Schade olieregen 5 miljoen CBS gaat winkeldiefstallen registreren en dan dit noq PPR tegen uitbreiding van ultra-centrifuge Demonstratie maatschappelijk werkers dump atoomafval Vanaf 1 januari 1977 Huisartsen zijn verontrust over JE si ri 2 raden”. Christie’s Naar Roemenië Hakenkruisen Zoute Rijn Ontploffing Heroine-dealer Lepel ingeslikt Parkeervergunningen Angola Ongewenst Iedere maand Noodlanding Staking Tl DONDERDAG 11 NOVEMBER 19 7 6BINNEN- EN BUITENLAND Vergiftigd Intern oplossen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat vanaf 1 januari 1977 winkeldiefstallen registreren om op die manier een juist beeld te kunnen krijgen van het werkelijk aantal gepleegde winkel diefstallen in ons land. Vorig jaar werd naar schatting voor bijna één miljard gulden aan goederen uit winkels gestolen. Omdat veel geval len niet ter kennis van de politie worden gebracht, ligt het werkelijk aantal winkeldiefstallen aanmerkelijk hoger dan de 25.000 aangiften die in 1975 bij de politie binnenkwamen. Geen namen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minister Vredeling van Defensie de regeling waarbij kostwinners worden vrijgesteld van militaire dienst, moet opschorten tot hij een afgeronde visie heeft over het hele dienstplichtbeleid. Een motie van de PPR - gesteund door PvdA, VVD, D’66 en DS’70 - waarin die wens wordt uitgesproken, werd gisteren door Vredeling „ernstig ont- Tevreden Adjudant Takenruil DEN HAAG (ANP) Als de ministerraad zich morgen zet aan de bespreking van de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek te Almelo, dan wordt van de kant van de PPR-ministers Trip (Wetenschapsbeleid) en Van Doorn (CRM) daartegen bezwaar gemaakt. Deze twee bewindslie den hebben dinsdagavond, met PPR-voorzitter De Gaay Fort man, premier Den Uyl op de hoogte gebracht van de bezwa ren. „In het gesprek heeft de PPR-top toegelicht, waarom zij tegen de uitbreiding is”, aldus dr De Gaay Fortman gisteravond. «rs I I t iUh] MINISTER VREDELING Honderden maatschappelijk werkers demonstreerden gisteren op het binnenhof tegen de ingestelde vacaturestop. het weer Vooruitzichten voor zaterdag. WEERRAPPORTEN Onbekenden hebben gisternacht op een joodse Begraafplaats in Krefeld grafste nen omgegooid en met hakenkruisen beklad De laatste vier weken is het zoutgehalte van de Rijn weer opgelopen. Bij Lobith zijn de laatste weken „flink hoge” concen traties gemeten. Per liter water kwamen concentraties voor van bijna 350 mg, ter wijl 150 tot 250 normaal genoemd wordt. Minister Van Agt van Justitie vertrekt morgen voor een bezoek van een week naar Roemenië. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van Van Agts Roemeense collega Nicolciociu. Bij een elektriciteitscentrale ten zuid oosten van Santo Domingo in de Domini caanse Republiek is gisteren een grote stoomketel ontploft, waardoor het groot ste deel van de elektriciteitsvoorziening van de hoofdstad is stilgelegd. Door de ontploffing ontstond eed grote brand. Het drugsteam van de Arnhemse politie heeft een 25-jarige man gearresteerd die ervan wordt verdacht te handelen in he roïne. Bij invallen in het Arnhemse Spij kerkwartier werden in totaal 13 mensen aangehouden, maar later weer op vrije voeten gesteld. In een van de woningen trof men enkele strips met heroïne aan. Een 28-jarige man die gevangen zat in een Groningse politiecel, moest vandaar uit ijlings naar het Academisch Zieken huis worden vervoerd omdat hij een lepel in had geslikt. B. en W. van Groningen streven naar een nieuw straf parkeerbeleid. Hele wij ken - met name tegen de binnenstad aan - zullen worden aangewezen als gebieden waarin niet meer geparkeerd mag wor den, tenzij men van de gemeente een ver gunning heeft gekregen. De bewoners van die wijken zullen in ieder geval een derge lijke ontheffing krijgen. Christie’s tweede veiling in Nederland van old timers en klassieke voertuigen zal op 23 november in het Nationaal Automu- seum te