Medische boeken voor gezin Scharrelaars in huis Eigenwijze tomaten vaak nog te moeilijk .Apparatuur’ bedienen is DA?) fa' HEIDE EN ONKRUID EIGEN huidig Van jezelf houden nodig voor plezier bij sex ni mrvn 12 7* r 1 Fi Z '1 ZELFDOEFI uur voor 4 personen J n :en ierd 427) .50 L- Ellende in bed Hoogtepunten Niet zeuren Huiswerk In fabrieken en kantoren, op scholen en sportvelden, wordt geconverseerd over sex. Tenminste, over met elkaar naar bed gaan en ver sieren. Veel andere mensen praten helemaal niét over sex, zelfs nauwelijks in bed. Hun eigen bed. Vreemd. Aan sex „doen” vrijwel alle mannen en vrou wen vroeg of laat, de helft heeft het er niet mee naar zijn zin, maar we zijn niet in staat er normaal over te pra ten. Als we het over sex heb ben gaat het over neuken, maar niet over vrijen, teder heid, elkaar aanraken en vasthouden. Everaerd: „We praten niet over wat we echt willen dat de ander met ons doet”. X c» L'4 MM ”«•- 1 ‘J? lat- Een fragment uit de „Onkruidenstrip”. 1 i laats De larve van de Heipaalkever in een gespleten heipaal van eikehout. GASTON GOURMET o Informatie ou rant at 18). erwijk /ue- Maar is het een noodsituatie? Wat is er te verhelpen aan seksuele De behandeling van dit soort klachten is niet eenvoudig samen te vatten. Het kan immers gaan om een tamelijk op zichzelf staande seksuele stoornis, bijvoorbeeld het te vroeg klaarkomen van de man, maar ook om een totaal verknalde verhouding tussen man en vrouw, waardoor ze elkaar geen plezier meer gunnen. Voorbeelden dus maar. Een kwart van de vrouwen, heeft Frenken gevonden, klaagt erover dat hun man „te vlug” klaarkomt. Volgens Nevejan is zo’n stoornis in een stuk of vijftien „zittingen” te verhelpen. Dat aantal zittingen lijkt rijkelijk veel, waardoor veel men sen er niet aan zullen beginnen, maar „behalve die te vroege zaadlo zing nemen we méér mee. Het gaat vaak om mensen die sowieso te haastig vrijen, niet in de gaten heb ben wat ze met hun vrouw aan het doen zijn. We proberen de hele hou ding aan te pakken”. Osseworst is voor mij een tot droom geworden delicatesse, waar naar mijn hart blijft uitgaan. Een van oorsprong typisch Amsterdam se lekkernij, die ook bijna uitslui tend in het westen te koop is, maar helaas niet in het zuiden, waar ik woon. „Een alarmerend gegeven uit een oogpunt van de geestelijke volks gezondheid”, zegt de man die dit voor Nederland uitputtend heeft onderzocht, de psycholoog dr. Jos Frenken uit Vleuten. Nee, antwoordt ongeveer de helft van de getrouwde mannen en vrou wen op zo’n vraag. Bent u tevreden over uw seksue le huwelijksleven? Ik wilde u nu het idee voor een voorgerechtje uit de Spaanse keu ken geven: uitgezocht -, maar omdat hij heeft blootgelegd welke oorzaken dat heeft. Dit alles, naar aanleiding van een dit jaar verschenen boekje, dat mij elke keer als ik het ter bespreking opneem, doet zieden (koken) van woede. Ik kom er nog wel eens op terug. nu zelfs een symbolische korting op onze aankoop, omdat we hem op een nieuw idee hebben gebracht, dat succes blijkt te hebben! Hulde aan hem, de vakman die het experi ment aandurfde! Een droevige situatie, als je er even bij stilstaat. Een van de opmerkelijkste ont dekkingen vindt Frenken zelf: wie onvoldoende van zichzelf houdt, kan de genegenheid van de partner moeilijk accepteren als plezierig. problemen, en hoe gaat dat in z’n werk? Wat kunnen we daar zelf aan doen, zonder dokters? Hun opinie samengevat: heel veel mensen kunnen zelf hun huwe lijk en de sex daarin veraangena men door gewoon eens wat aardi ger tegen elkaar te zijn. Zachtheid, intimiteit, hebben we vaak slecht geleerd of dreigen we te verliezen door het harde zakelijke geweld om ons heen. sche gemeenschap Veluweland in Lunteren). Liggen