AZ niet akkoord Sectiebestuur DE STAND met doelman dreigt met aftreden GOEDE PLOEG GAF BEST C.S. GEEN KANS SPOKIWH Volle Kuip Haiti wil Sanon terug SCHAKERS MISSEN EINDZEGE MET HALF PUNT VERSCHIL Kunstgebit net op tijd los OCITIZEN SP0RTIF1 Hooghoudt f Br I een miljoen gulden aan prijzen een miljoen gulden aan prijzen WW 'V I nMAMHKCvJR DONDERDAG 19 7 6 SPORT 1 1 NOVEMBER 26 z Kohn: geen bondscoach Hooghoud (Van onze speciale verslaggever) Tegen-Olympiade „Minder goede avond” i'M Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horioge: HAIFA „Het halve punt dat we op Amerika te kort komen, scheelt ons 1500 dollar de man”, verzuchtte Donner, nadat Frans Kuypers zijn marathonpartij remi se had gegeven en Nederland daar mee definitief een tweede plaats bereikt had bij de schaakolympiade in het Israëlische Haifa. 2000 dol lar was het bedrag dat een me- dailleverzamelaar geboden had voor de gouden medailles en 500 dollar voor de zilveren medaille. Een verschil van 1500 dollar dus. iü A I groep vier (Van onze sportredactie) Programma komende De opstellingen waren: (ADVERTENTIE J (ADVERTENTIE) Eindstand heren olympiade: Voorzichtige Belgen maakten Noordieren weer tot outsider Blanchflower slaagde er overigens niet in zijn teleurstelling te verbergen. In zijn analyse deed hij daardoor de \vaar- eigentijdse vorm- f 598,50 eigenlijk De zweminterland NederlandOost Duitsland gaat niet door. Scheidsrechter: Prokop (DDR), 45.000 toeschouwers. België Nederland Noord-lerland Ijsland 2 2 2 2 0 1 1 0 0 0 1 2 4 3 1 0 3-0 3-2 2-4 0-2 Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven 2 1 0 0 Timman stond aanvankelijk niet best, maar wist een moeilijk eindspel fraai te winnen, zodat het aankwam op de partij van Kuypers: al dinsdagavond was het duidelijk, dat er niet veel meer in zat dan remise, tenzij Kuypers grote risico’s zou nemen. Vanaf ’s morgens half tien tot ’s middags half drie bleef Kuypers manoeuvreren en voorzichtig schuiven, om af te wachten of Timman zou win nen. Toen dat het geval was en het zilver veilig was Engeland kwam te gen Oostenrijk niet verder dan 2,5-0,5 moest Kuypers dan toch maar het risi co van alles of niets nemen. Maar na 14 uur spelen en 110 zetten, met een bord vol stukken, besloot hij, enigszins tot teleurstelling van zijn ploeggenoten, re- De Noordierse coach Danny Blanch flower weigerde overigens de zwarte piet in handen van Best te spelen. „On danks alles heeft hij toch zijn best gedaan. Maar hij had het nu gewoon een stuk moeilijker tegen de vrij defen sief ingestelde Belgen. En verder kan elke speler wel eens een minder goede avond hebben. Het is natuurlijk jammer voor ons, dat Best die nu had”. zen Quartz rystrcn Alarm Met het aan banden leggen van Geor ge Best had België voor een groot deel de aanvalskraoht van de bezoekers ge nivelleerd. Niet alleen kwam de omstre den balgoochelaar zelf tot niet meer dan welgeteld één actie van betekenis zijn dreigend schot vier minuten voor het eindsignaal van de sterk leidende Oostduitse arbiter Adolf Prokop werd met moeite door doelman Christian Piot onschadelijk gemaakt maar doordat hij steeds meer op individueel succes ging jagen, ontmoedigde hij ook nog zijn collega-aanvallers. De bekwaam opere rende Belgische afweer, met laatste man Erwin van den Daele als uitblinker, had dan ook een vrij gemakkelijke avond. ROTTERDAM (ANP) Alle toe gangskaarten voor de competitietop- per tussen Feyenoord en Ajax zondag in Rotterdam waren woensdag al verkocht. Er kwamen nog veel meer aanvragen binnen waaraan niet meer kon worden voldaan. Dit betekent dat zondag 67.000 voetballiefhebbers de tribunes van de Kuip zullen bevol ken. België: Piot Gerets, Broos, Van den Daele en Renquin; Van der Eist, Coeck, Cou rant en Cools; Van Gooi en Lambert. De spits dreigde te stikken. Zijn medespeler^ probeerden het gebit uit zijn keel te trekken, hetgeen niet lukte. Daarop