Andriessen wil Meer werklozen inkomen in bollenstreek JP Werkloosheid Amsterdam stabiel v matiging minimum- Bon „Maatschappijleer geen ‘llLik opvul- of praatvak” Verstandig leven an best lekker zijn I I I I I I I I I 1®* 6do LUBBERS EN GRUIJTERS BEZOCHTEN NOORD-HOLLAND Kerngroep in rapport aan minister: B V DONDERDAG 1 1 NOVEMBER 1976 IJMOND WONINGBOUW MENINGSVERSCHIL 50 g boter, margarine of dieetmargarine Naam: Adres: Woonplaats: A 7 l t F H ogen aan onze vochtvoorziening. U kunt niet zonder drinken. Maar let gewoon een beetje op wat u drinkt. 250g groente, enkele aardappelen, een appel, peer of ander fruit Waarbij ’tal een heel stuk scheelt als u goed eet. En dat doet u met behulp van de schijf-van-vijf. Iedere dag uit ieder vak. 3 glazen melk of ongeveer evenveel andere melkprodukten zoals yoghurt en karnemelk 4-6 sneden bruinbrood, roggebrood of andere volkorenprodukten 1 plak kaas en 75 g vlees en vleeswaren, vis of peulvruchten, af en toe een ei Stuur deze bon in een envelop naar onderstaand adres. Een postzegel is niet nodig. Voor gratis informatie over dorstlessers en de brochure ’Verstandig leven kan best lekker zijn’. Een volwassene heeft per dag 2 a 3 liter vocht nodig. Vocht is 't oplos- en transport middel in ons lichaam. Omdat we door transpiratie en de urine vocht verliezen moeten we dagelijks twee a drie liter vocht naar binnen krijgen. Nu kan dat op een aantal manieren. Aardappelen bestaan voor 75% uit water, groente zelfs voor ongeveer 90%. Zo leveren de voedingsmiddelen al gauw de helft van het benodigde vocht. De andere helft halen we uit thee, koffie, melk en andere dranken. Waarvan de ene drank wat beter voor ons is dan de andere. Zo’n lekker glas frisdrank bijvoorbeeld is meestal dorstlessend maar tegelijkertijd ook een aanval op uw lijn en uw gebit. In elk glas frisdrank zit een hoeveelheid suiker van 5 a 6 klontjes. Een calorieënarme vervanging voor de frisdrank is mineraal- of bronwater, met of zonder prik. Maar dat is niet het enige alternatief. Denkt u eens aan melk, ’t Is gezond en u heeft er elke dag zelfs een halve liter van nodig. Koffie en thee leveren weinig calorieën. Dan moet u er natuurlijk geen suiker en vette koffieroom indoen en er lekker veel koekjes bij eten. Bouillon is ook calorieënarm. ’t Is een goede dorstlesser, maar levert weinig voedingsstoffen. Vruchtesap en groentesappen zijn ook uitstekende dorstlessers als er geen suiker aan te pas komt. En hoe zit ’t nou met dat pilsje? Niemand zal u een enkel biertje durven ontzeggen. Maar er zal ook niemand zijn die beweert dat veel alcohol goed voor u is. Alcohol levert daarbij ook nog eens aardig wat calorieën. Zo zitten er dus wel haken en Bij uw winkelier ligt een folder voor u klaar met meer gegevens over dit onderwerp. Samen met een gratis kleurkaart voor uw kinderen waarmee ze erg leuke prijzen kunnen winnen. Diezelfde folder kunt u trouwens ook aanvragen^ met de onderstaande bon. U krijgt er dan de brochure Verstandig leven kan best lekker zijn bij, met wat algemene informatie over voeding en wat daaraan vastzit Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Wie belang stelt in de ruimtelijke ordening van ons land en Noord-Holland heeft alle reden om' de gebeurtenissen op dit gebied het komend half jaar met spanning tegemoet te zien. Nog voor de Tweede Kamer-verkiezingen wil de regering een aantal zaken afhan delen, die voor de ruimtelijke ordening van de Randstad van doorslag gevende betekenis zijn en die alle met elkaar samenhangen. En voortijdige val van het kabinet zou een streep door die rekening halen. Concretere x inlichtingen over het gesprek tussen Gedeputeerde Staten en de ministers Gruyters en Lubbers kon men woensdag op de persconferentie van GS eigenlijk niet krijgen. I Voorlichtingsbureau voor de Voeding, I Antwoordnummer 352, Den Haag II Komend half jaar bepalend voor ruimtelijke ordening Randstad (Van een onzer verslaggevers) Glaasje fris? aan (Van onze Haagse redactie) 3 o? i' o Pepermuntthee (op twee manieren) Steek een takje pepermunt in een glas vers gezette thee. Laat het even trekken. 