UIT NOG NIET GEPUBLICEERD RAPPORT BLIJKT: Hendriks: Tarievenwet snel behandelen voor kostenbeheersing Stakingen in Spanje 20 3 3 3 Verplichte adviescommissies opneming in bejaardenoorden 8 f Stormloop op Schoonebeek Vals bomalarm nijman haarlem Geen sneeuw nodig.... Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SCHOONMAAKBEDRIJVEN IN RIJ BIJ NAM v Met ingang komend jaar in elke gemeente: REQUISITOIR IN PROCES TEGEN AGENDA Aantal pagina’s vandaag: 82 Kunsthandel Jos de Graaff Bejaarden- commissies HOOFDVERPLEGER Plaatselijk regen Ru w p Lid (Van een onzer verslaggevers) Telefoonbeantwoorders houtmarkt 21 tel: 023-319309 Weerrapporten 2 9 Kunst 13 Radio en tv 15 Strips 15 Beurs 16 Economie 17 18, 19 Sport Luidsprekers - perspex lichtbakken neon lichtreklames pagina 6 8, 14 Relatiegeschenken Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, I* HAARLEM. Ruim dertig percent van de bedden die er nu in de algemene ziekenhuizen van Kennemerland te vinden zijn, zullen in 1985 niet zijn bezet. In dit verband spreken de ziekenfondsen over „een ont stellend hoog beddenoverschot”, de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid over „een reusachtige overbebedding”. Hond schoot Doodskisten DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden 'l el. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 'a-a a-A 1 'a- IJmuider Courant (Van onze parlementsredactie) HENDRIKS is (Van onze correspondent) ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) UIS ladi 4 nk- nati: nadert Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling-f 13,— p. mnd.,f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct.- -■ --- ---- eigen ontwerpstudio voor: 35,- s ïn en Bur- ichte lati- ning verzoek van de bejaarde adviseert over eventuele opneming in een bejaarden oord. Begin volgende week wordt de algemene maatregel van bestuur gepu bliceerd waarin dit is geregeld. snelt. Slechts een nadeel kleeft er aan het systeem: inhalen gaat niet en bij snelheidsversch.il moet voor- of achter ligger noodgedwongen de bosjes in en daar ontbreekt de zachte sneeuw. 5,- 15,- S (ADVERTENTIE) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 01, tra ien -M ingen. fstem- laat. 0,- 3 15,- JS '2,- JS 28,- JS I <ER Gega- nale afloze Ions, Jting verder ivo'oen SCHOONEBEEK Er is een storm loop ontstaan op de Nederlandse Aard olie Maatschappij van schoonmaakbedrij ven die de grote schoonmaak van het Drentse dorp Schoonebeek ter hand wil len neknen. Over een oppervlakte van een vierkante kilometer is het dorp bedekt door een vieze zwarte laag van vette olie die gisterochtend met oorver- Uit een nog niet gepubliceerd concept rapport vap het College voor Zieken- huisvooczieningen blijkt, dat er in 1985 in Kennemerland 2.754 bedden beschik baar zijn. Daarvan zijn er 1.825 nodig, hetgeen betekent dat er een overschot is van 929 bedden. Als er niets zou veran deren zouder er in 1990 zelfs 989 bedden teveel zijn. Deze situatie heeft tot gevolg, dat de plannen die ziekenhuizen en andere in stellingen op het gebied van de gezond heidszorg in Kennemerland hebben, met extra aandacht worden bekeken. Reeds eerder kreeg het Haarlemse ziekenhuis Sint Joannes de Deo geen toestemming om een psychiatrische afdeling te stich ten. Ook plannen van de Stichting Ver pleeghuis Haarlem en omstreken om een verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in Hillegom en van de Stich ting Heemswijk om een gecombineerd verpleeghuis in Beverwijk te bouwen, zijn op de tocht komen te staan. De stichtingsbesturen hebben het advies ge- 170,- IJS S Bijna duizend bedden eer te veel in ziekenhuizen Werknemers van het FNV moesten vanmorgen in gróte haast het gebouw aan het Amsterdamse Plein ’40-’45 ver laten, nadat bij de politie een bomalarm was binnengekomen. De politie keerde het gebouw bij wijze van spreken bin nenstebuiten maar kon niets vinden. Hieronymus van Alphen Kom, mijn liefjes, laat ons leven naar elkanders