Peters moet een man als Overath of Keegan kunnen worden HANS CROON: VAN EUROPESE TOP NAAR CLUB IN ZORGEN I r Biljartzege OKKER WANKELDE TEGEN RIESSEN Klijnjan tekent voor Dordrecht spowwM® ■n VUJADIN BOSKOV: een miljoen gulden aan prijzen „SPAANSE VOETBAL BEZIG AF TE GLIJDEN” vW-’ ■AU A 13 SPORT 19 7 6 6 ZATERDAG NOVEMBER Verlies een ramp Jan Peters ng t 56 V reemd Vijfde plaats HR en e 'ij ijwn kt (Van onze -sportredactie) g Hans Croon: „NEC heeft alles in zich een club van allure te worden”. Feyenoord is blij met Espanol (Van onze sportredactie) HT BERT BREVOORD (ADVERTENTIE) een !d d 185 70 e JAN PREENEN ►r spokbeT Waarop manager Wil Jansen aanvult: „En als je begint met blessures, tikt dat altijd harder aan dan wanneer je, zoals Roda JC nu, in dat opzicht een rimpel loze competitiestart hebt en bijvoorbeeld pas halverwege de competitie in de pro blemen komt. Dan heb je vaak al een reserve aangekweekt om tegenslag op te vangen in de vorm van een rustgevende positie op de ranglijst. Voor een club die met problemen begint is dat er niet bij”. Martin Vreijsen, op deze archieffoto in duel met Pim Doesburg: „Espanol heeft op mij indruk gemaakt door die gevaarlijke voorhoede van Eintracht Braunschweig af te stoppen”. Espanol bezet thans de vijfde plaats in de Spaanse competitie met drie punten achterstand op koploper Atletico Madrid en heeft zich in het UEFA Cup-toernooi tot nu toe met zeges op Nice (1-2 en 3- 1) en Eintracht Braunschweig (1-2 en 2- 0) duidelijk gemanifesteerd. ROTTERDAM Trainer Vujadin Boskov vindt het geen bezwaar dat hij op dit moment nauwelijks over gegevens beschikt over Feyenoords volgende tegenstander in het UEFA Cup-toernooi, Espanol uit Barcelona. Real Madrids oefenmeester Mil- janic en de technische leider van het deze week door Espanol buitenspel gezette Eintracht Braunschweig, Zebeo, zullen hem ongetwijfeld in de komende weken van de nodige documentatie voorzien: „Het komt wel goed uit dat ik juist bij die ploegen vrienden uit Joegoslavië heb zitten. Vooral mijn landgenoot Zebec kan voor mij be langrijk zijn”. Voor amper 1200 toeschouwers dreigde Okker 'daar het slachtoffer van te wor den. Hij had geen greep op de opslag van zijn tegenstander en gaf de set bij Voor Hans Croon („Bij NEC bestaat in alle geledingen begrip voor de huidige situatie, dat maak je wel eens anders mee”); kwam er bovendien de opvallen de terugval van Jan Peters bij. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonda Beter Leven Er is talent (Croon noemt bijvoorbeeld met verzaligde blik de naam van het bij Lierse doorbrekende „wonderkind’ Ceu- lemans) en de aanpak is belist zo gek nog niet. Ze kijken in België wel hoog tegen de structuur in Nederland aan, maar ze beseffen nauwelijks dat ze in feite verder zijn dan wij”. 'ktuiid etel. waren van krachten grondig heeft gesloopt.” ne Bn voor om de i werd „De topploegen zijn wel dichter bij de rest gekomen, maar louter en alleen als gevolg van een terugval van die top- clubs. Dat heeft dan weer financiële gevolgen. Zelfs Feyenoord of PSV trekt in de Goffert geen volle bak meer. Dus is het domweg een financiële noodzaak om resultaten te behalen. De grootste angst voor iedere club is een nadelig saldo, zeker nu weer met die toestanden rond een mogelijke verdere sanering van het betaalde voetbal. Verliezen is mo menteel weinig minder dan een ramp, de situatie in de Nederlandse voetballe- rij is verkrampt en dat is natuurlijk geen goed teken”. Marty Riessen: lastig voor Okker. in Utrecht een nederlaag tegen Bob Lutz permitteren zonder dat zijn plaats in de finale van morgen in Arnhem in gevaar behoeft te komen. De Haarlemmer, die volgende week voor de tweede keer vader hoopt te worden, was in een kwetsbare bui. Als hij aan het net verscheen, kon Riessen blinde lings het racket uitsteken om de bal langs hem tè