Engelse maffia of Italian connection? te Wout Buitenweg, een legende I r feu AFGUNST EN BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER w Hoogste Gemiddelde Geweldige zet! Wisselvallig? w 7 J F - m 26 F r 12 Al heeft het Grand-Prixseizoen 1976 zich dan onuitwisbaar in de historie gebrand met de hoog oplaaiende vlammen die uit Niki Lauda's bolide sloegen, toen deze op de Nürburgring bijna verongelukte, de toekomst van de Formule I- racerij wordt verduisterd door verdachtmaking en woede. De zinderende climax van een spannend seizoen, waarbij de Brit James Hunt in de schaduw van de Fujiyama de wereldtitel behaalde, doet niets af aan de hoogoplaaiende ruzies, waarmee de exclusieve Grand-Prixtrein door vijftien landen trok. Integendeel, het voerde nieuwe brandstof aan. Beschuldigingen van bedrog en bedreiging vlogen over de circuits, waar een sport bedreven werd, waarbij een fractie van een seconde het verschil kan uitmaken tussen leven en dood. Dagbladen op het Europese vasteland maakten melding van activiteiten van de „Engelse maffia”, Britse dagbladen meenden het bestaan van een „Italian connection” te herken nen. Zelfs de traditionele wellevendheid, waarmee de coureurs elkaar plegen te bejegenen, kwam op de tocht te staan, toen Lauda zich beklaagde dat Hunt „ach en wee” over hem riep, terwijl de gemakkelijk levende Hunt verklaarde: „Niki rijdt alleen maar voor Niki”. o ■fi S3 De vlammen sloegen er i uit in auto jn raceseizoen boven te is loen STOPPER at de lizen- lanier j kunt bent. weg, Beb Bakhuys en Noud van Melis. Bakhuys scoorde 28 keer in 23 wed strijden, Van Melis 15 keer in 13 wed strijden, en Buitenweg 14 keer in 11 wedstrijden. Zij zijn dus de enige spe lers die met meer dan een gemiddelde van 1,0 op de lijst van topscorers prij ken. Het gemiddelde van Noud van Melis is 1,1538, het gemiddelde van Bep Bakhuys is 1,2173 en het gemid delde van Buitenweg is 1,2727! icten. van Die wedstrijd tegen Uruguay (Wout Buitenweg was toen 34 jaar) betekende het einde van zijn interlandcarrière. Het opvallende aan die carrière was, dat hij alleen in zijn eerste en zijn laatste wedstrijd NIET scoorde! In de overige negen wedstrijden scoorde hij steeds minstens 1 keer, en in totaal 14 maal! In zeker opzicht mag Wout Bui tenweg de schotvaardigste Oranjespe- ler aller tijden worden genoemd! Beperken we ons tot de spelers die 10 of meer doelpunten voor het Neder lands elftal hebben gemaakt, dan behoort hij tot de slechts DRIE spelers (alle drie midvoor), die méér doelpun ten scoorden dan zij wedstrijden mee speelden. Die drie zijn Wout Buiten- Hoewel het seizoen voorbij is, gaat de woordenstrijd verder en moet men afwachten of de internationale sport- commissie bij de vergadering over twee maanden in Parijs erin slaagt de hitte bij de wrijvingspunten te ver minderen. De prestigeslag op de racecircuits tussen de McLaren van Hunt en Lau- da’s vuurrode Ferrari vond herhaal delijk voortzetting op gerechtelijk vlak en groeide uit tot een botsing van nationalistische sentimenten. Ferrari, onder de paternalistische invloed van de bejaarde Enzo Ferra ri, trok zich tijdelijk uit de race terug uit protest tegen de interpretatie van het wedstrijdreglement. Het Ferrari-team kwam terug na tussenkomst van de Italiaanse autori teiten, maar niet dan nadat signor Ferrari had verklaard: „Als de evolu tie van de racesport ertoe leidt dat sjacheren, corruptie en afpersing de plaats innemen van