RUSSEN NEGEREN „HELSINKI Spaanse financiële kerngroep is niet te miskennen politieke machtsfactor Onafhankelijkheidsdatum breekpunt GEWONDEN BIJ ONGELUK MET SCHOOLBUS Sovjet-Unie Frankrijk: hogere defensiebegroting Engeland somber over Europese eenwording STROPDAS RABUZIN Ontslag voor honderden Filippijnse militairen .3 BINNEN* EN BUITENLAND 19 7 6 NOVEMBER DINSDAG 9 nt at a in te in et „Aaatsvader" id Mentaliteit Wanhoop ri- ag ?s- •re en tgt lg 11- jr- ib- let sr, en »r- jft te 0(1 door Nico Scheepmaker Familie Oriol (Van onze redactie buitenland) GENÈVE Omdat de zwarte nationalistische delegaties halsstarrig weigeren de onafhankelijkheidsdatum van Zimbabwe (Rhodesië) langer dan één jaar uit te stellen, lijken de stoelen aan de Geneefse onderhandelingstafel voorlopig niet meer serieus bezet te zullen worden. Gisteravond is de Britse voorzitter van de Rhodesië- conferentie, Ivor Richard, naar Londen gevlogen om minister van buitenlandse zaken Crosland verslag uit te brengen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Van verrui ming van de mensenrechten in de Sovjet-Unie is geen sprake. De Russen houden zich niet aan de akkoorden van Helsinki. Er zijn zelfs aanwijzingen dat de KGB, de Russische geheime dienst, sinds „Helsinki” haar activiteiten heeft verhoogd om de joden in Rusland af te schrikken een uitreisvisum voor Israël aan te vragen”. Dat verklaarde gisteren de Russische activiste Lydia Kornfeld, een van de weinigen die toestemming kreeg van de Russische autoriteiten om met haar man en dochter Rusland te verlaten. In maart van dit jaar kwam zij in Israel aan. Schandalig (Door onze redacteur in Barcelona Robbert Bosschart) BARCELONA De hedendaagse Spaanse politiek geeft een ver warrende indruk met talloze namen voor oude en nieuwe partijen of kortstondige coalities. Dit komt vooral door de rijke fantasie waarmee de hoofdrolspelers etiketten plakken op hun onfeilbare wondermid delen om het faillissement van Franco’s erfenis op te lossen. Toch zet het vastberaden besluit van koning Juan Carlos, zijn premier Suarez en zijn vice-premier generaal Gutierrez Mellado, om het komend voorjaar verkiezingen te houden en alle verdere problemen voorlopig te omzeilen, de Spanjaarden voor een duidelijke keus. crijfel is nog steeds m impasse buurstaat Mozambique, die volgens wes- Gisteren vertelde ik u iets over de over stelpende opening van de „Naiëve Kunst uit Joego-Slavië 1930-1976” in het Frans Hals Museum in Haarlem. Om de goede afloop te vieren had Tarik Ajanovic, de ambassadeur van Joego-Slavië een aantal Joegoslavische en Nederlandse hoofdper sonen in dit picturale blijspel uitgenodigd voor de lunch in restaurant Excelsior in Amsterdam. Ik mocht van de portier uit een doosje gedragen dassen een passende stropdas uitzoeken („waar staat geschre ven dat ik consequent moet zijn?”, zei Feyenoord-voorzitter Kieboom al zo’n jaar of tien geleden), en ontdekte, eenmaal binnen, dat je wel zonder das mocht als je een patserige coltrui droeg, en dat de kaarsen in de standaards van bordkarton met een lampje erin waren. Maar het voedsel was uitstekend, dat moet ik ze nageven, het smaakte minder naar strop das dan ik verwacht had. Ik kende die verklaring nog niet. De ambassadeur zelf vertelde, dat hij enkele Nederlanders had gesproken die kort na de oorlog als vrijwilligers hadden gehol pen bij de wederopbouw van verwoeste wegen in Joego-Slavië, In het kader van de internationale hulpverlening. Het was de goede gewoonte, dat de verschillende nati onaliteiten ’s avonds liederen zongen, wat in die tijd voornamelijk neerkwam op strijdliederen en partizanen liederen. De Nederlanders waren maar met hun zessen op die bepaal/ie plek, en bleken, na lang durig overleg, geen enkel lied ta kennen, op één na, dat half-religieus was en over het koningshuis handelde. Een oud lied bovendien. Zij zongen het uit volle borst, na eerste glashard te hebben verklaard dat het om „het” Nederlandse