Bijeenkomst met overweldigende belangstelling Onzekerheid subsidie r /paarbank we/t nedeiland spaarspecialisten sinds 1817 Jukebox 2008 Zeekadettenkorp s I II O /^oor^ m BETER LEVENU- -KOOP’ ^A ■MM 4 Amsterdam en rente naar keuze voor 3 of 5 jaar vast. Velsen als aflossing aangepast aan uw budget. water en vuur het hypotheekbedrag kan gaan tot 125% van de getaxeerde waarde van uw woning. overbruggingskrediet bij verkoop van uw huidige woning. ’n extra service: wilt u tevoren weten op welke lasten u komt te zitten? Onze computer rekent dit in een wip voor u uit. T'jfc. HRUHHI KsSM 5 ZATERDAG 1 3 19 7 6 NOVEMBER MMUIOLN - V^L^LN I* fa# oi N STAALSTEIGER iiiiiih uinu i"i|n|ii|i||"i|M|i|i N IJ M E G E N SPECIALISTEN IN STALEN STEIGERS F j MM -4 i J Voor uw persoonlijke lening en financiering naar 023-254570 SANTPOORT. „Wij stellen ons ten doel de dorpskern van Santpoort te behouden. Er is leeds veel verloren gegaan. Wat met ondergang wordt bedreigd willen wij trachten te redden. Het is echt niet zo dat we ons op stellen tegen alles vat nieuw is, maar we moeten sparen wat het sparen waard is. Het lijkt nij, gezien de overweldigende belangstelling van van avond, dat de Sticking Santpoort zich door veel inwoners in dat streven gesteund weet. Ik ze hier veel bekende, maar ook veel nieuwe gezichten. Wij hebben op bass van volledige vrijwilligheid een zware taak op ons genomen. Maar het volbrengen van die taak is de moeite en het resultaat dat we nastreven ziker waard”. *0* tegen Stichting Santpoort -miljoen -mijjoen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I 9 IQ >b 4/0 de van zz Mb^l l Uiteraard ging de meste aandacht uit naar het omstreden pint van dit mo ment. De bebouwing ii de naaste omge ving van het station Sintpoort-zuid. Vervolgens was het mevrouw L. Ver- mande-Deinum die aar de hand van een aantal lichtbeelden de aanwezigen liet zien wat de heer Grpo op overtuigende wijze had benadrukt, ’ilia’s die ooit hei dorpskarakter van Sanpoort hadden be paald waren verdwenen Wat er voor in de plaats was gekomei waren de archi tectonisch aanmerkelijl minder sierlijke bouwsels van de naodlogse jaren. Ge stapelde woningen. Opvallend was het dat de belangstel ling voor deze avond niet uitsluitend de oudere inwoners gold. Ook veel jonge mensen die, naar mag worden veronder steld, het Santpoort van weleer uitslui tend kennen van afbeeldingen, toonden zich bijzonder geïnteresseerd voor het doel dat de Stichtingzich heeft gesteld. Een totaal overzicht van alle prijs winnaars staat weer vermeld op de puzzelpagina van deze week, elders in deze krant. De oplossing van puzzel 8 was: DE SCHOONHEID VAN SINT JAN IS EEUWIG. ■liiiniiiiiilliiiiiiiiiii iiiiiiii» mdliiii iiiiluiiilllliiiilllll POSTBUS 6526 - TEL 080 553198 De plannen om op ce plaats waar nu nog een in onbruik geraakt garagepand staat een flatgebouw o> te trekken in de lijn van het aangrenende Prinsenhof kan bij de Stichting Santpoort geen genade vinden. Het is lan ook zeker dat zij gebruik zal maken van het aanteke nen van bezwaar tegen deze plannen. De mogelijkheid daartoe vordt geboden via artikel 19 van de wet jp de ruimtelijke in de provinciale politiek altijd had gespeeld probeerde de kleine ge meente Velsen te koeioneren en het bestuur van de provincie voor zich in te winnen. Deze week heeft notaris Birkhoff aan 22 puzzelaars elk een prijs van 1000,- kunnen uitkeren uit de extra prijzenpot. In ons verspreidingsgebied was mevrouw Rljneke-Hubert, Pol 36 te Spaarndam de gelukkige. van Veen Het vertelt Dat zei een zichtbaai verrastte Mr. L. F. de Groot gisteravond tot de Santpoor ters die de moeite harden genomen om gehoor‘te geven aan oe oproep van de Stichting om de bijeenÈomst in de grote zaal van „De Weymai” bij te wonen. Verrast door de dichte drommen waar mee al die belangsbllenden binnen stroomden in de zaal