een eerlijke krachtmeting, dan geloof ik dat er voor mij geen plaats meer is in deze sport”. De huidige racesport vergt kapitale bedragen en men schat dat er één miljoen dollar per week nodig is om de Grand-Prixshow gedurende zes tien weken draaiende te houden. Hunt heeft zojuist een nieuw con tract met McLaren afgesloten, dat naar alle waarschijnlijkheid een mil joen dollar per jaar waard is, afge zien van de advertentie- en sponsor- betalingen. De 29-jarige Brit verdient zoveel, dat hij zich niet kan veroorlo ven in zijn eigen land te wonen. In plaats daarvan is hij als belasting- banneling uitgeweken naar Spanje. Lauda zegt, in weerwil van de ern stige verwondingen, die hij opliep in de Grote Prijs van West-Duitsland, en de teleurstelling van de verloren wereldtitel, dat hij het volgend jaar opnieuw achter het stuur van een Ferrari zal zitten. Ook hij is door de autosport in goede doen geraakt. Een zegsman van de internationale automobielfederatie heeft erkend dat de voortdurende schermutselingen het aanzien van de Formule-I-racerij bij het publiek schaden en dat de voornaamste taak van de vergade ring in december zal zijn om de regle- te gemakkelijk kon worden „weg gezet”. In „75 jaar KNVB" wordt gesproken van de „wisselvallige UWer Wout Buitenweg”, en in „Nederlandse Sportsuccessen” schrijft ir. Ad van Emmeries: „In de Nederlandse voor hoede had een nieuwe ster zijn intrede gedaan: de jonge UWer Wout Buiten weg, die na een merkwaardige voetbal carrière eerst in 1928 zijn laatste inter landwedstrijd zou spelen. Toch werd deze technisch zeer begaafde voetbal ler, die ook wist hoe een doelpunt moest worden gemaakt, betrekkelijk weinig gekozen, want de keuzeman- nen achtten zijn spel soms te weinig doortastend”. 295, -pers. 00,1- i. toer i en 580, 4017. geo- tenweg, want die werd rechtsbinnen gezet en aanvalsleider werd bij wijze van grote verrassing de Heracles- speler Freeze. Het mocht niet baten; Uruguay won met 2-0 en dat betekende meteen het Olympisch einde van de Oranje-ploeg, want er werd nog gespeeld volgens het afval- of „knock- out”-systeem, waardoor een nederlaag meteen fataal was”. („Gouden Voet- baljaren” van ir. A. van Emmenes). Hunt hoger dan Lauda. Dit Is een beeld van de huldiging na de Grote Prijs van Nederland. Lauda staat links, hij werd tweede, rechts Clay Regazzonl. Wat was Wout Buitenweg nu eigen lijk voor een speler?Mr. Ballegoyen de Jong, voorzitter van de KNWU, heeft hem nooit zien spelen, maar zegt: „Voor ons schooljongens was hij een legende!” Hans Boekman, die twee jaar jonger is (was) dan Buitenweg, heeft hem merkwaardigerwijs nooit gefloten, maar noemt hem „een buiten gewoon goede en ook faire voetballer”, een „geraffineerde speler en een behoorlijke vent". Het was een hele sensatie, herinnert mr. Van Ballegoy- en de Jong zich, toen opeens Woutje Buitenweg van stal werd gehaald voor die wedstrijd tegen de „Urukwezen". Dat vond men een geweldige zet, nu zou het gebeuren, Woutje zou het op knappen! Maar Woutje knapte niks op, het werd 2-0 voor de Zuidamerikanen, en Woutje verdween voorgoed uit het gezicht. Een van de redenen waarom hij maar tot elf Oranjeshirts reikte is natuur lijk, dat de Eerste Wereldoorlog zijn carrière dwars doorsneed. Hij speelde mee in de laatste wedstrijd voor de Eerste Wereldoorlog en was toen 20 jaar, en hij was 25 toen hij in de tweede wedstrijd na de oorlog weer werd opgesteld. Dat heeft hem theoretisch al gauw