Leidschendam worden gehouden. Er zullen meer dan 50 auto’s worden geveild. Ondanks de felle strijd tussen de twee bevrijdingsbewegingen in Angola, de MPLA en de Unita, zal de voorgenomen viering van Angola’s eerste verjaardag toch doorgaan. Vandaag bestaat Angola een jaar als onafhankelijke volksrepu bliek. Geen regen van betekenis en iets minder zacht. In de motie van de PPR stelt opsteller Van Winkel dat het niet juist is een huwe lijk op oneigenlijke gronden te stimule- 8 16 20 18 14 22 24 23 0.1 0 5 1 0 0 0 o 3 5 3 0.4 6 6 3 3 6 1 0 0 2 0 1 9 0.4 53 0.6 1 0 83 1 7 1 6 0 0 11 11 3 Uit het CBS-onderzoek zou onder meer bekend moeten worden wat voor soort goederen worden gestolen, de prijs van de ontvreemde waar en de nationaliteit van de dief of dievegge. Voorts wordt de medewerkende warenhuizen gevraagd op te geven of aangifte bij de politie is gedaan, of bij aanhouding verzet is gepleegd en op welk tijdstip de diefstal plaatsvond. Een ander belangrijke uit komst die het onderzoek zou kunnen ople- In een brief aan de ministers van Econo mische Zaken en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wijzen zij op het gevaar van radio-actieve besmetting bij ongeval len of sabotage. Dat kan volgens de huis artsen gebeuren tijdens het dumpen of tijdens het vervoer van de afvalstoffen naar Pieterburen. De artsen zijn zowel bevreesd voor de stoffen die uit de opwerkingsfabriek komen als voor de besmette stoffen uit ziekenhuizen en labo ratoria. veren: wat is het aandeel van het winkel personeel zelf in het totale aantal dief stallen? Tijdends de demonstratie heeft de initi atiefgroep Stop de Vacaturestop plaats vervangend directeur maatschappelijke dienstverlening van CRM, E. van der Kooij, een manifest aangeboden. Daarin schrijft de initiatiefgroep, dat de vacatu restop voor het algemeen maatschappe lijk werk volstrekt onaanvaardbaar is. De vacaturestop is eenzijdig en zonder over leg met betrokkenen tot stand gekomen. Inmiddels heeft in het dorp, waar de put weer is afgesloten, het oorverdovende geraas waarmee de olienevel gepaard ging, plaatsgemaakt voor de bedrijvig heid van vier ploegen schoonmakers, in totaal 200 man. De reiniging van Schoone- beek wordt georganiseerd door de NAM en de gemeente Schoonebeek. Voor het karwei had de NAM ongeveer honderd offertes van schoonmaakbedrijven gekre gen. Vier daarvan zijn uitgekozen. een man of vrouw, welke leeftijdscatego rie springt er uit en wat voor een opleiding hebben de dieven en dieveggen genoten”, aldus Dickmann. Alle warenhuizen en grote textielzaken die bij het onderzoek in 1977 zijn betrok ken leveren iedere maand een overzicht van de diefstallen in. Daarbij wordt elke overtreding, wel of niet aan de politie doorgespeeld, gemeld. De groente in de „beregende” volkstui nen zal worden vernietigd en de gewassen waarvan de eetbare delen onder de grond groeien, zullen in een laboratorium op eetbaarheid voor vee worden onderzocht. Het Tweede-Kamerlid Terlouw (D’66) zal aan de ministers van Milieuhygiëne, van Economische Zaken en van Sociale Zaken vragen stellen over het ongeluk met de afsluiter. Volgens NAM-directeur Van Engelsho- ven vormt een „doodnormale menselijke fout” de oorzaak van de oliefrui. „Zoiets kan gewoon gebeuren. Dit is echter wel een goede, en vooral dure les voor ons geweest.” Alleen al het boren van een nieuwe put de defect geraakte wordt vandaag met beton afgesloten gaat een miljoen gulden kosten. het algemeen maatschappelijk werk op voor de fouten die CRM in zijn begroting heeft gemaakt. derd en daardoor zeer duur in het onder houd zijn. van jeeps, vrachtwagens en pantservoer tuigen. De Kamer had er nogmaals over geklaagd dat de huidige voertuigen verou- Een klein vliegtuigje met vier Engelsen aan boord heeft dezer dagen op een avond wegens benzinegebrek een noodlanding moeten maken in het rietmoeras van zui delijk Flevoland. Een van de inzittenden raakte licht gewond. De drie