Knet r Puzzel Hoe fe H 15 11 A Grofvuilstort Kalkarheffing Diorama’s Ijsselmeer Concertgebouw „Gezellig” geluid n 21 VARIA 19 7 6 NOVEMBER 1 2 V R IJ D A G f e zine n et f Cigarros Autenticos. eer- nd u 5t de tak t elk vaag zoete geuren van een echte Brazil. La Paz maakt Brazils zoals Brazils horen te zijn. Vol aroma en tamelijk mild. Met een geheel eigen karakter. Twintig of meer zorgvuldig gekozen tabaksoorten vormen de melange, nadat ze voldoende tijd hebben gekregen om goed te fermenteren. Brazils van La Paz worden omringd met alle toewijding van het traditionele vakmanschap. En zo hoort het ook. Een Brazil-roker weet dat. Dit woord: VERONAL Dit woord: GEZAPIG Dit woord: VIOOL Een Brazil-sigaar ziet er wat donkerder uit dan een Havana-type. Maar niet alle donker blikkende sigaren zijn échte Brazils. Niet alle donkere sigaren bevatten echte Brazil- tabakken en hebben een echt Mata Fina-dekblad uit Bahia. Dus niet alle donkere sigaren hebben het kenmerkende, tr pisch warme aroma en de jMB J HM®®! LEZERS WSWBi® LEZERS t KAPT. W. KWAK, IJmuiden J. C. NATER, Haarlem. PH. CH. SCHUIT, Amsterdam ARJEN KUIPERS, Haarlem. IR. G. E. M. JANSSEN, Haarlem (ADVERTENTIE) Puzzel w öfe 1 5 6 1 4 16 18 20 22 23 24 28 29 |30 32 36 31 33 34 35 37 39 38 40 41 42 43 44 48 49 52 R PERS BV”, Puzzel nummer 45 Oplossing puzzel nummer 44: Vertikaal: ni Prijswinnaars puzzel 44: nummer DeBrazils van echte Brazil 2. 4. Eind mei-begin juni 1972 werd in het Nationale park De Kennemerduinen het zogenoemde Bezoekerscentrum geopend. tanker staat er op en ik geloof zelfs dat het een T 2-tanker is, gebouwd in 1944. Op het kaartje dat enkele ondieptes aangeeft, heeft men de zeer gevaarlijke banken voor Staveren vergeten. herinnerde zou moeten DEN HAAG (ANP) De komende week zijn de volgende knelpunten te verwachten op het Nederlandse wegen net: a De hele verbouwing van de concertzaal is niet door iedere bezoeker in dank af genomen. Om dat te bewijzen sluit ik hierbij de kaartjes in zodat u dit zelf kunt controleren vanaf deze plaatsen, met een volle zaal uiteraard. (De plaat sen van briefschrijfster waren 26 en 28 op Rij 16. Red.). Zelfs op de zesde rij gingen ze langs de kant staan pm te kunnen kijken. Op de zijbalkons stonden ze boven op de stoelen om wat te kunnen zien. Voor mij is degene die dit ontworpen heeft, een grote nul. Ik spreek over de zijvakken en niet over het middengedeelte, dat wel oploopt MEVR. R. BOELHOUWER, Haarlerrï ƒ25: Mevr. J. v.d. Kwast, Raamvest 43rd. Haarlem, 25: G. v. d. Berg, Alkmaar- seweg 140, Beverwijk, 15: J.J. de Mooij,- Kloosterstraat 26 rd., Haarlem, 15: Zr. Bernarda Vos, Zeeweg Ziekenhuis, IJ muiden, 10: C. van Bakel Meerweg 39, Bennebroek, f 10: G. R. Hooit, Wille- brordstraat 106, IJmuiden. De prachtige diorama’s aldaar waren ontstaan uit samenwerking van de heer C. v.d. Schans, dermoplasticus te Aer- denhout, die alle dieren had opgezet en alle planten geprepareerd, met de heer Klaas Visser, kunstschilder te Enschede, die de achtergronden had geschilderd. In onze „democratisch” geregeerde stad hebben degenen die gewetensbezwa ren hebben tegen de 3 percents-Kalkar- heffing geen enkel recht van spreken, getuige de jongste brief van het gemeen tebestuur om principiële weigeraars voor het feit te stellen dat zij binnenkort met afsluiting van de levering van elektri sche energie hebben rekening te houden. Een bekend slaapmiddel draagt de naam veronal. Het verhaal gaat dat de man die dit middel heeft uitge vonden, een zekere Emil Fischer, in Met veel belangstelling lees ik altijd de artikelen in uw bijlage „Erbij”. Het artikel van 6 november over de KNZHRM rond het Ijsselmeer vond ik zeer goed. Als beroepszeeman en ver woed watersporter zou ik er nog een opmerking bij kunnen doen, namelijk: lees de wet op het voorkomen van aanvaring er eens op na. Er staat echter een klein foutje in het onderschrift van de foto waar de koppen van de beide schippers van Hindelopen en Enkhuizen op