TIEN ANTI-APARTHEIDSRESOLUTIES AANGENOMEN Falende V N Zwarte dominee weer geweerd uit kerk van Jimmy Carter 26 Rhodesië-overleg dreigt nu dood te bloeden In Tweede Kamer kritiek op personeelsbeleid Defensie Idtedmp Brutale ontvoering A W De DropkÖning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. „Blazer” 5 M v 4* Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBUD VOOR UMUDEN Eerste trein Amsterdamse metro Plaatselijk een bui AGENDA VVD wil inlichtingen over compensatie- uitkering Éw Aantal pagina’s vandaag: «u J Z' 1 I mnnnmimannmmwwnmn 11 nov.: LAMPIONS Brand-slang Weerrapporten 2 17 Strips 19 Kunst 20 Beurs Luidsprekers h pagina 9 18, 22, 24 I /dl k Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 NEW YORK (AFP, Reuter, ANP) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren 10 resoluties aangenomen die het apart- heidsbeleid van de Zuidafrikaanse regering krachtig veroordelen en op roepen tot het instellen van sancties tegen Pretoria. 8 OSi A* WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 7 Kantoor: Lange Nieuwstraat 42 7, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Z z J Z Z 11 n»y al IJmuider Courant Anton van Duinkerken: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman/Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd.,f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 Ct. Krachtige veroordeling van Zuid-Afrika door de VN een (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (Zie verder pagina 2). 70 4 17 Radio en tv 21 Economie 23, 25 Sport Gedempte Oude Gracht 97 -103 105 tel 32 40 50 van van In afwezigheid van de Zuidafrikaanse delegatie (foto rechts) heeft de algemene vergadering van de VN gisteren de anti-apartheidsresoluties aangenomen. Vóór de stemming protesteerde de Israëlische ambassadeur Chaim Herzog fel tegen één van de resoluties die zijn land speciaal veroordeelde wegens samenwerking met Zuid- Afrika. de was Tegen de domheid vechten de góden tevergeefs. A Ook eist de algemene vergadering in deze resolutie dat er onmiddellijk een einde komt aan alle vormen van militai re en nucleaire samenwerking met Zuid- Afrika. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk worden in de resolutie opgeroepen hun veto-recht niet meer te misbruiken om ,;het racistische regime van Zuid-Afrika te beschermen". Vol gens de algemene vergadering is het Zuidafrikaanse bewind onwettig en reeft het geen recht het Afrikaanse volk te vertegenwoordigen. Deze resolutie werd aangenomen met 100 stemmen voor, 11 tegen en 22 onthoudingen. DEN HAAG. In de Tweede Kamer is gisteren van vrijwel alle zijden kritiek geleverd op het personeelsbeleid van het ministerie van Defensie. Volgens ver scheidene sprekers worden veel bezuini gingen ai'gewenteld op het militaire per soneel. „Bezuinigingen mogen nooit een grondslag zijn voor het personeelsbe leid", zo zei de socialist De Vries. Deze verzette zich fel tegen de door staatssecretaris Van Lent ingevoerde vrijstelling voor kostwinners. Hij noemt dit een vorm van discriminatie tegeno ver de andere dienstplichtigen. De Vries DEN HAAG (ANP). Het WD-Ka- mer’id Rietkerk wil van minister Boers- ma (Sociale Zaken) nadere informatie over de compensatie-uitkering van 60,-. Morgen zal hij de minister hierover mondelinge vragen stellen. Het liberale Kamerlid wil weten wat de einduitkomsten van de maatregel zul len zijn bij verschillende inkomens en vraagt zich ondermeer af. hoe de rege ring zich in concreto de compensatie voorstelt. Volgens Rietkerk was deze „gecompli ceerde" maatregel niet nodig geweest als de btw-verhoging per 1 oktober tenmin ste toi 1 januari zou zijn uitgesteld. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond In een vierde resolutie stélt de alge mene vergadering dat de gewapende strijd tegen het Zuidafrikaanse regime het enig overgebleven alternatief is van „het onderdrukte Zuidafrikaanse volk om zijn wettelijke rechten te verkrij gen”. Daarnaast wordt in deze resolutie opnieuw bevestigd dat de bevrijdingsbe wegingen die erkend zijn door de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid, name- lijk het Afrikaanse Nationale Congres en het Panafrikaanse Congres, de enige authentieke vertegenwoordigers zijn van de meerderheid van het Zuidafrikaanse volk. (Van onze redactie bultepland) GENEVE. Engeland komt niet met nieuwe voorstellen om de conferentie over de onafhankelijkheid van Rhodesië weer op gang te brengen. De Engelse voorzitter van de conferentie, Ivor Richard, verklaarde na een bliksembezoek aan Londen geen nieuwe instructies te hebben ontvangen. Gespeculeerd wordt nu dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger naar Geneve zal reizen om de conferentie te „redden” en dat de Engelse regering om die reden een afwachtende houding inneemt. Twee van de vier zwarte nationalistische leiders Nederland heeft gisteren in de alge mene vergadering tegen het voorstel ge stemd, de Veiligheidsraad te verzoeken een dwingend wapenembargo tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Het onthield zich van stemming over het voorstel, de economische betrekkingen met Zuid-Af rika onmiddellijk te verbreken. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. Kaufmann, verklaarde dat Nederland er geenszins tegen gekant is, het bestaande, niet-dwlngende, wapenembargo om te De klanten in de dierenwin kel van de Amerikaanse plaats Longmont waren ongerust over de nare schroeilucht die zij ro ken, maar dat was niets vergele ken met de ontsteltenis die zich van reigenaar Richard Krüge meester maakte. Krüger had een briefje op zijn etalageruit ge plakt met: „Beloning voor de- geen die weet waar mijn 2,5 meter lange boa constrictor is”. Krüger keerde alles in zijn zaak indersteboveri na die brandlucht en Vond eindelijk zijn vermiste sloang, dood, rond het heetwater- apparaat geslingerd. „Hij is klaarblijkelijk in het weekeinde uit zijn kooi ontsnapt, op de warmte van de boiler afgekropen en heeft zichzelf geëlectrocu- teerd”, vertelde Krüger ontdaan. blijken geen nieuwe initiatieven van zijn superieuren te hebben meegekregen. Hij toonde zich nog ,steeds optimistisch over het doorgaan van de conferentie, al gaf hij toe dat het lage tempo van de onderhandelingen zijn verwachtingen had overtroffen. Moezorewa meende dat wanneer de partijen het niet eens kunnen worden over de onafhankelijkheidsdatum en dat zou de komende 48 uur moeten gebeuren de slotsom moet zijn: stoppen met onderhandelen en terug naar huis. Richard blijft erbij dat de conferentie die nog niet opnieuw is bijeengeroepen resultaten kan opleveren. in Van een mislukking kan niet worden gesproken, aldus Genève Joshoea Nkomo en bisschop Moezorewa, hebben Richard, al was het alleen maar omdat alle partijen duide- reeds verklaard dat alleen een Engels initiatief voor een lijk hebben gemaakt de problemen op vreedzame wijze te doorbraak kan zorgen. Ivor Richard liet echter duidelijk willen oplossen. I niimaptaslr spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs - vinyl wordt. De „blazer., die vooral nuttig is om in de herfst gevallen bladeren te verwijderen heeft een blaaskracht van jn. joer uur. King werd voor het eerst geweerd op 31 oktober, twee dagen voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Toen werd hem aangewreven dat hij stem ming wilde maken aan de vooravond van de verkiezingen. King werd nü verzocht de kerk te verlaten nadat hij gedurende een kwar tier naar de bediening des