zo’n 25 wedstrijden gescheeld, hoewel het lang niet zeker is dat hij ook iedere keer zou zijn opgesteld. Want wat lees ik bijvoorbeeld in „Karei Lotsy en het Nederlandse voet bal” van G. Zalsman? Lotsy somt een aantal spelers op die op de midden- voorplaats hebben uitgeblonken: Bak huys, Tap, Lagendaal, Wout Buiten weg, Jaap Bulder, Pijl en Vente. Ik citeer nu: „Wie van hen zou op het ogenblik gekozen worden, als zij allen in hun beste vorm beschikbaar waren?” (het boekje werd in 1946 geschreven) „Vermoedelijk Bakhuys. Doch er zouden ook stemmen opgaan voor Buitenweg, naar mijn smaak een der fijnste voorhoedespelers die het Nederlandse voetbal heeft opgeleverd, al moet worden erkend, dat hij voor de middenvoorplaats wat tenger was en nationale autosportfederatie heeft opgehitst om vóór het begin van de wedstrijd in Monza te controleren, wat er in de tanks zat. „De smerige trucs van de Italianen”, zoals dat wordt genoemd. Aan de andere kant geeft het Oostenrijkse dagblad Kurier als commentaar op de beslis sing in de Spaanse Grand Prix: „Alles is daar mogelijk geweest van bedrog tot aan omkoping toe. Was het alleen maar een kwestie van stommi teit, waardoor de hoogste autoriteiten in de wedstrijdsport James Hunt zijn zege in de Spaanse Grand Prix terug gaven?” Ondanks alle problemen ziet het er naar uit dat de strijd het komende seizoen feller zal zijn dan ooit met gewijzigde constructies en een nieuw gevormd team en de „overstap” van enkele vooraanstaande coureurs. McLaren heeft een nieuw model, de M26, terwijl Wilson Fittipaldi hoge verwachtingen heeft van de sterk wedstrijd, thuis tegen Duitsland, 4-4. Hij scoorde tweemaal. Ook tegen Bel gië (4-2) maakte hij twee doelpunten, en hij herhaalde dit in de volgende wedstrijd tegen Denemarken in Kopenhagen (4-3). Toen kwam er een tijdje Eerste Wereldoorlog, de eerst volgende interlandwedstrijd was in 1919 tegen Zweden, en Wout Buiten weg was er niet meer bij. Theo Brock- mann stond nu midvoor. Maar in de return had hij Brockmann toch weer verdrongen. Het werd 4-1 voor Zweden, maar het enige Nederlandse doelpunt kwam van Buitenweg. Tegen Noorwe gen in Oslo werd met 1-1 gelijkge speeld, en opnieuw scoorde Buitenweg het enige doelpunt. Geen reden tot klachten, zou je menen, maar het zou toch tot 1925 duren (32 wedstrijden later!) voordat hij opnieuw werd opgesteld. Hij was toen al 31 jaar; Zwitserland won met 4- 1 maar het enige Nederlandse doel punt kwam van, inderdaad, Wout Bui tenweg. In de volgende wedstrijd, tegen België, was hij er opnieuw bij, Nederland won met 5-0, Wout Buiten weg scoorde 3 keer! Daarna werd met 4-2 van Denemarken gewonnen (Bui tenweg scoorde eenmaal), waarna zijn midvoorplaats werd overgenomen door Wim Tap, of Pijl. Maar vijf wed strijden later was hij toch weer van de partij, tegen Denemarken. Nederland verloor met 4-1 maar het ene doelpunt was van Buitenweg. Weer moest hij lange tijd wachten, Wim Tap stond elf wedstrijden lang midvoor. Maar toen kwam in 1928 het Olympisch voetbal toernooi in Amsterdam. Ik citeer nu enkele handboeken: „Onze nationale midvoor Wim Tap, die zeventien achtereenvolgende wed- Een miniem berichtje in de krant: „OVERLEDEN Wout Buitenweg, de oud-voetbalintemational die 11 keer voor het Nederlands elftal uit kwam is in Utrecht op 83-jarige leef tijd overleden”. Ik heb Wout Buitenweg nooit zien spelen, maar toch noopte dit bericht me om in mijn kast met voetbalboeken het spoor van