Meerderheid B. en W. bleef bij haar standpunt Geen gewijzigd antwoord op vragen over de Amro-bank 1 Raad waardeerde VERKEERSOVERTREDINGEN NA Samvro-geste AANVARING IN NOORDERSLUIS STOREND IN SANTPOORT-Z” I b „EENGEZINSFLATJES MINST r 5 Kort IJmondnieuws GEMEENTERAAD ONDANKS UITEENLOPENDE MENINGEN r Wist u dat wij ^gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) See B „Sluiswachter handelde volgens ambtsinstructies CV IJMUIDEN-VELSEN 5 197 6 V R IJ D A G NOVEMBER 4 (Van een onzer verslaggevers) 24 12 66 Speciaiiteit van deze week: naar de noordelijke oever van de Noordersluis spoedde waar een passa giersschip van de Tor-Line bij het afmeren schade had aangericht aan de zogenoemde wrijfpeilers. De man had daarbij bewust een paar verkeers regels overtreden. Volgens de havenmeester een noodzakelijke actie. „Als hij anders gehandeld zou hebben, zou hij zijn ambtsinstructies met voeten hebben getreden”, aldus deze getuige-deskundige. VELSEN De antwoorden van burgemeester en wethouders op vragen van de PvdA- en Progres sief Velsen raadsfracties inzake de boycot van de Amrobank hadden donderdagavond in de openbare raadsvergadering nog een staartje. Echter zonder dat het college zijn uitgestippelde koers veranderde. Daar vermocht geen van de vra genstellers ook maar iets aan te doen. IJMUIDEN „Er kunnen zich omstandigheden voordoen dat het voor Rijkswaterstaat mogelijk is de voorschriften van het Wegenverkeersregle ment te negeren”. Die conclusie trok de officier van justitie mr. H. W. P. Remmerts de Vries gisterochtend uit een verklaring van de havenmeester van IJmuiden over het optreden van één van de sluiswachters toen die zich in de vroege ochtend van de 25e december 1974 met bekwame spoed (ADVERTENTIE) Drs. J. Reehorst (burgemeester) igne D. Kuijper (Progressief Veisen) I. Drukker (PvdA) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Tel. 023- Wildseizoen 1976 „Dat kans soms een I stel- eren ho- >ruik het g zal jkste mto- ie de Ge teld, ngs- n te >ete- ri te De heer G. Hoorn (CPN) had kontact gehad met de bewuste makelaar. Het deed hem wel deugd te hebben mogen vaststellen dat de woonruimte aan Vel- senaren zou worden toebedeeld. De wo- ningsituatie in zijn geheel achtte hij maar weinig ideaal. In een gloedvol betoog door de 80- jarige heer H. P. Brits op rijm gezet was het mevrouw Van Wetter die als voorzitster van de samenwerkende vrou wenorganisaties een blik terugwierp in de historie. De trant van het betoog verhaalde van het mannelijk aandeel bij de totstandkoming van het kanaal. Maar de tijden zijn gewijzigd. Van daag de dag mag ook de vrouw haar bijdrage leveren. Voorbeeld daarvan is de samenstelling van de raad waarin de stem van de vrouw een belangrijk aan deel heeft. En als blijk van erkentelijk heid voor wat er in die honderd jaar veranderde zorgden de vrouwen van de Samvro dat de raad in het bezit kwam vaneen fraaie tinnen bak bestemd voor de stembriefjes. elijk hele ie in por- JWB voor t 19 over ge- i’eilig no- arbij [ratis role- Van- non- ilden -sbe- Fazant met gebakken appel en calvadossaus Wijnadvies: 1970 Chateau Batailly VELSEN. Hoewel het er met het bezoek van koningin Juliana en Prins Bernhard afgelopen maandag alle schijn van had dat de festiviteiten rond de viering van het 100-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden ten einde waren, bleek gisteravond dat niets minder waar was. De vrouwenraad Samvro had het naatste woord. Gister avond ter afsluiting van de gemeente raadsvergadering werd hjj daartoe in de gelegenheid gesteld. Wethouder J. W. Meijer betoogde dat als er geen bedrijf zou komen men er zeker van kon zijn dat er een bouwsel zou verrijzen van minstens dezelfde om vang als de flat met vier woonlagen, maar dan als kantoorruimte. Daarvoor behoeft zelfs het huidige bestemmings plan niet te worden gewijzigd. Een weinig aantrekkelijk vooruitzicht dat de meeste raadsleden bij voorbaat al weinig anders leek over te laten dan maar in te stemmen met het college voorstel. tot de oprit van de sluis, de snelheid waarmee door partijen was gereden en de abruptheid waarmee door automobi listen was geremd om een aanrijding te voorkomen, het bleef allemaal wat vaag. Duidelijk werd wel dat het belangrijk is dat als zich in een sluis een