vervanger sluizen m havens Haven Uitgevaren vissersschepen Informatie over Tien ton eikels kastanjes voor en de dieren Velserbeek brandpreventie I Huldiging der kampioenen „Prins Hendrik" als ESDOORNS ZIJN BLADEREN MET PROMPELLERS in en DIENSTENCENTRUM SPEEL KOERSBAL IN HET 7 IJMUIDEN-VELSEN V R IJ D A G NOVEMBER 19 7 6 5 6 t 1 ri Alle kinderen van de J. F. Kennedyschool in IJ muiden hebben dit jubileumjaar uit stapjes gemaakt naar allerlei typisch IJmuidense instellingen en bekijkenswaardigheden. Zij schreven allemaal opstellen over hun belevenissen en de school heeft een bloemlezing daaruit opgenomen in het schoolblad ’t Krijtje. Uit deze speciale uit gave „Noordzeekanaal en IJmui den 100 jaar. Lang zullen ze leven - zonder voorhaven” heb ben wij opnieuw een selectie ge maakt. Een selectie omdat het uiteraard onmogelijk was alles te publiceren en het toch ook zonde zou zijn de lezers al dit schoons te onthouden. ym tien ton eikels en kastanjes „Ziezo, dat is gebeurd. Kijk eens, heb ik ermee verdiend”. Met een tevreden gezicht komt een meisje uit het uitbetaalka- mertje in de loods bij Park Bos- beek, een van de plaatsen waar woensdag verzamelde kastanjes en eikels bij de gemeente kon den worden ingeleverd, tegen acht centen de kilo. Deze inle- vermiddag vormde de afsluiting van de jaarlijkse verzamelactie. Het resultaat was in tegen stelling tot vorig jaar gewel dig: totaal werd drie ton kastan jes en zeven ton eikels opge haald hetgeen betekent dat de dieren uit het hertenkamp en sommige op de kinderboerderij ruimschoots de hele winter in voedsel zijn voorzien. Lil er- -■ ARIE VAN DER VEER. Hektrawler 27 28 Hektrawler Hektrawler Sjef en de en 701 jaar. was /in de het den den zijn de •ok- niet langer dan zo’n zes weken mee worden gevoerd. Met een ton of vijf haalt men december, japuari en om het hele jaar door dit voer te kunnen Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 Woensdag 3 november: MT Ora et Labora KW 51, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, ML. Sursum Corda KW 124, MK. Ada KW 29, Maar ten Senior KW 125, Jolanda KW 126, Valk KW 185, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Wilhelmina SCH 173. vroeger moes- ■rleg van oen- Zoor •zie- iets- tede en van gin- Maandag 18 oktober: Hektrawler An nie Hillina KW 170, Onderneming II SCH 108, MT. Caroline VL 90. Woensdag 20 oktober: MT Elly VL 73. 73. op fel- ïkt, aar gen ren in een eks or- luis itee ca- in oe- het in- eer- oen. weg ge- Wa- i de spad lor- men de i41. rdt >or mt id- de VELSEN. Voor de leden van de VeJser Ondernemers Centrale wordt op donderdag II november in cultureel cen trum De Schouw” aan de Bleyenhoeve- laan te Velsen-Noord een bijeenkomst gehouden die om kwart over acht des avonds begint. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer J. S. T. Groot van de gemeentepolitie te Haarlem een lezing houden over brand preventie. Aan de hand van praktische voorbeelden en materieel zullen de aan wezigen belangrijke tips ontvangen die in eigen bedrijf ten nutte gemaakt kun nen worden. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. n de hei- in- lan- bur- ige- I blijven geven is dus veel meer dan dat nodig. Dat is nu bereikt. Met de nu bin nengebrachte tien duizend kilo eikels en kastanjes zullen de dieren geen moment honger te lijden, hoe streng de winter ook wordt. het van bij men oer- op met tot :ven inen met ons ver- ide- po- be- loos ;de- mo- ar- tdag )erd ord. Vrijdag 22 oktober: Hektrawler Voor aan VL 115, MT. Elizabeth VL 105. Dinsdag 26 oktober: Hektrawler Arie Ouwehand KW 122, MK. Marry Jacob KW 117. In Park Bosbeek in Santpoort en bij de kinderboerderij in Velserbeek was woensdag gelegenheid om verzamelde eikels en kastanjes bij de gemeente lijke plantsoenendienst in te leveren tegen de betaling van acht centen de kilo. Heel wat kinderen zijn de afge