Cortés beslist vandaag Breznjev in Belgrado over verkiezingen Staf van 170 mensen voor nieuw onderzoek naar moorden op John Kennedy en ds. King Moeilijkste deel van militaire vredesoperatie moet nog komen PI ■i 99 Wellicht minder Amerikaanse hulp aan Chili UITREISVISUM Syriërs moeten vrijwel iedere Libanees ontwapenen Concorde mag nog in VS blijven landen Ontwapenen ANSICHT Zuid-Libanon Werkloosheid 3 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND NOVEMBER DINSDAG I 6 door Nico Scheepmaker j apers ;eft een ■ewezen e op 31 De vier cht van - naar 1 ze in ise Hof als een houwd. daten chten raties e wet (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Teneinde een nieuwe inflatie te vermijden zullen de Amerikanen in de eerste jaren van de nieuwe Carter- regering nog genoegen moeten nemen met een werkloosheid van vijf tot zeven percent. Echter, aldus Carter gisteren tijdens zijn tweede persconferentie sedert de verkiezingen in Plains (Georgia), zijn woon plaats, de economische toestand zal geen vertraging mogen brengen in het tot stand komen van hervormingen op het gebied van de belastingen, gezondheidszorg en sociale zorg. ‘ppen illenop ie kam- stand lak van gaande e Julia- et holst nen uit i horen r gerust restatie iren op inbraak n opge- jolais liging i India, ;ns een ie pers ent van ervan iwikke- ie hulp kist Miss jjrrKÉ» aking WMÈÉ. iiiii -* ^4. trijfël Carter voorlopig nog wel vijf tot zeven Commissievoorzitter Thomas Dow- Ivanov: „Naar wie wil zij dan toegaan?” Irma: „Naar mijn broer”. Irma: „Wat bedoelt u? Naar hun zoon natuurlijk”. Viktor: „Nee, mijn moeder heeft een verzoek ingediend om samen met mij te mogen vertrekken”. Viktor: „Op deze manier kunnen we natuurlijk tot in het oneindige door blij ven praten!” joodse sdadige nis ont- zijde in t Open- ■gen de en met naar er den. Veluwe seizoen ip wilde achten. omdat onaan- vonden Selectie bij een bij een ssenwil (onder- ndheid) i nemen che zie niet in neraties acade nedede n grote hartpa- reeft de net ont- Munitie ekeurd, p korte De door de wol geverfde Franco- getrouwen, die aan de democratie een broertje dood hebben, kunnen dus nog heel wat moeilijkheden veroorzaken. De regering heeft hen achter de schermen zwaar onder druk gezet. Franco werd gebruikt als facade voor zijn bewind, dat met deze grondwetsher ziening officieel zou verdwijnen. Kort na hem komt de bekende fascist Bias Pinar aan het woord (die door Franco persoon lijk tot lid van de Cortes was benoemd) met het voorstel om de regeringstekst zonder meer af te keuren. Het persbureau AP meldt, dat ongeveer twaalf vermeende rechtse extremisten zondag in Guernica voorbijgangers heb ben aangevallen en vier personen ver wond, van wie een ernstig, aldus heeft de politie van Bilbao gisteren meegedeeld. De groep extremisten was gewapend met pistolen, kettingen en steekwapens. In dat geval, dat door de regering overi gens onwaarschijnlijk wordt geacht, zou koning Juan Carlos zich wel gedwongen zien dit schijnparlement te ontbinden en de grondwetshervorming per decreet door te voeren. Dan zouden de Franco- getrouwen hem onmiddellijk van „ver raad aan de eed van trouw” betichten, die hij indertijd aan Franco aflegde. De regering is al begonnen met de voor bereiding voor een massale propaganda campagne voor het referendum op televi sie, in de pers en andere reclamemedia. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Een staf van niet minder dan 170 mensen gaat zich bezighouden met een nieuw onderzoek naar de moorden op president John F. Kennedy en dominee Martin Luther King, zo heeft de speciale onderzoeks commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren na haar eerste formele zitting verklaard. Downing zal overigens slechts zeer kort voorzitter zijn, want hij trekt zich aan het eind van het jaar terug uit het parlementaire werk. De directeur van de staf, Richard Sprague, verklaarde het memorandum omtrent Cubaanse De moeilijkste fase van de militaire vredesoperatie - nog