Vliegtuigje als een bizarre grafzerk brengt Arabisch CDA zou flink Slot bezoek van s in winnen volgens enquête W atersnoodramp treft Sicilië Israëlische marine prinses Beatrix en prins Claus aan Egypte schip tot zinken k „EXPLOSIE VAN KERNAFVAL BESMETTE DUIZENDEN MENSEN” „In het verleden waren er Geleerde beschrijft rampen misverstanden met Nederland” 11 J RURALE AMATEURS President Sadat van Egypte: Ter dood veroordeelde Amerikaan wenst te worden doodgeschoten 2 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 8 NOVEMBER 19 7 6 1 Z re *n ir d n gi 11 ff (Van onze speciale verslaggever, Rienko Wilton) vraaggesprek in het gastenver blijf van zijn paleis in Cairo. Het Egyptische staatshoofd gaf het interview, kort na het informele gesprek met prinses Beatrix en prins Claus, dat Sadat beschouw de als een „nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen Nederland en Egypte.” id el ÏP als ke uit de te- tse als ►er en :ht *r. UI Ig (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een ruim half uur durend gesprek gehad met de Egyptische presi dent Sadat, die het prinselijk bezoek typeerde als „het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen Nederland en Egypte”. TEL AVIV (DPA). De Israë lische marine heeft binnen één week twee pogingen van Pale stijnen verijdeld om met sabota- geplannen in Israel te landen. LONDEN (AFP, Reuter, UPI). Bij een ongeluk met afval van kerncentrales in de Sovjet-Unie zijn honderden doden gevallen en duizenden anderen radioactief besmet. Dit zegt de Russische bio chemicus Jaures Medvedev in een zaterdag in het Britse weten schappelijke tijdschrift „New Scientist” gepubliceerd artikel. CAIRO. „Wij vragen Hol land niet aan onze kant te komen staan in het conflict met Israel. Alles wat wij willen, is dat men in Nederland de feiten zowel van de Arabische als van de Israëlische kant wil leren kennen, niet van Israëlische zijde alléén. Wij willen dat Nederland de zaken objectief afweegt, alvorens een beslissing te nemen. Het is uiteindelijk het beleid van de Nederlandse rege ring, waarbij niemand tussenbei de mag komen.” Dit verklaarde gisteren de Egyptische president Sadat tijdens een half uur durend door Nico Scheepmaker W IF Over de explosie van kernafval zei Med- Ikzelf zat natuurlijk in de VIP-zaal, mooi in het midden, op de vierde rij. Er zijn nu eenmaal rangen en standen. Op de eerste rij zaten de belangrijkste ambassa deurs, de burgemeester van Haarlem, etcetera, op de tweede rij zat de enige aanwezige Joegoslavische naïef, Ivan Rabuzin, vermoedelijk de rijkste man in de zaal, en op de vierde rij zat ik dus, als vertegenwoordiger van de Verworpenen der Aarde, alias de pers. Volgens Medvedev, die na een verblijf in een psychiatrische inrichting in de Sovjet-Unie in januari 1973 toestemming kreeg naar Engeland te gaan en niet meer naar zijn land terugkeerde verhaalt in zijn artikel voorts van een „catastrofe” bij de lancering van een ruimteschip voor de maan. De raket ontplofte op het lanceer- platform en een groot aantal aanwezigen, onder wie verscheidene prominenten op het gebied van de ruimtevaart, verloor daarbij het leven. Het CDA zou, omgerekend in Kamerze tels, nu 56 zetels bezetten, tegen 52 een maand geleden. De PvdA zou teruggaan van 41 naar 40 zetels, de PPR houdt de geschatte vier zetels, en de WD komt van 39 op 35 zetels. Het ongeluk met kernafval vond in 1958 plaats in de buurt van de in de Oeral gelegen stad Blagovesjensk, waar jaren lang restanten van