Aanzien Berghuisstraat ingrijpend gewijzigd Heemskerk acht hulp aan Lichtboei uitgesloten i Uniek dierenboek voor nieuwe Amro spaarders. zit' Spinnekind wacht op telefoon van moeder. ati Geen ruimte voor initiatieven in Heemskerk Andere bestemming lege scholen 'l een deskundig drukwerk- advies? HR-w TAAK VOOR HET RIJK TONEELAVOND 8 Twintig mille voor politiebureau GAAT NIET DOOR JEUGDDIENST 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 6 DINSDAG 9 NOVEMBER COLLEGE PRESENTEERT VERBETERINGSVOORSTEL (Van een onzer verslaggeefsters) Bibliotheek Sober Meer en minder HEEMSKERK In de ruim zeventig pagina’s tellende toelichting op de gemeentebegroting voor 1977 wordt op nauwelijks één bladzijde aan dacht besteed aan hét culturele beleid en dan nog in wat nietszeggende zinnetjes. Het zou dan ook wat overdreven zijn om te stellen, dat er van het ge meentebestuur een geweldige stimulans uitgaat om het culturele leven hier wat op gang te brengen. Niettemin staat er voor 1977 in totaal 2.872.000,op de begroting voor cultuur en recreatie, maar daar moet al aan netto-kosten voor de ge meente 1.475.042,— voor de sport worden afgetrokken en aan subsidies 426.227,(inclusief kapitaallasten) voor de bibliotheek en 404.348, voor de volksmuziekschool. De webdraden fungeren niet slechts als vangapparaat, maar doen tevens dienst als een soort van telefoondraden, waarover verschillende berichten kunnen worden meegedeeld en ontvangen Dit is één van de wonder baarlijke feilen uil hel nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier lot dier” heet’t. 120 Pagina’s feiten en 60 schitterende kleurenfoto’s over een uniek onderwerp: j de „talen” in het dierenrijk. I De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. f Dierenkenner Prof. Dr. r Anthonie Stolk heeft er begrijpelijke mensentaal van gemaakt en geeft boeiende k uitleg. U krijgt deze verrukkelijke uitgave - zolang de 1 voorraad strekt - voor één I tientje als u nu een spaar- rekening opent. En de Amro stort op elke nieuwe rekening ook nog ’ns f 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van 2 november tot 4 december. boek< folied offse' klein-offset uk ik wat I rland cht/ terMeer Da Is een s,een ieuwe jeling xtiel. Nu bij elke Amro Bank. drukkerij schmitz bv Rode streep - llektie rt vrien- i, nti- Onduidelijk f rfw iSt «Bi I WEINIG STIMULANS VOOR CULTURELE ACTIVITEIT (Van een onzer verslaggeefsters) Ti (ADVERTENTIE) overheid (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) X Anderhalf miljoen I, eena 737.' onderwijs voor arij’. werkende 9 P s k- US: aliteit veel cht. (otterdam, gveld. laai. dus en Om financiële redenen bleek dit plan in z’n totaliteit niet haalbaar. Er kwam een compromis uit de bus, dat voorziet in de aanleg van 26 parkeerplaatsen in de Berghuisstraat en nog eens tien vak ken in het aansluitende gedeelte van de Oostertuinen. Voorts zijn de hoge bomen in het nieuwe ontwerp zo veel mogelijk gehandhaafd. Waar nodig worden nog ar, :erk. telefoon 0 25W- 2 3207 /vijkerstraatweg 160 velsen noord BEVERWIJK. In het politiebureau aan de Breestraat moeten enkele voor zieningen worden getroffen. B. en W. willen hiervoor een krediet van twintig mille beschikbaar stellen. In het politie- bureau ontbeekt thans een kamer waar een arts zijn werkzaamheden kan ver richten en tevens eerste hulp kan wor den verleend. Er is een niet meer in gebruik zijnde keuken, die voor dit doel kan worden verbouwd. De kosten wor den geraamd op 14.155. Het schilderen- behangen van de kamers van de afdelin gen kinderpolitie en verkeer en het be kleden van de gangvloer naar de afde ling verkeer gaat ongeveer 6000 kosten. BEVERWIJK. De werkgroep Be jaardenzorg van de St. Agatha-parochie iaat weten, dat de toneelavond van KDO in de grote zaal van Lommerlust op woensdagavond 10 novemver niet door gaat. De bedoeling is alle leerlingen in één gebouw onder te brengen. Dat kan door het veranderen van de aula in twee leslokalen en het overkappen van de pa tio tot een gemeenschapsruimte. „Maar”, zo stelt de wethouder voor culturele zaken, mevrouw J. H. Wervel- de-Wagenaar, „die werkgroep jazz dien de vorig jaar een begroting in van f 11.000 en