RESTAURATEUR GEVELSTENEN DOET UNIEK WERK IN HAARLEM i F L Js Z5 k 9 l Algemene Bank Nederland „Monumentenzorg zou meer macht moeten hebben” ■-3H 19 7 6 V R IJ D A G 1 2 NOVEMBER Deze gevel stenen sieren de puien van de panden op num mers 61 en 63 in de Jansstraat. door Hans Invernizzi »r t.m. LL Nico- B.V. i F- W HAARLEM. Frits Damave is een dromer. De 39-jarige decorateur, telg uit de bekende hoedemakersfamilie, is een van die mensen die een paar eeuwen eerder geboren hadden moeten worden. In de 17e eeuw bij voorkeur, de periode waarin Haarlem een grote bloei kende en tientallen nu als monument gekoesterde herenhuizen en hofjes werden gebouwd. Hij zou dan ongetwijfeld de rechterhand zijn geweest van de bouwmees ter Lieven de Key. Hij zou voor hem honderden gevelstenen hebben ver vaardigd. Helaas is Frits van deze eeuw van plastic en computers geboren. Het enige wat hij kan doen is zijn vakmanschap ten dienste stellen van de restauratie. En dat doet hij dan ook. W A Hertog Suikertaart Te duur Misschien kende u de ABN Spaar-Extra- Rekening al. Daarmee kunt u twee procent méér rente maken dan op een gewone spaarrekening. De ABN heeft daar nu de Spaar-Extra-Rekening 2 aan toegevoegd. Daarop kunt u maar liefst 7’/4% rente op jaarbasis maken. Daar staat tegenover dat 2% opnamekosten berekend wordt over het opgenomen spaargeld. Daarom is de nieuwe Spaar-Extra-Rekening 2 alléén aantrekkelijk wanneer u uw spaargeld langer dan een jaar aan de ABN kunt toevertrouwen. Kunt u dat niet, dan bent u beter uit met de gewone Spaar-Extra-Rekening (6lA°/o rente tegen 1% opnamekosten) of met één van de vele andere spaarvormen waarover de ABN u graag nader informeert. v' Schouw Uitstervend Kj« Frits Damave maakt „suikertaarten 70 f Frits Damave in zijn atelier, waar hij om den brode reclameborden schildert. Nieuw. IIIIIIIIIIIIIIIIB ABN I l Boon), ft Een lusthof geflankeerd door leeuwen. Dit is de gevelsteen van het hofje In den Groenen Tuyn aan de Lange Veerstraat. snij je af op een zacht kussen met een bot mes". Ifstandtg i vereist v. Van occhio, Zes stenen behandelde hij in de ge vels van de panden op nummer 61 en 63 aan de Jansstraat. Huizen van Hercules Schatter uit het begin van de 17e eeuw. Met beeltenissen van een vrouw en een man en wapens van steden. In de Lange Veerstraat hield hij zich bezig met de steen boven de achterpoort van het hof- .- V"-. overal gevelstenen, waar grote stukken uitvallen. Daar moet snel iets aan ge daan worden, maar het gebeurt niet omdat de eigenaars er het geld niet voor over hebben. Als er eenmaal gerestau reerd wordt aan de buitenkant treedt monumentenzorg wel streng op, maar ja, voor het zover is". Er kan zoveel moois worden gered in Haarlem. Neem nu de letters in de gevelstenen. Frits bewerkt ze met blad goud. Een kunst apart. „Het moet beslist windstil zijn, want anders vliegt het goud alle kunten op. Het mag ook niet te okud zijn, want dan droogt de laklaag waarop het goud wordt geplakt niet. Dat goud moet je heel voorzichtig aanbren gen met een gouddrager, een soort kam die je statisch maakt door hem even door je haar te halen- Kleine stukjes Hij brengt door de tand des tijds aangevreten, wonderlijk mooie gevelste nen terug in hun oorspronkelijke toe stand- Terwijl hij dat doet droomt hij. Hij tracht zich in te leven in de man, die met oneindig geduld en zorgvuldig heid de reliëfs beeldhouwde en van kleurrijke verven voorzag. Bij zijn we ten is hij de enige in Haarlem, die het ambacht uitoefent. Het resultaat van zijn zwoegen ziet men in de Jansstraat en de Lange Veerstraat. 4 V macht van monumentenzorg zou veel groter moeten zijn, vooral wat het bin nenwerk aangaat. Als iemand zacht- boord wil aaobrenigen tegen een mooi gestukadoord plafond mag dat, maar het ïs wel doodzonde. Ook buiten zie je De ABN Spaar-Extra-Rekening 2 Met 7%% rente je In den Groenen Tuyn uit 1616. Een steen met een in reliëf uitgebeelde, met Franse tuinornamenten versierde, lust hof onmsloten door een ringgracht waar in ziwanen drijven. Het medaillonachtige tafereel wordt geflankeerd door leeu wen. Aan de Bakenessergracht heeft Frits de steen van het Baken-esserhofje onder handen. Er staat een rijmpje in, dat op de bedoeling van het hofje slaat. „Gesticht van Dirck van Bakenes. Voor vrouwen acht en tweemaal sess”. Als de opknapbeurt van de gevel