lopen herfstvakantie, profiterend van het zachte weer, in de parken en Dossen aan het zoeken geweest. De opbrengst was, in tegenstelling tot vorig jaar, voor de beheerders van de kinderboerderij zeer bevredigend. Klas 6: Hide fotofietstocht: „Toen we klaar waren gingen we naar de kop van de haven waar het herdenkingsbeeld staat. Om te denken aan de mensen die hun leven gaven aan de zee, om hun land te verdedi gen. Daarom staat het met zijn ge zicht naar de zee.” Klas 6: Jacqueline over de opening van- het Noordzeekanaal: „Bij de sluizen was een enorme feesttent gebouwd waarin de 1.500 gasten luisterden naar de lange, maar Donderdag 14 oktober: Hektrawler Hendrika Johanna KW 81, Jan Maria KW 171. ten ballen, waarbij bij de grote het zwaartepunt is verlegd zodat daar de behendigheid in het gooien moet wor den gebruikt. Op de door het dienstencentrum gehouden sportinstuif hebben de mensen al met dit nieuwe spel kennis kunnen maken en nu bestaat de mo gelijkheid het spel regelmatig te spe len. Belangstellenden zijn de 10de no vember om tien uur welkom om in het dienstencentrum te spelen. Diezelfde woensdag is het ’s mid dags mogelijk onder leiding van de excursiegroep uit het dienstencen trum te wandelen langs de hofjes in Haarlem. Inlichtingen over deze wan deling en tijdstip van vertrek zijn verkrijgbaar in het dienstencentrum (tel. 20650). De wandeling is wat af stand betreft afgestemd op deelname van ouderen, maar staat ook open voor andere geïnteresseerden net als zoveel andere activiteiten van het dienstencentrum aan het Zeewijk- plein. Rijmond V KW 42. Rijnmond VI KW 135, Rijnmond III KW 44. RIJNMOND IV KW 85, MT Rean IJM 29, Robert IJM 30, Meyert Menno IJM 209, Jacob KW 55, ML Michel KW 167, MK Eben Haezer IJM 18 (2 nov. binnen), Drie Gebroeders IJM 20, Maarten Cornelia IJM 44, Wiron VI IJM 207, Janny Jaco ba KW 4, Deo Volente II KW 11, Willem Adriana KW 25, Rose Marie KW 34, Pelikaan KW 88, Maarten KW 105, Wil ma KW 113, Tiny KW 145, Cornelis KW 174, Pieter Gijsbertha KW 175, Hans KW 189, Marco WR 32, Johanna Cornelia WR 57, Leendert Jan SCH 256 '3 nov. binnen). De reddingsboot „Prins Hendrik” gaat waarschijnlijk eind deze maand IJmui- den weer verlaten. Begin deze week was de reddingsboot al een dagje op de helling gegaan om hem een schoon maakbeurt te geven. De Prins Hendrik lag op station in IJmuiden als vervanger van de reddingsboot „Johanna Louisa”. De Johanna Louisa ligt op het ogenblik op de werf Van Niestem in Delfzijl waar het schip acht jaar geleden voor het eerst aan het water is toevertrouwd. De reddingsboot ondergaat daar een ver bouwing om hem nog meer geschikt te maken voor het reddingswerk. In de praktijk is gebleken, dat er wat wijzi gingen aan de boot noodzakelijk waren. Zo zal er op de brug van het schip een kleine „open brug” gemaakt worden, die in bepaalde omstandigheden gewenst bleek. Het is de tweede keer, dat de Johanna Louisa weg is voor de grote revisiebeurt, die eenmaal in de vier jaar gegeven wordt. Het zusterschip „Suzan na’’, die op station in Den Helder ligt, heeft de grote beurt en verbouwing al ondergaan. Zodra de Johanna Louisa in IJmuiden terug is, zal de reserveboot Prins Hendrik weer naar zijn ligplaats in Amsterdam terugkeren. VELSEN-NOORD. Voor de leden en huisgenoten van de postduivenhou- dersvereniging „Het Atoom” in Velsen- Noord wordt zaterdagavond 20 novem ber in ontmoetingscentrum ,De Meer paal” de traditionele jaarlijkse huldiging van de kampioenen over het vluchtsei- zoen 1976 gehouden. Het feestelijk ka rakter van deze avond die om acht uur begint bestaat uit muziek en dansen. beschermd tegen storm, regen, hitte of kou”. In 1860 heerste de cholera in Velsen. Als er b.v. 10 ziek waren, waren er in 9 dagen 8 dood.” Klas 5: Brigit, Veronique en Marjo lein over de school 100 jaar geleden: „In de hoek van de school stond een w.c. die hete vroeger het stilletje, je kon er niet doortrekken en er waren geen ramen daarom stonk het er flink, er zaten wel 200 kinderen in klas de meester praate dan ook niet maar schreeuwde. Als de kinde ren maar even praate kregen ze straf. 