nu van 16.000. De groep krijgt wel meer, maar die stijging in een jaar is te groot, afgemeten naar het algemene slagingspercentage van de tota le gemeentebegroting”. Zij rekent voor, dat ook het Assumburgtheater wel meer krijgt, maar slechts ongeveer de helft van wat men meer heeft gevraagd dan vorig jaar. Wat de bibliotheek betreft constateren B. en W. met teleurstelling, dat, hoewel de wet op het openbaar bibliotheekwerk inmiiddels ruim een jaar in werking is, het door het "nog ontbreken van een groot aantal uitvoeringsmaatregelen van ministeriële zijde niet duidelijk is, in Welke mate dit werk aich verder zal kunnen ontwikkelen. de verenigingen voor kunstbeoefening, zang-, toneelverenigingen Bij de Gemeenschapsraad naast, maar toch een beetje in het gebouw „De Jans- heeren” zal nog heel wat worden af- anderssoortige groenvoorzieningen aange legd. Wat de herstrating betreft zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van het al aanwezige materiaal gepraat over het culturele beleid van de gemeente en met name over de verdeling van het tekort. De kosten van dit versoberde verbete- (waarmee de werkgroep zich wel kan verenigen) worden Volgens mevrouw Vervelde zit de eni ge oplossing in onderlinge verschuivin gen en een verhoging van de eigen inkomsten. Daarbij tekent zij aan, dat in de Velser Schouwburg ook voor sommi ge voorstellingen grif 18 voor een plaats wordt betaald en dat het voor de betreffende groeperingen niet meer mo gelijk zal zijn toegangsprijzen te heffen die de prijs van een bioscoopkaartje niet oi nauwelijks te boven gaan. BEVERWIJK. De verbetering van het woonklimaat in de Berghuisstraat gaat de gemeente Beverwijk ruim f 105.000 kosten. Van dit geld wordt een groenvoorziening aangelegd, wordt het wegdek herstraat tot voetgangersgebied en worden in totaal zesendertig parkeer plaatsen gerealiseerd. Het initiatief tot de verbetering vtn de Berghuisstraat werd twee jaar gele den door de bewoners zelf genomen. Egn werkgroep inventariseerde het wensen pakket, dat neerkwam op een verande ring van de straat tot voetgangersgebied, de aanleg van 41 parkeervakken, het aanbrengen van aangepaste straatver lichting en verkeersdrempels, het invoe ren van éénrichtingsverkeer en de ver vanging van de (hoge)boombeplanting door wat lagere groenvoorzieningen. Hoewel het college bij de presentatie van het reconstructieplan aan de raad stelt, nuttige ervaringen te hebben opge daan met het overleg met de bewoners- we'rkgroep, wijst men er nog eens na drukkelijk op dat, gezien de zeer be perkte financiële middelen, vergelijkbare ingrijpende wijzigingen slechts onder zeer bijzondere omstandigheden kunnen plaatsvinden”. Waarmee men de bevol king maar wil zeggen, dat straatverbete- rlngen als nu voor de Berghuisstraat uitgedacht, tot de hoge uitzonderingen gaan behoren. Aan de bevordering van het cultureel welzijn wordt volgens de toelichtingsno- ta „het -nodige gedaan door groeperingen, die met uitvoerende steun van de Ge- meenschaprsraad zorgen voor diverse culturele evenementen in de gemeente. Mede door de financiële omstandigheden van de gemeente is het noodzakelijk de geldelijke steun hiervoor te gaan regule ren. Door middel van het cultureel be raad zal in nauw overleg met de betrok ken groeperingen worden gezocht naar mogelijkheden om het verzorgen van culturele gebeurtenissen in de gemeente op een aanvaardbaar en verantwoord peil te houden”, aldus de nota. En waar we dan nieuwsgierig na-ar blijven is wat de gemeente onder een aanvaardbaar en verantwoord peil verstaat- Wat bekend is al geworden, dat, hoe dan ook. groeperingen als het Assum burgtheater, de werkgroep Jazz en de werkgroep Muziek als gevolg van de bezuinigingen ernstig zijn gehandicapt in de uitvoering van hun programma’s. Ook de Volksmuziekschool moet bezui nigen. Volgens mevrouw Vervelde wordt in overleg met het bestuur nog gezocht naar oplossingen die met het oog op de gemeentelijke financiële mogelijkheden aanvaardbaar zijn. „Er kunnen verschillen van inzicht zijn Zo'n zinnetje is dan zo lekker- nietszeggend, want wat de lezer van de toelichting op de begroting zou willen weten is of er verschillen van inzicht zijn en wat dan wel het inzicht van het gemeentebestuur is, of nog liever het „gezicht” van de gemeente. BEVERWIJK. In de Middelaars kerk wordt zondag aanstaande een jeugddienst gehouden, waarin het Hil- versumse jeugdkoor Chavarim optreedt. Het thema van deze dienst is: „Als je gelooft, hoe moet je er dan voor uitko men?”