revolutio naire lied ging! Ikzelf zat naast Ivan Rabuzin, dia zijn gastheren tijdens de lunch aangenaam verraste met de mededeling dat hij het Frans Hals Museum een van zijn schilde rijen cadeau wilde doen. Mabel Hoogen- donk, curator voor moderne kunst van het Frans Hals Museum, stond spontaan op en gaf Rabuzin op beide wangen een fer me kus die tot op de bloemenmarkt te horen moet zijn geweest. Rabuzins gebaar was tegelijk grootmoedig en verstandig, want als de „second best” naiëve schilder in de wereld (achter Ivan Generalic) is hij langzamerhand onbetaalbaar geworden voor een middelgroot museum. Toch wil hij natuurlijk graag in de collectie van zo’n gereputeerd museum aanwezig zijn, dus dan rest hem weinig anders dan een genereuze schenking. Iemand vroeg eens aan een vrouw die heel goede koffie zette, wat haar geheim was. vertelde Rabuzin me. Ze antwoord de: „Van alles iets meer”. Onze bijzonder kleine dubbeltjes en centen hadden hem aan een Russische kolchoze-grap doen denken. Een staatscommissie bezoekt een kolchoze waar kippen werden gekweekt. De kippen zagen er prima uit. Waar voe den jullie ze mee, vroegen de commissiele den. Met mais, was het antwoord. Met mais, zijn jullie nu helemaal gek!, was het antwoord, we hebben zelf een tekort aan mais! En ze stuurden de directeur drie maanden naar een werkkamp. Ook in de volgende kolchoze zagen de kippen er welgevoed uit. Op dezelfde vraag werd nu geantwoord: met graan. Met graan!, rie pen de commissieleden ontzet, dat moeten we uit Amerika importeren! Zes maanden werkkamp! En ze begaven zich naar de derde kolchoze, waar men echter al telefo nisch op de hoogte was gebracht van de straffen die op de gegeven antwoorden stonden. Ook de kippen in die derde kol choze zagen er smakelijk uit. Wat geven jullie ze te eten, vroeg de commissie. Te eten?, antwoordde de directeur verbaasd. Niets natuurlijk. Ze krijgen ’s morgens allemaal een halve roebel en dan moeten ze zelf maar zien wat ze er voor kopen! Mevr. Kornfeld, die tijdens het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Israel in maart als tolk optrad, is in Neder land op uitnodiging van het Solidariteits- comité voor de Russische joden waar rab bijn J. Soetendorp voorzitter van is. Zij wil de publieke opinie mobiliseren voor de verdrukte joden in Rusland. „Het is voor de drie miljoen joden een gevaar om in de Sovjet-Unie te leven”, vertelde zij op een persconferentie in Den Haag. zeggen: hogere lonen en eigen vakbonden om die eis kracht bij te zetten) om zich het hoofd te breken over ideologieën. woord. Van 13 betogers, die wegens straatschenderij 15 dagen hechtenis kre gen, wordt verwacht dat ze dezer dagen op vrije voeten komen. Twee duidelijke voorbeelden zojn: een bedrijfspolitiek die het aantal werklozen (nu al dicht bij het miljoen) vergroot, en de vlucht van Spaans kapitaal naar het bui tenland, waarmee men 's lands economie verzwakt. Volgens cijfers van de Bank van Spanje kan men die schatten op 8 miljard peseta's in 1975, en niet minder dan 45 miljard peseta’s in de eerste zeven maanden van dit jaar. De astronomische toename begon vanaf juni, toen de huidi ge premier zijn democratiseringsplannen aankondigde. Alleen al in de maand juli verdween er1 meer Spaans kapitaal naar het buitenland 10,9 miljard peseta’s dan in het hele voorgaande jaar stens vijf eeuwen lang in Spanje boven de wet staan en zich van iedere morele ver plichting vrijgesteld voelen. Zowel de ide- hebben in Spanje’s recente verleden uitentreuren bewezen, dat zij bereid zijn tot iedere vorm van geweld, zonder enig respect voor het leven of de waardigheid van hun medemensen, om een parlemen taire democratie te verhinderen. wacht nu de vijf presidenten in de Tanza- niaanse hoofdstad onomwonden hebben verklaard dat „oorlog de enige weg is om de onafhankelijkheid van Zimbabwe te De familie Oriol y Urquijo behoort in historisch opzicht tot de aartsconservatie- zien zal worden. De gemiddelde