Oplevering bejaardenflats vanaf juli Exploitanten moeten tarief verlagen Minister weigert zich uit te spreken over Schiphol Groene Hart van Randstad nog niet in veiligheid met Verstedelijkings nota re Wasserij bestolen KROMMENIE H I Problemen rond meisjesvoetbal zijn kennelijk nog lang niet opgelost 1' VOOR VOLWASSEN SPORTVROUW ZELFS NOG NIET ALLES GEREGELD ■m j rBM 17 IJMOND 19 7 6 NOVEMBER V R IJ D A G 1 2 16 r L J (Van een onzer verslaggeefsteis) Voorzitter L Iedereen bezwijkt wel ’ns voor een koopje. Maar bij vloerbedekking kan dat duurkoop zijn. Namelijk: bij V verleidelijke aanbiedingen in Novilon. I De lokkende advertentie toont een Ij spotprijs. Maar in de winkel is er geen of bijna geen echte Krommenie Novilon te zien. Wèl imitaties. Namaakspul. Dus éven opletten: op échte Krommenie Novilon staat de naam „Novilon" gedrukt. De enige met de (R) van Krommenie Kwaliteit, en het r GOUDEN Keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. I. VELSEN. „Zijn de problemen rond meisjesvoetbal opgelost?” het ziet er niet naar uit, wanneer men onderstaande bespiegeling leest van de hand van de heer J. Roosenstein, leraar lichamelijke opvoeding m.o., woonachtig in Drie huis. Hij schrijft ons: „Bij het lezen van het artikeltje in uw blad kwamen vele tegenstrij dige gedachten en herinneringen aan het weinige wat hierover op papier staat bij me op. Hoewel ik me niet voorstel een oordeel uit te kunnen spreken over het voetballen door „de vrouw” lijkt het me toch wel nuttig enkele kanttekeningen te maken, waarbij ik het risico loop mij de woede op de hals te halen van de vele feministische bewegin gen, die doorlopend op de loer lig gen en er direct bovenop springen; niet als een bok op de haverkist, maar laat ik in stijl blijven als een geit!” BEVERWIJK. Donderdagmid dag tegen vier uur is bij het Sta tionsplein het hoogste punt bereikt van „Nieuw Akerendam”, een com plex van 99 bejaardenwoningen dat gebouwd wordt in opdracht van de Stichting Sluyterman van Loo, die ook het belendende fraaie buiten „Akerendam” beheert. Daarin wo nen thans nog vier dames op basis van de oude statuten van de stich ting, die bepaalden dat in „Akeren dam” alleen protestant-christelijke ongehuwde dames, dus geen wedu wen, mochten wonen na een werk zaam leven. Het heeft nog veel moeite en tijd gekost om deze bepaling in de sta tuten, waarin de uitdrukkelijke wens en opdracht van de drie da mes die het huis met dez£ bestem ming nalieten, wettelijk gewijzigd te krijgen. De Rechtbank in Haar lem verleende tenslotte toestem ming en dat betekent, dat in „Nieuw Akerendam” zowel mannen als vrouwen, gehuwd en ongehuwd en van alle gezindten, kunnen wor den gehuisvest. w. (ADVERTENTIE) i=iiw 0 ZJl <1 o CL Hoogste punt bereikt van bouw Nieuw-Akerendam’ (Van een onzer verslaggevers) Loo overhandigt het „pannebier” aan de ver- 7 RIEN POLDERMAN Bent u snel te verleiden? BEVERWIJK Strandexploitanten J. B. en J. P. Schoos mogen het huurtarief van de strandhuisjes niet stellen op 695,maar zullen een stapje terug moeten doen naar 650,Dit heeft de gemeenteraad donderdagavond beslist. Echter niet eerder dan na een uur durend debat, waarin twee stromingen eikaars standpunten aanvochten. G van Ruyven (PPR), ook namens de meerderheid van de PvdA-fractie sprak, vroeg zich af of de heren Schoos de zaken goed hadden verdeeld, met andere woorden: drukt er niet een onevenredig SANTPOORT vrouw Huurprijs strandhuisjes aan maximum gebonden Sluyterman van tegenwoordigers van het bouwpersoneel. De toewijzing van de woningen blijft aan de Stichting „Nieuw Akerendam” voorbehouden, die echter wel in overleg treedt met de gemeente. De heer N. de Groot, voorzitter van de bouwcommissie, is als eerste Beverwijker bestuurslid ge worden van de Stichting Sluyterman van Loo en hij zal ook de eerste voorzit ter worden van de Stichting „Nieuw- Akerendam”, waarvan de verdere be stuurssamenstelling binnenkort nog na der