Interpol en Wiesenthal bij opsporing inschakelen Hoofdcommissaris tegen Kalma in Gillmore nog in ongewisse over zijn lot B n Drie maanden geëist in „paspoort-affaire c y aan banden In toekomst nog minder ziekenhuisbedden Vier arrestaties na verdwijning van meisje Klachten over schoonmaak Schoonebeek Pianohandelaar doodgestoken Kinderbijslag studerenden Heel veel mannen hebben een afwasmachine verzekerd. Maar niet eens hun vrouw. Onafhankelijken nemen de macht van liberalen over 'S 'V g fc.-V.YZ 8 i s I f 8 3.00 h w ft ft B i if „open brief ll Grote Markt puzzel Poster slechts DAMIATE PERS i’T O „V GE Veto VS over VN- IN QUEBEC: D WINST PHILIPS FORS OMHOOG lidmaatschap van Vietnam poster puzzel Wg ■u M ui i DI DINSDAG 1 6 NOVEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 99 (Vervolg pag. 1) 99 OPRECHT Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en onze (90 x 60 cm) (90 x 60 cm 1500 stukjes) DEN HAAG. Hoewel minister Van Agt momenteel in Roemenië verblijft, zal het ministerie van Justitie zich vandaag al buigen over de vragen die het VVD-Kamerlid Geurtsen en de PvdA'ers Molleman en Kosto hebben gesteld. Geurtsen heeft de minister gevraagd met alle mogelijke middelen de huidige verblijfplaats van de verdachte Menten te achterhalen. Het klinkt wat cru, maar de feiten liggen niet anders. Bijna iedereen verzekert zich in Nederland tegen financiële tegenvallers. Huis en haard,auto en vakantie,ziekte en ongeval. Ze zijn keurig gedekt. Men vindt dat vanzelfsprekend. Maar het ligt anders als het om een meer emotionele zaak gaat. Als de moeder in een jong gezin zou overlijden. De gedachte daaraan drukt men weg. Naast al het leed,zijn er dan kosten die bijna geen mens kan opbrengen. Dan is het toch ook logisch, dat het leven van de getrouwde vrouw verzekerd wordt. Met de Harteyrouwpolis van de Utrecht. Na de kleurenpracht van de Keukenhof nu ook de Grote Markt te Haarlem op puzzel! Een schitterend doorkijkje op o.a. Loutje", Grote Kerk, Vlees- en Vishal. f slechts 12.50 Na de kleurenpracht van de Keukenhof nu m ul A f x, i Uitgeefster van o.a. Haarlems Dagblad Kamerleden willen weten waardoor (Van onze redactie binnenland) Menten spoorloos kon verdwijnen >aar staat AMEV achter. f zal 29 november op (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) van (Van onze correspondent) IJMUIDEN: BEVERWIJK: (ADVERTENTIE) kantoren: HAARLEM: Aldus het commentaar van de Rotter damse hoofdinspecteur B. D. Kalma op komst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Na zoals gesch van quen niem lijke toekc koer: tellende parlement een grote overwin ning behaald op de aan de macht zijnde liberale party. Volgens de officieuze eind uitslag krijgt de onafhankeiykheidspar- tij 70 zetels in het parlement, de libera- pe partij 27, de „Union Nationale” elf en twee kleinere partijen elk een zetel. De liberalen hadden in het oude parlement 96 zetels, de onafhankelijken zes. VE wich dat even stem: facet door heid strek Kuiji gress bescl begrc lukk raad, zo gi neerl VI Th. winj avor begr van V raa seri der alle voo mei dac Dai lid levi doe mei in opg ke op E het wei naa en kor de slai we I. tnoi zijn woi per boli gen De omzet steeg in de eerste negen maanden met 16 percent van 18.508 mln. tot 21.410 mln. en in het derde kwartaal met, 13 percent van f 6.481 tot f 7.321 mln., zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. over een afscheiding zal worden gehou den. De Canadese premier Pierre Trudeau, die aan het hoofd staat van een liberale regering, toonde zich zeer teleurgesteld over de verkiezingsuitslag in Quebec. Hij wees er op dat „Levesque en zijn partij een mandaat hebben gekregen voor de yorming van een provinciale regering, maar niet om Quebec van de rest van Canada af te scheiden”. EINDHOVEN (ANP) Philips heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst bereikt van 357 mln. tegen 96 mln. in dezelfde periode van vorig jaar. In het derde kwartaal steeg de nettowinst van f 10 mln. tot f 125 mln. In zijn vragen, die vandaag schrifte lijk bevestigd zullen worden, dringt het liberale Kamerlid er op aan Interpol bij de opsporing in te schakelen. Ook wil