Alles of niets in de Cup-loterij Ij TAFELTENNISCRACK ONTWIJKT MOEILIJKHEDEN NIET I nw® I 9 door Jan Preenen I Aan plafond Tegenstanders Birmingham te gaan en werkte daar met Bert van der Helm, Bert van Ham, Nico van Slobbe, René Hijne, Han Gootzen, Jaap van Spanje en Hans Lingen ook al naar toe: „Carel Deken was daarom ook als clubtrainer een voor de hand liggender keuze”. Dat de top met het aantrekken van Schoofs toch enigszins werd afgeroomd zegt genoeg over de moeilijke positie, waarin de bond na de afzegging van Deken verkeerde. Om te voorkomen dat de spelers tijdens kampioenschappen elkaar zouden moeten gaan coachen of dat weer zou moeten worden teruggevallen op de voor de jeugdopleiding vrijgemaakte Dusan Tiger man werd kampioen Bert van der Helm en Nico van Slobbe gevraagd hun wensen op tafel te leggen. Pikant Nico Jansen Gelijke kansen Bert Schoofs beschouwt zichzelf bepaald niet als tweede keus. Weliswaar trok hij een week bedenktijd uit toen de tafeltennisbond hem een paar weken geleden de functie van coach van de herenploeg aanbood, maar dat was niet zozeer om te overwegen of er voor hem nog wel eer te behalen viel, nadat de voornaamste kandidaat, Carel Deken, het moest laten afweten, omdat zijn werkgever weigerde mee te werken. Op het moment dat de NTTB de selectieprocedure op gang bracht met als doel een opvolger te vinden voor Peter van Straelen behoorde Bert Schoofs nog tot de actieve top-acht van Nederland. Hij maakte een goede kans om naar de wereldkampioenschappen in april 1977 in Gemotiveerde spelers 'r""a^S 1 Hrfll Bondscoach Bert Schoofs blijft zelf ook nog spelen „Ik heb tegenstanders, mensen die me ip „Ik wil, ook tegen FC Amsterdam, STOPPER tegen de bond gezegd dat ik het allemaal een jaartje wil aankijken. Hoe reilt en zeilt het, is het interessant om door te gaan? Daarom heb ik ook niet voor drie jaar getekend, zoals de bond wilde, maar voor één jaar. Overigens heeft het me niet verbaasd dat ik gevraagd ben. Ik heb onder andere de nodige ervaring in het begeleiden opgedaan bij DeltaLloyd”. Niet alleen in het eerste team, dat wordt gecompleteerd door Van der Helm en Anton Will van Zoelen, maar vooral ook bij de jeugd. Vijf jaar geleden ging Bert Schoofs een „eentweetje” aan met de toenmalige voor zitter van DL, Presburg, om in het kader van de broodnodige doorstroming in de Amsterdamse vereniging een tafeltennis- school op te richten voor 7- t.m. 12-jarigen. Het resultaat is een „florerende” jeugdaf deling, die de club over twee jaar bij de beëindiging van het sponsorcontract in leven zal moeten houden. Evenals Bert van der Helm, zelf ook een van de jeugd trainers heeft Schoofs de cursus bonds- Amsterdamse journalisten. Dat is meten met twee maten”. oefenmeester gevolgd. Dat Van der Helm dan niet gepolst is voor de coaching ligt volgens Schoofs voor de hand: „Bert is jonger dan ik en bovendien is hij de sterk ste van Nederland. Hij zou er echt niets voor gevoeld hebben om nu al zijn loop baan af te sluiten. Je gaat toch niet je beste man aan de kant zetten?”