2 Zet pepermuntthee door heet water op gewassen pepermuntblaadjes, te schenken. Laat de thee 5 minuten trekken en geef hem met citroensap. sche zaken hebben GS de optimistische conclusie getrokken, dat de nota regio naal economisch beleid zal voorzien in extra steun voor de groeikernen. In het verleden is al subsidie voor de grondkos- ten voor industrieën in Alkmaar, Hoorn en Purmerend verleend. De dijk, waarmee de Markerwaard is afgescheiden van het Ijsselmeer. Vol gend jaar rijden er de auto’s over. Of de Markerwaard ook zal worden droog ge maakt, en of er daar dan een Tweede Nationale Luchthaven zal worden aan gelegd, is nog een open vraag. komende de nade- I nei La: Lei vat in om kei dai ma 2 ma ov bre I vol die lies koi th< koi grc liëi er bij He vei Pij He die Ev; lee Lei >,ti; pei kle far koi daj 1 pal voi Zo ter ga de aai ga; er teg Lo als oir be; rai Oma 's choco-siroop (10 d 12 glazen) 1.5 dl water, 1Z’ vanillestokje, 200g suiker, 50 g cacao. Breng het water met hel vanillestokje tegen de kook aan en laat het enige tijd trekken. Vermeng de suiker met de cacao en strooi dat in het kokende water. Roer tot de vloeistof weer kookt en laat hem zo’n 3 minuten zachtjes inkoken. Als de siroop afgekoeld is, kan hij in een gesloten fles worden bewaard. Gebruik per glas eetlepel choco-siroop en verdun die met koude melk. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau drs. E. Luijff, zei dat okto ber nu wel de laagste stand van dit jaar te zien geeft maar dat er geen reden is tot optimisme. Vooral ’t aantal ontslag aanvragen is daarvoor te hoog: 600 over oktober. Hij verwacht dan ook dat het totaal aantal ontslagaanvragen over 1976 meer dan 7.000 zal zijn. Dat is dan het hoogste aantal van een zeer lange periode. Zij is het er wel over eens dat maat schappijleer geen „opvul- of praatvak” mag zijn. „Uit het recente verleden blijkt dat het wenselijk is dat jonge mensen zich politiek en sociaal minder laten manipuleren”. Volgens het rapport moet het onderwijs leerlingen het be wustzijn bij brengen dat zij deel uitma ken van de samenleving en dat Zij in een aantal opzichten invloed kunnen uitoefenen op het doen en laten van mensen in de samenleving. DEN HAAG Het' vak maatschappijleer moet de leerlingen een overzicht geven van de samenleving, waardoor zij belangrijke maatschappelijke problemen ais ar beidsdeling en sociale ongelijkheid actief kunnen benaderen. Een eigen visie stelt ze in staat na de schoolperiode nieuwe maatschappelijke ervaringen niet alleen te be grijpen, maar ook te beoordelen en te beïnvloeden. AMSTERDAM (ANP) - Het werkloos heidscijfer in Amsterdam is in oktober stabiel gebleven. Er viel zelfs bij de mannen een teruggang te constateren van 12509 eind september naar 12234 eind oktober. Deze teruggang werd voor namelijk geconstateerd onder de onge schoolden. ministerraad aan de orde komen. De regering beschikt dan over een advies over dit provinciale discussiestuk van de Rijks Planologische Commissie (RPC). Zoals bekend wordt de Nota van Uit gangspunten pas een beleidsrichtlijn als de Staten er in december mee akkoord zijn gegaan. GS hebben tevergeefs gepoogd minis ter Gruijters een uitspraak te ontwrin gen over de vraag hoe een van de hoofdpunten van de verstedelijkingsnota moet worden uitgelegd: het streven naar het openhouden Van het groene hart van de Randstad. In hun commentaar op de Dat zegt de kerngroep maatschappij leer in haar rapport „Maatschappijleer op orde”, dat vandaag door minister Van Kemenade (Onderwijs) voor publikatie is vrijgegeven. De groep hëeft ook een raam-leerplan ontworpen. Tot 1 maart 1977 kunnen de scholen daarop com mentaar leveren. Richtlijnen voor het in 1968 op d e scholen verplicht gestelde vak hebben tot nu toe steeds ontbroken. Door een veelheid van opvattingen over wat onder het vak verstaan moest worden, ontston den vaagheden die op hurt beurt weer leidden tot conflicten tussen leraren on derling en tussen leraren en schoolbe sturen. Een in juni 1975 ingestelde com missie moest door de minister van On derwijs ontbonden worden, omdat d e leden niet tot eenstemmigheid konden komen. De kerngroep gaat uit van de opvat ting dat de samenleving ingewikkeld is en dus problemen met zich meebrengt. Daarom moet "maatschappijleer zich be zighouden met vragen, problemen, die In geval het openhouden van het Groene