andere kwa men met de schrik vrij. De Rijkslucht vaartdienst heeft de zaak in onderzoek. nw wnw nw z nw z nw nnw wnw zzw w.st w.st nnw wzw z nw zzw zzw zzo ozo zzw w.st. w.st zw ono wnw w.st. zzw w n w ozo z zzo nnw z nno n o w.st. 11 13 13 13 13 11 12 13 11 13 9 18 17 11 13 12 11 11 5 16 10 8 8 9 11 18 17 13 17 7 12 7 8 7 4 8 6 7 7 8 8 -4 14 6 5 4 7 8 6 2 9 8 5 0 6 4 10 7 4 9 5 5 14 6 11 6 10 12 19 16 12 „Er is veel te weinig bekend over win keldiefstallen. Het ene onderzoek zegt dat er meer vrouwen bij een winkeldiefstal worden betrapt en het andere onderzoek geeft aan dat de mannen er uitspringen. We willen duidelijk alle facetten van de winkeldiefstallen op een rijtje zetten. In welke maanden wordt het meest gestolen, spelen de vakanties een rol, is de betrapte SCHOONEBEEK (ANP) De door een defecte afsluiter in een olieput ontstane regen van stoom, modder en olie heeft in de Drentse plaats Schoonebeek voor ongeveer vijf miljoen gulden schade aan gericht. Dit heeft een woordvoerder van de NAM, die zich aansprakelijk heeft gesteld, gisteren meegedeeld. GRONINGEN (ANP). Vijftien huis artsen uit Noordwest-Groningen hebben verklaard ongerust te zijn over de plan nen van de regering met betrekking tot het opslaan en verwerken van radio actief afval bij Pieterburen. De Nederlandse Spoorwegen hebben vanuit Italië de mededeling gekregen dat er waarschijnlijk vandaag bij de Italiaan se spoorwegen gestaakt zal worden. Vol gens een woordvoerder van de NS moeten reizigers naar Italië rekening houden met vertraging. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs, Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis Kamermeerderheid wil kostwinners De laatste weken zijn in Nederland vele tientallen koeien gestorven door nitraat- vergiftiging. Het nitraat zit in grote con centraties in het ruwvoer dat na de droge zomer nog op akkers en weiden is gegroeid. Het kon zich in de gewassen ophopen doordat er in de periode na de droogte veel is gemest en doordat de regen de groei versnelde. Het gras groeide zo snel dat het bij consumptie door vee nog geen volledige eiwitten, maar slechts eiwitten in opbouw - dus nitrieten of ni traten - bevatte. Volgens de initiatiefgroep Stop de Vacaturestop is er juist behoefte aan maatschappelijk werk, vooral omdat het aantal WAO’ers is gestegen tot 400.000 en er 250.000 mensen in de WW lopen. Boven dien melden steeds meer specifieke bevol kingsgroepen zich aan, zoals Surinamers, Plaatsvervangend directeur Van der Kooij is het hier niet mee eens. Volgens hem heeft staatssecretaris Meijer van CRM de algemeen maatschappelijk werk- (st)ers van tevoren ingelicht via de Joint. De Joint is de landelijke organisatie voor maatschappelijke dienstverlening. „Deze organisatie heeft niet met ons over een vacaturestop willen praten”, aldus Van der Kooij. regen regen regen regen motregen zw.bew regen regen geh.bew. regen onbew. zw bew. onbew. geh.bew. mist regen motregen regen geh.bew. zwbew. zw.bew. regen mist geh.bew. geh.bew. h.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. regen h.bew. zw.bew. motregen zw.bew. regen zw.bew. zw.bew. zw.bew. onbejv h.bew. „We weten op dit moment alleen dat het verlies als gevolg van winkeldiefstallen in 1975 ongeveer 605 miljoen gulden bedroeg. Dat bedrag is echter veel te laag In hun brief aan de ministers stellen de artsen dat de verwerkingsfabriek, die vlak bij de dumpplaats gebouwd moet worden, dezelfde gevaren oplevert en dan zelfs voor een wijdere omgeving. De huis artsen vrezen bovendien dat er sprake zal zijn van een toenemende psychische belasting van de bevolking in hun gebied. omdat veel bedrijven een winkeldiefstal intern oplossen. Kinderen krijgen bijvoor beeld vaak alleen maar een waarschu wing”, zegt een woordvoerder van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog étmaal 60 percent. Op korte termijn moet de regering beslissen, of zij medewerking wil verlenen aan de uitbreiding