en dan dit nog nog vrij van dienstplicht hoofdverpleger geschoven Kostwinners voorlopig Rechtspositie Zuidmolukkers verbeterd door nieuwe wet Justitie onderzoekt mogelijkheid Alle schuld op schouders van tot ontbinding van Volksunie Moties en amendementen van VVD en GPV verworpen RIETDEKKER GAAT DOOR MET STRIJD Arnhemse aan cholera overleden VAN WINKEL TREKT MOTIE IN Raadsman van verdachte in pleidooi: Voorkeur voor CDA toegenomen 19 7 6 NOVEMBER 1 2 VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND Tuchtrechtspraak Mensen in nood Tomcat boven water minderheid Conferentie Overstroming Desertrice Popmusici Vergiftigd Gebotst Aangehouden Geen bewijs Misleidend MAASTRICHT (ANP) De advocaat J. Hermans heeft gisteren in zijn pleidooi de 41-jarige van moord verdachte hoofdverpleger „de zwarte Piet” genoemd op wiens schouders alle schuld wordt gescho ven. „Vele beschuldigingen in velerlei toonaarden zijn als een lawine over het hoofd van verdachte uitgestort. Inmiddels is zijn persoon ontdaan van veel modder uit een diepe lasterpoel, maar aan de agressieve tendensen, die een hoogtepunt bereikten in een totale vemietingsdrang van twee maal levenslang, is geen einde gekomen”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De maatregel waarbij kostwinners vrijgesteld zijn van militaire dienst blijft voorlopig nog van kracht. Gisteren trok Van Winkel (PPR) een door een meerderheid van de Tweede Kamer gesteunde motie in, waarin om opschorting van de regeling werd gevraagd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het openbaar ministerie gaat zich beraden over de mogelijkheid en de wenselijk heid bij de rechtbank een vorde ring te doen om de Nederlandse Volksunie van de Hagenaar Joop Glimmerveen te ontbinden. Minister Van Agt van Justitie heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het PvdA-Tweede- Kamerlid Molleman. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer is er gisteren niet in geslaagd om het steunbeleid ten aanzien van Cuba van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) te veranderen. Moties en amen dementen in die richting, afkomstig van WD en GPV, werden bij de behandeling van Pronks begroting door een Kamermeerderheid afgewezen. Opvallend daarbij was dat het CDA verdeeld stemde bij een van de belangrijkste moties, waarin werd gevraagd om de steun aan Cuba op te schorten. hu fat. 2 Kamermeerderheid achter Pronk MINISTER PRONK het \x/eerj Vooruitzichten voor zondag. WEERRAPPORTEN plistische” uitleg „hoogst merkwaardig”. 9 2 V -—^7^4 4» 0 1 0.3 1 De stichting „Mensen in nood” heeft vorig jaar ruim 16,5 miljoen gulden besteed in landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. De stichting richt zich vooral op het bieden van hulp bij onver wachte problemen als gevolg van misoog sten, aardbevingen, droogte, watersnood en staatsgrepen of oorlogen. Een Tsjechoslowaaks hof van beroep heeft gisteren in Praag het vonnis beves tigd dat in september was uitgesproken over vier „andersdenkende” Tsjechische popmusici. Het viertal was in maart jl. gearresteerd bij een grote actie van de politie tegen nonconformistische musici en beeldende kunstenaars. Ze werden wegens „straatschenderij” veroordeeld tot straffen van acht tot vijftien maanden. Twee van de veroordeelden komen ter stond op vrije voeten omdat hun strafter- mijn al om is. Volgende week begint in Jeruzalem de jubileumconferentie van de Wereldunie van het Progressieve Jodendom. 