Stisa wil in 1977 extra aandacht voor Zeewijk Grote belangstelling voor Raad beslist over het maximum tarief voor strandhuisjes Schoos Woensdagavond klassiek concert AKOESTIEK NIEUWE SLOF ONDERGAAT TESTCASE 27.50 Wist u dat StNicolaas in Haarlem II’ •s „HEEMSWIJK” MAG GROND IN BEVERWIJK NIET KOPEN nper te zienïs? I I 1 j i a i i i I „En dat is twee” I 1 1 1 4 i I de, nieuwe slof Plannen voor verpleeghuis moeten nog even wachten l 7 IJMOND 1976 NOVEMBER DINSDAG 9 Een uniek boek, ‘n geweldig kado voor slechts Fusie afgeketst ’ZEVEN EEUWEN HAARLEM” V’ IJMUIDEN. Het Algemeen Bestuur van de „Stisa” heeft aan duidelijkheid niets te wensen over gelaten, als het gaat om de bouw van een bowlingbaan. „Die bow lingbaan mag er van ons wel ko men, maar alleen als de gemeente het besluit neemt grond te reserve ren voor de bouw van een even tueel buurthuis”. Want in het stuk bestuur van de Stisa was de roep om een goede wijkvoorziening in Zeewijk algemeen en men vond een buurthuis een noodzaak voor de wijk. Samenwerking ontmoetingscentrum JOKE DIEBEN-FRERICHS (Van een onzer verslaggevers) I CHRISTINA ORTIZ A Z 1 Bowlingbaan mag bouw buurthuis in Zeewijk niet onmogelijk maken Het samenwerkingsverband, dat op 1 januari van start moet gaan gaat dan de Na de pauze zullen de muzikale kwa liteiten uit eigen stad aan bod komen. Voor deze gelegenheid zal het Bever- wijks Katholiek Gemengd koor gedeel ten uit de „Carmina Burana” an Carl Orff laten horen. Het koor wordt hierbij begeleid door twee piano’s en slagwerk, bespeeld door leerkrachten van de Ste- deli.jke Muziekschool. Het geheel staat onder leiding van de heer A. Kaart, directeur van de Muziekschool. Dienstverlening aan Bejaarden en het sociaal werkvoorzieningschap „de Tun nel” officieel afloopt. Anders ligt het met de situering in het bestemmingsplan Westertuinen in Bever wijk. Aan deze plaats kleven vier be zwaren: het is op ongeveer een kilome ter van de Hoogovens gelegen, het is op een paar meter afstand van de geprojec teerde westelijke randweg om Bever wijk, het ligt excentrisch ten opzichte van het verzorgingsgebied en de afstand tot het centrum van Beverwijk is groot. Vandaar dat de Provinciale Raad even als het College voor Ziekenhuisvoorzie- van het Heems- De goede "oude” stad Haarlem zit vól met dergelijke surprises. In zijn boek neemt de bekende auteur Jan Hoeben u Ar mee op een fascinerende wandeling door Gn de Noord Hollandse provinciehoofdstad. Een ontdekkingsreis, meer dan 300 pagina's lang. 25x17.5 cm groot, waarvan zelfs doorge winterde Haarlemmers héél wat kunnen leren Op de hoek van de Planetenweg en de Bellatrixstraat ligt het terrein, waar de bowlingbaan zou moeten komen, maar dat ook uitstekend geschikt voor een buurthuis zou zijn. Voor de pauze concerteert het Noord- hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van de Tsjechische gastdirigent Otakar Trhlik, met solistische medewer king van de jonge Braziliaanse pianiste Cristina Ortiz. Eerst zal de Ouverture Carnaval van A. Dvorak worden uitge voerd. Vervolgens begeleidt het orkest Cristina Ortiz in het romantische 2e pianoconcert van F. Liszt. De heren Schoos hebben het huurta- rief gesteld op 695. Dit betekent ten opzichte van 1975 een stijging van 18 percent. B. en W. vinden deze verhoging te fors, te meer, omdat het Ministerie van Economische Zaken en de Vereni ging van Recreatie-ondernemers een ad vies hebben gegeven om de prijzen met niet meer dan 10 percent te verhogen. De heren Schoos menen, dat Economi sche Zaken en de Recron zijn uitgegaan van een doorberekening van een norma le kostenverhoging in de prijzen. In 1976 heeft de gemeente de huurprijs van hun strandexploitatie aanzienlijk verhoogd, mening worden in een Beverwijk - Ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” is open en Beverwijk wil dat weten ook. Trokken de voorstellin gen van de „lm