van de capaciteit van de fabriek in Almelo, opgezet in Nederlands-Duits-Britse samenwerking. De regio Twente drong aan op een positie ve beslissing, omdat er 2500 nieuwe arbeidsplaatsen in het verschiet liggen. Minister Lubbers van Economische Zaken deelde veertien dagen geleden, tij dens een mondeling overleg met de Tweede-Kamercommissies voor Econo mische Zaken, Buitenlandse Zaken en Kernenergie mee, dat voor de financie ring van de uitbreiding ƒ700 miljoen geleend moet worden, waarvoor het rijk garant dient te staan. Van belang is voorts, aldus de minister, dat Nederland door verdere medewerking aan het ultra centrifugeproject (het vervaardigen van verrijkt uranium) een greep zou houden op de technologie en de verspreiding ervan. De Tweede-Kamercommissies besloten, na het overleg, eerst de regeringsbeslis- sing af te wachten, alvorens met de betrokken ministers in het openbaar ver der te praten. Volgens een enkele jaren geleden gemaakte afspraak tussen rege ring en Kamer moet die beslissing in het parlement ter discussie gesteld worden. Ondertussen heeft de PPR openlijk van haar bezwaar melding gemaakt. „Wij gin gen niet voor niets naar premier Den Uyl”, zei De Gaay Fortman over het gesprek van hem en de beide PPR- bewindslieden met de minister-president. „Wij gingen praten omdat wij bezorgd zijn”. Bij de PPR heerst onzekerheid over het rendement van het geld, dat in het project gestopt wordt en over de veiligheid van het project bestaat beduchtheid. De maatregel is voornamelijk genomen uit bezuinigingsoverwegingen. Van veel zijden werd (ook indertijd al) kritiek uit geoefend op de maatregel. De socialist De Vries zei gisteren dat het onjuist is een personeelsbeleid te voeren alleen op grond van bezuinigingen. Hij zei verder dat veel jongelui zullen gaan trouwen om onder de dienst uit te komen. Volgens Vredeling zouden die huwelijken toch wel gesloten zijn. Hij gelooft niet in huwelij ken die alleen om vrijstelling van dienst worden gesloten. Het CBS zal twee mensen vrij maken die zich uitsluitend met de verwerking van de gegevens over winkeldiefstallen zullen bezighouden. Enkele honderden warenhuizen helpen het CBS aan de nodi ge gegevens. Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel leverde het initiatief tot het instellen van het onderzoek naar het jaar lijks stijgende aantal winkeldiefstallen. Volgens een woordvoerder van de lan delijke initiatiefgroep Stop de Vacature stop is de staatssecretaris van plan de vacaturestop niet slechts te laten gelden voor honderd formatieplaatsen, maar voor 250 tot 300. De demonstranten zeg gen dat een dergelijke maatregel van de staatssecretaris schadelijke gevolgen heeft voor het werk en de arbeidspositie van de werkers. Zij eisen dan ook dat de vacaturestop niet doorgaat en zij willen een wettelijke basis voor het welzijns werk. Mr. F. K. Dickmann, hoofd van de afde ling statistiek criminaliteit en rechtsple ging bij het CBS, zegt dat de namen van de betrapte dieven niet bekendgemaakt zullen worden door de bedrijven die aan het onderzoek meewerken. De bereidwil ligheid van de warenhuizen aan het onderzoek mee te werken is volgens Dick mann bijzonder groot. In 1978 worden ook supermarkten bij het onderzoek betrok ken, terwijl in een later stadium getracht wordt ook de kleine middenstanders in de statistieken pp te nemen. ren. Hij vreest ongewenste maatschappe lijke gevolgen. De tegenstanders wijzen ook op het discriminerende van de maat regel. Staatssecretaris Van Lent (personeels zaken) verklaarde zich gisteren tegen een motie van de WD’er Keja, die wil dat jongens die langer over hun voortgezette opleiding doen, meer uitstelmogelijkhe den krijgen. Keja wil dat jongens die b.v. na een mavo-opleiding een havo-opleiding volgen, ook nog gelegenheid krijgen om hbo te volgen. Over beide moties zou vanmiddag worden gestemd. Vredeling is gisteren vrijwel volledig tegemoet gekomen aan de eisen van de