. Wethouder A. F. M. van Herpen, die de culturele portefeuille aan mevrouw Vervelde heeft overgedaan na de laatste gemeenteraadsverkiezingen, valt haar bij en merkt op, dat ook afgemeten moet worden hoeveel mensen van bepaalde voorzieningen profiteren. Als het ora kleine groepen gaat zou bezien moeten worden of het dan verantwoord is er veel geld in te stoppen. Tentoonstellings- beleid, gemeentelijke kunstaankopen- en dergelijke zijn onderwerpen die in de nota van toelichting op de begroting niet ter sprake komen in het korte hoofdstuk cultuur. In dit gevelornament worden in de muur van de nijverheidsschool aan de Van Riemsdijklaan onderwijssymbolen vervat in een gestyleerde bloem. B. en W. zitten voor het blok, dat er op de totale gemeentelijke begroting nogal ingrijpend moet worden bezuinigd, omdat de gemeentelijke belastingen niet verder mogen worden verhoogd en de rijksuitkeringen aan de gemeente te weinig omhoog gaan om de inflatie als gevolg van prijs- en onkostenstij gingen op te vangen. Het college stelt, dat er zo eerlijk mogelijk getracht is, die bezuini ging over de verschillende hoofdstuken van de begroting, dus over de verschil lende sectoren van gemeentelijke zorg, te verdelen. Het college stelt verder, dat iedereen wel meer krijgt, maar minder dan nodig is. Zo rekent men voor, dat de Gemeen schapsraad als paraplu boven het maat schappelijk en cultureel welzijn in het jaar 1975 van de gemeente ontving I 192.000. in 1976 ƒ213.500 en voor/het komende jaar is er 240.000 op de begroting verhoogd van f 213.500 naar Gemeenschapsraad had evenwel de eigen begroting verhoogd van 213.500 naar ƒ286.000 Dit alles buiten de rijkssubsi- die om. dus zuiver ten laste van de gemeente. Op die begroting komt men dus 286.000 min 240.000 is 46.000 tekort, ondanks een vermeerdering aan gemeentelijke inkomsten van 26.500. Aan de Gemeenschapsraad en het cultu reel beraad wordt min of meer overge laten hoe men dit tekort over de ver schillende secties en onder de paraplu van de Gemeenschapsraad groeperingen wil verdelen. B. en W. zien ook wel dat bijvoor beeld het Assumburgtheater en de werkgroep jazz in moeilijkheden komen. ringsplan overigens geraamd op 105.600. Daar door de raad al een bedrag van f 85.000 was gereser veerd dienen voor het restant nog dek- kingsmiddelen gevonden te worden B. en W. willen wat dit betreft rekening hou den met de bijdrage, die de bewoners van, de Berghuisstraat momenteel voor het- tuinonderhoud betalen en die zij bereid zijn te blijven voldoen. De speeltuinen krijgen 73.539 en de sociaal-culturele verenigingen 29.785. Tot deze laatste rekent men de vrouwen organisaties en amateuristische muziek-, dergelijke. Wat er precies voor „recreatie” wordt uitgetroken wordt uit de toelichting op de begroting niet duidelijk. Aan de Gemeenschapsraad wordt een belangrijke taak toegewezen in het be vorderen van het cultureel welzijn van de Heemskerkse bevolking, hoewel in de toelichting op de begroting dit ook een taak van de gemeentelijke wordt genoemd. Daarover valt ,dan verder in de toe lichting te lezen: „De Gemeenschapsraad en de gemeentelijke oyeirheid kunnen daarbij van inzicht verschillen omtrent de wijze waarop in bepaalde gevallen aan de welzijnsbevordering moet worden gewerkt. Dit verschil van inzicht brengt beide partijen dan tot de noodzaak van voortdurende samenspraak en het geza menlijk zoeken naar oplossingen”. Het streven van B. en W. is er op gericht via de scholen niet alleen te zorgen voor intellectuele kennis maar ook voor het bevorderen van sociaal- culturele vaardigheden. Mogelijkheden V vit HEEMSKERK In de toelichting op de begroting constateren B. en W. dat het club- en buurthuiswerk in de ge meente Heemskerk in een aantal goede accommodaties uitstekend functioneert, maar dat helaas twee accomodaties zodanig zijn dat het werk