. De vraag rijst dan wat Bert Schoofs een speler als Van der Helm te vertellen heeft. Komt het er niet op neer dat de „leerling” de „meester” gaat doceren? Bert: „Spe lers, die kwalitatief beter zijn kun je ook wel degelijk als coach een beter resultaat laten behalen. Het voordeel is dat je een aantal mensen goed kent, omdat je jaren lang met of tegen ze hebt gespeeld. Je weet hoe ze reageren”. Namen en voor beelden wil hij in dit verband niet noemen. Bert: „Laat ik voorop stellen dat de combinatie speler/bondscoach ook in het tafeltennis niet uniek is. In het verleden was Bert Onnes coach, terwijl hij ook nog voor AMVJ uitkwam. Ik verwacht echt wel verwijten van andere clubs en mis schien kom ik nog wel eens voor een moeilijke keus te staan. Wat dat betreft kan ik alleen maar hopen dat Van der Helm de nummer 1 van Nederland blijft zodat ik hem onmogelijk kan passeren. Zolang ik mijn keuze kan blijven motive ren is er niets aan de hand. Wordt die motivatie niet geaccepteerd dan zou,ik opstappen. Ik zou in ieder geval niet stop pen als speler bij DeltaLloyd”. Een „pikant” detail daarbij is dat spe lers, die tegen de top (selectie) aanleunen, zich kunnen bewijzen in rechtstreekse competitieduels tegen de bondscoach. Bert: „Zo zullen sommigen er misschien over denken, maar ik niet. De laatste jaren heb ik regelmatig verloren en daar komt bij dat je in een partij op de eerste plaats met jezelf bezig bent. Je kan niet iemands kracht afmeten als je tegen hem staat te spelen, omdat je alle tijd nodig hebt voor jezelf. Het beste kan je iemand beoordelen vanaf de kant”. Wat dat betreft is er overeenkomst met de situatie bij de dames, waar de nieuwe coach, Gerard Bakker, kortgeleden bij zijn komst ook al met een kant en klaar programma, waaraan weinig meer viel te veranderen, werd geconfronteerd. Waar Bakker echter een selectiegroep van veer tien speelsters heeft samengesteld, daar volstaat Bert Schoofs voorlopig met zeven geselecteerden: „Laat de jeugd zich eerst maar bewijzen en zich duidelijk manifes teren, zoals Gootzen en Van Spanje heb ben gedaan. Ik kan het wel eens zijn met de keuze van de sportcommissie. Bij de heren is er, misschien meer dan bij de dames, een duidelijk onderscheid tussen goed, minder goed en slecht, waardoor de keuze wat gemakkelijker wordt. Dient iemand zich aan dan zal ik hem echt wel in de groep opnemen”. Die nieuweling zal dan wel ongeveer dezelfde instelling moeten hebben als Bert Schoofs, die bijvoorbeeld na zijn blessures keihard werkte aan zijn come back: „Ik heb er altijd veel voor gedaan. Iedere dag twee uur trainen, maar dan ook intensief. Er moet hard worden aan gepakt, liefst harder dan de tegenstander, zonder dat dat ten koste gaat van de spelvreugde. Daarbij verlang ik zelfwerk zaamheid van de spelers. Je kan wel met een stok achter de deur staan, maar het gaat erom dat de spelers achter jouw ideeën staan”. Het trieste is natuurlijk, dat het alle maal geen bal geholpen heeft. St. Etienne wist voor de vierde achtereen volgende keer de koningsschuttenj Edström-Van der Kuijlen-Rene van de Kerkhof tot grote schotloosheid te degraderen Het zou op zichzelf, zo niet geestig dan toch wel pikant zijn als PSV nu aan een indrukwekkende achtervolging begon en na 34 competi tiewedstrijden net met één punt ach terstand (maar wel met een beter doei- gemeddelde) op Feyenoord op de twee de plaats eMidipda. Dat was dan hei puntje dat PSV onnodig bij FC Amsterdam liet liggen Een van de hardnekkigste baker sprookjes is dat Nico Jansen van Feyenoord weliswaar een jongen is met een hard schot, en dat hij boven mate ijverig is, maar dat hij toch een „technisch-arme” voetballer is. Ik heb dat al bestreden toen hij nog bij FC Amsterdam speelde en sindsdien is hij zozeer gerijpt en beter geworden, dat die kwalificatie van de blanke pit maar ruwe bolster (op voetbaltech- nisch gebied) nu helemaal nergens meer op slaat. Het wordt de hoogste tijd