splijtstoffen werden begraven. De 35-jarige Gilmore, die het grootste deel van zijn leven achter de tralies door bracht, zei dat hij de voorkeur gaf aan onmiddellijk sterven omdat hij geen zin had de rest van zijn dagen in de gevange nis te smachten. Hij gaf toe tijdens een roofoverval in juni een hotelemployé te hebben gedood. Volgens de NIPO-Rooie Haan-enquête zou het CDA, als op het ogenblik verkie zingen zouden worden gehouden, met 12 zetels meer dan PvdA-PPR, veruit de grootste combinatie zijn. Een maand gele den schatte de enquête, die toen voor het eerst werd gehouden en opzienbarende resultaten te zien gaf, de voorsprong van het CDA op 7 zetels. Na lezing van een brief van Gary Gilmo re uit zijn dodencel in de staatsgevangenis van Utah besliste het hof met drie tegen twee stemmen dat het vonnis kon worden opgeschort als een verzoek daartoe werd gedaan. De rechters zeiden niet wie daar om zou kunnen vragen, maar zij handel den na een beroep van twee advocaten die door Gilmore ontslagen waren. (Van onze redactie buitenland) ROME. Twaalf doden en tien ver misten, is de trieste balans van de watersnood die de stad Trapani, in het uiterste westen van Sicilië, dit weekein de heeft getroffen. Oorzaak van de ramp is de combinatie van een zeer regenrijke herfst en een schromelijke verontachtza- ming van de afwatering ter plaatse. Nadat al tweemaal eerder een ramp dreigde, deed de Italiaanse regering twee jaar geleden de toezegging voor financiële hulp aan West-Sicilië. Maar er kwam geen hulp uit Rome. Nu het onheil heeft toege slagen, zijn de reacties vanuit Sicilië dan ook verbitterd. Volgens hem had men de ramp kunnen voorzien. Geleerden hadden dikwijls voor de gevaren van het begraven van kernaf val gewaarschuwd maar zij werden niet serieus genomen, zegt hij. Het alternatief, het afval in containers in diep water te lozen had men vanwege de hoge kosten laten varen. Over het tweede incident schrijft Med vedev dat de elite van de Russische raket- technologie in 1960 op het „cosmodroom” aanwezig was toen een maanraket niet wilde starten. In plaats van te wachten tot de brand stof uit de reservoirs was gepompt besloot men het mankement onmiddel lijk te onderzoeken. Maar, zegt hij, de ontsteking deed het plotseling weer ter- De Rus verklaart dat deze gebeurtenis sen ertoe leidden dat de Russische geleer den hun vertrouwen in de toenmalige lei der, Nikita Kroesjtsjev verloren. Volgens hem misbruikte Kroesjtsjev ruimteonder zoek voor politiek prestige. „In het verleden”, aldus de president, „zijn er misverstanden geweest. Neder land kende de feiten niet. De Nederlandse regering had uitsluitend oog voor Israel en de Israëlische belangen. Maar na de oktoberoorlog van 1973 hebben wij een verandering kunnen waarnemen, ook in het Nederlandse standpunt”. „In de praktijk komt de Nederlandse politiek ten aanzien van de Palestijnse kwestie er op neer dat men zoiets als een Palestijnse identiteit erkent, maar dat deze niet zonder meer binnen een eigen staatsvorm gestalte zou moeteh ktijgen”. Sadat: „Het niet-erkennen van Vervul ling van de nationale rechten van de Palestijnen is een zeer grote fout. De kern van de Midden-Ooostenproblematiek en het Arabisch-Israelisch conflict namelijk is het Palestijnse probleem. Het gaat niet om de Sinai, om Egypte of om de Golan- hoogten in Syrië, het gaat om de Palestij nen. De Nederlandse regering zou een grote fout maken dit niet in te zien, vooral omdat naar mijn informatie en ik weet veel van dit