Zorgwekkende situatie Heemsteedse architect J. J. Jongh Visscher meent: bij staalindustrie Popconcert in Witte Tejater C.R.M. gaat recreatieschap Spaarnewoude subsidiëren Burgerij moet ophouden verwilderde duiven te voederen DE ROOIJ Provinciaal Ziekenhuis kampt met te veel aanvragen Resultaten van ,,’t Karpertje” BONT KOPEN? 1 Vrouw aangereden door bromfietser NERTSSTAART HOED KADO FEEST AANBIEDING JAARVERSLAG: VAAK GROTE DRUK OP „VOORDEUR” AUTO GESTOLEN Faillissementen v -V 1 TH DONDERDAG 1 1 NOVEMBER 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN 5 Invloeden X 4 Bij aankoop van een BONTMANTEL een Dezê week nog onze hortjs hoariwi - (vervolg van pag. 1) (ADVERTENTIE) on SWRl MAVtN X (Van een onzer verslaggevers) gd (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) C] (Van een onzer verslaggevers) hun beklag en Overslageiland in zee vormt goed alternatief voor Voorhavenplan In een aantal punten wijst de heer Jongh Visscher op de bezwaren tegen een Voorhaven. Hij noemt achtereenvol gens de verzilting van het Noordzeeka- naal, het aantasten van de zoetwaterbel bij een te grote verdieping van de ha ven, de moeilijkheden bji het aanlopen van de haven met grote schepen, de aan tasting van het milieu, de kustlijn en het duin en het gevaar, dat er toch industrie vestiging bjj de Voorhaven komt. PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Verder is in 1975, ondanks het vrij kleine aantal in het ziekenhuis verpleeg de zwakzinnigen (ongeveer vijftig) on derzocht of voor deze zwakzinnigenver- pleging erkenning kan worden verkegen. Officiële erkenning van deze functie be tekent namelijk dat er meer personeel beschikbaar zou komen, zodat de kwali teit van de zorg kan worden verbeterd. ale diensten en bedrijven de 40-urige werkweek in te stellen. meer doen. De zaal van het Witte Tejater gaat zaterdagavond om half acht open. t- ik le le et ie ir g n n e T n ie ïh 3t harfsf/Me gezellig1 de de an zij ilp ri- at ië er n- d »r LS jr le ie et e- s- 1- (Van onze stadsredactie) HEEMSTEDE. Een 36-jarige vrouw uit Heemstede is donderdag aangereden door een 17-jarige bromfietser, eveneens uit Heemstede. De vrouw liep een her senschudding en een scheurtje in het schedeldak op. Zij is in het Diaconessen ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk ge beurde op het kruispunt Heemsteedse Dreef-Valkenburgerplein. De vrouw stak over. Zij zag de bromfietser niet. Deze remde krachtig, maar kon de vrouw niet ontwijken omdat hij in een slip raakte. schuldig blijven. Evenals op de vraag op welke wijze men deze toegezegde grati ficatie denkt te verrekenen als aan de verbindende voorwaarde (passeren van dividend) niet zal kunnen worden vol daan. „Daarover zal met de vakbonden overleg worden gepleegd”, merkte hij op. Diezelfde vakbonden hebben intussen laten weten bij een eventuele terugvor dering behoorlijk tegengas te zullen ge ven, Van de zijde van de gemeentereiniging wordt er op gewezen dat hiertegen zeker het een en ander kan worden onderno men, mits de burgerij zelf daaraan mee werkt. De bestrijding van het euvel kan zelfs op twee manieren geschieden. Allereerst moet men ophouden de die ren te voederen. Een van de belangrijk ste redenen waarom de duiven op de genoemde plaatsen zoveel zitten is het feit dat zij daar op de meest gemakke lijke manier aan hun kostje kunnen komen. Zij hebben het te goed bij de mensen, worden er overvloedig van al lerlei voedsel voorzien en hoeven dus hun natuur had moeten liggen in het niet meer zoals dat toch eigenlijk in vrije veld: duinen, weilanden en parken Staatssecretaris Meijer van C. R. M. kreeg na onderhandelingen met het mi nisterie van financiën het sein per brief op groen. Enkele dagen geleden is het secretariaat van het