Geurtsen de bemiddeling van ir. Wiesen thal inroepen om achter de verblijf plaats van Menten te komen. Als Menten zich in het buitenland bevindt, wil het WD-Kamerlid na op sporing zo spoedig mogelijk een uitleve ring. Hij vraagt minister Van Agt een verklaring hoe heit mogelijk was dat op het moment dat de politie tot aanhou ding van Menten wilde overgaan, deze zich niet op zijn woonadres bleek te bevinden. Hij wil weten of deze samen loop van omstandigheden als toevallig moet worden aangemerkt of dat dit toevan door iemand is „bewerkstelligd”. De PvdA-er Molleman en Kosto zeg- ROTTERDAM. „Ik heb hier niet naar gestreefd, maar het is goed dat het nu eens gebeurt. Het hele verhaal van de hoofdcommissaris tekent de man ten voeten uit. Ik wist dat hij zo was, maar nu kan iedereen er kennis van nemen. Dat is een gunstige ontwikkeling”. AMSTERDAM (ANP). De officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. L. van den Berge, heeft giste ren in de „paspoortaffaire” zowel tegen een 26-jarige student in de economie als tegen een 25-jarige student in de politi cologie, beiden uit Amsterdam, drie maanden gevangenisstraf geëist. Gezien de omstandigheden denkt de politie aan beroving. De heer Gold- schmeding, die mede-directeur was van een pianozaak op de hoek van de Raad huisstraat en de Keizersgracht, had om zeven uur ’s avonds de zaak verlaten. Volgens de gedupeerde Schoonebee- kers gebeurde het schoonmaken van hun huizen zeer onzorgvuldig. Daarbij komt dan nog dat de schoonmakers gebruik maken van hogedrukspuiten, waardoor erg veel lekkages ontstaan. De NAM heeft inmiddels laten weten dat ook alle schade, veroorzaakt door- lekkage, ver goed zal worden- De bewoners van de meest getroffen straat beginnen echter genoeg te krijgen van alle rommel. Zij zijn van mening dat de zaak in een keer goed schoonge maakt moet worden,x en niet zoals het nu gebeurt. Men is bang dat men op deze wijze nog weken in de rommel zit. Na vijf dagen schoonmaken zijn alleen de ramen van de huizen pas goed schoon. gen er verbaasd over te zijn dat het niet gelukt is Menten aan te houden. Zij vragen waarom niet gepoogd is hem eerder aan te houden, waarom zijn pas poort niet is ingehouden en waarom zijn doen en laten niet in de gaten is gehou den. MONTREAL. De Quebecse onaf- hankelijkheidspartij, die volledige onaf hankelijkheid van deze Canadese pro vincie nastreeft, heeft bij gisteren ge houden verkiezingen voor het 110 leden NEW YORK (Reuter, UPI). De Verenigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hun veto uitgesproken over een resolutie waarin de alegemene vergadering wordt aanbevolen het verenigde Vietnam toe te laten als 146ste lid. De overige 14 leden van de raad stemden voor de resolutie. Het is de derde maal dat de Verenigde Staten gebruik maken van hun veto om lidmaatschap van Vietnam tegen te hou den. DEN HAAG. - Staatssecretaris Mer tens van Sociale Zaken zal de Tweede Kamer binnenkort eep wetsontwerp aanbieden waarin het onmogelijk wordt gemaakt dat kinderbijslag wordt geëist voor die studerende of schoolgaande kinderen die hun bijverdiensten op een spaarrekening zetten. Tot nu toe bepaalt de wet dat deze kinderen tot hun 27ste jaar volledig ten laste van de ouders komen. Die ouders konden, als het een niet thuis wonend kind betrof, drie keel de kinderbijslag krijgen. Hieraan wordt nu een einde gemaakt. Het kabinet wil hiermee eer) oneigen lijk gebruik van de Kinderbijslagwet aan banden leggen. Het gaat hierbij echter niet om grote bedragen. Via het wetsontwerp wordt niet het euvel aan gepakt. dat illegaal in ons land verblij vende buitenlandse werknemers met de wet in de hand ook kinderbijslag kun nen opeisen. Volgens het ministerie van Sociale Zaken komt dit euvel niet veel voor. ROTTERAM. Het is niet uitgeslo ten dat er in een verre toekomst nog wel minder ziekenhuisbedden nodig zui len zijn, wellicht twee per 1000. Aldus een opmerking van staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid, die hij giste ren maakte tijdens een lunchbijeen- De regering in Washington stelt zich op het standpunt dat Vietnam buiten de volkerenorganisatie dient te worden ge houden