nut en vreugd! ER let MG en <elba- KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 MAASTRICHT (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Maas tricht, mr. J. Booster, is vanmorgen begonnen aan zijn aanvullend requisitoir in het alles bij elkaar bijna zes weken durende proces tegen een 41-jarige ex- hoofdverpleger uit Kerkrade die wordt verdacht van moord op bejaarde patiën ten van de Lückerheidekliniek in Kerk rade. Tijdens de eerste zitting in mei van dit jaar had hij twee maal levenslang tegen verdachte geëist. De officier kon digde aan de gehele ochtend en een deel van de middag nodig te hebben om zijn requisitoir uit te spreken (Zie verder pagina 2) In het Franse Luneville werd een argeloos op straat wandelen de man in de schouder geschoten door een hond die achter een hotelraam „opereerde”. Het dier had spelenderwijs het jachtge weer van zijn baas gepakt die het op een stoel bij het raam van zijn hotel had gedeponeerd. Daarbij ging het geweer af waarop de voorbijganger getrof fen werd. Hij liep een lichte schouderwond op. Van verscheidene kanten werd be treurd dat in het kader van de over heidsbezuiniging de gelden voor het kruiswerk moeten worden beperkt. De bewindsman beaamde dit, maar zei dat er geen verband is tussen deze maatre gel en het streven naar een eigen risico. De regering wil het kruiswerk niet ka potmaken, zoals sommigen menen. Een motie tegen het eigen risico, die de CPN’er De Leeuw indiende, wees Hendriks van de hand. Want de bedoe ling is, pas een eigen risico in te stellen als de eigen verantwoordelijkheid faalt. De staatssecretaris zei dat posten die tot het normale bestedingspatroon beho ren, moeten kunnen worden afgetrokken bij bijzondere afschaffingen, opdat be trokkenen geen voordelen krijgen. Rede lijke eigen bedragen zijn zeker in be paalde gevallen nodig. Opgepast moet worden voor verschuiving van de kosten van- de collectieve naar de individuele ogenblikken zwart en vet van de olie is. Een woordvoerder van de NAM noemde het „een wonder” dat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorge daan. Toen arbeiders gistermorgen de cijfers van de hogedrukmeter zagen op lopen, zijn ze op de vlucht geslagen. Dat is hun redding geweest. De NAM heeft bijelk gezin in het getroffen gebied een regenpak bezorgd voor diegenen die beslist naar buiten moeten. Ook heeft de NAM huis-aan- huis een circulaire verspreid waarin men de bewoners meedeelt dat alle schade van de oliebui door de NAM vergoed zal worden. Men raadt de bewoners verder aan om niets schoon te maken, ook niet wanneer het euvel verholpen is. De NAM heeft deskundige mensen ter beschikking die precies weten hoe een dergelijke laag olie moet worden verwijderd. De scholen in Schoonebeek zijn voor lopig gesloten. De straal spoot vanoch tend nog met volle kracht. Tegen de middag zou een nieuwe poging worden gedaan om de put af te sluiten. In de afgelopen nacht mislukte zo’n poging. Sommige deskundigen var. de NAM betwijfelen of het vandaag wel zou lukken. Een enkele vreesde dat het mis schien „nog wel dagen” zou kunnen gaan duren. Het hing af van de wind of een nog groter gebied onder de olie zou komen t^ zitten. „Als de wind draait kan het gebied in de loop van de dag heel snel groter worden”. De meeste inwoners van Schoonebeek hebben vannacht geen oog dicht gedaan door het geraas van de spuiter. Boeren haalden gisteren al hals over kop hun koeien en schapen uit de weilanden om te voorkomen dat de dieren zouden eten var. gr^s waarop de olieregen was neer gekomen. De meeste Schoonebekers wachten in hun huizen het einde van de oliebui af. Zij blijven thuis van hun werk of school, omdat men buiten binnen enkele Drie personeelsleden van het crematorium van de Westduitse stad Dortmund hebben jarenlang met „tweedehands” doodskisten Sen bloeiende handel gedreven. Twee van de drie handelaren zijn op staande voet ontslagen. De derde is inmiddels gestorven. De drie beambten