1 KvK Delft wil Belangrijke aanspraken van Italië en Engeland Westland weren Controle Tevredenheid over gezinsverzorging vreemdelingen uit en dan dit nog Botsing: 2 doden Pronk wil emancipatie in de ontwikkelingslanden steunen veiligheids gordels Parlementair enquêterecht verder uitgebreid li B o o 2 n r1 4 4 ONDERZOEK VAN NIMAWO ONDER CLIËNTEN EN VERZORGENDEN Ludwina Janssen naar psychiater Tuberculosegeval in ziekenhuis NOVEMBER 19 7 6 1 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 D I r l ft .W! (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Nederland, Italië en Engeland zijn de belangrijkste deelnemers in de Europese stoelendans rond de zetel van ir. Pierre Lardinois, de Nederlander die de afgelopen vier jaar verantwoorde lijk is geweest voor het landbouwbeleid in de Europese Gemeenschap. De kans dat een Nederlander andermaal, na Mansholt en Lardinois, de landbouwportefeuille te beheren krijgt in een nieuwe Europese Commissie, die begin volgend jaar in functie komt, wordt in welinge lichte kringen in Brussel zo goed als uitgesloten geacht. Dat is ook de reden, zo wordt er hier aan toegevoegd, dat premier Den Uyl vorige week volstond met voor Nederland een van de vier „zware” portefeuil les in het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap op te eisen. Laagste inkomens Houten kist Nieuwe wet Bschuldiging Staking Vrijgelaten Firljeppen zu re to pe Pi in be y Beaujolais Misverstand Verkiezing Miss Geharrewar Binnen een week Zware post Teveel van het goede (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. In het algemeen zijn cliënten zeer tevreden over de hulp, die door de gezinsverzorging geboden wordt. Maar er zijn ook klachten. Bij de groep cliënten jonger dan 65 jaar, die lange tijd achtereen gezinshulp krijgt, is het grote bezwaar, dat er te vaak van verzorgster-helpster gewisseld wordt. Hartoperaties Kapers - Mannen DINSDAG Drijfjachten Waarom uitzondering? 5 o o o 0.2 0 0 0 0.2 0 0.4 5 0 0 1 0 0 0.2 0 1 1 0 0 0 o o o o o 12 0 0 0 0 0 3 6 0.3 0 4 0 Ni EEG-landbouwportefeuille voor Nederland uitgesloten geacht Vooruitzichten voor donderdag WEINIG VERANDERING. WEERRAPPORTEN f TEL AVIV (Reuter). De 24-jarige Nederlandse Ludwina Janssen, die op 21 september in Tel Aviv werd gearresteerd op verdenking geheime informatie te heb ben willen inwinnen ten behoeve van het Palestijnse verzet, zal een psychiatrisch onderzoek ondergaan. De rechter heeft toegestemd in een desbetreffend verzoek van haar advocaat, Felicia Langer. Volgens haar advocaat is Ludwina Janssen mentaal niet evenwichtig. Na het onderzoek zal de rechter besluiten of de Nederlandse, afkomstig uit Breda, in DEN HAAG. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft de vrouwenorganisaties gevraagd naar hem toe te stappen om hulp bij het verwezen lijken van emancipatieprojecten in ont wikkelingslanden. Hoe ze gefinancierd worden bekijken we dan wel, aldus de bewindsman. Hij deed deze toezegging gisteren aan de Tweede-Kamercommissie voor CRM die met minister Pronk en minister Van Italië en Engeland hebben zware claims naar voren gebracht om de landbouwpor tefeuille door een landgenoot te laten beheren. Italië heeft erop gewezen, dat het accent in de gemeenschappelijke land bouwpolitiek de komende jaren onvermij delijk naar het „zuiden van de gemeen schap verschuift” met de aanstaande uitbreiding van de gemeenschappelijke markt met Griekenland en, in een niet al te verre toekomst, met Portugal en Span- Dit staat in een wijziging van de initiatief-enquêtewet van de PvdA’er De Vries en anderen, die deze week zal worden gepubliceerd. Het initiatief voorstel, dat door alle grote fracties uit de Tweede Kamer is mee-ondertekend. 