FRANKRIJK BEGRIPVOL VOOR BRITSE PROBLEMEN STAKING NIET SUCCESVOL Weer verlies Tony Benn wenst HANDELSOVERLEG JAPAN-EEG Bescherming tegen misbruik van gegevens in computers afschaffing van voor Elpee in kort geding „House of Lords” een miljoen gulden aan prijzen li AEG o e* I J i>- T ss? 3 19 7 6 ZATERDAG NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 1 3 K e 1 •S Is 10 KJ Ondermeer zal Frankrijk een „begrips volle en redelijke houding” aannemen jegens het Britse verzoek aan het Inter nationale Monetaire Fonds om een lening van 3,9 miljard dollar. RAMBOUILLET (Reuter). De Fran se president Valéry Giscard d’Estaing heeft gisteren aan het einde van zijn tweedaagse topconferentie met de Britse premier James Callaghan Engeland alle steun toegezegd bij de pogingen zijn eco nomische crisis te boven te komen. dering van de conferentie belegd, in een nieuwe poging de impasse over de datum van onafhanke lijkheid te doorbreken. ‘ld ies 1st le ld iet ng ie- let en ne ïti- ;ie. an iet l) it t- n jf :e n e- 31 1S Bt i- e BRUSSEL (ANP). De Euro pese Gemeenschap behoudt zich het recht voor beperkende bepa lingen op te leggen op de Japanse export naar Europa. Ze ziet dat echter als een noodsprong. Veel meer denkt de EEG te winnen bij een sterkere uitvoer uit de gemeenschap naar Japan. De handel tussen de EEG en Japan is, vooral de laatste tijd, geweldig uit balans geraakt. Hoge EEG- functionarissen zullen trachten de situatie ten gunste van Europa te beivloeden tijdens een gesprek, dat volgende week maandag en dinsdag in Brussel zal plaats vinden. GENÈVE/SALISBURY (UPI, Reuter, AFP). De Britse voor zitter van de Rhodesië- conferentie, Ivor Richard, heeft voor vandaag een plenaire verga- ROME (DPA). Het Italiaanse huis van afgevaardigden heeft gisteren zonder wezenlijke bezwaren zijn goedkeuring gehecht aan het noodprogram, dat de christen-democratische minderheidsrege ring onder Giulio Andreotti heeft opgesteld om de economische crisis het hoofd te bieden. De crisis wordt o.a. gekenmerkt door een inflatie van ruim 20 percent en een buitenlandse schuld van 13 miljard dollar. - fiMI. iM 1 •WH (ADVERTENTIE) Parlement Italië aanvaardt economisch noodprogramma Vandaag weer plenaire zitting over Rhodesië u restricties op, maar wel werkt Japan de import uit Europa tegen door middel van administratieve regelingen. In de rede waarmee hij het anderhalve dag durende debat afsloot, had Andreotti er de nadruk op gelegd, dat het om een economische en niet om een politieke dis cussie ging. De communisten gaven te kennen dat zij voor het ogenblik niet voe len voor een kabinetscrisis. Deze functionaris die wel „big bro ther’s big brother” wordt genoemd, kan aan de slag als op 1 januari a.s. de wet inzake bescherming tegen mis bruik van genoemde gegevens van kracht wordt. Onbesmuikt was de handelsnaam Elpee toen overigens niet. In juli van dit jaar immers had de president van de Amsterdamse rechtbank Elpee ver boden in haar Amsterdamse vestiging de witteplaat „Going pink on purpose” van de groep 10-CC te verkopen. Dit op straffe van een soortgelijke dwangsom als nu in Arnhem voor „Gather no moss” is vastgesteld. De Japanse delegatie die volgende week naar Brussel komt, staat onder leiding van de Japanse vice-minister van buiten landse zaken, Yoshino. De Europeanen zullen hem er van trachten te overtuigen van een 24-uursstaking van de drie grote vakcentrales. In de gewesten Campanië, Abruzzen, Liburië en Zuid-Tirol met grote steden als Napels en Genua gaven ook velen gevolg aan een oproep tot een alge mene