recreatieschap in oprichting van het besluit op de hoogte gesteld. „Dit betekent een aanzienlijke verlichting op financieel gebied”, aldus een woordvoerder van het recreatie schap. „We zijn er dan ook erg blij mee”. HAARLEM. Een garagehouder maakte dinsdag een vergeefse reis naar de Engelandlaan. Hij zou daar een auto, met een waarde van driehonderd gulden, ophalen. De verkoop ging niet door: de auto bleek al door onbekenden te zijn meegenomen. Architect Jongh Visscher is ervan uit gegaan, dat de duwvaart op het Amster- dam-Rijnkanaal rendabel gemaakt moet warden, zodat naar zijn mening wel overslagmogelijkheden bij IJmuiden ge realiseerd moeten worden, hoewel hij de Amsterdamse Voorhavenplannen ver werpt. Daarom is hij met het idee geko men een off-shore-haven in de Noordzee te bouwen, waar overslag mogeüjk is. Het idee om een industrie-eiland neer te leggen voor Zandvoort spreekt de architect helemaal niet aan. Hij heeft er met name bezwaar tegen om milieuver ontreiniging te creëren op open zee, terwijl er geen afname van de hinder op het vasteland tegenover staat. Bovendien wijst hij erop, dat het klimaat op zo’n eiland bar en boos zal zijn, zodat je zo min mogelijk mensen op een eiland in zee moet laten werken. Zijn ontworpen off-shore-eiland zal naast de schepelin gen slechts enkele kraandrijvers, vletter- lieden, havenarbeiders, mensen van het havenbeheer en operators voor de instal laties herbergen. Hét id^e van een in dustrie-eiland waar zo’n 25000 mensen werkzaam zouden zijn vindt de architect maar een planologisch indianenverhaal. Je zou deze mensen dagelijks met heli copters van en naar het eiland moeten vervoeren. Huisvesting voor 25000 gezin nen op zo’n eiland' is al even onmogelijk. Een tekening van het overslageiland in zee voor IJmuiden, zoals architect T. J. Jongh Visscher zich dat voorstelt. Aan de westzijde van het eiland de aanslui tingen 'Voor de oliepijpleiding en een kleine energiecentrale. Op de stompe kop van de haven ruimte voor een helicopterveld. haven niet al te duur hoeft te worden, omdat men gebruik kan maken van de diepte van 20 meter op het door hem bepaalde punt 25 kilometer ten westen van IJmuiden. Het eiland hoeft eigenlijk alleen maar een grote golfbreker te zijn, waarbinnen de overslag kan plaats heb ben. Voor de olie-overslag zal er een aansluiting op een pijpleiding naar de kust moeten komen, terwijl het massa goed direct in rivierduwbakken overge slagen kan worden. Deze duwbakken kunnen dan op zee gaande pontons van en naar het Noordzeekanaal gevaren worden. Wat gebouwen op het eiland betreft gelooft architect Jongh Visscher, dat die beperkt kunnen blijven tot een havenkantoor en een kleine elektrische centrale. De gemeentereiniging blijft de kwestie van de duivenoverlast nauwgezet in de gaten houden. Een voortduren van de overlast zal haar mogelijk in de toe komst aanleiding geven tot het nemen van bepaalde maatregelen zoals het wegjagen van de duiven of het wegvan gen, om maar enkele van meerdere mo gelijkheden te noemen. Dat laatste is minder plezierig voor de dieren, reden waarom men van gemeentewege eerst de bewoners van de wijken met duiven overlast de kans wil geven te beginnen met het stopzetten van het werkelijk overbodig voederen. Men moet daarbij bovendien beden ken, dat wat de duif laat liggen, aan trekkelijk is voor muizen en ratten. De aanwezigheid van deze twee laatstge noemde diersoorten wordt overigens al vastgesteld in sommige „duivenwijken.” - VELSEN. Even wordt op zaterdag avond de oude allure van de PEN in ere hersteld: nog steeds in het kader van 100 jaar IJmuiden en het Noordzeeka naal wordt die avond weer eens een popconcert gegeven waaraan. „Alquin” en de Velsense groep „Hellhound” zullen hieraan