rende de trainer het veld in, die er wel in slaagde en aldus het leven van zijn productieve spitsspeler redde. De scheidsrechter vond het maar zo zo. Onmiddellijk nadat hij de trainer het veld in zag rennen, gaf hij hem een waarschuwing. Toen de coach zich daar niets van aantrok en verder ging met de verzorging van zijn spe ler, stuurde de arbiter hem terstond van het veld. ik voel daar echt niets voor. Niet alleen hebben wij bij Twente zelf moeilijkhe den genoeg, maar het is volgens mij ook nog een onmogelijke zaak voor welke trainer dan ook het Nederlands elftal er even bij te doen. Als trainer kun je echt geen twee heren tegelijk goed dienen. Een van beide, en meer waarschijnlijk nog allebei, zou daaronder lijden”. Wel kwam woensdagavond een trans fer tot stand tussen AZ’67 en Volendam. Hans Mol, tien jaar speler van AZ, gaat naar Volendam. Mol maakt zeer waar schijnlijk zondag a.s. al zijn debuut in Volendam tegen Fortuna SC uit. „Wij hebben een soepele regeling ge troffen met Volendam. Zo nodig kunnen we een doelman lenen van Volendam”, aldus AZ, dat zeer goede contacten heeft met de club uit het vissersdorp. 1. Verenigde Staten 37; 2. Nederland 361/!; 3. Engeland 35*/z; 4. Argentinië 33; 5. West-Duitsland 31; 6. Israel 29t/s; 7. Zwitserland 29; 8. Canada 28 Va; 9. Span je 28*/a; 10. Columbia 28. Voor de Nederlandse voetbalfan is het zeer verleidelijk te stellen dat de Noord ieren in het stadion van Standaard Luik een klasse minder speelden dan vorige maand in Rotterdam tegen Oranje. Daarmee worden de verdiensten van de Belgen beslist te kort gedaan. Waar de Nederlanders zich toen danig in de Brit ten verslikten, hadden de gewaarschuw de Belgen passende maatregelen getrof fen. Voeg daarbij het feit, dat het mid denveld van de gastheren veel beter speelde dan de Nederlandse middenlinie vorige maand en de Belgische zege, die met 2-0 nog te mager uitviel, is ver klaard. De Rotterdamse politie verwacht een complete chaos rond het stadion en hoopt dan ook dat een groot deel van het publiek gebruik zal maken van de openbare vervoermiddelen. Feyenoord-Ajax wordt vanaf half een voorafgegaan door een wedstrijd tussen de jeugdelftallen van de twee verenigingen. Kohn zelf daarover: „Ik ben nog niet benaderd, maar manager Ton van Dalen is al wel gevraagd hoe Twente tegenover een tijdelijk part-time dienstverband van mij bij de bond zou staan. Welnu. De (Britse oefenmeester ging gemaks halve voorbij aan de schijnbeweging van de voor FC Köln uitkomende rechter spits, die de oorzaak vormde van de valpartij van Jackson. Bovendien had hij geen oog voor de voorzet-op-maat, waaruit Raoul Lambert, zeven minuten na de hervatting, fraai inkopte en de Noordieren daarmee op een beslissende 2-0-achterstand zette. Tegen landen die aan de anti-Israëli- sche tegen-olymplade in Tripoli hebben deelgenomen, wilde EUwe geen sancties nemen. „Dat moet je doen als je de FIDE ,wil opblazen”, merkte hij op. En ook de Russen is hij zoveel mogelijk tegemoetgekomen, door de voorstellen tot wijziging van het reglement van het wereldkampioenschap, waar de Rus Karpov direct bij betrokken is, een jaar uit te stellen. Het blijft uiteraard af wachten of de loting Kortsnoi-Petrosjan voor de kwartfinales van het wereld kampioenschap zonder politieke strubbe lingen kan plaatsvinden. Petrosjan is uitgerekend de man geweest die namens Al in het eerste part hadden de gast heren die marge kunnen en moeten bewerkstelligen, maar ze lieten toen, net als na die tweede treffer, te veel moge lijkheden ongebruikt. En toen Roger van Gooi na een half uur uit een pass van middenvelder Francois van der Eist (on betwist de beste man van het veld) eindelijk de ban had gebroken, was de resterende tijd vóór het rustsignaal net niet meer toereikend om de Noordieren toen al tot een definitieve capitulatie te dwingen. Er was enige teleurstelling bij de Nederlandse ploeg, dat