staking. Doordat de kleine vakbonden niet ach ter de stakingsoproep stonden, werd b.v. hier en daar de post toch bezorgd. De „autonome” bonden willen daarentegen in het weekeinde een spoorwegstaking van een dag in Noord-Italië houden. Ver wacht wordt dat deze actie alleen zal leiden tot vertragingen in het internatio nale spoorwegverkeer. Het overheidspersoneel wenst loonsver hogingen van 25.000 tot 30.000 lire 75 tot 90). De christen-democratische vakcen trale CISL heeft kritiek op deze eis geuit, omdat deze in strijd is met het soberheids- program van de regering. Bij de stemming in het huis van afge vaardigden was het aantal stemonthou- dingen groter dan het aantal voorstem- De Spaanse politie heeft gisteren bij het begin van een tegen de regering gerichte algemene staking tientallen hoge vakbondsfunctionarissen gearres teerd. Volgens de organisatoren van de staking hield de politie in Madrid, Barce- De Franse president, die dit bekendmaakte op een persconferentie, zei voorts bij voorbaat zijn goedkeuring te hebben gehecht aan de pogingen van de Britse regering het probleem van de sterling-tegoeden op te lossen. Ook zullen de twee landen de onderlinge samen werking gaan verbeteren door gezamenlijke stu dies over mogelijke samenwerking op het gebied van ijzer en staal, de scheepsbouw, de textielindus trie en de elektronische en auto-industrie. Alleen wat betreft het visserijgeschil in Europa zijn de twee leiders het niet eens kunnen worden, hoewel wel een beter begrip voor eikaars standpunt is ontstaan. lona en andere Spaanse steden bijna hon derd personen aan. De staking was overi gens geen groot succes: het werkelijke aantal stakers was veel kleiner dan de verwachte twee miljoen. De protestactie was o.a. bedoeld om kracht bij te zetten at de ontwikkeling die zich nu voordoet voor de gemeenschap buitengewoon ver ontrustend is. De Europese Commissie heeft gisteren cijfers gepubliceerd waaruit blijkt dat het tekort op de Europese handelsbalans met Japan een enorme omvang heeft gekre gen. Het is getstegen van 276 miljoen dollar in 1970 tot 1915 miljoen dollar in 1974 en 3218 miljoen dollar in 1975. Van 1974 op 1975 nam de Europese uitvoer naar de EEG met 16 percent af. De Japan se export naar de EEG steeg tegelijkertijd met 15 percent. Het Europese handelste- kort is nu al met ruim 68 percent gestegen. In de eerste helft van dit jaar voerde de EEG 0,2 percent meer naar Japan uit dan in dezelfde periode van vorig jaar. De Japanse uitvoer naar Europa steeg echter met 5 percent. Premier Callaghan zei op de persconferentie dat zijn gesprekken met Giscard d’Estaing een groot De tweedaagse topconferentie was de eerste van een serie van regelmatige jaarlijkse ontmoetingen die, zo zei de Franse president, de coördinatie van het Franse en Britse regeringsbeleid moeten verze keren. De expansje van de Japanse export naar Europa doet zich vooral in bepaalde sectoren voor. Auto’s, machines, staal, chemische en elektronische produkten komen in grote hoeveelheden naar Euro pa. In 1974 bijv, bracht Japan 250.000 auto’s naar Europa, terwijl er slechts 25.000 Europese wagens naar Japan gin gen. Vorig jaar waren die verschillen nog groter: Japan voerde 370.000 auto’s naar Europa uit terwijl er omgekeerd 26.000 Europese auto’s naar Japan verscheept werden. Japan bezet 4,5 percent van de Europese automarkt en Europa slechts 0,8 percent van de Japanse. Nu en dan halen Europese protesten wel eens wat uit. Zo heeft Japan bijv, ingestemd met een vrijwillige exportbe perking van Japanse textiel. De zes grote