Personeelsbeleid Samenlevingsopbouw in Velsen loopt gevaar verstrikt te raken Beschuit met muisjes VOOR HERSTEL ECONOMIE r In de Vishal Onzindelijk Auto rijdt op bolder moet meer open COMMUNISTISCH „RECEPT” J 1 PvdA: tarieven mogen niet meer dan 7 percent stijgen Progressief Velsen is ongelukkig met huidige samenstelling raad DS’70: Meer eigen woningbezit voor de gewone man lkmSfl*KEs E1M5MII) V HM VVD vindt meerjarenplan belangrijker „VELSENSE RAAD VOERT MIDDENKOERSBELEID, DAT IS BRANDWEER MOET NAAR R.O.P.-COMPLEX DRIE GEWONDEN GETEKEND DOOR COMPROMISSEN” Wt'i 5 IJMUIDEN-VELSEN 1976 1 6 NOVEMBER DINSDAG 4 t? BEBOUWING VELSERBROEKPOLDER IS ESSENTIEEL VOOR VELSEN In Haarlemloopt” het Warmoesstraatje van Anegang naar d' oude St. Bavo en omgekeerd. Op nr. 2 smeedt hier een kritisch smid het goud en zilver om tot hedendaagse sier. I F le,- V 9^ - *- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ten. (ADVERTENTIE) jplj y (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) MO ■an ijn an >n- )e- ie- Herstel van de economie is volgens de heer Kruisman iets anders dan het po gen om een begroting sluitend te hou den. „En zo worden niet alleen door de Rijksoverheid maar ook door de lagere organen de minst draagkrachtigen de duimschroeven aangezet, waaraan wij onze medewerking niet zullen verlenen. Herstel van de economie ziet er voor de CPN anders uit”, aldus Kruisman. Voor het overige overheerst bij de PvdA-fractie de gedachte dat de begro ting ten onrechte een te pessimistische geest ademt, welke enigermate panieke rig aandoet. Verder noemde het DS’70 raadslid de ontwikkeling in het lager technisch on- Tot slot blijft de VVD aansluiting bij de Kennemerraad voorstaan, bij voor keur samen met Beverwijk en Heems kerk. ie op orige hert- if de rslag dat meer tit te sraat emo- TH. KRUISMAN (CPN) oude geluiden later geop- en- aat her dat ver jok ere er aar er- i in :el na u- er .in >le te ler >e- ag .sh I. DRUKKER (PvdA) niet pessimistisch en en ng iet op at. en ed nan in ds- i te en- ian de- ard lin- ge- er- Dr- lad na aar ri- ;ur de ich (Van een onzer verslaggevers) le de je- 11- og iet dssa- n die com- man ;urt”. t” en die m- ;en ast fen tot are te- •en ten in ?fd ige en. zij de le un mt lik >or .M 11e 1 of 2 bekorten, overtuigen spreker sen, dat vlees noch vis is. tegenstrijdig m zichzelf en op den duur niet uitvoer baar. Kuijper ziet het compromis ais ver lengstuk van het gekozen harmoniemo del volgens welke de raad werkt, wat eindeloos rekbaar is en waarin iedereen alles van elkaar slikt, kortom een weinig stimulerend geheel. „Maar ernstiger wordt het”, zo betoog de Kuijper, „wanneer de compromissen ondoorzichtig worden, zoals bij een col- legebesluit”. „In deze pat-stelling is geen ruimte voor creativiteit, voor het experiment Vergeleken met Beverwijk en Heems kerk staat hier de klok stil. Een gevolg van de middenkoers van onze raad is datd e bevolking inmiddels alle interesse heeft verloren’. De heer F.F.J. Reichenfeld benadrukte in zijn algemene beschouwing dat alle waakzaam moeten blijven en duidelijk moeten maken dat Velsen bereid is tot het uiterste te gaan om het milieu leefbaar te houden en de bouw van een Voorhaven te voorkomen. Zijn fractie Wil weten hoe het staat met het huis vesten van de brandweer in het r.o.p.- VELSEN. Alvorens de communist Th. Kruisman in zijn algemene beschou wing op de gemeentebegroting gister avond opmerkte „maar nu naar onze begroting”, had hij al een stevig deel van de hem toebedeelde tijd gebruikt Kuijper vroeg het college alsnog het verzoek van de Velsense Vereniging van Actiegroepen (de Vava) voor publicatie- borden als nog te honoreren. Hij zei dit al eerder te hebben gevraagd en zei nu te vermoeden dater een uitputtingsslag werd gevoerd om plaatsing van de be wuste borden te voorkomen. Verder memoreerde Kuijper het ver trek van de PvdA-wethouders Roessingh en Ockdoen. Hij zei daar niet ongeluk kig mee te zijn en stelde dat nu wellicht de weg naar een eensgezind radicaal- socialistisch front open staat, omdat vroegere kritiek op beide wethouders dat in de weg heeft gestaan. Hij zei te hopen samen met de PvdA volgend jaar het verkiezingsprogram door te kunnen spreken en de komende twee jaar al en progressief stempel te kunnen drukken op de activititen van de