantallen, betere spelers en daardoor betere prestaties, sponsors etc. over meer financiële armslag be schikken en daardoor een nieuwe elite groep zullen vormen- Ook het spelen van midweekse wed strijden is dubieus. Afgezien van het feit dat een club die een simpele Europa- cupwedstrijd speelt niet eens altijd aan deze verplichting kan voldoen betekent het spelen van meer wedstrijden niet automatisch dat er ook meer toeschou wers zullen komen. Het betaalde voetbal tre.kt jaarlijks nu ruim vier miljoen toeschouwers en daar is in grote lijnen nu al vijf jaar geen verandering in gekomen. Aangezien de commissie aanbeveelt om bij uitvoering van het nieuwe plan ook de toegangsprijzen te verhogen zal het publiek waarschijnlijk een nog ge- richtere keuze gaan doen zodat de in komsten eerder minder dan groter zul len worden. Het saneringsplan zou al leen de moeite van het overwegen waard zijn als er definitief mee bereikt zou worden dat dit het eindstation zou zijn. Maar nu moet er een aantal clubs verdwijnen zonder dat dit de ga rantie biedt dat dit in de toekomst niet meer het geval zal zijn. Er wordt ook DEN HAAG. Het enthousiasme waarmee prof. dr. J. Christiaanse de behandeling van zijn rapport voor het (Van onze sportreactie) DEN HAAG. Gedurende drie jaar kande KNVB rekenen op rijkssubsidie, als allereerst de sectie betaald voetbal en vervolgens minister Van Doorn het advies van de Rotterdamse hoogleraar Christiaanse- waarin wordt aangegeven hoe het betaalde voetbal weer gezond kan worden gemaakt, overnemen. Voor een permanente subsidie komt het betaalde voetbal echter niet in aanmerking, om dat de adviescommissie van mening is dat deze bedrijfstak zich op den duur zonder rijkssubsiie moet kunnen be- ruipen. De adviescommissie meent, dat de overheid medeverantwoordelijk moet zijn voor het gezond maken van het betaald voetbal omdat deze bedrijfstak passieve recreatiemogelijkheden biedt, een stimulans is voor het actief beoefe nen van de voetbalsport en van beteke nis is voor de Nederlandse goodwill in het buitenland. Met nadruk stelt de commissie, dat het betaalde voetbal een amusementsbedrijf is en als zodanig moet concurreren met andere vermake- lijkheidsinstellingen als bioscopen, cir cussen en toneel- en cabaretvoorstellin gen. Die mede-verantwoordelijkheid van de overheid moet gestalte krijgen in een sanering van het betaalde voetbal met als doel de exploitatie sluitend te rha- ken, zodat op den duur financiële steun van het Rijk overbodig is. Die financiële steun mag dan ook alleen maar gsgeven I worden voor de termijn waarbinnen de sanering gerealiseerd moet worden. dien maakt de commissie de denkfout om de situatie enigszins met Engeland te vergelijken. Een land met een geheel ander sociaal patroon, met veel grotere steden, met nog grotere regio’s, allemaal onvergelijkbare toestanden met een klein land als Nederland. Want hoe goed je management ook is er zullen toch altijd twee clubs degraderen, die dan ook prompt hun toeschouwers kwijt ra ken. ■Tussen theorie en praktijk ligt een voetbalwereld van verschil. Het rapport lijkt vooralsnog dan ook weinig kans van slagen te hebben. Hoewel er ook een aantal punten in neergelegd zijn, die vooral de spelersvakbond (VVCS) toch wel aanspreken. Een C.A.O. voor voet ballers, medezeggenschap, een betere so ciale begeleiding, een betere rechtspositie van de spelers, het is Martin Snoeck c.s. allemaal uit het hart gegrepen. Maar ook aan deze materie zit weer een aantal haken ën ogen. Drie keer in de week voetballen kan alleen maar met full-profs. Niet meer met spelers, die voetbal als een aardige bijverdienste zien en de rest van de week voor de klas staan of antiek verkopen. En dat zijn er nogal wat. De afvloeingsregeling die voor deze voetballers, afgezien van de vraag of je in Nederland wel louter met full-profs kan werken, gecreëerd moet worden zou pas werkelijk een enorme ingreep betekenen. Maar dat Zijn allemaal pas zaken, die gaan spelen als de voebalbond doo’- de overheid voor een voldongen feit zal worden gesteld. Het getuigt echter op dit mo ment van meer realiteitszin om te ver onderstellen dat de zaak ook de komen de jaren op dezelfde manier zal blijven voortmodderen als momenteel. Wat dat betreft biedt het rapport Christiaanse te weinig houvast voor een zekere toe komst. Met andere woorden; de overheid zou wel eens erg vervelend kunnen doen wanneer de voetbalbond dit sanering splan zo maar verwerpt. Christiaanse sprak weliswaar van een vrije keuze om het plan te accepteren of niet, maar zo simpel ligt de zaak natuurlijk niet. Wanneer CRM en de Kamer hun goed keuring aan het plan verlenen, hoewel het natuurlijk nog maanden kan duren voor het zover is, als het überhaupt al ooit zover komt, dan wordt de zwarte piet keurig doorgespeeld naar de KNVB. De bond staat dan met het mes op de keel. De KNVB staat dan voor de vrij wel onmogelijke opgave om vijftien clubs aan te wijzen die moeten verdwij nen uit het betaalde voetbal en dat wordt oorlog binnen de bond. 7?

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31