800 deel nemers uit meer dan dertig landen zullen zich bezighouden met problemen als assi milatie, de benarde situatie van de joden in o.a. de Sovjet-Unie en het opkomend antisemitisme in Argentinië. Brandweerlieden hebben gisterochtend met roeiboten mensen uit overstroomde straten in Rome moeten redden nadat een zijtak van de Tiber was overstroomd. Na een twee uur durende slagregen kwamen delen van de stad onder water te staan. De krijgsraad in Brussel heeft een vrou welijk militair tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. De vrouw - de eerste vrouwelijke deserteur in België - was bij haar legeronderdeel weggelopen omdat ze niet tegen de zware opleiding kon. De krijgsraad is echter van mening dat ze die opleiding - tot chauffeur - moet afmaken en haar contract van twee jaar moet uit dienen. De overweging van die motie van de WD’er Waalkens was, dat de strijd in het zuiden van Angola, waarbij ook Cubaan se troepen zouden zijn betrokken, de laat ste tijd weer oplaait. Volgens Waalkens worden daarbij gruweldaden tegen de burgerbevolking gepleegd. De WD vindt dit een bewijs van het uit de hand lopen van het Cubaanse optreden in Angola. Premier Den Uyl verklaarde vorige maand in de Kamer dat de hulp aan Cuba pas weer ter discussie kan komen als het Cubaanse optreden escaleert. De PvdA’er Van der Hek merkte op dat er geen enkel bewijs is dat de Cubaanse troepen zich inderdaad in de bedoelde strijd hebben gemengd. Het progressieve kamp schaarde zich achter de mening van minister Pronk dat de vijftien miljoen gulden ontwikkelingssamenwerkingshulp op de begroting moet blijven staan. De minister heeft er diverse malen op gewe zen dat het Nederlandse geld alleen naar vredelievende projecten op Cuba gaat. De Sovjet-Unie betaalt het verblijf van de Cubanen in Afrika, zo zei hij. Vóór de motie-Waalkens stemden WD, CHU, de ARP’ers Schakel en Roolvink, de Volgens het ministerie van Justitie kun nen de Molukkers zich op basis van de nieuwe wet „als inwoners van Nederland verzekerd weten van een sterke rechtspo sitie zonder dat afbreuk wordt gedaan aan hun gevoelens van eigen identiteit”. Molukkers die niet tot de groep behoren die in 1951 en 1952 naar Nederland zijn overgebracht, maar die wel nauwe maat schappelijke banden met deze groep heb- 24 20 16 22 8 9 7 8 16 18 10 17 7 19 18 8 16 9 11 9 6 19 17 9 16 9 9 11 3 14 9 11 11 11 11 14 11 14 6 0.1 8 1 3 0.6 0 0 5 2 1 0.1 2 0 0 0 2 De niet goed geregelde rechtspositie gaf volgens ir. Manusama - de leider van de Zuidmolukkers - allerlei problemen met werk- en verblijfsvergunningen. Voor rei zen naar het buitenland moest voor ieder land een visum worden aangevraagd. De Zuidmolukkers hadden een zogenaamd vluchtelingenpaspoort. Nu krijgen zij een Nederlands paspoort. Als Molukkers zich blijvend elders anders gaan vestigen, verliezen zij het recht als Nederlander te worden behan deld. De wet zegt hierover dat dat recht verloren gaat als men langer dan drie jaar onafgebroken in het buitenland heeft gewoond. Ook komt dat recht te vervallen als de betrokkene naar Indonesië terug keert. Een tweede voorstel van de VVD, om de hulp aan Cuba, Jamaica, Tunesië en Zam bia af te bouwen met een bedrag van 13 miljoen gulden, kreeg alleen de steun van WD, RKPN, Boeren en SGP. Pogingen van het GPV om in totaal 70 miljoen gulden van de begroting voor ontwikke lingssamenwerking te schrappen door het opzeggen van hulp aan Laos, Cambodja, Angola en Mozambique, kregen slechts de steun van een kleine minderheid: de WD, SGP, GPV, RKPN en Boerenpartij. Een belangrijk punt uit de regeling is voorts dat Zuidmolukkers voortaan een vaste aanstelling in overheidsdienst kun nen krijgen, iets wat voor een „statenloze” niet mogelijk is. Met deze woorden begon de heer Her mans zijn verdediging voor de rechtbank in Maastricht, die over de beschuldiging van moord op bejaarde patiënten door de verpleger moet oordelen. Hij achtte de verdediging van zijn cliënt van zo groot belang, dat hij voor zijn pleidooi aan één dag niet genoeg heeft. Het pleidooi omvatte ruim 200 pagina’s, waarin de raadsman op tal van detailpun ten ingaat. Zijn voornaamste bezwaren tegen feiten en gebeurtenissen tijdens het nu al in totaal zes weken durende proces, betreffen onder meer de wijze waarop de verhoren zijn afgenomen en de formule ring van de antwoorden van verdachte. Hetzelfde lot onderging een poging van de GPV’er Van Rossum om via een amen dement de Nederlandse bijdrage aan het VN-fonds met 1,8 