Verkeersslachtoffers moeten vaak jaren op uitkering wachten Christelijke Libanese leider AUTO VERPLETTERD COMPROMIS IN DE MAAK IN GENEVE Noordzeeharing met uitroeiing bedreigd Regering-Callaghan staat parlementair erg zwak 44 Vietnam-veteranen lossen schepen in Saoedi-Arabië Raad Beverwijk wijst legalisering naaktrecreatie af artendor terstal interieurs b.v Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. Ill T T I aan aanslag ontsnapt I Kip., j komt uit fyrneM daam-o P] ■M 1 Het woord is aan. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AR-voorzitter vindt resolutie PvdA-PPR Overgangsperiode van 15 maanden Vrij veel bewolking van Bekebrede-Barneveld AGENDA Aantal pagina’s vandaag: H. „onaanvaardbaar” Partij voorop wmummMnnnmmmimmmi w* SPITSROEDEN LOPEN IN HET LAGERHUIS w- 2 pagina 9 Luidsprekers 26, 28, 30, 32 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 9 V, r KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 cht 44 167160 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker 23 25 25 27 29 31 31 31 35 36 37 39, 41 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Het verzeke ringswezen in de schadesector slaat een nieuwe koers in: De schade-verzekeraars willen af van de schuldvraagproblematiek bij verkeersongevallen. Niet alleen levert „de schuldvraag” de verze keringsmaatschappijen een enorme hoeveelheid werk op jaarlijks 800.000 tot 900.000 schadegevallen), maar ook veel ongenoegen onder slachtoffers of hun nabestaanden. .V Ver-misst 1 Roofkloof Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 33 Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9, 13, 15, 17, 19 Medische diensten 9 Puzzel 21 Schrijvende lezers 21 Uitwijzer Radio en tv Strips Film Kunst Weg en wiel Foto/Film Modejournaal Gastenboek Beurs Economie Sport Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Umuider Courant p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),'p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling-f 13 Schadeverzekeraars willen af (Door Udo J. Buys) I 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) dat een flexibele datum de blanke min derheid mogelijkheden biedt om door vertragingstactieken de onafhankelijk heid uit te blijven stellen. De blanke delegateleider Pieter van der Byl, Rhodesië’s minister van Buiten landse Zaken zei gjsteren in een inter view met het persbureau UPI dat Rho- desië door Engeland „verkocht en verra den” is. „We hebben Kissingers voorstel len in goed vertrouwen aanvaard en wij zijn niet naar Genève gekomen om hier nog meer concessies te doen. Er zouden geen verdere eisen gesteld worden, maar sinds we hier zijn hebben we nog niets anders gehoord dan eisen", aldus Van der Byl. Door de recente tussentijdse verkiezin gen bedraagt de labourmeerderheid in het Lagerhuis nu nog slechts één stem. Hoe kwetsbaar dat de regering maakt, bleek toen er gisteren een labourlid in de „tea-room” onwel werd en geen acte de présence kon geven. Meteen staakten de stemmen bij 309-309, welke impasse BEVERWIJK - Voor de tweede maal binnen een jaar heeft de gemeenteraad een voorstel om de naaktrecreatie op het strand van Wijk aan Zee te legaliseren verworpen. Afrikaans negerspreekwoord Het warme water vergete niet dat het koud geweest is. van „We De spanning nam ook toe als gevolg van een aanslag op de gematigd christe lijke leider Raymond Edde, die er overi- JEDDAH. Vier Amerikaanse Viet- namveteranen assisteren de havenautori teiten van de Saoedi-Arabische haven stad Jeddah met helikopters bij het lossen van de tientallen schepen, die al maandenlang voor de rede liggen. De Arabieren zelf schieten handen tekort om de tot de nok met levensmiddelen en verbruiksartikelen gevulde schepen van hun lading te ontdoen. Het lossen wordt bovendien enorm gestagneerd door de massale trek naar Mekka die deze week op gang is gekomen. Jeddah is in de pelgrimage een knooppunt, waar dage lijks duizenden moslims per schip en vliegtuig arriveren. IJMUIDEN Als de visserij op ha ring het komend jaar niet absoluut wordt gestaakt, zal de haring op de Noordzee met totale uitroeiing worden bedreigd. Volgens de Westeuropese visse- rijbiologen zal het haringbestand in de Noordzee in 1977 nog slechts 125.000 -ton bedragen, ofwel ongeveer anderhalf mil jard paairijpe haringen. Om een econo mische visserij te garanderen is er min stens twee miljoen ton paairijpe harin gen nodig, aldus de biologen. Vrij veel bewolking met plaat selijk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Vannacht minimumtempe raturen van