probleem, omdat ik er midde nin zit beide supermachten in wezen geen bezwaar hebben tegen het stichten van een Palestijnse staat. Elke benadering tot vrede moet een regeling van de Pale stijnse zaak omvatten, en wij in Egypte staan een Palestijnse staat voor op de Westbank (de westelijke oever van de Jor- daan) en de Gazastrook”. Wat is uw reactie op de verkiezing van Jimmy Carter? Sadat: „De Amerikanen hebben zelf uit gemaakt wie hun president wordt. Wij van onze kant zullen alles in het werk stellen om goede relaties met de nieuwe presi dent te ontwikkelen en hem onze Arabi sche zienswijze te presenteren. Amerika is een belangrijke, zo niet de belangrijkste Sir John neemt aan dat de Sovjet-Unie, net als andere landen, indertijd kernafval Het prinselijk paar had ook ontmoetin gen met de onderminister van buitenland se zaken (minister Fachmi was in Sofia), met parlementsvoorzitter Sayed Marei en de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad. De Nederlandse gasten sloten gisteren hun bezoek af met een diner ter ere van hun Egyptische gastheer, vice-president Husni Mubarak. Vandaag zouden prinses Beatrix en prins Claus terug naar Neder land vliegen. Als u een bijzondere tentoonstelling wilt zien van Joegoslavische naïeve schilders en beeldhouwers, dan moet u naar het Frans Hals Museum in Haarlem. De ope ning trok het vijfvoudige van normale aantal openingbezoekers, zodat een groot deel van de belangstellenden de openings ceremonie via tv-i?eelden in belendende zalen moest zien te volgen. Een heer van een jaar of 70 was zo verontwaardigd over de „ondemocratische manier van openen” (hij mocht de VIP-zaal niet in), dat hij als ordeverstoorder tussen twee agenten van politie moest worden verwijderd, wat dan weer mooi correspondeerde met de in de catalogus beschreven moeilijkheden die Ivan Generalic, de peetvader van de Joe goslavische naïeven, in de jaren ’30 met de Kroatische politie ondervond nadat hij in zijn tekeningen en aquarellen dergelijk politie-optreden had uitgebeeld! Ik noemde die opening alias volksop loop hierom een kwestie van koorddan sen, omdat een aantal van de ambassa deurs uiteindelijk niet kwam opdagen. Mr. Isui Chia-Shan bijvoorbeeld was in geen velden of wegen te bespeuren. Het koorddansen kwam hierop neer, dat je beleefdheidshalve moet wachten op de ambassadeurs die er nog niet zijn, maar beleefdheidshalve niet te lang mag wach ten vanwege de ambassadeurs die er al wel zijn. Zou het protocol daarin niet voorzien, bijvoorbeeld: als op het afge sproken tijdstip drie van de zes ambassa deurs aanwezig zijn wordt nog 10 minuten gewacht, zijn er vier van de zes dan wordt nog 5 minuten gewacht, maar zijn er vijf van de zes, dan wordt ogenblikkelijk begonnen... Met een zwierige zwaai zijn de naïeven uit Kovacica en de vrouwen uit Uzdin, alsmede een man als Rasic van de tafel geveegd. Met mijn verwerpelijke wan trouwen denk ik dan dat dr. Boris Kele- man, directeur van de Gelerija Primitivne Imjetnosti in Zagreb, wiens museum het leeuwedeel van de werken uitleende, zoveel mogelijk Kroaten en zo weinig mogelijk niet-Kroaten heeft willen pous seren, maar hij kan het in ieder geval wel theoretisch motiveren. SALT LAKE CITY (UPI). Het hoog gerechtshof van de Amerikaanse staat Utah heeft dezer dagen het verzoek van een ter dood veroordeelde moordenaar om binnen tien dagen door een vuurpelo ton te worden gëexecuteerd, verworpen. Hij noemt de weggeselecteerden „rurale amateurs, die hun informatie krijgen