SPORTIEF Rentree van Hulshoff; Arnesen geblesseerd Klijnjan naar FC Dordrecht Goede start van Zian VC Tafeltennissers mede aan leiding in tweede divisie Met Brzezanczyk was het bij Feyenoord net een balletschool” Elke ACI-instailateur geeft twee winters lang garantie op uw CV. 9 I Böbi r '1 1 IH r ■6^-4 A A ZATERDAG 19 7 6 NOVEMBER SPORT 0 L.™ I r Geen overwicht Prestigeduel «2 - - w I F 2 THEO DE JONG HARDERE AANPAK BOSKOV (Van onze sportredactie) Barry Hulshoff: na twee weken terug en (Van onze sportredactie) IS, s zich. x. JAN PREENEN Chaos in Braziliaans voetbal i (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) I r en ACI Surinamestraat 24 Den Haag tel. (070)469210 Jan Klijnjan: naar FC Dordrecht. een de aan de niet Het is de bedoeling dat hij daar bin nen niet al te lange tijd een eethuis zal openen. Klijnjan is in Dordrecht geboren speelde in zijn jeugdjaren bij DFC. Theo de Jong kreeg overigens zelf het ..geel” gepresenteerd tijdens de UEFA cup_ontmoeting vorige week tegen Kai serslautern toen hij Riedl wat al te fors aanpakte. „Een samenloop van omstan digheden. Ik wilde twee dingen tegelijk doen en nam toen per ongeluk zijn been mee”, doet de Feyenoorder dat voorval af. Consequenties verwacht hij niet. Op dit moment wil hij zich trouwens uits luitend concentreren op het treffen met Ajax. Ook al omdat hij meer waarde In Rotterdam was Klijnjan al jaren mede-eigenaar van een Chinees restau rant. Klijnjan is drie en een half jaar onder contract geweest bij het Franse Sochaux. Daarvoor verliet hij Sparta na een conflict met de Sparta-clan Eijcken- broek-Terhorst-Steegman. WURZBURG (SID). De Nederland se waterpolokampioen Zian VC uit Den Haag is de strijd in de halve finales in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uitstekend begonnen. Aan verandering van club denkt Theo de Jong ook niet meer. Niet alleen omdat de sfeer bij Feyenoord weer op Dat hij die gele kaart heeft gekregen, is misschien nog een kwestie van tempe rament en gebrek aan ervaring. Wim Jansen en ik praten wel vaak met Nico. De ACI is de Algemene Vereniging voor de Centrale Verwarmings- en Luchtbehandelingsindustrie. Zij stelt hoge eisen aan de deskundigheid en betrouwbaarheid van haar leden. Dat betekent zekerheid voor u. Zekerheid die u ook nog eens zwart-op-wit krijgt: het ACI-garantiebewijs. Schrijf of bel eens om de folder waarin alles staat over de ACI-garantie. Of stap eens langs bij een ACI- installateur. U herkent hem aan het bekende label. toernooien en onderlinge competities te organiseren, die geen succes blijken te rijn. De beroemde club Flamenco uit Rio de Janeiro, die wel nog in de strijd is, maar al drie punten achterstand heeft zit ook diep in de schulden. Flamenco speelt de wedstrijden in het grote Mara- cana-stadion dat 200.000 toeschouwers kan bevatten. Niet minder dan 83 pro cent van de recettes krijgt Flamenco niet eens meer in handen en wordt door de stadiondirectie rechtstreeks overge maakt naar de banken. Flamenco raakte vooral in financiële nood door een mis koop op de transfermarkt. Voor een bedrag van 400.000 gulden plus een on bekend handgeld werd het „talent” Osni van Bahia Club Vittoria gekocht. Osni bleek echter geblesseerd te zijn en heeft in vier maanden nog niet een keer tegen een bal kunnen trappen. Theo de Jong (links): „We zijn blij dat er weer serieus wordt gewerkt”. Tenslotte zijn in Sao Paulo de scheidsrechters het middelpunt van een ordinaire rel. Volgens bestuurders van de afdeling Sao Paulo heeft een scheids rechter partijdig geleid tijdens een wed strijd, waarbij een van de zes clubs uit Sao Paulo betrokken was en heeft die man bovendien de