miljoen gulden te verla gen. Slechts dezelfde partijen stemden vóór. Het waren ook deze partijen die het eens waren met een amendement van de WD’er Waalkens die - in overeenstem- Tijdens het proces had mevrouw Vijgen de rechtbank meegedeeld, dat er in de tijd van de hoofdverpleger erg veel hypogly- caemieën (tekort aan suiker, veroorzaakt door een teveel aan insuline) voorkwa men. Na zijn arrestatie zou dit aantal sterk zijn gedaald. Het hoofd van de ver pleegkundige dienst, de heer A. Janssen, kwam toen met een lijstje waaruit bleek dat ze nog steeds in de kliniek voorkomen. De arts had daar een plausibele verkla ring voor. De verdediger vond deze „sim- Molleman stelde zijn vragen naar aan leiding van rellen in Schiedam begin De vrouw heeft de ziekte waarschijnlijk opgelopen in de Noordafrikaanse stad Tanger Zij bezocht die plaats tijdens een vakantie in Spanje. ARNHEM. Een 69-jarige vrouw uit Arnhem is op 3 november in een zieken huis in die plaats overleden aan cholera. De laatste keer dat in Nederland iemand aan deze zeer besmettelijke darmziekte overleed, was in 1909. DEN HAAG (ANP). Volgens de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS) is de voorkeur voor het CDA in de tweede helft van oktober duidelijk toege nomen. De progressieve partijen en de VVD vertonen een lichte tendens tot ach teruitgang. Dit is de NSS gebleken bij vergelijking van de uitkomsten van een peiling, 1 en 2 november, met die van half oktober. Het aantal kiesgerechtigden dat wel zijn stem denkt uit te brengen, maar nog aar zelt over de definitieve partijkeuze, is in deze periode van 17 tot 13 pet gedaald. Het CDA, dat vlak voor de tweede peiling minister Van Agt als lijsttrekker koos, heeft volgens de NSS met deze keuze kennelijk een niet onaanzienlijk aantal twijfelaars tot zich weten te trekken. Rustig en overwegend droog. Iets lagere tempe raturen. 0 6 0 0 4 1 15 3 6 1 1 2 4 geh.bew mist mist mist onbew. geh.bew. h.bew. onbew. zw.bew onbew. zw.bew. geh.bew regen zw.bew regen zw.bew geh.bew geh.bew motregen •l.bew mist zw.bew mist regen mist geh.bew. regen regen mist h.bew zw.bew. geh.bew regen motregen motregen mist h.bew geh.bew. hbew onbew. l.bew l.bew. 3 I 1 0 1 3 3 2 5 1 -1 U 8 7 8 3 2 1 3 3 5 12 3 5 -1 5 11 6 4 9 2 12 16 7 7 0 10 13 18 Een amendement van de GPV’ERS Van Rossum en Jongeling, waarin ook werd voorgesteld om de 15 miljoen voor Cuba uit de begroting te schrappen (echter niet gekoppeld aan het gesignaleerde oplaaien van de strijd in Angola) hield eveneens het CDA verdeeld. De CHU stemde weer in haar geheel vóór, evenals de KVP’er Bre men en de ARP’er Schakel. Ook stemden vóór: WD, SGP, GPV, Boeren, RKPN en DS’70. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis ming met het schaduwprogram van de liberalen - 28 miljoen gulden wilde afha len van de begroting van ontwikkelingssa menwerking door een andere aanpak van de projecten. Ook een voorstel van Waal kens om de Nationale Commissie ontwik kelingssamenwerking op te heffen, werd af gekeurd. terie beslissen over de mogelijkheid en wenselijkheid van een strafvervolging. Een aantal deelnemers aan de rellen in Schiedam is inmiddels veroordeeld voor het in het openbaar met vereende krach ten plegen van geweld. Uit het onderzoek is volgens Van Agt niet gebleken dat leden van de Nederlandse Volksunie aan deze rellen hebben deelgenomen of deze heb ben aangesticht. „Uit de tekst van het pamflet en het tijdstip van verspreiding blijkt van een reactie achteraf”, aldus Van Agt. Het is volgens Van Agt wel aanneme lijk dat de deelnemers aan de rellen onderling afspraken hadden gemaakt. „Men zou derhalve kunnen spreken van een tot op zekere hoogte georganiseerde actie”. Alle personen die met de vrouw in con tact hebben gestaan sinds haar terugkeer in Nederland, zijn inmiddels onder con trole gesteld. De woning van dè vrouw is ontsmet. Het cholerageval is aan de Wereldgezondheidsorganisatie gemeld en aan de Spaanse autoriteiten. De hoge