met aanpak van Ivic VORMSTIJGING JAN PETERS INSPIREERT VOLIJVERIG NEC s TELSTAR HEEFT GEEN AANVAL Ruud Geels niet eens Castenmiller: „Dan ben je in Breda tegen NAC erg kwetsbaar" lllll IM '2s ImM ■a I a.s. en? 1 12 SPORT 13 1 976 NOVEMBER MAANDAG 8 Lichtzinnig Doorzichtig Machteloos Minder inspiratie Verweer ï(o >7 Schuivertje - »J4.» W-. Knobel kan terugkomen (Van onze sportredactie) SP0RT1F Haarlem-feest verstoord door (Van onze sportredactie) 3-1. NAC—Telstar MARC SERNÊ Van Doorn wil snelle sanering BERT BREVOORD JAN PREENEN M I I en is t u Ivic houdt zich inmiddels op de vlakte, wil nog niets prijsgeven over zijn bedoe lingen tegen Feyenoord en neemt voor alsnog genoegen met de underdog-rol onder het motto.’ „Feyenoord is op dit moment de sterkste van Nederland. In Rotterdam moeten wij op papier kans loos zijn”. HILVERSUM. Minister Van Doorn van CRM heeft dit weekeinde officeel. hoewel summier gereageerd op het rap port Christiaanse. De minster verklaarde in het radioprogramma „De Rooie Haan” dat hij het rapport nog maar slecht had doorgekeken. „Het is een radikaal rap- eindstand Dick Helling op met de vitale WK-voorrondenduels in het vooruitzicht tenslotte ook geen kwaad. igen e Ritchie Reynolds, de door Haarlem van het in Engeland naar de derde divisie gedegra deerde Portsmouth overgenomen aanvaller, wordt morgen in de Mariastichting te Haar lem geopereerd aan de linker-binnenmeniscus. Reynolds raakte onlangs geblesseerd tijdens de wedstrijd Telstar—Haarlem. Haarlem’s me dische staf hoopt dat Reynolds over ze» weken weer beschikbaar zal kunnen zijn. Het sectiebestuur betaald voetbal voelt het meest voor Knobel. Niet dat men op het persoenlijke vlak erg gecharmeerd is van de MW-coach, maar hij vormt de geschikste figuur voor deze functie om tweeerlei rede nen. Een verlenging van het tijdelijke contract van Jan Zwartkruis stuit bij de luchtmacht (de werkgever van de ex-bondscoach) op teveel financiële problemen. Bovendien is het nomo- gelijk een buitenlander in te huren. Knobel staat nog ’t dichtst bij dit werk, zodat hij een accepabele keuze lijkt. Bovendien krijgt Johan Cruijff, die altijd heeft gewedijverd voor een el- gante oplossing in de „affaire Kno bel”, dan weer zijn zin en dat kan Gelukkig voor Haarlem toonden ook de Nijmegenaren zich te gehaast, wat zich met name uitte bij te lichtzinnig afgevuurde afstandsschoten van Hulshof (voor rust linkerspits, een positie die hij na het wisselen van verdediger Medik voor aanvaller Veeken aan laatstge noemde moest prijsgeven) en Gerritsen. Veel te weinig werd geprobeerd de voor men de suggesties uit het rapport over neemt of niet. Van Doorn: „Als alle groepen meewerken kan de operatie snel en met succes worden uitgevoerd. Ik zal er alles aan doen om in januari of februari 1977 met de eerste fase van de sanering te kunnen starten.” Voordat de KNVB volgend jaar een definitieve bondscoach zal benoemen zal eerst overleg worden gepleegd met de spelersdelegatie en de clubs die de meeste spelers voor Oranje leveren. Het bondsbestuur heeft za terdagmiddag voorts besloten dat er een onderzoek moet komen naar het gebruik van doping door beroepsvoet ballers. De medische commissie moet de zaak, in samenwerking met de artsen van de betalende clubs, gron dig onderzoeken, om tot sluitende controlemogelijkheden te komen. somber in. We zitten toch al schaars in onze spelers, maar als er dan ook nog eens uitgerekend twee aanvallers weg vallen, dan ben je natuurlijk wel sterk gehandicapt in je mogelijkheden.” Castenmiller: ,>Je moet wel de voetballers hebben om aanvallend te spelen”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Toen de ergste teleur stelling over de door NEC op het nip pertje gescoorde gelijkmaker was weg geëbd, wilden ook de spelers van Haar lem wel toegeven dat de 1-1 die door de Nijmegenaren voor de poorten van de hel was weggesleept een