die veel te klein bleek te zijn om ze alemaal te kunnen bevatten. Het werd eei aandragen van stoelen en toen die <p waren hadden enkele tientallen het <r best voor over om genoegen te nemer met een plaatsje op de vloer. W. het subsidie Totaal is nu al een bedrag van 1.283.670,71 bereikt voor het Natio naal Fonds „Beter Leven”. „Op verschillende ilaatsen in onze provincie”, zo betoogdede heer De Groot bestaan reeds tal van jaren stichtingen die hetzelfde als wij lastreven. Behoud van het dorpskarakter.De praktijk heeft geleerd dat hun bemeiingen vaak zijn beloond. Fat vraagt eet enorme inspan ning. Wij kunnen best nog wat mensen gebruiken die zich vooi onze zaak willen inzetten.” deels hun stem voorbehielden cn voor het andere gedeelte vierkant tegen ble ven. Resulteerde: twee tegen, twee onder voorbehoud en drie voor (inclusief de wethouder). -A-l. Na zijn dankbaarheil te hebben ver woord gaf Mr. Groot ii zijn functie van voorzitter van de Stchting Santpoort een toelichting op dl manier waarop men de doelstellingen Vil trachten na te streven. Vandaag start een serie artikelen, waarin het probleem van een voorhaven bij IJmuiden wordt lelicht. De kwestie speelt al tientallen jarenlang, maar is wat een beslissing bereft in een definitief stadium gekomen.'Provinciale Staten Tuigen zich in decerruer over deze kwestie. Het kabinet zal waarschijnlijk nog deze zittingsperiode en besluit nemen. 1 bereid zijn deze tru ten gunste van Hoogovens te honceren, waarmee Amsterdam haar pannen wel kan vergeten en ook de laar toebedachte grootse rol in het wireldhavengebeu- ren. Wellicht dat Amstrdam rekent op de hulp van de re;ering, want een afwijzing door de geneente Velsen en de provincie NoordHolland. vastge legd in een streek- en een bestem mingsplan zou taiet gedaan kun nen worden door en planologische kernbeslissing van le minister van Verkeer en Waterstad. Daar ziet het niet naar uit. Alleeerst omdat de deze maand nog te mbliceren studie oyer de planologisch en milieuhygië nische aspecten var de aanleg van een buitenhaven z«er negatief zal uitvallen en ten tveede omdat al definitief is aangetomd dat de Am sterdamse plannen vel te pretentieus zijn, geen enkel ecaomisch voordeel zullen opleveren, h wezen alleen maar verlies. Verschillende werkg:oepen zullen zich belasten met uiteenlcpende taken. De belangrijkste daarvan lullen zijn „oriën tatie’^ „inventarisatie’1 en „propaganda en publiciteit”. Na degelijke voorberei ding zal niet worden geschroomd om aan de bel te treklon bij gemeente, provincie of rijk. Hypotheek vanaf Mocht de minister onder druk van Amsterdam toch besluiten toestem ming te geven, dan zal hij met zeer zware argumenten moeten komen om zowel Velsen, Noord-Holland en de Tweede Kamer van het nationaal be lang van een buitenhaven te overtui gen en ook nog moeten oproeien tegen de druk van Hoogovens, die best wat onaardige chantagcmogelijk- heden heeft, al is het alleen al de tegenwoordig veel geprezen heilige koe van de werkgelegenheid. Vanaf 1961 moest het zeven jaar duren voordat een eerste serieuze studie ever de voorhavenproblcmatiek werd aangepakt. En het moest nog veel meer tijd in beslag nemen voor dat Velsen en de regio Zuid-Kenne- merland het gevaar begonnen in te zien van de aanleg van een buitenha ven. In die tussenliggende tijd was de voorhaven een open kwestie, waarbij Amsterdam zich nog bewust van de belangrijke rol die de hoofdstad niet alleen in de landelijke maar ook IJMUIDEN In de Stadsschouwburg Velsen wordt 22 november Jukebox 2008 opgevoerd. Dit is het tweede toneelstuk van de hand van Herman van Veen en het handelt over de jeugd in het begin van de zestiger jaren. Niels Miller en Herman regisseren dit volkstoneel, van het leven in een achterbuurt; hoe jonge mensen zich daar identificeren, zich laten inspireren door de voetbaloor log, de door