Negers mogen nu Tussentijdse Franse verkiezingen ook in Plains naar de kerk Protest tegen Kappler Grootste demonstratie tegen kerncentrale in Bondsrepubliek VELDSLAG” BIJ BETOGING IN BROKDORF Aanslag Franse kerninstallatie Gif in de Rijn bij Bazel in Rome vrijlating m Problemen bij „Miss World” verkiezingen Meedogenloos Fabel HARTIG CYNISME? lux "Ta k e I vielen terug in de race, of konden hun plaats met moeite handha ven. Een persoonlijke triomf voor oud-premier Chirac was diens herverkiezing in zijn district Cor- rèze. Na zijn periode als eerste minister hij werd deze herfst opgevolgd door premier Barre keerde Chirac nu in de Franse Assemblée terug met meer stem- gebrek aan efficiency in deze genationaliseerde industrieën die Engeland in 1974 een verlies heb ben opgeleverd van bijna vijf mil jard gulden. 1 I n door Nico Scheepmaker ROME (Reuter, UPI). Joodse burgers van Rome hebben giste ren uit protest tegen de voor waardelijke vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadiger Her bert Kappler, een stille tocht gemaakt naar de plaats van de massamoord waarvoor hij leven slange gevangenisstraf kreeg. (Van onze redacteur in Parijs, Rudolph Bakker) PARIJS. Tussentijdse verkie zingen in zeven Franse kiesdis tricten hebben een voortzetting te zien gegeven van de winnende tendens voor de socialistische partij van Francois Mitterrand. De communisten daarentegen men dan bij zijn vorige verkie zing. (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BROKDORF. Aan de ene kant tussen de 20.000 en 30.000 mensen die protesteren tegen de bouw van de kerncentrale in Brokdorf, de derde aan de mond van de Elbe. Aan de andere kant meer dan duizend zwaar bewa pende agenten die beschikken over tientallen waterkanonnen, spuiten met chemische middelen en traangasbommen. Daartussen in vijf meter brede grachten, hon derden rollen van NAVO- prikkeldraad (veel erger dan „gewoon prikkeldraad), een metershoog hek van staaldraad plus het begin van <Je bouw van een vier meter hoge betonnen muur. De bouw van deze „grens”, die herinnert aan Honeckers grens tussen Oost- en West- Duitsland, heeft naar verluidt meer dan twee miljoen mark gekost. In de lucht cirkelen heli kopters van de grenspolitie. (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse genatio naliseerde industrieën (energie, communicatie, staal, transport) hebben volgens een nog open baar te maken rapport te lijden van teveel regeringsinmenging. Het rapport stelt voor een „buf fercommissie” in het leven te roe pen tussen de regeringsbureau- craten en de staf die deze bedrij ven van dag tot dag leiding geeft. Premier James Callaghan heeft vroegtijdige publicatie van het document bewerkstelligd omdat hij gealarmeerd is over het 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 trijfël Niettemin heeft het rapport de vinger Triomf voor oud-premier Chirac 1 (Van onze redactie buitenland) Herbert Kappler l r De grootste demonstratie ooit tegen een i 1 l 1 l l l In Wiesbaden kon een regeringswoord voerder niet zeggen welke gevolgen trich- loorbenzol heeft. Volgens hem gaan in elk geval vissen er dood van. Tijdens het weekend hebben de autori teiten herhaaldelijk proeven laten nemen op verscheidene plaatsen in de Rijn. De verontreiniging schijnt minder onrustba rend dan aanvankelijk werd gevreesd. In de buurt van de plaats van het onheil mag nog niet gevist worden, maar de autoritei ten zeggen dat geen gevaar dreigt voor de drinkwatervoorziening, en ook niet voor de visstand. WIESBADEN (DPA) Als gevolg van onoplettendheid bij het farmaceutisch concern CIBA Geigy bij Bazel is in het weekeinde twee ton van een giftige chemi sche substantie in de Rijn terechtge komen. De joodse mars naar de „Fosse Ardeati- ne” - grotten in de buurt van de catacom ben - vond plaats met instemming van de joodse burgemeester van Rome, professor Carlo Giulio Argan. Bij de Fosse Ardeatine klaagden de demonstranten bij burgemeester Argan en journalisten, dat de regering Kappler had vrijgelaten omdat zij zich aan Bonn had „verkocht”. West-Duitsland is een van Italië’s grootste krediteuren. De voorstellen uit het rapport dat bin nenkort openbaar gemaakt zal worden, De betogers