uit de omgeving waarin zij leven, maar de observatie verkiezen boven hun persoon lijke houding. Hun interesse geldt alleen maar de lege „mimesis” (nabootsing), zodat ze de wereld slechts registreren en niet ontdekken. Deze houding is erg alge meen in Joego-Slavië en kenmerkend voor de schilderkunst van veel dorpen, waar boeren zich met dit métier bezighou den”. Aldus dr. Keleman. Het is een stand punt. Maar dan maak je de naïeve schil derkunst wèl „deftiger” dan nodig en reëel is. m- op ijs de eit de nd er- iri- ige as en vs- id. ak er- let sis :ht De se de >r- ee ■ft ie >0- d- tz et a- in ft in g- la Ml P, >n Ml ift Medvedev NAÏEVEN Ia ën ijf un ei nd en er sc are ei- M> de »n. sel ir- jk iet Js ri- e- n Ie n d ie t. n n st st ie st g n i- d factor in het bereiken van een duurzame vrede in dit gebied”. Er zijn de laatste maand geweldige politieke veranderingen ingetreden in de Arabische wereld. Er is een vrede splan voor Libanon, de Palestijnen heb ben toenadering gezocht tot Syrië, en Egypte heeft zich ook met dit land verzoend. Hoe vond u het om de Syri sche president Hafez Al Assad na zo’n lange tijd (van verwijdering tussen Cai ro en Damascus red.) weer terug te zien? Sadat (een beetje geïrriteerd): „Gelooft u me, in het buitenland heeft men de zaak sterk overdreven. Wij Arabieren hebben altijd conflicten en verschillen gekend en zullen die ook wel houden. Maar ten aan zien van de Arabische strategie hebben president Assad en ik nooit verschillend gedacht. De gezamenlijke Arabische stra tegie, vastgelegd op vroegere topconfe renties, gaat nog steeds uit van twee pun ten: wij zullen geen centimeter Arabisch land opgeven dat Israel na 1967 heeft veroverd en sindsdien bezet. Vervolgens zullen wij nooit tot een compromis bereid zijn wat betreft inperking van de Pale stijnse nationale rechten. Assad en ik ont moetten elkaar in Riad alsof er nooit iets gebeurd was. Wij als Arabieren zijn dit gewend. Laat de buitenwereld de verschil len en tegenstellingen binnen de Arabi sche wereld niet overdrijven”. De situatie in Libanon. Een vredes macht wordt daar snel verwacht. Waar om heeft Egypte tot nu toe geweigerd troepen te leveren voor deze Arabische vredesmacht? Sadat: „Ik heb mijn collega’s presiden ten, koningen en emirs op de Arabische top hier in Cairo duidelijk gemaakt dat ik geen troepen kan missen. Wij hebben een front ven meer dan 1000 km. Wat Libanon betreft, ben ik ervan overtuigd dat de besluiten van onze topconferenties in Riad en Cairo uitgevoerd zullen worden, een werkelijk staakt-het-vuren zal worden bereikt, en dat normalisering zal intreden. Maar na negen maanden oorlog heeft men in Libanon wat tijd nodig om orde op zaken te stellen. Wij zijn erg optimistisch dat de vredesmacht onder leiding van president Sarkis succes zal hebben en dat Libanon kan beginnen met zijn wederop bouw”. Het was gisteren de laatste dag van het informele bezoek van Beatrix en Claus aan Egypte. Vrijdag en zaterdag bezoch ten zij toeristische plaatsen, zoals de beroemde koningsgraven in Luxor, de tempels van Abu Simbel en de piramiden van Gizé en Cheops. Voorts hadden zij ontvangst gehouden voor de Nederlandse kolonie in Cairo. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Volgens een nieuwe enquête van het NIPO en het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan” staat het CDA flink op winst. Vergeleken met de enquête van een maand geleden, heeft het CDA een vooruitgang geboekt van 2,4 percent. PvdA en PPR leden samen een verlies van 0,5 percent. De VVD verloor 2,5 percent. Wat het verhaal over de maanraket betreft, wordt Medvedev bijgevallen door professor John Erickson, een „Sovjetto- loog” van de universiteit van Edinburgh. Volgens Erickson heeft er zich nog een derde, niet door Medvedev onthulde, ramp voorgedaan, ongeveer tweeëneen half jaar na de catastrofe met de maanra ket. „De aanwijzingen over die derde ramp zijn minder exact”, aldus Erickson, „maar het ging kennelijk weer om een fout bij de opslag van kernafval. Het was een nare zaak." wijl de steiger, die bij de start behoort te worden teruggetrokken, nog op zijn plaats stond. Daardoor ging de raket niet omhoog maar viel om en explodeerde. Allen die zich in de buurt bevonden wer den daarbij gedood. Later werd een duplicaat gelanceerd en men sprak toen van een groot succes, aldus Medvedev. Er werd 17 minuten na half negen begonnen, inleidingen, speeches, Frans, Duits, Engels en Nederlands (alleen geen Kroatisch), ik was blij dat ik HBS had gehad, en wat waar is, is waar: na twintig minuten was iedereen uitgesproken en konden we langs de schilderijen die als dranghekken aan de muren hingen. Ieder een verkeerde in de veronderstelling een doorsnee van de Joegoslavische naïeve schilderkunst te zien, maar als ik de twin tig exposanten goed op hun afkomst heb vastgepind, komen er vijftien uit Kroatië (van wie er één in 1943 in een Duits concentratiekamp omkwam: Virius), en komt de rest uit Bosnië (Kreca), en Servië: Fejes, Homonaj, Hija Bosilj en Zivkovic). Van hen zijn Fejes en Bosilj overleden. Medvedev verklaarde verder nog van partijleider Kroesjtsjev dat een maanlan- cering zou samenvallen met zijn bezoek aan de algemene vergadering der Vere nigde Naties in New York. Dat was de reden waarom de verantwoordelijke lei der bij de lancering, maarschalk Nedelin, alle veiligheidsregels negeerde en een haastige inspectie liet uitvoeren. Later werd opgegeven dat Nedelin bij een vlieg tuigongeluk was omgekomen, aldus Med vedev. vedev in zijn artikel dat radioactieve stof door de wind hónderden kilometers was meegevoerd en op dorpen en steden was neergekomen. Deze waren niet eerder ont ruimd dan nadat symptomen van stra lingsziekte waren geconstateerd. Tiendui zenden mensen hadden radioactieve besmetting opgelopen en honderden stier ven. De juiste cijfers zijn nooit bekendge maakt, aldus Medvedev, die tot slot opmerkte dat het rampgebied nog steeds als gevaarlijk wordt beschouwd en dat de doorgangswegen nooit meer zijn openge steld. In het gesprek, dat uiterst ongedwongen verliep, - informeerde Sadat naar de gezondheid van koningin Juliana, vertel de hij dat Egypte graag gebruik wil maken van de Nederlandse kennis op het gebied van landbouw, en lichtte de presi dent zijn gasten ten slotte uitvoerig in over de problemen waarmee zijn land worstelt. Politieke zaken zouden niet zijn aange roerd. Een Israëlische patrouilleboot heeft dit weekeinde 15 km voor de Libanese kust drie houten boten, elk 9 m lang, met bewapende Palestijnen geënterd. Een van de vaartuigen, waarvan de opvarenden zich niet wilden overgeven, is tot zinken gebracht. Een Arabier sneuvelde en twee werden gewond, zo is door een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Met elf gevangenen zijn de twee andere boten naar Haifa opgebracht. Van Israëlische militaire zijde verluidt, dat de marine een week tevoren een boot met Palestijnen tot zinken heeft gebracht en een andere opgebracht. In Beiroet werd bekendgemaakt