Grote interesse ’n schrander spaaridee ,tad Van ft 0 voor expositie in Rusland beurs deze week gat o I Kasbiljetten aan toonder van Mees Hope 10^^ [buitenlands geld s mm Bank Mees Hope nv RAMPZALIGE ONTWIKKELING GEZINSVERZORGING Geen besparing 8 9 19 7 6 ECONOMIE NOVEMBER ZATERDAG 6 ILS: Coupures Aankoopbedrag Looptijd I 1.000,- 5.000,- I f ro.ooo.- BMH ERS) IJmuiden: Santpoort: Beverwijk: Heemstede. Bloemendaal Bonk ha na hi Ji M dn Wh 1Z3a -32321 kers (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De instellingen voor gezinsverzorging in ons land, kunnen op geen stukken na aan de voortdurend toenemende vraag voldoen. Tenminste 40 percent van de aanvragen om hulp kan niet worden gehonoreerd. Dit opzienbarende cijfer is afkomstig uit een rapport van het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk- Onderzoek (NIMAWO), dat waarschijnlijk eind van deze maand, samen met een ander rapport over gezinsverzorging, door de Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Utrecht openbaar wordt gemaakt. De onderzoeken zijn verricht in opdracht van de Centrale Raad en gesubsidieerd door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Haarlem: f4.367.- 1’3.325 - 12.463.50 1’8.734 - 16.650- 1’4.927.- I’ 873.40 f 492,70 r UNIEBOEK-TOP-TIEN V Ja OPA 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar De kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope onderscheiden zich steeds in gunstige zin. De ene vorm van sparen is nu eenmaal beter dan de andere. De rente bij een looptijd van 2 jaar is 7%bij 5 jaar 8en bij 8 jaar zelfs o 't; i Veertig percent van alle aanvragen (ADVERTENTIE) 15 of IISCH (ADVERTENTIE) 9l- f 49,50 (ADVERTENTIE) wat wij do Beursbeeld werd bepaald speculatieve posities die afgewikkeld moeten worden. 1 7742 AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: EG 541 f5485 s 29109 29 s. Ben i hele meer de boekhandels Blokker s Boekhandel Brunsteewey 4. Boekhandel Or Vre v/h Baiavo Za»d«uortselaar> 147, Boekhandel J M <ie Wit Valkenbtnyerlaan 48 Doordat de nog zittende president tot vlak voor de verkiezingen de achterstand op zijn rivaal vrijwel had ingehaald en Wall Street per traditie het meest gesteld is op een blijvende president, vanwege de verzekerde continuïteit van het beleid, waren er de laatste dagen voor de verkie zingen nogal wat hausse-premies op Ford afgesloten. Toen deze faalde, moesten die worden weggewerkt, wat Wall Street in eerste aanzet een koersval opleverde van 17 punten Per saldo bleef er een reactie over van rond tien punten De volgende dag kon Wall Street dit verlies nog iets verder wegwerken seerde hulp (veelal huishoudelijke hulp) naar de georganiseerde gezinsverzorging heeft vooral grote gevolgen voor de talloze hulpbehoevende bejaarden in ons land. De Centrale Raad zijn uit alle delen van het land zeer schrijnende gevallen van thuis wonende bejaarden die geen hulp kunnen krijgen, bekend. In kringen van bejaardenverzorgsters wordt opgemerkt dat het beleid van dit kabinet erop gericht is dat bejaarden zo lang mogelijk zelfstan dig blijven (90 pct. van alle mensen boven 65 jaar woont nog thuis), maar dat de maatregelen van CRM volkomen in tegen spraak zijn met deze politiek. ver met pessimistisch en menen voor 1977 een voortzetting van de groei te kunnen verwachten. Beurs- en beleggmgsanahs- ten zijn duidelijk minder positief, maar zij moeten dan ook de laatste tijd veel eerder gedane verwachtingen en voorspellingen