GROTE TOENAME ONDER INVLOEDRIJDERS KOMITEE VIETNAMESE WEESKINDEREN DRAAGT WERKZAAMHEDEN OVER deRUIJTER h Economisch accent verschuift van zeehaven naar luchthaven BOUWMARKT SPAANPLAAT pantalons diverse modellen en kleuren 59.50 -en mode 6 PPR PUBLICEERT RESULTATEN OPINIEPEILING Betere verkeers situatie rond Wiihelminapark Vakbond tevreden met afvloeiingsregeling Heeremans v. Leuven Koudenhom 54 Boeddhisten kunnen niet langer worden ingeschakeld ENZ. V R IJ D A G 5 NOVEMBER 197 6 IJMOND (Van een onzer verslaggeefsters) ■a Verliezers KEUR-AANBIEDING TRIPLEX Clown Moderne 4 si*' 3 Drankorgel met het hoogste - afm. 125 x 250 - afm. 125 x 250 - afm. 125 x 250 GEFINEERDE WANDPLATEN 20% KORTING OP ALLE JAPONNEN (uitgezonderd lange) SCHROOTJES UW VOORDEEL 4>. HEEMSKERK „Als er volgend jaar, in plaats van Kamerverkie zingen gemeenteraadsverkiezingen zouden worden gehouden, dan zou de VVD opnieuw een daverend overwinningsfeest in de Bowling- hoerderij kunnen vieren’-. Dat meldt het periodiek verschijnend partij-orgaan van de PPR in Heemskerk. De PPR heeft in juli een opinie-onderzoek laten uitvoe ren door het Bureau Interne Stu dies in Naarden. Volgens het PPR- blad is uit het onderzoek gebleken, dat ook de PPR zelf winst maakt, zij het in mindere mate. Het onder zoek wordt door het uitvoerende bureau voor 91 pet betrouwbaar geacht. as E5HKBE3 (Van onze stadsredactie) X05 (Van onze rechtbankverslaggeefster) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) Speciale Openingstijden: dagelijks van tel. 023 -321212. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Herenmode unie Lange Nieuwstraat/hoek Marktplein - Tel. 12348 IJmuiden. Dikte 8 mm Dikte 10 mm Dikte 16 mm 8.00- 12.30 uur 13.30- 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur HAARLEM. Ter verbetering van de algemene verkeerssituatie in het Wiihel minapark en omgeving worden met in gang van maandag 8 november een aan tal maatregelen ingevoerd, die door bur gemeester en wethouders zijn goedge keurd. Planetenweg 26-28. Telefoon 11888 IJmuiden maar „26-ers”, IJMUIDEN TEL. 02550-23116 Haarlemmerdijk 133, Amsterdam vanaf i c c I r l t 1 c t I 1 t r I I i t J i 1 t c I I j 'n Fout van de fabrikant t.m. zaterdag 6 nov Vrouwen stemden over het algemeen progressiever dan mahnen, hoewel het verschil niet zo groot was. De winst van de VVD ging ten koste van het CDA en D’66. De vooruitgang van de PPR bracht het CDA wat verlies toe, maar vooral de andere progressieve partijen als PSP, D’66 en zelfs de PvdA. Daar staat tegen over, dat de PvdA ook weer enkele stemmen van de PPR overnam en zelfs het CDA leverde iets aan de socialisten in, zij het weinig. De CPN-kiezers zijn het meest trouw: een verschil van 2 percent. Als grootste verliezer komt het CDA uit het onderzoek naar voren. Vanaf de oprichting van het Komitee voor Vietnamese Weeskinderen tot 1 mei van dit jaar werd geld ingezameld voor het hulpverleningswerk van de Boed dhisten. Na de machtswisseling in Viet nam bleek, dat het geld op de bankreke ning van de Boeddhisten werd geblok keerd. Ondanks een toezegging van de ambassade van Noord-Vietnam werd het overgrote deel van een gift van een kwart miljoen niet ter beschikking ge steld van de Boeddhisten. De geldzendin gen werden daarom stopgezet. HAARLEM. „Ik heb tot mijn ver driet gelezen dat het aantal mensen dat onder invloed gaat rijden zo toeneemt. Zelf word ik erdoor overstroomd op de zittingen, het is zelfs zo dat er nu twee politierechterzittingen op een dag moe ten zijn om de achterstand in deze zaken weg te werken”. De Haarlemse politierechter mr. Vink haakte woens dagmorgen op deze woorden in op de berichtgeving dat de mensen hun angst voor de „alcohol-1 novemberwet” (met het „blazen” en de verplichte bloedproef) allang weer kwijt zijn en rustig risico's