belasting druk is nu 23 percent en berust hoofdza kelijk op indirecte belastingen. Daardoor betalen de laagste inkomensklassen van 36 tot 24 percent aan de fiscus; de hogere bourgeoisie en de geldadel daarentegen dragen niet meer dan 18,5 percent van hun jaarlijkse inkomen aan de staatskas af en ze zijn bovendien de hoofdrolspelers van Spanje’s enorme belastingfraude. De grootste kerngroep daarvan bestaat uit zes families, die door onderlinge huwe lijken met elkaar verbonden zijn: Oriol, Urquijo, Ybarra, Ampuero, Gandariasen Eulate. De 53 vaders, zoons, zwagers en neven van dit gelukkige gezin bezetten 351 posten in de Raden van Beheer van 278 Spaanse topbedrijven. Hun invloed op de Spaanse economie is buitensporig groot. ve carlisten uit Noordwest-Spanje, die in de vorige eeuw drie burgeroorlogen voer den tegen Jiberale” regeringen in Madrid en zich in deze eeuw aan Franco’s zijde schaarden. Vandaag de dag bezetten negen Oriols een 50-tal topposten in Span je’s grootste banken, kredietininstellin- gen, atoom- en elektriciteitsenergiebedrij- ven, mijnbouw, transport en dergelijke. in >r- de 75 in er id he )e it er Hun tactiek is in alle drie gevallen dezelfde, namelijk te proberen om de eer ste groep van uitgebuite Spanjaarden tot wanhoopsdaden te brengen. Zo menen de linkse extremisten met een revolutie aan de macht te komen, en zo denken de ideologische en financiële fascisten een rechtse staatsgreep te kunnen uitlokken. De terroristen van links en rechts werken met bruut geweld; de financiële fascisten passen socio-economische sabotage toe. kaanse pers, voor Salisbury zeer succes vol zijn verlopen. Meer dan 500 guerrilla strijders zouden in Mozambikaanse oplei dingskampen zijn gedood. au ip- tar al ls- en is ir- ge iet en •n- >r- dt et g ie le •in en «- ek >n, m, ‘n- lij Te Mj fc- tie en :e- >n- •d, en iin en en fe- !U- ok ns Ve en er en en us at 1a- nt- JU- nt- de in- er- let as an De iet ur Rabbijn Soetendorp verklaarde uit eigen bron te hebben vernomen dat vooral de laatste tijd de Sovjet-joden onder zwa re druk worden gezet om geen uitreisvi sum aan te vragen. Als voorbeeld van intimidatie noemde hij de behandeling van de joodse betogers, die in oktober in Dat wordt pas een hoofdzaak voor 42 i percent van de bevolking met een inko men dat een normaal leven mogelijk Maar de politieke arm van deze kern groep mag er ook zijn. Het beste voor beeld vindt men in Spanje’a hoogste staat sinstelling, de Kroonraad. De 17 leden daarvan oefenen een soort veto-recht uit op de belangrijkste besluiten van de koning, zoals de benoemingen van de pre mier, de voorzitter van het parlement en de voorzitter van het opperste gerechts hof. De meest samenhangende groep in de Kroonraad beweegt zich rond de drie ver tegenwoordigers van de familie Oriol. Zij zijn- de 63-jarige Antonio de Oriol y Urquijo, voorzitter van de Raad van Sta te; zijn 42-jarige schoonzoon Miguel Pri- mó de Rivera; en zijn 41-jarige neef Inigo de Oriol e Ybarra. met John Reinhardt, de Amerikaanse waarnemers bij de topconferentie die de vijf presidenten van de vijf Afrikaanse „frontlijnstaten” dit weekeinde in Dar-es- Salaam hielden, reisde Schaufele naar Washington om minister Kissinger geheel op de hoogte te brengen van de stand van zaken. Schaufele bleek na aankomst in Washington zo optimistisch te zijn dat hij terse bronnen, aangehaald in de Zuidafri- gelooft dat het geschil over de onafhanke lijkheidsdatum kan worden opgelost. In Genève wordt een nog hardere hou ding van de zwarte nationalisten ver- bereiken”. Dit standpunt is het directe gevolg van de Rhodesische acties in de maand). Zij zijn het die zich ernstig bezig houden met de mogelijke politieke oplos singen die vanaf de verkiezingen van 1977 toegepast zouden kunnen worden. Zij vor men de voedingsbodem voor de belang rijkste politieke stromingen (socialisten, sociaal-democraten, christen democraten, liberalen en gematigd con servatieven), die met premier Suarez zul len samenwerken om de verkiezingen mogelijk te maken. Dit feit wordt nu not aan het oog onttrokken doordat zij onder ling en met de regering bekvechten om een zo voordelig mogelijke startpositie te krijgen. Maar allen aanvaarden de verkie zingen als enige oplossing. Een uitspraak van Don José Maria tekent de Oriols ten voeten uit. Sprekend over een maatschappelijk en economisch beleid, keerde hij zich tegen een belas tingstelsel dat zich zou toeleggen op de herverdeling van de nationale rijkdom over de verschillende bevolkingsklassen. „Een progressief belastingstelsel heeft automatisch een vermindering van de spaarzucht ten gevolge en verhindert, of vermindert, daarmee de vorming van kapitalen voor de economische ontwikke ling”, zo verklaarde hij. Dit is de mentaliteit die een aantal Spaanse bankiers ertoe bracht om, met een aanbod van een miljard peseta’s per jaar, de vorming van een conservatieve partij te bewerkstelligen. Opgericht onder de naam Alianza Popular, wordt deze partij geleid door de ex-ministers Fraga lirbarne, Lopez Rodó, Silva Munoz (colle ga van Don José Maria in de Raad van Beheer van Spanje’s grootste bank) en waarschijnlijk ter verduidelijking de notoire neo-fascist Fernandez de la Mora. De reacties vallen in drie soorten uiteen en daarbij is de economie van groot belang. Voor 49 percent van de Spanjaar den die moeten zien rond te komen van ologische extremisten als de geldwolven 600 gulden of minder per maand, beteke nen de beloofde parlementsverkiezingen een zwak argument om hun ontevreden heid en onrust in toom te houden. Vooral de voortwoekerende inflatie, die hen al sinds eind 1973 jaarlijks ongeveer 20 per cent van hun koopkracht ontneemt zon der voldoende compensaties in loonstij gingen, drijft deze Spanjaarden tot wan- aandacht wordt te zeer Moskou voor het gebouw van de Opperste Sovjet demonstreerden door een uitreisvi sum. Zij werden herhaaldelijk met bussen weggevoerd, tientallen kilometers buiten Moskou, en eenmaal afgetuigd voor agen ten in burger. Protesten en eisen om uitleg van de visumweigering bleven onbedrit- de groep gepikt, en vaak zwaar gestraft, om hun medestanders af te schrikken van verdere acties. De „aaatsvader” is de 71-jarige markies José Maria de Oriol y Urquijo, die tijdens de burgeroorlog door Franco werd benoemd tot lid van de „Nationale Oor logsraad”. Ook behoorde hij tot het partij bestuur van de Falanga nadat Franco deze bij decreet met de carlisten had vere nigd. Ongetwijfeld bestond zijn voor naamste taak uit de financiële bevoorra ding van het Franco-kamp (daarover bestaan nog altijd niet voldoende gege vens, maar het is wel officieel bevestigd dat Spanje’s grootste bankiersfamilies Franco ten minste 10 miljard toenmalige peseta’s voorschoten). - 111 H3 SC hCiti t OP opgeëist door praktische kwesties (dat wil zeggen: hogere lonen en eigen vakbonden HONG KONG (Reuter). De Chinese volksrepubliek heeft gisteren haar verba le oorlog tegen de Sovjet-Unie voortgezet u e B - - - j maakt (van 600 tot 1500 gulden per Zij zegt het aan den lijve te hebben ondervonden. „Toen de aanvraag om te emigreren was ingediend, werd ons het leven onmogelijk gemaakt. Mijn dochter werd van school gestuurd, we kregen hui sarrest en onze flat werd dag en nacht bewaakt door KGB-agenten”, aldus mevrouw Kornfeld. Zij was sinds 1969 actief in de joodse beweging in de Sovjet- Unie. daag weer in Genève terugkeren om de beide partijen met nieuwe voorsteden rond de tafel té krijgen. Dat wordt niet aannemelijk geacht omdat volstrekt onduidelijk is wat Engeland bij de huidige stand van zaken voor nieuwe voorstellen zou kunnen doen. Minister Crosland ver klaarde nog eens nadrukkelijk niet naar Genève te zullen gaan om Richard te vervangen om de conferentie voor te zit ten, zoals de zwarte delegaties hebben geëst. Van de vier nationalistische leiders Nkomo, Moegabe, Moezorewa en Sithole leek alleen Nkomo tot een kleine con cessie bereid: als de partijen in principe zouden besluiten tot onafhankelijkheid binnen twaalf maanden, kan die datum in de praktijk wel enige maanden later val len. Maar ook een dergelijke confessie heeft voor Pieter van der Bijl, leider van de blanke regeringsdelegatie sinds pre mier Smith de conferentie verliet, weinig zin: niet binnen twee jaar een zwart meer- derheidsbewind, luidt het steevast uit deze hoek. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken William Schaufele heeft Genève eveneens verlaten. Samen Er bestaat echter ook nog een derde soort Spanjaarden, voor wie de koop kracht noch de verkiezingen belangrijk zijn. Deze heterogene groep wordt gevormd door de linkse en rechtse fana tiekelingen, alsmede het „financiële fas cisme” van grote kapitalisten, die al min- Bij een ongeluk met een schoolbus in de Westduitse plaats Roth zijn maan dag 44 kinderen gewond geraakt, waarvan 4 ernstig. De bus met schooljeugd was in de slip geraakt en over de kop geslagen, vermoedelijk als gevolg van het natte wegdek. De gewonden werden met helikopters en ambulances naar de dichtsbijzijnde ziekenhuizen ver voerd. Volgens de petitie zaten er 60 kinderen tussen de 11 en Iff jaar in de bus. Maar volgens Soetendorp hebben de autoriteiten een „openbaar en objectief proces” aangekondigd tegen twee minder bekende activisten, Yosif Ass en Boris Tsjernobilski. Wegens „kwaadwillige straatschenderij” kunnen ze maximaal vijf jaar gevangenisstraf krijgen. Voor aanstaande actievoerders ontlenen een zekere bescherming aan hun internatio nale bekendheid, aldus Soetendorp. Daar om worden minder bekende activisten uit Immers, een democratie betekent onherroepelijk dat Spanje’s schandalig onrechtvaardige belastingsysteem her- Het financiële fascisme wordt in Fran co’s staatsinstellingen vertegenwoordigd door talrijke stromannen en slechts enke le eigen leiders. De voormannen hebben het immers veel te druk met hun winstge vende zaken verplichtingen. Spanje’s financiële oligarchie bestaat uit een hon derdtal families, wier leden via een 3700- tal posten in de Raden van Beheer van de belangrijkste banken en industrieën onge veer 75 percent van alle economische acti viteit in het land onder controle hebben. De zes voornaamste bankgroepen, die tezamen 67 percent van het Spaanse bankgeld beheren, worden geleid door slechts 17 families. en de bewering van Moskou dat het com munistische blok in Oost-Europa een „vrijwillige unie van soevereine staten” is, weggewuifd als „boerenbedrog". De nieuwe Chinese aanval is gedaan een dag nadat Peking de Sovjet-Unie had gelukgewenst ter gelegenheid van de 59- ste verjaardag van de oktoberrevolutie. „Alweer een stuk boerenbedrog uit de mond van de nieuwe tsaren”, aldus het persbureau Nieuw-China. Het herinnerde aan de inval in Tsjecho-Slowakije van 1968 door een Oosteuropees leger onder leiding van de Sovjet-Unie en verklaarde dat Moskou de theorie van beperkte soe vereiniteit op andere landen van het pact van Warschau had toegepast. Erop wijzende dat zich in Oosteuropese landen bijna 1 miljoen Russische soldaten bevinden, verklaarde Nieuw-China. „Oost-Europa is in wezen een koloniaal rijk met de socialistisch-imperialistische Sovjet-Unie als overheersende mogen heid". Om te wijzen op de situatie van de joden heeft mevrouw Kornfeld een reis door de Verenigde Staten en Engeland gemaakt. In de VS heeijt zij een gesprek gehad met de pasgekozen president Carter. „Wat hij voor de Russische joden zal doen moeten we nog afwachten, maar slechter dan Ford kan hij niet zijn, want die deed helemaal niets”, zei ze. Hij verklaarde na aankomst in Londen dat van een „crisis” nog geen sprake is. Er is nog niemand kwaad weggelopen en het praktisch onvoorspelbare verloop van de conferentie had ik wel verwacht, aldus Richard. De Britse VN-ambassadeur voegde eraan toe dat zijn vliegreis naar Londen past in een gepland schema om op geregelde tijden verslag uit te brengen aan