de problemen wat inge wikkelder naar uw eigen gevoel, schuw dan niet met de dokter te praten. Die is ook maar een mens. Een grote groep getrouwde man nen en vrouwen klaagt overigens wel, maar voelt niets voor een ver andering in hun verhouding. De rest met tonijn (olie af gieten) en de fijngesneden ansjovisjes in een diep bord doen en met de vork fijn- prakken en goed vermengen. Daar na mosterd, azijn, fijngesnipperde sjalot en naar smaak wat peper toevoegen. kan behandelen. Het gaat er slechts om, dat men weet hoe het lichaam werkt, wat er goed en fout kan gaan en vooral hoe men kwalen en ziekten kan voorko men. Een exta interessant deel van deze uitgave is dat waarin uitvoerig wordt gesproken over de rechten en sociale zekerheden van de patiënt (bijv, hoe lang men in de „ziektewet” blijft). Ook alternatieve geneeswijzen worden aan de orde gesteld. Kortom: een voortreffelijk na slagwerk voor het gezin. „gewone” medebewoners, zoals spinnen en pissebedden, vindt u in de gids. blad I 17) blad t 82) blad lein) iurant Na veel aandringen hebben een vriend en ik een kleine slager in Breugel zover weten te krijgen, dat hij „op proef” voor ons osseworst heeft gemaakt, zoals hij dat vroeger had geleerd. En met succes: het loopt elke week storm! We krijgen Twee informatieve medische boeken vragen de aandacht: Het nieuw medisch gezinsboek en Elseviers medische gids. Het eer ste boek, dat uitgegeven wordt door Zomer en Keuning (prijs 45), is typisch op het gezin gericht. Een uitstekend boek, van oorsprong Duits, maar voor Nederland bewerkt door een team deskundigen, redactioneel onder leiding van de arts Aart Gisolf. In dit medisch gezins boek vindt men de uitleg van het functioneren van het menselijk lichaam; waartoe de onderdelen van dat machtige mechanisme dienen en hoe ze werken. Daar aan wordt dan vastgekoppeld de ontregeling van het mechanis me: kwalen en ziekten dus. Het boek is gemakkelijk lees baar geschreven en men kan er een enorm brok informatie in vinden. Over algemene zaken, de huid, weefsels, de organen, stof wisselingsprocessen wordt men voortreffelijk voorgelicht. Ziek ten worden niet al te uitvoerig maar wel duidelijk genoeg behandeld met de eventuele oor zaken, de syptomen en de behan deling. Daarbij gaat het om klei ne ongefieven (zoals bijv, een vlooiebeet), maar ook om zaken van levensbelang (kanker en het bijtijds herkennen daarvan). Nu moet men niet denken, dat men met behulp van dit boek zelf diagnoses kan stellen of zich zelf in een groep. We proberen eerst te achterhalen, waar de klacht van daan komt. Klachten over bevredi ging vinden worden vaak anders bepaald dan klachten over opge wonden raken, daar heeft Frenken goed werk in gedaan. Dan proberen we de factoren waardoor de klacht is ontstaan te wijzigen. Daarvoor geven we ook huiswerk op, zoals oefeningen in elkaar strelen”. Overigens, benadrukt Bruinsma, heeft vijf tot tien procent van de seksuele klachten een lichamelijke oorzaak. Gewoon een lichamelijk doktersonderzoek is dus een heel belangrijke stap. Het grote maatschappelijke ver schil tussen man en vrouw vormt een belangrijke oorzaak van huwe- lijksspanningen. Maar een sex- therapie kan natuurlijk niet veel veranderen aan die spanningen die een man van zijn werk mee naar huis brengt. „En op een zwakkere partij afreageert”, zegt Frenken. De prestatiecurve van de mens verschilt van uur tot uur, zoals het staatje uit het Nieuw Medisch Gezinsboek laat zien. wist u dat er dieren zijn, die gaten in metaal kunnen knagen? Over dat alles en ook over de Activiteiten op het gebied van vrijetijdsbesteding, hobby (in de ruimste zin) en dus ook doe-het- zelf worden aan de orde gesteld. De openingstijden zijn 12-17 uur en 19-22.30 