1 van de ergste straffen was dat je je broek naar beneden moest doen en dat de meester dan een houten plank met ijzeren puntjes op je blote billen tot er bloed uit kwc.m. Er waren nog andere straffen zoals de ongeluksvogel, bullepees, de roe, de ezel. Die hingen allemaal aan zijn stoel. wil worden moet je naar de Pedago gische Akademie”. Klas 1 op bezoek bij de zeekadetten op de Willem Beukelszoon: Karsten: „In de machinekamer wa ren brandweerspuiten en er was ook zo’n pompje voor als er brand is, dan loopt het water zo over het dek. Het water komt uit een groot rond ding in de machinekamer.’’ Marchel: „Ik beu ook in de stuur- kamer geweest. Daar was een oproep- apparaat en een tuter en ook nog zo’n fiets. Met het apparaat kunnen ze zeggen: we komen er aan”. Freddy: „Die tuter is voor andere boten dat ze uit de weg gaan”. Jos: >,De tuter is voor de mist. Dan moeten ze tuieren en dan horen ze getuter terug en dan moeten ze uit kijken voor die boot”. Marcel: ,Ik ben lekker tn de mast geklommen, want ik had de sleutel’’. Freddy over boeien: „Dat is een rond ding met rood en wit. Dat goot je in hetwater om die mensen te redden. Ze hadden ook een radio en dan deed je een knopje naar beneden en dan hoorde je eerst een storing en dan: ik ben hier”. Ivar: „Ik heb zwemvesten gezien. Als ze g aan duiken doen ze een zwemvest om en als ze worden ge red”. Dinsdag 2 november: Hektrawler Jo hanna KW 39, Dirk Diederik KW 172, MT. Wiron II IJM 211, MK. Eben Hae zer IJM 18 (3 nov. binnen), Anna Hen drika KW 45, Doggerbank KW 63, Maart je Jacoba KW 137, Elly KW 187, Yvonne Yolanda KW 206, Agatha KW 214. In het jaar 1914 was J. Visser Hz directeur van zes stoomtrawlerrederijen en dat waren de Mij De Vooruitgang, de Mij. Halve Maan, de Mij. Vischjan en Hasekamp, de Mij .Duitsland, de Mij Ne derland en de Mij .Willy en met 7 stoom trawlers werd aan de visserij deellgeno- men: de Juliana IJM 153, schipper Alb. Groen, de Pieter Jan IJM. 154 schipper J. Koper, de Vischjan IJM. 82, schipper P. Gravemaker, de Hasekamp IJM 80, schipper T. Glas, de Greuvers IJM. 140, schipper K. Wijker, de Frohn I IJM 98, schipper J. Zwemmer en de Willy IJM. 14, schipper P.Pronk. In dat jaar, toen het IJmuidense rederijbedrijf zich ook toelegde op de uitoefening van de ha- ringdrijfnetvisserij, kreeg reder Jan Vis ser er een motorlogger bij, welke was gebouwd door de Scheepswerf ’s Lands Welvaren van I.S.Figee te Vlaardingen en onder de naam Hendrik IJM. 209 in de vaart werd gebracht met schipper K. Zwart. Het vaartuig had een inhoud van 115 bruto ton, was 26,95 m lang, 6,67 m breed en 2,80 m diep. De motor was van Deense fabrikaat en had een capaciteit van 60 pk. In 1916 waren nog twee motorloggers aan de vloot van Jan Vis ser toegevoegd en wel de Johanna IJM.290 en de Wilhelmina IJM. 291. Bovengenoemde visserij maatschappijen werden aan het begin van de jaren twintig opgeheven en de overgebleven schepen te koop aangeboden. Wat ge beurde met de Hendrik IJM.209? Deze logger werd in 1923 aangekocht door de N.V Reederij en Vischhandel Phoenix welke onder directie stond van de heer Cornelis Vrolijk Fzn te Scheveningen. Onder de naam Margaretha en Maria SCH.73 is het schip in de vaart gekomen onder schipper F.Bal en in die staat is de logger hierbij afgebeeld. Later heb ben de schippers Leen den Duik, N.Buis en Bas Roeleveld nog met de logger gevaren tot 1930, want toen werd een 60 pk motor vervangen door een 100 pk Kromhout, Schipper Arie Rog ging er toen mede ter haringvisserij terwijl de schepen van de rederij Phoenix intussen waren overgegaan naar de Reederij en Haringhandel