Wout Buitenweg terug te volgen, want ik herinnerde me dat er „iets was" met Buitenweg. Op zichzelf is een elftal optredens in het Neder lands elftal natuurlijk niet zo’n bij zonder wapenfeit, daar kunnen spelers als Frits Flinkevleugel, Cock van der Tuyn en Van Bun, om met tot dat exacte getal 11 te bepalen, ook op bogen, en met alle respect moet toch gezegd worden dat zij niet tot de upper ten, en zelfs niet tot de upper eleven van hun voetbalgeneratie hebben behoord. Maar dat is het hem juist! De bijzon derheid van Wout Buitenwea schijnt juist te zijn, dat hij niet meer dan elf keer in het Nederlands elftal speelde, hoewel hij in zijn tijd tot de grootste en populairste spelers behoorde. Vijf van zijn interlands speelde hij als Hercules-speler, zes als UWer. Hij debuteerde op 15 november 1913 in Huil tegen Engeland. De Engelsen wonnen met 2-1, in het doel stond Just Gobel, de achterhoede bestond uit Wijnveldt en Bonman, de middenlinie uit Boutmy, Bok de Korver (aanvoer der) en Bosschart, de voorhoede uit Van der Wolk, Huug de Groot, Wout Buitenweg, Vos en Bouvy. Vos raakte geblesseerd en werd vervangen door Westra van Holthe. Buitenweg was 19 jaar toen hij debu teerde. In 1914 speelde hij zijn tweede 1'1 gewijzigde Braziliaanse Copersucar- bolide. Het Britse Lotus-team wacht nog even met de officiële voorstelling van een nieuw ontwerp, waarin verschil lende belangrijke verbeteringen zijn aangebracht. Het model is in het geheim en naar men zegt met groot succes getest door de Amerikaanse coureur Mario Andretti. Hoewel de wagen reeds enkele maanden gereed is, wacht Lotus met de officiële pre sentatie om de concurrentie niet de gelegenheid te geven, belangrijke onderdelen van de constructie in de aanloop naar het nieuwe seizoen over te nemen. De Franse Ligier-Matra staat op het punt door te breken en kan het in 1977 met coureur Jacques Laffite wellicht gaan maken, terwijl de Tyr- rells met hun zes wielen ook verder Nürburgring-crash komen. Sprekend van de tijd, dat hij dacht dat hij bijna doodging, herinnerde de 27-jarige Oostenrijker zich, dat zijn hoofd door de intense hitte driemaal zo groot was geworden als normaal. Hij besloot zo spoedig mogelijk terug te keren in de racerij: „Ik houd ervan met auto’s om te gaan Hoe langer je uit de wedstrijden bent, des te langer moet je trainen om terug te komen”. Lauda deed in feite afstand van zijn wereldtitel, toen hij wegens mist en regen vroegtijdig opgaf in de Grote Prijs van Japan. Hij zei toen: „Er is een grens in elk beroep en elke sport”. Lauda, wiens buitengewone moed door niemand in twijfel kan worden getrokken moet er rekening mee houden, dat hij een oogoperatie zal dienen te ondergaan, als gevolg van complicaties, die zijn opgetreden bij zijn herstel. menten zoveel doorzichtiger te maken, dat moeilijkheden, zoals die zich dit seizoen opstapelden, zich in de toekomst niet meer voor zullen doen. Bij de Grote Prijs van Spanje bij voorbeeld werd de winnaar Hunt gediskwalificeerd, omdat de achter zijde van zijn wagen enkele centime ters te breed zou zijn geweest. In hoger beroep werd hij weer winnaar en het protest van Ferrari, dat McLa ren de zaak in de maling zou hebben genomen, werd verworpen. De Britse Grand Prix begon met een massale botsing. Hunt werd in eerste instantie niet tot de tweede start toegelaten, maar mocht later alsnog deelnemen. De Brit zegevier de. Het protest van Ferrari had tot gevolg dat Hunt werd