uur. Zaterdags en zondags van 11-18 uur. eA-eedookw -«.ecckèR-sieedoo I Zijn proefschrift „Afkeer van Seksualiteit” dat onlangs ver scheen en waaruit we al enkele gegevens publiceerden, heeft over de hele wereld aandacht getrok ken. Niet omdat Frenken zo veel ontevreden mannen en vrouwen vond - dat was eerder in de VS al Dat betekent precies waar het aan schort. Sex is versmald tot het bereiken van erotische hoogtepun ten, en als die niet of niet genoeg worden bereikt is er „een pro bleem”. We gaan voorbij aan het alledaagse feit, dat lekker met elkaar naar bed gaan alleen kan, als de hele manier van met elkaar omgaan ontspannen en vriendelijk is. Zelfs, dat met elkaar naar bed gaan wat minder belangrijk is als er wat meer gewone tederheid op klaarlichte dag wordt uitgewisseld. „We moeten af van die prestatie- moraal, dat het alleen maar gaat om zo vaak mogelijk klaarkomen”, zegt Frenken. Want die opvatting leidt juist tot stoornissen met dat klaar komen. Heel wat mensen zijn echter niet aan die „prestatie-moraal” toegeko men. Zij beschouwen de sex min of meer als een taboe: daar praten we niet over. Kerkelijke invloeden, en de preutsheid uit de vorige eeuw, verhinderen natuurlijk niet dat ook zij sex bedrijven, maar vaak bela den met angst- en schuldgevoelens: mag ik daarvan wel genieten? „Die eng-katholieke opvattingen ver dwijnen snel, maar de gevolgen ervan zijn nog op grote schaal zicht baar”, constateert Frenken. Met het gevolg dat veel mannen en vrouwen moeite hebben met onbekommerd vrijen en dat niet lekker vinden. Het is juist Frenkens verdienste dat hij de twee seksuele hoofdstoor nissen - met klaarkomen en met opgewonden-raken - naar het ver schil in oorzaak heeft weten te onderscheiden. Vragen die verslaggever Jos Goos besprak met de Utrechtse psychiater M. Nevejan (gespeciali seerd in de behandeling van huwe lijksrelaties), de seksuoloog F. Bruinsma (verbonden aan de Rut- gersstichting), lector W. Everaerd van het Instituut voor Clinische en Industriële Psychologie en psycho loog H. Schacht (van de therapeuti- Rest de vraag: als de helft van ons seksueel min of meer ontevreden is, moeten we en kunnen we dan ook allemaal anders worden? Ant woord: nee. Ten eerste is daar de groep, die „sex ziet als iets groots dat de voor planting dient en niet het plezier. Die mensen zeuren niet, geloof ik”, zegt Schacht. Ten tweede zijn daar de mannen en vrouwen, die „wel klagen, maar voor geen goud van hun klacht ver lost willen worden. Die hoort bij hun leven, ze hebben graag altijd iets te klagen”, meent Nevejan. Frenken tenslotte over ons alle maal: „Ik geloof dat iedereen wel een zekere mate van onvrede accep teert, dat is nou eenmaal het aan vaarden van de tragische kant van het leven zonder daar tragisch over te doen”. Concrete seksuele problemen zoals te vroeg klaarkomen worden behandeld door de Rutgersstichting waar men speciale kortlopende the rapieën toepast. Bruinsma van de Utrechtse Rutgersstichting: „We werken in een team. We streven ernaar de behandeling niet langer dan een half tot een heel jaar te laten duren, eens per week of per twee weken, individueel, als paar of Een erg leuk boekje voor iedereen, die zich interesseert voor alles wat er in en rond het huis rondscharrelt aan dieren en gedierte, is de Elseviers gids van nuttige en schadelijke dieren. Het blijkt dat de Denen ook kun nen tobben met vlooien, luizen, muggen, boktorren en meer spinnen en pissebedden, leest u uitvoerig in de gids. Hoe zie je nu welke beestjes je het leven lastig maken, aan je voorraad zitten te knabbelen of je hout behoorlijk aantasten? Ten eerste vind je afbeeldingen van de meest voorkomende die ren (600 afbeeldingen, 450 in kleur), maar ook van de sporen