dat zaterdag een Israëlisch vaartuig tot zin ken was gebracht en verscheidene andere verdreven toen zij een aanval deden op de Libanese havenstad Sidon. Van Israëli sche zijde verklaarde men niets van een dergelijk incident te weten. Sir John acht, het nauwelijks aanneme lijk dat de Russen, die dezelfde veilig heidsnormen als andere landen hanteren, „zwaarder” afval hebben begraven. Maar zelfs al hadden ze dat gedaan, zegt sir John, „dan is een dergelijke explosie nog steeds onmogelijk, zowel nucleair als ther misch”. Gisteren bezochten zij in Cairo ook de Mohammed Ali-moskee. De prinses onderwierp zich aan het mohammedaan se ritueel, door de moskee te betreden met rode slofjes. Daarna namen Beatrix en Claus een kijkje in de Souk, de hoofdste delijke markt. Daar werden zij door ver scheidene verkopers begroet met: „Kij ken, kijken... niet kopen” en „Leve Cruijff”. Als een bizarre, scheefgezakte grafzerk staat een vliegtuigje met de neus in de grond geboord op een kerkhof van de Amerikaanse stad Chicago. De twee inzittenden overleefden het ongeluk en liepen slechts lichte verwondingen op. hebben begraven „Dit soort, afval”, tekept hij echter aan. „heeft slechts een zeer geringe werkzaamheid en kan op geen enkele manier een explosie hebben veroorzaakt zoals door beschreven” Die openingsceremonie was even een kwestie van koorddansen. Liefst elf ambassadeurs of eerste secretarissen hadden zich ervoor aangemeld, te weten de ambassadrice van Hongarije, de ambassadeurs van Argentinië, Brazilië, Costa Rica, de DDR, Polen, die van Joego slavië natuurlijk, en de eerste secretaris sen van de Chinese Volksrepubliek, de Poolse en Joegoslavische ambassade, en nog een hoge heer van Bulgarije. Wilden die allemaal uit kunstliefde naar Haarlem komen, of vonden zij het wijs van hun genegenheid voor Joego-Slavië blijk te geven, nu maarschalk Tito uiteindelijk toch aan de laatste loodjes bezig lijkt te zijn en Jimmy Carter beloofd heeft thuis rustig pinda’s te blijven pellen als de Sovjet-Unie na Tito’s dood op het idee mocht komen het ijzeren gordijn te ver lengen? Was het veelbetekenend dat de Russische ambassadeur verstek het gaan? En waarom was er niet één NAVO- ambassadeur? Geen interesse voor naïeve schilderkunst? Dat lijkt me onwaarschijn lijk, de ambassades van de westelijke lan den in Belgrado staan bekend als de belangrijkste vindplaatsen van Joegosla vische naïeve schilderijen... „Plotseling”, zegt Medvedev, „vond een enorme explosie plaats, alsof zich een vulkaanuitbarsting voordeed. De nucleai re reacties hadden geleid tot een overver hitting van de ondergrondse opslagruim ten. De explosie wierp radioactieve stof en materiaal hoog de lucht in. Tienduizenden werden besmet en honderden kwamen om, hoewel de werkelijke cijfers nooit bekend zijn gemaakt”, aldus Medvedev. MM* Prinses Beatrix en prins Claus krijgen voor het binnengaan van de ruim een eeuw oude Mohammed AU moskee in de citadel van Cairo hoesjes om hun schoe nen gebonden. de Sovjet-Unie tfijfel Als „hoogst onwaarschijnlijk” beschouwt een gezaghebbend Brits des kundige het verslag van Medvedev. „Ik heb het verslag nog niet gelezen, maar uit wat ik er over heb gehoord komt het me allemaal hoogst onwaarschijnlijk voor”, aldus sir John Hill in een commentaar. Sir John is voorzitter van de Britse over heidsdienst voor kernenergie. Hem is niets bekend over een nucleaire catastro fe van de omvang zoals Medvedev beschrijft.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3