SCHOOLVERLATERS VEROORZAKEN DALING WERKLOOSHEIDSCIJFERS d sluizen havens BOUWMARKT I<keur b.v.>| Burgerlijke stand cx Subsidie beoogt garantie wettelijk minimum loon 99 en VACHTKLEDING I: Politieman over inbraakpreventie Informatie over kleien Expositie van plastieken in Burgerzaal SUÈDE-NAPPA- ERASMUS K 5000 m2 meubelen, keukens en vloerbedekking ■■M Koudenhom 54 PvdA Velsen over TI OS speelt blijspel Mister Doe-het-zelf Dia’s over oude IJmuiden voor Vrouwenbond NW Massale huldiging jubilarissen bij Hoogovens De grootste speciaalzaak in „Dit is je wereld” ontwerpresolutie van PdA en PPR Plantenlezing voor aquariumvereniging I 12 5 IJMUIDEN - VELSEN V R TJ D A G NOVEMBER 19 7 6 (Van één onzer verslaggevers) 75- Schoolverlaters Leeftijd VELSEN ONDERTROUWD: OPEN HAARDEN GASBLOKKEN EN ACCESSOIRES. tel. 023 - 321212. ROTE SORTERING Ook voor grote maten. Zijlstraat 29 - Haarlem Tussen Zijlbrug en Nassaulaan EUROPA MEUBEL BEVERWIJK BOEKHANDEL IJMOND. Hoewel volgens de laatst bekend gemaakte gegevens het werkloosheidscijfer in ons land een iets gunstiger beeld vertolkt dan in de daaraan voorafgaande periode, is een dergelijk verloop niet af te leiden uit de situatie in de IJmond. Reeds tal van jaren schommelt het percen tage werkelozen onder de beroepsbevolking in de buurt van de 2. Dat is nog steeds ruim 50 percent gunstiger dan het landelijk gemiddelde dat zich beweegt in de buurt van 4,8 percent. Voor zover het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond beschikt over vergelijkende cijfers heeft men de hoopvolle verwachting dat de piek die verleden jaar in de maand novem ber viel waar te nemen nu achterwege blijft. Oorzaakeen zich schijn baar iets herstellende conjunctuur. Sfeervolle overzichtelijke showroom. Unieke prijs- en kwaliteitsgarantie. Grote eigen parkeerruimte. Kcffiecorner en kinderspeelhoek. Vrij kijken, of deskundig advies. Aan u de keus. Bezoek vooral onze grandioze leershow. 1 u< 'T>f (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 4 delen, prijs per deel Bekijk het 1e deel eens bij: (ADVERTENTIE) GEBOREN EEN DOCHTER VAN: (ADVERTENTIE) GEHUWD: OVERLEDEN: Openingstijden: dagelijks van de ARIE VAN DER VEER. De rederij was na de oorlog genood - W* Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. nsrecht en. De lok niet er Jac. IKV in Het stduitse Mun- veroor- aanden in hasj taring, Je be- ogstijd Arabi- bevol- atische snstige irtsva- e Jor- „Het is in feite verontrustend dat we opgescheept zitten met een groep wer klozen waarvan niet duidelijk is vast te stellen wat de oorzaak of de reden is van hun werkloosheid. Natuurlijk kan leeftijd een rol spelen. Maar ook aan passing aan een gewijzigd maatschappe lijk patroon kan problemen opleveren. De groep die daarmee worstelt raken we niet meer kwijt. Met die wetenschap zullen we moeten leren leven”, aldus de heer Buis. Nog moeilijker is het om een duidelijk beeld te krijgen van de samenstelling van de groep geschoolde werklozen. De heer Buis: „Voor die groep geldt dat de Het is niet nodig dat een werkgever gebruik maakt van arbeidskrachten die M. J. Lubbersen en K. S. van Duin, beiden IJmuiden; H. A. C. de Köningh, Haarlem en H. P. Geijteman, IJmuiden; P. van Urk en Y. van der Meij, IJmui den; D. Nix, Beverwijk en M. Jongejan, Velsen (noord); T. K. Jongman en C. M. Schmidt, IJmuiden; H. de Bie en J. C. Bruijns, IJmuiden; W. J. van Es. IJmui den en L. M. Braam, Santpoort; K. N. Kloosterhuis en J. A. Pel, IJmuiden; O. Beuving, Haarlem en R. C. Koper, IJ muiden. J. V. de Reus—Manneken, IJmuiden. I. M. Knippenvan de Kamp, Santpoort. Jaap Egmond studeerde in Amsterdam voor zijn middelbare akten en is tegen woordig docent in culturele vorming en tekenen aan de Bouman-academie. Hij woont in Amstelveen waar hij zijn ate lier heeft in een voormalige dorpsschool. Door reeksen meetkundige vlakjes met flauwe hellingshoeken tegen elkaar te plaatsen, wil hij op het oppervlak van zijn plastieken een ritmisch schaduwspel aanbrengen. Dat gebeurt steeds volgens een vooraf nauwkeurig bepaalde syste matiek. Omdat schaduwen en reflexen zich het