Weissen Rössl-show” afgelopen weekeinde al een onverwacht grote belangstelling; gisteravond stroom de de sfeervolle schouwburgzaal op nieuw vol, ditmaal met geïnteresseerden in het meer professionele theatergenre. De commissie openingsmanifestaties had daartoe beslag weten te leggen op Ro bert Long en Nelleke Burg, die voor een vrijwel uitverkocht huis hun programma „En dat is twee” ten tonele voerden. Daarvoor zijn de peilers onder „En dat is twee” nog niet stevig genoeg. De ene peiler, het luisterlied, is puik in orde. De ander, waarmee ik de conference bedoel, vertoont vele zwakke plekken. Robert Long presenteert zijn teksten op een innemende, jongensachtige manier. Niks aan de hand dus, maar waar hij a la Wim Kan op jolige toon roept: „Hebbu „We moeten voorkomen, dat het bow- lingcentrum de ruimte voor een buurt huis gaat innemen”, meende zij. Een van de andere bestuursleden had be zwaar tegen de plaats, die gekozen was voor het bowlingcentrum. „Zo’n baan hoort niet in de woonbebouwing te lig gen, want daar is geen parkeerruimte, terwijl een buurthuis juist wel in de woonwijk moet liggen. Laat de gemeente voor de bowlingbaan grond beschikbaar stellen achter de Zeewijkschool”. Ie mand vroeg zich zelfs af, waarom de gemeente niet het initiatief neemt om zelf een grote ruimte te laten bouwen, waarin zowel bowling als buurthuisacti viteiten mogelijk zijn en eventueel ook andere recreatievoorzieningen. De 26-jarige Cristina Oriz begon reeds op 4-jarige leeftijd met pianolessen. Zij voltooide haar conservatoriurnopleiding en trad voor het eerst in het openbaar op. toen zij 11 jaar was. Zij won reed# vele prijzen, waaronder in 1969 de eerste prijs in het zware Van Clibum-concours in Texas. Dit seizoen is zij o.a. uitgeno digd vooi- concerten met het Concertge bouworkest en het London Philharmonic Orchestra. De dirigent Otakar Trhlik is momen teel als eerste dirigent en artistiek leider verbonden aan de Janacek Philharmonie in Ostrava (Tsjecho-Slowakije). Hij diri geert veel in het buitenland, o.a. Ameri ka, de Sowjet-Unie en Japan. Van over heidswege werd hij benoemd tot „ver dienstelijk kunstenaar”. namelijk van 12.086 in 1975 tot 17.080 in 1976. De Wijk aan Zeeërs vinden het redelijk, dat deze extra kostenverhoging gedeeltelijk .wordt doorberekend in de huren van de strandhuisjes, die volgens Schoos f 695 per jaar moeten opbrengen. Zij trekken de bevoegdheid van de ge meente om maximumprijzen ongenuan ceerd vast te stellen in twijfel. De raadscommissie is niet uit de pro blemen gekomen. Twee leden vinden het ingrijpen van B. en W. terecht; een lid acht het redelijk, dat de externe kosten worden doorberekend in de huur van de strandhuisjes en vindt de huur van 695 aanvaardbaar. Een lid kan op grond van de beschikbare gegevens niet oordelen en verwijst naar de Economische Con trole Dienst. Een lid vindt het onrede lijk, dat externe kosten niet in de huur van de strandhuisjes mogen worden doorberekend. Aan de hand van de be schikbare gegevens kan niet worden na gegaan hoeveel mag worden doorbere kend. Hij pleit voor een vergelijkend onderzoek tussen de huren, die momen teel in rekening worden gebracht. Gezien de kleine en eenzijdige opzet van Het Baken en de aanwezigheid van andere initiatieven werd de medewer king in juli 1974 ingetrokken. In Velsen-Zuid is thans een verpleeg huis van de Stichting Medisch Centrum in aanbouw. Hierin komen 100 bedden voor zieken en 100 bedden voor geeste lijk gestoorde bejaarden. Als dit ver pleeghuis gereed is zullen Kennemer- gaarde en Velserduin met in totaal 100 bedden worden gesloten. Als de plannen van Heemswijk doorgaan, zijn er in 1985 in de IJmond 200 bedden voor lichame lijk zieken en 200 voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Dat komt ongeveer overeen met de te verwachten benodigde hoeveelheid, zodat de plannen wat dat betreft