bekend zal worden gemaakt. Tijdens het bereiken van het hoogste punt in de vijftigste week van de bouw bracht de heer L. W. Sluyter man van Loo een hommage aan de bouwers. „Er wordt hier goed werk geleverd”, waren ondermeer zijn woor den. Enkele genodigden kwamen nadien bijeen in het oude huis „Akerendam”, waar de heer Sluyterman van Loo onder meer ir. A. Drijver, oud-president-direc- teur van Hoogovens, mocht begroeten. Vrouwen beoefenen nu ook bijna alle sporten, die mannen beoefenen. Of het allemaal even wenselijk is, daar wil ik me niet over uitlaten. Ik zeg bijna” alle sporten, want bij de atletiek bijvoor beeld worden enkele onderdelen nog niet door dames beoefend: geen pols- stokhoogsprinigen. geen 10 km., geen steeple Chase, geen marathon, geen hink- stapspringen, en geen kogelslingeren. schoppen. Het koppen acht zij zeer ris kant, daar de vrouw een dunner sche- deldek heeft dan de man en de nek minder geschikt is om de harde schok op te vangen door een lichtere wervel- structuur en lichtere nekspieren. Zij vindt het voetballen voor dames „vragen om moeilijkheden”- Er zijn bovendien nog zoveel andere sporten, die meer geschikt zijn voor de dames. Want vrou wen zijn nu eenmaal geen mannen, dus „Vive la difference”. „Hiermee zijn we meteen midden in het probleem. Geiten lusten net zo goed haver als bokken- Vrouwen mogen net zo goed sporten als mannen. Inderdaad. Dat zeggen wij nu: de oude Grieken vonden van niet, daarom moesten de mannen naakt aan de Olympische Spe len deelnemen, want „gelijk” waren mannen en vrouwen toen net zo min als nu. hard en te lichamelijk plaatsvindt, Als dit alles al geldt voor de volwas sen vrouw, dan komt het mij voor, dat de problemen rond het meisjesvoetbal nog lang niet zijn opgelost. Het is dan ook niet vreemd, dat het voetbalspel voor meisjes niet voorkomt in het Rijks- leerplan of in welk ander leerplan voor de lichamelijke opvoeding dan ook. Ik kan me goed voorstellen, dat de direc teur van de Dienst voor Sport en Recre atie in onze gemeente hiervoor geen verantwoording wilde nemen. Kan het College van Burgemeester en Wethou ders dit wel?? zo besluit de heer Roosenstein. We beginnen onderhand gewend te raken aan het beeld van politici, die schoorvoetend omtrekkende bewegin gen maken rondom de hete brijpot van de Noord-Hollandse ruimtelijke ordening De vaagheid, waarmee GS in hun persconferentie het bezoek van minister Gruijters toch weer wisten te omringen, kwam dan ook nauwelijks als een verrassing. Een ding werd echter wel duide lijk; het komende half jaar zou voor de ruimtelijke ordening van het Noord-Hollandse deel van de Rand stad wel eens van doorslaggevende betekenis kunnen ztfn. Twee belang rijke besluiten staan op het punt te worden genomen: die over een Voor haven bij IJmuiden en de beslissing waar de eventuele Tweede Nationale Luchthaven in elk geval niet komt, mocht tot de bouw van een Tweede Nationale Luchthaven worden beslo ten. Voorts moeten de Staten van Noord-Holland een beslissing nemen over de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied en de nota ruimtelijke ontwikkeling van Noord-Holland. De Tweede Kamer buigt zich intussen over de Verstedelijkingsnota. Een van de voornaamste doelstel lingen van de verstedelijkingsnota is het openhouden van het open mid dengebied van de Randstad, het be faamde Groene Hart van Holland. Nu prijken onder die nota, naast de handtekening van minister Gruijters, ook die van zijn collega’s Westerterp en Lubbers. Gedeputeerde Staten hebben daar in hun persconferentie nog eens nadrukkelijk op gewezen. strijdigheden verweten in zijn beleid. In de Statencommissie voor economi sche zaken is er op gewezen, dat de economische structuurnota op bepaal de punten strijdig is met de verstede lijkingsnota. Bovenstaande uitwijdingen waren nodig om te laten zien, dat een hand tekening onder de theorie, waarin het open hart van Holland wordt bepleit, nog niet hoeft