die de beesten achterlaten. De gids vermeldt hoe je schadelijke dieren kunt weren en bestrijden, maar ook hoe je kunt voorko men, dat ze zich tegoed doen aan je hebben en houden. En er zijn nogal wat knagende schepselen. Wist u bijv, dat er gespecialiseer de kevers zijn zoals de koffiebo nenkever, de stambonenkever, de spekkever, de hamkever enz. Wist u trouwens ook, dat sommi ge van de zo driftig aanbevolen isoleringsmaterialen aantrekke lijk zijn voor de nestbouw? En Van geheel andere aard is „Elseviers medische gids” (prijs 29.50). Het gaat hier in hoofd zaak om het kunnen thuis bren gen van geneeskundige termen (men vindt er 10.000 van in deze gids). Per slot van rekening is de relatie tussen arts en patiënt opengebroken - althans door velen is de aanzet daartoe gege ven. Maar dan moet de patiënt 1 wel iets afweten en begrijpen van het vakjargon, met name de Latijns-Griekse titulatuur. De termen in dit overzichtelijk samengestelde boek zijn geselec teerd op basis van literatuuron derzoek van o.a. de medische rubrieken in weekbladen, kran ten en vakbladen op het niveau van de paramedische beroepen. Handig in deze gids is, dat ter men, die veel op elkaar lijken, maar een verschillende beteke nis hebben, naar elkaar verwij zen. Bij elk trefwoord vindt men een beknopte, maar duidelijke uiteenzetting, van het begrip, dat aangeduid wordt. In de aanhef worden de belangrijkste func ties van het lichaam besproken. Deze medische gids is dus typisch anders bedoeld dan het eerst genoemde boek. Hier gaat het meer om eefi „tolk-functie” tussen artsen en mensen uit het paramedische vak aan de ene kant en de patiënt aan de ande re. Elseviers medische gids werd samengesteld door de Stichting Medische Bibliotheek en ver scheen eerder als onderdeel van de WP medische encyclopedie. In deze gids gaat men wat uitge- breider op de stof in. Op elke tomaat een schijfje eidooier leggen, dat dienst doet als dekseltje. Daarop wat peterselie en heel fijngehakte augurk strooien en eventueel de afgesneden kapjes van de tomaat er weer op leggen. Dit is een een vele manieren te variëren voorgerechtje, maar zoals beschreven is het origineel Spaans. Doe eens wat anders in je tuin, neem eens wat soorten hei. Het zou de slogan kunnen zijn voor „Heidetuinen in kleur", een boekje, dat bij Moussault verscheen (f 24,50). Als je de prachtige kleurencombi naties ziet van de heidetuinen op de foto dan haal je de tuin overhoop en bestudeer je welke van de honderden soorten hei je zult planten. Dat kan dan aan de hand van de gegevens, die de Engelsen Brian en Valerie Proudley wie zijn betere heikenners dan de Engelsen? hebben verzameld. En laat u niet afschrikken door het bosje hei, dat u vroeger eens meenam, in de tuin zette en dat prompt dood ging (omdat het enkele dagen in de fietstas of in de autokoffer had gelegen). Ook het verhaal dat de grond in uw tuin niet geschikt is, kan ontzenuwd worden. Maar dan moet er wel wat aan worden gedaan. Bij Zomeren Keuning heeft men de „Onkruidenstrip”vanHanne- ke Woerdeman en Willem Overmars uitgegeven, een getekend en geschreven (en zo ook geclicheerd) verhaal over wat je aan onkruid kunt vinden en gebruiken (het begrip onkruid is de laatste tijd al danig versoepeld). Er staan gegevens in over vindplaatsen, hoe je ze zelf kunt kweken en hoe je lekkernijen van zg. onkruiden kunt maken. Recepten dus ook. We blijven er bij, dat de manier van presentatie gemaakt rommelig de tekst niet leesbaarder maakt. Je krijgt er op den duur pijn van in je ogen. „De ellende van het werk vind je in bed terug”, luidt een berustende uitspraak. De samenleving is niet zo zacht zinnig tegen haar leden, maar het gezin zou daar juist een oase van rust moeten zijn, waarin