circa 2 graden en hier en daar mist. Maxima mor gen ongeveer 7 graden. In de Amerikaanse staat Illinois werd de 59-jarige bestuurster van deze auto ge dood toen een gigantische graafmachine op de wagen rolde. De machine sloeg door nog onbekende oorzaak om tijdens werkzaamheden aan een nieuwe autoweg. De auto werd geheel verpletterd. het nieuwe systeem veel bezwaren van het huidige aansprakelijkheidsrecht zal wegnemen”, aldus de heer Schakel. „De Kamer zou een slechte volksver tegenwoordiging zijn als zij de verander ingen die op de helling staan niet zou ijken”. armada in de haven van Jeddah op het moment 130 schepen. Tachtig percent daarvan vaart onder Griekse vlag. Wachttijden lopen op van 6 tót 8 maan den en het lossen verloopt via nummer tjes, waarin dan ook gelijk een stevige handel is ontstaan. Het gebrek aan man kracht werkt ook door op het haventer rein van Jeddah, waar tussen gescheurde meelzakken en opengebarsten balen mais, bergen autobanden en luxueuze electrische apparaten hoog optornen. gens met een lichte verwonding vanaf kwam. Deze leider van - het- -„nationale blok” dat geweigerd heeft partij te kie zen in de langdurige burgeroorlog, werd vanuit een auto met een machinegeweer onder vuur genomen, toen hij uit zijn auto stapte bij zijn woning in het door linkse troepen beheerste westelijke stadsdeel. Een kogel schampte hem aan een been, terwijl andere kogels rakelings langs hem vlogen. Zijn chauffeur liep twee kogelwonden op. Edde, die in het begin van dit jaar bij de presidentsverkiezingen een nederlaag leed tegen het huidige staatshoofd Elias Sarkis, was in mei jl. al eens door falangisten, een rechtse groepering, an der vuur genomen. Edde verklaarde tegenover verslagge vers dat hij Syrische agenten ervan verdacht op hem te hebben geschoten. Hij is een fel tegenstander van het Arabische vredesplan, dgt volgens hem een Syrische bezetting betekent. Volgens hem streeft Syrië een deling van Liba non na, waarbij het zelf een deel van dit land zou annexeren. Voorts zou Syrië een stuk aan Israel willen afstaan en in het noorden een kleine staat willen overlaten onder christelijke leiding. (Zie ook pagina 3). Donderdagavond diende de heer G. van Ruyven namens de meerderheid van de PvdA en PPR-fracties een amende ment in om de Algemene Plaatselijke Verordening zodanig te wijzigen, dat een kader werd geschapen waarin legalise ren van de naaktrecreatie op het strand van Wijk aan Zee mogelijk werd. De meningen in de raad waren nogal ver deeld, het amendement werd met 12 tegen 11 stemmen verworpen. Vorig jaar stond de gemeenteraad af wijzend tegenover een suggestie van een inwoner van Beverwijk om een gedeelte van het strand voor naaktrecreatie te bestemmen. De Beverwijkse raad nam gisteravond wel een motie van de PvdA en de PPR aan om het college opdracht te geven samen met Velsen en Heems kerk over de instelling van een naakt strand te gaan praten. De Heemskerkse gemeenteraad heeft al eerder laten we ten niets voor een naaktstrand te voelen. BEIROET (Reuter, AFP) Een dag voor de voorgenomen intocht van Syri sche eenheden van de ArabiSche vredes macht zware linkse strijd woedde vooral in de zakenwijk van de Libanese hoofdstad. LONDEN (Reuter) Dankzij een reeks „kantje-boord” stemmingen heeft de Britse labourregering gisteren haar belangrijke wetsontwerp tot overname van vliegtuig- en scheepsbouw veilig door het Lagerhuis geloodst. Bij al die nipte stemmingen bleek echter onthut send duidelijk hoe zwak de ploeg van premier James Callaghan parlementair staat. Volgens de Nederlandse ambassadeur in Saoedi-ArabiJ. B. van Loon, telt de Op de Noordoost Atlantische Visserij Conventie vorig jaar was al door de biologen voorgesteld om de visserij op haring te staken. Dat is toen niet gelukt en de gevolgen van de haringvangsten van dit jaar zijn volgens de biologen catastrofaal. De laatste proefvisserij op de Noordzee heeft bevestigd, dat de Noordzeeharing met uitroeiing wordt berdreigd. De biologen zullen op de ver gadering van 25 november van de Noordoost Atlantische Visserij Conventie opnieuw klemmend adviseren de gehele haringvisserij voor 1977 en een aantal volgende jaren stil te leggen. Men kan over de kwaliteiten en over de politieke moraal van minister Kissin ger denken zoals men wil, een feit is het dat hij in zijn doen en laten als minister van buitenlandse zaken en uitvoerder van de buitenlandse politiek van presi dent Ford voortdurend in hoge mate heeft beantwoord aan het beeld dat men van een diplomaat van de machtigste natie ter