VOETBALBOND WIL Weer actie voor schaaktopper MONSTER-ENQVETE GAAN HOEDEN PLEIDOOI VOOR EEN STRUCTUURWIJZIGING iWHi Kampioensteam gehavend JE' i: r.'.« 1 I* i ■■B I 99 Toto/lotto NOVEMBER SPORT 19 76 V R IJ D A G 1 2 x 39 58 Activiteiten L Amateurvoetbal cn •naai Meer leden Bemoedigend Erkenning 1 (Van onze sportredactie) Bobby Fischer: oud-kampioen. De wedstrijd zal door „particulieren” worden gefinancierd. Anatoly Karpov: titelhouder. j Tennisbond heeft moeite met groei (Van onze sportredactie) pm H. Burgwal Jan Vos Er is meer gebeurd dan ik verwachtte (Van onze sportredactie) Jan Vos in zijn rol van begeleider van Jos Hermens. „Ik heb van verantwoordelijke personen in Rusland vernomen dat zij willen dat die tweekamp doorgaat”, aldus Campomanes die ook de vertegenwoordiger is van de FIDE in zjjn land, de Filippijnen. Hij was al geruime tijd bezig geweest te trachten een wedstrijd tussen de twee giganten te organiseren. van de WCS en de sectiebestuur dient te DEN HAAG Ingrijpende wijzigingen in de structuur van de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond zijn nodig om de onstuimige groei van de tennissport te kunnen opvangen. Dit blijkt uit de beleidsnota die is samengesteld door een com missie van de KNLTB onder voorzitterschap van Jan Mulder. De KNLTB verwacht reeds volgend jaar na de KNVB de grootste sportbond van Nederland te zijn. De groei was de laatste negen jaar opzienbarend: 175.000 nieuwe leden brachten het totaal in die periode op 250.000. Verwacht wordt dat de tennisbond in 1980 400.000 leden zal hebben. k. nel. :ur: HAIFA (AP) De Russische schaakbond is bereid een niet-officiële wed strijd goed te keuren tussen de oud-wereldkampioen schaken Bobby Fischer en de huidige titelhouder Anatoly Karpov, aldus Florencio Campomanes, vice- voorzitter van de FIDE, de internationale schaakbond. I3WHE! sranB Het internationaal concours hippique in Wenen is een overwinning voor wereldkampi oen Hartwig Steenken geworden. Hij legde met Donko Sak de barrage foutloos af in 33 seconden. René van de Kerkhof (PSV) werd door de tuchtcommissie niet geschorst, maar kreeg een boete van 200,-. Tijdens de wedstrijd tegen Roda JC maakte hij aanmerkingen op de leiding van scheidsrechter Cees de Bruin. „Er bestaan hierover tussen Fischcr en Karpov nog wat meningsverschillen, maar die worden stuk voor stuk opgelost”, aldus Campomanes. betaling onder het motto „ze hébben toch niets aan de bond”. De sectie recrea- tietennis zal dan ook verenigingen moéten steunen eventueel financieel die tot vergroting van hun accommo datie willen overgaan. Speciale aandacht gaat daarbij uit naar overdekte accom modaties, aangezien er over het hele land te weinig tennishallen zijn. Kortom, er is in korte tijd veel meer gebeurd dan ik heb verwacht”. „In de vorige wintermaanden hebben we hier in Nijmegen een cursus georga niseerd voor mensen die dergelijke tes ten in de diverse plaatsen wilden coördi neren. Zeventien mensen namen er aan deel. Het begint dus van alle kanten te leven. De mensen gaan beseffen dat ze eerst moeten weten waarmee ze bezig zijn als ze als trainer schema’s opstellen. Dat kan zomaar niet uit de losse pols”. „Erg bemoedigend vind ik dat die fiets-ergometer steeds meer gebruikt wordt bij de medische sportkeuringen. We weten dat die niet meer zijn dan een grove zeef. Op een tiental plaatsen wer ken inmiddels al sport-medische advies bureaus. Daar wordt erkend dat de fiets- ergometer met een bepaalde belasting een veel betere keuringswijze is dan de bekende kniebuigingen. Het zal echt niet lang meer duren voordat er in ons land zo’n 40 van die centra draaien. Dat is heel belangrijk, omdat daar zowel de doorsnee-sporter als de topsporter ge keurd kan worden. Er zijn afspraken