officials van die afde ling beledigd. Er werd een klacht inge diend tegen de betrokken scheidsrechter, maar daar trok de scheidsrechterscom- njissie zich niets van aan en wees de man aan voor nieuwe wedstrijden. Het geen door het overkoepeelnd orgaan van de bond werd goedgekeurd. Barry Hulshoff maakt hoogstwaar schijnlijk zijn rentree, na twee wed strijden wegens griep verstek te heb ben moeten laten gaan: „Ik heb drie dagen op bed gelegen, waardoor het even duurde voor ik weer voldoende conditie had.” Hulshoff verwacht ook legen Feyenoord een verdedigend ïn- fcesteld Ajax: „In alle uitwedstrijden hebben wij tot nu toe zo gespeeld. Tegen Telstar is het er allemaal mis schien niet zo uitgekomen, maar te gen sterkere tegenstanders levert dit systeem meestal wel succes op.” Ruud Geels is het er duidelijk niet mee eens dat Ajax buiten het éigen stadion zo voorzichtig te werk gaat, omdat hij dan naar de linkervleugel verhuist en op die manier nauwelijks in zijn spel kan komen. Hulshoff: „Geels staat alleen op papier links. Hij moet ook in uitwedstrijden zoveel mogellijk in de richting van het doel trekken. Dan maakt het toch niet uit waar hij wordt neergezet? Het is wel zo dat Ajax nog niet volwassen ge noeg is om in een wedstrijd over te schakelen op een andere speelwijze. Wat dat betreft heeft Feyenoord op dit moment de tactiek beter onder de knie." Hulshoff wil echter niet zover gaan als zijn trainer Ivic, die afgelo pen zondag na het duel tegen Go Ahead Eagles wat al te opvallend voor de underdog-rol koos door te stellen dat „Feyenoord de beste van Nederland is en Ajax in theorie kansloos moet zijn”. RIO DE JANEIRO (ANP)- Brazilië, wereldkampioen voetbal in 1958. ’62 en ’70, is jarenlang het visitekaartje ge weest van ’s werelds meest beoefende sport. Vele jaren kon Brazilië bogen op de fijnste snufjes, de mooiste voetbalat- leten, toeschouwersaantallen van 200.000 enzovoort. DORDRECHT. Jan Klijnjan heeft gisteren een contract getekend bij FC Dordrecht. Hij zal waarschijnlijk mor gen zijn debuut maken in de uitwed strijd tegen FC Groningen. Sinds deze week heeft Klijnjan (31) zich met zijn gezin definitief in Dordrecht gevestigd. hecht aan een landskampioenschap dan aan het veroveren van de UEFA-cup. Volgens De Jong zal Feyenoord tegen Ajax aanvallend spelen, zonder de coun ter van de Amsterdammers te veron achtzamen. „Iedereen gaat er bij ons van uit, dat Ajax hetzelfde systeem zal vol gen als tegen Telstar, dus met niet meer dan twee spitsen zal spelen. Kennelijk heeft Ivic nog niet zo veel vertrouwen in de kwaliteit van zijn spelers. Het zal erop neerkomen, dat Ajax angstig voor „de pot” blijft liggen. Niet zo leuk voor het publiek, maar ook niet voor ons. Het zal, zeker nu Nieo er niet bij is, moeilijk worden om een goal te maken”. prestige-duel tegen Ajax vanaf de tribu ne zal moeten volgen, omdat hij aan een protestactie in de wedstrijd tegen Sparta een gele kaart heeft overgehouden. VARESE (ANP). Het Nederlandse tafeltennisteam is door een overwinning van 5-2 tegen Italië in Varese mede aan de leiding gekomen in de tweede divisie van de Europese competitie. De Neder landse ploeg moest een achterstand van 0-2 goedmaken, die was ontstaan door verlies van Bert van der Helm en Nico van Slobbe- De plaats van de geschorste Nico Jansen zal vrijwel zeker worden overgenomen door Jan Verheyen. Bij Feyenoord zijn Michel v.d. Korput en Martin Vreijsen weer blessurevrij. „BLIJ MET Boskov heeft graag dat de ouderen de jongeren leiden. Tegen Nico zeggen we nogal eens dat hij zich niet moet laten gaan, niet teveel moet praten. Maar ja, dat kun jé niet altijd vóór zijn”. Via Sonja Heltzel en