wereld zou kunnen hebben. Door de verkiezingsnederlaag van Ford en van de Republikeinse Partij is aan de activiteit van minister Kissinger een ab rupt einde gekomen. En dat ondanks het feit dat men in de V.S. zowel als in het buitenland grote waardering en respect voor Henri Kissinger heeft gekregen. De nederlaag van Ford was zeker niet aan hem te wijten. Het tekent de politieke situatie in de V.S. dat nu van de kant der Democrati sche Partij aandrang op de kersverse president Carter wordt uitgeoefend om Kissinger „over te nemen”. Men wil een zo getalenteerd en bruikbaar man niet aan de dijk gezet zien, alleen om het feit dat hij toevallig bij de Republikei nen behoort. Nu is de tegenstelling tussen Republi keinen en Democraten in de V.S. uiterst gedetailleerd en van principiële of dog matische verschillen is eigenlijk nauwe lijks sprake. Maar toch maken de Ame rikanen uit allerlei persoonlijke overwe gingen een duidelijke keuze, zodat de twee partijen genoodzaakt zijn met een eigen identiteit en een voor hun beleid kenmerkend programma de Amerikaan se kiezer tegemoet te treden. Dat juist op het punt van het buiten landse beleid echter wordt gezocht naar diplomatiek talent en een voor het alge mene Amerikaanse belang geschikte persoonlijkheid, zonder dat men van het enge partijstandpunt uitgaat, is heel wat realistischer dan wat men in de meeste Europese democratieën ziet gebeuren, waar bij belangrijke en zelfs minder belangrijke benoemingen eerst naar het partijbelang wordt gekeken en daarna pas de vraag wordt beantwoord of de kandidaat de beste voor de beschikbare functie is. Ofschoon Amerikaanse en Europese stelsels niet goed kunnen worden verge leken door hun uiteenlopende structuur, staat wel vast dat in landen als het onze schrikbarend veel talent wordt verkwist en buiten spel gezet, omdat de politieke partijen uitsluitend oog hebben voor partijgenoten. Toch is slechts krap 5 percent van de bevolking lid van een partij. Dat wil zeggen: 95 percent kan geen ministers, staatssecretarissen, pro vinciale commissarissen, burgemeesters, wethouders enzovoort leveren, tenzij de kandidaten eerst partijlid worden. Hoe wars men in Nederland ook is van dictatuur, de politieke partijen oefe nen tezamen een soort bestuursdictatuur uit die in strijd is met de bedoelingen van de democratie en handig profiteert van de organisatorische regels, ten koste van de geest die aan de ontoereikende regels ten grondslag ligt. r Verloren: tussen Caracas en Londen, een 1.81 m lange Latijns- amerikaanse schoonheid, 19 len tes oud, luisterend naar de naam Maria Gimenez, beter bekend als „Miss Venezuela 1976”. Maria is onderweg naar de Miss-World verkiezingen in Londen verdwe nen. Alvorens naar Londen te gaan voor de finale van a.s. don derdag zou Maria nog een va kantie in Spanje doorbrengen. Precies een week geleden had zij zich in de Britse hoofdstad moe ten melden. Sinds haar vertrek uit Caracas is echter taal noch teken van de schone studente vernomen. GENÈVE (Reuter, AFP, UPI). In Genève is een compromis in de maak over de datum waarop Rhodesië formeel onafhankelijk zal worden, zo is gisteren uit conferentiekringen vernomen. Het compromis, voor gesteld door conferentievoorzitter Richard, zou inhouden dat een flexibele onafhankelijkheidsdatum wordt overeengekomen, afhankelijk van de voortgang die tijdens de overgangsperiode wordt gemaakt met het opstel len van de grondwet, en andere wettelijke procedures. In dit voorstel gaat Engeland uit van een overgangsperiode van 15 maanden, te rekenen vanaf de beëindiging van de Geneefse conferentie, maar met de mo- geljkheid de datum te vervroegen of te vertragen. Tot dusver wilden de natio nalisten onafhankelijkheid over een jaar, terwijl de blanke delegatie vasthoudt aan een overgangsperiode van twee jaar. Het Britse voorstel zou zowel de natio nalisten als de blanke regering in staat stellen de onafhankelijkheidsdatum „naar zich toe te rekenen”. Als deze hindernis is genomen kan onderhandeld worden over de vorming van een overgangsregering. Zegslieden van de nationalisten hebben het Britse voorstel bekritiseerd omdat ze vrezen Zij moeten vaak ontzettend lang wachten op hun schadevergoeding of krijgen die soms zelfs helemaal niet, omdat er geen definitief antwoord op de schuldvraag kan worden verkregen, dat staat in het tweewekelijkse blad Sociaal Economisch Management van 13 novem ber. SEM had over deze problematiek een gesprek met de heer F. Jutte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Au tomobielassuradeuren (NVVA). Volgens de heer Jutte, zo schrijft SEM, is de invoering van een risico-aansprakelijk- heidsverzekering dringend gewenst. Men kan twee richtingen uit. Of de ene automobilist betaalt de letselschade van de andere automobilist- en diens passagiers- of de bestuurder draait op voor de letselschade van zijn eigen pas sagiers. Beide systemen ontlopen elkaar weinig. In het ene zowel als in het andere is het schuldeiement in elk geval totaal buitengesloten, zo schrijft SEM. Het voordeel van het slachtoffer is, dat niet langer hoeft te worden nage gaan of hij schuldig of misschien mede schuldig is. Deze maatregel zou de ver zekeringen handen vol werk schelen en de frustatie van het lange wachten op geld voor slachtoffers of nabestaanden van schuldvraagproblematiek nagenoeg doen verdwijnen. „De verzeke raar wint er een verbetering van zijn imago mee’’, zo zegt de voorzitter van de NVVA in SEM. Het vaststellen van de invaliditeits graad, die van direct van belang kan zijn voor de hoogte van uitkering, vergt vaak jaren omdat het om de moeilijk voorspelbare eindfase gaat, nog afgezien van het feit dat grote verschillen van inzicht onder de medici bestaan. „Voor ons blijft dat een punt studie”, verklaart de heer Jutte, denken aan de instelling van een arbitra gecommissie die uit gezaghebbende hoogleraren met verschillende specialis men bestaat. Zij zullen het laatste woord moeten krijgen. De prognoses over de invaliditeitsgraad kunnen ten slotte wel eens 60 percent met elkaar verschillen”, aldus Jutte. De heer M. Schakel, onder meer voor zitter van de Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer en voorziter van de Protestants Christelij ke Beroepsgoederenvervoerders, is van mening dat de wijziging van mening dat de wijziging van het Neder landse verkeersrecht in de volgende ka binetsperiode haar beslag zal krijgen. Het betreffende wetsontwerp is volgens hem niet al te ingewikkeld. Het hoeft geen jaren in de Tweede Kamer rond te zweven, zo schrijft SEM. „Ik kan me in het geheel niet voor stellen dat de ombuiging van het ver keersrecht geen goed onthaal in het parlement zou krijgen. Dit om de een voudige reden dat te verwachten is dat Mevrouw Hatti Erwin, een 103-jarige ingezetene van de Amerikaanse stad New York ’s door twee jongens op straat be roofd van alles wat ze bij zich had: voor 2 dollar aan kruide nierswaren. De generatiekloof tussen Hatti en haar berovers was enorm: de jongens waren 12 en 14 jaar oud. In Jeddah wonen op het moment on geveer 200 Nederlanders. Hun aantal Is voor zes weken uitgebreid met 160 Transaviamensen, die voor de Saoedi- Arabische luchtvaartmaatschappij meer dan 40.000 moslims vervoeren. Over die gigantische operatie leest u elders in deze krant. pas door de stem van voorzitter Sir Myer Galpern ten gunste van de rege ring kon worden doorbroken. Vernederende situaties zoals in de nacht van woensdag op donderdag, toen enkele labourleden tegen de regering „rebelleerden”, bleven gisteren uit, maar geen Britse regering heeft het de laatste jaren zo moeilijk gehad. Callaghans regering zit daarenboven in tijdnood. Zij heeft nog acht vergader- dagen om vijf wetsontwerpen door het Lagerhuis aanvaard te krijgen. Op 23 november eindigt de lopende zittingspe riode en alle wetsontwerpen die dan nog in behandeling zijn worden automatisch geschrapt. Mevrouw Margaret Thatcher, de con servatieve oppositieleidster, stelde giste ren zonder omwegen dat de regering geen gezag meer over heeft. In tegenstelling tot de nationalisten wil Van der Byl niet dat Engeland tijdens de overgangsperiode een rol zal spelen in Rhodesië. „We hebben geen hulp en geen adviezen nodig van Lon den. In feite zouden wij Engeland enke le financiële en begrotingsexperts kun nen aanbieden. Vergeleken bij wat daar in Groot-Brittannë gebeurt, is de need gang en de val van het Romeinse rijk kinderspel”. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Volgens ARP-voor- zitter H. de Boer is de ontwerpresolutie van de PvdA-PPR over een verdere regeringssamenwerking „onaanvaard baar”. Hij zei dat gisteravond op een bijeen komst van zijn partij in Middelburg. Tegelijk sprak hij echter de hoop uit dat de progressieven de grondslag van de resolutie - alleen regeren ais ze de grootste combinatie zijn - terugnemen. „Want ik ben er voorstander van de bestaande s amenwerking voort te zet ten”, aldus de heer De Boer. in Beiroet zijn gisteren weer gevechten uitgebroker tussen en rechtse militietroepen. De

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1