zuiverst aftekenen op een wit oppervlak, gebruikt Egmond geen kleu ren. De constructies zijn uitgevoerd in hout, karton en papiermaché. Alles wat een ontwikkeld mens zou moeten weten, nu voor het eerst logisch op een rijtje gezet en schitterend ver duidelijkt met ruim 10.000 illustraties. Het eerste naslagwerk dat je kunt lezen als een boek. Het hele gezin in jaren niet uitgekeken 5000 m2 woonsfeer Parallelweg 43 Aan de weg Velsertunnel- Zaandam Tel 02510-29018 Staten in het kan raads- rijzing nze in »n”. adeur, erkla- rijdig” oewijg heids- lisme” wl V ra fWEUWEL demo- Ls een ede in ;en 22- i-jarige iden in jzeten. claarde noment gevan- wegens Neder- m hasj ie be ar van 1 terug n v an en „of irvan” i voor igheid. Lmeri- rt W. f deze op te net de pro- De heer Groot belichtte in een duide lijk betoog een aantal aspecten di eer toe hebben bijgedragen dat decriminali- teit in ons land -op het gebied van diefstal- een stijgende lijn vertoont. Een gewijzigd gedragspatroon van de inbre ker, een andere behandeling van gedeti neerden en onderbezetting van het poli tieapparaat zijn de belangrijkste facto ren. Tenslotte gaf hij een aantal advie zen waarmee men de binnenkomst van ongewenst bezoek tot een minimum kan beperken. F 8.00 - 12,30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. Die subsidie - 80 per week- wordt verstrekt aan de werkgever die garant staat voor de beroepsgerichte opleiding en verplciht is het wettelijk minimum loon aan zijp leerling-werknemer uit te betalen. „Het is een regeling waar be halve een stimuledende werking ook een activering van uit gaat voor de betaling van het minimum loon. Je zou kunnen zeggen dat het mes op die manier van twee kanten snijdt”. Dat zegt directeurj. Buis van het Ar beidsbureau die daar echter direkt aan toevoegt alle reserves te willen voorbe houden „omdat cijfers zonder een daar bij behorende toelichting eigenlijk niet duidelijk maken”. Voor zover de heer Buis,-die met zijn leeftijd van 64 jaar en een ambtsperiode van 10 jaar in de IJmond voorafgegaan door een reeks van jaren in Vlaardingen in eenzelfde functie geacht mag worden te weten waarover hij praat- de cijfers van zijn eigen bureau ontleedt, komt hij tot een conclusie die een verklaring zouden kunnen zijn voor de landelijke ontwikkeling. Die ontwikkeling wordt in ieder geval voor wat de IJmond betreft in belan grijke mate bepaald door de zogenoemde schoolverlaters-. Op 22 augustus was de stand van zaken zo dat er onder de groep van 841 te boek staande werkloze mannen er 368 „ongeschoolde” en 168 als „jonger dan 19 jaar” waren. Op 24 oktober waren de ongeschoolden terug gelopen tot 347 en de laatstgenoemde groepering tot 101. IJMUIDEN. Inde Burgerzaaly van het stadhuis exposeert de Amstelveense kunstenaar Jaap Egmond van 19 novem ber tot 12 december systematische plas tieken. Fluitkwintet „Arguros” zal vrij dag 19 november om half negen de opening opluisteren. VELSEN-NOORD. - Op uitnodiging van de Velser Ondernemers Centrale heeft brigadier J. S. T. Groot van de afdeling voorlichting van de Haarlemse politie donderdagavond een lezing gehouden over „inbraakpreventie’ Van de zijde van de ondernemers bestond voor deze voorlichting bijzonder weinig belangstel ling. Fluitkwintet „Rrguros” (het Griekse woord voor zilver) bestaat uit Edy Con vent, José Dillo, Louis Oosterdijk, Harrie Starreveld en Dieks Visser. Sinds sep tember 1975 is de groep bezig zich het repertoire voor fluitkwintet eigen te ma ken. Bovendien heeft zij een aantal werken voor haar combinatie laten be werken of zelf bewerkt. zaakt naar een vervanger uit te zien. Gedurende de eerste jaren na de tweede wereldoorlog kon van nieuwbouw nog geen sprake zijn maar toch konden en kele Duitse visserij maatschappijen be schikken over schepen die tijdens de oorlog in opdracht van de Kriegsmarine waren gebouwd. Ook bij Nederlandse werven kwamen enkele schepen gereed, waarvan er sommige nog gevaren heb ben als Krieg-U-Jager. Het heeft wel enige moeite gekost maar drie zijn er nog be.chikbaar gekomen voor de Neder landse visserij. Stoomtrawlers van de