geval van schade als gevolg van een aanvaring voordoet, een sluiswachter zeer snel ter plaatse dient te zijn om een en ander te konstateren en zonodig te rapporteren of zelfs maatregelen te treffen. In dat opzicht werd de verklaring van verdach te volledig gesteund door de havenmees ter die op de vraag van de officier op welke wijze dit soort ongemakken kan worden voorkomen antwoordde, „door de sluizen tijdens een schutting voor het verkeer af te sluiten”. Mr. Cokart: „Hoeveel tijd is daarmee gemoeid?” Havenmeester: paar uur zijn Gezien het gewicht van de belangen die behartigd worden wilde Mr. Rem- merts de Vries best begrip opbrengen voor de positie waarin de havenmeester verkeerde op het moment dat hij zich VELSEN Met gebruikmaking van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zal een begin worden gemaakt met de mogelijkheid om aan de Van Dalenlaan te Santpoort-zuid 20 etagewoningen te realiseren op de plek waar nu nog een verlaten garagepand staat. Hoewel niet alle raadsleden zich gisteren even ge lukkig voelden met dat voornemen stemde men toch maar in met het op gang brengen van de vereiste procedure die nodig is om de bestemming ter plekke te wijzigen. Het alternatief is namelijk dat als de bouw van de eengezinsflatjes niet doorgaat, het in de lijn der verwachting ligt dat omwonenden hinder zullen onder vinden van één of ander industrieel bedrijf dat zich daar dan kan vestigen. E’en weinig nieuw geluid ter afsluiting van een discussie die eigenlijk als een nachtkaars doofde omdat iedereen zijn zegje wel had gedaan en de raadsleden die met dit plan minder gelukkig waren wel leken te begrijpen dat van alle mogelijkheden toch aan de minst storen de de voorkeur dient te worden gegeven. moest kwijten van de uitoefening van zijn verantwoordelijke taak. Van „over macht” wilde hij niet spreken. Eerder van een belangenconflict. Hij wilde ten aanzien van het „links passeren” ver dachte wel schuldig verklaren doch zon der toepassing van straf. „Eer. straf voor het in gevaar brengen van het verkeer hoeft naar zijn idee niet te leiden tot ingrijpende verkeersmaat regelen van de zijde van Rijkswater staat. Voor het verkeersgedrag waarbij verdachte was gefixeerd door de aanva ring lijkt me een boete van 50,- op zijn plaats”, aldus Mr. Remmerts de Vries. Uitspraak donderdag 18 november. - Burgemeester drs. J. Reehorst dankt* de dames voor hun sympathieke geste, hoewel hij niet verheelde dat het af stand doen van de viskom waarin de stembiljetten gewoonlijk worden ver gaard hem toch wel enigszins ter har te ging. De schaal werd meteen maar in gebruikgenomen. Eenstemmig was de raad van oordeel dat het geschenk onder dankzegging werd aanvaard. Raadsleden en Samvro met aanhang vertoefden nog enige tijd op de galerij rond de burger zaal onder het genot van een hap en een slok. De rechtbank neemt de situatie ter plekke in ogenschouw. In het midden staat de president mr. Cokart. rde, dijk iml- >our nen 1 19 op- De CDA-fractievoorzitter H.A. de Boer had aanvankelijk niet aan de discussie willen deelnemen. De gesproken woor den noopten hem er op te wijzen dat er bij niemand in de gemeenteraad ook maar een spoor van een verschil aanwe zig is in zijn of haar oordeel over apartheid en racisme. Inderdaad is er in Zuid-Afrika een verkeerd regime en verkeerd beleid. Spreker was ontstemd over de wijze van discussiëren over een zaak als deze. Het CDA wordt vaak verweten te spreken vanuit zijn leven beschouwing. Meer dan eens is gezegd niet uit die gezichtshoek te spreken. Het stelde de heer De Boer teleur dat wat het CDA heeft overwonnen, door Kuij per wordt gedaan vanuit een soort gees telijke dictatuur. ”Wij hopen van die geestelijke dictatuur verschoond te blij ven”, besloot hij. Raadsvoorzitter, burgemeester drs. J. Reehorst, wilde aan de gedane beant woording niets meer toevoegen. Hij stel de wel begrip ervoor te hebben dat mensen een getuigenis willen afleggen. De meerderheid van het college staat op het standpunt dat in een zaak als de on derhavige niet het dagelijks bestuur van de gemeente moet worden betrokken. Spreker had er geen behoefte aan, in te gaan op de woorden van Kuijper. Wel echter had de burgemeester zorgen over de escalatie van deze zaak. Hiermede waren de discussies ten