dat de „voetbalkenners” eens gaan beseffen dat de dingen die Nico Jan sen bijvoorbeeld tegen FC Kaiserslau tern deed, alleen maar volvoerd kun nen worden dank zij een uitnemende techniek. ie, sn en li es re il- e- m re et ie ie te en kt ift elt •s. ijn in sn. lil- gemotiveerde spelers. Daarom heb ik Dahlqvist en Deacy opgesteld, die heus wel weten dat zij bij PSV op de wip zitten en van wie ik 90 minuten strijd mag verwachten, en daarom heb ik ook Frangois opgesteld, een van onze grootste talenten, die dan maar eens moet bewijzen dat hij eigenlijk in het eerste thuis hoort. Misschien zou ik dit niet gedaan hebben als ik het idee had dat PSV daardoor veel zwak ker was geworden dan FC Amsterdam, maar zegt u zelf, een voorhoede Dalq- vist, Deacy, Francois is toch niet min der waard dan een voorhoede Soren sen, Van Bommel, Wetzel”. „Ik heb gehoord dat de bond met deze opzet al financieel aan het plafond zit. Ik had nog wel een paar centrale trainingen gewild, maar die mogelijkheden van lange weekends op Papendal zijn er niet. Op de eerste plaats omdat er geen geld is en bovendien omdat je vast zit aan de compe titie. Om de kosten te drukken zouden we eventueel bij een vereniging kunnen aan kloppen, maar er zijn nog maar drie week ends over, waarvan er al een afvalt, omdat DeltaLloyd dan voor de Europa Cup moet spelen”. Bert: „Toen de bond me benaderde kon ik moeilijk meteen toezeggingen doen. Ik wist niet of DeltaLloyd, waar ik op kan door werk, me wel alle faciliteiten zou willen verlenen. Als international heb ik altijd alle medewerking gehad. Enkele dagen voor de wedstrijden kreeg ik steeds verlof, maar zou ik daar ook op kunnen rekenen in de functie van bondscoach? Dat bleek geen punt te zijn. Met mezelf werd ik het ook gauw eens. Ik heb echt serieus alle voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen. Hoe het zou zijn om langs de kant te zitten en niet zelf te spelen, maar in feite ben ik daar de afgelopen drie jaar al aan gewend geraakt, toen ik door die blessures niet kon tennissen. En boven dien, ik heb alles al meegemaakt. Een paar WK’s, ik ben tweemaal in Japan geweest, dus ik zal, als ik aan het coachen ben, echt niet het gevoel hebben van „hé, ik had nu achter de tafel kunnen staan, als Daarnaast heb ik me gerealiseerd waar ik aan begon. Het is niet zo dat je kan zeggen, de appel smaakt me niet, laat ik die maar in de prullenmand gooien. Je bent coach of je bent het niet. Ik heb wel graag weer zien vertrekken, die wil ik geen argumenten in handen geven door uitgebreid over bepaalde spelers te gaan praten”. Die beperkingen kent Bert van der Helm niet: „Schoofs heeft me' wel degelijk iets te vertellen. Hij kent me erg goed, kent m’n tekortkomingen, weet dat als ik een partij verlies onhandelbaar ben. In technisch opzicht zal hij me waar schijnlijk niet veel kunnen leren, maar wel op het mentale vlak. Tijdens de wed strijd heb ik iemand achter me nodig, die zegt, dat je moet doorgaan, iemand die je weet te motiveren. Hij verwacht buiten de wedstrijden om dat je zelf zoveel verant woording hebt dat je taken, die worden opgedragen uitvoert. Hij is geen school meester, die je controleert”. Dat Bert Schoofs zich in pen moeilijke positie heeft laten manoeuvreren is duidelijk. In het (overigens aanzienlijk commerciëlere) vaderlandse basketbalwereldje inspireer de Bill Sheridan Kinzo’s Theo Kinsbergen tot kritiek, omdat Sheridan niet alleen bondscoach was, maar toevallig ook Puncl» week in week uit begeleidde. Ook