Veredelde nonsens op gevaarlijke wijze uitgedragen D. W. Griffith, superieur in spektakel en in het psychologische drama RIMS w film ■r W W W BB o "WM r" IMI 27 79,- I tl i 19 7 6 FILM NOVEMBER 1 2 V R IJ D A G 26 rag? 9,75 150,- Matinees Ommekeer '1 Nu de wereld „god” dood verklaard heeft, ziet de „duivel” onverwachte kansen om de aarde in zijn macht te krijgen. In dit nogal naïeve concept van schuld en boete, hemel en hel doordenkend zijn diverse schrijvers en filmers gaan anticiperen op het vraagstuk hoe de duivel zijn machts positie zal gebruiken om de mensheid in zijn macht te krijgen. Vroeger werd hij gehinderd bij het volbrengen van die taak door de immuniteit van de gelovige christenen voor zijn boze influisteringen. Nu die tegen werkende kracht aan het afnemen is zal de duivel alles in het werk stellen om zijn rijk op aarde te vestigen, wat inhoudt dat hij zich in menselijke gedaante zal moeten manifesteren. Nachtvoorstellingen Vreemde dingen familie Thorn na dit incident voor de wind- Robert wordt overgeplaatst naar Londen, krijgt een royale ambtswoning toegewezen en de baby groeit op tot een lief jongetje en zal straks de enige erfgenaam worden van het familiefortuin. Pas als de kleine 1 ft Open einde Nachtvoorstellingen Grote emoties 11 g The Omen: einde der wereld nabij 1 voor een geweld. Ook van vertonen ra Regisseur David Wark Griffith. Ron WZ////////////////Z////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////^^^ Het gaat de voor zijn eigen scenario's) en nooit meer acte ren. Griffith had zijn „job” gevonden. Een vijfjarig jongetje, de duivel op aarde in The Omen. film ook doet, is in wezen een gevaarlij ke bezigheid. Het kan een malaisestem- ming oproepen waarin heksenjachten en duiveluitbanningen, maar dan in groter politeik verband gemakkelijk gestimu leerd zouden kunnen worden. so doorgaat met „Le Locataire”, Kriteri- on met „Barry Lyndon”, De Uitkijk met „Cousin Cousine” (26ste week) en Rivol- di met „Op de Rand van Alles” („La Marge”) met Sylvia Kristel en Joe Dal- lesandro. Het fantastische decor van het oude Babylon in „Intolerance", een film van David W. Griffith uit 1916. omschrijven als I AMERIKAANSE FILMPIONIER IN PROGRAMMA FILMMUSEUM „Le Locataire” („De huurder”) heeft tn de hoofdrol de maker van de film, Polanski als een schuwe genationaliseer de Pool in Parijs die met veel moeite een appartement in de binnenstad huurt en onder invloed van de macabere sfeer en kleine plagerije in het uis de rol overneemt van de vorige huurster die zelfmoord pleegde door uit het raam te springen. Een film die helemaal past in het vorige werk van Polanski zoals „Re pulsion” „Cul de Sac” en „Rosemary’» Baby”. eenzijdige opvatting dat Griffith alleen maar beschouwd zou kunnen worden als een regisseur van spektakelfilms. Hij was een meester op dat gebied, het lukte hem uitstekend met massa’s figuranten te werken, historische tijdperken te doen herleven, grote emoties op te roepen met zijn parallel-montage en zijn reddingen op het laatste nippertje („last minute rescue”). Maar de meeste van zijn korte films waren intieme menselijke drama’s met persoonlijke conflicten en psycholo gisch overtuigende figuren. Hij was, ver geleken met zijn tijdgenoten superieur op twee terreinen: het spectaculaire schouwspel en het psychologische drama en uit de combinatie van beide kwalitei ten ontstonden zijn grote films. In de komende week zullen op maandag, dins dag, woensdag en donderdag de korte en langer wordende films vertoond worden die tussen 1908 en 1914 tot stand kwa men, zeven jaren waarin het Griffith lukte de „taal” van de film, de volledige syntaxis van een nieuwe kunst te be heersen. „een unieke prestatie in de hele geschiedenis van de kunst”, zoals David In de bekende film „Rosemary’s Baby” van Roman Polanski wordt dit kunst stuk mogelijk gemaakt door Rosemary zwanger te maken van haar, door de duivel bezeten echtgenoot, zodat zij na veel smarten een kind baart dat de duivel ai. In de nog meer bekende film „The Excorcist” neemt de duivel bezit van een jong meisje en als die waarheid via uiteriijke gedragingen van het kind en lichamelijke misvormingen tot haar omgeving doordringt worden er nog net op tijd twee duiveluiitdrijvers - een uit stervend ras - gevonden dïe satan verja- Na de schitterende en nok wat het publiek betreft succesvolle reeks Japanse films die zo gerangschikt waren dat nagenoeg de complete historie van Japan erin gereflecteerd werd, begint het Nederlands Filmmuseum op maandag 15 november met een niet minder ambitieus opgezet programma dat in 16 voorstellingen een bijna volledig overzicht geeft van het werk van de grote Amerikaanse filmpionier David Wark Griffith. Het belang, van een dergeljjke uitvoerige informatie over een der meest creatieve fllmvernieuwers die in 80 jaren filmhistorie is opgetreden, zal ieder duidelijk worden die ook maar een blik slaat in het voortreffelijk geredigeerde pro grammablad dat als Journaal 12 door het NFM wordt uitgegeven. In Palace „Warenhuis op Stelten”met de Engelse komiek Norman Wisdom en in Studio Walt Disney’s „De 101 Dalma- tiers”. Zijn verdediger zal altijd aankomen met het sterke argument dat het sexuele vergrijp uitgelokt is door de vrouw en in dit geval werkt het beroep van Mar- gaux die in de film Chris McCormick heet, in haar nadeel. Chris is n.l. foto model en moet op aanwijzingen van haar fotograaf gewaagde houdingen aan nemen en uitdagende gebaren maken voor reclame-posters en advertenties en sjieke damesbladen ter propagering o.a. van een nieuw merk lipstick. Zij zou dus best in een vriendschappelijk sa menzijn met haar verkrachter deze door haar houding tot zijn daden geïnviteerd kunnen hebben. Een mengelmoesje van horror, erotiek en Frankenstein-persiflage krijgt men onder de titel „The Rocky Horror Pictu re Show” in Lido te zien, Pasolini’s „1001 Nacht” blijft in Roxy, „Trinity and Sar- tana” gaat in Frans Hals en een groots opgezette western van Terence Young met Charles Bronson, Alain Delon en Toshiro Mifune, „The red Sun” geheten, staat in Palace te kijk. Biograph was al dadelijk een succes, het niveau van zijn debuut, „The Adventu res of Dolly” lag aanmerkelijk hoger dan dat van het routine-produkt van de onderneming. En opeens scheen Griffith gefascineerd door het nieuwe medium. Hij maakte datzelfde jaar 1908 nog 60 films, een gemiddelde van twee tot drie films per week. Van dat ogenblik af zou hij nooit meer schrijven (behalve aan Shepard, een andere programma-inlei- der. het formuleert. Het was ook de periode, waarin Griffith vaste medewer kers om zich heen verzamelde. Zijn vaste cameraman werd G. W. Bitzerl zijn „leading girls” waren Mary Pick ford, die al in 1908 meespeelde in „The lonely Villa” en de gezusters, Gish, Lilli an en Dorothy, die hem jarenlang trouw bleven. Ook Griffith’ vrouw. Linda Ar- vidson. speelde in die begintijd in enkele films mee, maar het echtpaar ging om streeks 1910 uit elkaar en Griffith ver liet midden 1913 de Biograph Company en begon een jaar later aan zijn meest bekende werk „The Birth of a Nation”, dat 22 november in het Filmmuseum te zien zal zijn, gevolgd op de 24ste door „Intolerance”, de film die door zijn ex- horbitant hoge kosten (2.000.000 dollar) en zijn gering publiek succes voor de filmer de financiële genadeklap beteken de. Daarover later meer. een, zoals hem juist is meegedeeld over de telefoon, doodgeboren kind. Zijn vrouw blijkt nog onder verdoving te zijn en pratend met een dokter en een gees telijke over de moeilijkheid om de droe ve tijding aan zijn vrouw over te bren gen, krijgt Thorn de mogelijkheid te horen dat hij ter plaatse een pasgeboren baby kan adopteren van wie de moeder in het kraambed is overleden. Het dode kind van de Thorns zou verruild kunnen worden met het moederloze kind en Katherine Thorn zou hiervan niets be hoeven te weten. Na enigeaarzeling gaat Robert Thorn (Gregory Peck) op het voorstel in en als zijn vrouw uit haar verdoving ontwaakt wordt haar de vreemde baby als haar zoon in de armen gelegd. De premieres zijn deze week „Survive” in Cineac Damrak (zie Films in Haar lem), „Het Omen” in City I en Saskia (zie hoofdartikel op deze pagina) en „Le Locataire” in Calypso, een film van Roman Polanski waarover we vorige week schreven naar aanleiding van de Franse Filmweek in Kriterion In juni 1908 kwam de grote ommekeer in Griffith’ leven. De Biograph Compa ny, een van de oudste filmondernemin- gen. eveneens in