ein de en werd het standpunt van de meer derheid van het college niet veranderd. Zoals bekend hebben de beide raads fracties onlangs het college van B en W gevraagd of het bereid is de Wereldraad van Kerken te steunen in de stellingna- me tegen de Amrobank met betrekking tot Zuid Afrika. Daarnaast werd ge vraagd naar de betrekkingen tussen de gemeente Velsen en de door haar gesub sidieerde instellingen enerzijds en de Amrobank anderzijds, terwijl ook werd geïnformeerd naar de stappen welke het college van zins is te ondernemen om uitdrukking te geven aan het heersend onbehagen jegens de Amrobank. B en W antwoordden - zo berichtten wij ook al - in meerderheid; dat een college van B en W niet als zodanig tot een stellingname kan overgaan; dat er geen relaties bestaan met de bedoelde bank, dat de besturen van de gesubsidieerde instellingen zelf hun standpunt moeten bepalen en dat het college ook niet voornemens Is stappen te ondernemen. De PvdA-fractievoorzitter F.F.J. Rei- chenfeld noemde het antwoord van het college inhoudloos en vond de strijd om gelijkheid voor de gekleurde en blanke bevolking te hoogstaand om deze aan een discussie te onderwerpen. Namens Progressief Velsen betrad D. Kuijper het spreekgestoelte om van daar af kenbaar te maken dat hij teleurge steld was door de weigering van de meerderheid van het college om akkoord te gaan met het voorstel van de Wereld raad van Kerken. Juist deze wereld raad, die geconfronteerd werd met een wereld vol narigheid, is tegen die onge lijkheid ten strijde getrokken.,,Het is voor het eerst sinds lange tijd dat wij worden geconfronteerd met christenen, die zich keren tegen zaken als deze” merkte Kuijper op. Dit ontlokte aan het CDA-raadslid A. Roozendaal de inter ruptie, dat er voorbeelden te over zijn om te bewijzen dat dit bepaald niet het eerst is sinds lange tijd. Kuijper vervolgde met er op te wijzen dat de onaanvaardbaarheid van de apartheid reden is van een eventuele boycot van Zuid Afrika. Doch alleen als niets anders meer mogelijk is. „Wij hou den het er op dat de meerderheid van het college van Ben W geen stelling durft te“ nemen. Natuurlijk zijn er altijd wel argumenten die het de mensen mo gelijk maken onder hun verantwoorde lijkheden uit te kruipen, aldus Kuijper, die van de VVD geen steun verwachtte, alhoewel deze partij zich dient te reali seren dat liberale beginselen voor elk mens gelden. Aan de hand van een citaat van het CDA-lid de Boer, eerder gedaan bij een andere aangelegenheid meende Kuijper te moeten concluderen dat Progressief Velsen ook van die kant geen steun behoeft te verwachten. Tot slot gaf hlij de meerderheid van het college in overweging haar standpunt te herzien. A. Roosendaal (CDA) toonde zich bij zonder ingenomen met de bouwplannen. Angst dat de woonruimte zou toevallen aan lieden die niet in Velsen woonachtig zijn behoefde er niet te bestaan. Na publikatie in de krant over de voorgeno men bouwplannen (IJmuider Courant van woensdag 20 oktober) hadden zich bij de makelaar die met bemiddeling is belast al meer dan 25 gegadigden uit Velsen gemeld, zo wist hij te melden. Mevrouw A. J. P. Van Heel-Montijn (VVD) beklaagde zich er over dat com missie- en raadsleden over dit soort belangrijke zaken te laat werden geïn formeerd. Zij bepleitte dat hierin veran dering diende te komen. „De bewoners van de woonflat Princebos, die aan de Wereld Natuurfonds. Woensdag 10 november wordt voor de bewoners van- het gebouw Velserhooft en hun leeftijd genoten een filmavond gegeven over het werk van het Wereld Natuurfonds, met onder meer een film van het Wildreser vaat Krugerpark. Modeshow. In het gebouw Velser hooft te Santpoort-Noord wordt maan dag 8 november ’s avonds acht uur een modeshow gegeven, die zal worden ver zorgd door de firma Van Houwelingen te Santpoort, met onder meer een Finse collectie. Excursie naar PEN. Dinsdag 9 no vember houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen een excursie naar het PEN- gebouw te Bloemendaal. Lezing Indonesië. In de Parochie zaal te Santpoort-Noord wordt donder dag 18 november, ’s avonds 8.15 uur, een bijeenkomst gehouden tijdens welke missiezuster Bullinga zal spreken over haar werk in Indonesië. morns before you buy Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) De progressief D. Kuiper had er moei te mee dat onder de vlag van „het lenigen der woningnood” door enkelen weer veel geld zou worden opgestreken. Liever had hij gezien dat dat voordeeltje ten goede zou zijn gekomen aan de toekomstige bewoners in de vorm van lagere koopprijzen. Hij waagde nog een schot in de richting van „alle beschikba re bouwgrond aan de gemeente”. Wet houder Meijer belichtte de onmogelijk heid van een dergelijke gang van zaken. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten Haarlems Gordijnenhuis De zaak die al eerder had gediend door de kantnrechter was in hoger be roep door de Haarlemse rechtbank aan gehouden omdat men zich ter plekke een beeld wilde vormen van de ware toedracht van het gebeurde. Onder aanvoering van vice-president Mr. H.J.M. Cokart gebeurde dat gisteravond in aanwezigheid van de rechters Mr. J. Vrijen, Mr. A. Chr. Blom genoemde officier van justitie, verdachte en ge tuigen. Die getuigen waren twee politiemen sen die met nog een aantal medewegge bruikers op de bewuste 5e december ’s morgens om half vijf stonden te wach ten voor ’t rode stoplicht op de Midden- sluisweg ter hoogte van de oostelijke deur van de Noordersluis. Plotseling werd hun aandacht getrokken door de auto van verdachte die de wachtende file en een verkeersgeleider aan de linkerkant passeerde. Op het moment dat de „snel le” automobilist de kop van de file genaderd was zou het licht op groen zijn gesprongen. Door snel en abrupt rem men zzouden de bestuurders van de voorste wagens van de file een aanrij ding hebben kunnen voorkomen. Een eensluidende lezing van de politiemen sen, die door verdachte van meet af aan was bestreden. Bovendien verklaarde de sluiswachter dat hij bij het passeren van de file geen gebruik gemaakt zou heb ben van de linker weghelft maar van de linkerberm. Ook die verklaring stond lijnrecht tegenover die van de geünifor meerde gezagsdragers. Partijen kregen gisterochtend op het winderige Sluiseiland ruimschoots de ge legenheid hun eerder afgelégde verkla ringen te verduidelijken. Verdachte maakte van de gedegenheid gebruik het recht te informeren over de werkwijze rond de grote sluis. Hij vond een aan dachtig gehoor. Toen iedereen zo ongeveer wist wat hij wilde weten begaf het door de stevi ge zeebries verkleumde gezelschap zich naar het kantoor van de havenmeester. Daar werd provisorisch een „Rechtzaal” ingericht. Uit een breedvoerige discussie van mr. Cokart met de beide getuige-politiemen- sen kwam niet duidelijk tot uitdrukking in hoeverre het verkeer door de ma noeuvre van verdachte in gevaar was gebracht. De afstand van de stopstreep De VVD-fractievoorzitter ir. G.A. Schoonkind verklaarde dat zijn fractie achter de meerderheid van het college staat. Dat wil echter niet zeggen dat de VVD apartheid voorstelt. Naar het oor deel van deze spreker is er echter ver schil tussen een gemeente en het indivi du. „Voor het gemeentebestuur is er een andere taak. De hemel behoede ons dat er in de volgende gemeentebegroting een post voor buitenlandse zaken moet wor den opgenomen”, zo besloot hij. Het PvdA-fractielid I. Drukker erken de dat over deze zaak binnen de PvdA genuanceerd wordt gedacht Persoonlijk distancieerde hij zich van de gestelde vragen. Anderzijds vond hij de reactie van B en W te wrevelig. Zelf afkeer hebbend van rassenhaat, noemde hij de vraagstelling ongenuanceerd en discrimi nerend. „Men moet niet nu de beschul digende vinger opheffen naar een van de zeer velen. Dat acht ik een farce”, aldus de heer Drukker. Het DS ’70-lid R. Wagenaar is van oordeel dat het probleem buiten de Vel- sense raadsdimensie ligt. Daarvoor zijn andere kanalen - zoals in de Tweede Kamer - aanwezig. De heer Wagenaar zou willen opmerken; „Schoenmaker blijf bij uw leest”. nieuwbouw zal grenzen, waren eventuele bezwaren nauwelijks hoord”, aldus mevrouw Van Heel die zich verder af vroeg of het eigenlijk wel verstandig was zo dicht aan de spoor baan te bouwen. Bestaande woningen leken veel schade te hebben ondervon den van het gedreun van de voorbijden derende treinen. Wethouder Meijer zegde toe dat naar de omvang en de oorzaak van die schade een grondig onderzoek zal worden ingesteld. ROW W <!i;. s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5