het dubbel Bert van der Helm-Nico van Slobbe werd het 2-2, waarna een overwinning in het gemengd dubbelspel van Van der Helm- Heltzel en zeges in het enkelspel van Van Slobbe en Van der Helm voor de eindstand van 5-2 zorgden. De gedetailleerde uitslagen zijn (Italiaanse namen eerstgenoemd): Stefano Bosi—Bert van der H-elm 13-21 21-19 21-18, Massimo Constanti- ni—Nico van Slobbe 21-18 13-21 21-18, Silvia Clementon!Sonja Heltzel 9-21 9-21. Stefano Bosi en Stefano MalesciNico van Slobbe en Bert van der Helm 16-21 13-21, Stefano Malesci en Fabrizia Saporetti—Bert van der Helm en Sonja Heltzel 9-21 17-21, Stefano BosNico van Slobbe 14-21 22-24. Massimo Constantin!Bert van der Helm 10-21 10-21. De stand in de tweede divisie is: 1. Neder land, Polen, Bulgarije, België en Oostenrijk 3 gespeeld 4 punten: 6. Griekenland en Ierland »-2: 8. Italië 3-0. Alleen het feit dat Feyenoord koop lustige Belgische en Spaanse clubs met zo’n imponerende vraagprijs confron teerde („Het transferbedrag dat voor me werd gevraagd was om en nabij 1,2 miljoen; ik stond namelijk nog. één jaar onder contract”.) weerhield De Jong er van Rotterdam achter zich te laten: -,Ik zag het met die Brezanczyk helemaal niet meer zitten. Bijna niemand kende meer spelvreugde toen hij bij ons werk te. Hij was zonder meer een aardige man, maar hij liet ons de gekste dingen doen. Af en toe leek het inderdaad wel een balletschool. Soms huppelden we op een eigenaardige manier over het veld. Dan moesten we vliegtuigje spelen. Hij kwam ook met allerlei rare tactische situaties die zich bijna nooit voordoen. Met al dat theoretische gedoe hoef je bij een club als Feyenoord, die trainers als Happel en Coerver heeft gehad, niet aan te komen”. van Ziuid-Amerika, is verrassend uitge schakeld voor het Braziliaanse kampi oenschap en moet aan het bind van deze maand tegen Bayern München om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs strijden. Spits Nelinho is gebles seerd en de overige spelers zijn uit vorm. Om toch enige kans tegen Bec kenbauer en zijn makkers te hebben, heeft Cruzeiro de spitsspeler Forlan van Penarol üit Montevideo geleend. Gaat het sportief met de meeste clubs niet zo voor de wind, financieel is er sprake van een harde tegenwind. Bij het overkoepelende orgaan van de Brazili aanse voetbalbond regent het klachten van clubs, die zijn uitgeschakeld voor de finale-ronide van het landskampioen schap- Zij zijn door de uitschakeling gedwongen tot een pauze van drie maanden en worden door het gebrek aan inkomsten bedreigd met een bank roet. Zij kregen inmiddels permissie Saoedi Arabië heeft gisteren in Riad gewonnen met 2-0 van Syrië in een kwalificatiewedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap. De ont moeting in de Aziatische groep 3 had een ruststand van 1-0 door een doelpunt van Samir Sultan. Voor 12.000 toeschou wers bepaalde Saus Al-Jassen in de tweede helft de eindstand op 2-0. „Zonder hem zal ons patroon wel veran deren. omdat het spel voornamelijk op hem is afgestemd. Als hij er niet bij is, valt een groot deel van de aanval weg. Onder Boskov heeft Nico een hoop ge leerd, zoals het wegtrekken naar de vleugels om gaten te creëren voor de middenvelders. Na het falen van de Braziliaanse „knokploeg” in West-Duitsland (de ploeg werd slechts vierde) werd dit land niet temin aangeduid als de grootste favoriet voor de wereldkampioenschappen over twee jaar in Argentinië. „Brazilië komt altijd terug”, heette de stelling niet ge heel ten onrechte. Het streven werd immers weer gericht op constructief voetbal onder leiding van een kundige trainer (Oswaldo Brandao) en bovendien was er een talent (Zico) ontdekt, dat