minister Crosland. Volgens Richard zou tijdens zijn gesprekken met de delega ties dit weekeinde overeenstemming zijn bereikt over de procedure om tot een zwart meerderheidsbewind te komen; de uiteindelijke onafhankelijkheidsdatum blijft echter een breekpunt. De zwarte delegaties hebben van het begin af aan gesteld niet te zullen mar chanderen met het tijdstip waarop een meerderheidsregering moet zijn gefor meerd. Premier Smith en de zijnen zien dat op een veel langere termijn: na twee jaar. Een compromisvoorstel van Richard een zwart meerderheidsbewind op 1 maart 1978 vindt bij beide partijen vooralsnog geen genade. Richard is na zijn consultaties van het afgelopen weekeinde door zijn regering naar Londen teruggeroepen. Hij zou van- Conferentie over Rhodesië PARIJS (AFP). Frankrijk zal zijn defensiebegroting voor 1977 met 16,8 per cent verhogen, tot een bedrag van 58,4 miljard frank (rond 30 miljard gulden), zo heeft de Franse minister van defensie Yvon Bourges gisteren verklaard in het Franse parlement. Op de begroting was aanvankelijk nog al hevige kritiek geuit door leden van de regeringspartijen, die meenden dat er I onvoldoende was uitgetrokken voor de instandhouding van het militair materieel en voor nieuwe wapenaankopen. MANILLA (UPI). President Ferdi nand Marcos van de Filippijnen heeft gisteren zijn minister van defensie bevo len 327 militairen, onder .wie 19 officieren, te ontslaan. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan wangedrag, meestal wanbe- handeling van politieke gevangenen en het gebruik van vuurwapens tijdens dron kenschap. Sinds vier jaar geleden de staat van beleg werd afgekondigd zijn ruim zestien honderd militairen om dergelijke redenen uit de strijdkrachten verwijderd. Er loopt nog een onderzoek naar het gedrag van bijna 1700 man, onder wie 22 officieren. Men vraagt mij altijd, als ik met de „haute monde” geluncht heb, wat „die en die” gezegd of verteld heeft aan tafel. Ik moet dan meestal het antwoord schuldig blijven, omdat ik mij te zeer heb zitten concentreren op het eetprotocol dat wil, dat je het mes in de rechterhand houdt en de vork links, ook als je links bent. Ik ben rechts. Maar dit keer heb ik goed opgelet om u verslag te kunnen doen. Laat ik beginnen bij de vrouw van ambassadeur Ajanovic. Zij had een verklaring voor onze merkwaardige gewoonte om ’s avonds de gordijnen open te laten zodat iedereen naar binnen kan kijken: vroeger lieten de zeemansvrouwen de gordijnen open, om de omwonenden te tonen dat zij in de afwezigheid van hun mannen geen gekkigheid uithaalden met vreemde mannen. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken Crosland is van mening dat de internationale economi sche recessie ertoe heeft geleid, dat de politieke en economische banden tussen de EEG-landen eerder losser dan hechter zijn geworden. Hij schrijft dit toe aan de onderling verschillende reacties van deze landen op vraagstukken als de stijging van olieprijzen en de inflatie, alsmede een uiteenlopend monetair beleid. In een toespraak tot de vereniging van buitenlandse journalisten in Londen zei Crosland dat een werkelijk samengaan van de EEG-landen in politiek en econo misch opzicht afhangt van de mate waar op de ongelijkheid in rijkdom tussen de negen landen kan worden recht getrok ken. Hij zei dat de fondsen waarover de EEG daarvoor geschikt, ontoereikend zijn en dat een logisch beleid nog volledig ontbreekt. Crosland maakte deze opmerkingen in het kader van de rol die Engeland gaat spelen wanneer Roy Jenkins per 1 januari het voorzitterschap van de EEG-commis- sie overneemt. Hij legde er de nadruk op dat een hechter maken van de EEG er niet makkelijker op zou worden wanneer de Gemeenschap wordt uitgebreid met Grie kenland en Portugal, en in de toekomst eventueel ook met Spanje. „De economi sche ongelijkheid tussen de lidstaten zal dan zelfs groter worden dan ze vandaag is”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3