ef Containerhaven binnen Uitleencentrum van dieren kan in pieren van IJmuiden Veisen realiteit worden moet serieus onderzocht Vis gestolen Haven g •n grootste maritieme tentoonstelling In de Vishal Gemeente blijft 4e stafkracht subsidiëren „Europort” uitgegroeid tot ’s werelds GS IN CONCEPT-VOORDRACHT: Granaat geborgen FILMAVOND VAN Bloedproef ROOIE VROUWEN J. Emmerig over „de scheidsrechter „Boeing Boeing” in Wijk aan Duin Inspecteur Dierenbescherming: „Dan wel op goede en verantwoorde manier” EaKMi m 5 IJMU3DEN-VELSEN 19 7 6 NOVEMBER 4 9 DINSDAG 1 Onderzoeken Gereserveerd f AMSTERDAM. Voor de vijf' tiende maal heeft de grote maritie me tentoonstelling „Europort” in Amsterdam haar poorten geopend. In die vijftien jaar is Europort uit gegroeid tot ’s werelds grootste en meest complete tentoonstelling op het gebied van scheepvaart en alles wat daarmee te maken heeft. Tien tallen bedrijven uit binnen- en bui tenland nemen aan Europort deel evenals dertig landen, waaronder Japan, Polen, de DDR en Groot- Brittannië. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Om enigszins tegemoet te komen aan de verlangens van Amsterdam, willen GS dat de mogelijkheid om binnen de pieren van IJmuiden een containerhaven te maken, ernstig wordt onderzocht. GS be velen aan, eens na te gaan, of een reconstructie van de bestaande haven faciliteiten in IJmuiden voor de naaste toekomst een ondersteuning zou kunnen betekenen voor de havenactiviteiten in het Amsterdam-Noord zeekanaalgebied. Een en ander zou dan moeten gebeuren in „een open beraad” tussen rijk, provincie, de betrokken gemeenten, het Staatsvissers- havenbedrijf en Hoogovens. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Zoals bleek bij de opening van de tentoonstelling van kleine dieren van de sportfokkers- vereniging Santpoort-Zuid heeft de gemeente Velsen plannen voor een uitleencentrum voor dieren. Evenwel deze plannen, gekop peld aan een groot recreatieplan bij de Vinkenbaan in IJmuiden waarin een kinderboerderij is op genomen, zijn weliswaar nog pril, maar de basisideeën zijn duidelijk. In navolging van onder meer Am sterdam zal dit dierenuitleencen- trum dieren beschikbaar stellen aan scholen die voor één of meer dagen voor educatieve doeleinden een van de beschikbare dieren wil len lenen. wijze worden •V besteed aan de off-shore-activiteiten. (Van een onzer verslaggevers) De eren n du >me- >lute erga- E van eeps- 'V en dieren die nog wel eens op school wor den gehouden. Het enthousiasme voor verzorging vermindert toch, dus vanuit dat oogpunt kan een uitleensysteem uit komst bieden”. zou doen toenemen. Maar die verwach tingen werden door de oliecrisis teniet op vervoersprognoses dat een ont- had, 1 te siag- eging teun- wer- ndere veld- rand- ver- ut en "telde 1 ad- rcen- verk- voor- Is het goed tafel ritten van etels ar tij no- ezen g als laar, voor eten het Alle oor- per- bi, is gsbe- Kngo- olven evrij- Cu- Re- iten En de zij wel de esi- en een >ar- isa- este gen "thy >unt ree- •oe- de de ;em ;len xsr- het 'er- HEEMSKERK. De Rooie Vrouwen van Beverwijk en Heemskerk organise ren maandagavond a.s. weer een film avond in De Lichtboei aan de Maasstraat. „Wit is de kleur van de verliezer” is de titel van de film die wordt gedraaid. Men begint om 20 uur. Dieren in de klas is op veel scholen gebruikelijk. Over enkele jaren wordt die mogelijkheid wellicht vervangen of uitgebreid door de service van een