in lagere richting herzien, omdat m vele Amerikaanse bedrijfstakken een zekere stagnatie ie opgetreden. Voor de tweede maal sedert juli is de Amerikaanse conjunctuunndex voor een maandpenode gedaald, en voor oktober wordt een verdere daling verwacht Ook de rente blijft teruglopen, wat voor de beurs op zichzelf positief kan zijn, maar als gevolg van het geblokkeerde herstel dreigt dit verschijnsel nu ais een negatie ve factor te worden uitgelegd Ook het enorme tekort op de handelsbelang van de VS, dat dit jaar kon oplopen tot 4,5 mil jard dollar, wijst op een zekere hapering m de export Amsterdam. Herengracht 548, lel. 020 - 5 2791 11. Assumburg 150. tel. 020-429860. De al enige tijd verwachte discontover- laging bleef ook ditmaal uit en de weke lijkse bankstaat van de centrale bank leek een spoedig officiële renteverlaging niet direct te rechtvaardigen Door de enorme belastingafdrachten aan de staat blijven de banken krap, en alleen door manipula ties met ten opzichte van de gulden zwak liggende valuta’s als de dollar kan de Nederlandse he Bank de geldmarktrente op 10 percent houden Zonder die steun en de bijzondere beleningsfaciliteiten lag diezelfde rente thans aanzienlijk hoger is thans aan de orde van de dag, zodat de Verenigde Staten naar alle waarschijn lijkheid niet in een al te beste stemming het jaar 1976 zullen afsluiten. Voor het Damrak resteerde er deze week niet veel anders dan het beursge drag van Wall Street af te wachten en na te volgen. Ook hier veroorzaakte de komende regeringswisseling in de VS een eerste koersdalende reactie, omdat ook hier op Ford vooruitgelopen was Daarna moest men weer een eigen gezicht probe ren te vinden, wat nog altijd met gemak- kelijk is, maar dat leidde toch weer tot een flink koersherstel. Toch hield de obhgatiemarkt zich deze week vnj goed, hoewel de opmerkelijke rijzing van de afgelopen weken er duide- Amsterdam-Buitenveldert. Haarlem, Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. Boekhandel Broeze, Bluemendaalsesiraatwey 127; Boekhandel Erasmus, Hootdstraai 234 Phoenni Boekhandel, Breestraat 5b Boekhandel Burger p Breesiraat 8b 1’ 665- Als zodanig reageerde het Damrak deae week positiever op Carters overwinning dan Wall Street zelf i van De Evt. De maatregelen van staatssecretaris Meijer (CRM) in de sector van gezinsver zorging zullen het percentage hulpvragers dat geen gezinsverzorgster of helpster kan krijgen, nog eens extra omhoog stuwen. In het ene NIMAWO-rapport is onder zocht in welke situaties wel en in welke géén beroep op een van de instellingen voor gezinsverzorging is gedaan. Geble ken is dat naast een bepaald percentage dat hulp vraagt en krijgt bij een instelling voor gezinsverzorging (17 percent) een aanzienlijk percentage zich, na enige tijd op een wachtlijst te hebben gestaan, wendt tot andere vormen van hulp (vrien den, buren of kinderen; 75 percent). Bovendien wordt 10 percent van de aan vragen om de één of andere reden (urgen- tiegebrek) afgewezen. Het andere rapport is een cliëntenon- derzoek naar de vraag of de hulpaanvra- gers tevreden zijn over de geboden gezins hulp. Gezinshulp wordt verstrekt in die geval len, waarin het gezin niet meer normaal kan functioneren, bij voorbeeld door ziek te of ziekenhuisopname van de moeder. Ook wordt aan bejaarden en chronisch zieken hulp verleend. Om aan de vraag te voldoen wordt aan elke instelling van gezinsverzorging door het ministerie van CRM jaarlijks een