Bert Schoofs gunt (met toestemming van de bond) zijn opponenten een kans voor apen doel, door actief te blijven in zijn vereniging. „Kijk eens hier”, zou ik gezegd heb ben, „die Europa Cup is wel aardig, en financieel ook erg belangrijk, maar het is ook een soort loterij: alles of niets. Van de competitie zijn pas 12 wedstrij den gespeeld, we hebben er dus nog 22 voor de boeg. Stel nu even dat die acht punten achterstand op Feyenoord inderdaad onoverbrugbaar is, dan zul len we er in ieder geval toch alles aan moeten doen om het gat steeds kleiner te maken en de hoop levend te houden, want waarom zouden onze supporters anders nog naar ons komen kijken?” Zeker in deze competitie is er dus geen sprake van dat acht punten ach terstand nu al onoverkomelijk zijn. Mijn hoofdddoel blijft natuurlijk die 1-0 achterstand tegen St. Etienne weg te werken, maar ik wil nu ook geen onnodige punten meer verliezen in de competitie. FC Amsterdam is zo’n club waartegen puntenverlies onnodig is. Nu heb ik gemerkt dat mijn spelers zo gebrand zijn óp een revan che op St. Etienne, dat ons vorig jaar ook al uitschakelde, dat zij geneigd zijn, daar alles ondergeschikt aan te maken Ik heb daar wel begnp voor. Kwetsbare spelers als Van der Kuijlen en Edstrom, en een langsglipper als Rene van de Kerkhof die altijd onder- uttgeechopt wordt, zullen onbewust de neiging hebben het kalm eau te doen tegen een club als FC Amsterdam, en omdat zij de vedetten zijn trekken zij dan onherroepelijk de rest van het elftal mee de diepte m Daar pas ik voor” In dat opzicht is Bert Schoofs in zijn mogelijkheden beperkt. Hij had bijvoor beeld graag trainingsweekends willen organiseren om het contact met de spelers te vergroten en ze beter te kunnen obser veren. De begroting en het programma zijn echter door het ontbreken van een Zo zou ik het dus gepresenteerd heb ben. sluwe vos die ik ben. maar Kees Rijvers zet dus gewoon dat hij zijn kwetsbaarste en beste spelers wilde sparen voor de Europa-Cupwedstrijd. omdat de competitie voor PSV van secundair belang was geworden. Rest nog even de vraag of zo’n handelwijze ook tegenover de andere clubs, met name tegenover andere degradatie kandidaten als Telstar en De Graaf schap. te verdedigen is Wordt het wer kelijke beeld daardoor niet vervalst? Om de waarheid te zeggen beu ik geneigd daar niet zo zwaar aan te tillen Van der Helm: „Wij hebben onder meer Theo Rieken genoemd, die als bondstrai- ner de b-trainingen verzorgt en Bert Schoofs. Zijn naam stond bovenaan. Bert is een man uit de praktijk, die veertien jaar internationale ervaring heeft. Wij hebben hem als kandidaat aangewezen, omdat hij min of meer is uitgespeeld”. De 31-jarige Krommenieër had zelf nog wel twee jaar willen doorspelen, maar reken de eigenlijk nauwelijks meer op de terug keer aan de top, waartoe hij als grossier in nationale titels (hij is eenmaal Nederlands kampioen geworden in het enkelspel, in 1970, vijfmaal in het dubbelspel, viermaal in de mixed en acht keer met zijn vereni ging DeltaLloyd) heeft behoord. Aan twee „onwillige” knieën had Bert het te wijten dat hij de laatste jaren nauwelijks meer op de voorgrond trad. Eerst fungeerde een meniscus als dwarsligger en later was het een aantal ontstekingen, dat het pro gramma in de war stuurde „Vanaf 1973 ben ik aan het sukkelen geweest. Steeds als ik me goed had voorbereid begon die narigheid met die knie weer. De voorbe reiding, die echt wel gedegen was geweest, werd daardoor iedere keer