gemeentelijk dierenuitleencentra. Om het vijftienjarig bestaan van Eu roport te vieren hebben de organisatoren een wedstrijd in scheepsontwerpen uit geschreven onder het motto „een oce- aanschip uit het tijdperk na 2000”. De winnaars van deze ontwerpwedstrijd zijn voor de expositie uitgenodigd en bij de opening zijn hun ontwerpen gepre senteerd. De eerste prijs voor vormge ving ging naar de 27-jarige Bart van Erkel uit Rotterdam en voor vinding rijkheid naar de 18-jarige Ronald Mullié uit Tilburg. Woensdag wordt in het ka der van Europort een internationale ma ritieme conferentie gehouden, die don derdag wordt voortgezet. De maritieme tentoonstelling blijft geopend tot en met zaterdag. Donderdag en vrijdag is de expositie ooIl’s avonds toegankelijk. Mr. D.F.Martin-Jenkins, voorzitter van de International Chamber o f Shipping verrichtte vanmorgen de 'openingscere monie van Europort in de Amsterdamde RAI. De expositie strekt zich uit over 42000 vierkante meter en Iaat alle moge lijke producten en vormen van dienst verlening op het gebied van de zeevaart zien. Dit jaar is bijzondere aandacht muizen meest®! wel gewend om uit hun hok te worden genomen. Maar ik vind eigenlijk dat zo’n dier niet van hand tot hand moet gaan. Het is begrijpelijk dat kinde ren zo’n beest willen vasthouden en knuffelen, maar ik vind dat kijken al leen voldoende moet zijn. Als ze kinde ren iets willen leren kan dat zelfs ook goed zonder levende voorbeelden. Er is zoveel litteratuur over, ze kunnen elders gaan kijken. Ze gaan toch ook naar de dierentuin om leeuwen en olifanten te zien?” IJMUIDEN. De politie van Velsen heeft gistermiddag in de Heerenduinen een granaat geborgen. Een inwoner van deze gemeente, die hét projectiel wijse lijk liet liggen, had de politie gewaar schuwd. De heer Emmerig voelde er echter meer voor te spreken over de verwach tingen die de KNVB heeft van de scheidsrechters als correcte bondsverte- genwoordigers. Hij achtte het gewenst dat er ten aanzien van promotie en degradatie onder de scheidsrechters ook van bondszijde meer openheid komt waarover nog wel wat kritisch wordt geoordeeld. Kritiek van de KNVB op de houding van verschillende scheidsrech ters kan ook gerechtvaardigd zijn omdat de scheidsrechters op hun beurt weer openheid van de bond verwachten. VELSEN. Uit een van de vriescel len van IJmond Vis BV aan de Rondweg zijn afgelopen weekeinde enkele dozen met dure vis gestolen. De inbrekers kwamen via het dak binnen. Omdat de vriescel door meerdere handelaren wordt gebruikt kan nog niet worden gezegd hoeveel vis er weg is. VELSEN-NOORD. De scheidsreeh- tersvereniging „IJmond” heeft maandag avond tjjdens haar clubavond in de kantine van de voetbalvereniging KIC op het sportpark Rooswijk met grote interesse geluisterd naar de heer J. Em merig, lid van de scheidsrechterscom- missie van de KNVB, West I, die een inleiding hield over „wat verwacht de commissie van een scheidsrechter”. VELSEN. Een 34-jarige man uit Velsen werd vannacht aangehouden om dat hij teveel gedronken had en een auto bestuurde. Hij moest een bloed proef ondergaan. In Velsen-Noord werd vannacht in een woning in de Melklaan ingebroken. Tijdens afwezigheid van de bewoners drongen de inbrekers aan de achterzijde de woning binnen en namen een bedrag van 300 mee. Met dit ontwerp van een zeeschip voor de toekomst won de 27-jarige Bart van Erkel uit Rotterdam de ontwerp wedstrijd, die door Europort was