MEVROUW A. GROENSMIT-VAN DER KALLEN WIL NATIONAAL ORDENINGSPLAN: Beverwijcse verlaat te Tweede Kamer Andere film in Kennemer Groei-Kasbiljetten aan toonder van Mees Hope: ’n schrander spaaridee. VEILINGEN ha» (BB'W*' o ij Bank Mees Hope nv t BmhS gBfiS 7 J-":, VOORLICHTING Kind veroorzaakte MEER GELD VOOR JANTJE BETON MEISJE DOOR VRACHTWAGEN □jü OVER BEWEGEN AANGEREDEN ernstig ongeval Kort IJmondnieuws O^®»^BEVERWIJK BEVERWIJK-HEEMSKERK 1 9 7) NOVEMBER ZATERDAG 1 3 6 door Jan Piet Stokman I tionaal plan Dwaasheid Chauffeur reed door rood licht een Centrale Antenne-inrichting Met ons Groei-Kasbiljet incasseert u een hoge rente. Verder kunt u na twee jaar kiezen: öf verzilveren of profiteren van een nóg hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt tot 9% r BEVERWIJK. Ze is niet te vermurven. Haar besluit om vol gend jaar mei na de kamerverkie zingen niet meer in de Tweede Kamer terug te keren staat voor honderd percent vast. „Ik heb een moeilijke tijd achter de rug. In de afgelopen maanden zijn er in huize Groensmit heel wat uurtjes aan mijn voorgenomen besluit besteed. Mijn man heeft de beslissing geheel aan mij overgelaten en geen druk uitgeoefend. Ik geloof echter wel, dat hij blij is met mijn vertrek uit de Kamer. Krijgen wij ook eens tijd om samen gezellig allerlei din gen te doen die we in de tien jaar, omdat r.o. invloed die achter ons liggen, noodgedwon gen moesten laten rusten”. öL - Groenten U' 1 .4' 1 will s (ADVERTENTIE) Kabeltelevisie Bij verzilvering na Rente op Rente (Van een onzer verslaggevers) ZIJK 42 98 60. dag- :eurd leren Gau- stru- liet racht eider. tsium it de over zijn, st of rmen juist jk is die ;cha- is in Volgens mevrouw Iroensmit houden we ons nu bezig metleelfacetten en het resultaat is er dan oi naar.,,Ons groene rerkeer en water- trlijke reorganisa- Ko- :ugel tot rijk be- aint- tmés c als ge- luso- ewe- Mo- ilze”, ami- e in sverk esle- den- tien- pler, be- (Van een onzer verslaggeefsters) tVan een onzer verslaggeefsters) Krijgt u yoor een Groei-Kasbil jet van; f 1 .000.- f 1.139,60 1 1.233.70 f 1.348.- f 1.486,50 1'1.65420 f 1.828.10 BEVERWIJK. De jeugdcollecte, die in de week van 1 tot en met 6 november in Beverwijk en een gedeelte van Wijk aan Zee is gehouden, heeft in totaal 5025,30 opgebracht. Vorig jaar werd bijna 900 minder ingezameld. BEVERWIJK. Maandag 2 janu ari wordt in de wijk rond het Kue- nenplein de eerste aansluiting tot stand gebracht van de kabeltelevisie. In de omgeving van de Warande is de PTT momenteel druk bezig met de aanleg van het 300 kilometer lange lokale ringnet, waarop eind december 1978 alle televisie- en radiotoestellen kunnen zijn aangesloten. Het kind is met een hersenschudding in het Rode Kruis Ziekenhuis opgeno men. De chauffeur, een 29-jarige Bever- wijker, bleek door het rode licht te zijn gereden. 7'4 7% 8'4 8G 9 Met verve haalt mevrouw Groensmit de toekomstige CDA-winkel overhoop om te laten zien welk een grote toe komst voor deze partij is weggeleg.d „Ik geloof sterk in die derde weg. De Nederlandse samenleving loopt vast als er geen mensen meer zijn die met con structieve maatschappelijke groeperingen willen bouwen aan de toekomst. Daarom harmonisatie, samenwerken met de an der, in plaats van polarisatie, het zich af zetten tegen de ander. Bovendien moet er ruimte zijn voor particulier initiatief. De mens heeft die vrijheid nodig om mens te kunrien zijn”. zorgd. Wie dan iets meer over het CAI wil weten kan terecht in het voorlichtingscentrum. Zoals bekend bedragen de aansluitkosten voor een woning in een meergezinshuis (flat) f 613,60 contant en voor een eenge zinswoning 690,30. Daarna betaalt men 2,90 