Dagje minister Amerikaanse auto kleiner CLUBNIEUWS Nieuwe Fiat met meer ruimte Huiselijke en uithuizige mode Gratis test autogordel j Minder onderhoud 1 I X w Jubileumexpositie Speciaal type van VW Passat Exposities -F I r 11 Nieuws in ’t kort I en i ■F. it 30 VRIJDAG 1 2 NOVEMBER 19 7 6 31 s Onder redactie van J.P. Bos Miii HET ALOUDE GEZEGDE: „Een goed begin is het halve werk” is zeker van toepassing als het om uw daagse en niet alledaagse kleding gaat. Ook de fabrikanten van het „ondergebeuren” weten daarover mee te praten. Zo brengen zij steeds weer iets nieuws op de markt, dat dan nog aantrekkelijker voor u moet zijn. Het kan niet worden ontkend dat zulks ook heel vaak het geval is. S 1 «Jw» t Illi a De foto’s laten verschillende ministers zien vanaf het moment dat zij ’s ochtends de deur uit gaan en vrouw, kinderen en hond gedag zeggen, via vergaderingen, gesprekken, ministerraad, gepraat in de Tweede Kamer, het in de auto doorlezen van stukken en het half wegzakken van de slaap tot bijna aan het naar bed gaan thuis toe. Inclusief een spelletje ping-pong met de kinderen of het fietsen met de hond aan de lijn. Minister Duisenberg zei dat Vincent Mentzel op uiterst bescheiden en toch indringende manier hem, en de andere ministers dus waarschijnlijk ook, had gevolgd en gefotografeerd onder het mot to: „een minister is ook maar een mens”. Voor hem zelf, zo zei de minister, was die befaamde dag eigenlijk een dagje foto graaf, dat hem voerde van huis naar Brus sel, met daarna Amsterdam, waar in het DE HAARLEMSE Amateurfotografen Vereniging (HAFV) houdt van 13 tot en met 28 november onder auspiciën van de BNAFV een grote foto-expositie ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan. De tentoonstelling is ingericht in de grote hal van het wijkcentrum ’t Schalkererf, Bernadottelaan 201 in Meerwijk. Onder andere ,te bereiken met buslijn 70. De toegang is gratis. Openingstijden: Op werkdagen van 9 tot 17 uur en van 19 tot 23 uur. Zondags van 14 tot 16.30 uur, echter op zondag 21 november gesloten. Uit de collectie van Schiesser Internati onal is dit elegante broekpak van Qia na met kant. ben zich daarin uitgeleefd. En om het nog gezelliger voor u te maken worden die sets in de beeldigste kleuren geleverd. De fer vente corseletdraagsters hebben trou wens ook volop keuze in de collecties van genoemde fabrikanten. Filmgroep Haarlem: vrijdag 12 novem ber 20 uur, clubgebouw Kromhoutlaan- Van Loggemstraat, Haarlem-Parkwijk. Doe-avond Sint Nicolaas. na met kant in een mooie tint roestbruin en groen in de collectie heeft, waarmee de feestelijke uurtjes decoratief kunnen wor den opgeluisterd. In Turijn zijn gewoontegetrouw spe ciale ontwerpen te bewonderen. Zo kreeg de „Corrida” veel gekijks: een sportwagen op basis van de Ford Fies ta, dit keer door Ghia voorzien van een passend koetswerk. De Corrida is ver krijgbaar in tal van versies, onder meer als combi of als pick-up. De wagen zal overigens niet in seriepro- duktie worden genomen. Pininfarina had op basis van de Peugeot 104 de „Peugette” ontworpen: een goedkope sportwagen met een carrosserie van kunstsof. Michelotti bracht op de salon in Turijn een nieuw stadautootje uit. Fiat heeft ook een lichte bestelwagen met een 900 cc krachtbron geïntrodu ceerd. Volgens de fabriek kan dit voer tuig als minibus worden gebruikt. Lan cia, een dochter van Fiat, heeft een 1300 coupé getoond die begin volgend jaar naar Nederland zal komen. Het nieuwe model bezit de carrosserie van de Beta coupé en voorwielaandrijving. De motor is een 1297 cc krachtbron van 82 pk. Deze coupé dient als opvolger van de Fulvia