staan. Er staat „geprojecteerd op een woelig IJsselmeer”. Nu kan dat het Ijs selmeer niet zijn. Het silhouet van een In de woordenboeken wordt bij het woord gezapig opgegeven dat het van Zuidnederlandse oorsprong is. Van Dale geeft als betekenissen: zacht en stil, zonder haast of geweld, gemoe delijk, bezadigd, kalm aan, al te ge moedelijk. Koenen voegt daaraan nog toe: zonder inspanning. Het Woorden boek der Nederlandse Taal kent het woord niet, maar het deel waarin de letter g is opgenomen, dateert van 1889. Toen was blijkbaar het woord gezapig nog niet in Noord-Nederland doorgedrongen. De etymologische woordenboeken op een na vermelden het evenmin. Dat ene leidt gezapig af van het zelfstandige naamwoord sap en noemt als betekenis: vochtig, sap pig, smakelijk. Die betekenis moet zich dan in ongunstige zin hebben ontwikkeld via al te sappig tot: slap, zonder fut e.d. 1. wens, 2. Elia; 3. niet; 4. saté; 5. Nero; 6. Erie; 7. riet; 8. oets; 9. kous; 10. oase; 11. U.S.S.R.; 12 sero; 13. Ebro; 14. boer; 15. rede; 16. Orel; 17. sits; 18. Iran; 19. taai; 20. snik; 21. kano; 22. alom; 23. nota; 24. Omar; 25. lans; 26. atap; 27. N.A.T.O.; 28. spot; 29. krat; 30. rose; 31. asla; 32. team; 33. rots; 34. Oran; 35. tape; 36. snel; 37. tint; 38. idee; 39. neet; 40. tets; 41. gans; 42. atol; 43. node; 44. slem; 45. last; 46. akte; 47. stil; 48. telg; 49. spil; 50. page; 51. iglo; 52. Leon. Het Latijn kende een werkwoord vitulari: een lofzang aanheffen. Daar van is in later tijd het woord vitula afgeleid voor een bepaald snarenin strument. Daaraan zijn op niet hele maal duidelijke wijze het Italiaanse viola, het Franse viole en vielle (lier) en het Nederlandse veel of vedel en viool ontleend. De bloem die wij viool, meestal viooltje noemen, ont leent haar naam aan haar vorm. Het duitse Veilchen voor viooltje toont de verwantschap tussen viool en veel (vedel) aan. Verwant is ook de kleur naam violet: paars. Dan is er nog de zegswijze: violen laten zorgen voor: zich nergens iets van aantrek ken, die wel verklaard wordt als: zich bij vioolspel in de kroeg om niets bekommeren. Anderen menen dat viool hier staat voor fiogl: fles en dat de uitdrukking betekent: z’n zor gen met de fles verdrijven. rende de uren dat de winkels geopend zijn, zal worden vergeven van lawaai. Ook na de decemberdagen zal dat feest doorgaan. Ik heb mijn wrevel over het een en ander geuit. Vragen of het echt, wel zo erg is, wat wilt u dan voor muziek en opmerkingen dat ik hier dan maar niet had moeten komen wonen, ervaar ik als weerzinwekkend. Ten eer ste is het zo, dat als ik er last van blijk te hebben, ook tijdens werk, studie, etc. dan is het zo erg. En als blijkt dat de hinder in de hoger gelegen slaapkamers nog groter is, dan is het heel erg. Ten tweede gaat het er niet om of de keus van de muziek mij niet aanstaat' Ik wil zo vrij zijn die muziek te kiezen, die mij aanstaat, op een tijdstip, dat ik verkies, zonder daarbij iemand overlast te bezor gen. Ik acht die vrijheid een groot goed. Opgedrongen muziek beschouw ik als nodeloos lawaai. Het is hinderlijk en irritant. Iedereen wordt platgewalst door de misselijk makende middelmatigheid. Overal gonst het geluid je tegemoet. Gezelligheid? Wat is dat eigenlijk? Wel ke verlichte geest heeft bepaald wat ik gezellig moet vinden? De bewoner wordt op deze manier de stad uitgedreven. En heb je de middelen niet om op korte termijn je heil elders te zoeken, te vluchten voor deze hersenspoeling, dan kan je alleen maar hopen dat de horen dolheid niet al te gauw toe slaat, dat je kinderen niet al te snel de debiele lied jes van buiten kennen. Welnu, het appa raat zal binnenkort op mijn verzoek van de gevel verwijderd worden. Maar wie zegt mij, dat de overlast daarmee ver dwenen is. De luidspreker zal ongetwij feld elders geplaatst warden. Andere bewonêrs zullen meer hinder ondervin den, want, zo heb ik gemerkt, niet alleen ik heb bezwaren tegen deze stompzin nigheid. Ook anderen