sterftecijfers in de kliniek uit de periode van de hoofdverpleger zijn volgens de raadsman misleidend. In ver gelijking met andere, soortgelijke ver pleegtehuizen, was het sterftecijfer in de Lückerheidekliniek een tijd lang niet abnormaal hoog. Bovendien diende men er volgens de heer Hermans rekening mee te houden, dat hier veel lichamelijk zwak ke patiënten werden verpleegd. De sterke daling van het aantal sterfgevallen na de arrestatie van verdachte is te verklaren door een gewijzigd bestuursbeleid. Thans worden zieke patiënten eerder naar het ziekenhuis overgebracht en de medische verzorging is verbeterd. De raadsman wenste de uitleg van de hoogleraar niet klakkeloos te accepteren, omdat een professor het zegt. Deze had zich volgens hem op onvolledige en onjuiste gegevens gebaseerd. Het bloed suikergehalte van de betrokken patiënten was niet extreem laag geweest, zodat ze de 80 eenheden insuline die ze van de ver dachte kregen, gemakkelijk konden heb ben zonder fatale gevolgen. Er zijn vol gens hem andere oorzaken aan te wijzen, zoals nalatigheid van de artsen, verkeerde verzorging en inadequate therapie. Dat verdachte insuline gebruikte om pijn te stillen is in zijn ogen verklaarbaar, omdat de arts van de kliniek destijds alle pijnstil lende middelen taboe had verklaard. Een autobus van het Arnhemse gemeen telijk vervoerbedrijf is gisteren in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtwagen. Zeker vijf inzittenden van de bus raakten gewond. Ook beide chauf feurs kwamen er niet ongedeerd van af. De op 14 september tijdens een NAVO- oefening van het dek van een Amerikaans vliegdekschip gevallen en gezonken F-14- jager Tomcat is - zo deelde de Amerikaan se marine gisteren mee - ter hoogte van de Orkney-eilanden boven water gehesen. De geheime raket waarmee de Tomcat was uitgerust, is op 31 oktober al geborgen. De Haagse politie heeft gisteren twee mannen van 20 en 16 jaar aangehouden. Ze hebben toegegeven drie straatroven te hebben gepleegd. Bij een daarvan kwam de eigenares van een geroofde tas - een 78- jarige vrouw te vallen, waarbij ze haar schouder brak Een van de getuigen van deze roof herkende het tweetal. Hij reed hun bromfiets klem en hield ze aan. Daar bij kreeg hij assistentie van een mare chaussee. Een van de twee arrestanten had heroïne bij zich. Aantal uren zon: 0 tot 4; Minimum temperatuur: omstreeks 4 graden; Maximum temperatuur, omstreeks 9 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Weer in binnen- en buitenland Een regeling voor tuchtrechtspraak voor verpleegkundigen zal worden opge nomen in de komende wet tot bescher ming van de titel van verpleegkundige. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft de Tweede Kamer meege deeld dat het ontwerp in de loop van komend jaar bij de Kamer zal worden ingediend. DEN HAAG (ANP). De juridische positie van in Nederland wonende Zuid molukkers wordt per 1 januari van het volgend jaar definitief geregeld. Zij krij gen alle rechten van Nederlandse burgers, maar worden formeel-juridisch geen Nederlander. De betreffende Zuidmoluk kers krijgen geen stemrecht en ook vallen zij buiten de dienstplichtwet. De meeste Zuidmolukkers stellen overigens ook geen prijs op een formeel Nederlander schap. Zij voelen zich onderdanen van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken en beschouwen hun verblijf in Nederland als tijdelijk en in ballingschap. l I ben, kunnen bij het ministerie van Justitie een verzoek indienen als Nederlander te worden behandeld. Hierbij gaat het met name om de groep die later vanuit het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea naar Nederland is gekomen. Voor deze groep is vereist dat ze zij zich vóór 1 oktober 1965 in ons land hebben geves tigd. Voorts trekt hij de conclusies van prof. E. J. Ariëns van de Nijmeegse universiteit, die een direct verband legt tussen de insuline-injecties van de hoofdverpleger en de dood van de patiënten, sterk in twijfel. De getuigeverklaringen