nemen met drank op achter het stuur. De definitieve sluiting zal pas plaatsvin- I den als ontslagvergunning voor de I werknemers is afgegeven. Volgens het sen en mevrouw Neetcr. Als vijfde op de lijst van de voorkeuren staat de heer Dudink (CDA), maar zijn bekendheids- score is daarentegen laag, namelijk twee éntwintigste, na de heer C. Verhoog, eveneens van het CDA Tot de tien bekendste raadsleden behoren drie CDA- ers. Twee VVD-ers, vier PvdA-ers en een PPR-raadslid. Verrassend was het aantal kiezers dat meende dat Martin de Groot en de heer Steenstra in de gemeen teraad zitting hadden (resp. 20 en 17 percent). In de toenemende vraag naar meer luchtvaartterrein voorzien met een uitvreiding van Schiphol is dus een oplossing die G.S. met nadruk van de hand wijzen. Ook een versterkte in schakeling van regionale vliegvelden zien zij evenwel niet zitten, vooral uit milieu-overwegingen. De oplossing die dan nog rest is dan uiteraard de roemruchte Tweede Nationale Luch thaven, die volgens onderzoekingen het beste in de Markerwaard of in Noord-West-Brabant zou kunnen ko men. G.S. tekenen daarbij nog aan dat de gevolgen van een Tweede Nationale Luchthaven voor Schiphol nog zullen moeten worden onder zocht. In elk geval is het provinciaal be stuur van mening, dat Schiphol op den duur niet zal zijn te handhaven als enige nationale luchthaven, vooral gezien de geluidshinder en de beperk- In mei werd besloten dat adoptanten door moesten kunnen gaan met het overmaken van geld naar het Komitee. Aanvankelijk werd besloten dit geld ter beschikking te stellen van Terre des Hommes. Ook deze organisatie, zo bleek echter, kon niet meer in Vietnam wer ken Daarom werd gekozen voor de mogelijkheid om hulp aan weeskinderen in Vietnam te geven via de kanalen van het Mediscch Comité Nederland-Vietnam. NKV kan de opheffing nog maanden duren omdat er voor personeelsleden opzegtermijnen van zes maanden zijn overeengekomen. Zoals bekend is de dochteronderneming NAPO B.V. betrok ken bij de sluiting. Het onderzoek blijkt ook een vrij gedetailleerd beeld te geven van de ver schuivingen. Verder werd een meting verricht naar het verschil van stemge- Voor een aardig intermezzo temidden van alle drankangst zorgde de advocaat mr. O. H. van Wijk die voor zijn cliënt opmerkte dat deze (hij weigerde de bloedproef) geïrriteerd was geraakt door al het .geblaas”. Mr. Van Wijk had het zelfs over ,dal stomme geblaas”, en over het feit dat hij zich ook wel eens zou bedenken alvorens „na een keer blazen nog eens een keer voor clown te staan”. Waarmee hij het er allemaal niet duide lijker op maakte: er moet nou eenmaal eerst op het pijpje met de grens van 0.5 en dan op dat met 0,8 geblazen worden, alvorens er voor de bloedproef geprikt gaat worden. Het nieuwe comité zal hulp gaan ver lenen op twee fronten. In de eerste plaats aan de kinderen in Vietnam via de regering en niet meer via de Verenig de Boeddhistische Kerk. Daarnaast is het de bedoeling kinderen te gaan helpen in Brazilië via Dom Helder Camara. Minder clownesk was wat er op 16 augustus op de Kanaalweg in Beverwijk gebeurde: daar reed een automobilist een fietser voor hem ondersteboven. Het slachtoffer werd opgetild, en belandde in een tuin, en moest met een hersenschud ding in het ziekenhuis worden opgeno men. Een andere weggebruiker zag de verdachte wegrijden en achtervolgde hem daarna. Hij slaagde er zelfs in hem aan te houden, en te wijzen op de deuk in de bumper, maar daarna reed de man weer door. Pas later kon hij na verwikkelingen worden aangehouden, en toen bleek dat hij het ongeval veroorzaakte met drank op. Zijn promillage was 0,62. Hij kreeg voor alles wat hij „gepresteerd” had in het verkeer die dag bij verstek 900 boete in totaal plus vier maanden ont zegging. Er was een zelfde boete