te betekenen, dat dit streven ook is terug te vinden in het beleid van de medeondertekenaars op het terrein van hun eigen portefeuil le. Met dit gegeven in gedachten, zijn we in staat de opmerking van minis ter Gruijters, dat de Verstedelijkings nota ook door zijn collega's is onder tekend. te relativeren. De minster kan GS nu wel bezweren, dat de regering alle ontwikkelingen, die het Groene Hart van de Randstad zouden bedreigen, zal tegen gaan; het blijft een heel opmerkelijke zaak, dat GS er niet in zijn geslaagd hem een uitspraak over Schiphol te ontwrin gen. Juist immers een uitbreiding van Schiphol zou tot aantasting van het open middengebied kunnen leiden. Zoals gemeld wil de regering begin volgend jaar. in elk geval nog in deze zittingsperiode van het kabinet, uit spreken waar een Tweede Nationale Luchthaven niet zal komen, in het geval er tot de aanleg van deze luchthaven zou worden besloten. Be kend is dat er een keus moet worden gemaakt tussen vijf vestigingsplaat sen: de Markerwaard, Dinteloord in westelijk Noord-Brabant, Leerdam, voor de kust van Goeree en bij de Bij de Stichting Sluyterman van Loo zijn inmiddels al veel inschrijvingen binnen gekomen voor de 99 hejaarden- woningen, zowel van echtparen als van alleenstaande bejaarden. Overmacht voorbehouden kunnen de eerste wonin gen vanaf juli 1977 worden betrokken. deel van de pachtprijs op de strandhuis jes. Ook CDA’er Sigon uitte zich in deze richting. Wethouder C.Bodewes kon kort zijn. De gemeente bleef op het stand punt staan dat de heren Schoos een te forde prijsverhoging hadden doorgevoerd en achtte de gemeente bevoegd de maxi mum huur op 650,- te stellen. Wie bij de stemming tegen stemde gaf te kennen de Economische Controle Dienst in de arm te willen nemen om te laten on derzoeken of Schoos terecht die 695, van de badgasten mag vragen. „Mijn oud-tanites hebben destijds ook moeilijk de ontwikkelingen naar wat van deze tijd is kunnen voorzien”, zei de heer L. W. Sluyterman van Loo donder dagmiddag, nadat hij onder couvert het bij het bereiken van het hoogste punt van de bouw gebruikelijke „pannebier” had uitgereikt aan drie vertegenwoordi gers van het bouwpersoneel. Dat gebeur de nadat onder applaus de Nederlandse vlag naar het hoogste punt was gehesen. Tijdens deze cermoniële plechtigheid las de heer Sluyterman van Loo een bijbeltekst voor uit een boekje, dat één van zijn oud-tantes tegen het einde van de vorige eeuw heeft samengesteld. Voor elke dag van het jaar had Anna Her- mien Sluyterman van Loo een bijbel tekst opgeschreven en die voor 11 no vember 1871 bleek toepasselijk te zijn voor de bouw. Een groep raadsleden wilde B. en W. volgen om het tarief van de heren Schoea, 695,- per huisje per seizoen, zonder meer terug te draaien. Een ande re groep was niet overtuigd geraakt door de cijfers van de heren Schoos en zou den de hele zaak naar de Economische Controle Dienst willen doorsdhuiven. Na de stemming bleek, dat 10 raadsleden de Economische Controle Dienst inschake len en 13 raadsleden zich achter het college opstelden. De tegenstemmers waren de heren Lindeman, Klomp, Eiff, Speets, Schipperus, Helmes, Aardenburg, Sigon, De Wildt en Menist. In 1916 heeft de gemeente Beverwijk de huurprijs van de strandexpoitatie aanzienlijk verhoogd; van 12.086 naar 17.080. De heren Sdhoos vonden het redelijk dat deze extra kostenverho ging gedeeltelijk werden doorberekend in de huren van de huisjes en kwamen met een tarief van 685,Nee, zei de gemeente, jullie mogen de huur met niet meer dan 10 procent verhogen ingevolge de prijsbeschikking 1975. De heren Schoos waren het met die mening niet eens en gingen in beroep. Een onderzoek van de Economische Dienst vond de heer P.J. Schiperus hele maal niet nodig, omdat de dienst geen bindende uitspraak kan doen. Hij be streed de mening van de heren Schoos, dat de gemeente niet bevoegd was om maximum tarief vast te stellen. De heer Schiperus