het goud net hun neus voorbij was gegaan, hoewel het op de laatste dag niet onverwachts kwam: nadat Amerika met 3,5 tegen 0,5 had gewonnen van Wales, moest Nederland met dezelfde cijfers winnen van Finland om gelijk te komen in punten en dan op matchpunten Amerika voor te blijven. Sosonko had dinsdagavond al vrij snel gewonnen, maar Ligterink kwam aan het derde bord niet verder dan remise. Zijn tegenstrever van woensdagavond, Guy Thijs, liet wat dat laatste punt betreft geen twijfel bestaan. Hij meende dat het succes vooral te danken was aan het sterke collectief. „Wij hebben goed gewerkt. Nee, we hebben beslist niet defensief gespeeld, maar we zijn wel wat voorzichtiger geweest dan de Neder landers. Je moet die Noordieren nu een maal niet de ruimte geven. Doe je dat wel, dan zijn ze aanvallend bijzonder gevaarlijk. Ze blijven namelijk constant proberen offensief te spelen. Ook van daag hebben ze zich nimmer voor het eigen doel ingegraven. Daardoor werd het ook een leuke wedstrijd”. Noord-lerland: Jennings Nichol, Hunter, Jackson en Rice (Nelson); Hamilton, Mclllroy, en Me Grath; Anderson, Me Creery en Best. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. (Van onze speciale verslaggever) LUIK Op de door Raymond Goethais achtergelaten puinhopen heeft de Belgische bondscoach Guy Thjjs in vrjj korte tijd de basis weten te leggen voor een nieuwe succesvolle formatie. Tegen de Noordieren gaven de Belgen in hun tweede WK- kwalificatiestryd op niet mis te verstane wjjze hun huidige visitekaartje af: 2-0 Met modern, op de aanval gericht voetbal werd de equipe van Danny Blanchflower, die vier weken geleden de voetbalwereld opschrikte met een zeer verdienstelijke bultverdeling (2-2) in de uitwedstrijd tegen vice-wereldkampioen Nederland, weer op zijn plaats gezet. Het team, dat met de terugkomst van George Best plotseling een hoofdrol leek te gaan vertolken in groep IV van de voorronde, is sinds woens dagavond weer een outsider geworden. Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie. Geeft kontinu de uren, minuten en sekonden. Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor s nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer geving, is een prijs van nog erg voordelig. Importeur J. Hart b.v- Postbus 41. Ouderkerk aid Amstel. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Een gevolg van een defensieve'aanpak, vond Blanchflower. „Ik had, als ik over zo’n team 'had kunnen beschikken, in ieder geval meer aanvallend gespeeld. Waarmee ik overigens niets af wil doen aan hun overwinning. Die was verdiend. Een vergelijking met Nederland? Indivi dueel zijn de Nederlanders beslist beter, maar daarmee zeg ik niet dat de ploeg ook beter is”. Maar juist omdat het team zo zwak was en daarom tegen alle andere zwakke broeders speelde, kreeg kapitein Hook, die net iets sterker was, de kans om uit te blinken en bijna nog Jan Timman van de troon te stoten. Was de olympiade een tweederangs toernooi door het wegblijven van de Oosteuropeanen? Een typisch Nederland se vraag, zegt Donner, nu Nederland het zo goed heeft gedaan. Maar natuurlijk is het wel een beetje een tweederangs toernooi geweest, voegt hij daar dema gogisch aan toe. En Jan Timman: „Op een olympiade als deze is er niet één niveau: er zijn bijzonder zwakke teams en sterke teams”. „Speel schaak, geen politiek”, was de leuze die de Israëli’s tevergeefs deze schaakolympiade probeerden mee te geven: het wegblijven van de Oosteu- ropese landen beheerste uiteraard de olympiade, en Euwe heeft als president van de FIDE al zijn diplomatieke gaven moeten tentoonspreiden om zijn FIDE bij elkaar te houden. De tijd is voorbij dat de FIDE ’n Europees onderonsje was: vooral door Euwes wereldreizen heeft de FIDE nu 97 leden, inclusief landen als Nepal, West-Papoea en Boeroendi. De Russen en de Libische tegen-olympiade dreigen deze VN-achtige organisatie te