v.h. Frank Vrolijk. Gedu rende de dertiger jaren was het schip bijna geregeld in bedrijf. In 1940 kon de Het spel is door een ex-emigrant naai- Nederland gehaald. Het koers- bal is een algemeen bekend spel Au stralië, Afrika en ook Amerika. Het wordt gespeeld met verschillende ma- Donderdag 21 oktober: Hektrawler Rijnmond I KW 15. Tetman Hette KW 74, Willy KW 141, Frank Vrolijk Czn SCH 81, Onderneming I SCH 90. Corne lis Vrolijk Fzn SCH 171, MT. Ursinus VL 1. Vooral tijdens de herfstvakantie worden de kastanjes en eikels in het bos verzameld. Vlak voor die tijd wordt op meerdere plaatsen in de Velsense parken „aangeplakt” dat de verzamel- of hamstertijd weer begint. Kinderen wonden uitgenodigd voor de dieren te hamsteren en zo gingen tijdens de vakantie heel wat kinde ren, al of niet onder begeleiding van ouders, in het bos op zoek. En al moet gezegd worden dat 1976 een uitstekend jaar is geweest voor ei ken- en kastanjebomen, toch is het soms verbazingwekkend welke hoe veelheden de kinderen bij elkaar wis ten te zoeken- Grote juten zakken vol werden in auto’s of op fietsen bin nengebracht bij de loods naast de molen in Santpoort of bij de kinder boerderij in Velserbeek. Porties van zestig tot honderd kilo werden aange sjouwd, alsof het niets was. Al kan men vermoeden dat daar heel wat uurtjes hamsteren aan vooraf is ge gaan. Vorig jaar, zo vertelde ons de be heerder van de kinderboerderij de opbrengst bedroevend. Anderhalve ton eikels en kastanjes lijkt mis schien een heleboel, maar daar kan toen hadden ze lamp, de vuurtoren heeft ook zo’n lamp.” Klas 4: Anita over de wandeling in het bos: „We hebben naaldbomen gezien en kastanje bomen en nog veel en veel meer. Je hebt tamme kastanjes en wilde kastanjes, esdoorns zijn blade ren met prompellers”. Edwin „Eindelijk was het woensdag. Toen we verder gingen kwamen we ’n vliegezwam tegemoet”. Klas 5: Sebastiaan, Andreas Joost over Amsterdam: „Amsterdam bestaal al Men weet nog steeds niet wie de eerste inwoner was. Waar de meeste grachten zijn dat is in Amsterdam.” Klas 5 Marjolein: Zo leefden de kanaalwerkers: „De meeste mensen woonden in hutten, maar ook in een gat met een dak erboven. Ze waren dus niet goed Woensdag 27 oktober: Holland KW 123, MK. Anna Lydia KW 194. Der moesten 3 vakken geteerd wor den, rekenen, lezen, schrijven. Met lezen kwam je niet vaak aan de beurt want, er waren nog 200 die ook aan de beurt moesten komen. De meester was niet alleen meester, ook koster, klokkenluider, dorpsschrijver en doodgraver. De kinderen moesten tot hun 12 jaar naar school, daarna gaan ze werken in de fabriek of thuis, nu moet je doorleren. De scholen zijn nu beter geworden, de ergste straffen afgeschaft als je juffrouw of meester Op woensdag 10 november start in het dienstencentrum in Zeewijk een groep die zich met iets heel nieuws gaat bezighouden: het uit Australië overgewaaide spel dat koersbal heet. Het is een behendigheidsspel, dat veel overeen schijnt te komen met het Franse jeu de boules. Voordeel van het koersbal is dat het spel binnens huis kan worden gespeeld, zodat het spelen niet afhankelijk hoeft te zijn van weersomstandigheden. De groep die zich in het diensten centrum ónder deskundige leiding met dit nieuwe spel gaat bezig houden. doet dit in navolging van een bejaardengroep in Apeldoorn, een in middels gevormde competitie in Friesland en een onalngs voorzitig gemaakt beginnetje in Alkmaar. en Jolanda over de Donderdag aangekomen: Blakeley, Ipswich; Boknis, IJmuiden, Huil; Tor Britanna, Gothenburg; Correct, Ham burg; Halland, IJmuden, Noordzee; Acacea, IJmuden, Treport; Arona, Ha- Rotterdam; Brnda, Velsen, Poole; Pn- zator, Velzen, Cont Plat; Havse, Ant werpen; Mozart, Norfolk; Polar Argent- la, Sommerset; Danga vpls, Curacao; Havelet, Swandea; Kpton, Rocheford Donderdag vertrokken: Osteturm, IJ muden, Hemmoor; Holland, IJmuden, Polen; Blakeley, South Seals; Bomma, Rotterdam; Tor Brtanna, Gothenburg; Westfala, Hamburg; Coenraad Kuhl man, Delfzjl; Tower Jule, IJmuden. Rotterdam; Maasborg, Delfzjl; Vesta, Velsen, Londen; Najnowska, Kolbreg; O1 Suppler, Cont Plat; Hoegh Transt- porter, Bremerhaven; Stür, Bremen; Astronafts, Hamburg, IJmuden Vrjdag aangekomen: Bonny, Recfe; Dolfjn, Great Yarmouth, IJmuden; Sonja Egholm, Antwerpen; Gemstone, Gunness; Hebe, Antwerpen; Kostmo, Leningrad, Zaandam; Prinses Margriet, Falmouth haringdrijfnetvisserij niet aanvangen omdat ons land in oorlog kwam. De bezetter gaf aan het begin van die periode toestemming om de trawlvisserij uit te oefenen vanuit Scheveningen en daar maakte de SCH. 73 ook gebruik van totdat de schepen van februari 1941 af gebruik mochten maken van de haven vai IJmuiden. In die tijd geschiedde de uitoefening van de visserij niet zonder moeilijkheden. De bemanningen moesten zich houden aa strenge maatregelen en de brandstof was gedistribueerd. Een uit komst is gebleken het in gebruik nemen van een gasgenerator die met antraciet werd gestookt. De Marga retha en Maria kreeg in 1943 een derge lijk apparaat en ging er in mei mede ter visserij. In 1944 moest de visserij van IJmuiden uit worden beëindigd en een beperkt aantal schepen kreeg toestem ming om het bedrijf vanuit Delfzijl voort te zetten. De SCH.73 was daar ook van de partij. De gevangen vis werd toen in Delfzijl gelost en per spoor naar IJmuiden getransporteerd. Na de oorlog kon de visserij weer worden hervat onder normale omstandigheden. Aan de schepen werden echter andere eisen ge steld en de Margaretha en Maria onder gingen in 1953 een verbouwing. Door een verlenging steeg de bruto inhoud tot 162 ton en de lengte werd 35.00 m. Op het achterschip werd een dekhuis met stuurhut geplaatst en in de machineka mer werd een nieuwe Kromhout motor aangebracht van 300 pk. Deze vernieu wing bracht met zich mede dat het schip nog ruim 10 jaar in bedrijf is gebleven maar bereikte intussen een hoge leeftijd en het was dan ook in februari 1965 daar de Margaretha en Maria SCH.73, ex Hendrik IJM.209 voor de sloop naar België werd verkocht. Vrijdag 29 oktober: Schout Velthuys KW 49. Maandag 1 november: zeer geladen rede van de hoofddirec teur van de Amsterdamse Kanaal Maatschappij, Joseph Jutta. Daarna voor het koninklijk gezelschap de sluis en het zeegat uit, en weer in. Er stond een stevige bries, zodat iedereen moeite had om overeind te blijven. Toen de koning terugkwam tekende hij op een met bladgoud versierde oorkonde, 's Avonds was er groot feest in het paleis voor volksvlijt in Amsterdam waar een groot diner werd aangericht en de ene speech na de andere werd afgesloten en beklon ken”. Klas 5: visserij.: Het leven van een visser is hard en moeizaam. Bij stormachtig weer draagt hij een oliepak en een zuid wester. Hij draagt dan ook lange teren knieën. De visser heeft altijd een goed laarzen. Die laarzen reiken tot zijn knipmes bij zich. Dat knipmes ge bruikt hij om vis schoon te maken en netten te repareren. Klas 6: Marco, Peter, Jan en Frits over de vishaltentoonstelling: Er was ook een filmzaal waar je eerst moest betalen en dan mocht je er gratis in." Klas 2: Dennis, Marcel en Nancy over de kustwacht: „Wij zijn naar de kustwagt ge weest, daar waaren drie radars, wij vonden het zo fijn, op de radar zagen wij scheepen, de stipen waaren boo ten. o,o wat was het tog leuk”. Klas 2: Gabrielle en Cees over de vuurtoren „Het was vroeger anders, hadden ze vuur op de top. Ze ten zorgen dat het vuur aan bleef, maar dat was tóch geen goed idee, toen hadden ze een olie lamp, maar later was het toch geen goed idee, hadden ze een elektrische van ijmuiden Donderdag 28 oktober: Hektrawler Monica VL 89, Voorwaarts VL 142, MT. Anita VL 34. Hans over

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7