coupé, die uit de produk- tie is genomen. OOK IN DE NACHTMODE, beste leze ressen, is weer bijzonder veel te beleven. Leuke pyjama’s en nachthemden van tri cot, zowel kort als lang, zijn overigens niet alleen ’s nachts „aantrekkelijk”, de ande re luie uurtjes kun je er evenzeer heerlijk relaxed in doorbrengen. Gedurende een aantal jaren zien we bovendien hoe in de bovenkleding de lingeriestijl, vooral voor feestelijke gelegenheden, zijn entree heeft gemaakt. Des te verheugender is het dat Schiesser nu een chic broekpak van Qia- Haarlemse Smalfilm Liga: vrijdag 19 november 20 uur, Jeugdhuis Donkere- laan, Bloemendaal. Bezoek van de heer Van Nierop van de Rotterdamse Smalfilm Liga. TRIUMPH LIET IN DE strijd ter ver overing van het vrouwelijk schoon even min verstek gaan en creëerde daartoe een snoezige zwarte nachtjapon met door schijnende kantrand onder de buste. Als u het bijbehorende negligé thuis laat, kan zonder enig probleem ook dit nachtge waad tot een luchtig avondgewaad wor den gepromoveerd. Hoe ik dat nou vind? Echt, ongelofelijk leuk zo’n huiselijke en uithuizige nachtmode. ie v- iw ïti IN HET STEDELIJK Museum (Paulus Potterstraat 7, Amsterdam) zijn tot 19 december daguerreotypes van Shinkichi Tajiri te bezichtigen. Tajiri heeft een paar jaar lang geëxperimenteerd met het foto grafisch procédé dat Daguerre in hei begin van de vorige eeuw ontwikkelde. De daguerréotypie is een eenmalig positief beeld, vastgelegd met behulp van een camera en een moeizaam ontwikkelings- procédé op een spiegelend zilveren opper vlak. Tussen 1840 en 1860 zijn er vele miljoenen van deze opnames gemaakt. Daarna raakte de daguerréotypie in onbruik door de uitvinding van het glas negatief, met behulp waarvan eindeloos veel afdrukken op papier konden worden gemaakt. De geheimzinnigheid en dubbel zinnigheid (spiegel en beeld tegelijk) van de daguerreotype hebben Tajiri zo aange trokken dat hij er enige honderden van heeft gemaakt. Deels zijn dat directe opnames, voor het grootste deel echter :l. er je d; n; or :x d, '5; K, >r- P- •d, 4, K), m, rd, en '3; ik, >e, partijbestuur van de PvdA voor het eerst het ontwerp-verkiezingsprogramma aan de orde kwam. „Mentzel heeft een uiterst boeiende momentopname gemaakt van het gewone leven van gewone mensen die voor de duur van een paar jaar een onge wone positie bekleden.” In Wolfsburg is onlangs de miljoen ste VW-Golf geproduceerd. Dit is vrij snel, omdat de wagen in de loop van 1974 (31 produktiemaanden geleden) op de markt werd gebracht. Dagelijks lopen in de fabrieken te Wolfsburg en Emden 2300 VW-Golfs van de produk- tiebanden. Ze zijn bestemd voor de thuismarkt en voor meer dan honderd exportlanden. Kort geleden werd bekend, dat de Golf ook leverbaar is met dieselmotor. platen die hij met behulp van normale negatieven van eigen foto’s heeft gemaakt. Een onorthodoxe techniek, die evenwel het voordeel heeft nieuwe foto’s via de spiegel van Daquerre te kunnen laten zien. In de Canon-galerie (Reestraat 19, Amsterdam) werk van Alain Fidon. Tot en met 19 november. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. In Galerie Fiolet (Herengracht 86, Amsterdam) van 14 november tot 3 december werk van Judy en Jack Welpott, de Amerikaanse auteurs van „Women and other visions”. Zelfde openingstijden als Canon. NU ACHT IK HET NIET uitgesloten, dat velen meteen zullen opmerken: „Neem nou bijvoorbeeld een beha, daar kun je toch weinig anders meer van maken.” Maar als je ziet wat er in de loop der jaren aan die onontbeerlijke en verlei delijke vormgevertjes zoal is veranderd, dan moet je zo’n vrij oppervlakkige kreet wel heel gauw