verbrandden steeds twee lijken in een kist Zodoende hielden zij per duo een doodskist over. De gespaarde kis ten verkochten zij aan begrafe nisondernemingen voor de prijs van 10 tot 100 gulden. In totaal hebben zij ongeveer 50 „tweede- hands-kisten” verkocht. De twee ontslagen mannen in de leeftijd van 62 en 42 jaar hebben schuld bekend. DEN HAAG (ANP). Met ingang van het komend jaar moet elke gemeen te een adviescommissie hebben die op DEN HAAG Het zal in het belang zijn van een betere beheersing van de kosten in de gezondheidszorg, als de Tweede Kamer de zgn. Tarievenwet zo spoedig moge lijk behandelt. Dat heeft staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) gisteren tij dens een openbare vergadering van de Kamercommissie voor Volksgezondheid ge zegd. De bewindsman betreurde dat de prognose over de kostenontwikkeling en derhalve over de ziekenfondspremie tot 1980 zo uiteen lopen. Over enkele maan den komt hij hopelijk met concrete cijfers. In de provincie Santander houden een paar honderd mijnwerkers 200 meter onder de grond sinds vorige week woensdag een zitstaking. Zij doen dit uit protest tegen een weigering van de di rectie van de betrokken mijn te Torrela- vega om hun looneisen te bespreken. Aanvankelijk namen 300 mijnwerkers aan de actie deel. Als gevolg van ziekten is hun aantal intussen tot circa 250 gedaald. In Madrid breiden de ondergrondse vakbondsorganisatie hun campa’gne voor een algemene staking op vrijdag a.s. uit op de stations van de ondergrondse, in de universiteitsgebouwen en op muren in arbeiderswijken zijn biljetten ver schenen, waarop de werknemers worden opgeroepen aan de staking mee te doen. Binnen de „arbeiderscomites” waarin de communisten de boventoon voeren, is een ernstig conflict gerezen over de vraag, hoe de bonden moeten worden geor ganiseerd. De communisten streven naar bonden waarvan alleen arbeiders lid zijn, terwijl de maoistische leiders organisaties wensen waarvan alle werk nemers. met inbegrip van de employes, deel uitmaken. De maoisten besloten gis teren op een vergadering in een kerk te Madrid tot een breuk met de communis ten. (Zie ook pagina 3). Bejaardenoorden kunnen vanaf 1 ja nuari geen bejaarden meer opnemen zonder dat advies is uitgebracht. De regering hoopt zodoende te bevorderen dat de bejaarden die de meeste verzor ging nodig hebben, de beschikbare plaat sen in de bejaardenoorden bezetten, al dus staatssecretaris Meijer van CRM gisteren in een toelichting op de maatre gel. De commissie moet binnen zes weken na de aanmelding van de bejaarde advi seren. Is geen opneming in een bejaar denoord geboden dan adviseert de com missie over eventuele andere mogelijk heden en oplossingen, bijvoorbeeld ge zinsverzorging of een bejaard en woning. De staatssecretaris acht het ook van belang dat er voor de bejaarden nu een adres komt waartoe zij zich kunnen wenden als het gaat over de aard en de mate van de verzorging die voor de bejaarde noodzakelijk is. In de commis sie dienen in ieder geval een arts en een maatschappelijk werker te zitten. Staatssecretaris Meijer verzette zich tegen de kritiek, dat hij de laatste tijd zonder overleg maatregelen neemt die nadelig zijn voor de bejaardenverzorging in ons land Over het hoofd wordt gezien, dat de laatste jaren er een explo sieve groei heeft plaats gevonden en dat er ook een regulering gewenst zou zijn als er geen algemeen economische nood zaak toe zou bestaan. i Eindelijk enig uitzicht op een betere begeleiding van bejaarden door de over- I heid: per 1 januari 1977 zullen alle gemeenten moeten beschikken over een commissie die beslist over de toelating I van bejaarden tot tehuizen en tegelij kertijd maatregelen neemt voor een be hoorlijke opvang van degenen die niet tot tehuizen worden toegelaten. Dat laatste is eigenlijk nog belangrij- ker dan het eerste. De hulp aan bejaar den die niet in een tehuis kunnen of willen worden opgenomen is zeer ge brekkig. Meestal breekt niemand