gina Dood van Melle was grote klap door Klaas Pieter Rieksen s v 22 96 g r vei y ’s 196 78189 111 en n) 3189 Veel vrijheid Liza Nationale Hitparade Raquel In een gesprek met de acteur Jeroen Krabbé is het haast onvermijdelijk om niet over schilderen te praten. Naast zijn werk als acteur op de planken, in tv-stukken en in films is het schilderen voor de 31-jarige Jeroen één van de meest aantrekkelijke bezigheden. Na aan het begin opgemerkt te hebben dat hij fraaie schilderijen aan de muur heeft hangen, duurt het zo’n anderhalf uur voordat we weer op het schilderen terugkomen. Maar dan ook goed. Jeroen: „Het leven van iemand is een soort kamer met een aantal deuren. Soms heb je iemand nodig die een deur even op een kiertje zet. De Nederlandse schilder en tekenaar Melle heeft dat zeer sterk bij mij gedaan wat het schilderen betreft. De droomwerelden die hij schiep.Tot aan de avond van zijn dood heb ik les van hem gehad. Wat ik van die man geleerd heb. Hij zei nooit hoe je iets moest doen, streek je eens over de bol. Hij zei alleen ooit dat ik wat groter moest gaan schilderen. Eens in de week kwam hij hier koffie drinken en dan had hij altijd prima opmerkingen. Zittend in mijn nogal rommelige en volgepakte keuken zei hij eens: Een woest goeie keuken heb je, je moet er alleen geen eekhoorn in los laten. Dat soort dingen, fantastisch”. Songfestival Bedrijvig 1 Jesse w"-' tI Jeroen Krabbé intensief bezig met schilderen L2LCLCbLCt Raquel Welch Raquel Jesse'Green zou ik met veel meer spanning achter de ezel zitten. Het vult elkaar aan. Het toneelspelen is een druk bestaan met veel mensen om je heen, het schilde ren doe ik in m’n eentje, dan wil ik niet gestoord worden”. s die voa sl wordm i nagezlM ar. worcta n fln. vamf WIJ ZUN /EEK GE U TOT 1| AGS „Dat is ook zo in mijn huwelijk. Herma en ik zijn nu ruim 10 jaar getrouwd en we hebben een enorm sterke basis opgebouwd. Vandaaruit geven we elkaar erg veel vrijheid. Gewoon verliefd zijn op een ander als dat zo is en niet zo als vroeger dat gevoel proberen weg te drukken. Dat heeft geen zin. Het wordt ons vaak kwalijk genomen, jalouzie. Maar het is absurd dat je je hele leven altijd maar van dezelfde moet houden. Dat is wel gebruikelijk in ons land, maar dat komt door onze Calvinistische afkomst”. „Natuurlijk kost het ons een hoop moeite om deze situatie te handha ven, maar het lukt ons. Al de huwelij ken om ons heen zijn kapotgegaan. Wij redden het nog steeds prima samen. En hoe de mensen dan reage ren, ach, daar moet ik toch vaak om glimlachen. Ik heb er schijt aan, ik laat mijn gedrag e~ niet door veran deren. Daar pas ik voor”. nov. 15 Chrysler 18 imca 1301 d niet ffl Dyane 615 650. R )69 zeer go ïitroen 2 Q roën 2 CV ercedes-ns leo 1750 S f 3500. Si geknapt De temperamentvolle actrice Liza Minelli moet zich keer op keer verwe ren tegen de steeds weer opduikende beschuldiging dat zij verslaafd is aan verdovende middelen. Liza, die haar Zoals verwacht blijft de Disco Duck in stijgende lijn en heeft hij zich deze week op een geriefelijke vierde plaats genesteld. Een aardige sprong van 10. Nog een aardige klapper is de nieuw binnengekomen single Dance little lady dance van Tina Charles, die van uit het niets op II binnenstormde. Dat heb je zo als je een kopie maakt van je vorige hit. Succes verzekerd. Natuur lijk mogen we Abba, vorige week uit gebreid op de Pauze-Pagina, niet ver geten. Het nummer Dancing Queen verdween dan eindelijk na veertien weken, maar de Zweedse muziekfa- briek Abba zorgde meteen voor een opvolger getiteld Money, Money, dat naar onze bescheiden