aanvaardbaar zijn. De introductie van het fenomeen pro fessioneel theater in de nog jonge histo rie van het ontmoetingscentrum bleek bij dit tweetal in goede handen. Op overtuigende wijze toonden zij aan, dat de nieuwe accommodatie zich voor zowel de meer uitbundige als de intiemere aspecten van het beroepsgenre prima leent. Van een afstand tussen publiek en artiest is niet of nauwelijks sprake, wat de sfeer van een programma over het algemeen zeer ten goede komt. „En dat is twee” voer er maandag in ieder geval wel bij. Robert Long en Nellek Burg, bijge staan door het combo Henk de Jonge, hadden tevens het voordeel, dat zij geen enkele moeite behoefden te doen om de zaal mee te krijgen; tussen het publiek bevonden zich zoveel Robert Long-fans dat „En dat is twee” al bij voorbaat niet kan mislukken. De vrijwel perfect opge zette voorstelling bood daarvoor trou wens weinig aanleiding, hoewel ik het programma in z’n totaliteit nou ook weer niet daverend geslaagd zou willen noemen. Dit soort nummers maakt „En dat is twee” dan toch weer een alleszins ac ceptabel programma, dat best flink wat belangstelling verdient. Zoals gister avond in de nog nafeestende Nieuwe Slof, waar een begeesterd publiek Long en de zijnen met een staande ovatie uitgeleide deed. Voorafgaand aan dit werk speelt het blazers-ensemble „Panta Rhei” (bestaan de uit enkele leerlingen en ex-leerlingen van de Muziekschool) het kamertrio nr. 11 voor hobo, fluit en spinet van G. F. Handel. De uitvoerenden zijn Esther Probst (hobo), Tineke Brethouwer (fluit), Karin Ravestijn (fagot) en Lieneke Post (spinet). Kaarten voor dit bijzondere concert zijn dagelijks verkrijgbaar bij Beverwijk en Wijk aan Zee, alsmede aan de zaal van De Nieuwe Slof. De entreeprijs is 6,50 (CJP/65-1-4.). werkzaamheden van de projectleider ge coördineerd bejaardenwerk. de activitei ten van de opbouwwerker, het werk van beide medewerkers van het Sociaal Ad vies Bureau en de dienstverlening van het sinds juni 1975 t ot ontwikkeling gekomen administratieve apparaat om vatten. Dit samenwerkingsverband is een stapje verder naar de coördinatie van welzijnsactiviteiten, die de stisa voor ogen heeft. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Stichting Heems wijk uit Heemskerk moet volgens de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid geen toestemming van de staatsse cretaris krijgen om grond te mogen kopen in het uitbreidingsplan Westertui- nen in Beverwijk. Het was de bedoeling hier een verpleeghuis te bouwen voor 200 personen, waaronder 100 geestelijk gestoorde bejaarden. Voorlopig is men echter de toegedaan dat er eerst moet bezien of er ruimte vrijkomt bestaand ziekenhuis. Na de nodige tech nische aanpassingen zouden de verpleeg huispatiënten dan daar kunnen worden opgevangen. ningen het beter vindt het verpleeghuis te projecteren op het terrein huidige St. Jozefziekenhuis in kerk. Deze uitgave van Damiate Pers is verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad. Ged.Oude Gracht 82 - Haarlem (centrum). Spendaplein/Floresstraat 1 - Haarlem (noord),Californiëplein 17 - Haarlem (Schalkwijk), ’t Haasje. Bennebroekerlaan 85 - Bennebroek, V VV .Jonkheer Mockkade Hillegom IJmuider Courant. Lange Nieuwstraat 427 - Mmuiden Beverwijkse Courant. Zeestraat 18 - Beverwijk. BOEKHANDELS HAARLEM: Boek en Blad. Gen. Cronjéstraat 122 De Boekhal. Kruisstraat 40 Boekhandel H. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74 Haco, Spaarnwouderstraat 108-110 Hage en Zoon. Van. Zijlweg84 Boekhandel I.L.A, Gen. Cronjéstraat 43. Grote Houtstraat 79 Boekhandel van Kuijeren. Gen. Cronjéstraat 99 Loosjes. Rijksstraatweg 125 N.V. Boekhandel v. d. Peet. Jansweg 39 P. Raaijen. Rivièradreef 14 Boekhandel Willa Reinke. Gierstraat 64 Tip’s Boek- en Tijdschriftenhal. Santpoorterstraat 5zw Boekhandel Veko. Zijlstraat 98-100 Boekhandel A. Vernout, Warmoesstraat 10 Boekhandel H. de Vries, Jacobijnestraat 3 Vroom en Dreesman, Grote Houtstraat L. te Welscher. Wagenweg 116 BLOEMENDAAL: Boekhandel J. M. de Wit, Bloemendaalseweg 123a HEEMSTEDE: Boekhandel Batavo. Zandvoortselaan 147 Blokker’s Boekhandel. Bronsteeweg 4 D. J. Schol, A. van Ostadeplein 4 J. M. de Wit, Valkenburgerlaan 48 SANTPOORT: Boekhandel Broeze, Bloemendaalsestraatw. 