2 1 5 2 6 2 3 1 4 6 7 11 3 5 0 7 4 6 Degenen die een beroep op een gezins- verzorgster doen, zijn voor een groot deel afkomstig uit de bevolkingsgroep met de laagste inkomens; van de bejaarden heeft Dit blijkt uit een onderzoek, dat in 1975 door het Nederlands Instituut voor Maat schappelijk Werk Onderzoek (NIMAWO) is verricht onder 492 cliënten, 472 hulpver leensters en 466 leid(st)ers in de gezinsver zorging. Het onderzoek, dat „Hoe hulp helpt II” heet, is uitgevoerd in opdracht van de Centrale Raad voor Gezinsverzor ging in Utrecht en gefinancierd door het ministerie van CRM. Onderzocht werd de vraag: Hoe beoordeelt de cliënt de door de gezinsverzorging geboden hulp? zelfs 86 percent een bruto jaarinkomen beneden de 17.500 gulden. laten opvolgen door een Engelsman. En de mening van Bonn telt zwaar, omdat het een derde van de Europese begroting betaalt. De groep „korte hulp”-gevallen bestaat voor een groot deel uit jonge gezinnen met kleine kinderen. De gemiddelde leeftijd van de vrouw is 38 jaar. In 35 percent van de gevallen wordt hulp gevraagd, omdat de vrouw-moeder in het ziekenhuis ligt of nazorg nodig heeft omdat zij in het zieken huis gelegen heeft. In 17 percent van de gevallen is de vrouw overspannen. In 48 percent van deze gezinnen doen zich ook andere problemen voor moeilijkheden met de kinderen en-of relatieproblemen tussen de echtgenoten. naast de professionele hulp de vrouw bij te staan. Voor alle drie onderzochte categorieën geldt dat de behoefte aan hulp bij huis houdelijke activiteiten het grootst is. De cliënten menen dat hun behoefte in dit opzicht volledig door de gezinshulp gedekt wordt. De hulp in de verzorgende sfeer sluit daarentegen niet altijd aan bij de behoefte. Een uitzondering vormt ech ter de groep „korte hulp”-gevallen, waar de hulp de behoefte aan verzorging en opvang van de kinderen wèl volledig dekt. Twee Cubaanse havenarbeiders zijn er in geslaagd hun land te ontvluchten en in de VS te komen. De twee hadden zich zes weken geleden al verborgen in de laad ruimte van een Westduits schip. In Hon duras werden ze ontdekt, maar ze slaag den erin te ontkomen. Ze vluchtten naar Guatemala, vanwaaruit zij zich in een kist lieten verschepen. Op de kist stond: „Voorzichtig! Porcelein!”. Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer meegedëeld dat het ont werp van een nieuwe Wapen- en Munitie- wet door de ministerraad is goedgekeurd. De indiening van het ontwerp is op korte termijn te verwachten. De Amerikaanse ambassadeur in India, William Saxbe, heeft gisteren tijdens een vraaggesprek met het Amerikaanse pers bureau Associated Press de president van de Wereldbank, Robert McNamara, ervan beschuldigd dat hij probeert ontwikke lingslanden als India buitenlandse hulp op te dringen. Nadat de Italiaanse brandweerlieden vanaf gisteravond acht uur in staking waren gegaan zijn alle Italiaanse vliegvel den om veiligheidsredenen gesloten. Met hun actie willen de brandweerlieden kracht bijzetten aan hun eis voor hoger loon. In Moskou zijn gisteren twee joodse activisten, beschuldigd van „misdadige straatschenderij” uit de gevangenis ont slagen. Dit is gisteren van joodse zijde in Moskou meegedeeld. Volgens het Open baar Ministerie zijn de zaken tegen de twee mannen weliswaar afgesloten met bewijs van het tenlastegelegde, maar er waren verzachtende omstandigheden. In de Australische plaats Wyee zullen op 28 en 29 januari a.s. de Australische