geor ganiseerd. De heer Emmerig, die duidelijk ver- schiillende zaken om en op het veld tijdens de wedstrijd behandelde achtte het noodzakelijk dat alle bijzonderheden die zich tijdens wedstrijden zowel op als om het speelveld voordoen ter kennis van de KNVB dienen te worden ge bracht om op deze wijze te bevorderen dat het sportieve karakter behouden blijft en geen afbreuk wordt gedaan. Onder leiding van de heer G. Jeursen werd ook weer de eerste spelregelavond gehouden. Van de tien vragen was de gastspreker de eerste met alle tien goed, terwijl R. Roorda van de IJmondleden de enige was met alle vragen goed beantwoord gevolgd door zes leden met negen goed. BEVERWIJK. Het buurthuis Schans krijgt van de gemeente een extra subsidie van 25.000 voor de betaling can de vierde stakracht. Deze kracht houdt zich onder meer bezig met het Vondel-Hendrik Mandeschoolproject. De subsidie, zo delen B. en W. de raad mee, geldt tot uiterlijk 31 december 1977. Een van de voorwaarde is ook, dat De Schans blijft proberen subsidie van het rijk los te peuteren voor deze vierde stafkracht. ,Het uitgangspunt is kinderen te leren omgaan met dieren”, zo vertelt de na- tuur-educatieve medewerkster van het Pieter Vermeulenmuseum Joke Herder, die voor Velsen dit idee heeft aangedra gen. „Het mooiste is natuurlijk als kin deren thuis zelf dieren hebben maar het blijkt toch vaak dat daar van de zijde van de ouders bezwaren tegen bestaan of de woonomstandigheden het houden van beesten niet toelaten. Het is toch goed om kinderen met levende dieren in contact te brengen, leren met ze om te gaan en ze te verzorgen. Misschien zijn kortere „bezoekjes” van die dieren peda gogisch minder verantwoord, omdat ze er niet blijvend voor hoeven te zorgen, maar de ervaring leert toch dat kinde ren vrij snel uitgekeken raken op de Provinciaal inspecteur voor de dieren bescherming is de heer S. Tellegen. Om dat hij nog nooit met dit systeem in aanraking is geweest, stelt hij zich gere serveerd op. „Het ligt er natuurlijk aan welke dieren je neemt. Een konijn bijvoorbeeld moet je niet knuffelen, Hoe dat zal moeten gebeuren en wel ke dieren daarvoor in aanmerking ko men moet nog worden onderzocht. De gemeente staat in elk geval positief tegenover de plannen. De provinciale inspecteur dierenbescherming toont ech ter nog reserves: Als men zulke' dingen wil opzetten dan moet het wel op een heel goede en verantwoorde manier ge beuren en niet zo dat bijvoorbeeld een hele klas om de beurt met een konijn op de arm gaat lopen”. Maandag aangekomen: Thor Asgard, Penang; Pinnastor, Velsen, Cont Plat; L’ Esperance, Noordzee; Riga, Ventsplis; Di do, Calcutta; Markborg, Zaandam, Sund- vall; Sommen, Zaandam, Gruvon; Star Boxford, Velsen. Hamina; Sentence, Goole; Walchand, IJmuiden, May Point; Koraal Zee, Noordzee; Mars, en Federal 400-3, Noordzee; Smit Londen, Milford- havén; Birgitte, IJmuiden, Le Havre; Kis Skou, Londen; S 401, Marine, Noordzee; Atherstone, IJmuiden, Norfolk; Pluto. Dundee; Seefalke, Rotterdam; Ostepert- ner, IJmuiden, Rotterdam; Stern Saturn, R’dam; Salloth stag, Barry. Maandag vertrokken: Venlo, Noord zee; Gemert, Noordzee; Naarden, Noord zee; Drachten, Noordzee; Brouwer, Noordzee; Sittard, Noordzee; Ulm, Noordzee; Onbevreesd, Noordzee; Gra- vington, Noordzee; Bossington, Noordzee; Roermond, Noordzee; Bonny, Kiel; Bal- dur, IJmuiden, Lulea; Neptunus, Tanan- ger; Prinses Margriet, Cherbourg; Els Teekman, Delfzijl; Sargodha Hamburg; Tsurumi Maru, Middelsborough; Medina, Londen; Mozart, IJmuiden, Arzens; Sommen, Zaandam, Boston; Thorhamer, Antwerpen; Gena F, Boston Bismark- stein; Rotterdam; Saturnus, Aberdeen; Astree, Istanboel; Willy B., Coole. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 11.999 kg. tong, 286 kisten tarbot en griet, 137 kisten kabel jauw, 134 kisten koolvis, 22 kisten schel vis, 740 ktsten wijting. 2624 kisten schol, 169 kisten schar, 120 kisten haring, 210 kisten makreel en 149 kisten diversen. Prijzen In guldens, per 1 kg.: tarbot 11,96—11,32 grote tong 12,79—12,28, groot- middel tong 11,7911,41, kleinmiddel tong 1079-10,50, tong een 0,84-10,53, tong twee 9,90-9,41. Per 40 kg.: rode poon 108-98, tong schar 210-99, hammen met kop 146-114, bot 22, tnktvis 84, hammen zonder kop 308-280, krab 20-18, steenbolk 50-43, haai 72, tarbot 346-136, griet 192-70, kabel jauw een */iö-102. kabeljauw twee 148-96, kabeljauw drie 164-120, kabel jauw vier 170-118, kabeljauw vijf 102-92, koolvis een 63, koolvis twee 82, schol een 81-72, schol twee 77-67, schol drie 76-56, schol vier 74-59, wijting drie 80- 60, schelvis drie 144-124, schelvis vier 124-94, schar 72-28. makreel een 56-40, makreel twee 24,60-22, haring ten 47. De besommingen waren (in guldens): KW 4 10.700, KW 11 15.600, KW 15 5.500, KW 24 35.300, KW 25 24.700, KW 29 4.300, KW 34 20.300, KW 55 23.500, KW 88 23.400, KW 113 17.700, KW 117 32.500. KW 137 7.700, KW 145 21.800, KW 149 8.300, KW 152 4.860, KW 174 6.280, KW 175 25.200, KW 185 5.600, KW 185 5.600, KW 187 12.200, KW 189 26.900, KW 214 4.300, KW 221 5.690. KW 226 7.170, SCH 173 5.880, SCHH 256 13.900, VL 90 8.400, IJM 20 14.300, IJM 29 24.400, IJM 30 27.200, IJM 154 7.470. De beleidsstandpunten met betrekking tot Schiphol zijn nog onlangs weer tot uiting gekomen in het ontwerp-streek- plan voor de Meerlanden. Weliswaar stellen GS ook in hun voordracht, dat het belang van de luchthaven voor Am sterdam van dien aard is, dat naar de mening van GS de luchthavenfunctie voor Amsterdam behouden moet blijven. Gedeputeerde Staten blijven evenwel van mening, dat de groei van de lucht haven binnen de bestaande grenzen, van Schiphol moet worden opgevangen. GS zijn van mening, dat planologische overwegingen en de eis om woongebie den buiten de grens van de 40 Kosten eenheden geluidshinder moeten worden gehouden uitbreiding van Schiphol bo- van de bestaande grenzen van de lucht haven in de weg staan. GS wijzen daarbij onder meer op de uitspraak van de Commisie Planologie Luchtvaartter reinen inhet „Interimrapporf, „Zonering Luchtvaartterreinen” (januari 1976): „Een ding lijkt whl vast te staan: de vaststelling van de geluidzone rond Noordzeekanaal, die het olievervoer fors Schiphol zal zeker op middellange ter mijn de belangrijkste beperking voor d,e capaciteit betekenen”. Uiteraard wordt ook gewezen op de geweldige verkeersdrukte die op de aan en afvoerwegen (Rijksweg 4 en Rijks weg 6 onder andere) zou ontstaan, bij een uitgroei van Schiphol boven een capaciteit van 17 miljoen passagierbewe- gingen per jaar. Zoals bekend vreest men dat de wegen, nog onlangs ver breed, toch nog veel te smal zouden zijn. Onder het hoofdstuk woningbouw houden GS een voorzichtige slag om de arm voor verdere woningbouwmogelijk- heden in het zuiden van de provincie. Deze woningbouw is zoals bekend af hankelijk van het al of niet welslagen van het overloopbeleid; het