VALSE” BRIEF VAN KISSINGER Staatssecretaris niet eens 22 Olieregen in Schoonebeek .«St SPORBEF .ÈWE Waarschijnlijk toch meer voor defensie met kritiek op welzijnswerk „Eigen woning zet in ons land „Ook rechters schuldig aan klassejustitie” twee dagen laag: 5006 wr opmars voort” i I Het woord is aan... laatste hoop KABINET KOMT CDA-PARTI.IEN TEGEMOET Vrij zacht Aantal pagina’s vandaag: Rechter, ENISTA Meubel WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Rapport Criminologisch Instituut: »m wmuufmwwff/mMmffwuffm. Op openingsdag ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” ma Weerrapporten. 2 1 Plaatselijk nieuws 4-5-7 8 Beurs Bibliotheek 9 10 Radio en tv 10 Strips 11 Kunst 13-14-15-16-17-19-21 Sport 159. JUWELEN AGENDA ker. Luidsprekers uur 244 pagina 4 20 m n e ipler afie ike- MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 5 AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% 99 jk Of ino- aal, DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN I 11 nov.: LAMPIONS UTRECHT (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft bij bespreking van de zes jaar werkende Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren ver klaard, dat de ontwikkeling van een jaarlijkse verslechtering van de waterkwaliteit tot staan is ge bracht, maar ’dat de ontwikkeling van de kosten van de bestrijding anders is geweest dan is voorzien. vmfnnuuuu/mfffuuffmfmun Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Recht op snor Binnen- en buitenland 2-3 Umuider Courant Hubert Lampo p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49.-),’p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling-f 1.3 DRC naderde van aats geflopt sn irne 3ur- (ADVERTENTIES) lllllllllll (Van onze correspondent) (Van onze parlementsredactie) lllllllllll I (Zie verder pagina 7) i wij (ADVERTENTIES) het UUlt Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. t Gedempte Oude Gracht 97 103 -106 tel 32 50 Inkoop Verkoop ilse- /oor de 45. en in de Tweede Kamer om voor vol gend .jaar 150 miljoen gulden meer uit te trekken voor defensie. Aldu. verluidt in defensiekringcn in de Tweede Krraer. en ira- nd. ma, n of Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) Jt, ite (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) DEN HAAG (ANP). Van de in 1975 120.774 gereedgekomen woningen blijkt bijna 47 pet. een eigen woning te zijn geweest, hetgeen een record genoemd kan worden. Aldus het jaarverslag 1975 van de centrale directie volkshuisvesting, die daaraan toevoegt: De eigen woning zet in ons land de opmars voort. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Niet alleen de poli tie en de officier van justitie, maar ook de onafhankelijke rechter maakt zich schuldig aan klassejustitie. Dc strafmaat hangt nauw samen met de sociale klasse van de dader. Dit blijkt uit een onder zoek van het criminologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen. Het leven zelf heeft mij geleerd met zelfbeheersing afscheid te nemen van wat om het even ook. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: DEN HAAG De regering is bereid voor een belangrijk deel tegemoet te komen aan de wens van de CDA-partij- Borussia won prestigeslag te gen FC Köln 3e sportpagina Voortbestaan zijds de relatie tussen welzijnswerk en samenleving onder de loep dient te wor den genomen. Wat dit laatste betreft noemde de staatssecretaris de kritiek op „de nieuwe vrijgestelden” al een aanwij zing van de noodzaak, om een discussie over de positie van het welzijnswerk in de samenleving op gang te brengen. van tennistoernooi niet zeker Bilj artteam werd in Amers foort Europees kampioen. 