aan tal formatie-uren toegekend. Onderscheid wordt gemaakt tussen zg. produktieve uren (concrete hulpverlening) en impro- duktieve uren (deskundigheidsbevorde ring van de gezinswerksters etc.). Medio dit jaar heeft staatssecretaris Meijer aangekondigd dat het aantal formatie-uren moest worden gestabili seerd. Dat wil zeggen dat in principe niet boven het in 1975 verbruikte aantal uren mag worden uitgegaan. Omgerekend in geld (voor elk formatie-uur krijgt een instelling 17 gulden) betekent deze bevrie zing voor de gezinsverzorging uiteraard een forse bezuiniging ten opzichte van vorig jaar. Voorlopig blijft alles bij het oude Het duurt wel een halfjaar voor een nieuwe regeringsploeg duidelijk invloed op het beleid krijgt, en op Wall Street was men dan ook van oordeel dat de nieuwe demo cratische financieel-ecuiiuiiiische politiek pas taai in 1977 duidelijk zal worden Veel zal daarbij ongetwijfeld ook afhangen van de conjuncturele ontwikkeling m de komende wintermaanden De meeste eco nomen m de Verenigde Staten njn daaro- Het naai huis sturen van personeel en hel stilleggen van fabrieken en werkplaat- sen wegens te hoog oplopende voorraden. Dit stelt de instellingen voor enorme problemen. Het besluit van de staatssecre taris dwingt de instellingen namelijk om verzorgsters en helpsters, die de instelling verlaten, niet meer te vervangen. Het gevolg daarvan is dat chronisch zieken of bejaarden, die jaren achtereen hulp heb ben ontvangen, nu ineens van die verzor ging verstoken zijn, omdat de instelling DEN HAAG. (ANP) Volgens het Nederlands Centrum van Handelsbevor- dering is er grote belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven voor deelne ming aan de Nederlandse industrieten- toonstelling, die van 25 november tot en met 3 december in Moskou zal worden gehouden. In totaal 150 bedrijven zullen aan de expositie deelnemen en op deze manier zal dit waarschijnlijk de grootste economische presentatie worden, die het Nederlandse bedrijfsleven ooit in het bui tenland heeft georganiseerd. In overleg met de Russische Kamer van Koophandel zijn uitnodigingen voor deze tentoonstelling gestuurd aan 60.000 Russi sche technici, die geacht kunnen worden te zijn geïnteresseerd in de produkten, die Nederland op de expositie demonstreert. Economisch nieuws was er ditmaal wei nig De politiek m binnen- en buitenland overschaduwde die berichten. Alleen maakte de Duitse tak van de Enka Gkuu- stoff, de grote vezelproducente van het Akzo-concem, bekend opnieuw tot pro duktiebeperking en korter werken te moe ten overgaan. Doordat vorige week het aandeel op nóg ongunstiger geruchten danig terrein had moeten prijsgeven, kon het nu zo’n 5 opveren. Voor de andere hoofdfondsen bleven de verschillen kleiner, want het stoom afblazen na de presidentsverkiezing bleef beperkt tot enkele guldens. Er werd enige hoop geput uit Wall Street’s herstel op de eerste dag na de verkiezingen, bowel geen enkele richting duidelijk aangeeft welke koers Wal) Street m de resterende twee maanden van 1976 zal uitgaan. Lange Nieuwstraat 247 - IJmuiden Zeestraat 18 Beverwijk Ged Oude Gracht 82 Haarlem (Centrum). Soendaplein Haarlem (Noord). Calitornieplem 17 Haarlem (Schalkwijk), 't Haasje, Bennebroekerlaan 8b BenneOroeK Fa. Roosendaal, Marktplein 140 Hoofddorp (De Gooise Uitgeverij) 9. Griekenland en Rome (National Geographic Society- De Haan) 49,50 10. Drs. C. de Haas De grote drie (De Boer Maritiem) (verkrijgbaar In elke