en zes maanden ontzegging geeist. een om te praten over de voorgenomen sluiting van dit bedrijf. Een woordvoer der van het NKV gaf een toelichting op de afvloeiingsregeling die in overleg met de BOVAG en de industriebond tot stand is gekomen en onder de gegeven omstandigheden niet beter zou kunnen zijn. Het bedrijf heeft vele jaren met verlies gewerkt. Hoewel zich na ons krantebericht een kandidaat voor over name heeft gemeld, zijn de onderhande- lingen nog op niets uitgelopen. De po gingen tot centralisatie van de vier be drijven bleken eveneens vruchteloos doordat de gemeente niet wilde mede werken. Realisatie zou pas in 1980 mo gelijk worden. Medewerkers van het ar beidsbureau hebben donderdagmiddag gesprekken met het personeel gevoerd en individuele problemen aangehoord. Drie politierechterzittingen zijn er per week en dan passeren per zitting inder daad vele „bloedalcoholgehaltes” van laag tot zeer hoog het hekje in de rechtszaal. Maar blijkbaar was dit nog niet, genoeg. Op woensdagmorgen is er de komende weken een tweede zitting. Niet zo gemakkelijk in het met zalende kort kampende gerechtsgebouw, maar men kon er de kantongerechtszaal aan de overkant van de Jansstraat voor gebruiken. Gisteren behandelenden mr. Matthijse als politierechter en mr. Slits als officier van Justitie de Zaanse zaken, terwijl op het „vertouwde” oude adres mr. Vink met mr. Schilder als vertegen woordiger van het openbaar ministerie zaken uit de IJmond bekeek. Twee zit tingen die weliswaar niet helemaal toch voor een flink deel uit rijders onder invloed bestonden. HAARLEM - Het personeel van het automobielbedrijf Heeremans van Leuven B.V. kwam donderdagavond bij- bijna anderhalf miljoen gulden binnen bij het Komitee. In afwachting van de ontwikkelingen is dit bedrag in Neder land belegd. Begin volgend jaar zal wor den beslist wat er met het geld moet gebeuren. Als mocht blijken dat de Boeddhisten nog steeds niet over het geld zullen kunnen beschikken om daar mee hun hulpverleningsprojecten te ver wezenlijken zal aan de mensen in Ne derland die geld hebben gegeven worden gevraagd wat er mee moet gebeuren. Om meteen maar i promillage te beginnen: dat werd op 21 juli gescoord door een 45-jarige Velse- naar in de Lange Nieuwstraat in IJmui den 2,76. Op 30 augustus deed hij het nog eens over met 3,06. De eerste keer maakte hij een aanrijding, de tweede keer reed hij op twee rijstroken tegelijk. Het meest opvallende was daarbij nog dat hij die laatste keer onderweg was naar zijn werk. Politierechter noch officier hadden daar veel goede woorden voor over. Mr. Schilder merkte op dat hij zo’n hoog alcoholgehalte in het bloed slechts een of twee keer eerder had meegemaakt en sprak onomwonden van „een drankor gel”. Mr. Vink informeerde nog of de verdachte van de drank af kon blijven en de mededeling „ik heb de laatste veertien dagen niet gedronken” ver mocht hem weinig gerust te stellen. Ook hij waagde de veronderstelling dat de VVD-winst volgens verkiezingsonderzoek Extra politierechterzittingen om achterstand weg te werken beperking van de groei van de luch thaven. Uitbreiding van Schiphol, fat in het streekplan het meest dynamische ele ment van het plangebied wordt ge noemd, is voor G.S. „volstrekt onaan vaardbaar”. En daarbij noemen zij tussen haakjes de vijfde baan en het tweede stationsareaal. G.S. gaan er vooralsnog van uit,, dat de behoefte aan bedrijfsruimte op de luchthaven zelf kan worden opgevangen. Als dat niet mogelijk is, geven Gedeputeerde Staten de voorkeur aan het „droge gedeelte” van het westelijk havenge bied langs het Noordzeekanaal. Een mogelijkheid waarnaar in de nota van uitgangspunten voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied ook al werd verwezen. GS wijzen er in het ontwerp- streekplan op, dat de vraag naar