hebben overwe gende bedenkingen. Ik vraag mij af, volgens welke normen laat de gemeente zich leiden bij haar vergunningenbeleid inzake deze kwesties. Ik weet wat de middenstand wil. Hartje Haarlem, hard- stikke gezellig. Maar wat wil de ge meente? Een leefbare stad, of één grote ballentent? Of is er misschien helemaal geen beleid, en moeten we maar berus ten? De tand des tijds heeft weer toege hapt. Wanneer men nu het bezoekerscentrum binnenkomt, vindt men recht tegenover de ingang een bord vermeldende „De diorama’s zijn vervaardigd door de heer Klaas Visser te Enschede en het perso neel van de Kennemerduinen met finan ciële steun van vele bedrijven”. (De naam „Van der Schans” ontbreekt). Deze welberekende halve waarheid is „ver vaardigd” door dr. ir. E. C. M. Roder- kerk die deze plaats als souvenir na zijn vertrek onlangs liet aanbrengen. Hij is geridderd. Indien u, door publikatie in uw dagblad, er toe kunt bijdragen dat deze onbillijkheid jegens de heer Van der Schans wordt goed gemaakt, zou ik dat zeer waarderen, en met mij velen. Wat zouden wij genoten hebben van de voorstelling Porgy and Bess in het Haarlemse Concertgebouw, wanneer wij buiten de zang ook nog iets hadden kunnen zien. Het enige dat wij van onze zitplaatsen konden zien, was het ope ningsnummer „Summer time”, maar van het spel op de vloer konden wij niets zien, zodat wij na een kwartier van ergernis het op het zijbalkon geprobeerd hebben te volgen. Daar kon je nog iets zien, maar dat was gezegd bij de ver koop van de kaartjes. Maar als je kaar ten van 20 gulden per stuk koopt, ver wacht je toch wel wat te kunnen zien. Weer is in Haarlem een straat ten offer gevallen aan de gevolgen van een kennelijk niet te stuiten nieuwerwetsig- heid. Ditmaal is het de Spaarnwouder- straat, waar de winkeliersvereniging ge meend heeft ons te moeten verrassen met de laatste vinding op het gebied van zielzorg. „Gezelligheid” is het sleutel woord. Aan de gevels van verscheidene panden zijn namelijk luidsprekers ge plaatst, die ervoor zorg dragen dat zowel de bewoner, als de argeloze voorbijgan ger voortdurend wordt voorzien van „gezellig” geluid. Een dergelijke helse machine hangt nu ook naast mijn ven ster. Men heeft hem ongevraagd zo op gehangen, dat ik dag in, dag uit, gedu- De gewetensbezwaarden hebben veel meer recht van spreken dan de z.g. democratische meerderheid, die „zwij gende meerderheid” van degenen die in hun wereldje van mooie toekomstdro men niet gestoord willen worden. Er heerst onrecht in de 3 pct.-Kalkarhef- fing, ook in de stad Haarlem. Uit antwoorden van B. en W. van Haarlem op vragen van een raadslid en uit andere informaties blijkt dat de gemeente Haarlem het stuk Waarderpol- der tussen de Mooie Nel bij Pennings- veer, de afvalwaterzuivering en de A. Hofmanweg, ook vol wil laten gooien met puin, hout en huisvuil. Ongetwijfeld hebben hier veel mensen om diverse redenen bezwaar tegen, vooral degenen die van nabij weten wat een z.g. grof vuilstort is, zoals b.v. de vele waterspor ters op de Mooie Nel (zeg maar stinken de Nel bij westenwind). Het droevige van deze zaak is dat maar weinig men sen weten dat de gemeente dit wil. Zeer binnenkort is de oude vuilstort vol. B. en W. moet dus snel een beslissing nemen. Als die beslissing genomen is, dan zal de krant er wel vol van staan en de protesten losbarsten, maar dat helpt dan niet meer. Daarom: heeft u bezwaar, maak dat dan zo snel mogelijk kenbaar, bijvoorbeeld door een brief naar B. en W. of de directeur Openbare Werken. Als u wacht tot u er iets van hoort of leest, is het waarschijnlijk te laat. 11* adresseren„DAMIATE POSTBUS 18 IJMUIDEN. langdurige besprekingen was verwik keld met vertegenwoordigers van de firma die het middel in de handel zou brengen Men kon het namelijk niet eens worden over de naam die het nieuwe product zou dragen. Op een gegeven ogenblik keek Fischer op zijn horloge en herinnerde er de heren aan dat hij zou moeten ver trekken om