de massamedia gecreëerde helden (popidolen) en trends. Hoe zij zich laten manipuleren en zich ontladen na een dag fantasieloos werken en hoe zij zich opstellen als het gaat om een aanval op hun gemeenschap van buiten af. Jukebox 2008 wordt gespeeld door: Rita Boas-Koopman, Trudy Labij, Mar lens Fluitsma, Theo Pont, Michiel Ker- bosch, Dirk Celis, Bram van der Vlugt, Frits Hassoldt, Fransje Gelderblom en Caroline van den Berg. De aanvang van de voorstelling is 20.15 uur- Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar. Behalve mankracht leeft de Stichting ook dringend behoeft aan financiële middelen. De aanwezigen kregen de ge legenheid zich als delnemer a raison van 10 per jaar als zodanig te laten inschrijven. Er werd iruk gebruik van gemaakt. ordening die de gemeente zal moeten hanteren om de bestemmingswijziging van dit terrein mogelijk te maken. Mo menteel is die bestemming nog handel, nijverheid en industrie. Bij haar pogin gen zal Stichting Santpoort ondersteu ning zoeken bij provinciale en landelijke instanties die eveneens op de bres staan voor het behoud van objekten met his torische waarde of die bepalend zijn voor het landschappelijk karakter. Overigens bleek dat de commissie cul turele zaken zich nog niet in vergade ring heeft kunnenuitspreken over de subsidie. In verband mei de snelheid waarmee de subsidieaanvraag moet wor den behandeld, hebben enkele leden al telefonisch laten weten dat ze niet ach ter het voorstel van B. en W. staan. Het zou hierbij om tegenstanders uit de De heer G. J. Bremerkamp besloot het officiële gedeelte van het programma met een vertoning van een serie dia’s van het Santpoort „uit grootmoeders tijd”. jj-miljoen De nu al jaren bestaande contro verse tussen Amsterdam en de ge meente Velsen over een buiten- of voorhaven bij IJmuiden heeft altijd het karakter gehad van een David Goliathstrijd. Velsen is tien, twaalf keer kleiner qua bevolking dan Am sterdam. Toch heeft deze gemeente met een tamelijk klein bestuurlijk potentieel dat zeker in vergelij king met de hoofdstad kans gezien de Amsterdamse ambities op het ge bied van havenuitbreidingsplannen bij IJmuiden tegen te houden; niet alleen omdat daarmee het eigen be lang van Velsen en Zuid-Kennemer- land gemoeid was, maar ook omdat de nationale economie geen enkel baat zal hebben van een buitenhaven bij IJmuiden, laat staan Amsterdam zelf. Toen in 1949 de commissie Ter Veen een inlijving van IJmuiden bij Amsterdam afwees, werd in wezen de havenexpansiedrift van Amsterdam naar de kust in de kiem gesmoord. Die afwijzing en het feit dat IJmui den deel bleef uitmaken van de ge meente Velsen hebben ertoe geleid dat beide gemeenten als water en vuur tegenover elkaar zijn komen te staan. De kwestie speelt in wezen van voor de oorlog, maar kwam pas in 1961 naar buiten toen Amsterdam het eerste plan voor een buitenhaven bij IJmuiden lanceerde. Het heeft enige tijd geduurd voordat Velsen zich hiertegen begon te verzetten, maar dat is nu zo ver gegaan dat alle rapporten die ten gunste van een buitenhaven zijn uitgebracht of althans zo geïntepreteerd worden van tafel zijn geveegd. Die Velsense argumenten heeft het provinciaal be stuur van Noord-Holland overgeno men en politiek heel handig (maar weinig principieel) verpakt door pro vinciale staten in december bij de aanzet tot de herziening van het streekplan voor het Noordzeekanaal- gebied te dwingen een keus te maken uit twee negatieven: een voorhaven bij IJmuiden en de uitbreiding van de multinationale staalgigant Hoogo vens. Dat allemaal onder het motto: „Beide is te veel van het goede”. Het staat nu al vast dat provinciale staten „Amsterdam zal het kapitaal wel moeten verschaffen, omdat Amster- Een woordvoerder van de PvdA had zijn bedenkingen tegen het militaristi sche karakter van een zeekadettenkorps. Hij vond het al mooi genoeg