afgezien van het positiekiezen in de rest van het land, dat in de loop van deze week verwacht wordt - moest nog komen. Alle militia en niet te vergeten ongeorganiseerde gewapende burgers - van idealisten tot geesteszieken en misdadigers - dienen ontwapend te worden. Geen gemakkelijke'opgave, als men bedenkt dat bijna iedere Libanees met een wapen rondloopt. voorkennis van Oswalds plan Kennedy om het leven te brengen, niet te hebben gezien. BELGRADO (DPA.Reuter). De Rus sische partijleider Breznjev, is gisteren voor een bezoek van nog geen 50 uren in Joego-Slavië aangekomen, waar hij in de middag een eerste onderhoud heeft gehad met de 84-jarige Tito. Breznjev werd in de massamedia met terughouding ontvangen en er was niet veel volk op de been, maar hij kreeg de gebruikelijke eer die hoge staatslieden in Belgrado ontvangen. In een toespraak zei Breznjev dat Mos kou niet van plan is Joego-Slavië aan te vallen; dat was volgens hem een sprookje dat in het Westen is verzonnen. Tito zei dat de betrekkingen gebaseerd zijn op onafhankelijkheid, soevereiniteit, gelijkheid, niet-inmenging en eerbiedi ging van de verschillen in de wegen van interne ontwikkeling en de individualiteit van de internationale posities van beide landen en hun communistische partijen. Tito zei ook dat gelijksoortige principes ten grondslag zouden moeten liggen aan de betrekkingen tussen revolutionaire partijen en bewegingen en alle progressie ve en democratische krachten. Op de top in Oost-Berlijn dit jaar juni had Breznjev aarzelend een gezamenlijke verklaring met 28 andere partijen, waar onder die van Joego-Slavië, ondertekend waarin hun recht op politieke onafhanke lijkheid van Moskou wordt erkend. „Wij menen dat in dat opzicht de confe rentie van Europese communistische en arbeiderspartijen in Berlijn een beteke nisvolle stap voorwaarts betekent,” zei hij. vanaf Libanees grondgebied commando- acties tegen Israel te ondernemen. gehou- t, waar- □k over p Paleis ®n fles de Cor- an vijf, natuur- is het lod van lis Pri- jaar. De duizenden Syrische en nog een hand jevol Soedanese. Saoedische en Libische vredesmachttroepen rtïogen Beiroet nu wel in een ijzeren greep hebben, maar de stad zelf, de wijken, zijn niet bezet. In iedere wijk blijven de plaatselijke „rege- rinkjes”, politieke en religieuze partijen, de lokale leiders en dat alles met hun eigen „gewapende macht” vooralsnog de baas. Ivanov: „En wat is uw broer dan van haar?” zijn er i en in ich zes laad- i Hon- slaag- ti naar en kist stond: Ivanov: „Naar wie moeten jullie toe gaan?” Ivanov: „Maar waarom zouden wij hun een uitreisvisum geven, als jullie hier blij ven? (en tegen Viktor): Uw ouders blijven hier?” oningin ■ren op getrok- ;en. Ze ga’s uit dames liet erg -Afrika >n blan- bijeen- Tot zover het (onnodige) familiedrama van de gezinnen Gurvits en Geiman. Wat kunnen we eraan doen? Niet veel natuur lijk, maar u Zou misschien als morele steun een ansicht kunnen sturen met de beste wensen aan Irma en Viktor Gurvits, Ulica Gogola 23, app. I, Odessa, USSR. Dan weten ze tenminste dat wij in Neder land ook erg geïnteresseerd zijn in de effectiviteit van de Overeenkomst van Helsinki, waar de Russen zo hevig naar verlangd hebben De regering wil de definitieve stemming erdoor jagen voor zaterdag de 20e, wan neer de eerste verjaardag van Franco’s dood gevierd wordt. In beginsel moeten twee derde van de stemmen, dat wil zeg gen 354 leden, het voorstel goedkeuren. Is het aantal afwezigen (of stemonthoudin- gen) groot, dan moet de regering ten min ste de meerderheid van 277 stemmen kun nen optrommelen. Dit afwijzende antwoord ontvingen zij zowel van de O.V.I.R. (de speciale politie afdeling die belast is met de behandeling van emigratie- en visumaanvragen) in Odessa, als in Kiev (waar ze in hoger beroep gingen). Het grote probleem, en tegelijk het grote familiedrama is, dat vader Julius Geiman onder geen beding de Sovjet-Unie wenst te verlaten. Wel heeft hij al meermalen officieel en op schrift