meei’ luchtvaartterrein ook van bui ten het plangebied op de Meerlanden aankomt. Zij stellen vast, dat de groei van het luchtverkeer naar alle waarschijnlijkheid nooit meer zo sterk zal zijn als in het verleden (tot 1973) het geval was. Niettemin is het inzicht, dat het huidige banenstelsel na 1985 tekort zal schieten, volgens G.S.. niet aangetast. drag tussen mannen en vrouwen. Tevens werden de ondervraagden aan de tand gevoeld over hun kennis van de plaatse lijke politiek. Schrikbarend is volgens het PPR-blad de slotconclusie, dat 53 percent van de ondervraagden niet of nauwelijks de samenstelling van de raad kent en dat 48 percent de vraag hoe de politieke samenstelling van het college van B en W. is, niet juist wist te beantwoorden. Er werd bij het opinie onderzoek van uitgegaan, dat dezelfde partijen aan de verkiezingen gingen deelnemen als in mei 1974. Ook is reke ning gehouden met het eventueel niet verkiesbaar zijn van PSP- en D’66-kandi- daten. Als alternatief koos 58 percent van de PSP voor de PPR en het overige percentage voor de PvdA. Van de poten tiële D'66-kiezers was 46 percent voor de tiële D'66-kiezers was 46 percent voor de de VVD. Een klein gedeelte gaf als mogelijke keuze de PvdA op. De hoogste bekendheidsscore behaalde wethouder Roozen. Als goede tweede komt wethou der mevrouw Vervelde uit de bus, voor al als gevolg van bekendheid in eigen kring. Wat bekendheid betreft neemt de PPR-voorzitter een derde plaats in en wat populariteit betreft is hij een goede vierde na wethouder Van Herpen, Peter - HAARLEM Het Komitee voor Viet namese Weeskinderen heeft zijn werk overgedragen aan een nieuw comité, dat voorlopig de naam Komitee II heeft meegekregen. Reden voor dit besluit was het feit, dat de hulp aan weeskinderen in Vietnam niet meer kon worden ver leend zoals in het verleden het geval was. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Hoewel IJmuiden vele kilometers van het gebied van de Meerlanden af ligt, komt de voor havengeschiedenis - zij het niet met ?!!name genoemd in het gisteren openbaar gemaakte ontwerp-streek- plan voor de Meerlanden eventjes in beeld. Daarbij blijkt opnieuw, dat Gedeputeerde Staten nauwelijks meer geloven in de Amsterdamse haven. In het ontworpeen streekplan stellen zij verschuivingen vast binnen de econo mische structuur van Amsterdam. Verschuivingen van industrie naar dienstensector, van laag naar hoog gekwalificeerde arbeid, van zeehaven naar luchthaven. Het economisch zwaartepunt van de Amsterdamse stedenklonterinng verplaatst zich met die verschuivingen naar het zuidlijk deel van de agglomeratie. Naar het gebied van de Meerlanden dus. Een en ander betekent overigens geen groen licht voor verdere groei van de luchthaven. Integendeel. G.S. dringen er opnieuw op aan dat de noodrem op Schiphol met gezwinde spoed wordt aangetrokken. Een rech- streeks uitvloeisel van de hoofddoel stelling van het streekplan, het open houden van de Meerlanden en het streekplan, het openhouden van de Meerlanden en het Groene Hart van de Randstad Holland, is immers een In juni en september werden op deze manier medicijnen verstuurd met een totale waarde van 75.000. Toegezegd is inmiddels dat er nog twee vluchten met medicijnen zullen worden gefinan cierd. De totale kosten hiervan bedragen tweehonderdduizend gulden. He1 Komitee II heeft van mevrouw Quinh Hoa, vice-minister van Volksge zondheid in Vietnam, gehoord, dat de Boeddhisten geen hulp meer zullen mo gen verlenen. Alle gezonde weeskinderen zijn uit de tehuizen overgebracht naar Zo zal er rond het plantsoen in het Wiihelminapark eenrichtingsverkeer in gevoerd worden alsmede een parkeer verbod aan de zijde van het plantsoen. Aan de westzijde van de Koninginneweg zal een parkeerverbod komen. Het ge deelte van de Olieslagerslaan