er zich I het hoofd over of het huis, waarin zij ais gezonde jonge mensen zijn gaan I wonen, nog wel geschikt is voor bewo- L ning tot de dood toe. Zo’n huis zou door allerlei voorzieningen geschikt gemaakt kunnen worden, maar daarvoor hebben I de bewoners wel adviezen en wellicht I ook financiële steun nodig. De overheidsfinanciering van het ver blijf in bejaardentehuizen is in enkele jaren tijds volkomen de pan uit gerezen. De uiterst dure bouw en abominabel kostbare exploitatie van die tehuizen I maakt een particuliere logiesbetaling in de meeste gevallen onmogelijk. Via de bijstandsregeling komt het geld dan wel op tafel bij de directie van het tehuis, maar die gaat van de weeromstuit dan vaak te werk alsof het niet op kan. Het lijkt op den duur toch een onhoudbare toestand te worden, als allerlei stichtin gen en verenigingen de vrije hand gela ten wordt bij de bouw en exploitatie van bejaardentehuizen en andere vor men van huisvesting in collectief ver band voor ouderen, zoals verzorgings- flats etcetera. Er is natuurlijk al toe- 1 zicht via de inspectie, maar waarschijn- I lijk moet de regulering al eerder begin- I nen, zoals nu ook bij ziekenhuizen nood- I zakelijk is gebleken: regionale planning I van bouw, capaciteit en kostenfactoren I voordat de wildgroei van tehuizen, zowel I in aantal als wat de situering en de I kostbaarheid van bouw en exploitatie I betreft, zodanige vormen aanneemt dat I er geen orde meer in te scheppen valt. De instelling van de nu aangekondigde I commissies is een eerste stap, die door I vele andere zal moeten worden gevolgd. I De commissies zullen trouwens wel I merken, met welke problemen zij te I kampen krijgen. Hun selectieve werk zal I niet eenvoudig zijn en zeer, zeer on- I dankbaar. Bejaarden worden vaak om- I ringd door bevoogdende familieleden. I Sommigen denken dat mensen boven een bepaalde leeftijd niet meer zelf hebben uit te maken wat zij willen of i niet willen, kunnen of niet kunnen. Als de commissies formeel ambtenarenwerk I gaan doen zonder hart en verstand te I laten meespreken, kunnen zij deernis- I wekkende slachtoffers maken. De ge- I meenten zullen de commissieleden zeer I zorgvuldig moeten kiezen. dovend lawaai omhoog begon te spuiten uit een oliebron even buiten Schoone beek. MADRID (AFP UPI). In de Baski- sche provincie Biscaje hebben 30.000 bouwvakarbeiders gisteren geen gevolg gegeven aan een oproep van de werkge vers en het plaatselük bestuur om hun vier weken geleden begonnen staking te beëindigen. De stakers willen hogere lo nen. Het wintersportseizoen nadert met rasse schreden. In de omgeving van Vasby in Zweden, waar nog geen sneeuw ligt, tramt Martti Rahkonen da gelijks 50 km op een smalle baan, waar op hij op rolski’s door het landschap Verwachting van het KNMI tot woensdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 5 graden, maxima ongeveer 11 graden. sector. Daartegen waarschuwden giste ren ook vele Kamerleden. De kritiek dat er niets zou worden gedaan om de'eerste lijn (thuisgezond heidszorg) te versterken, bestreed Hen driks. Van vele kanten werd kritiek geuit op het niet opschieten met het organiseren van de gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding (GVO). CDA, D’66 en PvdA drongen aan op meer initiatieven. Op suggestie van Beekmans (D’66) zal Hendriks met de NOS contact opnemen om te zien of een verantwoord GVO- programma te maken zal zijn. De Ka mer krijgt verder een notitie over de stand van zaken bij de GVO. De bewindsman meent dat de kosten van de gezondheidszorg niet aan het sociaal-economisch beleid ondergeschikt worden gemaakt. Als er geen economi sche recessie was, zou het streven naar kostenbeheersing toch voortgaan. (Zie verder pagina 2). kregen eerst maar eens rond te kijken of er in de toekomst niet ergens ruimte is te vinden in de afdeling van een ziekenhuis, dat toch leeg komt te staan. t xj a Wil ng

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1