verklaard, dat hij er geen enkel bezwaar tegen heeft dat zijn dochter en haar gezin de Sovjet-Unie verlaten, maar dat heeft niets geholpen. Hoe is nu de situatie in de Gogolstraat 23, appartement I, in Odessa? Beide gezinnen, dus zowel dat van de ouders Kulius en Dora Gei man, als dat van Viktor Gurvits en Irma Geiman met hun twee zonen, wonen, gedwongen door de woningnood, onder één dak in die Gogolstraat 23. Viktor Gurvits werd na zijn aanvraag van een uitreisvisum gedwongen ontslag te nemen uit zijn functie van project-manager- ingenieur bij een bouwbedrijf (en het mer kwaardige in de Sovjet-Unie is dan, dat je in zo’n geval niet bij de bijstandswet of de WAO of de KLM kan aankloppen), wat het leven er uiteraard niet gemakkelijker op maakt. Bovendien is vader Julius nu door de Sovjet-autoriteiten in de positie gemanoeuvreerd van de man die de toe komst van zijn kinderen in de weg staat omdat hij per se niet wil verkassen, wat hem zo zeer schijnt te hebben aangegre pen, dat intimi vrezen voor zelfmoord. In het land waar de kleine luiden niet veel meer waard zijn dan fabriekswater (een woord overigens dat niet bestaat als je Van Dale en Koenen mag geloven), in de Sovjet-Unie dus, is het volgende geval noch ongewoon, noch spectaculair. Het gaat om de familie van Eduard Geiman, 31 jaar oud, van beroep ingenieur, die 4,5 jaar geleden van de Sovjet-Unie naar Israel is geëmigreerd en de Israëlische nationaliteit bezit. Op zijn uitnodiging verzochten zijn zuster, Irma Geiman (41), en haar echtgenoot, Viktor Gurvits (46), om met hun beide zonen van 16 en 12 jaar, alsmede met de 72-jarige moeder van Vik tor Gurvits, te mogen emigreren naar Israel. Op hun verzoek om een uitreisvi sum kregen zij in mei 1976 als antwoord van de Sovjet-autoriteiten „dat zij de Sovjet-Unie niet mochten verlaten, tenzij zij de ouders van Irma en Eduard Gei man, de 68-jarige Julius Geiman en de 65- jarige Dora Geiman-Reizman, met zich meenamen”. In ieder geval zal de grondwetsherzie ning volgende maand aan een referendum worden voorgelegd. Het feit dat de radicaal-linkse oppositie openlijk met een boycot tegen die volksstemming dreigt, baart de regering weinig zorgen. Zelfs de oppositieleiders erkennen, dat de over winning van de ja-stemmen in dat refe rendum een gedane zaak is. In moslimgebieden toonde de bevol king, toen de tanks eenmaal positie had den gekozen, zich enthousiast. In gebie den waar christenen tot dan heer en mees ter waren, was de ontvangst van de Syriërs aanzienlijk minder vriendelijk. De Franco-getrouwen, wier leidende figuren gistermiddag een bijeenkomst hadden onder voorzitterschap van de aartsconservatieve bankier Oriol, probe ren op alle mogelijke manieren hun invloed te doen gelden en hebben onder meer ook met stemonthouding gedreigd. De ironie van de geschiedenis wil, dat de eerste spreker die het regeringsvoor stel uiteenzet, Miguel Primo de Rivera is. Hij is een neef van José Antonio Primo de Rivera, oprichter van de Falange, die door Israel heeft de laatste tijd indirect in Zuid-Libanon militair geïntervenieerd door daar onder andere christendorpen te bewapenen om het de Palestijnen in de toekomst onmogelijk te maken zich blij vend in Zuid-Libanon te vestigen. Tijdens de operatie kregen de burgers het dringende verzoek binnenshuis te blij ven. Bulldozers ruimden straatbarricades op en enkele strategische lege, hoge gebouwen - tot nu toe geliefkoosde schuil plaatsen voor sluipschutters - werden eveneens bezet. De eerste bijeenkomst vond plaats tegen de achtergrond van nieuwe geruchten over de rol die Cuba eventu- Geen groot drama natuurlijk, slechts een klein familiedrama, maar wel gemak kelijk oplosbaar, als de autoriteiten zich hielden aan de Overeenkomst van Helsin ki, waarin de kwestie van de familieher eniging is opgenomen. „Zoals de sfeer in huis is momenteel, wens ik niemand toe”, heeft Viktor Gurvits aan zijn zwager Edu ard Geiman geschreven, en men kan zich dat indenken. Hij geeft in die brief ook een