boekhandel) (Van Dishoeck) 8. Nan de Vries Peppl en Kokkl bij de marine 4,95 Amerikaanse dollar 2,48-2,58 Engelse pond 4,05-4,35 Belgische fr. (100) 6,59-6,89 Duitse mark (100) 102,75-105,75 Ital. lire (10.000) 27,50-31,50 Portugese esc. (100) 6,95-8,70 Canadese dollar 2,53-2,63 Franse fr. (100) 49,50-52,50 Zwitserse fr. (100) 102,00-105,00 Zweedse kroon (100) 57,75-60,75 Noorse kroon (100) 46,00-49,00 Deense kroon (100) 40,75-43,75 Oostenrijkse schilling (100) 14,56-14,86 Spaanse pes. (100) 3,54-3,84 Griekse drachme (100) 6,25-7,50 Finse mark (100) 63,75-66,75 Joegosl. dinar (100) 11,25-13,50 werk tpart- idig te prak- gelijk De Boekhui, Kruisstraat 40, Boek en Blad, Gen. Cronjestiaat 122, Boekhandel Bruna, Gen. Cronjéstraat 43; Boekhandel Haco Spaarnwouderstraat 108-110; Boekhandel Raaijen, Andalusie 43; Boekhandel Veko, Zijlstraat 98-100. Boekhandel Vernout lAlarmoesstraat 10, Boekhandel H de Vries, Ged Oude Gracht 27. Vroom Dreesman, Ged Oudegracht, Boekhandel H Coebetgh. Ged Oudegracht 74 Vroom Dreesman, Lange Nieuwstraai 22-111. Boekhandel ërawnu» Lange Nieuwsttaat 243; Boek en Ti|dschnttenhandel Schelling». Kennemerlaan 31; Bruna boekhandel Lange Nieuwstraat 49b. De tien meest gekochte boeken in okto ber 1976. 1. Rien Poortvliet en Wil Huygen Leven en werken van de kabouter f 49,50 (Van Holkema Warendorf) 2. Eduard Klein Severino f 16,90 (Van Holkema Warendorf) 3. Jaap ter Haar Geschiedenis van de lage landen 4 delen, per deel 47,50 (Fibula van Dishoeck) 4. Rien Poortvliet Te hooi en te gras 49,50 (Van Holkema Warendorf) 5. O. S. Nock Die stampende, stomende loco motieven f 27,50 (De Haan) 6. L. Heaps De gans Is gevlogen ƒ24,50 (Van Holkema Warendorf) 7. Hubrecht Duijker De complete wljnllefhebber 16,90 De rubriek van de hand van Jan van Baarsel, welke elke week verschijnt in Haarlems Dagblad, de IJmuider Courant en de Beverwijkse Courant heeft een dermate grote leesdichtheid (.«kregen, dat op veler verzoek een aantal van deze publicaties zijn gebundeld en in boek vorm uitgegeven. De belangstel'ing, voortspruitend uit de enorme betrokkenheid van tal van lezers bij het gebeuren in vroeger jaren, wordt wekelijks onderstreept door tientallen reacties van lezers. En op de hem bekende schrijftrant put de auteur daar weer uit voor het onderdeel „OVER IJMUIDEN GESPROKEN in zijn rubriek VAN GAT TOT STAD Van Gat tot Stad is een boek om te lezen en herlezen, om te hebben en te houden. Over de totstandkoming van het Noordzeekanaal, de ellende onder de arbeiders, de spectaculaire opkomst van IJmuiden, het sobere „gat" dat een stad werd. Met twintig unieke foto's ge wijd aan de mensen in IJmuiden, hun werk en hun ontspanning voor slechts Van Gat tot Stad is verkrijgbaar bij onze kantoren: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Haarlems Dagblad: 1 iking met ze uit dui; nieke ma i en. ui aslaagd b ijkscontad I e Raad i lijk uit was. De 9-percentlening van de ABN, die deze week tegen 100 percent open stond, werd dan ook als een belang rijke marktpeihng gezien voor nieuwe openbare leningen als die van de staat. Het opnieuw enorme succes zal dan ook zeker niet zonder gevolg blijven. door Carters overwinning (Van een medewerker) AMSTERDAM. Deze week stond de politiek centraal door de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten. Ook voor de beurs, die met argusogen de ontwikkeling volgde. Het andere nieuws, voor zover dat er was. raakte hierdoor op de achtergrond. Alle