Hart een eis was, waarop niet viel af te dingen, betekende dat een onverbiddelijke stop voor de groei van (Van onze correspondent) BERGUM. Mr. Frans Andriessen heeft gisteravond matiging bepleit van het minimuminkomen en enkele sociale voorzieningen. De KVP-fractievoorzitter deed dat tijdens een bijeenkomst van het CDA in Bergum (Fr.). Ook zei An driessen dat het CDA bij de kabinetsfor matie volgend jaar hoge voorrang moet geven aan defensie. Uitgangspunt in zijn betoog voor ma tiging van de sociale voorzieningen en minimumloon was wat hij noemde de christelijke solidariteit met de werklozen als slachtoffers van de inflatie. „Ik wil”, zo zei hij, „me niet verschuilen achter de gedachte dat die inflatie uit het buitenland komt. De inflatie heeft ook te maken met een gebrek aan bereidheid met wat minder genoegen te nemen”. Andriessen beschuldigde de werkne mers ervan dat ze via indexering de lasten afwentelen op „anderen, die niet tot afwentelen in staa zijn, zoals de trekkers van het pensioentje of die van een kapitaaltje moeten leven”. Het CDA wil, zo zei Andriessen, dui delijke afspraken op het gebied van defensie bij de kabinetsformatie Volgend jaar. Het kabinet-Den Uyl geeft te wei nig uit vóór het leger, zo meende hij. verstedelijkingsnota hadden GS zich af- gevraagd, of dit streven moest worden gezien als een eis, waaraan niet te tomen viel. Of moest het openhouden van het middengebied van de Randstad Holland worden beschouwd als een vrij blijvend verlangen, zonder een daaraan gekoppelde verplichting er ook aan tege moet te komen. HOOFDDORP-LISSE. De situatie op de arbeidsmarkt in de bollenstreek en in de Haarlemmermeer is in de maand oktober nauwelijks veranderd. Op het arbeidsbureau in Hoofddorp daalde het aantal geregistreerde werklo zen met 13 tot 267 en in Lisse noteerde het arbeidsbureau een lichte stijging van 44 tot 454. Tweede Kamer dan hebben genomen over kingsnota (de bedoeling is in maart) de kamer zal dat dan bovendien zeker niet hebben gedaan alvorens ook de nota regionaal economisch beleid aan haar is voorgelegd, aldus GS op de persconfe rentie. In het gesprek met minister Lubbers is in het bijzonder de werkgelegenheid in de groeikernen aan de orde geweest. Het stagneren van de werkeeleuenheid in de groeikernen is zoals bekend een van de oorzaken waardoor de overloop dreigt te mislukken. Men kent het pro bleem van de slaapsteden en het foren sisme dat daarmee samenhangt. Uit het gesprek met de minister van economi- De besluitvorming over de woning bouw ip Noord-Holland wordt losge maakt van die over de Nota van Uit gangspunten. Het vraagstuk van de wo ningbouw (waar, hoeveel, voor hoe lang en hoe snel) zal in mei volgend jaar aan Provinciale Staten worden voorgelegd, in de vorm van de NORON-nota (Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen Noord-Hol- land). De discussie in de Staten wordt dan ook wat minder vrijblijvend omdat de een besluit moet de verstedelij- ningsverschil was er vólgens GS en Niet onbelangrijk voor de ontwikkelingen oemden GS rende verkiezingen. De minister zou zich met de kamer-verkiezigen voor ogen liever niet de ontstemming van Noord- Holland op de hals willen halen. En om dezelfde redenen was ook bij de Tweede Kamer een extra grote zorgvuldigheid en voorzichtigheid in de besluitvorming te verwachten. het samenleven van mensen oproept. De groep heeft een aantal vraagstukken ge ordend. Zij noemt onder andere, naast arbeidsdeling en maatschappelijke onge lijkheid, ook de verhouding tussen het individu en de gemeenschap. Als typisch Nederlands vraagstuk wordt ondermeer de verzuiling genoemd. Vervolgens komen de verschillende zienswijzen op de vraagstukken ter sprake. De kerngroep is verdeeld over de richting waarin oplossingen moeten wor den gezocht. Schiphol. Minister Gruijters heeft even wel in het gesprek met Gedeputeerde Staten daarover geen duidelijke uit spraak gedaan. Hij heeft alleen gesteld dat het openhouden van Hollandse mid dengebied veel voorrang heeft bij de regering. Ontwikkelingen die met dit beginsel in strijd waren, zouden door de regering zonder pardon worden afgewe zen. Gedeputeerde Van der Knoop 'wees er in dit verband op, dat de verstedelij kingsnota en de daarin