zg. .,Holland”klasse. Maar ook verschenen er enkele van een ander type die enige meters langer waren en één daarvan is als Steinbutt HH. 280 in de vaart geko men, welk schip we hier op de foto zien. IJMUIDEN. De PvdA-afdeling IJ- muiden-Velsen houdt woensdag 24 no vember een ledenvergadering in het her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt - laan in IJmuiden. Op de agenda staan de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, bespreking van de gehou den enquête, bestuursverkiezing en na de pauze de bespreking van de Ontwerp resolutie van PvdA en PPR. De leden avond begint om acht uur. VELSEN. De aquariumvereniging „Velsen” houdt maandagavond om acht uur weer de maandelijkse ledenavond. Op deze avond zal de heer A. Bouman uit Vianen een lezing houden over aqua- riumplanten. In het bijzonder zal hij ingaan op het vermeerderen van plan ten, het behandelen van wortelstokken en de opkweek van jonge plantjes. Daar naast zal hij aan de hand van een aantal meegebrachte planten verschil lende soorten en hun behandeling be lichten. De avond, die ook voor belang stellenden toegankelijk is, zal gehouden worden in het clublokaal van de aquari umvereniging in het PEN-jeugdcentrum. De verenigingshuiskeuring van de aqua ria heeft plaats op 16-17-18 en 19 no vember. bij een arbeidsbureau ingeschreven staan. Voor jonge mensen die in 1976 van de schoolbanken het bedrijfsleven binnenstapten en waarbij duidelijk spra ke is van een leer- en arbeidsovereen komst kunnen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau de vereiste formulieren worden aangevraagd. <s-. S. J E. van Polanen, 58 jr„ weduwe van J. G. van Gooi, IJmuiden; W. C. Jongenis, 70 jr„ echtgenote van H. Balm, IJmuiden; J. Smit, 74 jr„ echtgenoot van H. Dekker, Driehuis. Dit schip is in 1942 gereed gekomen bij Verschure’s Scheepswerf en Machi nefabriek te Amsterdam als onderzee boot jager en arriveerde na de oorlog bij de Deutsche Werft te Hamburg om voor de Reederei Hinrich Fock voor de visse rij te worden verbouwd. Eenmaal gereed was het vaartuig in het na-oorlogse Duitsland een grote stoomtrawler met een bruto inhoud van 631 ton bij een lengte van 55,34 m, breedte 9,02 m en een holte van 4,14 m. De voortstuwing geschiedde door een kolen gestookte Om de schoolverlaters een helpende hand toe te steken bij het vinden van een passende werkkring heeft Ministedie van Sociale Zaken een tijdelijke regeling ontwikkeld die bedoeld is de werkgevers te stimuleren de schoolverlaters een vak opleiding te laten volgen. De groep die in 1976 afscheid nam van de schoolbanken en bij het accepteren van een betrekking een praktijkoplei ding oftewel leerovereenkomst met zijn of haar nieuwe werkgever is overeenge komen is goed voor een stevige subsidie. 1 gelopen en maakte water. Dit was om 17.15 uur en om 19.45 uur had de Steinbutt op eigen kracht op 800 meter afstand het vuurschip Terschellinger- bank genaderd. Om 20.10 uur arriveerde de motorreddinboot Brandaris en de sleepboot Holland. Elf van de 22 opva- denden werden overgenomen. Later moesten ook de overigen van boord omdat het schip niet meer behouden kon worden. De Steinbutt is op 22 november om 23.45 uur gezonken. IJMUIDEN. Voor de dames van de Vrouwenbond NVV afdeling IJmuiden is er dinsdagmorgen 16 november een dia serie over oud-IJmuiden. In de zaal onder de Petrakerk aan de Spaarne- straat laat gemeentearchivaris Siebe Rolle dan dia’s zien over het IJmuiden vroeger jaren. Mevrouw Van der Harst- Retz uit Breezicht zal deze morgen haar gedicht over het eeuwfeest van het Noordzeekanaal voordragen. De bijeen komst begint om half tien. IJMUIDEN - In het zaaltje boven Buurtcentrum „De Spil”, Meeuwenlaan 2 in IJmuiden wordt dinsdag 16 november een informatieavond gehouden over de curcus handvaardigheid en het werken met klei. De heer Darlang is die avond aanwezig om met de kandidaten te be praten op welke wijze de andere avon den gaan verlopen. T. G. M. Kors- M. C. A. Bekker, Velsen-noord; E. Plakke-P. A. Hof, Haarlem; C. Huis-Y. Wieiinga, IJmui den; J. Verschoor- M. H. van der Lin