verstoren. Uitslagen eredivisie basketbal: Delta LloydRemington 83-98, DDRotter- damKinzo 74-86 en BC MarktPio neer Punch 81-111. Woensdagavond bevonden de ex-inte- rimbondscoach Jan Zwartkruis en ook bondsoefenmeester Arie de Vroet zich onder het publiek. Hun bevindingen zul len straks wel ter beschikking worden gesteld van de nieuwe (tijdelijk?) be windsman in Zeist. De aanwezigheid van Twente-trainer Spitz Kohn in Luik vormde trouwens al aanleiding tot spe culaties hierover. De individuele scores van de Neder landers: Jan Timman 81/» punten uit 11 partij en; Gert Ligterink 6'/s punten uit 9 partijen; Genna Sosonko 6 punten uit 8 partijen; Jan-Hein Donner 6 punten uit 9 partijen; Frans Kuijpers 5 punten uit 7 partijen; Hans Ree 4'/s punten uit 8 partijen. De topscorers aan de zes borden zijn: Eerste bord: Timman (Ned) 8*/a uit 11 77.3 procent; tweede bord: Sosonko (Ned) 6 uit 8 75.0 procent; Derde bord: Carrion (Dom. Repub.) 9 uit 11 81.8 procent; Vierde bord: Stean (Eng) 51/2 uit 8 68.8 procent; Eerste reserve: De Greiff (Col) 5’/s uit 7 87.6 proeeht; Tweede reserve: Commons (VST) T/t uit 9 83.3 procent. De persoonlijke resultaten van de da mes waren: Alexandra van der Mije 6 punten uit 10 partijen, Corrie Vreeken 5 uit 9, Erica Belle 4,5 uit 7 en Ada van der Giessen 6,5 uit 9. Laatstgenoemde won aan het reservebord de tweede prijs voor de beste persoonlijke resultaten. ZAANSTAD. De leiding van AZ’67 en de Zuidslavische doelman Meskovic zijn woensdagavond niet tot een akkoord gekomen. Eerst is de keeper van Hajduk Split uitgebreid getest in het AZ-stadion te Alkmaar, waar hij een prima indruk maakte. Tijdens de urenlange onderhan- delingen stelde Meskovic zeer hoge fi nanciële eisen. Om de rust in de AZ- selectie te bewaren, besloot de clublei ding hierop niet in te gaan. De Zuidsla- viër is dan ook onverrichterzake (en teleurgesteld) teruggekeerd. DEN HAAG (ANP) Het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft woensdag in een brief aan de betaalde clubs laten weten op 27 november tijdens de algemene vergadering van het betaald voetbal in Zeist te zullen aftreden wanneer een van de tegenkandidaten voor het bestuur wordt gekozen. Op de algemene vergadering zijn drie zittende bestuursleden te weten de heren Zwikstra, Zon en Kernkamp aftredend doch herkiesbaar. Vijf clubs Ajax, NAC, FC Den Haag, Wa- geningen en FC Vlaardingen hebben Henk Timman (penningmeester van Ajax), Jack van Zanten (oud-begelei- der van het Nederlands elftal) en Ben Hoppenbrouwer (voorzitter van de belangvereniging Scheidsrechters Betaald Voetbal) kandidaat gesteld voor een plaats in het bestuur van de sectie betaald voetbal. De kandidaatstelling van de heren Timman, Van Zanten en Hoppen brouwer door de vijf verenigingen, waarvan FC Vlaardingen zich overi gens heeft teruggetrokken, wordt door het sectie bestuur betaald voet bad opgevat als een motie van wan trouwen. „Dit is zuiver een motie van wantrouwen”, aldus Henk Zon, een van de volgens rooster aftredende bestuursleden. „Als de kandidaatstel ling van de heren Timman, Van Zan ten en Hoppenbrouwer op een gewo ne manier was gegaan dan was dat een normale zaak geweest. De onder grond is gewoon een motie van wan trouwen en dan kun je als bestuur niet blijven zitten. Daarom hebben wij bij onze vergadering dinsdag avond in Zeist dan ook besloten op te stappen wanneer een van de drie wordt gekozen”. Een radiostation op Haiti gaat voorop bij de actie om Sanon terug te halen. Een groot deel van de vijfentwintig duizend dollar, die de Belgische vereniging heeft gevraagd voor de „vrijlating” van Sanon voor de wedstrijd Cuba Haiti is reeds bijeengebracht. Het resterende ge deelte hoopt men vandaag nog rond te krijgen. Resultaten van de Engelse voetbal competitie: LeedsStoke 1-1, Manches ter UnitedSunderland 3-3. West Brom wich AlbionAston Villa 1-1 en Nor wichWest Ham United 1-1. Tom