met ere de mantel van koning voetbal Pele zou gaan dragen. ïn het verleden wer den de clubbelangen in de jaren vooraf gaande aan de wereldkampioenschappen, volledig opzij geschoven. Dat blijkt te genwoordig zelfs in Brazilië niet meer te kunnen. Dat is een van de problemen, waar de Braziliaanse voetbalwereld op het ogenblik bol van staat. Hulshoff: „Kansloos ben je nooit, ook al is Feyenoord in collectief op zicht beter en ook al hebben de spelers volgens mij meer zelfvertrou wen. Een gelijkspel moet er voor ons toch wel inritten. Het maakt toch wel iets uit dat Nico Jansen bij Feyenoord niet meespeelt- Ik weet nog niet of ik weer tweede ausputzer zal rijn of voorstopper. In dat laatste geval heb ik liever iemand anders tegenover me dan Jansen.” ROTTERDAM Theo de Jong is bl(j dat de „balletschool” bij Feyenoord al weer enige tijd is gesloten en dat met de komst van Vujadin Boskov is overgeschakeld op oefenstof, die is afgestemd op de praktijk. De middenvelder heeft niets tegen ballet, ook al leent zijn forse postuur zich bepaald niet voor het uitbeelden van bijvoorbeeld een stervende zwaan, maar hij vindt dat deze kunstvorm en voetbal gescheiden dienen te blijven. Met „choreograaf” Brzezanczyk zag De Jong in de vorige compe titie voor zichzelf dan ook geen toekomst meer bij Feyenoord. Het seizoen met de Poolse oefenmeester kwalificeert hij als het „slechtste” van de vier en een half waarin hij tot nu toe voor de Rotterdamse club werkzaam is geweest. „Vorig jaar zat ik liever op de bank dan dat ik speelde. Brezanczyk had ook totaal geen overwicht. Als je van de training wilde weglopen, kon je dat doen zonder dat er maatregelen werden genomen”. Heel wat minder tolerant ging Boskov aanvankelijk te werk. Zo werd een wind van Everse gehonoreerd met een boete van ongeveer 50 gulden. Het zou echter overdreven zijn om te stellen dat de spelers bij het minst of geringste de wind van voren krijgen. De training van afgelopen dinsdag toonde dat ook duidelijk aan. Tijdens een par tijtje dolden de spelers wat met elkaar en werd volgens de Van Hanegem.me- thode met aarde gegooid als er een penalty moest worden genomen, zonder dat Boskov zich geroepen voelde de ouderwetse schoolmeester uit te hangen. Pas na het onderlinge gestoei eiste de Joegoslaaf weer orde en werkte hij in een behoorlijk tempo het sprintgedeelte af. De Jong: „Met die boete voor Everse wilde Boskov gewoon een voorbeeld stellen. Hij had allerlei verhalen over Feyenoord gehoord, dat het een rotzooi tje was. Dat er geen discipline was. Hij heeft de zaken daarom in het begin streng aangepakt. Xn juli heeft hij ons in Zeist ook echt laten buffelen. In die eerste weken was hij erg stil, maar dat veranderde al snel. Toen hij zag dat er keihard werd gewerkt, zonder dat er werd geklaagd, begon hij zich veel soe peler op te stellen. De aanpak van Boskov spreekt iedereen wel aan, omdat we blij zijn dat er nu weer serieus wordt gewerkt”. Op 1 december speelt Brazilië vriendschappelijke wedstrijd tegen Sovjet Unie. Oswaldo Brandao zal deze wedstrijd als oefenduel voor komende wereldkampioenschappen veel hebben, omdat hij geen spelers kan selecteren van clubs, die nog spelen in de finaleronde van het landskampioen schap. Dat zijn er achttien. Tegen de Sovjets zal Brandao dan ook een soort b-elftal moeten opstel len. Brandao hoopt nu maar dat er in de nationale titelstrijd snel een aantal clubs kansloos wordt, zodat hij in januari als er wordt geoefend tegen Joego-Slavië, Oost-Duitsland en Bulgarije de beschik king krijgt over meer en vooral betere spelers. Ook met de clubs gaat het niet best. Cruzeiro de Belo Horizonte, kampioen