noemt hij „onwaar, verwerpelijk en elkaar tegen sprekend”. Het optreden van de arts mevrouw I. Vijgen-Duif, die bij de verho ren aanwezig was, belastend materiaal aandroeg en als getuige-deskundige fun geerde. achtte hij laakbaar. augustus, die gericht waren tegen Turkse gastarbeiders. Tijdens die rellen werd vol gens Molleman door of namens leden van de Nederlandse Volksunie „een racistisch pamflet” verspreid waarin onder meer werd opgeroepen de buitenlandse werk nemers uit Nederland te verdrijven. Minister Van Agt zegt in zijn antwoord dat een aantal personen dat zich lid noem de van de Nederlandse Volksunie, op ver denking van verspreiding van het pamflet is aangehouden en verhoord. Er wordt nog onderzocht welke personen en welke organisatie verantwoordelijk zijn voor het verspreiden, opstellen en drukken van het pamflet. Aan de hand van de resultaten van dat onderzoek zal het openbaar minis- tien KVP’ers Gardeniers, Bremen, Andriessen, Hetschemakers, P. A. M. Cor nelissen, G. Cornelissen, Hermsen, Van der Zanden, Krosse en Hermes (DS’70) en Noteboom (onafhankelijk). Een van de gevolgen van de afslui ten van de Haringvlietdam, enkele jaren geleden, was dat de kwaliteit van het riet langs de boorden van het water erg achteruit ging. Veel rietdek kers werden daardoor brodeloos onder wie de heer Arie Dubbeldam, die zijn situatie gisteren op het Haagse Binnenhof in ondubbelzinnige bewoordingen kwam verduidelijken. Met alleen de stemmen van de fracties van CPN en PSP tegen keurde de Tweede Kamer de Defensiebegroting goed. De ingediende wijzigingsvoorstellen, afkom stig van de fracties van de VVD en van de PPR werden verworpen. De liberalen wil den nü een beslissing nemen over de ver vanging van de Neptunes en meer geld voor verbindingsapparatuur, anti tankmijnen en mijnenlegapparatuur. De PPR verlangde een ongedaan maken van de aankoop van de F-16, de vervanger van de Starfighter, en vermindering van per soneel en materieel in het algemeen. Dat gebeurde nadat minister Vredeling de Tweede Kamer had toegezegd dat hij met de defensiespecialisten1 uit de Kamer opnieuw overleg over deze zaak zal ple gen. Bij dat overleg zullen ook andere aspecten van het dienstplichtbeleid wor den betrokken, zoals in de motie werd gevraagd. De Kamermeerderheid (PvdA, VVD. DS’70 en D’66 steunen de PPR-motie) vond dat door deze vrijstellingsregeling op oneigenlijke gronden het huwelijk wordt gestimuleerd. De tegenstanders vrezen daarvan ongewenste maatschap pelijk gevolgen. Ook vond men de maatre gel discriminerend. Met betrekking tot de negen ten laste gelegde gevallen komt de raadsman tot de slotsom, dat de conclusies van prof. Ariëns niet relevant, geforceerd en dus onaanvaardbaar zijn”. Hij is volgens hem niet in staat geweest een direct verband te leggen tussen de insuline-injecties en het overlijden van de patiënten. Bij zes patiënten zijn geen hypoglycaemische verschijnselen waargenomen, zodat ingrijpen van verdachte door middel van insuline niet de doodsoorzaak kan zijn geweest. Bij de andere patiënten is de arts in gebreke gebleven kalium toe te dienen. Voor de fatale gevolgen daarvan kan ver dachte volgens de raadsman niet verant woordelijk worden gesteld. „De lijst is hiermee opgeheven. Derhalve gaat ver dachte vrijuit”. In de Friese gemeente Oostellingwerf zijn gisternacht 20 tot 30 kisten met poot- aardappelen gestolen, die bespoten zijn met kwik. De politie zegt te vrezen dat de dieven de aardappelen als consumptie aardappelen zullen aanprijzen of gebruiken. zzo zzo ozo zo zo z zzo zzo zzo zzo w.8t. no nnw zw z zo no w.st. zo w.st zzw n w.st n o zzw nw zw zo nw ozo no o zzo zzo wnw z o nnw nnw ozo wzw Zaterdag 13 november Zon- en maanstanden Zon op 7.56 uur onder 16.51 uur Maan op 22.41 uur onder 12.43 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.10 uur en 10.27 uur Laagwater 2.49 uur en 15.07 uur M 3 tO j- i 4* ■og 0.0 t* o -n. c

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2