noemden het „opvallend’, dat juist dezer dagen de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Arnaldo For lani, in Bonn op bezoek is geweest. De vrijlating was gelast door het hoog mili tair gerechtshof. In de Fosse Ardeatine werden in maart 1944 driehonderdvijfenvijftig mannen en jongens uit Rome doodgeschoten als ver gelding voor een partisanenaanslag op volk beschouwen, terwijl datzelfde volk massaal daartegen protesteert. Want hoe men het ook draait of keert, de weerzin tegen de centrale van Brok dorf leeft bij tienduizenden mensen. Men sen, die er zeer veel voor over hebben om hun protest kenbaar te maken. De politie had al in de vroege morgenuren het bouw terrein binnen een omtrek van ruim zes kilometer afgegrendeld. Degenen, die wil den demonstreren, moesten dus kilome ters lopen. En men kwam uit heel West- Duitsland, niet alleen uit de naaste omge ving zoals de regering van Sleeswijk- Holstein zo graag wil doen geloven. Zelfs uit Denemarken, Zwitserland en Nederland waren mensen aanwezig. Het rood-wit-blauw wapperde op een nabij gelegen weiland. De Nederlander André Schmidt, die faam heeft verworven door aan te tonen dat het uiterst eenvoudig is om in een toren van de kerncentrale in In feite speelden deze tussentijdse ver- kiezingsworstelingen zich af op waarlijk regionaal vlak, waar de meeste stemmen werden behaald niet door de man die nationaal-politiek van de meeste beteke nis was, maar door de kandidaat die in zijn district de meeste populariteit bezat. De communisten hebben de teleurstel ling over hun weinig spectaculaire uit komsten in deze tussentijdse verkiezingen omgezet in gramschap tegen de Franse tv- en radiostations. Hoewel statistieken van onverdachten huize het tegendeel vast stellen, blijven de communisten beweren dat zij op de beeldbuis en voor de micro foon met opzet misdeeld worden. Dodewaart te klimmen, was met andere leden van de Vereniging Milieu-Defensie aanwezig. Met Westduitse groepen tegen kernenergie is inmiddels contact opgeno men, of liever, uitgebreid. Atoomalarm Nederland-Duitsland is de naam. zingen op moeilijkheden te stuiten. In een aantal gevallen was een herverkie zing volgende week noodzakelijk. „Maar de werkelijkheid is, aldus het rapport, dat de Britse ministers aan te LONDEN De Miss-World verkiezin gen die donderdag in de Britse hoofdstad gehouden zullen worden, krijgen steeds meer problemen te verwerken. Verleden week bleek dat Miss Venezuela spoorloos verdwenen was. Gisteren maakten Miss Swaziland en Miss Mauritius bekend dat zij zich in opdracht van hun regering terugtrokken uit het evenement. En zater dag deed Miss Zuid-Afrika (de 18-jarige kleurlinge Cynthia Claasen) afstand van haar titel en maakte aan de pers bekend dat zij „walgt” van de republiek Zuid- Afrika en dit land zal verlaten. PLAINS (UPI, DPA). De baptistenge meente van Plains (Georgia) waartoe de pas tot president van de VS gekozen Jim my Carter behoort, heeft gisteren beslo ten dat ook negers in de gemeente kunnen worden opgenomen en de diensten in de kerk mogen bijwonen. Met 120 tegen 66 stemmen besloten de gemeenteleden, onder wie Carter, de bepaling te schrappen uit 1965 die „negers en andere agitators voor gelijke burger rechten” de toegang tot de kerk en opne ming in de gemeente verbiedt. Carter die voor intrekking van de bepa ling stemde, heeft in 1965 al tegen deze discriminatie gestemd. Het besluit betekent het einde van een crisis die vlak voor de presidentsverkie zing ontstond. Een negerpredikant werd toen de toegang tot de kerk ontzegd. kerncentrale in de Bondsrepubliek gehou den begon vredig. Vier dominees met gele kaplaarzen onder hun toga’s gingen zater dag om een uur voor in een godsdienst in de open lucht. Vanaf een boerenkar werd het „Een vaste burcht is onze God” inge zet. De bijeenkomst werd besloten met het lied: „We shall overcome”. Men riep op tot geweldloosheid: „Geen geweld tegen de politie, maar ook geen geweld tegen de demonstranten. Met knuppels en water kanonnen kan men foute beslissingen niet rechtvaardigen, maar ook stenen en bier flessen zijn geen wapens tegen de waanzin van atoomenergie”. De hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Bre