om al die gegevens centraal te coördineren. We zoeken nog naar een geschikte plaats. We zijn eindelijk op de goede weg. De sport in alle geledingen kan hiervan profiteren”, aldus de winnaar van de prijs voor de sportgeneeskunde Jan Vos. De scheidsrechters krijgen niet langer een eigen plaats binnen het bestuur. Wel wordt aangeraden voortaan een scheids rechter verplicht te stellen in wedstrij den van de landelijke tweede klasse, overgangsklasse B en A, eerste klasse, hoofdklasse en eredivisie. De beleidsnota wordt de komende we ken in de districten besproken. Het nieuwe model zal volgend jaar in wer king moeten treden. In de beleidsnota wordt vurig gepleit voor een grotere invloed van de 15 districten op hét beleid van de bond. In een nieuwe structuur zouden vijf leden per district direct met het bondswerk te maken gaan krijgen. Zij zouden worden opgenomen in de vier beleidssecties, te weten de secties wedstrijdtennis, recrea- tietennis, geselecteerd jeugdtennis en op leidingen. Bovendien zou ieder district recht krijgen op één lid in het algemeen bestuur van de bond. Dit bestuur krijgt alle bevoegdheden inzake algemene be- leidsaangelegenheden die tot dusver door de bondsraad werden uitgeoefend. Deze bondsraad komt geheel te vervallen. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door vier leden, waarvan één lid zich speciaal mét het toptennis zal bezighouden. De directeur van de KNLTB, de heer Y. Bururna, zal als algemeen secretaris een adviserende stem hebben to de vergade ringen vart het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur. In het rapport wordt beklemtoond, dat de KNLTB een grotere greep op de groep van recreatietennissers moet krij gen. „De laatste tijd wordt steeds sterker ervaren, dat verenigingen waar niet- I wedstrijdspelers in de meerderheid zijn, I het belang van een bondslidmaatsehap l in twijfel trekken. Dit uit zich dan in I het niet aan de bond opgeven van leden I of het in het uiterste geval weigeren van ZEIST De KNVB is van plan om eventueel in samenwerking met andere grote sportbonden in het komende jaar een monster-enquête te houden. Uit die enquête hoopt de voetbalbond voldoende informatie te krijgen om een aantal acute problemen te kunnen oplossen. Ook zal de KNVB in het lopende siezoen bijzondere aandacht besteden aan de op heffing van het scheidsrechterstekort, de rechtspositie van de medewerkers, het zaalvoetbal en de doorstroming van amateurvoetbal naar betaald voetbal. Dick Dubbeld (FC Dordrecht) is op zijn besluit teruggekomen om zijn contract niet te verlengen. De spits tekende alsnog, tot het einde van dit seizoen. wetenschap in Nederland bijzonder kri tisch werd bekeken. Een half jaar nadat hij de afkorting dr. voor zijn naam had mogen plaatsen, dook dat wantrouwen weer eens op. Zijn pupil Jos Hermens had in Montreal teleurgesteld. Talloze keren moet Jan Vos hebben gelezen dat dit het bewijs was van de stelling dat een goede we tenschappelijke begeleiding ook niet al les is. Jan Vos heeft er nooit een .geheim van gemaakt dat het opvoeren van toppres taties niet zijn doel is. Hij wilde aanto nen dat het op onverantwoorde wijze belasten van een sportman of sport vrouw dus zonder wetenschappelijke begeleiding een bijzonder kwalijke zaak is. Het werken met de natte vinger dus, zonder dat je als trainer weet wat je met de sportmensen doet. Jarenlang ontving Jan Vos sportlieden van diverse pluimage. Topsporters, wed strijdsporters en recreatiesporters uit di verse takken van sport. Allen gingen door de „molen”: clubs, regionale en nationale selecties. Allen stapten op de fiets-ergometer, die de zuurstofopname duidelijk maakt, of lieten hun (spier krachten meten. Zelfs het bepalen van het vetgehalte was mogelijk. Kortom, metingen