E Veel Surinaamse gezinnen met leenbijstand verdwenen Groei waterrecreatie Pronk: „Meer ontwikkelingshulp is verontrustend via particuliere organisaties 1 MULTIBONT a MIMI Voor sleutelposten defensie en buitenlandse zaken Jordaners de straat op Resultaten Shell- groep in derde kwartaal minder De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Vrouw vier uur na ontvoering bevrijd Lang: Persianer pattes met otter kraag 995,- Let op het juiste nummer!!!^ t MONTEURS BESMET DOOR LOSRAKEN VAN ISOTOOP d 358 Staatssecretaris Meijer van CRM: 99 J ■Boiee Politieman bekende winkeldiefstal - w ROTTERDAM DONDERDAG 1 1 NOVEMBER 19 76 BINNEN- EN BUITENLAND 4 Enkele tonnen voor woninginrichting zoek 9 ‘fe Reiskosten voor 2 personen A NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN S vanechtheV binnen Nederland bij 4 bij iedere aankoop volledig betaald (ADVERTENTIE) Nyerere wil twee Britten in overgangsregering Rhodesië 4 (Van onze Haagse redactie) (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) moet (Van onze correspondent) (ADVERTENTIES) i Gespecialiseerd in grote maten t.m. 54. werd herdacht dat Rhode ll november 1965 eigen- het Verenigd Koninkrijk GtVLSIlCDSfDtKZ 7929 Reden van de actie is de bedreiging die de Jordaners voelen wat betreft het woonbeleid. Citaat uit de brief: „Welnu, mijnheer Samkalden, wij worden uit onze huizen gewerkt. Wij worden uit onze wijk} onze Jordaan verdreven. Wij worden heel officieel aangeschreven (be doeld wordt Bouw- en Woningtoezicht, red.) om voor die en die datum maar te vertrekken. De grond wordt onder onze voeten verkocht. Onze huizen worden opgekocht door speculanten en particu lieren. Van terugkeer in gerenoveerde of herbouwde huizen is geen sprake. Daar voor worden de huren expres te hoog opgedreven.’’ DEN HAAG. Het Centraal bureau voor de Opvang van Rijksgenoten heeft enkele tonnen leenbijstand verstrekt aan Surinaamse gezinnen, die op dit moment niet meer verblijven in de hen toegewe zen woningen. Voor het Centraal Bureau zijn ze „zoek”. Er wordt een onderzoek ingesteld. in het land eenguerrilla- wordt Karei Doormanstraat Tel.: 010-127546. Jonker Fransstraat 128 A Tel.: 010-138065. uil do uh se: scl zit be Di ov rei on j BONTMANTEL j tië cia da> ku vai vit dn me bei te wo nie dui ori kla bei w 1 CC e« fff vi hc vi v« 33 24 20 Ti J. oi Tanzania is een van de „frontlijnsta ten” rond Rhodesië, die de zwarte guer rillastrijd tegen het blanke minderheids- bewind onlangs opnieuw hun volle steun hebben toegezegd. „Ik vind dat Groot-Brittannië, als ko loniale mogendheid, tenminste de vitale portefeuilles van Defensie en Buiten landse Zaken in een Rhodesische over gangsregering voor zich dient te reserve ren”, zegt Nyerere tegen de „Guardian”. Nyerere is absoluut tegen het door de Britten goedgekeurde plan om het hoog ste gezag tijdens de interimperiode in handen te leggen van een „staatsraad” onder een blanke voorzitter. Behalve de twee ministers zou Londen voor de overgangsperiode volgens Nyere re ook een hoge commissaris, moeten leveren. Deze zou zich moeten „kwijten van de Britse verantwoordelijkheden” en erop toezien dat er op ordelijke wijze naar zelfstandigheid onder een meerder- heidsbewind wordt toegewerkt. LONDEN (AFP, UPI, Reuter) President Julius Nyerere van Tan zania vindt dat een Rhodesische overgangsregering tenminste twee Britse ministers op sleutelposten moet tellen. Nyerere zegt dat in een vandaag verschenen vraaggesprek met het Engelse dagblad de „Guardian”. aanhangers bijgewoond onafhankelijk- heidsbal waar sië zich op machtig uit losscheurde. UTRECHT De explosieve groei van de waterrecreatie moet aan banden worden gelegd, maar de minst draagkrachtigen mogen daar niet de dupe van worden. Dit heeft staatssecretaris Meyer van CRM gisteren gezegd bij de opening van de ANWB- recreatiestudiedag in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht. 4g* 'W: 'Sr-Ai. ■- Aan het begin van de avondvergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad, heeft een groep Jordaan-bewoners een „smeekbrief" aangeboden aan burge meester Samkalden, waarin deze wordt uitgenodigd binnenkort bij de Jordaners op de koffie te komen. AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel.: 020-62693 Open: maandag tm. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21.30 uur. Te bereiken met tram 1 en 2 ARNHEM |r j p van Muijlwijkstraat 60 Tel.: 085-42 29 70. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21 uur. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. SOEST. Vier uur nadat gisteren een 34-jarige in Baarn wonende Itali aanse vrouw door haar ex-vriend uit Naarden in een auto was gesleurd, kon de Soester politie de wagen waarin het tweetal zat opsporen. Zonder verzet te bieden gaf de man zich over, nadat zijn auto was klemgereden. De vrouw kon de wagen ongedeerd verlaten. In het voer tuig vond de politie een dolkmes dat echter niet gebruikt was. De man zag zijn daad overigens hele maal niet als een ontvoering. Hij had, zo verklaarde hij tegen de Soester recher che, de vrouw alleen maar in zijn auto meegenomen om rustig met haar te kunnen praten over de verkering die zij had uitgemaakt. DEN HAAG (ANP). De waardeda ling van het pond sterling aan het einde van het derde kwartaal en de toepassing van de thans in de Verenigde Staten geldende richtlijnen (fase 8) voor de omrekening van vreemde valuta’s geven een dusdanig vertekend beeld van de resultaten over het derde kwartaal, dat ondanks wezenlijke betere bedrijfsresul taten het nettoresultaat is gedaald. Dit deelde vandaag de NV Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij en de Shell Transport and Trading Compa ny Limited mee over de resultaten van de maatschappijen der Koninklijke-Shell Groep. Hun verhoudingen hierin zijn 60:40. Het nettoresultaat dat te verdelen is ingevolge de 60:40 overeenkomst is 185 miljoen pond sterling. In 1975 was dat 319. De cijfers over de eerste negen maanden zijn: 772 miljoen pond sterling, terwijl dat vorig jaar 697 miljoen pond was. Met 12 slagen van onafhankelijkheidsklok Ian Smith vandaag de 11e en mogelijk laatste verjaardag van zijn blanke min- derheidsbewind over het land ingeluid. Dat gebeurde op een door ongeveer 700 AMSTERDAM (ANP) Gisteravond is in Amsterdam een 39-jarige brigadier van politie in arrest gesteld wegens enkele winkeldiefstallen. De brigadier heeft deze bekend, aldus bevestigt de afdeling voorlichting van de hoofdstede lijke politie. De zaak kwam door oplet tendheid van een particuliere wandelaar in Leeuwarden aan het licht. Deze zag twee weken geleden op een parkeerter rein van een winkelcentrum aldaar een man „verdacht bij zijn auto manipuleren met kleding en de daarin nog aanwezige winkelhaakjes”. Hij nam het nummer van de auto op en gaf zijn verdenkingen door aan de politie in Leeuwarden. (Van»onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister drs. Jan Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat Nederland in het vervolg een groter deel van de gelden voor ontwikkelingshulp moet besteden via particuliere kanalen, zoals missie, zending en niet-religieus gebonden organisaties. Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer zei drs. Pronk gisteravond dat zijn ambtenaren bij de voorbereiding van de be groting voor 1978 al rekening zullen houden met deze nieuwe richtlijn, die al was aangekondigd in de nota bilaterale hulpverlening. KVP-Kamerlid Aarts. De minister ging niet in op de eis van de VVD’er Waal- kens, CHU-woordvoerder Van der Mei en enkele andere sprekers namens de Nyerere waarschuwt Smith dat de frontlijnstaten de consequenties zullen trekken uit verdere „daden van agres sie”, zoals de recente inval van het Rhodesische leger in Mozambique. Vol gens de Tanzaniaanse president stuurt Smith aan op een escalatie van de strijd met het oogmerk alsnog een Oost-West- confrontatie in zuidelijk Afrika te berei ken. Surinamers,die naar Nederland kwa men met onvoldoende middelen om hun toegewezen woning in te richten, kregen daarvoor geld op basis van leenbijstand van het Centraal Bureau. De bedragen varieerden van 1600 gulden voor een alleenstaande tot 9000 gulden of meer voor gezinnen met meerdere kinderen. Deze bedragen, die formeel worden be schouwd als schuld aan de staat, moeten worden terugbetaald. Medewerkers van het Centraal Bu reau, die voorheen belast waren met opvang van Surinamers in de centra en sinds enige tijd tot taak hebben te onderzoeken hoe de leefomstandigheden zijn van deze mensen na toewijzing van een woning, troffen een aantal gehuis veste gezinnen niet meer op de vastge stelde adressen aan. Uit eèn voorlopige schatting blijkt dat er rond 25 gezinnen verdwenen zijn. Waarschijnlijk zijn zij teruggekeerd naar Suriname. Directeur J. Breddels van het Centraal bureau in Den Haag zegt: „Sinds de oprichting van het bureau hebben wij zo'n 10.000 Surinamers aan een huis geholpen. Het is nu gebleken dat ruw geschat circa 2 percent van hen niet meer woont op de adressen, die in onze administratie voorkomen. Dat wil zeggen dat wij een 200 mensen uit het oog hebben verloren. Dat komt overeen met 25 gezinnen waaraan wij plusminus twee ton bijstand hebben verleend. Maar het zou best meer kunnen zijn. Dat gaan wij nu onderzoeken”. Het huidige botenbestand wordt ge schat op 135.000. Naar verwachting zal het aantal zeil- en motorboten in 1985 het kwart miljoen overschrijden. Daar staan 300.000 ha bevaarbaar water tegen over; deze oppervlakte zal nauwelijks toenemen. De heer Meijer wees erop, dat er nu al gebieden zjin die duidelijk tekenen van verzadiging vertonen: het Utrechts- Hollands plassengebied en het Friese merengebied. Hiervoor geldt dat een re geling van de waterrecreatie dringend noodzakelijk is, want aldus de staats secretaris de aantasting van milieu natuur en landschap gaan verontrusten de vormen aannemen. Ook de Biesbosch, noordwest Overijs sel en de Wadden zijn aan verzadiging toe. Als er kwalitatieve normen voor het gebruik van de watergebieden door de recreant worden gesteld, dan kan ons land tegen 1990 als „vol” worden be schouwd. Het verband tussen water- en ver- blijfsrecreatie is volgens de bewindsman duidelijk. Meer dan eenderde van alle Dit om de burgemeester in persoonlij ke gesprekken op de hoogte te stellen van „alle ellende en verdriet, die leven in de harten van ook uw Jordaners", aldus de brief. De actiegroep stelt zich voor, aanstaande of vólgende week za terdag de koffiemaaltijd met burgemees ter en buurtbewoners te houden. Minister Pronk kwam, door aan te kondigen dat meer nadruk zal worden gelegd op hulp via particuliere organisa ties, tegemoet aan opmerkingen van het kleinere partijen, die hadden gevraagd de hulp aan Cuba stop te zetten. Hij ontkende niet dat het regeringsbe leid in Cuba niet in alle opzichten de goedkeuring van de Nederlandse rege ring zou kunnen wegdragen, maar wilde de categorie mensen die profiteren van de Nederlandse hulp (boeren die dankzij Nederlandse bijstand medische hulp krijgen) niet vergeten. Bovendien meen de minister Pronk dat het goed is dat Nederland, net als Noorwegen en Zwe den, ernaar streeft Cuba uit zijn inter nationaal politiek isolement te halen. In het algemeen verzette de minister zich tegen het idee dat ontwikkelings hulp aan bijzondere concentratielanden, zoals Cuba, Jamaica, Zambia en Tunesië, goedkeuring zou inhouden van het regi me in die landen. De kritiek op de hulp aan Indonesië verwees minister Pronk naar een later