Vegetatie Thijsse’s bonte wei keert terug in wegberm Recepten van zuivelbureau 4 R Het echte Zweedse Smörgasbrod H I BLADEREN-SILO Breien en kwasten Luchtbevochtiger EEN ALLES-LIJMER F (T 1 TWEE VERKADE-ALBUMS OPNIEUW UITGEGEVEN Door Cees Straus I Hondskruid 0 E’ Tentoonstelling ,,Schoon”houden afvalwater ggggsgg Kerrie-eieren r y w Rode eieren. Huiselijke mosterd Krabbetjes pruimedanten Er zijn verschillende redenen waaraan het grote succes is toe te schrijven dat de heruitgave van de vier Verkade-albums Lente, Zomer, Herfst en Winter tot nog toe heeft gehad. Redenen die geleid hebben tot een gezamenlijke oplaag van maar liefst 400.000 exem plaren, moeten behalve in het verschijnsel van de nostalgiegolf ook gezocht worden in de heroriëntatie op de natuur en natuurlijk in de snel gestegen interesse voor het kijkboek. Omdat zowel onze belangstelling voor het verleden als voor de natuur nog steeds niet is afgenomen en de voorkeur voor gemakkelijk geschreven lektuur alleen maar is toegenomen waarmee niets kwaads is gezegd over Thijsse’s stilistische kwaliteiten ligt het voor de hand dat de twee opnieuw uitgegeven albums Blonde duinen en De bonte wei (eveneens bij Zomer en Keuning te Wageningen) weer een ruim publiek zullen trekken. Merkwaardig genoeg hebben de boeken van Thijsse, nu zo’n zestig tot zeventig jaar geleden geschreven, in hun tijd ook al aan bovengenoemde voorwaarden voldaan, want in het begin van deze eeuw waren ze tijden lang een groot succes, al wil de koninklijke koekjesfabriek uit Zaandam de oplaagcijfers nog steeds niet bekend maken - - W r 1 1 l Een afbeelding uit Blonde duinen GASTON GOURMET ■I I mosterdpoeder. i gemberwortel. U hebt ervoor nodig: 4 eieren, /2 blikje doperwten (zeer fijn), 1,5 dl mayonaise, 1 dl. slagroom, 2 eetle pels Chilisaus en 50 g. gekookte garnaaltjes. De 8 minuten gekookte eieren Bij de Uitgeverij Luitingh BV te Laren is een goed uitgevoerd boek je verschenen over de overvloedige Zweedse tafel der Vikingen. Hele na Rooda verzamelde de recepten, en de fraaie kleurenfoto's van een uitgebreid smörgasbrod (een soort koud buffet) werden vervaardigd bij Restaurant De Zwaan te Oir- schot. Een pdar kleine voorbeelden van het koud buffet: overdwars halveren, van de ronde kant een plakje afsnijden zodat ze kunnen blijven staan. Schik ze met de dooierzijde naar boven op een bed van fijne doperwtjes. Maak een saus van mayonaiseroom en chili saus. Lepel deze over de eieren en garneer met garnaaltjes. Wanneer deze ontwikkeling gedu rende een periode van drie tot vier jaar ongestoord haar gang kan gaan, ontstaat een hooiwei die ster ke overeenkomsten heeft met de bonte wei van Jac. Thijsse, zo is gebleken. Wel is heti noodzakelijk dat wil men een sterke uitbreiding van de soorten krijgen, er een ver schraalde grond moet ontstaan. Een vette weidegrond is namelijk niet geschikt voor een rijke vegeta tie. En met de bloemen en planten komen ook de.vlinders en de vogels terug die ongetwijfeld hun weg naar park en tuin zullen vinden. Dr. P. Zonderwijk, vegetatiekun- dige uit Wageningen en warm plei ter voor het laten groeien van onbe spoten wegbermen, is van mening dat tal van soorten die op uitsterven stonden, nu weer in een mate voor- om vier tips om de gemeenschap èn uzelf geld te besparen: droger is de luchtbevochtiger meer vocht zal afgeven: omge keerd daalt de bevochtigingsca- paciteit wanneer er voldoende vocht in de lucht is. Er kan dus nooit te veel vocht in de lucht gebracht worden. De nieuwe luchtbevochtiger is dubbel geïsoleerd en voorzien van een ingebouwde schakelaar die automatisch de spanning uit schakelt wanneer men het appa raat opent. De luchtbevochtiger voldoet aan KEMA-keur. Prijs ƒ248. 1 theel. pruime- garnalen doorheen en schep de saus in het midden van de schotel. 