per maand. Een abonne ment voor een eengezinshuis kost 9,30 en voor een flat 8,50. Het kan zijn dat men wat extra moet betalen voor de binnen-aansluiting, maar dat verschilt van huis tot huis. Ze hoopt dat het CDA er nauwlettend op wil toezien, dat het komende kabinet democratisch op basis van de verkie zingsuitslagen tot stand komt. „Het CDA zal zich hiertoe beslist harder moeten opstellen. Ik heb in de afgelopen jaren op mijn terrein best met de socialisten kunnen samenwerken, maar ik zou diat niet ten koste van alles willen bestendi gen. Het CDA heeft veel ingebracht. Zou dat niet het geval geweest zijn, dan had ik het kamerlidmaatschap niet kunnen volhouden. Ik erger me verschrikkelijk als ik zie hoe de PvdA er steeds maar weer op aandringt dat wij een keuze moeten maken. Ik wïl eerst zien hoe de PvdA uit haar eigen huidige politieke machtsstrijd tevoorschijn komt. Voor mij en mijn fractie-leden is het ontzet tend belangrijk om met mensen samen te werken, waarmee kan worden gepraat en overlegd. Het is dwaasheid te veron derstellen, dat het CDA akkoord gaat met de suggestie van de socialisten om het CDA acht zetels in de nieuwe rege ring te geven en de PvdA-PPR-combi- natie eveneens acht, zonder daarvoor eerst de uitslag van de verkiezingen af te wachten. Waar blijft nou het gezond verstand van de socialisten? Met die standpuntbepaling brengen de socialisten zichzelf in een isolement. Ook het CDA kent zijn eigen verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn kiezers”- „Bewegen is leven” is ook de titel van de twintig minuten durende film die zal worden vertoond en die aandacht be steedt aan algemene gezondheid, meer bewegen en de funktie van het hart. Een tweede film behandelt in het kort hygiëne bij sportbeoefening, besmet tingsgevaren en kamperen en buiten wo nen. Er zal gelegenheid worden gegeven om vragen te stellen aan de heer Kloos- terhuis. hart in het westen koekt langzaam dicht; steden en dorpen verstikken; de nieuwbouw slokt enorm veel ruimte op. Ieder jaar opnieuw waarschuw ik hier voor tijdens de begrotingsbehandeling. De minister is het er dan mee eens, maar is machteloos om zeven ministers tegelijk voor één plan mee te krijgen”. Ze haalt een werkbezoek aan Tokio aan, de Japanse miljoenenstad, waar ze ferm is geschrokken van ongebreidelde uit bouw van de stad. „Overal en nergens. Een chaotisch geheel. Nee, zo ver mag het hier in Nederland niet komen”. Daar de deelnemende verenigingen vijftig percent van het door hen bijeen gebrachte geld zelf mogen houden, kun nen op korte termijn verschillende, soms lang bestaande financiële wensen in ver vulling gaan. Op landelijk niveau kan het Nationaal Jeugd Fonds nu bovendien haar werk op het terrein van de leef- en speelruimte voor de jeugd voortzetten door het stimuleren van experimentele activiteiten en het financieel helpen van jeugd- en jongerenwerk in nood. Of zomaar gezellig naar vrienden en familie. En dat is er de laatste tien jaar wel bij ingeschoten”. Diep in haar hart betreurt de Bever - wijkse haar vertrek uit de Kamer. „Ik zal Den Haag missen. Ik voel me erg bij allerlei zaken betrokken. Ook de ver houding PvdA en CDA gaat me aan het hart en daarom vind ik het zo jammer, dat die jongens hun eigen ruiten ingooi en”. Ze heeft nog zeven maanden voor de boeg. „Ik blijf keihard werken. Tot de laatste dag. Een veertien- of zestien- urige werkdag is meer regel dan uit zondering. Mijn man heeft gelijk; we kunnen straks, zonder rekening te hou den met vergaderingen en afspraken, naar een concert of toneelvoorstelling. BEVERWIJK. In het Kennemer Theater wordt de film „Pallieter, de baldadige losbol” deze week