zich niet behoorlijk kan ontplooien. Dat zijn hét buurthuis „d’Evelaer” in het duingebied en het buurthuis ,,De Lichtboei’, dat onder meer voor de wijken Oosterwijk en Zuidbroek moet funktioneren. B. en W. voegen daar aan toe: „Reali sering van accomodaties, <Ji€ over eenstemming met het werk nodig zijn, wordt verhinderd door bezuinigings maatregelen van het rijk. HoeWel er reeds op allerlei mogelijke wijzen bij het rijk op is aangedrongen om soelaas te bieden, ziet het er niet naar uit, dat dit spoedig het geval zal zijn”. De conclusie van het college is, dat het vanwege de financiële consequenties in feite uitgesloten is te achten, dat gemeentelijk kan worden gedaan wat het rijk zou moeten doen. In het kader van het club- en buurt huiswerk is te verwachten dat de rijks- subsidieregelingen worden omgezet in rijksbijdrageregelingen en tenslotte in een wettelijke bekostigingsregeling. In dit kader zullen hoogstwaarschijnlijk ook betrokken worden het vormings werk en de amateuristische kunstbeoefe ning. Het rijk zal dan de plaatselijke instellingen niet meer rechtstreeks sub sidiëren. maar de daarvoor beschikbare rijksgelden aan de gemeenten beschik baar stellen, die in nauw overleg met da instellingen de besteding van de gelden zullen moeten bepalen. Het gemeentelijk beleid zal er volgens B. en W. in het komende jaar op gericht zijn, passend op deze beleidsombuiging van het rijk te reageren. De gemeente Heemskerk heeft voor het bibliotheekwerk 426.227 aan subsi die op de begroting staan en zal. gezien de financiële positie, niets extra's voor de bibliotheek kunnen doen. Mevrouw Vervelde vreest, dat die geringe finan ciële ruimte van de bibliotheek ten koste zal gaan van het boekenbezit, omdat het aansehaffen van boeken een van de weinige posten is waarop kan worden bezuinigd. daartoe zoekt het college in samenwer king ,van het onderwijs met andere in- stellingen, zoals de muziekschool, het buurt- en clubhuiswerk en de biblio theek. MM HEEMSKERK. De onderwijsuitke- ringen van het rijk zijn ook in het komende jaar weer te laag om in te lopen op het tekort. Moest de gemeente Heemskerk in het vorige begrotingsjaar 1.111.000 op het onderwijs bijpassen, voor 1977 wordt een nadelig saldo ver wacht van f 1.461.000. Het ziet er naar uit, dat de integratie van het kleuteronderwijs en het lager onderwijs in één school voor basisonder wijs aan kinderen van vier tot twaalf jaar binnen afzienbare tijd wettelijk ge regeld zal zijn. Hoewel die integratie in Heemskerk al tamelijk ver is gevorderd is er toch meer zicht nodig op de in de toekomst noodzakelijke onderwijsvoor zieningen. Ei wordt op het ogenblik gewerkt aan een rapport. Niet uitgesloten wordt geacht, dat in de toekomst schoolgebouwen aan hun oorspronkelijke onderwijsbestemming zullen worden onttrokken. Bekeken wordt welke andere bestemming even tueel aan deze gebouwen kan worden gegeven. De planningcommissre houdt zich op het ogenblik in het bijzonder bezig met wat er op onderwijsgebied moet gebeu ren in de nieuwe wijk Meerestein. On derzocht wordt onder meer wat er in en/of b(j de openbare lagere school „Dc Branding” moet worden gedaan ten be hoeve van het kleuteronderwijs. In het algemeen achten B. en W. het thans beter enige voorzichtigheid te be trachten met gebouwvoorzieningen. Ur gent acht het college echter gemeen schapsruimten voor die scholen, die daarover nog piet kunnen beschikken. De gemeenschapsruimte bij de R.k. Leo- nardusschool is inmiddels vrijwil gerea liseerd. Het plan voor een gemeen schapsruimte voor de openbare school „De Zilvermeeuw” is in een zodanig stadium, dat het binnenkort ter goedkeu ring aan de rijksonderwijsinspect.ie kan worden aangeboden. Daarbij is tegelij kertijd de mogelijkheid aangegrepen om van deze school met de nabij gelegen kleuterschool ,,’t Meeuwennest” één scholengemeenschap te maken. De open bare Prof. Pr. H. Oldeweltschool telt de laatste jaren zoveel leerlingen, dat ook drie hulplokalen worden gebruikt. Aan gezien een leerlingenvermindering hier voorlopig jaiet te verwachten is, wordt thans een verbouwingsplan ontworpen. l MK $1 F’’?***

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9