2 eetl. mosterdpoeder, 50 g. sui ker, 1 eetl. tafelazijn, 1 eetl. dunne room. Roer mosterdpoeder, suiker en azijn tot een goed samenhangend glad mengsel. Roer er dan de room doorheen. Geef deze saus bij var kensvlees. Eieren, mayonaise, kerrie, olij ven, slagroom, garnalen. Schik hard gekookte eieren (8 minuten) in hun geheel of gehalveerd in een cirkel op een schotel. Versier elk ei met een schepje royaal met kerrie gekruide mayonaise en een plakje olijf. Maak een saus van de mayo naise, ongeklopte slagroom en de kerrie, roer er de koude gekookte Het Nederlands Zuivelbureau heeft vijftien nieuwe recepten folders uitgegeven. Qua uiterlijk hebben de folders dezelfde opzet als de oude elk bevat een twintigtal recepten rond een bepaald afgebakend thema maar de inhoud is ingrijpend veranderd. Zo komen vele nieu we onderwerpen aan de orde, waarbij het geen toeval is, dat zaken als het calorie-arme en het vegetarische dieet de aandacht krijgen. De fraai uitgevoerde, kleurige receptenfolders van het bureau zijn zeer populair. Per jaar worden er rond de miljoen van verspreid, o.a. via de drie zuivelkeukens, in Eindhoven, Leidschendam en Groningen, en de vele voorlichtingsavonden, die overal in het land worden gehouden. De prijs van de fol ders is laag: de hele set van vijf tien geleverd in plastic tasje kost slechts twee gulden. Als extra worden o.a. nog twee bro chures, „Het zevendaagse melk- dieet voor de vrouw" en „Het melkdieet voor mannen” bijge voegd. De recepten worden eerst in de eigen proefkeuken gepro beerd. Men kan het receptenpak ket verkrijgen door twee gulden over te maken op gironummer 349731 ten name van Het Neder lands Zuivelbureau onder ver melding van „Receptenfolders”. Toch zou Thijsse, leefde hij in deze tijd, niet zo heel erg pessimis tisch zijn over onze „blonde dui nen”. Natuurlijk is er het een en ander aan flora en fauna verdwe nen (hondskruid werd zeldzaam, boomleeuwerik en zeehond kunnen nog op één hand geteld worden), maar het duingebied is door een bijzonder consequente houding van de overheid nog steeds beschermd. Helaas gelden hier redenen van waterwinning en dergelijke sterker dan die van het behoud van in veler ogen onaanzienlijke plantjes en kevertjes, maar feit blijft dat het duingebied alleen maar in opper vlakte is toegenomen sinds de dagen van Thijsse. Een krabbetje is een stukje mager varkensvlees met been, dat gesne den wordt van de rugwervels. Gebruik magere krabbetjes, in hun geheel of overdwars gehalveerd. Het been moet op twee of drie plaatsen gebroken zijn. Wrijf de krabbetjes aan alle kan ten in met een mengsel van zout, peper, mosterdpoeder en gember poeder. Vul ze vanaf het been, met twee of drie ontpitte, gewelde prui medanten. Bak de krabbetjes op een braad slee in een voorverwarmde, warme oven (220 Celsius of bij 400 Fahren heit), gedurende lal'.i uur, afhan kelijk van de dikte van de krabbe tjes. Halverwege de braadtijd een maal keren. (ofwel onder de Zweedse naam: Plommonspdckat revbensspjdll)2 d 3 kg krabbetjes, 2 eetl. zout, theel. gemalen zwarte peper, theel. mosterdpoeder, 1 gemalen danten. De lucht in een centraal ver warmd vertrek is vaak te droog. Gevolg hiervan is barstende hoofdpijn, een valse piano en krakend meubilair. Het is er niet behaaglijk, u voelt zich tegen het grieperige aan. Ook uw planten en huisdieren lijden eronder. Door vocht in de lucht te bren gen verandert u de droge CV- warmte in een gezond klimaat. Waterbakjes aan de radiatoren zijn voor dit doel slechts een lapmiddel. Een oplossing voor dit pro bleem is een elektrische luchtbe vochtiger. Itho B.V., postbus 21, Schie dam, heeft in haar programma een nieuwe luchtbevochtiger opgenomen. Dit apparaat, type LB30, brengt vrijwel geruisloos vocht in de lucht via een veilig verdampingssyteem en regelt dit automatisch. Dit betekent dat naarmate de lucht in het vertrek Twee nieuwe handwerkboe- ken vragen de aandacht. Het „Ideeboek breien” van Do Ser- dijn en Nora Hana (uitgeverij Ideeboek, prijs 22,50) legt het accent op fantasie en creativi teit. Natuurlijk moet je dan wel eerst op de hoogte zijn van de