zou er niets op tegen hebben als de heren Schoos naar de rechter zouden stappen om er achter te komen, achter te komen wie in deze moeilijke zaak nu gelijk had. ook burge meester Hubers voelde daar wel voor, al was het alleen maar om de rechtsze kerheid vast te laten stellen. VVD’er Eiff vond echter, dat de ge meente al in en eerder stadium naar de Economische Controle Dienst had moe ten stappen om te vragen of Schoos de huur met 18 procent mocht verhogen. Zijn fractiegenoot Speets twijfelde aan de bevoegdheid van de gemeente maxi mum tarieven vast te stellen. De socia list M. Menist wilde naar de Economi sche Dienst stappen. „Schoos heeft mij niet voldoende overtuigd van het feit, dat zijn tarief wel zo hoog moet zijn om uit de kosten te komen”. sport als tegenhanger van het manlijke rugby ofwel American Football. De KNVB zit er behoorlijk mee in zijn maag. Er zijn veel problemen. Zo is men er nog niet uit of het beschermen van de borsten moet worden toegestaan ja of neen. Dr. A. Scheller, gynaecoloog in Sittard, zegt hierover: „Die spelregel moet zeker worden ingevoerd, vooral om psychologische redenen. De ontwikkeling van de borsten is voor meisjes een zeer belangrijk gebeuren. Elke aanslag wat dit betreft, kan haar niet alleen licha melijk kwetsen, maar ook geestelijk”. Volgens prof- K. Rijsdorp is het duide lijk, dat de vrouwen zich in de voetbal sport voorzichtig moeten bewegen, wat nog eens wordt versterkt door het gege ven, dat de vrouw „fysiek zwakker is dan de man”. Haar spiergewicht is min der en de spieren zijn minder tnatobaar. De ophouw van haar skelet, de stand der enkels, knieën en wervelkolom, be langrijke onderdelen bij de trapbewe- ging, veroorzaken een grotere kwets baarheid. een vrouw loopt zeven keer meer blessures op, aldus prof. Rijsdorp. Orthapaedisch chirurg drs. G. Her mans Vindt het risico voor de voetbal lende vrouw een riskante situatie, waar bij zij kans van één op vier loopt op blessures; vooral meniscusblessures zal zij sneller oplopen. Er zullen volgens hem dan ook maatregelen genomen moeten worden voor het damesvoetbal, zoals: andere schoenen, andere bal, klei ner of juist groter en lichter, een kleiner veld en aangepaste spelregels. Kortom, het wordt een geheel ander spel. En om vooral niet de indruk te wek ken, dat -alleen mannen zo denken, volgt hier nog de mening van mevrouw dr. A. M. Martinus-Reys, verbonden aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Den Haag. Zij vindt het voetbalspel te nuw voor de vrouw. Het contact, wat veelvuldig acht zij niet wenselijk. Voorts is de vrouw, anatomisch gezien, ongeschikt om te voetballen. De x-stand van de knieën door het bredere bekken, veroorzaakt een grotere kwetsbaarheid van het kniegewricht. Het beendergestel van de vrouw is niet geschikt om te De politie heeft een 18-jarige vrouw aangehouden die in wasserij „Santpoort” over een lange pe riode wasgoed heeft verduisterd. Het schadebedrag is nog niet bekend. De vrouw was werkzaam in de wasserij. Uit die gezamenlijke ondertekening zou men kunnen afleiden, dat de heren Gruijters, Lubbers en Wester terp het roerend met elkaar eens zijn, en dat het openhouden van het Groe ne Hart een streven is, dat door het hele kabinet van harte wordt onder schreven. In het beleid van de ministers Wes- terterp en Lubbers is echter van de eenstemmigheid, die gesuggereerd wordt door de gezamenlijke onderte kening van de Verstedelijkingsnota, weinig gebleken. Neem nu bijvoor beeld het openbaar vervoersbeleid van minister Westerterp. In de Ver stedelijkingsnota staat, dat het open baar vervoer moet worden bevorderd en dat de mobiliteit moet worden afgeremd, vooral het auto-gebruik in het woon-werk-verkeer. De inkt van minister Westerterps handtekening onder de Verstedelij- kingsnota was echter, bij wijze van spreken, nog niet droog, of de minis ter kondigde besnoeiingen aan in het openbaar vervoer. Onrendabele bus lijnen moesten