tussen Wa genweg en Nauwe Geldeloze Pad in de richting van het Nauwe Geldelozepad krijgt eenrichtingsverkeer en in de lor denstraat zal een iinksaf-verbod komen in de richting van het Lorentzplein. Reeds geruimte tijd vindt er overleg plaats tussen de vertegenwoordigers van het Wiihelminapark en omgeving, open bare werken en de verkeerspolitie. Voor enkele maatregelen moeten nog voorzie ningen worden getroffen zoals een fiets pad in de Tweede Emmastraat alsmede een gedeelte van de Koninginneweg en een verhoogd voetpad in de rijbaan van het Wiihelminapark nabij de Koningin neweg. Tot I mei van dit jaar kwam nog pleeggezinnen. Voor de invalide kinderen zoekt men ook nog pleeggezinnen in Vietnam. De pleeggezinnen krijgen een kleine financiële bijdrage, rechtstreeks I van de regering. De zieke kinderen wor den behandeld in een kinderziekenhuis en daarop zal de hulp van het Komitee zich richten. Gevraagd worden medica menten, revalidatie-apparatuur (die in Nederland wordt ontwikkeld), melkpoe- der en vitamines. In Brazilië zal de hulp zich richten op het financieren van centra waar regel matig een maaltijd wordt verstrekt, waar onderwijs wordt gegeven er waar moeders voorlichting kunnen krijgen over zaken als voeding en hygiëne. man aan de drank is en dat hij op deze manier de goot in gaat. Alles wat verdachte ook zei viel niet erg best in de rechtszaal. Een voorbeeld: bij de eerste aanhouding kauwde hij kauwgom. Mr. Vink: „U wilde natuur lijk niet dat men de alcohol rook”. Verdachte: „Dat doe ik regelmatig”. Mr. Schilder: Wat doet u regelmatig? Drin ken?” Ondanks alle, opmerkingen bleef de man wat glimlachend voor het hekje staan, zodat bij en de politierechter en de officier de mening postvatte dat hij toch echt de bittere ernst niet onderken de. Hetgeen des te merkwaardiger was omdat hij ambtenaar is en een gevange nisstraf hem zijn baan kan kosten. Mr. Schilder: „Ik wil best eens met m’n hand over mijn hart strijken hoor, maar dit gedrag op de weg gaat me te ver, u staat er bij te lachen maar mij is’ het bittere ernst”. Iedereen, incluis de verde diger mr. Tanger was het er tenslotte over eens dat hier een onderzoek door het consultatiebureau voor alcohol en drugs noodzakelijk was. De zaak werd daarvoor aangehouden. Maar mr. Schil der waarschuwde de verdachte dat hij werkelijk geen enkele consideratie zou hebben met hem als hij het in zijn hoofd zou halen weer met drank op achter het stuur te kruipen. De 53-jarige Velsenaar die zich voor een promillage van 2,27 moest verant woorden, vertelde dat hij dit opliep tijdens de viering van 25 jaar overheids dienst deze zomer. Mr. Schilder aanha kend bij het bekende feit dat de over heid geen mensen wil die gevangenis straffen hebben: „Wou u er meteen na 25 jaar een punt achter zetten?” Het leek er veel op de man was tenminste volgens mr. Schilder behoorlijk „teut” toen hij op de Planetenweg werd aange houden Mr. Schilder vond dat hij een onvoor waardelijke gevangenisstraf verdiende volgens de landelijke richtlijnen, maar alleen omdat hij hem niet zwaarder wilde straffen met het dan onherroepe lijk volgende ontslag, hield hij het op duizend gulden boete en een jaar ont zegging waarvan de helft voorwaarde lijk. Verschrikkelijk zwaar vond de ver dachte. Zijn reactie op het feit dat er eigenlijk gevangenisstraf op staat: „meent u dat nou?” Men meende het. Met een boete van 750 en de gevraagde ontzegging kon hij naar huis. Kkeur b vM te bouwmogelijkheden in de Meer landen. Het aantal arbeidsplaatsen op de luchthaven was in 1975 totaal 23.941. Het aantal arbeidsplaatsen wordt voor 1980 op 27.000 geraamd en voor 1985 op 28.000. Bovendien vormt Schiphol een groot aantal arbeid splaatsen buiten het terrein van de luchthaven zelf.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6