men, prof. Von Ehrenstein, legde uit waarom atoomenergie waanzin is. Is dat nu cynisme, of naïeveteit, of hondse brutaliteit, of verregaande wereld vreemdheid als je van regeringswege op een fel protest van Amsterdammers uit de le Helmersstraat tegen de martelingen van en de moord op politieke gevangenen reageert met het sturen van een folder naar die le Helmersstraat, waarin hoog wordt opgegeven van de casino’s, de strip tease en de rodeo’s in het ideale klimaat van Santiago. Dr. Peter H. Kylstra, directeur van het Universiteitsmuseum in Utrecht, schrijft me nu dat hij dit las toen hij terugkeerde van een vergadering over de historie der techniek in Tilburg. Ik citeer nu verder zijn brief: „Tijdens deze vergadering ver telde iemand mij dezelfde sensatie te heb ben ondergaan die de door u beschreven uitgevers beleefden bij het vinden van de collectie oude foto’s. Het gaat hier over een man die voor een historisch onder zoek tal van archieven bezocht. In één daarvan werkte hij enige tijd. Steeds werd zijn aandacht getrokken door een grote, vieze, oude doos die boven op een der stellingen stond. Het stof der decennia dekte de bovenkant”. 11 8. Na afloop gingen 250 betogers onder leiding van de opperrabbijn van Rome, Elio Toaf, naar het militaire hospitaal waar Kappler ernstig ziek is opgenomen, om een protestnota aan de militaire over heid te overhandigen. De fabel, die met name de minister president van Sleeswijk-Holstein, Ger hard Stoltenberg, de wereld in wil sturen, dat de demonstranten eigenlijk alleen maar communisten en anarchisten zijn, kan alleen al als nonsens worden gekwali ficeerd door te kijken naar de tienduizen den die zaterdag aanwezig waren. Daar onder weliswaar veel jongeren, maar toch ook „keurige” dames en heren. Ik heb zelfs vrij veel echtparen met kleine kinde ren gezien. e e !- n e 5 o 1 s 1 r t r r 1 ie ït veel pressiegroepen blootstaan en dat een gekozen regering zich vaak heeft ver plicht aan deze pressiegroepen. Ons onderzoek heeft uitgewezen dat het huidi ge systeem niet opgewassen is tegen de druk en pressie wanneer een crisissituatie ontstaat. Wij zijn ervan overtuigd dat een totale nieuwe benadering noodzakelijk is”. Interessant is dat de studiegroep, die bijna anderhalf jaar aan het rapport heeft gewerkt, het Franse systeem ten voor beeld stelt en daarbij aanbeveelt dat de vakbonden grotere zeggenschap zouden moeten krijgen in het strategisch beleid van de industrieën. „Wij weten dat dit grote problemen zal creëren voor de bedrijfsleiding en voor de vakbonden”, aldus het rapport, „maar wij geloven dat het resultaat een grote inzet zal zijn die nu niet bestaat”. Onlangs schreef ik over twee zojuist verschenen fotoboeken met oude foto’s, die door een toeval waren opgediept op een plaats waar zij al tientallen jaren gelegen hadden. Wie weet, zo besloot ik toen, hoeveel oude waardevolle foto’s er niet te voorschijn zouden komen als iemand eens de moeite nam in die oude stoffige doos op zolder te kijken, die hem al zoveel jaren intrigeert zonder dat hij hem ooit open heeft gemaakt. Vrienden die via Amnesty International protestbrieven en -kaarten naar Chili had den gestuurd om te protesteren tegen de martelingen, het vasthouden van politieke gevangenen etcetera, kregen onlangs een gedrukte folder van 8 pagina’s van de Chileense regering. Dat is tenminste al iets, ik zou landen kunnen noemen die helemaal nooit reageren. In de folder foto’s van straatrelletjes en rookbommen, voorzien van de woorden „nunca mas. „never more. Allerlei kwade gevolgen van de regering-Allende, althans in de ogen van de junta, worden opgesomd, en daar worden de zegeningen van het Pinochet-regime tegenovergesteld. e e il :t it t- I. n e d a et )e s- e- iij id m a- et •n De situatie is'in feite absurd. Met alle geweld proberen de autoriteiten de bouw van de kerncentrale door te zetten. Iets wat zij kennelijk als een zegen voor het De geleerden zijn het er niet over eens of deze tussentijdse uitslagen al dan niet een graadmeter zijn met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen die volgend jaar maart worden gehouden, of zelfs voor de algemene verkiezingen in 1978. De algemene