ogen waren op Wall Street gericht, die de ondankbare taak was toebedeeld de verkiezingsuitslag te verwerken en in koersbewegingen over te brengen. Nu leverde ook dat weinig op, want zo van de ene dag op de andere zijn het vrijwel uitsluitend voor gezinshulp niet gehonoreerd geen vervangster kan sturen. Bovendien heeft de bevriezing van het aantal uren tot gevolg dat geen nieuwe „gevallen” kun nen worden aangenomen. Voor een groot aantal instellingen is het ontzettend frus trerend aan hulpvragers nee te verkopen. In de meeste gevallen worden de cliënten, ook diegenen met wie men al jaren con tact heeft, doorverwezen naar een andere instantie. Af gewacht moet dan maar wor den of er inderdaad hulp geboden wordt, en op welke wijze. Een andere oorzaak van de grote moei lijkheden in de gezinsverzorging is dat zelfs al zou de staatssecretaris tot uitbrei ding van het aantal formatie-uren over gaan, toch niet voldoende helpsters beschikbaar zouden zijn. Het aanbod wordt door de Centrale Raad voor Gezins verzorging uiterst krap genoemd. De invoering van een ander „betalings systeem voor gezinshulp met ingang van 19 april dit jaar heeft daarnaast een enor me, vooral administratieve, chaos bij de instellingen teweeggebracht. Een chaos, die vanzelfsprekend de hulpverstrekking niet ten goede komt. Vóór de invoering van deze nieuwe methode van staatssecre taris Meijer konden minder- draagkrachtigen, voor wie de uurprijs voor gezinsverzorging te hoog was, een beroep doen op de bijstand. In plaats daarvan is nu een retributie- systeem ingevoerd, waarbij deze bijstand niet meer wordt verleend maar waarbij de instellingen hulp bieden waarvoor de cliënt naar draagkracht moet betalen. Dat betekent in de praktijk: gratis hulp tot hulp voor maximaal 5,50 per uur. CRM beoogt met dit systeem aanzienlijk op de kosten voor gezinsverzorging te besparen (30 miljoen per jaar). Nu staat echter al vast dat er niets wordt bezui nigd en dat er hoogst waarschijnlijk vele miljoenen bij moeten. Cliënten, die in het oude systeem geen beroep op de bijstand deden (maar daartoe wel gerechtigd waren), gaan volgens de thans toegepaste methode CRM wél geld kosten. Bovendien nemen mensen met hogere inkomens geen gezinshulp meer, zo is de ervaring bij de instellingen. De beoordeling van de inkomens van de hulpvragers via een ingewikkelde admini stratieve procedure geeft de instellingen nog eens veel extra werk. Er wordt van een vérgaande rompslomp gesproken. De leidsters van de instellingen besteden de helft van hun tijd aan het invullen van zg. indicatieformulieren, die op zichzelf al veel te laat beschikbaar waren. Een veel gehoorde klacht is dat de maatregelen van CRM veel te snel moesten worden doorge voerd. Tenslotte kan door de maatregelen van de staatssecretaris in nieuwe gevallen geen beroep meer worden gedaan op de zg. ongeorganiseerde gezinsverzorging. Deze vorm van hulpverlening (een fami lielid of een buurvrouw die bijspringt en geen band met een instelling heeft) werd namelijk ook uit de bijstand betaald. Maar ook voor deze hulp wordt geen uit kering meer verstrekt. Men is dus genood zaakt zich te wenden tot de officiële instel lingen. Dat betekent voor de instellingen weer een belangrijke extra belasting. En de wachtlijsten zullen nog aanzienlijk gro ter worden. Deze maatregel is gedeelte lijk op 4 oktober ingegaan. Deze overheveling van de ongeorgani-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9