plaatsen. Dat krijg je met vrienden, die zoals Okker en Riessen jarenlang samen hebben opgetrokken en elkaar door en door kennen. het vorige seizoen, dat de verrast door de situatie die de eredivisie momenteel kenmerkt is hjj zeker niet. „In feite zijn we hier natuurlijk hele- maal op de verkeerde weg met de ma- 1 nier waarop gespeeld wordt. Dat is geen nieuw gegeven. Maar het is wel zo, dat je zelf min of meer gedwongen wordt J mee te doen. Het publiek eist punten en J als je dan ziet dat zelfs een club met capaciteiten als Ajax meer dan eens in feite een soort voetbal speelt dat een degradatiekandidaat zou moeten spelen, waar blijf je dan. Er is in Nederland sprake van een verkeerde nivellering”. Het voordeel is dat we eerst uitspelen- zodat we ons rustig kunnen richten naar het spel van Espanol. Op papier is het een van de zwakkere ploegen, waardoor er voor ons niet zoveel eer te behalen zal zijn. We moeten er daarom voor waken dat we niet minder geconcen treerd zijn dan normaal”. Okker maakt nu een beste kans het bedrag van 20.000 gulden, dat hij in 65 minuten tennis in Kerkrade en Haarlem bijeen sloeg in de resterende dagen nog te verdubbelen of te verdrievoudigen. Met de overwinning van donderdag in Groningen op Franulovic en in Rotter dam op Riessen kan Okker zich vandaag AMERSFOORT. Het Nederlandse biljartteam heeft in de tweede ronde van het Europees kampioenschap pen tathlon met 8-2 gewonnen van West- Duitsland. Voor de winstpartijen zorgden Vet (71-2) Vultink (47-1), Van der Smissen (bandstoten) en Van Bracht (driebanden). Havermans verloor zijn li- bre-partij tegen Wirtz. De overige uitsla gen: BelgiëOostenrijk 6-4. Frankrijk Spanje 10-0. België, Nederland en Frankrijk leiden met vier punten uit twee ontmoetingen. Toch heeft Hans Croon, die al vele J malen ontwikkelingen in de Nederlandse voetbalwereld pijnlijk juist voorspelde, niet uitsluitend negatieve geluiden in zijn bagage. „Op het ogenblik is Neder- land duidelijk bezig met een mindere periode, maar in geval van een adequate aanpak in alle geledingen moet die ten dens .vrij simpel kunnen worden omge- bogen. .Met een miljoen voetballers op J zo’n overzichtelijk gebied moet iets goeds te formeren zijn. Maar de wind zit momenteel niet in de zeilen. Dat is in een land als België anders. Ik heb het al zo vaak gezegd en ik blijf erbij: België wordt een Europese voetbalgrootmacht. Dat standsverschil probeerde de Ne derlander te herstellen door van tactiek te veranderen. Hij bleef achterin, ver trouwend op de topspin van zijn returns. Dat werkte tot op zekere hoogte. Ries sen, toch al enigszins overbelast door de wijze, -waarop hij plotseling uit Londen was gehaald om Jan Kodes in Gronin gen te vervangen, raakte vermoeid en werd onnauwkeurig. Een doorbraak in de vijfde game van de tweede en in de elfde game van de derde set gaven Okker uiteindelijk nog de zege. i Hans Croon magdan „bepaald niet ongelukkig” zijn met zijn terugkeer in de Nederlandse voetballerij, aangenaam De Sankyo Sound ca mera XL-25. Het enige wat u moet doen om fantastische geluids films op te nemen is de microfoon aan de ca mera aan te sluiten, uw vinger op de ontspan ner te leggen en te drukken: u filmt en neemt gelijktijdig het geluid op. Eenvoudiger kan ’t niet. Een ge schenk ter waarde van 945,- van TRANS- CONTINENTA B.V., Amsterdam. ROTTERDAM (ANP) In het felle schijnwerperlicht van het Rotterdamse Sportpaleis heeft Tom Okker meestal moeite te verhelen dat de tijd ook aan hem begint te knagen. Bij de laatste van zijn sporadische bezoeken aan Nederland verloor hij er in februari van dit jaar van Bob Lutz. Gisteravond was hij maar ternauwernood in staat in de traditione le schowplaats van de ABN de jacht op de guldens van concurrent AMRO voort te zetten. Dat hij uiteindelijk met 4-6, 6- 4, 7-5 van Marty Riessen won, is