waardeloos”. De blessures maakten het Bert Schoofs in ieder geval gemakkelijker om eerder dan geprogrammeerd een einde te maken aan zijn internationale carrière. Alle toernooi en, het wintercircuit, de Nederlandse titel strijd en de tienkamp om de NTTB-Cup werd geschrapt. Alleen DeltaLloyd kan in competitiewedstrijden nog op hem reke nen. De verzekeraars hadden op hun beurt ook geen bezwaar om Bert Schoofs zoveel mogelijk vrij te maken voor de tafeltennisbond Laten we eerst nog even ten over vloede de redenen opsommen die Rij vers voor deze beslissing kon aanvoe ren: „Tegen St. Etienne moet een 1-0 achterstand worden goedgemaakt, bovendien MOETEN we die wedstrijd winnen omdat anders het seizoen GEHEEL verloren is (de achterstand van 8 punten op Feyenoord lijkt nu al onoverbrugbaar voor het landskampi oenschap). Het was voorts een uitwed strijd, met publiek waar ik (Rijvers) geen boodschap aan heb, en ook niet HOEF te hebben. Kijk maar naar wat Ivic doet bij Ajax. Hij speelt thuis alles op de aanval tegen FC Utrecht met de aanvalslinie Ling, Geels en Arnesen, maar ondanks de 7-0 zege gaat hij de week daarop weer met een dubbele ausputzer tegen Telstar uit spelen, en laat hij Arnesen aan de kant. Die handelwijze van Ivic wordt ook sterk bekritiseerd, dat is waar, maar men rangschikt het toch nog onder een „tactische opstelling”. Tel star speelde met 0-0 tegen dit verdedi gende Ajax gelijk, niemand nep toen dat Ajax door die terughoudende speelwijze een punt „geschonken had aan een degradatiekandidaat, maar m feite hebben wij niet anders gedaan (terwijl het kvachtverschil tussen PSV en FC Amsterdam gezien de ranglijst klewer moet zijn dan dat tussen Ajax en Telstar/. Maar wij krijgen het nu opeens op onze boterham van de „Wat heet trouwens onoverbrug baar? Feyenoord moet nog twee keer tegen Ajax en één keer tegen ons. PSV. dus dat kunnen zes verliespunten zijn Dan blijven er nog maar twee over FC Den Haag-Feyenoord moet nog gespeeld worden, en we weten hoeveel geluk Feyenoord thuis tegen de Huge naars had. Haarlem-Feyenoora en NAC-Feyenoord zijn tegenwoordig Maar de clubs kunnen tussentijds spelers aankopen, en spelers kunnen opeens voor weken geblesseerd raken (en daardoor de competitie beïnvloe den, denk aan Edström), of voor weken geschorst worden (hoe vaak heeft Van Hanegem daardoor niet het normale verloop van de competitie beïnvloed?). Een grensrechter kan te gretig voor een uitbal vlaggen en daardoor de nor male puntendeling verstoren, en zo zijn er nog wel meer ongewisse zaken die maken dat „het normale competi- tiebeeld wordt verstoord”. In ieder geval is het niet redelijk om veel heisa te maken en schande! te roepen als Rijvers zijn drie internationals (de Zweed Dahlqvist, de Engelsman Dea cy en de Belg Francois) een keer opstelt. Daar zijn ze voor, tenslotte. Die techniek is anders gericht (je zou kunnen zeggen: de diamant is anders geslepen) dan bij spelers ven bijvoorbeeld het type-Knstenaen, maar daarom is ze nog wel 18 karaats. De Nico-Jansentechniek komt meer overeen met die van Gerd-Müller, van wie vorige week in Studio Sport ook werd gezegd dat een manoeuvre bin nen het strafschopgebied „er wat rom melig" uitzag. terwijl er in werkelijk heid geen sprake was van „gerommel", maar van het omspelen, wegdraaien van twee, dne tegenstanders op vier vierkante meter, met als doel een vrije schootsbaan op het doel. Dat lukte. Zoals het Nico Jansen op soortgelijke wijze lukte door penetratie, af stoppen en terugdraaien