die aangaven in hoeverre een trainer een pupil kon belasten of waar de zwakke dus niet benutte pun ten lagen. Dit niet om topsporters te kweken, maar wel om een verantwoorde begeleiding te bereiken. De commissie vindt het noodzakelijk dat het tennis in Nederland zich bevrijdt van het etiket „elite-sport”. Via een intensieve propaganda zou in de eerste plaats de overheid daarvan overtuigd moeten worden. Dan zou ook een einde kunnen komen, aldus het rapport, aan de financiële discriminatie tussen spor ten als voetbal en tennis. In het afgelopen jaar, zo is samenge vat in het jaarverslag van de voetbal bond, heeft de KNVB zich voornamelijk beziggehouden met het verder ontwikke len van de lijnen, die zijn vastgelegd in het rapport Zelfstandigheid I. Door de aanvaarding van dat rapport werd in het afgelopen seizoen het bondsbestuur teruggebracht van 13 tot 9 leden, name lijk de bondsvoorzitter, vier afgevaardig den van de sectie betaald voetbal en vier afgevaardigden van de sectie ama teurvoetbal. Met betrekking tot het rapport Zelf standigheid I. waarin met name de fi nanciële zelfstandigheid van het betaald voetbal en het amateurvoetbal is gere geld, heeft de KNVB de samenwerking met de fusiepartners NKS (Nederlandse Katholieke Sportfederatie) en VCV (Ver bond van Christelijke Voetbalverenigin gen) opnieuw vastgelegd en aangepast aan de in het afgelopen jaar doorgevoer de structuurwijzigingen. Voorts heeft de KNVB in belangrijke mate contacten gelegd met minister Van Agt van justi tie en de vaste kamercommissie voor CRM. Ook met B en W van verschillen de gemeenten konden vruchtbare be sprekingen worden gehouden. Belangrijke gebeurtenissen die in het jaarverslag gememoreerd waren, waren onder meer de volledige rehabilitatie van scheidsrechter Leo van der Kroft met betrekking tot diens plaatsing op de lijst van scheidsrechters voor het olym pisch voetbaltoernooi, de nieuwe over eenkomst met de NOS waarin de om roep erkent dat er geen formeel recht op vrije nieuwsgaring bestaat, de inge bruikneming van de nieuwe medische afdeling op het sportcentrum in Zeist, en het ontslag van secretaris-penning- meester Henk Burgwal. In het jaarverslag van de financiële commissie wordt het ontslag van Burg wal gememoreerd. De commissie be treurt het, dat het bondsbestuur zich niet heeft gehouden aan het algemeen reglement, dat bepaalt dat het bondsbe stuur de commissie om advies vraagt in alle aangelegenheden van geldelijke aard vallende buiten het dagelijks beheer. Naar de mening van de commissie had het bestuur advies moeten vragen over de uitkering van 815.000 gulden als af koopsom aan Burgwal. Van het bedrag van de le en Se prijs tezamen gaat 1/4 deel naar de jackpot van de lotto van week 46 van zondag 14 november a.s., het overige 3/4 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 3e t.m. de 5e prijs. 3e prijs: 157 winnaars, die elk bruto f 2.750.— ontvangen; 4e prijs: 8.313 winnaars, die elk 81,— ontvangen; 5e prijs: ,3.463 winnaars, die elk ƒ60,— ontvangen. Jackpot voor lotto 46 van zondag 14 november a.s. f 185.077,21. Uitslag toto no. 45: In de toto vlèlen 21.317 prijzen. Inleg: 758.912,—. Prijzenbedrag: 407.706,94. ie prijs: 101 winnaars, die elk bruto 1.895,- ontvangen; 2e prijs: 2.134 win naars, die elk ƒ42,- ontvangen; 3e prijs: 19.082 winnaars, die elk 6,- ontvangen. De bekende, 5-jarige, draver Mistral Nora is bij een autobotsing dodelijk verongelukt. Het paard had deelgenomen aan de koersen van Hilversum. De draver van het jaar 1974 behaalde een winsom van 161.289 gulden. (Van de 102 wedstrijden werden er 50 gewonnen). q Tom Okker verloor in de derde ronde van het open tennistoernooi van Stockholm van de Mexicaan Ramirez: hij werd in twee sets verslagen: 7-6, 