mening het suc ces van hun vorige hit niet zal over treffen maar toch deze eerste week op 13 staat genoteerd. De beste bleef ook deze week de formatie Tavares met het nummer Heaven must be missing an angel. Niets nieuws onder de zon dus. Dat een filmster het heus niet altijd eigen moeder, Judy Garland, te gronde zag gaan door alcoholmisbruik en pep pillen: „Ik heb niet meer drugs gebruikt dan andere jonge Amerika nen. De ellende is echter dat je direct tot verslaafd wordt gebombardeerd als je op een feestje ook maar één stickie rookt. En dat alles omdat een stelletje beroepskletskousen voor geen enkele leugen terugdeinst”. ioncar no m. geh. in Daf 55 co lieuw 191 ationcar oi 3950. P type 19 liraal 2800 ig. als niet D spec Jeroen Krabbé en Ina van der Molen in het succesvolle blijspel „Slippers" van Alan Ayck bourn dat in 1968 op het scherm werd gebracht. Enige tijd geleden kwam „Slippers" nogmaals op de buis, toen met Jeroen en Willeke Alberti. IL nov 19 13.500. Me met ve 950. Jagi zeer m n GS d 974 f 525 0 A luxe nc itsun Che1 5250. 0 A luxe 19 4- drs. no 50.000 I 8 luxe fs nov. 191 mta 1600 ieuw 895 luxe ty Volkswag nieuw 191 1602 tour» 1973 ƒ675 x>k als niei Renault 5' i zeer mo 1200 static 4500. 1 1970 2 (t imodorea I650. Men motor roo 4L 1970 a if 55 stat» 950 Rena type 19 t luxe 19 1500. bet 04 1971 fa' iat 600 lu van Jamaica en wat rondzwerven uiteindelijk in Engeland zijn thuis plaats vond. Het 22ste Eurovisie Songfestival wordt volgend jaar gehouden op zater dag 2 april. De Britse omroep BBC organiseert het evenement omdat ver leden jaar de Engelse formatie Brother- hood of Men in Den Haag de meeste punten vergaarde. In de New Concert Hall in het Londense Wem bley zullen de verschillende artiesten hun stemgeluid moeten laten horen. Over de organisatie van de Nederland se voorronden is nog niets bekend. n 1973 zee i 1000 lux» 971 2500 mooi 72-73 76 1970 71 I Audi 751 '2950. ft wielen en; Volks wage naat 1971 en 1600 71 0. 7 x Ope if 1970 tn I, wit, blauw taille vana' 50. Peugee 1973 5750 1600 L lux» 3500. Fon i type 1974 i. Ford Cot» ■s fant. moe pel Recon 60.000 Ie »rd 17001 4950. Op» 1971 zee il kadett lux Opel Kabel h. als nieu kxrolla 120 nieuw 197 Torolla 120 zeer goe R16TS m nov. 5750 ook di ’50. Renai i zeer mo 1000 rally X) km typ d mustang type 19? Jeroen Krabbé heeft een druk leven. Momenteel speelt hij bijna kende. Ik ga nu de zaken wat meer relativeren. Er was me nog nooit wat wezenlijks overkomen. Ik werd opeens met mijn neus op de feiten gedrukt. Ik had niet zo’n besef dat er mensen dood konden gaan. Tot voor kort had ik iedereen om me heen. Dan valt zoiets weg. Dan zie je af en toe toch wel de leegheid van het leven in.Ik heb lange tijd al mijn diepe re gevoelens verborgen gehouden. Ik vond dat niemand daar iets mee te maken had. Daar ben ik nu overheen. Het kan me niet meer zoveel schelen”. In „Liefde half om half”, een stuk dat hijzelf vertaalde („Ik heb wel wat feeling voor talen, mijn moeder was film-vertaalster”), speelt Jeroen een grauw kantoormannetje of, zoals hij dat zelf uitdrukt een bureau- moordenaar. „Een herkenbare rol, want daar lopen er duizenden van rond. Ik werd gek van deze rol. Ik kon het absoluut niet. Dan liep ik rade loos door de bossen die rol te repete ren. Ik ben toen vanuit een detail gaan werken, zoals bij het schilderen. Jeroen Krabbé heeft het schilderen niet van een vreemde. Zowel zijn vader als zijn grootvader uitte zich op het linnen en, om een ietwat merk waardige beeldspraak te gebruiken, hij kreeg de verf dus als het ware met de paplepel