120 Boekhandel Erasmus. Hoofdweg 234 IJMUIDEN: Boekhandel Erasmus. Lange Nieuwstraat 243 BENNEBROEK: Ako. Bennebroekerlaan 9 Boekhandel Wagner, Zwarteweg 42 ’t Haasje. Bennebroekerlaan 85- BEVERWIJK: Beverwijkse Boekhandel. Breestraat27 Boekhandel Burger. Breestraat86Ding- ler’s Boekhandel. Breestraat 58 Boekh. v. d. Meer. Wijkerbaan 4 HEEMSKERK: A.B.C. Boekhandel. Maerelaan 4 Boekhandel de Graaf, Kerkweg 24 HILLEGOM: Boekhandel v. d. Klugt. Hoofdstraat 89 Boekhandel Wagner, Hoofdstraat 93 VVV Hillegom. Jonkheer Mockkade HOOFDDORP: Boekhandel v. Grieken. Kruisweg 979 NIEUW VENNEP: Boekhandel Bok horst. Kerkstraat 2 SASSENHEIM: AV Boek. Hoofdstraat 141a Boekhandel Wagner. Hoofd straat 181 VELSEN-N.: Laan’s Boekhandel. Wijkerstraatweg 275 IJMUIDEN: Bruna. Lange Nieuwstraat 495 Boekhandel Erasmus. Lange Nieuwstraat 243 ZWANENBURG: Boekhandel Kamerbeek, Dennenlaan 121. Ook in 1973 gaven gedeputeerde staten van Noord-Hol'land de staatssecretaris het advies de bouw van een gecombi neerd verpleeghuis in de IJmond toe te staan. Daarbij zou dan wel voorwaarde moeten zijn dat de Stichting Het Baken, die sinds 1966 beschikte over een mede werking in beginsel voor de bouw van een verpleeghuis van 120 bedden voor geestelijk gestoorde bejaarden, als gelij kwaardige partner in het initiatief van Heemswijk zou moeten kunnen deelne men. Het verpleeghuis zou in dat geval in totaal 250 bedden moeten tellen. Fu- siebesprekingen tussen beide stichtingen leidden overigens niet tot resultaat. BEVERWIJK In de grote theaterzaal van De Nieuwe Slof zal morgenavond (10 november) in hel kader van de openingsfestiviteiten een klassiek concert worden gegeven waarbij orkestrale muziek, koorzang en kamermuziek ten gehore worden gebracht. Aangezien het altijd de bedoeling is geweest om de nieuwe theaterzaal zowel voor het gesproken woord als voor muziek geschikt te maken, zullen met dit eerste concert tevens de akoestische kwaliteiten van de zaal worden getest. Voorzitter drs. N.E.A.M. Kraetzer van de Stisa vroeg de leden van het bestuur om zich met hun organisaties te buigen over deze beleidsuitgangspunten voor 1977 en zo snel mogelijk aan de Stisa kenbaar te maken of men in principe met deze lijn kan instemmen. Er is een beetje haast bij, omdat op 1 januari de administratieve samenwerking verzekerd moet zijn, wanneer de experimentele samenwerking tussen Stisa, Stichting ??- De Carmina Burana is een szen-ische cantate of oratorium, waar toneel en dans bijgedacht moeten worden. Carl Orff betrok de tekst uit een verzameling studentenliederen uit de 12de en 13de eeuw, waarvan de muziek niet te ontcij feren is gebleken. In de Carmina Burana beluistert men genoegens, wisselvallighe den en het noodlot der liefde, in een vaak ontroerende lyriek. Het oratorium is oorspronkelijk geschreven voor 3 so listen, Koor en arkest. In de beleidspunten voor 1977, die het bestuur op d eze vergadering aan de leden had aangeboden ter discussie, was naast het opzetten van een samenwer kingsverband met ingang van 1 januari, samen werken in Zeewijk als tweede genoemd. Aan het tot stand brengen van activiteiten en uitbouwen van bestaande activiteiten wil het Dagelijks Bestuur van de Stisa de hoogste prioriteit geven. Men denkt, dat er in Zeewijk wel iets tot stand kan komen door: aandacht van de kant van de scholen voor de ontwik keling in de wijk en mogelijk open staan voor activiteiten buiten schooltijd; het betrekken van ouders en andere wijkbewoners bij de activiteiten