resultaat was dat de bezoekers volop hadden verdiend. In het zeker niet grootse, maar bij vlagen wel spectaculaire duel (vooral na de rust) bewees NEC na de 1-1 van vorige week tegen AZ’67 ook tegen Haarlem dat de somberste tijden voorbij lijken te zijn. Centraal in de opleving van de ploeg van trainer Hans Croon staat de vormstljging van Jan Peters, die zich gisteren met afstand de beste man van het veld toonde. man Schellakens nog te verrassen. Bar ry Hughes daarover: „Robbie had na tuurlijk nooit mogen twijfelen. Als je in zo’n situatie komt, dan moet je het zekere voor het onzekere nemen en gewoon inschieten. Dan kun je altijd nog zien wat er gebeurt”. De aarzeling van De Kip vormde inderdaad een kar dinaal punt in de wedstrijd, want in het laatste part van de tweede helft zakte Haarlem duidelijk terug; Het aantal fou tieve passes nam onrustbarend toe, bij individuele acties in de voorhoede (na de rust met De Geer voor Piet van den Berg, die vlak voor het verstrijken van de eerste helft aan de enkel gewond raakte bij een actie van Sije Visser) werd balverlies troef en bovendien bleef de Hughes-equipe wat te ongecoördi neerd jagen op een tweede treffer. NEC kreeg daardoor vaak te gemakkelijk de gelegenheid zijn counters - vrijwel zon der uitzondering geleid door Peters, die bewaker Eef Melgers een zeer moeilijk middagje bezorgde - een dreigend ka rakter mee te geven. Viel Ajax voor rust voornamelijk aan via de rechtervleugel, in de tweede helft werd met heel wat minder inspiratie de linkervleugel opgezocht, waar de kleine Simon Tahamata na 63 minuten werd ingezet voor Arnesen om het duel nog wat op te vrolijken. Vier minuten na zijn komst stond de Zuidmolukker ook aan de basis van Ajax’ vierde doelpunt toen hij uit een door scheidsrechter Van Dijken ten onrechte verstrekte corner Schoenaker in de gelegenheid stelde in te koppen: 4-0. Daarom was deze wedstrijd in feite al binnen tien minuten definitief beslist. NAC heeft in thuiswedstrijden het ver mogen om negentig minuten lang onver moeibaar achter iedere bal aan te ren nen en zonder dat het elftal dan tot kwalitatief hoogstaand voetbal komt, biedt dat een vrij zeker garantie op succes- Zeker tegen elftallen als Telstar, die aanvallend weinig tegenover die bliksemstart kunnen stellen. NAC’s beste aanvaller Brouwers speelde in de begin fase Bischot heel simpel uit, trok vanaf de zijkant van de achterlijn voor, waar NAC’s succesvolle spits Groeneweg on gehinderd kon inkoppen. Hiermee was de strijd in feite gestreden, hoewel NAC er voor rust, dit keer was hef Quaars die het voorbereidende werk verrichtte, nog in slaagde om de marge uit een identieke situatie aan de eerste treffer te vergroten. Weer was het Groeneweg die zijn faam van topscorer bevestigde. NAC-trainer Bob Maaskant: „We hebben in die beginfase enorm lopen jagen. Die 2-0 voorsprong was daar een logisch gevolg van. Het was misschien niet zo’n spectaculaire wedstrijd, maar dat kwam ook door Telstar. Dat elftal toonde wel verrassend weinig initiatief. Pas na rust begon de ploeg een beetje aan aanvallen te denken. Dat is toch belachelijk als je de wedstrijd in feite al verloren hebt Dan moet je toch wat proberen?” port en dat vind ik in principe een goede, zaak”, aldus- de bewindsman. „37 verenigingen is inderdaad ook teveel maar ik wil nu nog niet concluderen dat het per se 22 clubs moeten worden, wat het rapport concludeert”. al met het hoofd gevaarlijke Hans Pos thumus te lanceren. Weliswaar had Huyg de bebaarde aanvalsleider goed onder controle, maar juist in Haarlem’s zwakste periode had NEC meer dan eens Met succes, al waren de reacties op NEC’s curieuze gelijkmaker (een vrije schop van Peters resulteerde in een gigantische doelworsteling, waarin Huls hof uiteindelijk de bal met zijn lichaam over de lijn bleek te hebben gedrukt) aanvankelijk nogal snerend. Barry Hug hes: „Een