opgenomen structuurschets voor de verstedelijking mede is ondertekend door de ministers Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Lubbers (Economische zaken). GS zeiden reden te hebben voor een zeker optimisme over de termijn, waar binnen nu een beslissing is te verwach ten ever een Tweede Nationale Luchtha ven. Wellicht zal minister Westerterp in januari 1977 meedelen, waar de Tweede Nationale Luchthaven in elk geval niet komt, in het geval er zou worden beslo ten dat er een Tweede Nationale Lucht haven komt. Daarmee zou dan enige onzekerheid kunnen worden weggeno men omtrent een belangrijk steunpunt van de economie van de Amsterdamse Randstadsflank. Amsterdam zelf beschouwt de aanleg van een Voorhaven als een belangrijk steunpunt voor de Amsterdamse econo mie en daarmee de werkgelegenheid. Een beslissing over deze Voorhaven is op zijn vroegst in januari te verwachten. De Voorhavenkwestie wordt dus niet gelijktijdig meegenomen in de besluit vorming over de Nota van Uitgangspun ten. Half november moet de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied volgens plan in de In het gewest Hoofddorp zit nu nog maar 1 percent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking zonder werk. Daartegenover staat een vraag aan arbeidskrachten, die in oktober mét 109 tot 634 is opgelopen. Het aanbod van vrouwen daalde met 1 tot 141, de vraag daalde met 14 tot 142. De stijging van de werkloosheid in de bollenstreek deed zich vooral voor in de sector landbouwpersoneel. Ook in de bouw nam de werkloosheid iets toe. De werkloosheid in de andere beroeps groepen bleef vrijwel constant of nam in zeer geringe mate toe zonder dat hier specifieke oorzaken voor zijn aan te geven en ook zonder dat hier verdere conclusies uit zijn te trekken. De vraag steeg van 233 naar 267; deze stijging deed zich vooral voor in de sectoren landbouw en „overige beroepsgroepen”. Ook de vraag naar jeugdigen onderging een stijging van 48 naar 84. De arbeidsreserve bij de vrouwen nam eveneens toe en wel van 177 tot 255. Deze stijging trad vooral op in de secto ren landbouw (bloembollenpersoneel) en horeca. De vraag nam, evenals bij de mannen, toe; 93 per ultimo september tegen 114 per ultimo oktober. Bij de vraag naar jeugdigen bedroeg de stijging 17 van 40 naar 57. Mede tengevolge van enige vertraging bij het in uitvoering nemen van nieuwe bouwobjecten deed zich in de bouwsec tor enige stijging voor van de geregi streerde arbeidsreserve. De vraag bleef constant. De situatie in de metaal is t.o.v. vorige maand ongewijzigd, zowel wat het aan bod als wat de vraag betreft. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in de horecasector is geheel aan seizoensin- vloeden toe te schrijven. De vraag bleef in de landbouw is de stijging een gevolg van seizoensinvloeden. De vraag nam hier wat toe t.o.v. vorige maand en wel ook m deze sector vrijwel constant. Ook van 9 naar 24. Minister Gruijters en GS waren het eens over Almere en Lelystad als „structurerende elementen” (hoofdpun ten van een plan, waarnaar alle onder delen zich moeten richten). Een me- “’“5 73 over Purmerend. Men herinnert zich, dat de minister zich voor de bebouwing van de Zuid-Purmer heeft uitgesproken in de verstedelijkingsnota, terwijl GS het daarmee niet eens waren. In het gesprek heeft de bewindsman vastgehouden aan zijn standpunt over Purmerend. Hij zag in de aanwijzing van Purmerend als plaats voor extra woningbouw eveneens een „structurerend element”. GS hebben zich daartegen verzet. GS hoped evenwel alsnog overeenstemming te kunnen be reiken met de minister. Men denkt het wel eens te kunnen worden over een bepaald minimum-groeimodel voor Pur merend. Als de minister evenwel toch een belangrijk grotere uitbreiding boven een dergelijk minimummodel zou voor staan, dan is de verantwoordelijkheid daarvoor bij hem, aldus GS. Nog volkomen open is de discussie over woningbouw in de Velserbroekpol- der, de Wijkerpolder, bij Vijfhuizen en andere in de verstedelijkingsnota ge noemde bouwplaatsen. GS vestigden er de nadruk op, dat zowel de bij de minister als bij GS het bereiken van overeenstemming van groot belang wordt geacht. tei.1.1 Ad

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6