4e sportpagina Spaarnestad en DSK deelden de punten: 2-2. 5e sportpagina Stormvogels tot op twee punten. 6e sportpagina Schaakclub VHS in de hoek' waar de klappen vallen. 7e sportpagina Volleybalsters van OVR wonnen temposlag tegen MVC (Van een onzer verslaggeefsters) seerd heeft, dat de plannen voor reorga nisatie van het binnenlands bestuur een aanvulling vereisen om voldoende te waarborgen dat het waterstaatsbestuur, met name waterkering en -huishouding, ook in de toekomst op organische wijze in ons stelsel van binnenlands bestuur zijn plaats vindt. King Kong, de beroemde film- aap, prijkt op de wand van een gebouw in Tokio. Het was een sa tirische uiting van enkele ama- teur-schilders d.e hiermee rea geerden op de onlangs gefilmde, nieuwe versie van het bekende King Kong filmépos. Onder waterstaatsbestuur moet ook worden begrepen de bevoegdheid tot in stelling en reglementering van water schappen. Hierbij denkt men aan een oplossing die inhoudt, dat de toekomstige provincies wat betreft waterkering en - huishouding uit waterstaatkundig oog punt in doelmatige verbanden zullen samenwerken. Daarbij wordt gedacht aan vijf bij de wet te regelen samen- werkingslichamen, die de naam water- kring zouden kunnen dragen. Hij wees verder op veranderde inzich ten met als gevolg stringentere eisen, die weer de noodzaak betekenen van ver dergaande maatregelen voor de bestrij ding van de waterverontreiniging. Maar deze roepen vragen op, die de minister niet in het algemeen kon beantwoorden. Over de kosten van de bestrijding van de waterverontreiniging merkte hij op. dat het heffingenniveau vooral bezorgd heid wekt bij het bedrijfsleven. Het probleem van de kostenstijging heeft de volle aandacht, maar is de prijs, die wij betalen voor een schonere leefomgeving Het stuk bevat passages die in een oorspronkelijke versie daarvan aan de Amerikaanse regeringsvertegenwoordigers in het buitenland niet voorko men. In deze toevoegingen, die door een vervalser zouden zijn aangebracht, staat onder meer dat Washington in het bijzonder geïnteresseerd is in inlichtingen over de handel die door westerse landen ge dreven wordt met de Sovjet unie en China, en in infor matie die de Amerikaanse handelsbelangen met betrek king tot deze twee landen zou kunnen beschermen. Een andere passage luidt: „Gedetailleerde inlichtingen zijn gewenst over de moge lijkheden en manieren om in- De minister sprak op de vandaag in Utrecht gehouden algemene ledenverga dering van de Unie van Waterschappen. Hij zei ook, dat de regering zich gereali- LONDEN. Een brief die ondertekend is door de Ame rikaanse minister Henry Kis singer maar die volgens Wash ington vervalst is, is in Lon den opgedoken. In het docu ment, dat de vorm heeft van een opdracht aan Amerikaan se ambassades en consulaten, wordt gevraagd om inlichtin gen over omkoopbare minis ters in bevriende landen e n over de houding van Westeu- ropese regeringsleiders ten aanzien van de NAVO. Wash ington zou Westeuropese re geringen tegen het ’document gewaarschuwd hebben. BEVERWIJK. Staatssecretaris W. Meijer van CRM wil toe naar een fun- damentele herbezinning op het welzijns werk. In Beverwijk, waar hij zaterdag middag ontmoetingscentrum ..De Nieuwe Slof” in gebruik stelde, zei de staatsse cretaris dat gezien de economische situa tie enerzijds tot een prioriteitsstelling moet worden gekomen, terwijl ander- Schoonebeek werd rond zes uur opge schrikt door een enorme knal. Op dat moment schoot in een zogenaamde stoominjectieput (waar stoom onder ho ge druk in olielagen wordt gespoten om zo de olie te Verdunnen, zodat ze ge makkelijker kan worden opgepompt) een afdichter los. De