inslikken. De onverzoenijk harde cups zijn gelukkig van het toneel verdwenen. Wilt u een geheel naadloos model, dan is het voorhanden, evenals modellen met voor- of achtersluiting. Tenslotte hebt u nog de keus uit hele, driekwart of halve cups, terwijl de plaat sing van de schouderbandjes van model tot model evenzeer verschilt. Huiselijke modellen eveneens uit de col lectie van Triumph. Nachtjapon met negligé uit de collectie van Triumph International. Met deze foto van Den Uyl won Vincent Mentzel vorig jaar de eerste prijs in de categorie nieuws van De Zilveren Came ra. De minister-president houdt achter de muur van het Torarica-hotel in Paramari bo met Nederland ruggespraak over het ontslag van Glastra van Loon. IN DEZE DOLLE TIJD waarin de nos talgie een stevige partij meeblaast, kon het gewoon niet uitblijven dat ook het kant een volwaardige plaats kreeg toebe deeld. Er wordt dan ook volop mee gestoeid. Volledige sets kunt u thans aan het bevallige lijf trekken, bestaande uit beha, slipje, pantybroekje, japon of onderjurk, uiteraard frivool versierd met het fraaiste kant. Zowel Schiesser Inter national als Triumph International heb- Nu de automobilisten in staat wor den gesteld hun gordels te laten keuren hopen de initiatiefnemers van de actie, dat het gebruik van de autogordel zal toenemen. Een van de belangrijkste oorzaken, dat nog niet iedereen de gor del draagt, schuilt in het feit dat men de gordel hinderlijk vindt. Aan draag- comfort en bedieningsgemak is echter veel te verbeteren. In 48 over het gehele land verspreide servicestations zal men tijdens het keuren van de gordels kunnen ervaren, hoe deze beschermen de riemen juist en correct kunnen wor den gebruikt en afgesteld. Als het tij dens de keuring blijft bij kleine her stelwerkzaamheden aan de gordel zal hiervoor niets in rekening worden gebracht. Een complete hermontage van de gordel zal hoogstens vijftien gulden kosten. Als dank voor het openen van deze tentoonstelling, waarbij ook minister Gruijters aanwezig was, schonk Vincent Mentzel aan de minister een grote ingelijs te foto van Duisenberg naast de schatkist. De tentoonstelling blijft open tot 8 december. Nog steeds onder de indruk van de oliecrisis en zijn gevolgen hebben de Amerikaanse autofabrikanten hun nieuwe wagens voor 1977 voor hun doen sober, kleiner en zuiniger gemaakt. Groot, schrijven de Ameri kanen tegenwoordig tussen aanha lingstekens. Een goed voorbeeld van de nieuwe benadering schenkt ons General Motors: de 1977-modellen van dit concern zijn korter en lichter, goedkoper in gebruik en handzamer in het verkeer geworden. De Impala en de Caprice-reeks van Chevrolet zijn bijvoorbeeld 28 cm korter en liefst 300 kg lichter dan hun voorgangers. Ook de carrosserie werd versmald en als basis dient nu een vier liter zes cylin der motor. Hoewel de Amerikanen voor deze auto nog steeds de V8 moto ren van 5,7 en 5,0 liter achter de hand houden. Een voordeel is, dat door het verminderde wagengewicht de presta ties op een hoger niveau komen te liggen. Ook de wegligging werd verbe terd. In de nieuwe Chevrolets zijn onder meer verklikkerlichtjes aange bracht om slijtage te kunnen constate ren aan bijvoorbeeld het remsysteem en de banden. Ook de andere wagens van GM zijn min of meer het „slachtoffer” geworden van de ver eenvoudiging. En soms vraag je je af, waarom die Amerikanen hier niet eer der aan zijn begonnen. De foto toont de Impala coupé voor 1977. Nivon-fotogroep: vrijdag 12 november 20 uur, wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104, Haarlem. Zwart- witfotografie. Na de pauze projectie van dia’s van leden. IN