dat we nou eenmaal een militair apparaat nodig hebben. „Maar ik loop niet warm voor een vorm van vrijetijdsbesteding, waar bij de gebruiken en normen een beetje militair zijn”, concludeerde hij. De VVD-woordvoerder bracht daar tegen, n dat in het zeekadettenkorps dezelfde ge bruiken heersen als bij de koopvaardij. „Op een-schip is nu eenmaal een bepaal de gezagsverhouding nodig”, meende hij. Wethouder ing. H. van de Werff citeerde de statuten waaruit blijkt dat het korps bij zijn leden de kennis en praktische bekwaamheid op maritiem gebied wil bevorderen. „En daarnaast wil het op voeden tot goede staatsburgers in meest ruime zin”, zo las hij voor. Telefonisch „SAFETY HAARLEM" B.V. Schoterweg 21 - Haarlem e.v. binnen 1 uur geregeld 1 —MSB- miljoen Dorpsbewoners zeggen „ja” dam meer geld heeft dan Velsen”, zei ir. N. Snijders nog trots in 1961. toen hij als hoofd van de gemeentelijke dienst Havens en Handelsinrichtingen de plannen ontvouwde om ten zuiden van de IJmuidense pieren twee kleine havens aan te leggen voor passagiers schepen en vrachtboten met „snelle stukgoederen”. De optimistische Snij ders kon niet vermoeden dat zijn plannen het nooit zouden halen en dat Amsterdam in de loop der jaren financieel zo in moeilijkheden zou komen dat in de dikke rapporten de buitenhavenplannen alleen maar kon den worden opgezet met grote rijks- steun. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland reageerden in 1961 niet on welwillend. Zij verklaarden dat „ge noemde plannen niet noodzakelijker wijze in conflict behoeven te komen met de strekking van het streekplan voor Zuid-Kennemerland”. Ook Vel sen maakte zich niet ongerust. Het toenmalige college van B en VV. toonde zich alleen wat in de wiek geschoten omdat de plannen voortij dig in de pers waren uitgelokt. Vra gen uit de raad werden niet in dank afgenomen, hoewel B. en W. van Velsen zich toch voorzichtig opstelden door de vraag te stellen of het plan wel eens het begin zou kunnen zijn veel belangrijkere uitbreidingen. Die ongerustheid werd in die tijd opgemerkt door het Amsterdamse PvdA-raadslid Joop den Uyl. Hij vroeg .Amsterdam „alles te doen om die ongerustheid van Velsen weg te nemen”. Het bewandelen van infor mele wegen was daarbtf het belang rijkste, aldus Den Uyi Er bestonden inderdaad informele contacten tussen beide colleges. Daarover sprak in sep tember 1963 de Velsense burgemees ter Bührmann zich uit met: „Er is een wil tof samenwerking”. Zoals bekend willen B. en kadettenkorps een eenmalige van 20.000,- geven. Daarmee kan het visserij -onderzoekingsvaartuig Willem Be.ukelszpcjn (totale kosten 90.500) ge kocht worden. Dat vaartuig dient ter vervanging van het in slechte staat ver kerende voormalige marinevaartuig Pie ter Florisz. Dat vaartuig heeft in de verkoop nog 43.000,- opgebracht. Het zeekadettenkorps Nederland legt 5.000,- bij en het circa 60 leden tellende zeeka dettenkorps IJmond heeft zelf 8000,-. Na bijdrage van de gemeente zal het korps nog 14.500,- moeten lenen. Claim De bezwaren van de commissieleden richten zich voor een deel op de vraag wat er met het gemeentegeld gebeurt, wanneer het korps het schip verkoopt. Er zal in ieder geval bedongen moeten worden dat de gemeente dan 2/9 deel van de taxatiewaarde kan claimen, zo meende de commissie. In dat geval kon den de vertegenwoordigers van CDA en VVD hun fiat wel geven. De CPN bleef tegen, terwijl PvdA en Progr. Velsen socialistische hoek gaan. VELSEN. Het zeekadettenkorps IJ mond zal voorlopig in onzekerheid blij ven verkeren over een door de gemeente te verstrekken subsidie van 20.000,-. Een gedeelte van de commissie financiën bleek gisteravond haar bedenkingen te hebben terwijl enkele leden van de commissie culturele zaken telefonisch hun bedenkingen kenbaar hebben ge maakt. Ti JM

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5