put ligt enkele honder den meters van het centrum van het dorp. Rond half negen zijn deskundigen van de NAM begonnen met het onderdruk ken van de spuiter. Hoe groot de schade is valt niet bij benadering te zeggen. Zes chauffeurs van Schiedamse taxibedrijf Eurotax hebben op last van hun directeur hun snor moeten afscheren. Ze hadden de snorren laten groeien na een vergadering met de Ver- voersfëderatie, die momenteel een proces voert tegen de Euro- tax-directie over het „recht op snor” voor een van de andere Eurotax-chauffeurs. De hoogleraai-directeur prof. dr. R. W. Jongman en wetenschappelijk mede werker P. Schilt hebben een groot aan tal diefstallen uit 1972 onderzocht. In een bepaalde periode werden 1106 men sen van 18 tot 25 jaar uit lagere milieus en 25 mensen <in dezelfde 'eeftijdsgroep) uit de hogere milieus veroordeeld voor een enkelvoudige diefstal. Eén op de vièr uit de lagere mi'ieus kreeg een geldboete, terwijl de verhouding in de hogere klasse één op de twintig was. Bijna een kwart van de daders uit de lagere klasse kreeg bovendien een voor waardelijke gevangenisstraf. Voor dé ho gere milieus was dat 15 percent. De resultaten van het onderzoek lopen bijna geheel parallel aan eerder door het criminologisch instituut verrichtte stu dies. In 1974 werd bekendgemaakt dat jongeren uit lagere milieus bij diefstal len in de helft van de gevallen tot een geldboete worden veroordeeld. In de ho gere milieus kwam men bij dezelfde delicten in 40 percent van de gevallen tot een veroordeling. De rechter is het strengst voor werk lozen en Surinamers. Werkenden en werklozen worden even vaak veroordeeld. De laatstgenoemde categorie gaat echter snel de gevangenis in, terwijl de ver dachte die werk heeft een geldboete krijgt. De ambassade nam daarop contact op met de hoofdre dactie van The Sunday Times en waarschuwde tegen moge lijke vervalsingen van docu menten. De hoofdredacteuren op hun beurt vroegen daarop inzage van de echte en de vervalste documenten, en kre gen die. Achteraf is komen vast te staan dat de betrok ken journalist inderdaad de beschikking had over een vra genlijst, die echter geen ver valsing bleek te zijn. Klassejustitie in Nederland. Dat ont brak er nog maar aan. In de publieke opinie wordt steeds meer gediscrimi neerd. Men spreekt smalend over kleur lingen, vooral Surinamers deugen in geen enkel opzicht. Werklozen zijn pro fiteurs, zij halen hun werkloosheidsgeld op weg naar hun zwarte karweitje. Alle baardige jongemannen in spijkergoed zijn heroïnespuiters. Een Chinees drijft een restaurant als camouflage voor zijn duistere praktijken als handelaar in ver dovende middelen. Men kan ’s avonds als eerzaam burger niet meer veilig over straat. Alle trottoirs in Nederland liggen bovendien vol met uitwerpselen van honden. Wie niet „blij is dat hij rijdt”, is een automobilistenpester- Het Neder landse leger bestaat uit een stelletje luie, behaarde slampampers. Negers moet je niet in je taxi nemen, want die ver moorden je om een paar centen. Taxi chauffeurs slaan je met z’n allen in elkaar als je geen behoorlijke fooi geeft. Iedere acteur is een homofiel en iedere homofiel is een acteur die voor de lol net maar doet alsof. En al die gediscrimineerde groepen, al die bij voorbaat veroordeelden, al die mensen die met etiketjes rondlopen en deswege met een scheef oog worden bekeken hadden tot dusver maar één toeverlaat, en dat was de onafhankelij ke, onbevooroordeelde, met maar één maat metende rechter, voor wie iedereen gelijk was en waar iedereen zijn recht kon halen. Maar nu komt in het Nederlands Tijdschrift voor Criminologie professor dr. R. W. Jongman met een