New York gevestigd, had een regisseur nodig en via connec ties werd haar aandacht gericht op Da vid Wark, die de baan accepteerde onder voorwaarde dat hij, zo hij mocht mis lukken in zijn nieuwe functie, als acteur mocht terugkeren. Zijn eerste film voor A -C-.J Dit soort veredelde nonsens, waarnaa zelfs de auteur niet gelooft, zal niette min voor daarvoor ontvankelijke natu ren aanleiding zijn te geloven dat met lange haren, het druggebruik, de vlieg tuigkapingen en de EEG die het Heilige Roomse Rijk vervangen heeft, wij de duivel binnengelaten hebben die het ein de van de wereld nabij heeft gebracht- Dit oorzkelijk verband leggen, wat de Een oude James Bond (gespeeld door Roger Moore), „Live and let die” is te zien in Palace; eveneens enkele jaren oud is „Way of the Dragon” met Bruce Lee in Frans Hals, terwijl in Luxor nog steeds de „Max Havelaar” stand weet te houden. juni ’76; Citroën '75; 204 iliale '71 304 dec ’73; Fiat 1. blauw; i sport 5 skai dak en enz.; ca 1100 Taunus i 1OO Gl Verkoop rhoud in 255957 De probleemstelling is interessant maar de uitvoerigheid waarmee regis seur Lamont Johnson de brutale ver- krachtingsscène in beeld heeft gebracht, bewijst maar al te nadrukkelijk dat hij meer belangstelling heeft voor het ver grijp dan voor de pijnlijke gevolgen voor het slachtoffer dat de moed heeft te bekennen dat ze aangerand is en de dader bestraft wil zien. Iets van wat zo iemand te wachten staat aan brutale en suggestieve ondervragingen in de recht zaal van de kant van de tegenpartij laat de film wel zien, maar de sensationele aspecten van het geval genieten de voor keur. Dat blijkt nog eens ten overvloede als de vrijgesproken verkrachter de kans geboden wordt ook het zusje tot slach toffer van zijn duistere praktijken te maken, waarna Chris gerechtvaardigd is Voor de redelijk geïnteresseerde film liefhebber is de naam Griffith een be grip dat echter nauwelijks ondersteund zal worden door enige kennis van zijn werk „The Birth of a Nation” zal als filmtitel misschien zijn blijven hangen en ook het noemen van „Intolerance” zal een geheugenbelletje doen klingelen, maar dat deze filmer naast technisch en artistiek vernieuwer die het gezicht van de film totaal veranderde (close-up. fa- de-out, soft-focus, flash-baek) ook de ontdekker was van diverse vormen van filmexpressie en de maker van ontelbare korte en langere films, dje niet minder belangrijk en boeiend zijn dan de beide gecanoniseerde meesterwerken, dat zal men eerst kunnen bevestigen als men regelmatig wat avonden reserveert. Margaux en Mariel Hemingway, kleindochters van de schrijver Ernest Hemingway spelen in „Lipstick” de zus jes die samen op een fraaie flat wonen en beiden het slachtoffer worden van een verkrachter, Margaux in haar luxu euze appartement, de jongere Mariel enige tijd later in een leegstaand kan toorgebouw. De door Lamont Johnson gemaakte film die deze week in Roxy te zien is, wil aantonen hoe moeilijk het is voor een aangerande vrouw om de schuld van de door haar voor het ge recht gebrachte aanrander te bewijzen. gen. al komen leven. Maar er is nog een derde mogelijkheid om de duivel in ons midden te krijgen en in „The Omen” wordt ons die als de meest kanshebbende gepresenteerd. Als de film afgelopen is weten we zeker dat satan op aarde is gekomen in de gedaan te van een braaf uitziend Amerikaans jongetje. De film begint op 6 juni 1971. Robert Thorn, ambassadeur van de V.S. in Ro me rijdt in zijn auto naar het hospitaal, waar zijn vrouw juist bevallen is van Het verkrachtingsproces in „Lipstick”. haar damesrevolvertje te trekken en zelf voor rechter en beul te spelen. Een film dus van gemiste kansen maar daardoor misschien juist aantrekkelijk voor een vroter publiek. politan. bekende weekbladen die echter te weinig betaalden en ertoe bijdroegen dat Griffith als acteur ging werken bij de Edison Company in New York, werk waar hij als de meeste toneelmensen van toen met minachting op neer keek. Maar Griffith was in 1906 getrouwd met de actrice Linda Arvidson en hij was wel gedwongen zoveel mogelijk rollen te spelen, want die werden toen per stuk betaald, vijf dollar voor een hoofdrol, drie voor een bijrol. Daarnaast bleef hij schrijven, ditmaal niet voor