kam pioenschappen firljeppen worden gehou den. Firljeppen is een Friese sport, waar bij de deelnemers met een polsstok over een water moeten springen. b« sp d« ge w d< d< w w zzo zzo zzo zo z zzo z windst. zzw zzo wnw windst. nnw nnw nw z o no ozo windst. wnw n zo z ono windst. nw windst. windst. nnw windst. nnw ono nw n nw windst. windst. nnw n nnw windst. z 4 3 6 1 5 4 -2 7 4 3 10 -3 4 7 7 0 6 5 8 12 18 18 7 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussei Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxenburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis x J c X I uii m< ee va C2 kc zij pi wi or hi Ki hi DELDEN (ANP). In het Gelderse Delden zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen, toen hun auto werd aangereden door een vrachtwagen die een rood verkeerslicht was voorbijgereden. Het zijn de 33-jarige B. J. van Maanen uit Naarden en C. H. Calis, eveneens uit Naarden. De bestuurder van de vrachtau to bleef ongedeerd. Ci zo or ec vs lo zo V k t< a C g d u c u Q Officier van Justitie heeft haar inmiddels beschuldigd vap spionage. 7 11 7 8 9 0 6 4 16 16 9 6 14 18 16 5 17 0 9 17 17 1 7 7 18 14 21 het weer Minister Van Doorn verklaarde geen voorstander te zijn van een afzonderlijke bewindsman voor emancipatie van de vrouw in ons land. De kwestie is niet in de ministerraad aan de orde geweest. De bewindsman verklaarde dit als een per soonlijke mening en als een notitie voor een komende kabinetsformateur, naar hij de Kamercommissie meedeelde. Prins Bernhard heeft gisteren op Paleis Soestdijk van een wijnhandel een fles Beaujolais Primeur uit Chateau de Cor- celles en een cheque ter waarde van vijf duizend gulden voor het Wereldnatuur- fonds ontvangen.Het geldbedrag is het resultaat van de verkoop bij opbod van honderdtwintig flessen Beaujolais Pri meur in november van het vorig jaar. Omdat zij meende dat op het dak van haar woning een verkrachting gaande was, belde een bewoonster van de Julia- nastraat in Assen de politie in het holst van de nacht. „Op de rug en benen uit elkaar” had ze een mannenstem horen zeggen. De politie kon haar echter gerust stellen: het bleek te gaan om de arrestatie van twee mannen die kort tevoren op heterdaad waren betrapt bij een inbraak in een winkel en die het dak waren opge vlucht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Ook ministers en staatssecretarissen zullen voortaan op het matje kunnen worden geroepen als de Kamer tot het houden van een par lementaire enquête besluit. Daarnaast wordt iedereen verplicht inzage te geven van stukken of documenten, die voor de uitkomst van de enquête van belang kunnen zijn. De Liberiaanse schoonheidskoningin Laurine Johnson heeft zich gisteren op verzoek van haar regering teruggetrok ken uit de Miss-Worldverkiezingen. Ze was al voorgegaan door haar collega’s uit Swaziland en Mauritius. De drie dames (of zijn het de regeringen?) zijn niet erg ingenomen met het feit dat Zuid-Afrika twee missen heeft afgevaardigd: een blan ke en een zwarte, die op aparte bijeen komsten zijn verkozen. medestanders te vinden voor het instel len van een enquête, zo menen zij. De oude enquêtewet van 1850 had als bezwaar dat alleen de Kamer als geheel een onderzoek kon uitvoeren. Bovendien moest het onderwerp „nauwkeurig omschreven” worden, wat regelmatig tot veel geharrewar aanleiding gaf. De vaste Kamercom missies uit de Tweede Kamer konden tot dusver ook wel onderzoeken instel len of hoorzittingen uitschrijven, maar de bevoegdheid om getuigen op te roe pen en onder ede te verhoren, misten zij. Bijna 