uitslui tend toe te schrijven aan het feit dat de Amerikaan met bijna 35 jaren nog iets verder op de weg terug is dan Okker met zijn 32. Eenmaal daar aangeland begint voor hem het spel opnieuw. Bij de beslissing over 40.000 gulden voor de winnaar of de helft, waarmee de verliezer naar huis gaat, spelen de resultaten van de tot dusverre afgewerkte partijen geen rol meer. Bob Lutz behaalde tegen Zeljko Fra nulovic zijn eerste overwinning: 7-6 (tie break 7-5), 3-6 en 7-6 (tie break 7-4). Okker heeft twee overwinningen. Lutz en Franulovic ieder een en Riesisen is zonder zege uitgeschakeld. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landse Schaatsenrijdersbond (KNSB) heeft Be rend Jnsen uit Schoonlo en Sake Santema uit Akkrum bereid gevonden zitting te blij ven houden in de landelijke technische com missie. De gewesten krijgen tot 19 november de gelegenheid kandidaten te stellen voor de drie resterende plaatsen. Met het dreigement van bomaanslagen wil een Spaanse „anti-corfuptlegroep” voorkomen dat in Spanje nog voetbalwedstrijden bij kunstlicht worden gespeeld. De groep wil met dat dreigement kracht bijzetten aan de aan- gekondigde regeringsmaatregelen energie te besparen. Naast het aanspreken van die bronnen zal Boskov ook enkele Spaanse competi tiewedstrijden gaan volgen: „Een van de komende weekends zal er nog wel wat ruimte zijn om naar Barcelona te gaan. De gebrilde oefenmeester: „Ach nee, waarom. Het loopt bij NEC (Croon: „In feite een club die alles mee heeft om een topper te worden”) nog lang niet zoals het publiek wellicht heeft ver wacht, maar ik weet zeker dat we terug komen. De situatie van nu, ja, het klinkt uiteraard goedkoop, maar het is een feit dat ik met een smalle selectiegroep de competitie in moest, doordat Gerritsen, Van der Berg en Medik te kampen hadden met blessures die een erfenis Ik ken Espanol alleen maar dankzij de flitsen, die ik op de Duitse TV heb gezien van de wedstrijd tegen Eintracht. Mijn indruk werd toen wel bevestigd dat het Spaanse voetbal enigszins af- gilijdt. Technisch is het allemaal dn orde, tr lopen bij Espanol enkele knappe voetballers rond, maar geef je die niet te veel ruimte dan zit je goed. Het is allemaal wat statisch”, aldus Boskov, die met Espanol een van de clubs kreeg, die hij na het succes tegen Kaiserslautern jongstleden woensdag op zijn verlang lijst had gezet. In dat wensenpakket kwamen ook de namen voor van andere Spaanse vertegenwoordigers als Atletico Bilbao en Barcelona, dat donderdaga vond i n het duel tegen Lokeren nog door de Rotterdamse trainer werd beke ken: „Nogmaals, het had mij niet uitge- maakt welke van deze Spaanse vereni gingen we hadden geloot. Het Spaanse voetbal is op zijn retour. Ik vind het belangrijk dat we Schachtjor Donetzk uit Rusland niet hebben getroffen of FC Magdeburg uit Oost-Duitsland. Daar op bij de provincieclubs Lierse SK en Wa- regem en leidde afgelopen voorjaar tot een absolute climax. Met Anderlecht veroverde Croon zowel de Belgische be ker als de Europa Cup voor bekerwin naars om vervol geps het technisch be leid over te dragen aan Raymond Goe- thals. Van een club van Europese allure naar de zelfkant van de Nederlandse eredivisie, een stap die Hans Croon nog geen heimwee-gevoelens heeft bezorgd. Magdeburg uit Oost-Duitsland. Daar hadden we op 24 november in de sneeuw kunnen- spelen, terwijl het in Spanje om die tijd nog 14, 15 graden is”. Croon: „Kort voor de competitie is Jan in een oefenwedstrijd tegen Robin Hood uit Suriname lelijk op zijn rug terechtgekomen. Eigenlijk is hij ook nu nog niet fit, daar gaan nog wel drie, vier wedstrijden overheen. Maar ook Jan Pe ters komt terug. Hij is gemotiveerd ge noeg, al zijn er al tal van verhalen in omloop geweest dat het tussen Jan en mij niet zou boteren. Of dat Posthumus en Peters elkaar niet zouden liggen. Nou, ik