vervangen door „Butch Cassidy and the Sundance Kid”. De aanvangstijden van de voor stellingen blijven hetzelfde. HEEMSKERK. Een onbekend ge bleven jongetje heeft gistermorgen op de Van Coevenhovenstraat een ernstig on geval veroorzaakt. Het ventje reed met zijn fiets op de stoep en schoot plotseling de rijbaan op. Daarbij raakte hij een 52-jarige fietster uit Heemskerk, die met een heup- en schouderfractuur naar het St. Jozefzie- kenhuis moest worden overgebracht. Geen spreekuur Wethouder A. C. Hoogeboom van Beverwijk is verhinderd op maandag 15 november zijn wekelijks spreekuur te houden. Kienen In het kader van de VA- RA-speelgoedactie wordt op vrijdag 19 november in zaal Dam aan de Ruysdael- straat in Heemskerk wederom een kien- avond gehouden. De opbrengst is be stemd voor het r.k.-kindertehuis „Klein Bethlehem” in het Limburgse Heel. Vooraf zijn deelnemerskaarten te ver krijgen op de adressen: Bizetstraat 2, Gounodstraat 14, Abbeven 11, Hase- broekstraat 7 en Lessestraat 312-314 in Heemskerk. zal huis-aan-huis en boekje over kabeltelevisie in fverwijk worden verspreid. De Sticlng zal er voor zorgen, dat dit boae ruim voor de aanvang van de Ogende fase van aansluiting bij deburgers van de betreffende wijkenzal worden be- Mevrouw A. M. C. V. Groensmit-Van ■der Kallen liet vorige week bekend ma ken, dat zij zich niet meer herkiesbaar zal stellen voor de kamerverkiezingen van volgend jaar mei. De 57-jarige Be- verwijkse vindt het hoog tijd haar zetel in de fractie van de KVP volgend jaar door een jongere CDA’er te laten inne men. Ze zal het Kamerwerk missen. Daar komt ze rond voor uit- Twintig jaar actieve politiek laat je niet zo maar los en ze hoopt dan ook enige feeling met het politieke gebeuren te houden via een of andere advies- of studiecom missie. Haar fractiegenoten en vele vrienden zijn een andere mening toege daan en probeerden dagenlang de blonde Beverwijkse tot andere gedachten te brengen. „Mijn besluit staat vast. Ik stop er mee”. Vrolijk haalt ze herinneringen op uit een grijs verleden, toen ze zich in het politieke wereldje van Beverwijk stortte. Eerst in de afdeling Beverwijk van de KVP („was dat nu onder Schreur of de Weijer? Nee, het is Schreur. De Weijer was toen fractie-voorzitter in de raad”) en na een paar jaar, in het voorjaar van 1959, in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Het betekende het begin van een weg, die ze op een wat jongere leeftijd wellicht niet zou zijn ingeslagei als de Tweede Wereldoorlog er niet tussen was vekomen. Ze studeerde voor de oorlog Duits aan de Nijmeegse Uni- versiteit maar kapte met de studie toen de bezetter allerlei maatregelen en re gels instelde. Na de oorlog is er niets meer van de studie gekomen. De politiek hield haar in de vijftiger jaren stevig in haar greep. In de toentertijd ingestelde landelijke IJmond-adviescommissie van de KVP (ja, om de fusie te bestuderen) rook ze even aan „het grote werk”. Levendige herinneringen heeft ze nog aan haar ontmoetingen met partijvoorzitter Van Doorn. Ook aan de toen nog piepjonge Frans Andriessen. „Ach, wat is dat lang geleden”, mijmert ze. Met pretoogjes vertelt ze over haar verkiezing in de statencommissie water staat en wegen. Ze kreeg van de voorzit tende gedeputeerde een bloemetje over handigd. „Ik was de eerste vrouw in de In de Maarten Lutherschool aan de Wijk aan Duinerweg zullen negen samenwerkende radio- en televisie- handelaren een informatiecentrum over kabeltelevisie en -radio inrich ten. De handelaren stellen hun appa ratuur en hun personeel gratis ter beschikking voor die avonden, waar op het centrum is geopend. Verder Amsterdam, I lerengracht 548, tel. 