achter zich het gat te laten liggen waar Theo de Jong in kon duiken om Feyenoords derde doelpunt te maken Het wordt echt tijd dat Nico Jansen eens tu het Nederlands elftal midvoor komt te staan. We worden in de sportwereld voort durend voor grote, morele, bijna ono verzienbare vragen gesteld, bijvoor beeld: had Kees Rijvers als trainer van PSV het morele recht vier topspelers (René van de Kerkhof, Ralf Edström, Willy van der Kuijlen en Gerrie Deij- kers) niet op te stellen tegen degrada tiekandidaat FC Amsterdam, omdat hij hen wilde sparen voor de wedstrijd drie dagen later tegen St. Etienne in Eindhoven? Trainers van topclubs beseffen te weinig dat zij in de ogen van het publiek een soort politici zijn, die hun beleid tegenover hun publiek moeten zien waar te maken. Als ik Rijvers was geweest had ik op de vrijdag vooraf gaande aan de wedstrijd tegen FC Amsterdam nooit gezegd dat ik mijn vier vedetten wilde sparen voor de wedstrijd tegen St. Etienne (de officië le lezing is, dat Van der Kuijlen en Deijkers licht geblesseerd waren, dat Edström wat extra dagen kreeg om op kracht te komen, en dat alleen René van de Kerkhof voor eventuele blessu res gespaard moest blijven), maar had ik uit de min-beslissmg een plus- behandeling te voorschijn getoverd. coach al vastgesteld door de sportcom missie. Ruimte om nog iets extra’s te doen is er nauwelijks, zodat Schoofs de spelers alleen tijdens toernooien zal kunnen volgen. „Gelijke kansen voor iedereen" i* een slogan die nu juist in de voetballe rij van weinig waarde is Rijkere clubs hebben mensen op de reservebank zit ten die bij de armere clubs een vaste plaats in het elftal zouden hebben, of al hebben gehad. Dat is één ding dat de ongelijkheid in de hand werkt. Maar goed, je kan zeggen: deze verhoudin gen liggen bij het begin van de compe titie vast, laten we er dan in ieder gval voor zorgen dat daar in de loop van de competitie zo min mogelijk aan getornd wordt. ook helemaal niet makkelijk, evenmin als Sparta-Feyenoord en FC WV- Feyenoord, en wie zegt dat FC Twen te. dat nog twee keer tegen Feyenoord moet spelen, tegen die tijd niet uit de doden is herrezen? En dan heb ik Roda JC-Feyenoord nog niet eens genoemd: in de Kuip verloor Feyen oord met 0-2 van de Kerkrade naren a a a a..-" aeaaaaaaaaaaae-' .^l aaaaaaaaaaaa» aaaaaaaaaaa- aaaaaaaaaaa* aaaaaaaaaaa* aaeaaaaaaar aaaaaaaaaaa aaaaaaaaa •••••••a j/Sp» aeaaaee aaaaaaaat-, aK aaaaaaae a a a a a a a a a a a a a a - a a a a a a a <a a aa ea aaaaaaaa Hiuxa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat a a a a ■^■a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a W a a a a a a a a a a a r a a a a a a a a a a a a a i a a a a a a a a a a a a a ,a a a a b a a a m a a a »La a a a R&z. :£aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa -Sa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-:j aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 'aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa g aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a - aiaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa*:': aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa: "a,a,a*a*a*a*a*a*a*a*a*a*a,a*a*a*a*a*a*f aaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. aaaaaaaaaaaaaaaaaa- aaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa :aaB! aaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaa 'y.-rtgggjB aaaaaaaaaaaaaaaaa foSaaa

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23