belangrijkste breitechnieken. Diverse steken worden uitvoerig beschreven en toegelicht met werktekeningen. Er wordt ook veel aandacht besteed aan mate rialen en hulpmiddelen bij de brei-activiteiten (ook van begin ners). Door het experimenteren met steken en garens ontstaan onverwachte resultaten en dat nu juist is het aardige van deze manier van handwerken. Het gaat om het plezier van het zelf doen, zelf uitzoeken. De werk stukken in het boek dienen slechts als basis. Zijn bonte wei daarentegen zou Thijsse niet meer terug kunnen vin den. Het hooiland dat hij in dit werk beschrijft met zijn rijke kruidenve- getatie, met schitterende wilde orchideeën en de meest uiteenlo pende vlinders zoals Jan Voerman jr. die aquarelleerde, dat heeft plaatsgemaakt voor een intensief bewerkte landbouwgrond. Het blauwgrasland dat in Thijsse’s tijd eenmaal per.jaar gemaaid werd, moet nu moeizaam behoed worden en dan betreft het nog slechts rest jes van vroeger. Toch doet zich een ontwikkeling voor die de natuurliefhebber moed zal geven. Diezelfde bonte wei van Thijsse is nu niet meer op land bouwgrond terug te vinden, maar daar waar ze niet eens verwacht zou worden, namelijk terzijde van de autosnelwegen. Tot voor enige jaren bestond bij de overheid alge meen de opvatting dat de grassen in de berm maar kort moesten worden gehouden. Dat stond zo netjes en het gaf ook geen verkeerstechni sche problemen zo die er natuur lijk ooit waren geweest. Ontdekt werd dat bij het kortge schoren gras ook de kruiden wer den weggehaald en dat groeistof- herbiciden dat wat als „onkruid” te boek staat, eveneens geen goed deden. Toen daar op tal van plaat sen een einde aan kwam, keerden de grasjes en kruidjes prompt weer terug. Kennelijk had niemand behoefte aan het hoog ópschietende gras gedachtig het percentage lood waarschijnlijk, dat het gras voor dierlijke consumptie onge schikt maakt zodat de flora ter plaatse zich flink kon ontwikkelen. komen die alles overtreft. Het gaat trouwens ook niet om geringe oppervlaktes. Nu er op veel plaat sen niet wordt gespoten, is er in totaal 35 duizend hectare natuur grond bij gekomen. Zodat Thijsse’s woorden dat de natuur gelukkig kan maken, weer langzaam bewaarheid kunnen gaan worden. Wel zal het noodzakelijk worden dat de wegberm een bepaalde wettelijke bescherming krijgt die een roekeloze vernieling van de automobilist kan voorko men, diezelfde automobilist die er de oorzaak van was dat voor zijn comfort de mooiste natuurgebieden met autowegen werden doorsne den. Het is te hopen dat de ANWB die zich in het verleden zo druk bekommerde om zogenaamde toe ristische routes (ik denk aan de Mergellandroute) nu een positieve re houding zal innemen en niet de horden zal attenderen op wat alleen in kleinschaligheid recht van bestaan heeft. Margit Reij geeft een boek vol aanwijzingen en tips voor het maken van allerlei decoratieve „aanhangsels”. De titel: „Kwas ten, koord en franje” (uitgeverij Zomer en Keuning, prijs 19,50) spreekt al voor zich. Natuurlijk kun je kwasten enz. kant en klaar kopen, maar ten eerste is dat natuurlijk niet zo leuk, het kan duur zijn en bovendien vind je niet altijd wat je zoekt. Als je zelf aan de slag gaat kun je exact maken wat je leuk vindt. Hoe dat dan moet wordt uitvoerig uit de doeken gedaan in dit goed geïl lustreerde boek. Je leest over het draaien, haken, punniken en knopen van koorden, over kraal- koorden, over allerlei soorten kwasten, over de techniek voor het maken van franje (macra- méfranje, vilten-, kralen-, geguimpte franje. Zo kun je dus zelf goede sluitstukken mee stal het kind van de rekening van het handwerk vervaardigen. Vast afval hoort in de vuil nisbak. Dus geen koffiedik, thee bladeren, al of niet versneden etensresten, peuken of sanitaire artikelen door gootsteen of toilet spoelen. Dat vereenvoudigt de zuivfering èn voorkomt dat u de loodgieter voor verstoppingen te hulp moet roepen. Resten spijsolie, terpentine, verf en