Japanse staalbedrijven zijn bereid hun export naar Europa dit jaar tot 1,22 mil joen ton te beperken en de Japanners aan eisen voor een algemene loonsverho ging van 6000 peseta (ongeveer tweehon derd gulden) per maand. Op de foto: sta kers bij de Chryslerfabriek in Madrid brengen de linkse groet. De koersval van het Britse pond en de economi sche crisis worden voor een groot deel veroorzaakt De mate van begrip van Frankrijk voor de finan ciële en economische crisis van Engeland overtrof ieders verwachting. De Franse president zei: „De Franse regering staat achter de bedoelingen van de Britse regering een oplossing te vinden voor het probleem van de sterling-tegoeden omdat dit een bijdrage zal leveren aan zowel het verbeteren van de internationale monetaire stabiliteit als de kracht van de Britse economie.” Ndabaningi Sithole, een van de zwarte delegatieleiders, verklaarde gisteren dat het de schuld van Engeland is als de onderhandelingen mislukken, omdat Lon den vasthoudt aan de termijn van 15 maanden. De nationalisten zouden wel akkoord willen gaan met onafhankelijkheid over een jaar met een uitloopmogelijkheid van door de dreiging dat de grote bedragen aan buiten landse fondsen die in Engeland in ponden sterling zijn gedeponeerd, plotseling worden terugge trokken. Een Britse functionaris zei dat de sterling- tegoeden als een dringend probleem worden gezien en dat binnen afzienbare tijd een plan bekendge maakt zal worden voor oplossing van dit probleem. drie maanden. Maar ze willen dat nu een datum wordt vastgesteld. De Britse voorstellen gaan uit van een overgangsperiode, te rekenen vanaf de beëindiging van de conferentie, en de nati onalisten vrezen dat die formule de deur opent voor vertragingstactieken van de kant van de blanke minderheidsregering. In Salisbury heeft het legerhoofdkwar- tier de dood van 12 guerrillastrijders gemeld, en van „twee mensen die bij een terroristenbende waren”. Donderdag, ter wijl blank Rhodesië de elfde verjaardag van de eenzijdige onafhankelijkheid vier de, zijn Rhodesische troepen bij de grens post Vila Salazar vanuit Mozambique met mortieren bestookt. Een legerwoordvoer- der zei dat er kennelijk een nieuw offen sief van de guerrillastrijders gaande is. Tot dusver zouden zo’n 1600 a 2000 guer rillastrijders Rhodesië zijn binnenge drongen. De guerrillastrijders zijn er volgens de legerwoordvoerder in geslaagd veel nieu we leden te recruteren in Rhodesië. Zo’n 15.000 Afrikanen zijn naar Mozambique vertrokken. De legerwoordvoerder gaf toe dat er sprake is van „zware militaire druk”, maar „we vertrouwen erop dat we de situatie in de hand kunnen houden, met de noodzakelijke steun van de westerse wereld”. De oproep komt op een tijdstip dat de Britse regering enkele wetsvoorstellen voor de tweede maal aan het Hogerhuis heeft voorgelegd. De eerste maal dat dit gebeurde wijzigden de „Lords” de voor stellen op een groot aantal punten wat veel kwaad bloed zette bij de Labour- afgevaardigden in het Lagerhuis en bij de regering. Wanneer Labour er niet in slaagt de voorstellen binnen een week door het par lement te loodsen vervallen automatisch alle niet afgehandelde wetsvoorstellen omdat dan het huidige zittingsjaar van het parlement eindigt. Volgens Benn is het in stand houden van het Hogerhuis een van Engelands grootste zwakheden en mede oorzaak van de economische zwakte van het land. Ook onder de Labourleden van het Lagerhuis is er een toenemende tendens om aan te dringen op verdere beperkin gen van de macht van het Hogerhuis. Slechts met de grootste moeite