kan je verzekeren dat die jon gens de beste vrienden zijn. Ga maar kijken in het clublokaal, wedden dat ze weer aan één tafeltje zitten te kaarten Hans Croon heeft er overigens geen geheim van gemaakt en doet dat ook nu niet, dat hij een andere Jan Peters wil zien dan de Nijmeegse supporters tot dusver hebben leren kennen. Croon: „Als Jan blijft voetballen zoals hij het tot dusver heeft gedaan, dan komt hij de komende jaren ook nog niet in het Nederlands elftal. Hij zal zich vaker in het strafschopgebied van de tegenstander moeten laten zien, anders wordt het een tweede Carol Schuurman, die vroeger bij ADO een geweldige clubspeler was, maar zich verder nooit deed gelden. Een Peters heeft de kwaliteiten om zich te ontwikkelen tot n voetbalpersoonlijkheid als Wolfgang Overath bij FC Köln en het Westduitse elftal of een Kevin Keegan bij Liverpool”. Vooral het uitschakelen van Duits- lands nummer twee heeft de nodige indruk gemaakt op Martin Vreijsen, die aan het duel tegen Kaiserslautern een verrekte spier in het bovenbeen heeft overgehouden („donderdag zag ik het niet zitten dat ik zondag tegen Sparta zou spelen, maar nu gaat het wel”): „Het zegt mij wel wat dat die gevaarlij ke voorhoede van Eintracht met Popivo- Waarom spelen we woensdag tevoren al niet tegen Eindhoven? Het lijkt me belangrijk dat we tijdig in Barcelona arriveren om te wennen aan de omstan- digheden. Tegen die tijd zal het verschil in temperatuur tussen Nederland en Spanje vrij groot zijn. Daarbij komt nog dat we de komende weken een zwaar programma hebben met een uitwedstrijd tegen Sparta, een thuiswedstrijd tegen Ajax en dan die bekerwedstrijd. Voor die ontmoeting tegen Espanol zouden we wel wat extra rust kunnen gebruiken”. En over de kansen tegen Espanol. dat in het Sarriastadion in Barcelona naast een verre van egale grasmat een toeschou- wersaccommodatie van 41.042 toeschou wers heeft te bieden: „Een leuke tegen stander, die ons wel zal liggen. Span jaarden willen het vaak zo mooi moge lijk doen. Het liefst spelen ze de bal tienmaal tussen de benen van een tegen stander door. Zoiets wil het publiek, maa effciënt is het natuulijk bepaald niet”. Hans Croon is de laatste weken ge confronteerd met een situatie die hij vijf jaar geleden bij Volendam voor het laatst meemaakle: een verblijf in de onderste regionen. Zijn periode in België (vier seizoenen) bracht hem successen Het elftal van Espanol, dat op 8 december naar Rotterdam komt, bevat twee buitenlanders, de Braziliaan Jere- mias en de Chileen Caszely en heeft in spelbepaler Daniël Solsopa, en de verde digers Pedro de Felipe en Miguel Angel Ochoa drie internationals. Boskov vertolkte daarmee in grote lij nen de mening van een groot deel van de Feyenoorders, die alleen met betrek king tot Barcelona een ander standpunt innamen. Logisch, omdat Cruijff c.s. twee jaar geleden, toen Boskov nog werkzaam was bij FC Den Haag, Feye noord uit het EC 1-toernooi wipten'door na een gelijkspel in Rotterdam (0-0) thuis met 3-0 te winnen. Hoewel Espa nol algemeen als een „gelukkige loting” wordt beschouwd, wordt de formatie van de voormalige Real Madrid-ster Santamaria bepaald niet als een onbe duidend tussenstation op weg naar de kwartfinales gezien, ook al verloor de in de „schaduw” van Barcelona levende club afgelopen weekend kansloos met 5- 1 van Betis. Op de bruisende seizoenstart van de Nijmegenaren volgde tegen alle ver wachtingen in evenwel een kater, die door de inmiddels drastisch geslonken aanhang slechts met de grootst mogelij ke moeite wordt verwerkt. Na twaalf wedstrijden staat NEC een puntje voor op het viertal clubs dat zich in het schijnsel van de rode lantaarn ophoudt. En uitgaande van de huidige ranglijst is het niet irreëel te veronderstellen dat de klassering van de Nijmeegese club (vorig jaar als zevende gefinisht na een hele tijd de vijfde positie te hebben ingeno men) er na de uitwedstrijd van morgen tegen Haarlem er niet beter op zal zijn geworden. Het volledige resultaat van de loting de achtste finales van het toernooi e UEFA Cup. die gisteren in Zürich verricht, Is: RWD Molenbeek (B)Schalke ’04 (W-Dld.), Espanol (Sp.)Feyenoord (Ned.i. FC Magdeburg (DDR)—Videoton' Szekesfehervar (Hong.), Queens Park Rangers (Eng.)FC Köln (W.