woords had- geluisterd. Hem werd onder ogen ge bracht dat de gemeente nog niet was geïntegreerd en dat er volgende zondag een stemming over zou worden gehou den. De toekomstige president Carter is zelf druk bezig zijn staf voor het Witte Huis samen te stellen en het is mogelijk dat reeds over een week de eerste be noemingen bekend kunnen worden ge maakt. Maar, aldus deelde de leider van zijn verkiezingscampagne. Hamilton Jor dan mee, pas tegen het einde van no vember kunnen de eerste berichten wor den verwacht over door Carter aan te stellen ministers. Wat. de staf van het Witte Huis be treft, zei een andere woordvoerder van Carter gisteren, zal een systeem worden gevolgd dat Carter ook toepaste toen hij gouveneur van Georgia was, namelijk dat van .de spaken van een wiel”. Hetgeen betekent dat een zeker aantal medewerkers op gelijke voet toegang tot de president zal kunnen hebben. Bepaalde Amerikaanse presidenten (waaronder Nixon) hadden een systeem gevolgd waarbij alle gegevens terecht kwamen bij een chef-staf die dan uit maakte welke functionaris de president Twee van de resoluties werden zonder stemming aangenomen. Een van deze besluiten roept de V.N-lidstaten op bij te dragen aan een speciaal fonds van de V-N. dat bedoeld is om humanitaire steun te verlenen aan slachtoffers van het apartheidsbeleid. In de tweede reso lutie verklaart de algemene vergadering zich solidair met de politieke gevange nen in Zuid-Afrika en wordt de onmid dellijke vrijlating van deze gevangenen geëist. Een derde resolutie, die met 110 tegen zes stemmen bij 25 onthoudingen werd aangenomen,veroordeelt de landen en bedrijven die nog steeds op economisch gebied samenwerken met Zuid-Afrika. Voorts wordt in deze resolutie geëist dat deze samenwerking onmiddellijk wordt verbroken. SOEST. Onder de ogen van ver bouwereerde buurtbewoners heeft een man vanmorgen een 34-jarige vrouw uit Baam op straat ontvoerd. De politie heeft de dader geïdentificeerd als een 32-jarige Marokkaan, die een verhouding heeft gehad met de vrouw van Italiaanse afkomst. De ontvoering gebeurde vanmorgen om kwart over tien in Soest. Buurtbewoners zagen hoe de vrouw, die op weg was naar naailes, door de Marokkaan in zijn auto werd gesleurd. Ondanks hevig ver zet werd zij de auto in getrokken voor dat iemand kans zag de gillende vrouw te hulp te komen. De Marokkaan is daar na met grote snelheid weggereden. De politiekorpsen in hei hele land kijken uit naar de grijze personenauto meet de ontvoerde vrouw De politie neemt aan dat de Marokkaan het ver breken van de verhouding door de Ita liaanse vrouw heeft willen wreken en haar daarom heeft ontvoerd. zetten in een dwingend. Maar het is voor Nederland „onaanvaardbaar” als West-Duitsland, Frankrijk, Israel, Japan, Engeland en Amerika ervan worden be schuldigd ’’traditionele bondgenoten van het racistisch regime” in Zuid-Afrika te zijn, medeverantwoordelijk voor apartheidspoltiek. Indien dit niet gebeurd, aldus dr. Kaufmann, zou Ne derland voor de resolutie hebben ge stemd. PLAINS (AFP) - De zwarte dominee Clennon King is voor de tweede keer geweerd uit de parochiekerk van geko zen Amerikaanse president James E. Carter in Plains in de staat Georgia. In de voorschriften van de Baptistenge meente van Plains staat dat de diensten niet openstaan voor negers en ijveraars voor burgerechten voor negers. De eerste trein voor de Amsterdamse metro, na aankomst vanmorgen uit Duitsland op het station Watergraafs meer in de hoofdstad. Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 5 gra den, maxima morgen ongeveer 11 graden. f f. verzette zich ook tegen de verlaging van dé dienstplichtige leeftijd. De PvdA- woordvoerder bepleitte daarentegen zelfs een rechtvaardiger dienstplicht, „door daarbij meer dienstplichtigen te betrek ken dan thans het geval is”. Volgens VVD-woordvoerder Keja heeft minister Vredeling zich weinig ge legen laten liggen aan het Georganiseerd Overleg. Diverse maatregelen zijn zonder overleg ingevoerd. Hij noemde het af schaffen van de gratis maaltijd en de inmiddels weer ingetrokken maatregelen ter beperking van het militair ceremo nieel. CDA-woordvoerder Wisselink (CHU)' sprak van „een hink-stap-sprong-beleid, hoofdzakelijk ingegeven door financiële overwegingen”. Ook hij had twijfels ten aanzien van de vrijstelling voor kost winners en de verlaging van de dienst plichtige leeftijd. Het nieuwste snufje schoon te maken is een in de VS ontwikkelde draagbare „blazer”. Het ap- paraat kreeg de naam „Echo” en is voorzien van een lichtgewicht njQtor <fie^^30l) De Verenigde Naties hebbeij in een plenaire vergadering op de meest ondub belzinnige manier het Zuidafrikaanse apartheidsregime veroordeeld door mid del van niet minder dan 10 resoluties, waaruit kan worden geconcludeerd dat de regering Vorster in een steeds neteli ger politieke positie wordt gemanoeu vreerd. Helaas moet daarbij worden ge constateerd dat de VN nog steeds niet in staat zijn gebleken tot een unaniem beleid in deze aangelegenheid, en dat de tegenstellingen binnen de volkenorgani satie door deze stroom van resoluties belangrijk zijn aangescherpt. Dat de overgrote meerderheid van de lidstaten zich achter de vernietigende resoluties heeft geschaard, betekent al lerminst dat deze resoluties een positie ve, constructieve oplossing voor het Af rikaanse vraagstuk inhouden. De ont houdingen en tegenstemmen, waarbij ook van Nederlandse kant, geven aan dat ondanks de vrijwel unanieme afkeu ring van het apartheidsbeleid van Vor ster grote verdeeldheid heerst ten aan zien van de vraag hoe het rechtsherstel de zwarte en gekleurde bevolking Zuid-Afrika het best kan worden bevorderd. Zoals de situatie nu is, en zoals ze ook uit de stemingen in de VN te voor schijn komt, marcheert de Zuidafrikaan se kwestie regelrecht naar een ver_ schrikelijke burgeroorlog. De VN heb ben opnieuw gefaald in hun eigenlijke doelstelling, namelijk het zoveel moge lijk bijdragen tot een vreedzame oplos sing van dreigende conflicten op de wereld. Ofschoon de Verenigde Staten van Amerika voortdurend (en soms terecht) worden beschuldigd van een machtspoli tiek ten bate van het super-kapitalisti- sche stelsel dat zich in de Amerikaanse democratie heeft genesteld, zijn het juist de Verenigde Staten geweest die door de onvermoeibare Kissinger de laatste jaren arbitrage op wereldschaal hebben bedre ven en niet zelden met succes. Als de een het niet doet, moet de ander het wel doen. Maar het zouden juist de Verenig de Naties moeten zijn, die deze bemidde ling op wereldniveau zouden moeten be oefenen, waarbij dan ook nog de garan tie zou kunnen worden geconstrueerd dat er bij die bemiddeling niet van machtspolitieke bedoelingen wordt uit gegaan. De VN echter zijn op dezelfde weg geraakt als de VS en andere grote mogendheden: de meerderheid in de VN bedrijft machtspolitiek door haar getal. Van werkelijke arbitrage met vre desdoeleinden is geen sprake. Anders zou uit de plenaire vergadering van de VN een dwingend advies te voorschijn heb ben moeten komen aan de Zuidafrikaan se regering en de verzetsorganisaties om een spoedige, afdoende procedure op gang te brengen tot rechtsbevestiging voor alle burgers van Zuid-Afrika, in clusief de blanke, opdat voorkomen zou kunnen worden dat slachtingen, terreur, moord en nieuw onrecht iri Afrika de plaats innemen van het oude zeer. ’4 om de straten t Z 3 -,x 4 - r» x z f Z

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1