het toneel maar voor de film, wat hem vijftien tot twintig dollar per scenario opleverde. Met de verdiensten van zijn vrouw die ook voor de. film speelde kon een rede lijk inkomen bereikt worden. Damien vijf jaar wordt beginnen er vreemde dingen te gebeuren. Het toege wijde kindermeisje pleegt zonder aan wijsbare reden zelfmoord, er dient zich ongevraagd een nieuwe „nanny” aan die vergezeld is van een dreigende zwarte hond, een vreemde priester dringt door tot de werkvertreken van Thorn en doet onrustbarende voorspellingen een fotograaf die opnamen heeft gemaakt tijdens het verj aarsfeestje van de 5- jarige Damien ontdekt strepen op de foto’s, gericht op personen die, naar later zal blijken, een gewelddadige dood zullen sterven. Een vrouw van die slachtoffers is Trorn’s (Lee Remick) die „aangereden” wordt door Damien op een speelgoed- fietsje, een bijna fatale val maakt en later als ze herstellende is in het zieken huis door de nieuwe kinderjuffrouw uit het raam van het gebouw geduwd wordt en te pletter valt. Robert Thorn is dan, samen met de fotograaf (David Warner) op speurtocht naar het graf van de moeder van zijn „zoon”, naar de geeste lijke die hem in het Romeinse zieken huis de adoptie aangepraat heeft en naar verschillende andere plaatsen die ver band houden met de angstaanjagende dingen die in versneld tempo om hem heen gebeuren. De onafwendbare con clusie uit al zijn bevindingen op die reis luidt dat zich in de meest letterlijke zin een duivelse intrige rondom hem af speelt en dat zijn zoon een incarnatie van satan is die straks, als hij volwassen is, met de miljoenen-erfenis van Thorn en met behulp van diens algemeen be- kenae naam het rijk van de duivel op aarde zal stichten. Om die ramp te voorkomen zal Thorn eigenhandig zijn zoon op een kerkaltaar moeten doden. Wat Gregory Peck dan ook met zijn bekende vastberaden kaak gaat doen, na eerst een verbitterd gevecht te hebbe geleverd met de „nanny” die in dienst van de duivel blijkt te staan en -over bovenaardse krachten beschikt. Maar als pa op het punt staat zijn zoontje te offeren op het altaar komt de inmiddels gealarmeerde politie het kerkgebouw binnengestormd en schieten, denkend met een waanzinnige te doen te hebben, Thorn dood. Bij zijn begrafenis die met militaire eer op het Arlington-kerkhof bij Washington (waar ook de Kennedy’s begraven liggen) plaatsvindt staat aan de hand van zijn nurse, mysterieus glimla chend, de kleine Damien naar wie op dat ogenblik ieders sympathie en mede lijden uitgaat. film van bijbelse voorspellingen, christe lijke spreuken en uitspraken en door de bloedige ernst waarmee de meest on waarschijnlijke voorvallen gepresenteerd worden. Of ook deze film, zoals bij „The Excorcist” gebeurd is, begeleid zal wor den door geestelijke hulpteams die de nerveus of hysterisch geworden toe schouwer zullen moeten bijstaan en de bij hen opgeroepen waanideeën uit het hoofd moeten praten, lijkt me onwaar schijnlijk. Het enige eventuele gevaar dat de film van nieuwkomer Richard Donner zal kunnen uitrichten ligt in de i mogelijkheid door het publiek van de suggestie dat de onrust, de latente angst en de onlustgevoelens die de wereld momenteel beheersen, samenhangen met het op gang gekomen proces van ontker stening. Of zoals David Seltzer het for muleert in de inleiding van zijn roman waarnaar de film gemaakt is. Nu waren de uren van de democratie geteld, het gebruik van verdovende middelen was tot een dagelijkse routine geworden en in enkele landen waar nog vrijheid van godsdienst beston werd alom verkondigd dat God dood was. Van Laos tot Liba non waren broeders opgestaan tegen broeders, vaders tegen kinderen: school bussen en markten ekplodeerden dage lijks in een orgie van bijbelkenners hadden het waargenomen het verschijnen van de bijbelkenners hadden het waargenomen het verschij nen van de bijbelse tekenen waarmee de komende gebeurtenis werd aangekon- digd Met de stichting van de staat Israel waren de Joden teruggekeerd naar het beloofde land. Dit samen met de hongersnood over de hele wereled en het afbrokkelen van de internationale eccnomiscre struktiuur, was een samen loop van omstandigheden. Het was dui delijk dat hier sprake was van opzet. zoals voorspeld