landelijk onderzoek, waaruit zou blijken dat de sociale klasse van de beklaagde/ van invloed is op de straftoemeting. Dat wil zeggen: een werkloze, een Surinamer, een mens uit een sociaal lager geklas seerd milieu krijgt voor hetzelfde delict een hogere straf, eerder een vrijheids straf of een hogere geldboete. Een toelichting voor de radio van professor Jongman: „De machteloze groepen in onze samenleving worden voor hetzelfde vergrijp strenger gestraft dan anderen. Gastarbeiders en andere buitenlanders krijgen twee keer zo vaak een on voorwaardelijke celstraf dan Ne derlanders”. Zowel bij de politie en de officieren van justitie als bij de onafhankelijke rechter treden effecten van klasse-justi tie op, aldus de rapporteur die niet de eerste de beste is. Hij noemt die effecten „onopzettelijk en onbewust”, en dat is dan nog een schrale troost. Maar als het allemaal waar is, staat de moraal van onze samenleving inderdaad op wanke len. De rechter is de laatste hoop. Als die overstag gaat voor invloeden van de maatschappelij ke discriminatiestromin- gen, dan zijn we er beroerd aan toe. Beroerd, dat is het woord. Want dan verdwijnt het geloof in het recht en dan begint de narigheid pas goed. Laten wij hopen dat het niet waar is, en als het waar is: laten wij hopen dat het weer goed komt. Ook rechters zijn men sen- Zij kunnen zich bezinnen en beke ren. De moraal van hun persoonlijkheid is d Sleutel. Onze bede moet luiden: Geef ons gave persoonlijkheden achter de groene tafels. Op 1 juli 1975 kwam de beschikking individuele huursubsidie in de plaats van de beschikking aanvullende huursubsi die, waardoor een verruiming van de subsidiemogelijkheden is ontstaan. Van 1 januari 1975 tot en met 30 juni van dat jaar is in totaal subsidie verstrekt in 128866 gevallen tegen 210.446 in bet laatste halfjaar 1975. In 1975 blijken verder 57 gemeenten in het raam van de subsidieregeling voorbereidingskosten stadsvernieuwing rijksbijdragen voor bijna tweehonderd stadsvernieuwingsprojecten te hebben gekregen tot een bedrag van ruim 11,2 miljoen gulden. Uitaande van het aantal gevallen, waarin door het rijk financiële steun werd gegeven, zijn in het verslagjaar 30.486 huurwoningen grondig gereno veerd. Voor 40.016 particuliere woningen werd subsidie gegeven. mes” over de manier waarop het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn inlichtingen uit het buiten land verzamelt door middel van uitvoerige vragenlijsten. Westerterp: Toename van watervervuiling gestopt SCHOONEBEEK - Sinds vanmorgen zes uur daalt een motregen van olie over een deel van het dorp Schoonebeek. Ongeveer honderd huizen liggen onder de bui en zijn bedekt met een laagje bruine ruwe olie. De bewoners houden deuren en ramen hermetisch gesloten en durven de straat niet op omdat de olieregen in enkele seconden de kleding besmeurt. Mensen zijn thuisgebleven van hun werk, kinderen gingen niet naar school. Koningstraat - Haarlem Loop maar eens binnen! De 150 miljoen moet volgens AR- fractieleider Aantjes gevonden worden in de reservepot van 1170 miljoen gul den voor nrijscorhpons.”ties "ooi de di verse departementen. Volgens defensie- kringen heeft de regering dit weekeinde overeenstemming bereikt over het verle nen van esn voorkeursaanspraak van Defensie op die pot ter grootte van ongeveer het gevraagde bedrag. Vanavond zou minister Vredeling (De fensie) zich met de resultaten van dit kabinetsberaad tot de Tweede Ka,mer richten, aan de vooravond van de be handeling van de defensiebegroting. Er zit voor de christen-democraten vermoedelijk nog wel een addertje ón der het gras. De CDA-partijen willen het extra geld gebruiken om