CDA-fracties. Hij beloofde, zich in het kabinet „sterk te zullen maken” voor de Bovendien heeft de vacaturestop, zo staat in het manifest, een dubbele bodem: onder het mom van bezuiniging wordt beleidsombuiging afgedwongen zonder verantwoording aan het parlement en „het veld”. Door de vacaturestop draait Op alle mogelijke manieren trachten warenhuizen de winkeldiefstal een reso luut halt toe te roepen. Met televisiecir- cuits, eigen bewakingsdiensten en extra controles bij personeelsuitgangen wordt al op grote schaal preventief opgetreden. De miljoenen verliezen die jaarlijks door de diefstallen en administratieve fouten (verkeerd aantippen op de kassa) ont staan worden voor een groot deel door de consument betaald. In de prijzen wordt reeds een bepaald verliespercentage als gevolg van een zogenaamde „lekkage” (diefstal en administratiefouten) ver werkt. gewenste volledige prijscompensatie voor Defensie. Ook zegde hij toe dat hij binnen enkele maanden een nota zal opstellen over de vervanging van de Neptunes van de marine. Dat had AR-woordvoerster mevrouw Van Leeuwen geëist. Mevrouw Van Leeuwen zei tevreden te zijn met Vredelings toezeggingen. „Ik heb misschien niet de hele hand gekregen, maar dit durf ik nog te verkopen”, zei ze. De „hele hand” was de 150 miljoen gulden die de CDA’ers voor Defensie hadden geëist. Nu heeft Vredeling beloofd op te komen voor totale prijscompensatie voor zijn departement, hetgeen een bedrag van ongeveer 140 miljoen zou kunnen ople veren. De prijscompensatie moet komen uit een pot van 1170 miljoen, die voor alle departementen bestemd is. PPR- woordvoerder Waltmans wees erop dat de prijzen volgend jaar wel zoveel kunnen stijgen dat niet alle departementen volle dige compensatie kunnen krijgen. De VVD’er Ploeg verweet het CDA niet hard genoeg te hebben vastgehouden aan Chilenen, buitenlandse werknemers en gehandicapten. Met ingang van 10 december is benoemd tot adjudant van prins Bern- hard de luitenant ter zee 1ste klasse R. Wolff. Hij volgt kapitein-luitenant ter zee J. Leeflang op, die met ingang van 10 december is benoemd tot adjudant in bij zondere dienst van koningin Juliana. Bewoners van Schoonebeek, waar twee dagen een olienevel op het dorp neerkwam, zijn met man en macht aan de grote schoonmaak begonnen. VRIJDAG 12 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 7.55 uur onder 16.53 uur Maan op 21 35 uur onder 12 10 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.30 uur en 18 45 uur Laagwater 2.13 uur en 14.28 uur niet meer vrijstellen van dienstplicht de 150 miljoen die in de aangenomen motie-Aantjes waren geëeist. Vredeling zegde de Kamer verder toe dat onderzocht zal worden welke concrete mogelijkheden er zijn voor vervanging van de Neptune. Als een van die mogelijk heden noemde hij takenruil met Groet- Brittannië. Half december zal staatssecre taris Stemerdink daartoe overleg gaan plegen in Londen. Vredeling, die vorige week van zijn par tijgenoot Dankert te horen kreeg dat hij te weinig doet aan het onderwerp taakverde ling, zei dat werkelijke samenwerking alleen mogelijk is als alle landen mee doen. Hij zei zich daarvoor steeds te heb ben ingezet. De minister van Defensie hield verder staande dat de Defensie de afgelopen jaren niet onevenredig heeft moeten bezuinigen. Tot slot deed Vredeling toezeggingen over de aanschaf van een nieuw anti tankwapen voor de middelbare afstand en voor mijnenlegappartuur. Staatssecre taris Stemerdink beloofde vernieuwing DEN HAAG (ANP) Maatschappelijk werkers en werksters uit alle delen van het land demonstreerden gisterochtend op het Binnenhof in de Residentie tegen de vacaturestop die staatssecretaris Meij er van CRM wil doorvoeren. De naar schatting van de politie duizend demon stranten willen niet dat honderd arbeid splaatsen bij instellingen voor maat schappelijk werk worden opgegeven. c t* o -r. C g W 3 Q. g«i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2