New York overleden Kees Maks: markante circus-schilder R HA, EINDELIJK! Gary Burton in Utrecht Alexander Calder in ,,Tot straks” voorlichting voor scholen in Kennemerland 7 ll i Wig Ir Een kijkje in de BOSCH-keukenstudio bij Metzelaar is meer dan de moeite waard. ONTWERPER VAN MOBILES EN STABILES Res.orkest op eerste tournee onder Leitner „Leidse” kunst uit 1626 op expositie 28 VRIJDAG 1 2 NOVEMBER 19 7 6 KUNST 29 J- 5 u ZATERDAGS GEOPEND TOT 6 UUR W 58 1 Beeld schrift I. Haarlem, Prins Bemhardlaan 2, tel. 023-319005 ^7 v «ff w Li i N (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In opdracht van het Gewest Kennemerland heeft de Technische Theater groep Perspekt een korte film in kleur gemaakt over ons leefmi lieu. Drie weken achtereen is er in mei van dit jaar gefilmd op tal van lokaties in Haarlem en in gemeenten in de directe omge ving. Op speelse wijze is getracht door middel van een enigszins poëtisch verhaaltje een licht te werpen op de wijze waarop men sen ongewild, maar vaak door onachtzaamheid, het milieu aan tasten. Op 19 november gaat de milieufilm in de grote zaal van de Toneelschuur in première. De titel ervan is „Tot straks” en de rolprent is bedoeld om op basis scholen en vervolgonderwijs te worden vertoond om op die manier een schoolgesprek over milieu op gang te brengen. t 2 u S i „iTnrwX; >er ALEXANDER CALDER door Hein Steehouwer Hoewel de titel anders doet vermoeden, zullen ook tekeningen, prenten en enkele boeken tot het geëxposeerde behoren. Van Rembrandt, in 1606 in Leiden gebo ren, zijn er drie gesigneerde en gedateerde en een aan hem toegeschreven werken uit een Amerikaans museum. Na 6 december komen daar nog drie werken bij. Ook Rembrandts ateliergenoot Lievens is met soms zeldzaam werk vertegenwoor digd, evenals dit het geval is met Jan van Goyen, Porcellis, De Neyn, Liefrinck en Elsevier. Het typische Leidse vanitasstille- ven, zoals dat onder meer is uitgebeeld door De Heem en Bailly, zal eveneens te zien zijn. Maks trok naar Parijs, kopieerde in het Louvre, trok verder naar Spanje om Velasquez te kunnen kopiëren en dan naar Rome, waar hij een jaar bij Mancini leerde. In 1905, terug in Amsterdam, kon hij zich met Breitner vestigen in twee ateliers op het Prinse neiland, die zijn vader liet bouwen. Jarenlang heeft Maks zo geschil derd, gerespecteerd door kritici en col lega’s van Arti en De Onafhankelijken, „Zomermiddag”, een der tuin scones van Kees Maks. Al was het alleen maar om eens te zien wat er zoal in een moderne keuken aan ge mak kan worden ingebouwd. De BOSCH-keukenstudio voor heel Noord-Holland vindt u bij: BOSCH, vanouds het ver trouwde merk voor alles dat te maken heeft met keukens. ontstond een hausse in deze constructies, een ontwikkeling die door enkele exposi ties krachtig ondersteund werd. Calder ontwierp ook speelgoed en keu- kenvoorwerpen, terwijl hij voorts eens de rompen beschilderde van twee straal vliegtuigen van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij. Zijn veelzijdigheid bewees hij tevens door zijn illustraties bij de fabels van Esopus, het ontwerpen van decors voor ballet- en toneelvoorstellin gen en zijn wandtapijten die in 1975 in Bordeaux werden tentoongesteld. Calder die bevriend is geweest met kun stenaars als Mondriaan, Léger en Coc teau, liet in 1950 te Sache in de Franse streek Touraine een reusachtig atelier bouwen, waar hij zijn grote werken tot stand bracht. In 1952 ontving hij de grote prijs van de biennale van Venetië en in 1974 de grote Franse cultuurprijs. OCKER 9 wk., an geta- stamb., Prinses- 3. Tel. 1 metzelaar WW1 Een pseudo-reclameplaat die Perspekt gebruikte bij de verfilming van „Tot straks”, een film die als scholenvoorlichting over het milieu gaat dienen. Schalkwijk, namen de bewoners dat niet. Ze probeerden de opname te verhinderen. Chris de Jong: „Ze zeiden dat zoiets nooit gebeurde, maar we konden zo de camera