80 percent van de „korte-hulp”- gevallen krijgt binnen een week de gevraagd gezinshulp. Bijna de helft heeft al eens eerder hulp van een verzorgster- helpster gehad. In driekwart van de gezin nen is er iemand aanwezig die ogenblikke lijk hulp kan verlenen als de vrouw uit valt. In 25 percent van de gezinnen trekt een familielid of kennis bij het gezin in om De Delftse Kamer van Koophandel beveelt in een nota „doeleinden voor een regionaal economisch beleid voor het dis trict van de kamer” dit beleid aan om de glastuinbouw in het Westland te verdedi gen tegen de diverse bedreigingen, waar aan hij bloot staat. De nota beveelt verder onder andere aan een actief beleid voor het werven van nieuwe bedrijven voor Delft te voeren. Bij de presentatie van de nota zei prof. dr. M. de Smidt, hoogleraar sociale geografie van de stedelijk- industriële landen aan de Utrechtse uni- versiteit, gisteren dat de regering in de economische structuurnota teveel mikt op de oude kassuccessen van de havengebon den activiteiten en te weinig bijdraagt tot het besef, dat in het buitenland tal van grote steden, zonder te beschikken over een wereldhaven als „grondstoffenvind plaats", het uitstekend doen op basis van kennis als nieuwe „grondstof’. Voor de ruimtelijke ordening maakt zo’n verschil in oriëntatie nogal wat uit. Bij de verdeling van de dertien posten van de Europese Commissie wordt er in Brussel van uitgegaan dat de vier grote landen van de EEG (West-Duitsïand, Engeland, Frankrijk en Italië) elk één belangrijke zetel krijgen toegewezen. Daarnaast krijgen de grote vier nog een minder belangrijke post in het EEG- bestuur. De vijf kleine landen van de Europese Gemeenschap (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Ierland en Denemarken) krijgen elk één zetel in de commissie. Premier Den Uyl zei vrijdag, dat Neder land als grootste van de kleine landen recht heeft op een zware post. De premier noemde er vier: buitenlands beleid, ont wikkelingssamenwerking, financiën en, uiteraard, landbouw. Er is één post waar aan nog meer waarde wordt gehecht: die van voorzitter, maar die is al toegezegd aan de Engelse socialist Roy Jenkins. De post van financiën wordt in de huidi ge Europese Commissie beheerd door de Westduitse socialist Wilhelm Haferkamp, een vertrouweling van Bondskanselier Schmidt. Haferkamp schijnt zo goed als zeker te zijn van zijn herbenoeming. Bonn zou er overigens voor voelen dat de nieu we commissaris behalve financiën ook de begrotingszaken te beheren krijgt, een taak die nu wordt waargenomen door de Fransman Cheysson, die nu ook nog over ontwikkelingssamenwerking gaat. Cheys son zou, zo verluidt in Brussel, vervangen worden door een aanhanger van de Fran se president Giscard (liberaal). De huidige voorzitter van de commissie, de Fransman Francois Xavier Ortoli, zou door Parijs naar voren zijn geschoven als kandidaat voor ontwikkelingshulp óf bui tenlandse betrekkingen; twee posten waar de Fransen en zij niet alleen veel waarde aan hechten. Als deze veronderstellingen bewaar- KéTd'Wordèn, dan blijft zo leert een eenvoudige rekensom altijd één zware post over uit het rijtje dat premier Den. Uyl opnoemde, mits landbouw niét naar een Engelsman gaat. Het wordt in Brussel vooralsnog te veel van het goede geacht, dat de twee zwaarste portefeuilles uit de Europese commissie naar één grote lid staat zouden gaan. GOUDA (ANP). In een ziekenhuis in Gouda is vorige week tuberculose gecon stateerd bij een assistent, die stage liep in het ziekenhuis. Volgens de medische directeur van het ziekenhuis, is de kans, dat patiënten door de stagiair zijn besmet, zeer gering. De stagiair heeft op één afde ling van het ziekenhuis gewerkt. Patiën ten en medisch personeel dat op dezelfde afdeling verbleef, worden onderzocht door het consultatiebureau. Ook de inspectie volksgezondheid is van het geval op de hoogte gesteld. Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp, omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal 80 percent. Weer in binnen- en buitenland po lie Ch rei tei he pr tei ge g»i aa tic Doorn (de eerst verantwoordelijke voor het regeringsbeleid voor emancipatie van de vrouw) over dit beleid wilde praten. De projecten waarmee de emancipatie van de vrouw in de ontwikkelingslanden speci fiek is gediend, zijn door drie particuliere instellingen voor ontwikkelingssamen werking in ons land opgezet of aange bracht. Ze behoren tot het grotere terrein waarop deze instellingen zich begeven. Uit de Kamercommissie was de klacht gekomen dat de emancipatieprojecten evenwel niet de aandacht kregen die zij verdienden. Het KVP-Kamerlid mw. Cornelissen wil van de staatssecretarissen Klein (onder wijs) en Hendriks (Volksgezondheid) weten welke maatregelen zij zullen nemen nu de besturen van de academische zie kenhuizen hebben laten weten niet in staat te zijn het aantal open-hartoperaties op te voeren tot vierhonderd per acade misch ziekenhuis per jaar. Deze medede ling heeft volgens mw. Cornelissen grote onrust gewekt bij wachtende hartpa tiënten. De initiatiefnemers gaan nu nog een stapje verder: ook ministers en staats secretarissen, die tot dusver konden weigeren voor een enquêtecommissie te getuigen, krijgen een verschijnings- plicht opgelegd. Tevens wordt een zwakke schakel uit het oorspronkelij ke voorstel weggenomen door de De gemiddelde leeftijd van de bejaar den die gezinshulp krijgen is hoog: 74 jaar. De meerderheid krijgt al meer dan 2 jaar achtereen hulp. De belangrijkste redenen, dat er in deze categorie om hulp wordt gevraagd, zijn invaliditeit, chro nisch ziek zijn en vereenzaming. In de periode dat er nog geen gezinshulp is, krijgt 42 percent van de bejaarden hulp van familie, buren en vrienden. Later, als de gezinshulp eenmaal op gang is geko men, krijgt nog steeds 23 percent aanvul lende hulp van andere hulpverleners. Bejaarden zijn in het algemeen zowel over de gezinshulp als over de niet- professionele hulp tevreden. Het hof van Beroep in Parijs heeft een verzoek van de VS van de hand gewezen vier Amerikanen uit te leveren die op 31 juli 1972 een vliegtuig kaapten. De vier dwongen het toestel - dat een vlucht van Detroit naar Miami uitvoerde - naar Algiers te vliegen. Later werden ze in Frankrijk gearresteerd. Het Franse Hof was van mining dat de kaping als een „politieke daad” kon worden beschouwd. Voorts werd geklaagd over vertraging bij de uitvoering van internationale afspraken, bijvoorbeeld die welke gemaakt zijn in het internationale jaar van de vrouw op de grote VN-conferentie in Mexico. Volgens Pronk is de vertra ging, met name waar het ging om aan spraken op fondsen voor trainingen te wijten aan het feit dat het voornamelijk mannen zijn die in het VN-apparaat de afspraken verder moeten uitwerken. Naast de bejaarden en „korte hulp”- gevallen is er de groep die langer dan vier maanden hulp nodig heeft. In het alge meen zijn deze hulpaanvragers iets ouder dan de „korte hulp”-gevallen: de gemid delde leeftijd is 49 jaar. De helft van deze categorie heeft al meer dan 2 jaar gezins verzorging; meer dan 40 percent heeft al eerder een beroep op deze hulpvorm gedaan. Redenen