deel van het (bijna surrealistische) gesprek weer dat hij en zijn vrouw Irma in Odessa met directeur Ivanov van de O.V.I.R. hadden: Leonid Breznjev (links) in gesprek met Tito. Wat dit laatste betreft is het vrijwel zeker dat de Palestijnen zich niet zullen laten ontwapenen. Het vredesplan voor Libanon erkent namelijk de zogenaamde Cairo-overeenkomst van 1969, waarin de Palestijnse aanwezigheid in Libanon geregeld wordt. De Cairo-overeenkomst biedt de Palestijnen ook de mogelijkheid zien, die niet zoals gebruikelijk in jacquet, doch in een gewoon donker pak de eed aflegt. Zijn vrouw zal bij die gelegenheid dezelfde avondjurk dragen als die zij aan had toen Carter vijf jaar geleden als gou verneur van Georgia werd ingehuldigd. De plannenmakers hebben een week van feestelijkheden op het oog die met de inhuldiging zijn verbonden. En een van de eerste maatregelen is geweest het aantal zitplaatsen voor belangrijke personen op de beste punten tot tienduizend te beper ken. Nixon had destijds voor de „VIP’s” niet minder dan 35.000 fraaie plaatsen gereserveerd. Toegang tot de diverse inhuldigings-bals zal niet meer kosten dan 62,50, „of zoveel als de mensen kunnen betalen”. Maar de tijd dat speciale loges konden worden gehuurd voor 2500 gulden en de kaartjes om binnen te komen 108 gulden kostten, zoals bij Nixon, zijn kennelijk definitief voorbij. eel zou hebben gespeeld in de moord op Kennedy, omdat het FBI- memorandum over contacten tussen de veronderstelde moordenaar, Lee Harvey Oswald, en Cubaanse agenten niet aan de zogenoemde Warren commissie, die destijds het eerste offi ciële onderzoek heeft gevoerd, zou zijn doorgegeven. Bovendien heeft een Amerikaans schandaalblad, Midnight, onthuld dat volgens twee getuigen ook de maffia bij de moord betrokken zou zijn geweest. De commissie heeft het werk ver deeld: twee subcommissies zullen zich met ieder van de historische moorden bezighouden. Noch de voorzitter noch het hoofd van de staf wilde zich aan voorspellingen wagen, „maar,” zei Downing, „we gaan elke straat uitlo pen, totdat we in een doodlopende steeg terechtkomen.” Ivanov: „Wie zegt dat? Wij verbannen niemand. Alleen geven wij jullie geen uitreisvisum omdat zij hier achter blijven”. Op het gebied van de buitenlandse politiek kondigde Carter aan dat hij wel licht Amerikaanse hulpverlening aan Chili en andere landen die de mensen rechten niet in ere houden, zou beknot ten. Momenteel gaat tachtig percent van het zogenaamde „voedsel voor vrede”- programma naar Chili, een feit dat Car ter tijdens de debatten met Ford heeft gebruikt ter illustratie van zijn aantij ging dat het de regering-Ford ontbreekt aan moreel besef ind e buitenlandse poli tiek. Volgende week brengt Carter een bezoek aan Washington, onder meer om te spreken met Arthur Burns, voorzitter van de federale raad voor het beheer van het geldwezen. Deze waarschuwde vorige week tegen bestedingsprogramma’s van de overheid die een nieuwe inflatie zou den kunnen opwekken - een waarschu wing die duidelijk tegen Carters plannen was gericht. (Van onze redacteur in Barcelona, Rob bert Bosschart) MADRID. Franco’s schijnparle ment, de Cortes, houdt vandaag de laatste belangwekkende zitting van zijn bestaan. De 531 leden moeten volgens een spoedprocedure een regeringsvoorstel behandelen voor een grondwetshervor ming, die democratische parlementsver kiezingen in het voorjaar van 1977 inhoudt. WASHINGTON (Reuter, AFP). Het hooggerechtshof in Was hington heeft gisteren een verzoek van functionarissen van het district Fair fax in Virginia om het vliegen met de Concorde uit Londen en Parijs op de VS te doen staken, niet ontvankelijk verklaard. s ning zegde toe, dat het onderzoek wordt gevoerd „ongeacht waarheen het ons leidt” en hij zei dat een staf van 170 personen nog maar klein was Iver- geleken bij het aantal mensen dat de Warren-commissie bij haar onderzoek heeft ingeschakeld. Irma: „Dus als zij ook een uitreisvisum zouden aanvragen, krijgen we allemaal toestemming