tendens is om er niet al te over dreven veel waarde aan te hechten, omdat er „tussen nu en dan nog veel kan gebeu ren op het politieke slagveld”. Niettemin hebben de burgerinitiatieven en de dominees niet kunnen voorkomen dat er een „slachtveld” werd aangericht. Relatief kleine groepen van waarschijn lijk maoïstisch-leninistische signatuur, dat kon men afleiden uit de vlaggen en leuzen, slaagden erin over de grachten te komen en de prikkeldraadversperringen daarvoor te verwijderen. Met grote tan gen werden zelfs flinke gaten in het staal- draadhek gemaakt. Terwijl de opperrabbijn aan het onder handelen was om binnengelaten te wor den, verschafte zich een 50-tal betogers toegang tot het ziekenhuisterrein en drong op naar de officiersmess. Zij wer den door de politie tegengehouden. Het gaat om „trichloorbenzol”. In Zwit serland en in de Westduitse deelstaat Badem-Württemberg waren de autoritei ten zaterdag in de weer om het gif uit de riever te halen. Ook in het verder stroom afwaarts gelegen Hessen heeft de rege ring de alarmtoestand afgekondigd, omdat het niet uitgesloten is dat de gevaarlijke stof ook daar doordringt. Het belangrijkste politieke feit van dit weekeinde in Frankrijk blijft echter de glorieuze herverkiezing van oud-premier Chirac, die als gaullist in zijn onstuitbare opmars tot het vormen van een nieuwe volksbeweging rond de oude UDR opnieuw een punt heeft weten te scoren. De groter wordende invloed van Chirac wordt in het paleis van president Giscard d’Estaing met lede ogen gevolgd. Hoewel beide mannen zullen moeten overeenko men met het oog op de verkiezingen een zelfde lijn te trekken, lopen hun politieke ideeën betrekkelijk ver uiteen. Tijdens de demonstratie in Duitsland tegen de kerncentrale in Brokdorf kwam het tot ernstige ongeregeldheden tussen politie en demonstranten. Op de foto vluchtende demonstranten, in dikke wolken traangas. „Gevraagd naar de inhoud, kon de archivaris geen antwoord geven. Die doos stond daar al sinds mensenheugenis en nooit had iemand genoeg nieuwsgierig heid opgebracht om er eens in te kijken. Uiteraard had onze onderzoeker die nieuwsgierigheid wél en de doos kwam van zijn hooggelegen plaats af. Bij ope ning bleek hij tal van systeemkaarten te bevatten, die uit de laatste decennia van de vorige eeuw stamden. Op elke kaart stonden gegevens van industriëlen uit die periode. Deze gegevens waren wel van zeer vertrouwelijke aard. Zo werd van deze „Captains of Industry” hun zakelijke betrouwbaarheid medegedeeld, naast andere belangwekkende gegevens als het aantal miljoenen guldens dat hun kapitaal groot was, en de wijze van belegging. Ook het geld belegd in eigen bedrijf bleef niet onvermeld, evenmin als de winst en het uitgekeerde dividend”. De politie reageerde meedogenloos. Vier keiharde waterstralen, chemische middelen en zelfs stenen gooiende agen ten konden een echte doorbraak verhin deren. Toegegeven: de demonstranten die de bouwplaats wilden bezetten waren daarvoor uitgerust (helmen en gasmas kers op), ze smeten met stenen, modder, planken en probeerden de door de politie afgevuurde traangasgranaten terug te gooien. Maar rechtvaardigt dat zo’n over dreven houding van de politie autoriteiten, die er zelfs niet voor terug schrokken om vanuit helikopters traan gasbommetjes te gooien in de massa, die slechts vreedzaam demonstreerde. Dui zenden mensen hadden rood omrande ogen en hepen voortdurend met zakdoe ken voor hun gezicht. Terwijl de zon scheen was de omgeving van Brokdorf almaar in een dichte nevel gehuld. De buffercommissie zal een lichaam moeten zijn dat alle afdelingen van het industriële proces vertegenwoordigt: regering, bedrijfsleiding, en vakbonden, met een door de regering bedongen voor zitter. Wanneer de regering zou willen ingrijpen, zal het dat alleen kunnen doen door zich met deze commissie te verstaan. De dagelijkse leiding van de industrieën zou in deze opzet alleen te maken hebben met de commissie, en niet met de regering. gelegd op een virus dat de genationali seerde Britse industrieën ondermijnt. De tekst laat er geen twijfel aan bestaan dat veel van Engelands moeilijkheden inder daad zijn terug te voeren op mankemen ten van