voor de hulpaanvragen zijn het hebben van een handicap en over spannenheid. In het nationale park De Hoge Veluwe zal het vanaf het volgende jachtseizoen niet meer zijn toegestaan te jagen op wilde zwijnen door middel van drijfjachten. Deze maatregel is o.m. genomen omdat het bij drijfjachten nogal eens tot onaan genaamheden kwam zoals het verwonden van dieren zonder deze te doden. Selectie van de af te schieten dieren is bij een drijfjacht ook moeilijken dan bij een gerichte jacht. DELFT (ANP). De instroming van mensen van elders in de Westlandse gemeenten moet worden tegengegaan, uit breidingen van Den Haag (in Wateringen) en Delft (in de Hoornse Quadrant) moeten worden afgewezen en industrie, die niet aan de glastuinbouw is verwant, moet worden geweerd uit het Westland. Waarom een uitzohdering maken voor het geven van mondelinge informatie, zo vragen zij zich af. In hun reactie op het initiatief voorstel pleitten PvdA, PPR en PSP begin dit jaar ervoor om ook minder heden in de Eerste en Tweede Kamer het recht te geven tot het houden van een enquête. Hoewel De Vries en zijn mede-ondertekenaars wel sympathie hebben voor het voorstel, hebben zij het niet overgenomen omdat het naar hun mening in strijd.komt met de tekst van de Grondwet. Bovendien gaat het initiatief voortaan uit van de vaste Kamercommissies, wat het individuele Kamerleden gemakkelijker maakt je, landen die alle dezelfde landbouwpro- dukten produceren. De Britse regering meent, dat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, die zo’n 75 percent van de totale EEG- uitgaven opslorpt, te veel geld kost en aan een drastische herziening toe is. Omdat de kosten vooral als gevolg van de economi sche moeilijkheden in Groot-Brittannië de pan uitrijzen, schijnt met name de Duitse regering er wel voor te voelen Lardinois te Kamercommissies de bevoegdheid te geven inzage te eisen van alle beschei den waarover getuigen of deskundigen beschikken. Tegen een verschijningsplicht voor minister en staatssecretarissen werd in het verleden wel aangevoerd, dat zij te allen tijde opgeroepen kunnen worden om in het parlement verantwoording af te leggen over hun beleid. In hun Memorie van Antwoord merken De Vries c.s. op dat volgens de oude enquêtewet ministers en staatssecreta rissen wèl verplicht konden worden schriftelijke inlichtingen te geven. mist zw.bew. geh.bew. mist geh.bew. l.bew. l.bew. mist onbew. motregen zw.bew. onbew. onbew. motregen mist geh.bew. zw.bew. zw.bew. regen geh.bew geh.bew. onbew. onbew. geh.bew. zw.bew. onbew. onbew. h.bew. regen licht bew. geh.bew. zw.bew. half bew. onweer sneeuw geh.bew. geh.bew. l.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. l.bew. half bew WOENSDAG 17 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 8.04 uur onder 16.46 uur Maan op 2.20 uur onder 14.32 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.28 uur en uur Laagwater 6.54 uur en 19.19 uur Gisteren is de ANWB begonnen met een grootscheepse controle van de veilig heidsgordels in personenauto’s. Bij het technostation aan het Ijsbaanpad in Amsterdam lieten vele automobilisten hun riemen controleren en zonodig veran deren. wil het oude, omslachtige instrument van de parlementaire enquête nieuw leven inblazen. Begin dit jaar stelden De Vries c.s. daarom voor het enquête recht ook toe te kennen aan vaste Kamercommissies en het tegelijk, door het wegenemen van enkele technische barrières, beter hanteerbaar te maken. ai hi rt Pi m wa 9 gü SC SS 8 8 7 7 8 8 8 6 9 6 9 19

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2