meewerken. Daarnaast worden films vertoond. Het hele festijn speelt zich af in het oude Pencentrum, het huidige Witte Tejater aan de Kanaal straat in IJmuiden. De antecedenten van de nationaal be faamde groep „Alquin” mogen bekend worden geacht. Hun optreden wordt voorafgegaan door „Hellhound”, die een voortzetting is van de bluesformatie „John the Revelator”. Huidige samen stelling van de groep is als volgt: Tom Huissen (zang en bas). Frans ten Kley en Ron Knotter, (sologitaar). Frido de Ligt (orgelspel en piano) en Fred Huis sen (Drum). Het is voor het eerst sinds enige jaren dat de grote zaal van het oude Penge- bouw weer in gebruik wordt gesteld voor een popgebeuren. Het zal voor eventuele toekomstige activiteiten op de benedenetage bepalend zijn hoe zaterdag de opkomst is, gezien de overwegingen binnen de gemeente opnieuw in deze ruimte een open jongerencentrum te creëren. Het voordeel van zo’n haven is. dat hij tevens gebruikt kan worden, als werkha- ven voor baggermateriaal bij zand- en grintwinning uit zee. Hij meent verder, dat ter voorkoming van vervuiling van zee en lucht op dit eiland geen indus trievestiging thuishoort. Belangrijkste reden voor de heer Jongh Visscher om tot het alternatief van een voorhaven te komen was om een bijdrage te leveren aan een evenwichtig zeehavenbeleid. opgenomen, waarbij het grootste aantal ligt in de leeftijdsgroep van 21 tot en met 39 jaar. In diezelfde leeftijdsgroep zijn ook de meeste ontslagen geweest, waar het totaal op 802 mensen lag. Wanneer deze cijfers worden vergeleken met die van bijvoorbeeld 1966 (309 opna men en 219 ontslagen) kan de conclusie worden getrokken dat het accent meer is komen te vallen op een groter aantal patiënten dat voor een relatief korter verblijf wordt opgenomen, omdat het totaal aantal verpleegden (in 1966 1146 en in 1975 1100) ongeveer hetzelfde is. „Deze garantie’’ aldus de heer Wil mink, „kunnen wij geven omdat er bij ons jaarlijks in het normale verloop al zo’n elfhonderd werknemers afvloeien. Wanneer de conjunctuur aantrekt wordt VELSEN. Wat aanvankelijk een kleine last leek te worden is nu uitge groeid tot een ware plaag: de verwilder de duiven die massaal zich hebben ge vestigd in verschillende delen van de gemeente. Het aantal klachten dat bij de gemeentereiniging binnenkomt neemt hand over hand toe. Dat zijn niet alleen klachten over vervuiling van de buiten zijde van woningen en flatgebouwen, maar ook vervuiling van trapportalen en zelfs slaapkamers waar de duiven door de openstaande venster naar binnen vliegen. Bovendien nestelen deze verwil derde duiven in portieken en portalen. Het zijn vooral Zeewijk en Oud-IJmui- den vanwaar de meeste klachten komen, maar ook uit andere delen van IJmui den en zelfs uit Santpoort komen er X/ït'' Omdat het bezit van een overslagha ven economisch erg aantrekkelijk is, heeft de architect een alternatief in de vorm van een haven-eiland in zee ont wikkeld. Hij is van mening, dat de vend, althans zou moeten worden verre kend. Gelet op de huidige gang van zaken rijst de vraag op grond van welke prognose dit extraatje is gebaseerd. Ook hierop moet ir. Wilmink het antwoord j T -ff*** -V/--V SANTPOORT. Instanties die pa tiënten door verwijzen naar het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort wensen dat het ziekenhuis meer service zou kunnen verlenen. Ondanks inspanningen van personeelsleden van het PZ onder vindt de opnameafdeling vaak een grote druk op de „voordeur”, wanneer het niet mogelijk is patiënten die daar op een bepaald moment verblijven, tijdig over te plaatsen naar andere afdelingen. Nu wordt op het ziekenhuis gewerkt aan nieuwe overplaatsings- en opnameproce- dures en de vaststelling van opnamepri- oriteiten, maar dat rapport is nog