laten inzoemen op een hoop vuil met plas tic zakken die daar op die manier terecht gekomen waren”. Medewerking kreeg Perspekt bijvoor beeld van de gemeentelijke reinigings dienst in Haarlem en in Bloemendaal. Chris: „Ze belden ons zelfs op om te zeggen dat ze weer iets gevonden hadden dat voor de film de moeite waard was. Als er weer eens ergens vuil was neergegooid of zo. We hebben ook eens op een vroege zaterdagochtend een hele karavaan van vuilniswagens gefilmd. Die komen dan de Hoge Duin en Daalseweg afgereden. De wagens waren van Bloemendaal en Haar lem en de vuilnismannen vonden het schitterend om mee te doen. Ze zijn ook allemaal voor de première uitgenodigd”. Op de ateliers van Perspekt werden allerhande voorwerpen die bij de film gebruikt moesten worden zelf vervaar digd. Ondermeer t-shirts die bedrukt moesten worden en een heel regiment spuitbussen met als inhoud „Vita, de alles- doder”, een preparaat dat zijn uitwerking niet mist en dat een verwijzing inhoudt naar het gevaar van de spuitbussencul- WIND- zand- ar, met 450, TELKENS WEER VERRAST het feit, hoe diep de breuk is geweest, die door de Tweede Wereldoorlog en het opkomen daarna van tal van nieuwe stijlen, is veroorzaakt. Wellicht is het aan de nostalgiegolf van de laatste jaren te danken dat er een herwaarde ring ontstaat voor destijds hoog gewaardeerde schilders. Nu is de beurt aan Kees Maks. Hij mag het zelf niet meer beleven, want in 1967 is hij, 91 jaar oud, overleden. Zijn weduwe beleefde het gelukkig wel, want ze was aanwezig tijdens de opening van de expositie in het Van Goghmuseum in Amsterdam, die t.e.m. 5 december duurt. (Van onze kunstredactie) LEIDEN. Onder de titel „Geschil der! tot Leyden anno 1626 zal van 18 november tot en met 9 januari 1977 in het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden een zestigtal kunstwerken wor den geëxposeerd die in of rond het jaar 1626 in Leiden zijn ontstaan. Die „tuinen” vertonen zeer forse penseelstreken in een karakteristiek, bijna bijterig, penseelschrift. Er is veel rood en geel tegen bruin en groen op het brutale af, verwaarlozing van details, die picturaal niet interessant waren. Bovendien tonen die doeken een sterke hang naar decorativiteit in groot gehouden composities, waarin galante dames en heren dominerend voorkomen. ve af fes rfotfer! maar ook levend in een „spendid isola tion”, die hij zelf zocht. Hij exposeerde veel meer in Frankrijk dan in ons land. PIE- en IJF voor irij Mevr. Ijk 106, 02295- ik moet zeggen dat haar aandeel niet gering is”. Toen de werkkopie van „Tot straks” gereed was, werd de film aan de opdracht gevers getoond. Erg enthousiast waren de eerste reacties niet, men had zich een heel andere voorlichtingsvorm voorgesteld. Maar bij Perspekt werd niet gewanhoopt en er volgde, mede om de reactie te peilen van degenen waarvoor de film bedoeld was, een aantal proefvoorstellingen. De reacties van leerlingen en onderwijsper soneel waren bijzonder positief en zijn door Perspekt vastgelegd op papier. De opnamen van de film gingen niet steeds zonder moeilijkheden. Toen de filmploeg een opname wilde maken van het naar beneden gooien van een gevulde vuilniszak vanuit een flatgebouw in Het typisch vluchtige, dat een circus te bieden heeft, de glitter en de gratie, die eigenschappen zijn daarin niet altijd aanwezig. Ze hebben plaats gemaakt voor een aan Maks eigen karakter beantwoordende monumen taliteit, die in de grote doeken nogal eens afbreuk doet aan de charme die het circus heeft. Bij Maks wordt een hoge-schoolrijdster door het „gemet selde” karakter van zijn penseelstreek soms bijna verwant aan een ruiter standbeeld. De dynamiek binnen de schijnwerpers en het klaterend applaus is dan als het ware in de monu mentale vorm gestold. In kleinere doe ken is dat minder het geval. tuur. Zelfs de reclamecampagne voor „Vita de allesdoder” wordt in de film belicht. De film is