richten van de verhuizingen uit Amsterdam en het IJmondgebied op de groeikernen ten noorden van het Noordzeekanaal. Een aantal factoren bedreigt het succes van die poging: het ontbreken van voldoende wegen en spoorwegen en het ontbreken van behoorlijke voorzieningen in de op- vanggebieden zelf. Als nu de bouw van nieuwe woningen in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied zelf zou stagne ren, zou een extra beroep moeten wor den gedaan op de produktie in de op- vangkernen. Volgens GS is het echter de vraag of de gezamenlijke opvangkernen in die behoefte zouden kunnen voorzien. GS stellen in hun concept voordracht nog eens duidelijk hoe de nota van uitgangspunten moet worden gelezen: als een discussiestuk van het college. Als de Staten de nota hebben vastgesteld, wordt het evenwel een beleidsstuk van het provinciaal bestuur. „Dat betekent dat de nota grondslag een richtlijn vormt voor het provinciaal beleid tot vaststelling van het streekplan” (voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied). De nota treedt niet in de plaats van het uiteindelijke streekplan en is ook niet zo gedetailleerd, als het streekplan zal zijn. Het voorontwerp-streekplan zal in de tweede helft van 1977 aan de Staten worden aangeboden. Ook de aanvoer van erts was bij de opstelling van het Voorhavenrapport ho ger geraamd dan deze volgens de huidi-. ge cijfers zou zijn. Bovendien wijzen ontwikkelingen in Engeland op aanzien lijk minder kansen voor het zogenoemde „zee-zee-vervoer”. Het ertsvervoer begint gebruik te maken van schepen die te groot zijn voor de ontworpen voorhaven. Deze factoren maken ook de ertsprogno se onzeker. GS achten wel de ontwikkelingen van het containervervoer van belang voor de toekomstige ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied. GS zijn van me ning, dat, in dit stadium van de discussie over de Amsterdamse havenproblemen, extra aandacht moet worden geschonken aan de mogelijkheden van het contai nervervoer, het stukgoedvervoer en de ferrysector. „Een nadere bestudering van de mogelijkheden binnen de pieren van IJmuiden op het gebied van containers en het roll on - roll off - vervoer lijkt ons daarbij in het bijzonder de moeite waard. Wel moet worden bedacht, dat de huidige containervervoersprognoses als optimistisch moeten worden be schouwd”, aldus GS in hun concept voordracht. BEVERWIJK. Donderdagavond 11 november brengt toneelvereniging Falk land uit Heiloo in buurthuis Wijk aan Duin het blijspel „Boeing Boeing” op de planken. Falkland bracht al eerder met succes voorstellingen in Wijk aan Duin, zoals „de Jantjes” en „Rosaura”. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Kaarten voor deze avond, die om 20 uur begint, zijn al te verkrijgen als u 20944 belt of ze afhaalt bij het buurthuis in de Wilgenhoflaan. GS komen tot die slotsom in hun concept-voordracht bij de Nota van Uit gangspunten N voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, waarover de Sta ten van Noord-Holland in december een beslissing moeten nemen. Zoals bekend wijzen GS een Voorhaven bij IJmuiden zonder meer af. Zij hebben in hun Nota van Uitgangspunten gekozen voor de mogelijkheid Hoogovens uit te breiden tot een produktiecapaciteit van elf mil joen ton staal per jaar. In de nota van Uitgangspunten ging men uit van 20.000 arbeidsplaatsen. Dat was de direkt haven-gebonden werkge legenheid in Amsterdam, geraamd op basis van de gegevens