-Dld.), AEK Athene (Griek.)—Rode Ster Belgrado (J.-Sl.), Osters Viixjö (Zw.) Barcelona (Sp.) Atletico Bilbao (Sp.)AC Mi lan (It.), Juventus (It.)—Schachtjor Donetzk (Riis.). NIJMEGEN In het beginstadium van de competitie wekte het Njjmeegse NEC de indruk een rol van betekenis te zullen spelen in de eredivisie. Met forse overwin ningen op FC VVV (7-1) en FC Twente (4-0) leverde de Gelderse club twee visite kaartjes af die door de gevestigde orde in de hoogste afdeling met zorg werden be studeerd. NEC zou, zo luidde de veronderstelling, een opponent worden met wie het zeer zwaar kersen eten zou zijn. Een logische gedachtengang, want had het vooral vorig seizoen hooggeprezen talent Jan Peters in de persoon van Hans Posthumus niet aanvallende steun gekregen? En succestrainer Piet de Visser mocht dan zijn uitge weken naar Brussel, maar stond daar niet de komst van de in België bewierookte Hans Croon tegenover? de eerste moeilijkheden van zijn kant uit handen met een dubbele fout. De vanzelfsprekendheid, waarmee het ging, was natuurlijk niet gelieel in overeen stemming met de feiten. Okker mag dan zijn zeven vette jaren achter de rug hebben, hij staat nog altijd negentiende op de wereldranglijst tegenover Riessen vijftigste. Doelman Eddy Treytel, die zelf liever weer een Duitse club als tegenstander had gehad („Schalke spreekt mij erg aan”) vergelijkt Espanol met Atletico Bilbao, waartegen Feyenoord enkele malen in toernooien heeft gespeeld: „Ik verwacht hetzelfde speltype: techriiek, weinig snelheid en wat gemene trucs. DORDRECHT (ANP). Als zich geen onverwachte belemmeringen meer voor doen, zal Jan Klijnjan maandag een eenjarig contract tekenen bij de eerste - divisieclub FC Dordrecht. De verbintenis met de Franse club Sochaux wordt tus sentijds met wederzijds goedvinden af gebroken. Klijnjan komt oorspronkelijk van DFC (tegenwoordig FC Dordrecht) en ging via Sparta naar Sochaux in Frank rijk. Wim Rijsbergen, die woensdagavond vanwege een voetblessure geen risico wilde nemen en in de slotfase zijn plaats afstond aan Van Daele („Tegen Sparta ben ik er zonder twijfel weer bij”) vindt het vreemd dat Feyenoord de bekerwedstrijd tegen Eindhoven op 21 november in de Kuip niet „naar voren haalt”. da, Frank en Gersdorff is afgestopt”. In het Joegoslavische Sibenik verloor HZC-de Robben verrassend de eerste wed strijd voor de halve finales van het waterpo- lotoernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen het Spaanse Barcelonetta: 4-5. Tussenstanden: 1-2 en driemaal 1-1. Wegkamploen "fuj de profs Jan Raas te kende een contract dat hem per 1 januari bindt «an Frisol. Raas maakte het afgelopen seizoen deel uit van Peter Post's Raleigh- equlpe. Het bestuur van de internationale amateu- r-atletiekfederatie (IAAF) vergadert van H tot en met 14 november in Amsterdam. e Manuel Orantes en Raul Ramirez plaatsten zich ten koste van respectievelijk Mark Cox en Jaime Flllol voor de finale van het tennistoernooi om de Dewar-cup in Londen. Lasse Viren. Olympisch kampioen op de vijf en tien kilometer, heeft de gewrichtsband van zijn linkerenkel gescheurd. De Finse atleet liep het mankement op tijdens een elandenjacht Het Westduitse koppel Peffgen-Fritz had vannacht d; leiding in de Zesdaagse van.» Müneh i. Rene Pijnen en zijn Westduitse- partner Günther Haritz hadden een achter- stan van twee ronden. ai

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13