6-1. Wat betreft het toptennis zal ernaar gestreefd moeten worden dit in Neder land op Europees dan wel wereldniveau te brengen. Het bestuur wordt daarom geadviseerd een topcoach aan te trekken, die met een groep van ongeveer 15 spelers (speelsters) te maken krijgt. Hieruit zouden na verloop van tijd drie spelers en drie speelsters gerecruteerd moeten worden die Nederland in het buitenland vertegenwoordigen. Gepleit wordt voor het afsluiten van contracten met de topspelers waarin hun verplich tingen en rechten worden vastgelegd. I Een begrijpelijke reactie van de on- l langs in het Belgische Gent tot doctor lichamelijke opvoeding gepromoveerde I fysioloog. Hij weet zich nog maar al te goed te herinneren dat nog maar enkele jaren geleden zijn werk in Nijmegen werd afgedaan met een kreet als „ach, I al dat wetenschappelijk gedoe. I Jan Vos, die vooral als begeleider van I Jos Hermens de krantenkolommen haal- i de, trok zich al die jaren niets aan van het onderschatten in eigen land van de I wetenschappelijke begeleiding, vooral in de sport. Hij wist dat in het buitenland I die wetenschap de strijd had gewonnen. I Daarbij besefte hij dat die buitenlandse „welwillendheid” ten opzichte van de ARNHEM „Het plezierige van het winnen van de prijs voor sportgenees kunde is het stukje erkenning van het belang van het wetenschappelijk onder zoek in de sport”, vindt de 37-jarige in het Gelderse Wychen wonende fysioloog dr. Jan Vos. Zaterdag wordt hij 5000 gulden rijker. Maar veel belangrijker ook volgens deze wetenschappelijk me dewerker aan de afdeling fysiologie van de Nijmeegse Katholieke Universiteit is de acceptatie en accentuering van de rol. die de wetenschap ook in de sport behoort te spelen. De aanvaarding van dat rapport bete kent dat de samenstelling van het huidi ge amateurbestuur zal worden gewijzigd. Tot heden bestond het bestuur uit vier afgevaardigden van het zondagamateur- voetbal, twee man van het zaterdagama- teurvoetbal en twee van de sectie-afde- 1 togen. De samnestelling van het nieuwe bestuur zal voor eent groot deel worden gebaseerd op vrije verkiezingen. In de Tsjechische voetbalselectie, waaruit de ploeg wordt samengesteld die op 17 november in Hannover tegen West-Duitsland speelt, ontbreken zes spelers van het zeam dat in juni in Joego-Slavië Europees kampioen werd. Doelman Ivo Viktor, laatste man en aanvoerder Anton Ondrus, voorstopper Jozef Capkovic, verdediger Jan Pivamik, middenvelder Jozef Moder en aanvaller Jan Svehlik zullen er woensdag in de rcvanchewedstrjjd van de finale tijdens het toer nooi om het Europees kampioenschap niet by zijn. Aanvoerder Ondrus ontbreekt, omdat hg in de voorrondewedstryd in het toernooi om het wereldkampioenschap 1978 tegen Schotland uit hel veld werd gestuurd. De metingen die Jan Vos deed lever den hem veel stof op, die hij dankbaar benutte voor zijn proefschrift en „exa men” voor doctor in de lichamelijke opvoeding. Een titel en dat is ook veelzeggend die in Nederland niet is te verdienen, maar wel in België. Zijn studie beperkte zich tot de statische en dynamische krachtmetingen. „Vooral vanwege het praktisch belang ervan voor de sportgezondheidszorg kwam Jan Vos in aanmerking voor de prijs voor de sportgeneeskunde”, zegt het juryrapport, samengesteld door gere nommeerde sportartsen als Biersteker, Hermans, De Jongste, Mosterd, Wafel- bakker, De Wijn en Zeven. Jan Vos ligt niet wakker van zijn „overwinning”. „Het is overigens wel opvallend en bemoedigend dat de voet balprofs van Sparta alsmede de Rotter damse jeugd van die vereniging binnen kort naar Nijmegen komen. Ook in het betaalde voetbal begint het belang van dat „wetenschappelijk gedoe” door te dringen”. De competitiewedstrijd Go Ahead Eagles- NAC van het komende