rugby-goal. Niemand weet precies hoe die bal in het doel kwam. Maar ja, hij kwam over die lijn en dan schijnt het een doelpunt te zijn. Dat sóórt dingen gebeurt natuurlijk bij voet bal, maar het is wel sneu als zoiets dertig seconden voor tijd gebeurt. Vooral als je weet dat we de kansen hebben gehad de wedstrijd te beslissen”- Dat was dan wel zo, maar Hughes moet toch ook hebben geconstateerd dat zijn elftal niet optimaal draaide Te weinig liet Haarlem de bal het werk doen, aanval lend was er te weinig creativiteit om de stugge NEC-defensie (met Kornelis als beste man) voor al te grote problemen te stellen. Dat lukte alleen in de periode na de rust, toen NEC af en toe naar de noodrem moest grijpen (Marijnissen, van der Berg) om de roodblauwe lawine tot staan te brengen. Bij die doorzichtige manier van voor beschouwen paste de, gezien de kansen voor rust, bescheiden uitgevallen zege op Go Ahead Eagels. Ook al weer tegen de zin van Geels in („Aan het publiek ben je verplicht om door te gaan”) ging het opnieuw zonder de zieke Hulshoff spe lende Ajax na een pittige eerste helft in het tweede bedrijf op de langzaam-aan- toer. waardoor de Deventenaren een af straffing bespaard bleef. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de verjongde ploeg van trainer Wiel Coerver nog beter zou wegkomen. Nadat Ajax met vier spitsen overdonderend was gestart en m de eerste minuten al tot tweemaal toe een penalty had geclaimd, leidde een blessure van doelman Jan Endeman tot een welkome time out voor de Eagels, die in die voetballoze fase orde op zaken konden stellen. De ploeg besloot tot een wat consequentere mandekking en schroomde er niet voor om bij vlagen vrijwel het gehele elftal een uitgaans verbod op te leggen. Ajax wist met die uiterst behoudende tactiek geen raad, maar werd uit de moeilijkheden gehol pen toen de Eagles in de 23ste minuut in een vlaag van overmoed bijna massaal wilden uitbreken en alleen Dwight Lo- deweges in de defensie achterlieten. Toen de bal na een foutieve pass van I Stef Walbeek werd Onderschept had Re ne Notten dan ook geen enkele moeite om voor Ajax via Ruud Geels de win nende voortzetting te vinden. Ajax ver- schafte zich daarmee de ruimte, die tevoren had ontbroken. Voor Geels vol doende om in de 27ste en 35ste minuut opnieuw uit te halen: 3-0. Verder geloofde Ajax het wel, werd de met zijn enkel tobbende Endeman meestal met rust gelaten en kregen de Eagles nog enkele malen uitizehf op een tegengoal. Zoals in de slotfase toen de vaak plompverloren in de spits vertoe vende Cees van Kooten ervan overtuigd was dat hem een strafschop werd ont houden toen hij door Dusbaba werd „weggezet”. Van Kooten hield ban zijn protest alleen een boeking over. de mogelijkheid om het wapen-Posthu mus in stelling te brengen, omdat het toen minder georganiseerd spelende Haarlem in verdedigend opzicht nogal eens uit balans raakte. Geld voor de sanering zou uit de toto- en lottogelden moeten komen. Van Doom: „We moeten echter oppassen dat andere sportbelangen die van toto- en lotto afhankelijk zijn niet teveel ge schaad worden. Wel wil Van Doorn dat de KNVB snel een beslissing neemt of Maar het verweer van Joop Casten miller: „Daar moet je natuurlijk wel de spelers voor hebben. Zowel Kraal als Stout hebben een jukbeen gebroken. Hun terugkeer voor de winterstop zie ik Na de hervatting controleerde Telstar de wedstrijd aardig. Helling, in de be ginfase onopvallend, begon steeds meer als rustgevende figuur op het midden veld te fungeren (Kamphues: „Dat scheelt toch wel even dat hij er bij is”), maar doelpunten bleven door Telstars offensieve onmacht uit. Castenmiller probeerde met de vervanging van De Wit door de jeugdige Stam een kwartier voor tijd nog een omwenteling te force ren, maar het was NAC dat scoorde- Na een misverstand tussen de vaak veel te aarzelend optredende Van der Meeren en Driesen