de investe ringen te doen die in de defensienota van 1974 voor dit jaar waren overeenge komen. De pot voor de prijscompensatie mag echter wettelijk alleen voor het opvan gen van onvoorziene prijsstijgingen wor den gebruikt. eHt gebruiken van prijs compensaties voor het doen van nieuwe investeringen, is een oneigenlijk gebruik van gelden. De regering kan dat alleen omzeilen dooi- de ruimte die door de prijscompensaties op andere posten ont staat voor investeringen te gebruiken. Veel bewolking en plaatselijk re gen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Minimumtempe raturen omstreeks 6 graden, maxima morgen omstreeks 10 graden. dividuele ministers te beïn vloeden. financieel zowel als anderszins, en brekers van de wet en bureaucratische ele menten in de desbetreffende landen, teneinde een politiek beleid t e bewerkstelligen dat ten goede komt aan de Ame rikaanse bélangen”. De ver valser legt verschillende ke ren de nadruk op „vertrouwe lijke stukken, analyses en motiveringen”. Het geheimzinnige van deze onthulling is, dat de Ameri kaanse ambassade in Londen tot de bekendmaking van deze vervalsing overging nadat zij gehoord had dat een Ameri kaanse journalist aan een ar tikel bezig was vóór het Brit se weekblad „The Sunday Ti- Staatssecretaris Meijer waarschuwde het welzijnswerk er voor geen al te somber beeld van met name hun finan ciële mogelijkheden te schetsen. Naar zijn mening is er van kortwieken geen sprake; hij noemde het regeringsbeleid can de afgelopen jaren „welzij nsvriende- lijk”. waarbij hij als voorbeeld de in vier jaar tijd van drie naar ruim acht miljard gulden gegroeide begroting van het ministerie van CRM aanhaalde. Dit heeft geresulteerd in belangrijke ont wikkelingen op het gebied van onder meer het bibliotheekwerk, het bejaar- denwerk en de gezinsverzorging. De staatssecretaris riep het welzijns werk op met de problemen fnee te den ken en te erkennen, dat van regerings wege de afgelopen jaren toch veel mo gelijkheden geschapen zijn. Hij vond het in dit opzicht jammer, dat men vanuit de gedachte dat het beschikbare geld maar éénmaal gebruikt kan worden in grote lijnen nog te weinig bereid is, de belangen ten opzichte van andere secto ren af te wegen om zo tot een prioriteit stelling te komen. Men kan de financiële problemen niet buiten beschouwing la- teh, aldus staatssecretaris Meijer: ziet men dit in dan kan het welzijnswerk zelf het voortouw weer in handen ne men en een grotere invloed op het beleid uitoefenen. Haarlem-trainer Barry Hughes was gistermiddag een bron van vermaak voor de 9500 toeschouwers bij de ontmoeting Haarlem- NEC. Hughes, wegens zijn „optreden” tijdens Feyenoord-Haarlem beboet met 500 gulden en bovendien voor twee duels uit de dug-out verbannen, nam plaats op het houten plankier voor de hoofdtribune, waar normaliter de televisiecamera staat. Luid toegejuicht door de Haarlem-aanhang pakte Hughes de ladder (foto boven) en nam op zijn tijdelijke onderkomen plaats naast radio-verslaggever Bert Nederlof. Hoewel Barry Hughes van de nood een deugd maakte en zich vooral bij het doelpunt van Haarlem ontpopte als „cheerleader” voor de hoofdtribune, was hij niet erg te spreken over zijn huis vesting. „Waardeloos” was zijn commentaar, „je hebt misschien wel een goed overzicht, maar dat is dan ook alles”. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina Kritiek van Ruud Geels Ajax moet in uitwedstrijden te voorzichtig spelen. Merkwaardige goal kostte Haarlem een punt plus een plaats op de ranglijst. 2e sportpagina Feyenoord-trainer Boskov zal Nico Jansen missen tegen Ajax.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1