totdat Hanoi opheldering ver schaft over het lot van de ongeveer 800 Amerikaanse militairen die sedert de operaties tijdens het Vietnamese conflict nog worden vermist. de „open brief" die zijn hoofdeommissa- ris gisteren heeft laten publiceren- In die brief noemt de Rotterdamse hoofdcom missaris Albert Vermey hem een man die „zijn collega’s door het slijk sleurt”, die „stoten onder de gordel uitdeelt” en die „een visie op de politie heeft die fascistoïde trekken vertoont”. De brief is ongetwijfeld een reactie op de lezing die Kalma (lid PSP) vorige week heeft gehouden voor de Coornhert- liga. In zijn uiteenzetting daar gaf de hoofdinspecteur nog eens een neerslag van zijn al lang bekende opvatting dat de Nederlandse politie meer en meer rechtse en fascistoïde trekken begint te vertonen en dat de politie als apparaat steeds minder gemakkelijk in de demo cratische controle is te brengen. Het Nederlands Auschwitz Comité heeft in een telegram aan Van Agt zijn verontwaardiging over de ontsnapping uitgesproken. Het eist on middellijke op sporing. Het hoofdbestuur van de zionistische organisatie Brith Cherut Hatzohar Ne derland heeft dinsdag in een telegram aan het minsterie van Justitie het aftre den geëist van minister Van Agt.v De Nederlandse afdeling protesteert in het telegram „tegen het laten ontsnappen AMSTERDAM (ANP). De 55-jarige pianohandelaar G. A. Goldschmeding is gisteravond in Amsterdam met een mes steek vermoord. Het stoffelijk overschot van de man. die in Amstelveen woonde, werd om negen uur ’s avonds door voor bijgangers aangetroffen vlak naast zijn auto op de Prinsengracht. De man bleek te zijn overleden door een messteek recht in zijn hart. Gearresteerd zijn een 30-jarige man. zijn 27-jarige echtgenote en een 21- jarige man. Later op de dag werd ook de echtgenote van deze laatste aange houden. De 21-jarige man was zelf bij de politie gekomen als tipgever en was de bossen in geweest om de plaats aan te wijzen waar het meisje zou zijn begra ven. Maar de man bleek de plaats niet terug te kunnen vinden. Later op de dag werd hij gearresteerd. Het- viertal ontkent iets met de ver dwijning van het meisje te maken te hebben. van oorlogsmisdadiger Menten". ..Na dit gigantisch echec moet de minister on- middellijk aftreden”, zo meent de orga nisatie. „Een minister die zijn politieke carrière op het psel zet vanwege de moord op het ongeboren leven, m. ar geen passende maatregelen neemt tegen In zijn causerie had de bewindsman gesproken over de kostenbeheersing in en de nieuwe opzet voor de gezondheids zorg. Zijn streven is om in 1980 aan te landen op een gemiddeld aantal zieken huisbedden van vijf per 1000 en dan vervolgens door te gaan met verminde ren tot vier per 1000. Daaraan gepaard gaande moeten dan wel de voorzienin gen in de zogenoemde „eerste lijn” (ge zondheidszorg vlakbij huis) worden ver sterkt. In antwoord op een vraag zei Hen driks toen dat de mogelijkheid bestaat dat later de ziekenhuizen nog drastischer zullen worden ingekrompen. Maar dat zal afhangen van situaties in een ver verwijderde toekomst. Met name is ook dan van groot belang welke andere voorzieningen, buiten de ziekenhuizen, er zullen zijn en hoeveel behoeften daar kunnen worden opgevangen. Een ver mindering tot twee bedden per 1000 is in het beleid van nu niet opgenomen. mensen werden gedood en zeven ge woond. Op een van de slachtoffers, de uit Wuppertal afkomstige Bernd Haus mann. die de koffer met explosieven had meegebracht, werden resten van een paspoort gevonden. Bij nader onderzoek bleek dat toe te behóren aan dé destijds in Amstelveen wonende student in de politicologie. Toen deze aan de tand werd gevoeld, zei hij aanvankelijk dat hij niet wist hoe hij het paspoort was kwijtgeraakt. Later bekende hij het op diens verzoek aan de student in de economie te hebben gegeven, die het nodig had om een lid van de Baader Meinhofgroep tijdelijk uit handen van de Westduitse politie te houden. De officier achtte ten aanzien van de student in de economie, die niet ter zitting was verschenen, uitlokking tot verduistering en ten aanzien van zijn vriend verduistering van een pSijpöort bewezen. De