ingegoten. Maar na een jaar kunstnijverheidschool werd het toch toneelschool, in het eerste jaar, samen met Rutger Hauer, met wie hij nu een hoofdrol speelt in de verfil ming van het boek „Soldaat van Oranje”. Twijfel bij het kiezen tussen schilderen en acteren, een twijfel die nog steeds bestaat. Bij het toneel was >73 f 495 zijn grote voorbeeld Guus Hermus, bij het schilderen Melle. Jeroen: „Een man als Melle had klasse, niet alleen met schilderen. Verleden jaar gingen we eten met een paar mensen die les van hem hadden om zijn verjaardag te vieren. Tussen de hoofdhap en het toetje werd hij onwel en stierf op weg naar Amster dam naast Aart Gisolf in de auto. Het laatste wat hij deed was aan zijn vrouw, die meereed, vragen of het goed met haar ging. Hij stak zijn hand nog even naar achteren. Het was een verschrikkelijke mededeling voor me, ik was er kapot van. De volgende dag ben ik gaan kijken. Hij lag opgebaard tussen al zijn schilde rijen. Dat was een geweldig afscheid, maar ik realiseerde me ook dat ik niet wist dat ik zoveel verdriet kon hebben”. Het acteren brengt brood op de plank, ruim („Ik houd van een goed leven”), het schilderen is een ambitie die langzamerhand gaat overheer sen” Ik probeer het acteren wel voor het schilderen opzij te zetten, maar het lukt niet. Het maken van schilde rijen laat me de relativiteit van het acteren zien en andersom. Als ik het voor m’n brood zou moeten doen, dan iedere avond in de schouwburgen Alan Ayckbourns stuk „Liefde half om half” met als medespelers onder meer Ko van Dijk, Lies Franken, Arnold Gelderman en Pleuni Touw, daar tussendoor speelt hij bij „Sol daat van Oranje”, een film van regis seur Rob Houwer die volgend jaar in première moet gaan en samen met Pleuni Touw (met wie hij een b.v. heeft) kocht hij in Engeland een tv- serie die volgend winterseizoen door de KRO onder de titel „Hij en Zij” op het scherm moet worden gebracht. Daarnaast zendt de KRO begin ’77 het toneelstuk „De Mandarijnenka mer” uit, een stuk waarin Jeroen ondermeer met Pleuni Touw en Coen Flink speelt en waarbij Ko van Dijk voor de regie tekende. Over toneel praat Jeroen alleen als het moet. Hij zegt: „Als er iemand van de klasse van Melle aan het Nederlandse toneel was, dan sprak ik daar waarschijnlijk meer over”. Hij houdt er een uitgesproken mening op na. Jeroen: „Goed is goed en slecht is slecht, er is geen tussenweg. Als een toneelstuk goed is dan komt er van zelf publiek. Als een stuk slecht is moet je er mee stoppen, dat kan niet anders”. „Liefde half om half” is een zoge naamde vrije productie, zonder sub sidie van de overheid. Het gesubsidi eerde toneel acht Jeroen een goede zaak. „Ik vind überhaubt dat subsidie voor kunst goed is. Kunst is het visite kaartje van een land. Maar ik ben natuurlijk erg gericht op kunst. Het is gevaarlijk dat mensen zeggen dat subsidie voor kunstenaars niet goed is. Uiteraard gebeurt het vaak dat er niets uit komt, maar dat heb je nodig om éénmaal iets goeds te creëren. Je moet op je bek kunnen vallen. Dat is bij toneel ook zo. De mensen oordelen over je naar aanleiding van je laatste prestatie. You are as good as your last performance, dat is zeker zo. Je moet er iedere keer weer opnieuw tegen aan. Je kan geen moment ver slappen”. Een beweging van zo’n man, dat pro beerde ik me in te denken. Ik heb het toch nog gered, plotseling had ik het gevonden. Maar voordat zo iets het geval is deugt er niets meer. Dan loop ik te zieken. Dan vind ik dat ik niet tneer kan acteren, schilderen. Na de première valt die spanning dan weer weg, dan gaat het wel weer