opgenomen op 16 mm en moest geproduceerd worden in low bud get. Na de première - er is al zoveel belang stelling vooï- dat er op 19 november waar schijnlijk een extra voorstelling zal wor den gegeven, - gaat „Tot straks” naar de scholen in het gewest Kennemerland. De Tweede Wereldoorlog betekende een definitief schijnende breuk. Hij weigerde lid van de cultuurkamer te worden kon dat ook niet omdat zijn vrouw joodse was en na de oorlog waren er slechts enige jubileumten toonstellingen. Behalve bij de ouderen raakte hij vergeten, totdat hij enige jaren geleden is herontdekt en zijn werken op veilingen hoge sommen opbrachten. Hoe dat alles in zijn werk is gegaan, is te vinden in een uitsteken de zeer ruim geïllustreerde monogra fie, geschreven door Hans Redeker en Adriaan Venema, voor een groot deel gebaseerd op een uitgebreid archief dat Céline Maks-Boas vanaf haar huwelijk in 1920 tot aan het overlijden van haar man heeft bijgehouden. Het is een boek van Uitgeverij De opko mende zon in Amsterdam, mede tot stand gekomen dankzij Galerie Siau, die veel heeft bijgedragen tot de her ontdekking van Kees Maks. N, 10 per i lever- -313651 Alexander Calder werd geboren als zoon van de beeldhouwer Alexander Stir ling Calder. Hij groeide op in Philadel phia, werd ingenieur, maar studeerde later aan de Arts Students League in New York. In 1926 ging hij naar Parijs waar hij draadplastieken maakte, met name vreemdgevormde dierfiguren. Rond 1930 maakte Calder zijn eerste mobiles, abstracte constructies in ijzer draad en metaal die, mits vrij opgehan gen, door trilling van lucht of door aanra king in beweging komen. In diezelfde periode ontstonden ook de door Hans Arp betitelde stabiles, eveneens abstracte con structies maar nu in onbeweeglijke vorm. Zowel de mobiles als de stabiles hebben grote navolging gekregen en zijn tot op de dag van heden nog steeds een geliefd interieurobject. Vooral in de jaren *60 (Van onze kunstredactie) NEW YORK. De Amerikaanse beeldhouwer Alexander Calder die voor al bekendheid kreeg door zijn mobiles, is gisteren op 78-jarige leeftijd in New York aan een hartaanval overleden. In septem ber van dit jaar was Calder naar New York gekomen in verband met een over zichtstentoonstelling van zijn werk van de laatste 50 jaar in het Whitney- museum. Na logische invloed van Breit ner ontstond omstreeks 1908 de Maks typerende stijl, aanvankelijk in zo genoemde „galante onderwerpen”. Zijn figuurstukken in tuinen werden bekend op exposities in Amsterdam, nadat hij daarvoor ook sleperspaarden had geschilderd, stadsgezichten en volksleven, wellicht door het omgaan met Breitner gestimuleerd. Maar met zijn grote „tuindoeken” ging hij sterk afwijken van de toenmaals heersende stijl, een eigen vertolking van het „tij- deloze” Nederlandse realisme, kenne lijk ook niet beïnvloed door bijvoor beeld het Parijse fauvisme of het toen opkomende kubisme, waarvan hij ken nis moet hebben gedragen. Hij was onder meer heel lang bevriend met Kees van Dongen in Parijs in diens nog geheel onbekende periode. zijn (naakt)model” soms interessanter te zijn. Veel kleinere doeken met alleenstaande figuren, zoals de beroemde Fratellini’s, maar ook tal van andere bekende circusartiesten, en ook een man als Buziau, zijn me boven dien veel liever dan de enorme doeken met complete circusscènes. 