Okker won in de, tweede ronde van het tennistoernooi in Stockholm van de Zweed Norberg: 6-3, 7-5. Lutz verloor van Feaver en Riessen van Fibak. Con nors, Borg, Ramirez en Vilas zegevierden zonder problemen. Uitslagen van de Franse voetbal competitie: St. EtienneNice 2-0, Bastia Rennes 3-1, TroyesLyon 0-3, Nan tesBordeaux 2-0, LavalLens 1-3, Lil leAngers 0-1. Het Oostenrijkse voetbalelftal ver sloeg de Grieken op eigen terrein (in Kavala) met 3-0. Het Westduitse hockeyteam, op weg naar het toernooi in het Pakistaanse Lahore, triomfeerde in Colombo met 3-0 over Sri Lanka. Op het ijshockeytoemooi in Oslo verloor Nederland opnieuw van Noorwe gen, nu met 9-2. De Italiaanse bokser Scano behield zijn Europese titel in het weltergewicht via een zege op zijn landgenoot Boraccia. In Cagliari maakte de arbiter in de veertiende ronde een eind aan het onge lijke gevecht. De Belg Gerets (wit shirt) en de Ierse spits Trevor Anderson kijken, rechts op de voorgrond, waar de bal naar toe gaat. Voor de Noordieren liep het fout af. België klopte hen met 2-0. wedstrijden: 26.03.1977 België-Nederland, 11.06.1977 IJsland-Noord-Ierland, 31.08.1977 Ne- derland-IJsland, 04.09.1977 België-IJs- land, 21.09.1977 Noord lerland-IJs- land 12.10.1977 Noord lerland-Neder- land, 26.10.1977 Nederland-België, 16.11.1977 Noord lerland-België. Donner: „Dat scheelt ons 1500 dollar de man”. PORT AU PRINCE (AFP) Met het prestige-duel tegen Cuba in het vooruitzicht (op 28 november) is er op Haiti een beweging op gang geko men om middenvoor Emmanuel Sa non terug te halen. Deze soepele aanvaller, die bij het wereldkampi oenschap 1974 in West-Duitsland voor Haiti scoorde in de ontmoeting tegen Italië, staat momenteel onder con tract bij de Belgische vereniging Beerschot. De stand in groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1978 is: Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. POSADAS (ANP) Tijdens een voetbalwedstrijd in Posadas kopte de spits van een Argentijnse club een voorzet in het doel. Het was een fraaie kopbal, maar de spits was er niet gelukkig mee, want op het mo ment dat bij kopte, raakte zijn kunstgebit los en schoot in zyn keel. mise aan te bieden, liever dan verlies te riskeren. En zo stond de tweede plaats vast, terwijl Nederland drie ronden voor het einde nog een riante voorsprong van 2,5 punt had op de Amerikanen. „Misschien te veel in de roes geleefd dat we er al waren”, zei Hans Ree, die tegen West- Duitsland een noodlottige partij verloor. „Ik heb de schandelijkste partij van dit toernooi verloren,” zei Donner vol zelf beklag, doelend op een blunder die hem tegen Canada in de voorlaatste ronde verlies op heeft geleverd. Voor Jan Timman was er toch nog een troost: hij eindigde als sterkste spe ler van het toernooi, en scoorde het grootste aantal punten van alle eerste- bordspelers. Hij bleef daarmee net de schilderachtige „kapitein Hook” voor, de aanvoerder van de Maagdeneilanden, een van de zwakste teams van het toernooi. het Russische volk in de Russische schaakpers Kortsnoi heeft uitgescholden voor alles wat lelijk is. Óok het besluit van de FIDE om Zuid-Afrika weer toe te laten, zal in de nabije toekomst nog wel strubbelingen geven. De FIDE werd overtuigd van de goede bedoelingen van de Zuidafrikaanse schaakbond door een filmpje waarop zwarte en blanke schakers broederlijk tezamen speelden. Maar het schijnt dat niet alle schakers daardoor overtuigd zijn. Het zal ook in de toekomst niet meevallen om de politiek van de schaaksport te scheiden. heid geweld aan. „Ik had 2-1 of 1-0 een betere uitslag gevonden, een betere af spiegeling van de krachtsverhoudingen. Niet alleen hebben wij vooral vóór rust ook enkele goede kansen gehad, maar het tweede doelpunt van de Belgen was gewoon een gelukje. Doordat Jackson uitgleed, kon Van Gooi ongehinderd voorzetten”. M w s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27