uitspraak uitspraak doen. NEW YORK (FPA). Als moor denaar Gary Gilmore zijn zin had gekregen dan zou hij gisteren kort na zonsopgang dood zijn geweest. Maar de executie van de 35-jarige Ameri kaan is op besluit van de gouverneur van de staat Utah uitgesteld opdat de gratiecommissie van deze staat zich met de zaak kan bezighouden. Gilmore zelf hoopt dat deze com missie een rechter zal opdragen een nieuwe datum voor de executie vast te stellen. De commissie, die morgen bijeen zal komen, zou echter ook tot gratie kunnen besluiten. Volgens zijn advocaat wil Gilmore door een vuurpeloton worden te rechtgesteld, maar hoopt hij tevoren nog met een jonge vrouw te kunnen trouwen met wie hij in de zomer in Provo (Utah) korte tijd samengeleefd heeft. Nicole Barrett, een 20-jarige gescheiden vrouw met twee kinderen, had Gilmore toen verlaten, maar zij bezoekt hem nu regelmatig in de staatsgevangenis van Utah. De moord op een jonge hotelbe diende in Provo, die leidde tot de terdoodveroordeling van Gilmore, ge beurde kort nadat Nicole Berrett Gil more verlaten had. Gisteren was nog niet bekend of ook zij instemde met een huwelijk. Aan zijn wens inzake een galge maal in de vorm van zes flesjes bier heeft Gilmore een tweede wens toe gevoegd. Voor zijn dood zou hij graag de Amerikaanse zanger Johnny Cash ontmoeten. Intussen werkt hij in zijn dodencel aan zijn levensgeschiedenis, die na zijn dood zou moeten worden gepu bliceerd. Gilmore heeft 18 jaar achter de tralies doorgebracht. Een varvde- - genen die van dé Opbrengst van zijn' boek zou moeten profiteren, is Nicole Berrett. SCHOONEBEEK. De bewoners van het Spanjaardspad in Schoonebeek zijn zeer ontevreden over de resultaten van de grote schoonmaak waar 200 schoon makers vorige week woensdag mee be gonnen na de twee dagen durende olie- bui. De nieuwe premier in, de Franstalige provincie Quebec wordt Rene Levesqufe, die in zijn kiesdistrict zijn liberale te genstander Fernand Blanchard verlsoeg. Premier Robert Bourasa zei in een verklaring waarin hij zijn nederlaag toegaf: „Ik aanvaard de uitspraak van de bevolking en wens Rene Levesque geluk met zijn overwinning”. Hij deed vervolgens een beroep op economische en zakenkringen „kalm” te reageren op het aan de macht komen van de onaf hankelijken. Overwinnaar Levesque verklaarde zich gelukkig dat de bevolking van Quebec bewezen had geen angst voor verande ring ,te hebben. De Canadese premier Trudeau sprak in een landelijk televisieboodschap het vertrouwen uit dat de bevolking van Quebec separatisme zal bijven afwijzen en voor een ondeelbaar Canada zal blij ven. „Zolang de onafhankelijkheidspartij de letter en de geest van de Canadese grondwet in acht zal nemen, zal zij verzekerd kunnen zijn van de volledige samenwerking van de federale grondwet op dezelfde wijze als de andere provin cies". Hij verzekerde dat zijn partij geen enkele van haar verkiezingsbeloften zal vergeten. Een van deze toezeggingen is dat er binnen drie jaar een referendum Het kapitale huis „De Horn’’ van Pieter Prenten in Blaricum staat sinds maan dagmorgen onder .politiebewaking. ook dfi Grote Markt te Haarlem on ni reveil APELDOORN De politie Apeldoorn heeft gisteren vier personen aangehouden die verdacht worden be trokken te zijn bij de verdwijning van de 20-jarige Anneke Gerritsen. Het meisje wordt sinds half september ver mist. Veertien dagen na haar verdwij ning werd haar bromfiets gevonden op de Soerenseweg, even buiten het cen trum van Apeldoorn. De fiets -stond tegen een boom en was op slot. Deze zaak kwam aan het licht toen op 25 mei van dit jaar op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv een koffer met explosieven ontplofte waardoor twee Puzzel en poster zijn verkrijgbaar bij moord op onschuldige mensen kan in een rechtsstaat niet langer funktione- ren”, aldus het telegram. Ged. Oude Gracht 82 (Centrum) Californiëpleïn 17 (Schalkwijk) Soendaplein hk. Rijksstraatweg (Noord) Oudeweg 14 (Waarderpolder) Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 BENNEBROEK: Bennebroekerlaan 85 't Haasje HILLEGOM: Jhr. Mockkade - VVV ui Roozendaal.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4