8 8 t Omstreeks 1911 ontwaakte Maks’ belangstelling voor chanteuses, voor het nachtelijke caféleven en na 1914 het circus. Hij was toen al een vooral in Frankrijk zeer gewaardeerde schilder door vele exposities. In 1911 was hij benoemd tot Sociétaire du Salon d’Au- tomne, hetgeen inhield dat hij voort aan ongejureerd mocht inzenden. Tot aan de Tweede Wereldoorlog bleef hij dat ook doen. De kritieken werden in ons land moeizamer geschreven. Hem werd wel eens plompheid in de behan deling van de onderwerpen verweten, maar daarnaast ondervond hij ook veel waardering. Die laatste is eigenlijk wel teveel vastgenageld geweest op het feit, dat hij té uitsluitend tot circusschilder werd gedoodverfd. Inderdaad, zijn bekende grote doeken hebben veelal het circus tot onderwerp, maar op de expositie blijken de vroegere tuinen, maar ook doeken als „De schilder en i (Van onze kunstredactie) UTRECHT. De Amerikaanse jazz musicus Gary Burton die in zijn land tot de leidende figuren van de avant garde behoort, zal voor een eenmalig optreden naar ons land komen. Met zijn kwartet speelt Burton op zaterdag 11 december in zaal Tivoli aan het Lepelenburg in Utrecht (aanvang 20.30 uur). In het Gary Burton Quartet speelt Pat Metheny gitaar, Steve Swallow op bas en Dan Gottlieb, drums. DOB- ER, 57> ilijk en 0. an rode ander eel naar 3l. 023- Kees Maks was een uitzonderlijke figuur, een markante kunstenaar in leven en werken. Als zoon van een rijke aannemer, die zijn studies royaal betaalde, kon hij gedurende een jaar leerling worden van zijn oudere vriend Breitner. Daarna volgden Rijksacademie-jaren van 1897-1901 onder August Allebé, die hem in het laatste jaar wegens eigenzinnigheid wegstuurde. ■I DEN HAAG (ANP). Van 18 januari tot 3 februari maakt het Residentie orkest een concertreis naar West- Duitsland. Het is de eerste buitenlandse trip van het gezelschap onder leiding van eerste dirigent prof. Ferdinand Leitner die in de loop van dit jaar werd benoemd als opvolger van Jean Martinon. Leitner zal per seizoen ongeveer 30 con- certen van het Residentie-Orkest leiden i alsmede de belangrijkste buitenlandse tournees van het orkest. Leitner was al sinds ’60 geregeld gastdirigent bij het Haagse orkest. Perspekt filmt ons leefmilieu Oorspronkelijk kreeg Perspekt het ver zoek een milieufilm te maken van de gemeente Haarlem, doch de produktie- kosten bleken te hoog. Het gewest werd ingeschakeld en op de gemeente Benne- broek na bleek men daar bereid de opdracht tot de film te verstrekken. Chris de Jong van Perspekt: „De opdracht luidde dat we een film moesten maken die geschikt zou zijn om aan kinde ren van zeg 10 tot 18 jaar te laten zien. De film moest binnen de tijd van één lesuur vertoond kunnen worden en in die tijd diende er ook ruimte voor discussie over te blijven. Het moest dus een korte, com pacte produktie worden, waarin toch zoveel mogelijk milieuaspecten aan de orde konden komen. Deze film duurt vijf tien minuten en is heel anders dan de voorlichtingsfilms die er al over het milieu in omloop zijn. We zijn nu eenmaal Per spekt hè en dan wil je zo’n opdracht toch een eigen gezicht geven. Ide van Heinin gen heeft de regie gedaan. Dat betekent dat er niets aan het toeval is overgelaten. Ide wil altijd de grootst mogelijke perfec tie en dat houdt in dat we met een beetje geluk financieel precies rondkomen bin nen het budget van vijfenvijftig mille”. Perspekt zorgde voor het scenario en de produktie kwam in handen van Peter Brouwer, die ook al eerder met de theater groep samenwerkte. Hij leverde onder meer ook een belangrijk aandeel in De val van Rabenshalle en Shit and Die. Het camerawerk is van cineast Albert van der Wildt en de mensen die in de film meespe len zijn op enkelen na vrijetijdsspelers. De enige beroepsacteurs zijn Jaap van Don- selaar en Harry Hageman. Nog een belangrijk aspect van de opdracht luidde dat het een speelfilm moest worden, verteldt Chris de Jong. „Maar dat kwam ons wel goed uit, dan kun je iets aardigs doen. We hebben het ook getroffen met de cutster, het meisje dat de film gesneden heeft. Zij heeft ook de Max Havelaar gedaan, maar bij ons had ze echt een heel eigen inbreng. Ze kon heel fijn met de beelden gaan schuiven en In de BOSCH-keukenstudio vindt u een aantal komplete keukens van zeer eenvoudig tot uiterst luxueus in alle mogelijke uitvoeringen, in kleurige kunststoffen of na tuurlijke houtsoorten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29