slaagde de regering er deze week in in het Lager huis een groot aantal van de wijzigingen ongedaan te maken. Alleen een wetsvoor stel over de arbeidsrechten van de haven arbeiders werd danig verzwakt. Intussen werd op vele gebieden in het land gestaakt uit protest tegen de stijging van de kosten van het levensonderhoud en de weigering van de regering om met het oog daarop de lonen te verhogen. Bij de spoorwegen en de posterijen lag giste ren het werk vrijwel geheel stil als gevolg lopende jaar moeten betalen, die 75 per cent van de aanslag van het vorige jaar zal bedragen. Tot dusver moesten zij pas in mei gaan betalen over het afgelopen jaar. In totaal hoopt de regering door deze maatregelen ongeveer vijf miljard lire bij een te krijgen die zij kan gebruiken voor afbetaling van schulden en voor maatre gelen ter stimulering van de economie, waardoor Italië weer kredietwaardig kan worden. nk- ;ht- len zan Lar- len. •be- i in ze srt ig lit BONN (Reuter). De Westduitse Bondsraad is gisteren akkoord gegaan met een voorstel tot benoeming van een functionaris, die de 60 miljoen Westduitsers moet beschermen tegen misbruik van persoonlijke gegevens die met behulp van computers worden opgeslagen. rd- en- sen de aar >er- ius ifte t. 56- >en zeg lar ng, >ril ir ji- le ir- of •r- >ij 3) •en iet lat >ks as- ?h- djs ;en ;se is na m. og iet s- ‘n e- g- k- le e- 77 e- fa un sn, in in- sn. im en ït Het visserijgeschil is ontstaan door de Britse eis voor een exclusieve eigen visserijzone van 50 mijl binnen de gezamenlijke 200-mijlszone voor alle EEG-landen zoals die is voorgesteld. Frankrijk en een aantal andere landen zijn tegenstander van de Britse eis. succes zijn geworden, met name wat betreft zijn betrekkingen met de Franse leider. De Gemeenschap hoopt volgende week iets te kunnen bereiken. Onlangs namelijk was de voorzitter van het Japanse ver bond van werkgevers in Brussel en na zijn bezoek aan Europa heeft de heer Tshiwo Kodo de Japanse regering aanbevolen de handelspolitiek te herzien en de Japanse markt opener te maken voor Europese produkten. Dat de Europese uitvoer naar Japan zo achterblijft wijt men in Europa aan Japanse tegenwerking. Weliswaar legt Japan de Europese goederen geen import- Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fond» Beter Leven Een woordvoerder van de nationalisti sche leider Joshua Nkomo zei dat de nati onalisten mogelijk zullen voorstellen de conferentie te verdagen, als geen overeen stemming wordt bereikt over een over gangsperiode van een jaar. De andere nationalisten houden ook vast aan de datum van 1 december 1977, terwijl de blanke minderheidsregering de over gangsperiode twee jaar wil laten duren. Als compromis heeft Engeland onafhan kelijkheid over 15 maanden voorgesteld, met de mogelijkheid de onafhankelijk- heidsdatum te vervroegen of te vertragen al naar gelang voortgang bij het vaststel len van de grondwet. Zoals gemeld werd de gewraakte Rolling Stones-plaat twee maanden geleden al als een illegale opname her kend door Rolling Stones-gitarist Keith Richard. Hij stuurde toen een officiële verklaring van die strekking naar WEA in Hilversum. Van „Gather no moss” zijn volgens Elpee een kleine duizend exemplaren geperst. Ingewij den in de platenwereld noemen echter een aantal dat vijf maal zo groot is. Benn staat niet alleen met zijn kritiek. Jack Jones, de algemeen secretaris van de grootste Britse vakbond, zei gisteren in een toespraak dat de industriële atmos feer in Engeland verslechterd is door „het onverantwoordelijke gedrag van het Hogerhuis.” schijnen