niet klaar. De genoemde drang blijft dus bestaan. Behalve de waarneembare concurren tie vanuit Japan wordt de produktie bij Hoogovens ook merkbaar beïnvloed door de minder gunstige ontwikkeling in de Nederlandse scheepvaartindustrie. In de laatste editie van De Grijper, bedrijfskrant van Hoogovens, wordt melding gemaakt dat een voortdurend verlies aanleiding kan zijn om investe ringen te beperken. Ook wordt voorzich tig melding gemaakt van „verdere be sparingen die zouden moeten worden doorgevoerd”. In welk opzicht men zich die besparingen denkt, daarop moet ir. Wilmink het antwoord schuldig blijven. „Als u doorleest”, merkt hij op, „zult u zien dat wij de verwachting hebben dat dit niet nodig zal zijn. er S- >n, lë, }i- -Ui l i De tien best geklasseerden (van de vijfentwintig) waren: 1. A. Kouwenhou- ven 32 vissen, 528pu nten; H.van Dessel 33, 519; B. Numan 29, 479; T. Colonello 24, 412; C. Martens 19, 320; D. de Boer 20, 315; F. van Dessel 20, 281; L. H. Tonnon 16, 271; T. H. Nijssen 13, 245 en J. Pais 15. 235. De volgende wedstrijd is op 24 november. Daarmee is de onzekerheid op dit punt voorbij. De provincie Hoord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Velsen, die in het recreatieschap samenwerken, dreigden in financiële moeilijkheden te komen door het uitblijven van een besluit door C.R.M. De raad Haarlem had middels een motie op een spoedig besluit aange drongen'. Duivenhinder veroorzaakt regen van klachten bij gemeentereiniging Enige verbazing is er ontstaan dat vrijwel tegelijk met het bekend worden van de wat tegenvallende bedrijfsresul taten aan het personeel is meegedeeld da:t omstreeks Kerstmis een winstuitke ring zal worden gedaan van 2*/«. Hierbij werd echter de aantekening gemaakt dat indien gelijk in 1975 er geen divi dend zou worden uitgekeerd deze grati ficatie weer zou moeten worden ingele- AMSTERDAM. Universiteit van Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen godgeleerdheid: S. T. de Vlieger, IJmuiden. Kandidaatsexamen geologie: H. F. M. Fisscher, Castricum. Doctoraal examen economische wetenschappen: R. C. T. Uitendaal, Beverwijk; W- A. Beem- sterboer, Heemskerk. Kandidaats exa men filosofie: mevrouw C. Schoonder- gang-Horikx, Santpoort. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor doctoraal examen econo mie: J. N. R. Hoeflaak in Santpoort. Dit is een* van de punten uit het jaarverslag over 1975 dat door het Pro vinciaal Ziekenhuis in Santpoort is uit gebracht. Binnen het ziekenhuis bestaat een „stuurgroep doelstellingen” die zich bezighoudt met zaken die met het bo vengenoemd probleem samenhangen. In deze stuurgroep wordt bestudeerd hoe de doelstellingen, plaats en structuur van het ziekenhuis passen in de geestelijke gezondheidszorg en ook hoe de plaats van het Santpoortse ziekenhuis binnen de regio is. De opnameafdeling, zo vermeldt het jaarverslag, heeft in de vorm van opna me en behandeling voor een groot aan tal patiëhten een functie gehad, maar de indruk blijft bestaan dat de kwantitatie ve en kwalitatieve behoeften aan hulp onvoldoende gehonoreerd. Er zal meer aandacht moeten worden gegeven aan verschillende problemen ten aanzien van adequate hulp in de regio, zo wordt ondermeer gesteld. In dat kader werd ook veel aandacht besteed aan verbete ring van contacten met sociaal-psychia- trische diensten uit de regio. In de personele sfeer schijnen er pro blemen te liggen bij het aantrekken van gediplomeerd verplegend personeel. Het zelfde geldt voor vrouwelijk huishoude lijk personeel. Hier heeft men goede vervanging gevonden in mannelijk Spaans personeel. Het is afgezien van die perikelen in 1975 mogelijk ge weest in navolging van andere provinci- HAARLEM. De rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: Cornells Gort, wanende Nieuw-Ven nep, gemeente Haarlemmermeer, Rijn- landerweg 1120; rechter-commissaris mr. E. A. M. Hüffer; curator mr. J. P. Jager, Haarlem, Staten Bolwerk 2. Italpetrol B.V., gevestigd Haarlem, Schoterweg 12; reeft ter-commissaris mr. E. A. M. Hüffer; curatrice mej. mr. D. J. Markx. Haarlem. Parklaan 5. Wegens gebrek aan baten is opgeheven het faillissement van: Georg Kopeinig, wonende Santpoort, gem. Velsen, Zinneveltlaan 23, uitgespro ken op 29 juni 1976, curatrice mej. mr. D. J. Markx, Haarlem. A. J. M. Martens, wonende Zandvoort, Burgemeester Van Alphenstraat 55-12, uitgesproken ap 21 september 1976, cu rator mr. H. W. T. Willemsen, Haarlem. Cornells Gerardus de Wit, wonende Beverwijk, Grote Houtweg 104, uitge sproken op 28 september 1976. curator mr. Th. J. M. Nijhof, Beverwijk. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd het faillisse ment van: P. A. Stokkel, wonende Haarlem, Zijl straat 96A, uitgesproken op 19 oktober 1976, curatrice mevr. mr. M. C. D. Boon- Niks. Haarlem. Add Pack Services B.V., gevestigd Heemstede, Industrieweg 2, uitgesproken op 2november 1976, curator mr. C. F. M. Raaijmakers, Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is aan: Alfred Hendrikus Balm, wonende Zandvoort, Kostverlorenstraat 101, defi nitief surseance van betaling verleend, met ingang van 17 augustus 1976 en voor de tijd van anderhalf jaar, bewind voerder is mr. J. P. Jager. Haarlem, Staten Bolwerk 2. op zoek te gaan naar hun natuurlijk voedsel. In wezen is hier dus sprake van een onnatuurlijke zaak. Wordt het voederen onmiddellijk en door iedereen stopgezet dan zal niemand zich schuldig maken aan enige vorm van dierenmishandeling. Sterker nog men zal de vogels als het ware prikkelen om een enkele reis richting duinen, parken en weilanden te ondernemen, waar zij zoals elke andere in de natuur levende vogel, zelf hun kostje moet zoeken. Een andere manier om het duiven kwaad te bestrijden is het opruimen van de duivennesten. Daardoor wordt het aantal duiven alvast tot redelijke ver houdingen teruggebracht. Ook dat is geen „onfatsoenlijke” handeling. De dui ven worden op deze wijze namelijk gedwongen hun „huisvesting” te zoeken in een natuurlijke omgeving. daar bij de werving uiteraard rekening mee gehouden. Hetzelfde geldt dus bij een situatie die mogelijk wat minder werknemers noodzakelijk maakt. Ook hier kunnen we door een zekere mate van flexibiliteit reguleren". HAARLEM. Het rijk gaat het re creatieschap Spaarnwoude subsidiëren. Met name het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal de -kosten van beheer en onderhoud voor vijftig percent voor Zijn rekening ne men. IJMOND. De hengelsportvereniging ,,’t Karpertje” is zondag met de winter competitie gestart. Het rustige weer had een positieve invloed op de hoeveelheid gevangen vis. In totaal werden er 310 vissen voor tijdelijk op het droge ge haald. ’W IJMUIDEN Zo’n vijfentwintig kilometer ten westen van IJmuiden zou een overslageiland in de Noordzee moeten komen. Dal eiland moet dan een off-shore haven vormen voor schepen tot 250.000 ton. Het zou een lengte moeten krjjgen van 2‘/i kilometer, een breedte van ongeveer 800 meter en een oppervlakte van 150 hectare. Doel van hel eiland is overslag van droog massagoed en olie mogelijk te maken naar kleinere schepen en rivierbakken, die dan via IJmuiden naar het ach terland kunnen gaan. Een pijpleiding kan zorgen voor het transport van de olie. Dit is in het kort het alternatieve plan, dat de Heemsteedse architect T. J. Jongh Visscher bjj Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heeft ingediend voor de Voor havenplannen. meer inwoners In totaal zijn in 1975 892 mensen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5