probeerde de Telstar-verde- diger te corrigeren door een overteding tegen Smits te maken. BREDA. NAC vormt dit seizoen in zijn thuiswedstrijden een schier onbere kenbare tegenstander. Slaagden de Bre- d an aars er dit jaar in uitwedstrijden alleen maar in om met de grootste moeite een punt weg te slepen bij Spar ta en VVV, in Breda bestond de enige nederlaag uit de wedstrijd tegen Ajax. Maar zelfs die tegenslag kwam met anti-voetbal van de Amsterdammers, die in uitwedstrijden nauwelijks over de middenlijn komen, tot stand. Ajax werd vijfentachtig minuten van dat duel door NAC tot verdedigen gedwongen. Toch had het, en dat niet alleen door het extreem late tijdstip waarop de gelijkmaker tot stand kwam, maar heel weinig gescheeld of NEC had Haarlem met lege handen verlaten. Met name in het eerste gedeelte van de tweede helft, de periode ook waarin de thuisclub de openingstreffer fabriceerde, was NEC een poosje rijp voor de knock out. En dan met name toen Rob de Kip in ideale positie verzuimde uit te halen, omdat hij ervan overtuigd was dat scheidsrechter Jonker voor buitenspel zou fluiten. Toen Haarlem’s jonge linkerspits zich reali seerde dat hij wel degelijk rijn gang mocht gaan, was het te laat om de op de plek des onheils teruggekeerde doel- Zeven minuten na hervatting werd het Nijmeegse bastion toch genomen, toen een solo Van Abe van den Ban, de sterkste man op Haarlem’s middenveld, de NEC-defensie in absolute staat van alarm bracht. Van der Berg leek redding te brengen, maar hij deponeerde de bal voor de voeten van Melgers, die aan een schuivertje in de rechterhoek genoeg had om Haarlem uitzicht op de zevende competitiezege te verschaffen. Uitricht dat op de valreep vertroebeld werd door Hulshof’s frommelgoal. Kort voor de gelijkmaker, die in het derde verliespunt voor Haarlem op eigen ter rein resulteerde, had Hans Posthumus de aanhang van de thuisclub al lelijk aan het schrikken gemaakt, maar zijn per fecte kopstoot werd door Rob Boersma in vlekkeloze stijl uit de lucht geplukt. middenvelder Ton Kamphues. die buiten bereik van De Jong rakelings naast- draaide. De veelzijdige topscorer, die tegen Go Ahead Eagles met zijn hattrick in de eerste 45 minuten een uiterst solide basis legde voor de 4-0 overwinning, ontkent, niet dat Ivic een man van inspraak is, integendeel. Geels zegt echter te behoren I tot een minderheidsgroep in het Ajax- gezelschap, dat buiten de „Meer” in meerderheid voor een voorzichtige aan pak zou zijn. Geels: „Ivic staat open voor iedereen. Vaak vraagt hij hoe wij over de tactiek, die hij wil volgen den ken. De meningen zijn dan verdeeld. Een aantal spelers bijvoorbeeld een Ruud Krod, vindt het in uitwedstrijden belangrijk dat er vanuit een goed bezet te verdediging wordt gespeeld, terwijl ik voor offensief voetbal ben”. Niet vreemd, omdat Geels tot nu toe veertien goals heeft afgeleverd, waarvan dertien op eigen veld. Het enige doelpunt, dat hij aan de zes duels buiten Amsterdam heeft overgehouden werd gescoord tegen FC Twente en kwam nog voort uit een strafschop: „Ik begrijp wel waarom Ivic ons tegen Telstar niet van meet af aan heeft laten aanvallen. Tevoren heeft hij rapporten voor zijn neus gekregen, waarin stond dat sommige Télstar-spe- i Iers van grote klasse rijn. Ik kan me voorstellen dat een trainer dan wat voorzichtiger te werk gaat. Hij had Tel star nog nooit zien voetballen, maar het is een feit dat we in Velsen wel volko men onnodig een punt hebben verspeeld. Met dit materiaal moeten we ons niet ingraven. Daar wil ik deze week nog wel eens goed over praten”. De matig arbitrerende Weerink greep dit keer wel resoluut in en gaf NAC een penalty. Groeneweg bepaalde met zijn derde doelpunt de eindstand op Reden voor Dick Helling op na zijn redelijke debuut te constateren: „Het is natuurlijk zonde van het resultaat, maar over mezelf ben ik niet ontevreden. Met het