weekeinde wordt zaterdag gespeeld. DEN HAAG (ANP) Uitslag lotto week 45: in deze lotto vielen 16.933 prijzen. Inleg: ƒ3.463.433,—. Prijzenbedrag: ƒ1.645.130,68. Ie prijs: geen winnaar; 2e prijs- eveneens geen winnaar. De commissie constateert dat de hui dige regeling voor de tuchtrechtspraak onvoldoende is. Er dient een strafregle- ment te komen met opsomming van normen en gedragsregels, terwijl de strafbevoegdheid moet worden opgedra gen aan een zelfstandige strafcommissie en een commissie van beroep. „Maar er is veel meer. In Nijmegen zijn we begonnen met de fiets-ergometer en krachtmetingsproeven. Enschede volgde. Daar staat ook een toch dure krachtmetingsa pparatuur. I nmiddels staan in tal van plaatsen fiets-ergome- ters, zoals in Wageningen, Arnhem, Zoe- termeer, Amsterdam, Hoensbroek, Roer mond en Groningen. In andere gemeen ten bestaan plannen in die richting. werden er 254 strafzaken meer behan deld dan in het voorgaande jaar. Het aantal liep op van 7452 tot 7706. Het totale aantal gestraften steeg van 10.526 naar 10.685. Het aantal straffen daalde echter van 11.379 tod 11.374. Hét merk waardige verschijnsel in het vorige sei zoen nadat twee derde van de com petitie was gespeeld verminderde het aantal strafzaken sterk zonder aanwijs bare redenen, terwijl de kampioenen of degradanten vaak nog niet bekend wa ren deed zich ook nu weer voor. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft in het afgelopen jaar diverse keren moeilijkheden gehad met de belangenor ganisaties WCS (spelers) en WON (trainers). Kwesties als Inter-Football, het ontslag van Jan Rab en de transfer van Nico Jansen naar Feyenoord ver troebelden de sfeer tussen de KNVB en de belangenorganisaties. Het bestuur be taald voetbal meent, dat de verhoudin gen inmiddels weer zijn verbeterd maar gaat bij deze constatering dan wel voor bij aan de eis WON dat het verdwijnen. Jan Mulder, de voorzitter van de commissie die voor de tennisbond een beleidsnota maakte. Voor het amateurvoetbal is het afge lopen seizoen een historisch jaar ge weest. Voor de eerste keer in de geschie denis kreeg het amateurvoetbal een ei gen bestuur ais gevolg van de aanvaar ding van het rapport Zelfstandigheid I. Het amateurbestuur heeft zich geduren de het eerste jaar intensief beziggehou den met het ontwikkelen van een toe komstvisie. Er werd een commissie sa mengesteld, die een rapport heeft uitge bracht met aanbevelingen voor struc tuurwijzigingen op lange termijn. In het jaarverslag constateert de KNVB met tevredenheid, dat het totale aantal leden met 10.000 is toegenomen, van 932.876 tot 942.939. Die toename is voornamelijk te danken aan het zaal voetbal. dat een groeiende belangstelling geniet. Het titelgevecht om de Europese titel in ht zwaargewicht boksen tussen Bugner en Urtain (Spa) is een maand uitgesteld: Bugner heeft een blessure aan zijn hand. De partij zou oorspronkelijk op 3 december in Bilbao worden gehouden. In het afgelopen seizoen hebben 43.819 mensen deelgenomen aan de zaal- voetbalcompetitie. Dat is in vergelijking met het seizoen daarvoor een toename van ruim 13.000. Minder rooskleurig is het gesteld met het damesvoetbal. Het totale aantal da mes is van 12.988 teruggelopen tot 11.636. Wel is het meisjesvoetbal in op komst. In het afgelopen seizoen zijn in diverse afdelingen voor de eerste keer meisjescompetities gespeeld. Ook worden er sinds kort in verschillende steden school voetbaltoernooien voor meisjeself tallen georganiseerd. Het aantal strafzaken is ook in het laatste seizoen weer gestegen. In totaal Het ledental van de Deutsche Fussbalbund is dit jaar met 154.183 leden vooruit gegaan. Het aantal leden is sinds 1966 met 38 percent gestegen. j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 39