er voor te voelen die regeling voor volgend jaar te continueren. Maar de kleinere Japanse staalbedrijven trekken zich van regelingen niets aan. Europa wil nu bereiken dat ook die kleinere Japanse staalondernemingen zich houden aan bepaalde richtlijnen. Wat Europa ook tegenstaat is de opkomst van het Japanse staal op mark ten die traditioneel Europese markten genoemd kunnen worden. Ook de Japan se scheepsbouw baart Europa zorgen. Als die zich blijft ontwikkelen zoals ze dat nu doet dan zal Japan tegen 1980 meer dan de helft van de schepen in de wereld bouwen (6,5 miljoen ton van de 12 miljoen ton aan scheepsruim te). Twee maanden geleden verloor Elpee een kort geding, dat zij had aan gespannen tegen deze krant. Het pla- tenbedrijf voelde zich toen, door haar aandeel in een artikel over platenver valsingen, in haar „tot nu toe onbe smuikte handelsnaam” aangetast. De president van de Haarlemse recht bank, mr. Schimmelpenninck, meende echter dat de naam Elpee in dat artikel bij wijze van voorlichting aan de con sumenten mocht worden genoemd. mers. De uitslag was 249 tegen 37 stem men, bij 267 onthoudingen. De voorstem mers waren de christen-democraten en de Zuidtiroolse volkspartij, terwijl de radica le partij, de proletarische democraten en de neg-fascistische Italiaanse sociale beweging (MSI) tegenstemden. De com munisten, socialisten, sociaal democraten, republikeinen en liberalen onthielden zich van stemming. Het noodprogram houdt talrijke tariefs verhogingen in, zoals voor de spoorwegen, posterijen, telefoon, gas en elektriciteit en verscheidene andere overheidsdiensten. Door accijnsverhoging kost een liter ben zine nu circa 1,50, de hoogste prijs die daarvoor in Europa wordt betaald. Ook andere olieprodukten zijn in prijs geste gen, zoals huisbrandolie. Eigenaars van personenauto’s met dieselmotor moeten een bedrag ineens gaan betalen, omdat de overheid met het oog op het vrachtauto verkeer de prijs van dieselolie laag wil houden. Het program betekent ook verhoging van de dividendbelasting. Voorts zal de belastingheffing voor beoefenaars van vrije beroepen zodanig worden gewijzigd, dat de betrokkenen met ingang van 1977 in september van elk jaar een voorlopige aanslag in de inkomstenbelasting over het Premier Callaghan zei tevreden te zijn over de Franse toezegging een rol te willen spelen bij de Britse onderhandelingen met het IMF over de lening van 3,9 miljard. Een AEG vaatwasmachine type Favorit Deluxe elec tronic, met 6 programma's waaronder 1 intensief pro gramma en 2 fijn program ma's voor glaswerk Een geschenk van N V. Electri- citeits Mij. AEG, Amster dam (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Het Arnhemse gram- mofoonplatenbedrijf Elpee, met zes tien vestigingen door heel Nederland, heeft voor de derde maal binnen vier maanden een kort geding verloren. De president van de Arnhemse recht bank, mr. J. Schaafsma, heeft gisteren bepaald dat Elpee geen exemplaren meer mag verkopen van de witte Rol ling Stones-elpee „Gather no moss”. Voor elk exemplaar van deze „boot legging” (illegale iive-opname) dat toch in de Elpee-winkels wordt aange troffen, moet een dwangsom van vijf duizend gulden worden betaald, zowel aan platenmaatschappij WEA Records als aan de Rolling Stones. LONDEN (Reuter). De Britse Labourminister van energie, Tony Benn, heeft gisteren in een radio-uitzending opgeroepen tot „volledige afschaffing” van het Britse Hogerhuis omdat het een „ondemocratisch” element vormt van de Britse grondwet.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3