de mensen beter met elkaar omgaan. Een naïe ve gedachte? „Mannen kunnen best leren dat gevoeligheid niet onman nelijk is, dat het niet flauw of ver- sierderig is eens iets aardigs te zeg gen”, zegt Nevejan. Vervreemding, gebrek aan inti miteit, gevoelens van vijandigheid, schuld - en angstgevoel - het kan allemaal uit de hand lopen zodat een intensieve behandeling nodig is, maar de overgrote meerderheid van ons kan zichzelf helpen en elkaar. Everaerd: „Ik probeer de mensen altijd uit te leggen, dat het om twee heel verschillende dingen gaat: je lijf, dat niet wil wat jij wilt, en de relatie met je partner. Dat lijf, dat is meestal niet de oorzaak. De appara tuur is meestal goed, maar de bedie ning deugt niet. De manier van met elkaar omgaan is het probleem, maar dat willen ze vaak niet zien”. Frenken: „Kijk, er is een diep verband tussen je vroegste baby- tijd en hoe je later seksueel bent. Een kind dat veel wordt geknuffeld, krijgt een prettig gevoel over zich zelf en over zijn moeder. Die gevoe lens kan hij later veralgemenen tot alle anderen. Dat is een voorwaarde om als volwassene tot intimiteit te kunnen komen. Wie dat oervertrou- wen in zichzelf en de anderen mist, wie zoals dat heet een negatief zelf beeld heeft, beschermt zich later tegen nieuwe beschadigingen van dat zelfbeeld. Ook in de sex. Die wordt als een bedreiging ervaren, en dus innerlijk afgeweerd. Daar mee vrij je wel maar je vindt het niet erg fijn, je geniet er niet echt van. Je staat jezelf wel lust toe, maar geen intimiteit”. Nu komen de meeste baby’s wat dat betreft niet zoveel te kort, maar het toont een verband dat ook voor grote mensen opgaat. Frenken: „Het is geen seksuele drift in ons lijf die is aangeboren en die er zo nodig uit moet, nee, als er één aangeboren behoefte is dan is het om mild en liefhebbend aangeraakt te worden. Zonder dat versterven mensen, soms letterlijk”. Nevejan: „De mensen moeten zich lekker in hun eigen lijf voelen en niet alles van de ander verwach ten. We hebben die theorie van „bevestigt elkaar”, geeft elkaar waardering en vertrouwen, maar dat is het halve verhaal. Ik meen dat de mensen wel degelijk zichzelf moeten bevestigen door zichzelf plezier te gunnen, gewoon te doen waar ze zin in hebben”. Van 13 tot en met 21 november wordt in het Ahoy-gebouw in Rotterdam weer de beurs „Eigen handig” gehou den. Het is een beurs, waar je als doe-het- zelver volop informatie krijgt over nieuwe mogelijkheden, nieuw gereed schap en nieuwe materialen. U hebt er voor nodig: 8 middel grote tomaten (tamelijk stevig); 75 gr. tonijn in olie (zonder allerlei groentetoevoegsels); 1 sjalot; 1 zoetzuur augurkje, 1 eetl. gesnip perde peterselie; 1 eetl. olie; 4 fijn gehakte ansjovis; 1 eetl. azijn lce2 theel. mosterd; 4 gekookte eieren. Tomaten wassen, met een scherp mes het bovenste kapje eraf halen, met een theelepeltje de inhoud er voorzichtig uitscheppen. Van elk hardgekookt ei, de dooier in de lengte in vier plakjes snijden. Te gauw klaarkomen, vertelt Schacht, komt trouwens opvallend vaker voor in België dan hier: een scherp voorbeeld van maatschap pelijke invloed op de seksuele per soonlijkheid. Zijn verklaring: „In België gaan de kinderen meestal pas het huis uit als ze trouwen, en mogen voor die tijd niet „onder een dak” slapen. Alles wat moet gebeu ren, gebeurt dus stiekem buiten, achter de deur, in de auto, haastig en bang om ontdekt te worden. Wel, dat zijn schitterende omstandighe den om die stoornis op te lopen”. Met dit mengsel de tomaten vullen. - lekkéa- see edoohn - Kken. -Slee ~ee uker sLfeowAfa da r "L ISgpeM ‘■-ki -faex. da* oMa ■vtri, dz ff''”'- V<X^, moffit Sia^2h -Loz tot cle. e* vtaty F -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25