het Britse sociaal-economische systeem. Het rapport stelt onder meer: „Er is een gebrek aan vertrouwen en onderling begrip tussen hen die de genationaliseer de industrieën leiden en de regeringsamb tenaren die zeggenschap hebben over deze bedrijven”. Het zegt verder dat de regering geen begrip heeft voor de proble men van de industrieën, dat deze bedrij ven nooit op volledige capaciteit zullen kunnen werken totdat dit wederzijds ver trouwen is hersteld. De tussentijdse verkiezingen waren in de meeste gevallen nodig geworden omdat oud-ministers en oud- staatssecretarissen hun zetel in het parle ment terug wilden hebben die ze hadden moeten opgeven bij hun ambtsaanvaar ding. Terwijl deze heren vanzelfsprekend deel uitmaakten van de regeringscoali tie, bleken zij bij de tussentijdse verkie- Ik zal ze niet overnemen, cijfers zijn geduldig, er is geen speciale reden om te veronderstellen dat die cijfers juist zijn. En dan nog. Curieus is wel de gezellige toon waarop we over het leven van het Chili van vandaag worden geïnformeerd. „Toeristisch gesproken is Chili een combi natie van de Franse Rivièra, de Zwitserse Alpen, het Oude Spanje en Zuid- Califomië, terwijl Santiago tot de drie of vier fascinerende steden van de wereld behoort met zijn ideale klimaat: nooit te heet, nooit te koud. Santiago biedt u alle soorten amusement: opera, film, theater, concerten, strip-tease, conferenties, „rodeo’s” als in de Far West, casino’s, stranden, skiën. en waar u ook komt, overal treft u Chileense gastvrijheid. De gastvrijheid van de Chileen die bezig is met eigen handen een Nieuw Chili op te bouwen”. Ji: Br LIMOGES (Reuter). Op een atoomin- stallatie van de Franse commissie voor atoomenergie bij Limoges is gisteroch tend vroeg een bomaanslag gepleegd. Er is geen besmettingsgevaar voor de omge ving ontstaan. De politie schat de aange richte schade op ongeveer tien miljoen frank Zij heeft er geen idee van wie de aanslag heeft gepleegd Een week geleden werd een soortgelijke aanslag gepleegd op het kantoor in Parijs van een firma die deskundig is op het gebied van atoom- brandstof Dit is het beeld dat zaterdag de bouw plaats van de atoomcentrale in Brokdorf, een polderdorpje van nog geen duizend inwoners, vertoont. Inderdaad, bijna een oorlogssituatie. Twee weken na de eerste demonstratie, waarbij honderden demonstranten letterlijk het terrein wer den afgeknuppeld, hadden de „Burgerini tiatieven” voor behoud van het milieu aan de Elbe, opnieuw een massaal protest georganiseerd. In tegenstelling tot de vorige keer, lukte het niet de bouwplaats op te komen. Maar de balans van zater dag is even treurig, volgens de officiële opgave werden 100 demonstranten en 78 politie-agenten gewond, waaronder ern stige gevallen. komen in feite neer op het creëren van een afstand tussen de industrieën en directe regeringsinterventie in de hoop dat daar mee meer bewegingsruimte overblijft voor een „kapitalistisch” systeem in het kader van een gesocialiseerde samenle ving. Reacties zijn dan ook niet uitge bleven. een kolonne Duitse soldaten in de eeuwige stad. De nu 62-jarige Kappler werd er in 1948 voor veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In maart van dit jaar werd zijn straf opgeschort, hangende een behandeling in het militair hospitaal voor ingewandskanker. Kappler heeft gevraagd om overbrenging naar West- Duitsland, „om daar te sterven” bij de Westduitse met wie hij vier jaar geleden in de gevangenis is getrouwd. „Kortom: een stukje negentiende- eeuwse bedrijfsspionage, waar weinig Europese industriëlen aan waren ontko men. Voor ons, mensen van nu, is de financiële actualiteit hiervan mogelijk verbleekt, maar die doos bevat wel een machtig stuk industriële, en mogelijk soci ale historie!”. Directeuren van genationaliseerde industrieën zien de voorstellen van het rapport als een beknotting van hun ver antwoordelijkheden. De bureaucraten zien het als een inkorting van hun bevoegdheden om deze industrieën van bovenaf te dirigeren. De Britse vakbon den verzetten zich ertegen omdat het neer zal komen op een beperking van 50 per cent inspraak waarnaar zij streven. v 8 -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3