AMSTERDAM. Ajax zal morgen in de topper tegen Feyenoord in Rot terdam niet kunnen beschikken over Frank Arnesen. De Deen tobt met een liesblessure en behoort niet tot de zestien spelers, die zich vanaf vandaag in een hotel in Wassenaar op het treffen voorbereiden. peil is en omdat hij zich met zijn 29 jaar inmiddels tot de oude garde rekent („Wie heeft er nou nog belangstelling voor iemand die bijna 30 is?”), maar ook omdat met het vertrek van Wim van Hanegem naar AZ’67 het spelpatroon van het Rotterdamse elftal duidelijk is gewijzigd. Ondertussen klaagde een andere scheidsrechter bij zijn commissie de of ficials van de afdeling Sao Paulo aan. Zij zouden hem voor een wedstrijd heb ben gedwongen partijdig te leiden. Kor tom, de chaos is groot. Zonder De Kromme als spelbepaler hebben middenvelders als Wim Jansen. Theo de Jong en de voormalige spits Willy Kreuz meer verantwoording ge kregen, zonder dat één van hen. zoals met Van Hanegem het geval was, na drukkelijk als tussenstation tussen ver dediging en aanval fungeert. Bovendien is het spel wat gevarieerder geworden nu ook de rechtervleugel meer wordt ingeschakeld. „In het verleden is altijd veel over links gespeeld. Dat was gewoon een automatisme. Met Moulijn en Bennaars gebeurde dat al en later met Van Hanegem en Kristensen. Nu spelen we afwisselend over links rechts, waardoor het allemaal niet meer zo eenzijdig is, ook al omdat we om beurten de diepte in duiken. Tot en met het vorig seizoen speelde Van Hanegem teruggetrokken om het spel te maken en moest ik steeds diep gaan. Vaak liep ik dan voor niets. Nu we elkaar voor afwisselen, moet ik ook nogal eens terug om de bal op te halen en om passes uit te delen. Zoiets deed ik vroeger zelden. Dan kwam ik in het begin van de wedstrijd een of twee keer aan de bal. Nu gebeurt dat veel meer, zodat je veel eerder in je spel komt”. Dat Feyenoord tijdens de eerste com- petitieronden verre van schitterend voet bal demonstreerde- ook al bleef de scha de beperkt, schrijft De Jong toe aan het feit dat trainer en spelers nog aan elkaar moesten wennen. „We waren in die fase nog op zoek naar het evenwicht in de ploeg. Pas de laatste anderhalve maand is het bij ons een beetje gaan draaien. In de eerste wedstrijden durfde ik nog niet zo veel mee naar voren, bang als ik was dat we een goal tegen zouden krijgen, maar nu we op het middenveld goed samen werken, is dat geen punt meer”. In de eerste wedstrijd werd de Bul gaarse titelhouder CSKA Sofia met 10-7 (3-1, 1-2, 3-2, 3-2) verslagen. Voor de Hagenaars scoordenHans Parrel (3), Jan Evert Veer (3), Sören Oarlsson (2), Bart van der Leden, Piet Reedijk (bei den elk een maal). Voor Sofia was Brankov met drie treffers topscorer. ZIAN VC was qua snelheid en qua techniek de betere ploeg. De Bulgaren, die veel oudere spelers in de ploeg hadden opgesteld, waren slechts eenmaal echt gevaarlijk, toen zij bij een 4-4- stand een strafworp mochten nemen, maar faalden. Zian VC. dat werd geleid door de nationale coach IVO Trumbic, trok daarna alle initiatief aan zich. De tweede ontmoeting tussen SV/05 Würzburg en Kosice eindigde in een zege voor de Westduitsers met 5-2 (1-0, 2-0, 1-1, 1-1). De cijfers spreken in dat opzicht voor Theo de Jong heeft de laatste wedstrijden steeds gescoord, zoals in de gedevalueerde topper tegen PSV in Eindhoven, toen hij in ds laatste minuut de winnende treffer voor zijn rekening nam. „Het bevalt me op deze manier uitstekend. Ik heb het nog nooit zó naar m’n zin gehad bij Feyenoord als in dit seizoen”. De doelpunten van De Jong zijn extra belangrijk nu Nico Jansen morgen het 1;

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11