te vertrekken?” irlieden staking 'liegvel- en. Met irlieden r hoger De aanstaande president sprak de hoop uit dat de huidige regering zou doorgaan met haar pogingen om met de Sovjet-Unie een nieuw verdrag omtrent de beperking van strategische kernwapens te sluiten. Carter hoopt dat een nieuwe overeen komst tegen de volgende herfst gereed zal zijn. „Het wordt een van de voornaamste punten op mijn agenda”, Zei hij, maar hij wilde zich niet gebonden achten door onderhandelingen die inmiddels door de huidige minister van Buitenlandse Zaken Kissinger zouden zijn begonnen, voordat hij wordt geïnstalleerd als president. Wat de werkloosheid betreft, meende Carter dat het gevaar voor nieuwe inflatie zou gaan ontstaan als het percentage tot omstreeks 5,5 zou zijn gedaald. Hij bleef echter bij zijn belofte dat aan het einde van zijn vier jaren als president de werk loosheid tot vier a vier en een half percent zou zijn teruggebracht. Brigade-generaal Ahmad El-Haj, de Libanese commandant van de vredes macht - zijn benoeming door president Sarkis riep in eerste instantie verzet op bij de Palestijns-linkse alliantie, maar later kon iedereen zich neerleggen bij de keuze van deze kundige militair - verklaarde in dit verband: „Het is politiek belangrijk dat wij, zoals tot nu toe, niet op militaire 'tegenstand 'stuiten. Het is geen zwakte van ons, maar we willen ieder bloedvergieten voorkomen”. (Van onze speciale medewerker Rienks Wilton) BEIROET. Op Zeer indrukwekkende wijze hebben troepen van de Arabische vredesmacht - voor 90 percent Syrische eenheden - de belangrijkste strategische punten in de stad Beiroet bezet. De opera tie was aanvankelijk 24 uur uitgesteld, vanwege de zeer langzaam voortslepende besprekingen met leiders van de strijden de partijen, in wier gebieden de vredes macht moest binnentrekken. Zijn prognose is uitgekomen. Zonder dat er een schot gelost werd, bezetten Syrische tanks en infanterie-eenhéden binnen zeven uur grote gedeelten van de haven, het zakendistrict, de gehele demar catielijn die Beiroet in moslim- en chris- tengebieden verdeeld, de weg naar het vliegveld en twee radio- en tv-stations. Het is niet zeker of de nieuwe president aan Burns zal vragen af te treden, hoewel hij vindt dat de voorzitter van de federale raad voor het geldwezen tegelijk met de president en voor dezelfde termijn zou moeten worden aangewezen. In het geval van een economische ramp, verklaarde Carter, zouden verplichte loon- en prijsbeheersing niet zijn uitgeslo ten, maar hij zou voordien proberen met andere middelen het tij te keren. Carter heeft overigens voor zijn inhuldi ging grootse plannen: niet minder dan drie- tot vierhonderduizend medewerkers uit het hele land die aan zijn verkiezings campagne hebben bijgedragen worden uitgenodigd om de feestelijkheden in de Amerikaanse hoofdstad (op eigen kosten) op 20 januari te komen bijwonen. De nieuwe president wil een inhuldiging voor het hele volk, zoals ook Andrew Jackson zo’n 148 jaar geleden heeft geor ganiseerd. Zijn stafmedewerkers willen de nadruk leggen op het feit dat iedereen van het Amerikaanse volk, ongeacht de partij waartoe hij behoort, welkom is bij de feestelijkheden. Zij zullen op die dag dan een president Het Brits-Franse straalvliegtuig kreeg in februari van de Amerikaanse minister van vervoer toestemming om 16 maanden lang bij wijze van proef op Washington en New York te vliegen. De vluchten zijn in mei begonnen. Syrische militairen van de Arabische vredesmacht lopen door de verwoeste zakenwijk van Beiroet. W erkloosheidspercentage Omdat de Palestijnse linkse allianties zich niet willen neerleggen bij de door Israel gewijzigde militaire verhoudingen in Zuid-Libanon, gaan de gevechten daar gewoon door. Het is voorlopig niet de bedoeling, dat eenheden van de Arabische vredesmacht naar het uiterste zuiden gestuurd zullen worden. Irma: „Waarom willen jullie mijn ouders uit de Sovjet-Unie verbannen?”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3