020 - 5 27 9| Amsterdam-Buitcnveklert, Assumburg 150. tel. 020 - 12 98 6”. I laarlem. Houtplein 8. tel. 023-31 59 50. De aanleg van de Centrale Antenne Inrichting zal in fasen plaa's hebben. De bewoners van de Kuenenplein- Wijk zijn het eerst aan de beurt. Na deze fase komen achtereenvolgens de buurten rond de Alkmaarseweg-PIes- manweg, Westertuinen, Meerestein, OoSterwijk, Zwaansmeer, geheel Wijk aan Zee en de Bankenlaan aan de beurt. In januari 1978 begin men in het oude stadshart. De straten achter beide kanten van de Breestraat en in het industriegebied De Pijp sluiten de aanleg van het CAI tenslotte af. Het Stichtingbestuur van Kabelte levisie Beverwijk verwacht dat onge veer 83 percent van de woningbezit ters voor het systeem kiest. De Be- verwijkers kunnen via het kabelnet behalve de twee Nederlandse televi siezenders Duitsland I, II en III en België Vlaams glashelder ontvangen- Verder de vier Nederlandse FM-radio- zenders, Duitsland WE)R 1, WDR 2, WDR 3, België-Vlaams BRT 1, BRT 2, BRT 3, Belgie-Waals RTB 2 en het tv-geluid van Nederland 1 en 2. Wie niet voor de kabeltelevisie kiest („deze mensen kijken dan wel naar sneeuw, want de ontvangst is hier niet best”, aldus de voorzitter van de Stichting, wethouder Fedor Kaebisch jr.) mag de televisie- en FM-antenne op het dak laten staan. De gemeente zal geen „mastverbod” uitvaardigen. Mevrouw Groensmit gelooft heilig in de controlerende en wetgevende functie van de Tweede Kamer. „Natuurlijk wordt het je wel eens teveel als je ziet hoe een Kamerlid in minimale werkom standigheden zijn of haar zware taak moet verrichten. Met weinig vaste des kundigen, die je zelf dient aan te trek ken. Ministers hebben een machtig amb tenarenapparaat achter zich, waarin ge woon voor deskundigheid wordt gezorgd. Als Kamerlid moet je altijd doorvechten en leren incasseren. Het trage beleid frustreert wel eens- Maar ik ga er altijd voor tweehonderd percent tegen aan en denk aan de druppel die de steen uit holt. Plotseling zie je iets gebeuren en tot stand komen wat je namens de fractie al heel lang hebt bepleit. Dat zijn echt de kleine dingen waarop een Ka merlid blijft drijven”. van de nationale rtntelijke planning, die vastligt in landeke nota’s, door de minister van Volkshsvesting en ruim telijke ordening, ee prioriteitenpakket wordt samengesteldDat pakket is ge programmeerd en fimcieel onderbouwd in een meerjarenpn. Een dergelijk plan behoort dan ni alleen te gelden voor de minister vi Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordling; het zal dan een zaak zijn voorhet hele kabinet, waarbij iedere minter, die een stuk uitvoerende taak in l’n plan heeft, zich ook meerdere jaren ,rant stelt dit plan te zullen helpen uitwen”. De toenmalige minter Udink deed de Beverwijkse al de bofte met een der gelijk plan te komei maar het kabinet viel en Udink was ’rdwenen- Minister Gruijters heeft rrrrouw Groensmit eenzelfde toezegging edaan. Of hij nog kans ziet vóór 1 meinet iets op tafel te komen moet worderbetwijfeld. „Ja, hoe komt da nou? Ruimtelijke Ordening ontketent een machtsstrijd tussen minstens zev< ministeries, zoals CRM, volkshuisvestg, landbouw, mi lieu, economische zeen, binnenlandse zaken, sociale zakeren alle ministers vechten om een brok van de koek. Ik wil beslist geen uperminister van Ruimtelijke Ordenin maar een ver draaid goed meerjanplan, waarin heel concreet wordt aangeven welke conse quenties op langere tmiijn zijn te voor zien als we de zake in ons land gaan regelen”. kilo, die vlot wegging voor prijzen van 35 tot 68 cent per kilo. Een klein beetje sla noteerde van 26 tot 34 cent per krop. Bloemkool bracht bij een afnemende