fotochemicaliën kunnen óók in de vuilnisbak als u ze even teruggiet in fles, blik of contai ner. In de zuiveringsinstallaties zijn het lastige en daarom dure klanten. Gebruik niet méér was- en reinigingsmiddelen dan strikt nodig is. Het afvalwater blijft dan schoner en het’ scheelt bovendien in uw huishoudbeurs. Bestrijdingsmiddelen zijn giftig en mogen daarom nooit in het afvalwater terecht komen. Restjes met pak en al in de vuil nisbak! Alleen, de uitgangspunten waar mee Thijsse in zijn tijd schreef en de redenen waarom wij nu nog zijn albums lezen, die liggen mijlenver uiteen. Thijsse schreef zijn boeken uit het oogmerk om de omgang met de natuur te bevorderen. Hij atten deerde op al dat moois in de over tuiging „dat ieder mensch gelukki ger en gezonder moet worden, naar mate hij meer belang stelt in het leven van de planten en dieren om zich heen”. Nu kan de liefde tot de natuur inderdaad gelukkiger maken maar hoe velen worden hedentendage niet veel somberder bij het zien van wat er allemaal verdwijnt in plaats van behouden wordt om reden van dat „gelukkig worden”? Het hoogheemraadschap van Rijnland zuivert in meer dan veertig installaties het afvalwa ter van huishoudens en bedrij ven, die daarvoor jaarlijks ver ontreinigingsheffing betalen. Met ons allen kunnen we ervoor zorgen, die zuiverings- kosten in 1976 voor Rijnland zo’n 25 miljoen gulden niet hoger te maken dan strikt nodig is. Meer zuiveren betekent meer verontreinigingsheffing. Daar- Bladeren vormen een goede voedingsstof voor de tuin. Bladaarde is een prima bezit. Veel van de bladeren gaan verloren, omdat men geen compacte mogelijkheid heeft om ze te bewaren. Wellicht is de Harvester bladaarde-silo een oplossing. Het is een rond vat, dat men zelf in elkaar zet. Men koopt een pakket met achttien PVC- panelen, 75 cm hoog, (prijs 69). De inhoud van het vat is 425 liter, doorsnee 85 cm. Via een aanbouwpakket met nog eens zes lamellen kan men de silo-inhoud uitbreiden tot 780 liter. Door de compact heid gaan de bladeren sneller broeien. Het bruine vat wordt in de handel gebracht door Wijs en Zn, Singel 508. Amsterdam. Men levert er een verzameldoek van kunststof bij, waarmee men de bladeren gemakkelijk kan verzamelen. Ter gelegenheid van de heruitga ve is in het Noordelijk Koetshuis op het landgoed Beeckestijn in Velsen een tentoonstelling ingericht van de originele tekeningen en aquarellen, van Jan Voerman junior en Jan van Oort voor wat betreft de Bonte wei en L. W. R. Wenckebach en Jan van Oort voor de Blonde duinen. Duidelijk te zien is dat de repro ductietechnieken sinds Thijsse’s dagen aanzienlijk beter zijn gewor den. Gesteld mag worden dat de huidige plaatjes, die opnieuw moe ten worden ingeplakt, veel meer het origineel benaderen dan in de eer ste drukken. De specifieke aquarel- leertechniek die vroeger mat op de plaatjes kwam heeft nu een half- glanzend karakter gekregen. Ver der bleef in de nieuwe uitgaven alles, zoals ook in de vier jaargetij denboeken, gehandhaafd. De zwart-wit tekeningen hebben dezelfde fijne lijn gehouden, elk let tertype staat er nog even keurig op. Alleen de kleine roestvlekjes die in menig oud album het aanzien zo’n weemoedige sfeer gaven, die mis je eigenlijk. In het lijmprogramma van Uhu, een Duits product, is een nieuwe zogeheten alleslijmer uitgekomen, de ühu-extra. Men kan er allerlei materialen mee hechten zoals papier, karton, hout, glas, porselein, leer, textiel, foto’s enz. Bij zacht materiaal is het voldoende één oppervlakte in te smeren en aan te drukken. Bij harde materialen smeert men beide oppervlakken in (ze moeten goed schoon zijn), laat ze even drogen en doet dan nog eens op één kant wat lijm. Dan aandrukken. De ühu-extra zit in een tube. Door zijn gel-achtig karakter heeft het als voordeel, dat de lijm geen draden trekt en niet uit de tube loopt. Importeur is Beecham, Sportlaan 198, Amstelveen. 4...

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 22