den. Uitgeest; M. A. de Haas-M. Doorn- berg, Alkmaar; R. Nijssen- E. Artz, Santpoort. Maar nu de voor-oorlogse Steinbutt. Het schip was afkomstig van de werf van Gebr. Sachsenberg te Keulen en was in 1926 verlengd waarna de bruto inhoud 291 ton is gaan bedragen bij een lengte van 43.15 m. De triple expansie machine had een vermogen van 400 pk. Een jaar na de aflevering is het schip in dienst gekomen bij de marine en kon daarna de visserij uitoefenen maar werd in 1939 wederom gevorderd om, na verbouwing, ingedeeld te worden bij de Minensuch- Flotillen als M 2015. Deze Steinbutt bleef behouden maar gezien de bereikte leeftijd is er van hervatting van het bedrijf weinig terecht gekomen. De Hochseefischerei H. Fock te Ham- burg-Altona had vlak voor de tweede wereldoorlog 5 stoomtrawlers, namelijk de Steinbutt HH 41. de Hecht HH 60, de Lachs HH. 61, de Hai HH 62 en de H. Fock HH 152. De oudste en dat was de Steinbutt was van 1913 en de jongste, gebouwd in 1920, was de H. Fock. De rederij was nauw betrokken bij Fock Pickenpack, die in 1939 de beschikking had over de Hinrich Hey, Wilhelm Mi- chaelsen en de Hans Pickenpack waar van alleen de Michaelsen de oorlog overleefde. vraag het aanbod nog steeds overtreft. De werkloosheid wortelt hier vaak in persoonlijke oorzaken. Daarin hebben we weinig inzicht”. In hoeverre de leeftijd een hartig woordje meespreekt voor de bruikbaar heid van de man in het arbeidsproces komt tot uitdrukking in een steekproef die door het Arbeidsbureau is genomen. In de leeftijdsgroep van 40 tot 49 jaar stonden van de 85 mannen er 32 langer- dan een half jaar als werkzoekend inge schreven. In de leeftijd van 50 tot 54 jaar waren dat er 18 van de 35; van 55 tot 59 jaar 30 en van de 52 en van 60 tot 64 jaar waren het er 56 van de70. „bij de vrouwen Is het vaak nog moeilijker om een duidelijk beeld te krijgen van de samenstelling van het werkeloosheidscijfer” merkt de heer Buis op. „Dat cijfer wordt namelijk voor een niet onbelangrijk deel bepaald door vrouwen die „part-time” werken. Het totaalbestand bedroeg in augustus 474 (116 ongeschoold; 230 jonger dan 19 jaar). Ook hier bleek een sterke ver schuiving in de groep schoolverlaters ten gunste van het totaalbeeld uit te vallen. In oktober bedroeg het toaal 375 (waar van 101 ongeschoold en 136 jonger dan 19 jaar). IJMOND - Voor de zevende maal zullen in het Nederlandse Congresge bouw in Den Haag jubilarissen bij Hoogovens massaal worden gehuldigd tijdens de jaarlijkse feestavond. Ver wacht wordt dat bijna achthonderd per sonen bijeen zullen komen. Voor het vervoer van hen zijn twintig bussen ingeschakeld. Onder de jubilarissen van dit jaar bevinden zich zes personeelsle den met 50 dienstjaren, dertig perso neelsleden met 40 dienstjaren en drie- honderdvijftig personen die een kwart eeuw in dienst van Hoogovens hebben volgemaakt. Met hun echtgenotes, de raad van bestuur, de bedrijfsdirectie IJ muiden en personeelsvertegenwoordigers krijgen zij een feestelijk programma aangeboden. Voorafgaande aan het koud buffet zal de heer E. van Veelen, voor zitter van de raad van bestuur de jubi larissen toespreken. IJMUIDEN. De toneelvereniging T.I.O.S. voert zaterdag 20 november in het Hervormd Jeugd gebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden het toneel stuk „Mister Doe-het-zelf” op. Het is een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Hans van Wijngaarden. Na afloop van het toneelspel zal er een gezellig bal gehouden worden. De zaal gaat om half acht open en om acht uur precies begint het stuk. Donateurs van TIOS hebben gratis toegang. Schotse ketel die de stoom leverde aan de 3 cil triple expansie machine, fabri kaat J. j K. Smit, met een lage druk turbine, vermogen 825 pk. Deze nieuwe Steinbutt heeft echter korte tijd aan de visserij kunnen deelne men en was een van de eerste Duitse stoomtrawlers, die na de oorlog veronge lukte. Op 22 november 1951 werden door de Steinbutt. noodseinen uitgezonden toen het schip zich bevond op 53-20 nb en 4- 30 ol. De trawler was op een mijn '■vu

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5