aanvoer van 79 tot 130 cent per stuk op. De 3000 bosjes peen waren goed te verkopen tot 145 cent per bos. De aan voer van prei varieerde rond de 15.000 kilo per veilingdag. De prijzen kwamen iets lager te liggen dan in de vorige week. Er werd nu iets meer dan een gulden per kilo voor betaald. De kool soorten doen tot 48 cent per kilo. De spruiten brachten van 90 tot 115 cent per kilo op. Uien blijven goed aan de prijs, tot 90 cent per kilo, er komen nog wat tomaten aan de veiling en daarvoor werd tot zeven gulden per kistje betaald. Vrijdag waren de prijzen: andijvie 35- 66, bloemkool 79-128, bospeen 129-143, bosselderij 25-63, breekpeen 28-43, groe ne kool 28-44, prei 03-96. sla 22-34, spruiten 78-109, tomaten 400-680, uien 40-88, waspeen 52-71. BEVERWIJK Op de voetgangers- oversteekplaats op de Laan der Neder landen (ter hoogte van de Italiëlaan) heeft een vrachtwagenchauffeur vrij dagmorgen een zesjarig meisje aange reden. Mevrouw Groensm heeft haar kennis over ruimtelijke or«iing en alle pro blemen, die daar ontleen zweven, mid dels zelfstudie verween. „Ruimtelijke ordehg is nu gewoon een vak geworden, in belangrijk vak, liefent op het wel zijn van de menserxDaarom hamer ik er ook steeds op, davoor de uitvoering Aan de Jantje Beton-actie, die zoals gebruikelijk door het bureau van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad werd geleid, namen deel de drumband ,-Die Wijckers”, Youth for Christ, Gere formeerde Jeugd Centrale, Scouting groep „De Banjaert”, speeltuinvereniging „Randwijck”, drumband „De Zwervers”, André de Thaye, drumband Meerestein” en de wandelsportvereniging „De Zwer vers”. BEVERWIJK. Voor de tijd van het jaar naren de bloemenprijzen op de Beverwijkse veiling in de week van 8 tot en met 12 november niet zo best. Dat is een jaarlijks terugkerend verschijnsel, maar de kweker zit wel met onevenre dig hoge kosten. Een prips van 85 tot 215 cent perbos kaschrysanten is te weinig voor deze tijd van het jaar. De jaarrond-chrysanten haalden tot 265 cent per bos. Anjers noteerden van 20 tot 68 cent per stuk en de hoogste prijs werd alleen betaald voor een paar aparte kleurtjes. De prijs van rozen kwam de 50 cent per stuk ook niet te boven, terwijl de aanvoer toch niet zo groot was. Fresia hield zich nog wat staande en varieerde in prijs van 125 tot 380 cent per bosje. De lelies noteerden van 45 tot 70 cent per stuk. Voor de nu wat teruglopende nerinen- aanvoer werd van 20 tot 58 cent per stuk betaald. Bij de potplanten trokken de prijzen van goede cyclamen wat aan tot 850 cent per stuk. Voor azalia’s werd ook weer tot 350 cent betaald. Het groentepakket wordt nu „winters”. Andijvie wordt nog in grote partijen aangevoerd: vrijdag in totaal nog 30.000 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar Er zijn ook coupures van/S.lMX).- geschiedenis van dektaten, dis in deze commissie functionele. Dat een vrouw de moed had in eerdergelijke commis sie zitting te nemeriMijn houding was hem gewoon een blmetje waard- Erg aardig, maar gelukt} blijven dat soort dingen momenteel afterwege; de vrou wen bezetten nu aj soorten commis sies. In 1967 maakte Jsvrouw Groensmit de stap naar de Tteede Kamer. Ook daar beet de Bevesjjkse zich vast in ruimtelijke ordenin; staat, milieu en bes tie. „Ons groene hart koekt dicht” BEVERWIJK. Onder de titel „Be wegen is leven” houdt de heer H. E. Kloosterhuis, directeur van de ongeval lendienst in de gemeente Velsen, op woensdagavond 17 november een lezing in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgenhoflaan. Dat gebeurt op uitnodiging van de werkgroep „Sport-spel-welzijn”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7