van het pand aan de Damstraat 23 achter de rug is begint Frits aan de gevelsteen, die werd aangebracht als herinnering aan Joachim Ernst Markgraaf van Branden burg. De hertog, die in 1602 een bezoek aan Haarlem bracht, staat er in volle wapenuitrusting op. Het restaureren van de gevelstenen is een tijdrovend klusje. Frits: „Er zitten vaak veel lagen verf op. Eerst moet je de originele kleuren opzoeken door steeds stukjes weg te halen. Dikwijls zitten de stenen ook vol aanslag. Letters moet je helemaal uitkrabben- Afgebro ken stukken vervang je met porion, dat je in de oorspronkelijke vorm boetseert. Na het schoonmaken en bijwerken wordt de steen geïmpregneerd om het oppervlak hard te maken. Je moet daar mee goed oppassen, want die gevelstenen zijn meestal van zandsteen en dat zit vol water. Je kunt pas impregneren als de steen goed droog is, anders gaat de erosie achter de nieuwe verf door en valt die er na verloop van tijd weer af". Frits Damave gebruikt speciale verf op rubberbasis, die meerekt met de steen als die door temperatuurswisselingen krimpt en uitzet. Met mierenvlijt mengt hij net zolang tot hij de originele kleu ren heeft gevonden. Dan komt het moei- lijkste deel van het karwei: het inkleu ren. Laag voor laag wordt de verf opge zet. Vooral bij stenen, waarin veel fruit is verwerkt, een precies werkje. Frits: „Het resultaat doet vaak nogal knallerig aan. Als je mensen vraagt wat ze ervan vinden zeggen ze: het lijkt wel een suikertaart. Maar dan vergeten ze dat ze vroeger die stenen bont en fel kleurden. Eigenlijk moet je een gevel helemaal restaureren, zoals ze in Amsterdam doen. Nu krijg je zo’n opnieuw geschil derde steen, die afsteekt tegen de oude troep erachter. Een vlag op een modder schuit”. Restauratie is een kwestie van geld, veel geld meestentijds. De eigenaar van een pand draait voor een deel van de kosten op; monumentenzorg geeft subsi die. Maar het moet toch van de eigenaar uitgaan. Frits Damave vindt dat jammer- Het gebeurt nog al eens, dat eigenaars van historische panden er niet alles voor over hebben om gevels en interieurs echt in de oude stijl te laten herstellen. Frits noemt een restauratie van een beschilderd plafond in een pand aan de Oude Groenmarkt. Als het aan hem gelegen had, zou de schildering bedekt zijn met een transparante laag. Frits: „Dat moest 6000 gulden kosten. Nu doet iemand anders het, want de eigenaar vond het te duur. Een kunste naar Uit Bolsward gaat het hele plafond ovenschilderen, wel in de stijl van vroe ger crèmekleurige lelies op een blauw fond maar toch is het een vernieuwing, geen restauratie. Kijk, de lllllllllllllll^ «ij de Frits doet het voor. Een heidens kar wei is het. „Het is heel moeilijk. Je leert dat niet op school. Ik word altijd met raad en daad terzijde gestaan door me neer De Rijk uit Overveen. Een reel goede decorateur is dat. Een man van 83”. Frits Damave weet nog goed hoe het was toen hij voor het eerst met restaureren begon. Dat was in de oude stadsdoelen, waar nu de muziekbiblio theek zit. „Daar staat een schouw, waar op een tekst geschilderd is in gouden letters. Tijdens het restaureren ontdekte ik dat een deel mooi strak was geschil derd en de rest slordiger. Dan ga je zitten denkenhebben er twee mensen aan gewerkt of had de schilder een slok op. Dat vind ik geweldig, he, je zo inleven in hoe die lui het toen deden. Als ik dan door de stad rijd en ik zie hoeveel werk er nog gedaan moet wor den. dan zou ik het wel voor niks willen doen. Maar ja, dat kan natuurlijk niet”. Het is een uitstervend vak, dat restau reren, zegt Frits. Toch barst hij niet van het werk, ondanks de hang naar vroeger en de herwaardering van monumenten. Een kwestie van geld, we schreven het al. Frits Damave is genoodzaakt het dagelijks brood in het zweet zijns aan- schijns te verdienen met reclameop- drachten- Tijdens ons gesprek legt hij juist de laatste hand aan een groot bord, dat hij met sierlijke letters heeft beschilderd. „Ik heb geen hekel aan dit werk hoor. Je legt er toch iets van Jezelf in. Het is heel wat anders dan plakletters plak ken”. Gelukkig heeft Frits een rustige ateiierruimte onder Stoop’s Bad in Over veen, waar hij al arbeidend kan mijme ren. Want loslaten doen ze hem niet, die vervlogen eeuwen. I 8^ Èi A 'F* -jfl 8^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15