op school; het opzetten van meer verschil lende buurtgerichte activiteiten naast de activiteiten, die al plaatshebben in het Dienstencentrum; samenspraak tussen degenen, die betrokken zijn bij de peu terspeelzaal, de bibliotheek, de scholen, het dienstencentrum en verdere dienst verlening in de wijk en als laatste punt: de* beschikking krijgen over de benodig de accommodaties. Op deze wijze wil de Stisa bij het werken in Zeewijk helpen, maar voorop moet staan, dat de inbreng en verantwoordelijkheid van de bewo ners zelf daarbij het uitgangspunt moet zijn. dat nou ook?” mis je des te pijnlijker de voltreffer, de puntgave grap die de grootmeester van het Nederlandse caba ret daar steevast op laat volgen. Voorts zijn de tekstuele bijdragen aan het pro gramma nogal lang uitgesponnen: ner gens werkelijk vervelend, maar over het geheel genomen vaak overbodig. Long en zijn vrouwelijke partner worstelden er af ten toe stevig mee. Vond ik de gesproken onderdelen niet de meest geslaagde elementen van „en dat is twee”, uitstekend was het tweetal daarentegen weer op dreef in de gezon gen nummers. Nelleke Burg ontpopte zich daarin verrassend genoeg a Is de evenknie van specialist Robert Long. Dit kwam o nder meer tot uiting in het chanson, waarin zij samen met Long op aangrijpende wijze de problematiek van de gehuwde homofiel v ertolkt. Dat zij daarnaast i n staat is haar expressieve kwaliteiten ten volle te benutten, be wijst wel hoe veelzijdig haar talent is. Robert Long op zijn beurt imponeerde met een lied als „Thorbeckeplein”, waar mee hij het thema homfilie bij z’n toeschouwers introduceert. WIJK AAN ZEE. De raadscommis sie voor beroep- en bezwaarschriften is niet tot een eensluidende conclusie geko men inzake het bezwaar van de heren J. P. en J. B. Schoos tegen het maximum tarief van 650 voor de huur van strandhuisjes. De commissie adviseert het college, dat de gemeenteraad maar in deze zaak moet beslissen. De Provinciale Raad vindt dat er moet worden gewacht op het rapport dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen uit zal brengen over de ziekenhuissitua tie in Kennemerland. Als daaruit blijkt dat in de IJmond ziekenhuiscapaciteit van voldoende omvang vrij zou komen is het beter te onderzoeken of deze ruimte kan worden gebruikt om het verpleeghuis te huisvesten. Twijfels bestaan er ook over de juist heid van de gekozen plaats in Bever wijk, waar de grond tachtig gulden per vierkante meter moet kosten. De stich ting heeft optie op een terrein van 22.540 vierkante meter. Van dit gebied mag maximaal veertig percent worden bebouwd. Vandaar dat de Raad meent dat, als er in een of ander ziekenhuis geen ruimte vrijkomt, moet worden be keken of het gecombineerde verpleeg huis een plaats kan vinden op het ter rein dat in 1978 vrijkomt bij het Sint Jozefziekenhuis in Heemskerk. Mr. Van Dijck van de Raad heeft hierover con tact gehad met het bestuur van de stichting en daar bleek men wel oren te hebben naar dit voorstel. De gemeente Velsen had zelf de Stisa verzocht om een advies over de bouw van een bowlingbaan in Zeewijk, waar voor ruimte is op de hoek van de Plantenweg en de Bellatrixstraat. Een particulier wil hier graag zo’n baan beginnen. Mevrouw Nijdam wees erop, dat de voormalige „initiatiefgroep Zee wijk al vier jaar geleden heeft gesteld, dat er niets tegen een bowlingbaan is als er maar ruimte overblijft voor buurtac- tiviteiten. Voor de bouw van het verpleeghuis verleende de staatssecretaris in juli 1974 in beginsel medewerking. Dit gebeurde onder de voorwaarde dat na gereedko men van het verpleeghuis, de verpleeg huizen Zeevanc in Wijk aan Zee (108 bedden) en St. Jozeph in Heemskerk (70 bedden) zouden worden gesloten. De stichtingen die deze twee verpleeghuizen beheren zijn in 1973 opgegaan in de stichting Heemswijk.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7