de trein naar Verona te halen, waar hij reeds een hotelkamer had besproken en waar hij dus' sla pen zou. De begrippen slapen en Ve rona leidden toen tot de snelle beslis sing het nieuwe slaapmiddel Veronal te noemen. Aardig bedacht. van tempo; woord; 48. bejaarde; 51. voortbewegen; 52. jongensnaam. Let wel: deze weigeraars betalen hun verbruik aan elektriciteit volkomen nor maal; zij hebben echter wel bezwaar tegen de 3 percents-Kalkarbijdrage, want deze heeft niets te maken met het gewone verbruik. Zo ver is het tenslotte gekomen dat gewetensbezwaren bij dit college van B. en W. in dit opzicht niet meetellen. De niet-betalers van de be ruchte 3 percents-heffing zijn immers ver in de minderheid en zij bezorgen de gemeente alleen maar „administratieve last”. Maar dit gemeentebestuur volgt Lubbers slaafs na en wil niet gestoord worden door het argument dat iedere met kernenergie gedreven elektrische centrale een groot gevaar voor de bevol king inhoudt. Waar zelfs de wetenschap pers en kemtechnici in twee elkaar bestrijdende kampen verdeeld zijn, hoe veel te meer wegen dan de bezwaren bij het gebruik van kweekreactoren waarin uit het reeds zo veel besproken uranium het nog veel gevaarlijker plutonium tot stand komt. Het gewetensbezwaar wordt bij de 3 pct.-Kalkarheffing eenvoudig weg in de hoek gedrukt; het telt niet mee in onze samenleving. Ook het z.g. Lubbersfonds en het nieuwe ingestelde bomen- en plantenfonds van de gemeen te Haarlem zijn vondsten die volstrekt onzakelijk zijn. Nederland en dus ook Haarlem mag niet bijdragen aan de bouw van de kweekreactor van Kalkar. Horizontaal: 1. visgerei; 7. schrijfgerei; 12. dunne; 13. plaats in Friesland: 14. in persoon (afk.); 16. afgod; 17. waterhoogte (afk.); 18. op een kier staan; 19. maango din; 20. bevestiging; 21. namelijk (afk.); 22. rivier in Spanje; 24. vezelprodukt; 26. deel van een school; 28. manier van handelen; 29. vogel; 31. niet koud; 34. geest; 35. telwoord; 38. hetzelfde (afk.); 39. frans lidwoord; 40. vogel; 42. deel Afrika; 43. ter plaatse (afk.); 44. 45. nederduits (afk.); 46. bij- 48. bejaarde; 51. wentelend 1. stukje geweven stof; titel (afk.); 3. plaats in groningen; stofmaat; 5. helder; 6. tegenwerping; 7. gemeen; 8. stad ter oudheid; 9. werk schuw mens; 10. per meter (afk.); 11 plaats in Italië; 15. grappenmaker; 17. meisjesnaam; 23. na enige tijd; 24. zetel; 25. plaats in Utrecht; 27. roofdier; 30. we relds; 31. deel van een jaar; 32. Indische dakbedekking; 33. taille; 35. rangtel woord; 36. geestdrift; 37. hetzelfde; 41. kort ogenblik; 42. bevel; 46. inhoudsmaat (afk.); 47. lidwoord; 49. bolgewas; 50. frans voegwoord. Oplossingen, uitslui tend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per posit wordt ingezonden als volgt Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: op diverse plaatsen is de rijbaan verlegd; verkeersbeperkende maatregelen. Amersfoort-Zwolle-Meppel: versmalde rijbanen ter hoogte van Hattem en ’t Harde. Amsterdam-Amersfoort tussen Muiden en Naarden wordt het verkeer over een rijbaan geleid. Rotterdam-Rijswijk-Den Haag: rij- baanversmalling tussen de Doenkade en het viaduct Pauwmolen. Ridderkerk-Tiel-Valburg: Rijbaan ver smalling ter hoogte van Tiel en de Brug over het Amsterdam-Rijn kanaal. Brede-Gorcum: werkzaamheden bij de brug Keizersveer en de Merwedebrug. Breda-Rotterdam: op diverse plaatsen kans op vertraging door werkzaamhe den. Eindhoven-Tilburg-Breda: versmalde rijbaan ter hoogte van Moergestel. Purmerend-Alkmaar: op de Zuiderweg bij Purmerend is slechts een rijstrook beschikbaar. Amsterdain-Purmerend: op werkdagen tussen Het Schouw en Ilpendam overdag vertraging door wegwerkzaamheden. 2 3 12 15 10 13 17 25 l27 Chicos van La Paz -36ct. iêSSa? Wilde Cigarillos Brazil Sjfcüjg’ van La Paz - 28 et. Superiores Brazil van l^' La Paz-41 ct. Wilde Brazil van La Paz - 37 a. Rondélas Brazil van La Paz - 35cc 46 47 51 50

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21