gediskwalifi ceerd en Lauda tot winnaar werd gepromoveerd. Bij de Italiaanse Grand Prix werd Hunt verbannen naar de achterste lijn van de start, omdat hij ervan beschuldigd werd brandstof met een te hoog octaangehalte te hebben getankt. Hunt raakte in de 12e ronde van de baan en zijn fabriek kondigde aan, dat men zou proberen de race ongeldig te laten verklaren. McLaren voerde dat voornemen niet uit, toen de internationale automobielfedera tie een verklaring uitgaf, waarbij de aantijgingen jegens de Britse renstal ongegrond werden verklaard. De Japanse Grand Prix sloot het seizoen op al even tumultueuze wijze af. Hunt, Lauda en andere coureurs gaven daarbij als hun mening dat de race nooit op zo’n nat wegdek van start had mogen gaan en Lauda voeg de eraan toe dat het een mirakel was dat er geen doden waren gevallen. Om enigszins geloofwaardig te blij ven, dient de veel bekritiseerde auto mobielfederatie orde op zaken te stel len. De beschuldiging djit de „Engelse maffia” bezig is absolute controle over de autosport te verwerven en de Italianen zich door niets laten weer houden om een Britse zege te verhin deren, is te ernstig om niet serieus te worden genomen. En dan is er ook nog de kwestie van de brandstof. De Britse vakpers is ervan overtuigd dat Ferrari de inter- strijden had meegespeeld, was voor deze Olympische strijd opgeofferd aan de „vox populi”, welke Wout Buiten weg had geëist. De technische commis sie was op het allerlaatst gezwicht voor de stem des volks en had als binnentrio opgesteld Ghering Freeze Buitenweg, waarbij de Almeloër en de Utrechter (vijf tien jaar na zijn eerste interlandwedstrijd) om beurten de midvoorplaats bezetten. De veteraan Buitenweg bleek echter niet meer de vorm van drie jaar geleden te hebben en kon niet voldoen aan de te hoog gestelde verwachtingen van de velen, die hem de laatste jaren niet meer hadden zien spelen en zich hem alleen nog als de onweerstaanbare aanvalsleider bij de 5-0 op België her innerden”. („Voetbalprestaties in Oranje Shirt” van M. J. Adriani Engels). „De Technische Commissie, die het elftal samenstelde, was tevoren'niet zeker van haar zaak geweest. De heren hadden links en rechts geïnformeerd en zij hadden gemerkt, dat de Utrecht se veteraan Wout Buitenweg bij velen nog favoriet was. Zij kozen hem en lieten de ADOspeler Wim Tap, die al diverse jaren lang de vaste en vaak wel degelijk succesvolle midvoor was, aan de kant. Maar.niet ten bate van Bui- zullen bouwen aan hun stijgende prestige. De Zuidafrikaanse coureur Jody Scheckter is overgestapt van Tyrrells naar het nieuw gevormde, door Canada gesteunde, Walter Wolf- racingteam, terwijl de Zweed Ronnie Petersen March heeft verlaten voor Tyrrell. De Argentijn Carlos Reute- mann heeft zich aan Ferrari ver bonden. Hoe de toekomst van de Grand- Prixracerij eruit moge zien, de namen van Hunt en Lauda zullen onvergetelijk blijven. Met zijn jon gensachtige charme en gemakkelijke manieren blies Hunt nieuw leven in de autosport. Hij won in één seizoen zes races. De onverzettelijke Niki Lauda, die vijf races op zijn naarn bracht, verwezenlijkte het ongeloof lijke door binnen zes weken de ver schrikkelijke gevolgen van de De crash op de Nürburgring, waarbij Lauda zeer ernstig werd gewond. Men vreesde voor zlln leven. Maar wonderlijk genoeg herstelde hij razendsnel en zat na anderhalve maand alweer In een racewagen. ■F v

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27