wedstrijdritme en het tempo ging het wel. Maar het kan natuurlijk nog beter.” Het feit dat Ajax hem wel eens heeft kunnen uitlenen omdat het, als Helling tenminste opvalt de komende maanden, aan het einde van het seizoen een goede prijs voor Helling wil maken interesseert de middenvelder niet zo. Helling: „Het belangrijkste is dat ik weer op ere-divisieniveau speel. Want voor het C-elftal vind ik mezelf toch echt iets te goed.” Hans Croon: „Dat moet er inderdaad nog meer inkomen, dat we meer gebruik maken van de mogelijkheden van Pos thumus. Dat lukte ook vanmiddag niet, maar voor het overige ben ik dik tevre den. Er zit bij ons een stijgende lijn in. Jan Peters speelde rijn beste wedstrijd van het seizoen, al is hij zeker nog niet aan zijn top. Maar vooral in mentaal opzicht was hij sterk. Dat gold voor de hele ploeg, die tot de laatste seconde bleef knokken voor het wegwerken van die achterstand”. Naarmate NACTelstar vorderde werd dat duidelijker. Gerard Staats en Frank Kramer deden wat zij konden in de Velser-aanval maar waren tegen de numeriek sterkere Bredase defensie machteloos. Telstars tegentreffer vlak voor rust, ingeleid met een lepe diepte- pass van Helling op Kramer, die over De Jong lobde. waarna Staats de bal in het doel kon lopen, was dan ook een verras sing. Want tot op dat moment had Telstar alleen aanvallend kunnen impo neren met een uiterst bekeken bal van Een solo van A~be van den Ban dreigt te stranden op Jaap van der Berg, maar via diens been caramboleert de bal voor de voeten van Eef Melgers (links) die Haarlem naar een 1-0 voorsprong zal schieten. „rugby-treffer” AMSTERDAM Nadat hij met drie van de vier doelpunten tegen Go Ahead Eagles weer eens overduidelijk het ver schil had aangetoond tussen een thuis- en een uitwedstrijd van Ajax, blikte Ruud Geels enigszins somber vooruit naar het topduel tegen Feyenoord, aane staande zondag in de Kuip: „Ik ben bang dat ik dan weer op de vleugel zal worden gezet, tegen Dick Schneider. Het zal er op neerkomen dat ik dan weer voor honderd procent in dienst van het elftal zal moeten staan. Zoals vorige week tegen Telstar. Toen heb ik een helft lang achter die Driesen moeten aanhollen. Ik heb het gedaan, hoewel ik het er niet mee eens was. In de rust heb ik ook tegen Ivic gezegd, laten we gaan aanvallen. Dat is na een kwartier ge beurd”. Alleen al tegen deze achtergrond was het duidelijk dat het dit seizoen zo sukkelende Telstar een uiterst moeilijke zaterdagavond in Breda tegemoet zou gaan. Maar het is dan toch wel opmer kelijk om te moeten constateren dat de Velsenarep er als een van de weinige tegenstanders dit seizoen in Breda wel in slaagden om NAC bij vlagen ade quaat tegenspel te bieden. Het grote probleem voor Telstar vormde, het wordt zo langzamerhand een eentonig verhaal dit seizoen, ook tegen NAC weer het produceren van doelpunten. Treffers die je in een wedstrijd, waarvan je van tevoren weet dat je hoe dan ook terug moet, niet kunt missen. Daarom stelde Telstar-trainer Joop Castenmiller spijtig vast: „Ik heb hier NAC tegen Twente en Ajax zien voet ballen. Die ploegen kwamen hier in het stuk niet voor tegen NAC. Het vervelen de is dat wij qua voetbal niet de minde re waren, maar dat het grote verschil tussen NAC en Telstar de voorhoede vormde.” ZEIST. Het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB over weegt sterk de mogelijkheid om MVV-trainer George Knobel weer in te huren als interim-coach voor het Nederlands elftal. Het bondsbestuur heeft zich zaterdagmiddag tijdens een besloten vergadering akkoord ver klaard met deze maatregel en het sec tiebestuur betaald voetbal zal voor de vriendschappelijke interland Enge- land-Nederland op 9 feburari op Wemblev in Londen en voor het belangrijke kwalificatieduel op 26 maart in Brussel tegen Belgie. op nieuw een coach inhuren. s*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13