uit een voorha venrapport van de Commissie Zeehaven- o verleg. Deze schatting nu, blijkt te hoog te zijn, zo stellen GS in hun voordracht: Het gaat hier om 7000 arbeidsplaatsen, die voornamelijk gebonden zijn aan de verwerking van stukgoed. Ook de ra mingen van de werkgelegenheid, die in de vorm van zeehavenindustrie en scheepsbouw van de bestaande haven afhankelijk is, zijn in het verleden te hoog geweest. De zeehavenindustrie in Amsterdam blijkt slechts ongeveer 5000 arbeidsplaatsen te omvatten, die vrijwel niet gebonden zijn a an het massaver- voer. De Amsterdamse scheepsbouw tenslotte (ongeveer 6000 arbeidsplaatsen) blijkt wel van de natte infrastructuur afhankelijk te zijn, maar slechts in zeer beperkte mate van het aantal binnenge lopen schepen (minder dan 1000 arbeids plaatsen, vooral voor kleinene schepen), aldus GS. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat de aanleg van een Voorhaven ar beidsplaatsen vanuit Amsterdam naar de IJmond zou schuiven. Maar de kansen op een aanzienlijk aantal nieuwe arbeids plaatsen in het Amsterdamse havenar senaal als gevolg van een Voorhaven lijken bijzonder klein te zijn, aldus GS in hun voordracht bij de nota van Uitgangspunten. Volgens GS, heeft de oliecrisis en de overcapaciteit op raffinagegebied de aanvankelijke vervoersprognoses met betrekking tot de Voorhaven op losse schroeven gezet. Men had gerekend op twee extra olie-raffinaderijen langs het „Natjiurlijk”, zo vervolgt Joke Herder, „moet goed worden onderzocht welke dieren er geen hinder van hebben veel verplaatst of opgepakt te worden. Hon den en katten komen dus niet in aan merking, want die hechten te veel aan huis en baas. Maar ik denk aan muizen en ratten in kooien, wellicht een egeltje, cavia’s, visjes, misschien insecten of vo gels. Dat moeten we gewoon nog hele maal uitzoeken en dan in overleg met de dierenverzorger die op de kinderboer derij en in het uitleencentrum voor de dieren verantwoordelijk is”. Omdat er onder onderwijzend persa- moet het wel op een heel goede neel uiteraard ook mensen zijn, die niet veel van dieren en hun verzorging afwe ten, is het de bedoeling dat de uitleen van de dieren samengaat met de juiste informatieverschaffing, zodat ook onder wijzers de stap kunnen nemen naar het levende dier in de klas, zonder het hele jaar de verzorging te hoeven regelen. Hoewel het hele idee van een dieren- uitlencentrum de naam doet wel wat griezelig aan best aardige uit gangspunten heeft, kan men bedenkin gen hebben over de praktische gang van zaken straks. Hoe zal de praktijk zijn ten aanzien van vervoer, behandeling en verzorging in de klas en hoe groot zal de belangstelling zijn. Tenslotte is het in principe ook mogelijk om met een klas naar een kinderboerderij te gaan en daar bepaalde dieren te bekijken. „Het is weliswaar ook wel goed om te leren hoe dieren verzorgd moeten wor den, ook wat er gaande is ten aanzien van mishandeling”, aldus de heer Telle gen. „Maar, al heb ik geen ervaring met dit soort instellingen, ik moet zeggen dat ik het zo op ’t eerste gezicht toch niet zie zitten. Denk eens dat een dier uit een warme kooi of hok wordt gehaald en door de kou naar een of andere school wordt gebracht en is zo’n onder wijzer dan in staat goed met zo’n dier om te gaan? Ik weet ’t niet, maar ik vind als ze het gaan doen, dan nogmaals, en gereali- verantwóorde seerd”. en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5