debat, dat zal worden gevoerd naar aan leiding van een nota die over dit onder werp zal worden uitgebracht. Pronk maakte van de gelegenheid - de laatste maal dat hij als lid van het eerste kabinet-Den Uyl de begroting voor ontwikkelingssamenwerking verde digt - gebruik om een viertal uitgangs punten voor het beleid van zijn opvol ger vast te leggen. In een volgend kabinet moet het ont wikkelingsbeleid volgens drs. Pronk meer geïntegreerd zijn inhet totale kabinetsbeleid, met andere woorden: de minister voor ontwikkelingszèken moet ook zeggenschap krijgen over zaken die nu behoren tot het terrein van bijvoor beeld het ministerie van Economische Zaken of van Financiën, maar die toch te maken hebben met de verhouding tot de ontwikkelingslanden. de Rhodesische heeft premier I jas vir gel eer be: vei de: dot het gez vai de I jaa me tal ind ve om aar ver adt one ooi rin tris I ble gec zei: lijk ver Sp: die we' BONTMANTEL -- Terwijl ër oorlog woedt en er in Genève .gepraat over een machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid, verzekerde Smith zijn aanhang dat er tussen alle donkere wolken aan de Rhodesische he mel ook nog plekjes blauw te bespeuren zijn. Precies om middernacht luidde Smith de bronzen klok die als inscriptie voert „ik luid voor het recht, de bescha ving en het christendom”. ligplaatsen i s te vinden bij complexen voor verblijfsrecreatie. Steeds meer bo ten worden buiten havens langs de oe ver afgemeerd. Het dienst doen van de boot als tweede woonverblijf komt voor op te staan en niet meer het varen. De boot wordt een aantrekkelijk al ternatief voor de stacaravan. „Veel oe vers”, aldus Meijer, „fungeren als par keerplaats voor boten”. De kwaliteit en toegankelijkheid van de oevers gaan daardoor snel achteruit. Het waterrecreatiebeleid moet zich volgens Meijer richten op selectieve groei en op stabilisering en sanering. Er zijn nog mogelijkheden in „nieuwe” ge bieden, zoals het Deltagebied, de Rand meren, het Lauwersmeer, de grote rivie ren en misschien de grindgaten in Lim burg. En voor routegebonden recreatie- vaart natuurlijk het Ijsselmeer. Vaartuigenbelasting mag er nooit toe leiden, aldus Meijer, dat juist de minst draagkrachtigen onder de watersporters worden getroffen. De hoge prijzen van ligplaatsen werken belemmerend. Er zouden meer goedkope jachthavens moe ten komen om een eerlijker verdeling te krijgen. Binnen de bestaande jachtha vens zal een deel van de ligplaatsen moeten worden uitgegeven aan mensen die ter plaatse wonen. MAASBRACHT. Bij een ongeval met een isotoop die gebruikt werd voor het doorlichten van pijpen en ketels voor de nieuwe Clauscentrale van de PLEM in Maasbracht zijn dinsdag drie monteurs van Stork Hengelo blootge steld aan radioactieve straling. Een van de monteurs is nadat afwijkingen in zijn bloedsamenstelling waren geconsta teerd ter observatie in een ziekenhuis in Den Bosch opgenomen. De twee anderen hebben hun werk onmiddellijk kunnen hervatten. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt. Het ongeval gebeurde toen de Röntgen-Technische Dienst uit Rotter dam bezig was de lassen van pijpen en ketels door te lichten. Een van de mon teurs ontdekte na de lunch dat er iets makeerde aan de negatieven die tevoren waren gemaakt. Een onderzoek wees uit dat de isotoop op nog onverklaarbare wijze uit de beschermende omhulling was gevallen. Direct werd nagegaan welke personen in de buurt van de isotoop geweest waren terwijl deze onbeschermd was. Dat bleken drie mannen van Stork Hen gelo te zijn. Zij hadden zoveel gamma- straling opgelopen dat schadelijke ge volgen niet uitgesloten waren. Bij twee van hen bleek' dat niet het geval. De toestand van de derde, een personeelslid uit Zaltbommel, werd gisteren „redelijk goed” genoemd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4