in het boek Openbaring.” En Biograph profiteerde van het nieuw ontdekte talent, het bedrijf flo reerde als nooit tevoren en kon bijna van de produktiviteit van de nieuwe regisseur bestaan. In 1909 maakte Grif fith 144 films, in lengtes variërend van 250 tot 300 meters, in 1910 regisseert hij er, gedeeltelijk in New York, gedeelte lijk in Californië, 104 films van onge veer 350 meter, in 1911 zijn het er slechts 68, maar de maximum lengte is intussen gestegen tot 600 m. Ron Mot- tram wijst er in het Journaal van het NFM op dat die enorme hoeveelheid films niet uitsluitend beschouwd moet worden als massale voorbereiding tot groter werk of als middel om het vak te leren. „Het was een periode”, schrijft Mottram, „waarin hij werk produceerde dat op zichzelf al veelbetekenend was en dat de norm werd aan de hand waarvan het begin van het verhalend element in de filmkunst beoordeeld kan worden”. Griffith moet over een speciaal talent of een bepaalde intuïtie beschikt hebben, waarmee hij van zijn eerste film af wist door te dringen tot de essentie van de filmmogelijkheden. Terwijl anderen te vreden waren met het verfilmen van een komische of dramatische gebeurte nis. wist Griffith boven het anecdotische uit te komen en een compleet verhaal met omlijnde karakters en een dramati sche of humoristische climax in beelden te vertellen. Naar een roman van de Vlaamse criti ca Maria Rosseels is in een Belgisch- Nederlandse coproductie „De Dood van een Non” gemaakt waaraan Eddy van der Enden meewerkte als cameraman, terwijl de voornaamse rollen gespeeld werden door Josine van Dalsum en Eli sabeth Andersen. Dat klinkt veelbelo vend maar de regie van het Belgische duo Collet en Drouol heeft van het onderwerp een drakige film gemaakt over een meisje dat haar geloof in God verliest. Het is duidelijk dat na dit „open gaan op welke wijze de mensheid het einde” enige vervolgen op „The Omen” duivels gevaar dat nu actueel is gewor- al gepland zijn die zullen moeten na den, te lijf zal gaan. Men kan „The Omen” een thriller met bovennatuurlijke ele menten die een schijn van aanvaard baarheid krijgen door het gebruik in de David Wark Griffith werd op 22 janu ari 1875 geboren op een boerderij dicht bij het plaatsje Centerfield in de staat Kentucky. Tegen zijn zin en uit finan ciële noodzaak is hij bij de film geko men, eerst als acteur en scenarioschrij ver. en pas in 1908 (33 jaar oud) als regisseur. Het enige wat Griffith had willen worden was toneelschrijver en daarin mislukte hij compleet. Wel wer den in 1907 verhalen en gedichten van hem opgenomen in Colliers en Cosmo- Een van Ingmar Bergman’s mooiste films, „Wilde Aardbeien” is terug in Olhambra 2, The Movies „Pantserkruiser Potemkin” en „Brother, can you spare a Dime”, Saskia gaat ook ’s nachts in het weekend door met „The O men”, op dezelfde manier als Calypp- Mottram waarschuwt tegen de ze er zelf bij om het Nog niet zo lang geleden moest lijnvliegtuig in Zuid-Amerika een nood landing maken tijdens hevige sneeuw en stormbuien over het Andes-gebergte. Het vliegtuig werd grotendeels vernield, de bemanning en een deel van de passa giers kwamen om het leven en voor de overlevenden was het zaak zo beschut mogelijk de komst van reddingsploegen af te wachten. In barre omstandigheden wachtte men enige weken vergeefs en om in leven te blijven was men ten slotte gedwongen zich te gaan voeden met het vlees van de in de grond groter publiek. „Survive” heet het verslag dat na een spectaculaire redding een der overleven den over dit gruwelijke gebeuren schreef. Een volstrekt incapabele film ploeg heeft zich van het boek meester gemaakt en er een bijzonder onsmakelij ke film van gemaakt die onder dezelfde titel als het verslag in maai’ liefst 20 bioscopen tegelijk wordt uitgebracht, wat Haarlem betreft in Lido. De geringe zorg om er een sterk dramatische film van te maken die zich onherroepelijk ontwikkelt in de richting van een niet te ontkomen tragische beslissing, bewijst dat het de makers voornamelijk te doen is geweest om het element kannibalisme, een motief dat ook wel gegolden zal hebben bij het zo „groot” uitbrengen van deze overigens onbetekenende film. - O

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27