lekker”. „Ik wil geen boodschap brengen met de stukken waarin ik speel. Daarom zou ik ook niet bij het vor mingstoneel kunnen spelen. Daar ben ik een te ouderwets acteur voor. Het heeft wel mijn liefde, maar ik zou er niet in passen. Ik wil het vak van acteur leren in blijspelen en zo. Met Anne-Marie Prins deed ik in de tijd dat Johnson in Amerika president was aan politiek toneel. Zo van „Johnson moordenaar”. Er zaten soms maar vijf mensen in de zaal. Maar dat gaf niet. Ik ben een andere kant op gegroeid. Toen werden we verguisd omdat we dat soort dingen deden, nu is het een mode om het te doen. Misschien ben ik de laatste jaren wel te veel verwend. Ik kon zelf bepalen met wie ik speel en in wat voor een rol”. Ijdelheid is iets waarvoor Jeroen zich beslist niet schaamt. „Zeker nu we aan het filmen zijn en bij de opnamen in de straat er soms zo’n duizend mensen staan te kijken wordt je ego toch wel gestreeld. Kijk, als je uitgaat van de roem als reali teit, dan ben je wel ver heen. Maar je moet wel een gezonde drang hebben om je te manifesteren. Ik heb wel eens met zeer hoge koorts op de plan ken gestaan. Tijdens het spelen had ik er helemaal geen last van. Daarna kwam het weer. En waarom? Ik weet het niet. De manifestatiedrang waar schijnlijk. De mensen in de zaal lachen toch weer om je”. „Men vraagt me wel eens wanneer je acteur kunt worden. Je moet ten eerste een zeer goede gezondheid hebben, want het is een druk bestaan. Daarnaast moet je een enorm door zettingsvermogen hebben en als der de ook nog talent. Dat laatste is zeker niet het belangrijkste, het speelt wel mee, maar is niet het voornaamste”. „Ik wil ook nog regie gaan doen. Die behoefte wordt steeds groter. Eerst toneel, daarna misschien film. Ik weet echt niet of ik het wel kan, maar ik kan me mateloos op iets verheugen. Als het dan niet lukt, nou dan niet, dan ga ik niet zitten grienen. Ik pas me snel aan. Ik probeer gewoon altijd het onderste uit de kan te halen. Met alles wat ik doe”. Het leven van Jeroen Krabbé is blijmoedig. Hij geniet, samen met vrouw Herma en zoons Jasper en Martijn. Als jong succesvol acteur staat hem niets in de weg. Toch heb ben zijn ziekte (Jeroen tobde ruim een half jaar met geelzucht) en de dood van Melle en zijn schoonvader („M’n beste vriend”) hem veranderd. „Vroeger kon ik niet depressief zijn. Ik wist niet eens wat het woord bete- De tweede single van Jesse Green is gisteren onder de titel „Flip” op de markt verschenen. Jesse is bekend van zijn debuutplaat „Nice and slow” die enkele weken op de eerste plaats van de hitlijsten dwaalde. Om ook van zijn tweede schijf een succes te maken doet men veel aan de promotie van de op Jamaica geboren zanger. Gisteren was hij te zien in het Disco Circus van de TROS, zaterdag 27 november is hij te gast in de tv-show van NCRV- presentator Eddy Becker en volgende maand, op acht december, zingt hij zijn eerste nummer in het Veronica- Top 40-gala. Drukke tijden voor de zanger Jesse Green die na zijn vertrek makkelijk heeft, bewijst Raquel Welch. De Amerikaanse sexbom moet zich bijna in stukken scheuren om aan alle verplichtingen te voldoen. Raquel, die ook nog schijnt te kunnen zingen, treedt in Hollywood in een nachtclub op om de (voornamelijk mannelijke) gasten met haar stem in extase te brengen. Ze speelt echter ook in een film naar het boek „The Prince” van Mark Twain. Deze rolprent wordt ech ter in Boedapest opgenomen. Daar door moet Raquel van tijd tot tijd tussen de VS en de Hongaarse hoofd stad heen en weer vliegen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23