DE VOORZOMER van dit jaar bedacht fotograaf Vincent Mentzel van het NRC-Handelsblad iets leuks voor zijn krant. Eén keer per week maakte hij een halve fotopagina van steeds weer een andere minister. Hij noemde zijn reeks „Een dag van minister...” De foto’s van Mentzel gaven een zo andere kijk op de verschillende ministers, dat de dienst voor cultuur in Amstelveen besloot met deze foto’s een tentoonstelling in te rich ten in de foyer van het cultureel centrum (Plein 1960). Dr. W. F. Duisenberg, minis ter van financiën opende deze tentoon stelling, die nu heet: „Een dagje minister”. Volkswagen heeft een speciaal model van de Passat op de markt gebracht: de Passat LX. Het gaat hier bij om een eenmalige serie, waarvan achthonderd stuks in ons land worden ingevoerd. Naar keuze is de Passat LX verkrijgbaar in drie- of vijfdeurs uit voering en met een 60 of 75 pk motor. Een aantal extra’s onderscheidt deze Passat LX van de normale Passat. Zo is de LX onder meer uitgerust met dubbele halogeen koplampen, bredere velgen met radiaalbanden, enz. Ook in het interieur zijn verfijningen aange bracht, zoals verstelbare hoofdsteu nen, speciaal dashboardverlichting en een buitenspiegel die van binnenuit verstelbaar is. De prijs voor de duurste LX-uitvoering bedraagt 18.343,-. De goedkoopste kost 16.656. Alle personen- en combinatiewa- gens van de Ford Escort worden sinds november standaard uitgerust met een voorruit van gelaagd glas en drie-punts automatische oprolgordels. Reeds eer der kregen de Capri- en Granada- reeks dezelfde voorzieningen. Automobilisten in West-Duitsland besteden steeds minder aandacht aan het onderhoud van hun auto. Dit con cludeert de Deutsche Automobil Treu- hand. Uit cijfers blijkt, dat thans ruim 62 percent van het Duitse autopark de noodzakelijke onderhoudsbeurten krijgt. Veertig percent van de automo bilisten laat het onderhoud geschieden volgens de voorschriften van de fabriek. F W; x. - Op de laatste expositie van perso nenwagens dit jaar (in Turijn) heeft Fiat twee uitvoeringen gepresenteerd van de „126”: de Personal en de Perso nal 4. Bij het eerste model is de baga geruimte aanmerkelijk uitgebreid, bij de Personal 4 is vooral aandacht besteed aan meer ruimte voor de ach terste passagiers. Overigens zal in ons land alleen de Personal 4 op de markt komen tegen een prijs van ca. 8000,-. Uiterlijk zijn de nieuwe typen herken baar aan matzwarte bumpers en strips langs de zijkanten. Het interieur bezit meer luxe dan de voorgaande modellen. Deze maand start een actie, die auto mobilisten in staat stelt gratis de auto gordels te laten testen op bruikbaar heid en conditie. De actie is opgezet door ANWB, Rai en Veilig Verkeer Nederland. Sinds op 1 juni 1975 de verplichting van kracht werd om de autogordel te dragen, blijkt in de bebouwde kom slechts de helft van het aantal automobilisten dit ook werke lijk te doen. Buiten de bebouwde kom draagt 70 percent van het aantal auto mobilisten de gordel. Dit was het resul taat van een onderzoek door de SWOV, de Stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid. Bovendien kwam tijdens dit onderzoek vast te staan, dat velen de gordel te los dragen. De SWOV heeft berekend, dat dit jaar 215 automobilisten minder zouden zijn omgekomen, als iedereen onder alle omstandigheden de gordel had gedragen. AMFI ’66: dinsdag 16 november 20 uur, Salvatori Lisse Trigroep, gebruik van eigen, apparatuur en ledenfilms. Srapless beha voor de schouderldze avond- of zomerjapon uit de collectie van Schiesser i in onder redactie van Bé ter Maat «ME f r i A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31