worden opgeheven, de frequentie van andere lijnen vermin derd- Ook de langverwachte beslissing over de Almere-spoorlijn werd weer uitgesteld. Op deze manier worden de mensen de auto ingedre ven, zo heeft men de minister wel verweten. Ruimtelijke Ordening is niet moge lijk, zonder het openbaar vervoer daarin te betrekken. Het beleid van Westerterp vertoont evenwel tegen strijdigheden met het in de Verstede lijkingsnota uitgesproken streven. Ook minister Lubbers zijn tegen- Bovendien lopen de dames maar 80 m. in plaats van 110 meter horden; en de horden worden ook lager gesteld voor de dames; geen 10-kamp maar slechts een 5-kamp; de kogel, de speer, de discus zijn lichter. Hallo, zou dat misschien op discriminatie wijzen? Adje Paulen maak je maar klaar. Bij het schermen hanteren de dames alleen de floret. In de kano en in de roeiboten zijn de afstanden voor de dames korter, net als bij het wielrennen, schaatsen en skieën. Schansspringen en bobsleeën in officiële wedstrijden is er voor de dames nog niet bij, evenmin als ijshockey en rugby. En dan de volley ballers: als de dames spelen trekken ze 'het net omlaag. Ik weet niet hoe het bij de kleidui venschieters en de kruisboogschutters gaat, maar de dames spelen softbal en de henen honkbal, met hardere ballen en zwaardere knuppels en de afstanden tussen de honken zijn langer. Dat zal toch niet gekomen zijn, omdat de dames bij een kortere afstand eerder thuis waren om de aardappels op te zetten? Wandelaars discrimineren niet. Bij het schaken en dammen zijn de stukken en schijven voor dames en heren even zwaar- Met korfbal zit ik wat in mijn maag, want dit echt Hollandse spel wordt gemengd gespeeld; maar elke man dekt een man en elke vrouw dekt een vrouw. En in het zuiden van ons land is een dameskorfbalbond. En wanneer zien we dames op de T.T. ,in Assen? En de krachtsporten, hoe zit het daarmee? De Nederlandse Touwtrekkersbond, laat die ook treksters toe? En de boksers, de worstelaars en de gewichtheffers? Ziet u de zwaargewichten al op de tv? Bah. Miaar er ligt nog een heel terrein braak voor de feministen, dat wel. Het turnen is voor de dames en voor de heren, nou ja, dames, zeg maar kleine meisjes en heren. Maar ze doen niet hetzelfde: „dat is logisch hè?” Zo, dit is wel een lange inleiding voor ons onderwerp: het damesvoetbal. In ons land vinden velen damesvoetbal iets be lachelijks. In Amerika en Canada vindt men voetbal (soccer) *n typische dames- Maasvlakte. Tal van studies, door verschillende commissies en andere instanties maken het onwaarschijn lijk, dat een van de laatste drie als vestigingsplaats zal worden uitgeko zen. Dus blijven over de Marker waard en Dinteloord. De mogelijkheden laten zich verder evenwel moeilijk rangschikken (naar mate van waarschijnlijkheid), als men niet weet hoe de verhoudingen liggen in de krachtmeting tussen de belangen van Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Waterstaat, Economische zaken en Milieuhygiëne. Die kraeht- erhouding kennen we inderdaad niet en elke voorspelling op dat punt komt neer op koffiedik kijken. En dat toont tevens de zwakke plek van de Verstedelijkingsnota. De nota is vaag en onduidelijk, waar duidelijk heid geboden zou zijn. Een standpunt over de zaken, die juist bepalend zijn voor de ruimtelijke ordening - en de luchthavenkwestie en de voorha venkwestie - ontbreekt in het stuk. En daardoor kan men er alle kanten mee op- Uit het stuk wordt volstrekt niet duidelijk hoe zwaar de eis van het Groene Hart weegt in de afweging tegen de belangen van de economie. Evenmin wordt duidelijk hoe zwaar de milieuhygiënische argumenten voor een natte en open Markerwaard wegen tegenove.- die voor een open midddengebied in de Randstad. De weigering van de minister om zich uit te spreken over Schiphol doet wel het ergste vrezen voor het open mid dengebied. De heer L. ;-7». - jiöiW ihShgfa

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17