raad. derwijs, waar meer nadruk wordt gelegd op de algemene vorming en waardoor zijns inziens de leerlingen tussen de wal en het schip vallen omdat hun vakge richte opleiding onvoldoende wordt en de algemene ontwikkeling onder de maat blijft om er een goede baan mee aan te kunnen. Ook vroeg de heer Wagenaar aandacht voor de buurtwin- kels, die door de harde concurrentie van groothandels steeds meer in het gedrang komen en steeds veelvuldiger van de markt verdwijnen. ,De heer Drukker merkte op dat ten aanzien van het rioolafvoerrecht de ge meente fungeert als collectrice en dat het watertarief toch wel tenminste kos tendekkend mag zijn. Ten aanzien ech ter van de overige tarieven houdt de fractie haar twijfels. „De gehele begro ting zou op de tocht komen te staan wanneer van hogerhand in een stadium bezwaren zouden worden perd” -daarom lijkt het sprekers partij zinvol vooraf contact op te nemen met daartoe geëigende instanties. Dat de wet houder voornemens is de CAIJ-strubbe- lingen ten laste te laten komen voor de reinigingsdienst, achtte spreker onjuist. Naar zijn mening moeten de kosten bestreden wonden ,uit de algemene mid delen. De heer Drukker brak nog eens een lans om het principe van de onaan tastbaarheid van de reserves en de rente daarvan los te laten. In geval van nood moet men daarop een beroep kunnen doen. Hij stelde tevens dat zijn fractie nader geïnformeerd wenst te worden over ALLE uitgaafposten, waarin tot een totaal yan 540.000 het mes was gezet- VELSEN. Als derde spreker van PvdA-zijde op deze eerste avond van de begrotingsmarathon trad de heer J. Jan sen naar voren. Hij behandelde het ge meentelijk personeelsbeleid vanuit een zeer kritisch standpunt. En wel in zijn hoedanigheid als lid van de commissie personeelszaken. Het oordeel van de PvdA is dat B. en W. in het verleden te veel hebben vastgehouden aan oude vor men en gedachten bij het personeelsbe leid. Niet lang geleden is gezegd dat ge poogd zal worden te komen tot harmo nisatie bij de diverse IJmondgemeenten. Een goede zaak, maar het ware de PvdA liever geweest als men een grotere stap had gezet op de weg naar een modern beleid op het gebied van de medezeggen schap. Nog steeds laat het personeel zich onvoldoende gelegen liggen aan het functioneren van de medezeggenschap- commissies. Hier dient volgens spre ker het college te stimuleren. Hij meende dat het college wat halsstarrig vasthoudt aan bestaande structuren. De PvdA-fractie wil dat meer wordt inge speeld op de ontwikkelingen in de maat schappij en dat de raad of de commissie personeelszaken in overleg met de me- dezeggenschapcommissie en het georga niseerd overleg samen bezien hoe men tot een opener personeelsbeleid kan ko men. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN - Wat het Progressief Velsen-raadslid D. Kuijper ook voor ogen heeft gestaan toen hij in zijn algemene beschouwing opmerkte dat het vertrek van de PvdA-wethouders C. Ockeloen en dr s. M. Roessingh door zijn partij niet met spijt was gadegeslagen - bij de PvdA zijn deze woorden bepaald niet in dank in ontvangst genomen. De PvdA-fractie- voorzitter F.F.J. Reichenfeld merkte op dat deze woorden van Kuijper geheel voor diens eigen rekening kwamen. Hij achtte het een kwalijke zaak kritiek te spuien aan de adres van mensen die zich niet kunnen verdedigen „en dat dan nog in be- woordiingen die zo vaag zijn dat ik ze als onzindelijk moet bestempelen” aldus de heer Reichenfeld. De besommingen waren, in guldens: KW 4 11.800, KW 11 21.300, KW 22 27.600. KW 25 16.000. KW 34 24.600. KW 45 50.000. KW 51 10.200, KW 88 23.400, KW 113 14.500. KW 117 11.200, KW 137 7.170 KW 145 22.300, KW 149 13.200, KW 152 6.600, KW 174 16.100, KW 175 28.300, KW 187 16.800 KW 189 22.200, KW 194 17.900, KW 214 12.660, KW 221 13.500, KW 226 7.140, VL 105 2.340, SCH 173 9.150, IJM 20 15.000, IJM 29 21.200, IJM 30 24.600, IJM 44 30.300, IJM 154 8.520. om een aantal eerder gehoorde CPN- geluiden te debiteren. Weinig verheffen de schouwspelen bij de verkiezingspro paganda, met tranen omfloerste stem men van regeerders waar zij pleiten voor het belang van de kleine man en niet te vergeten de miljardenverslinden- de wapen- en vliegtuiginsdustrie en de EEG-profiteurs met hun vorstelijk be taalde baantjes. VELSEN. „Velsen heeft een even wichtige gemeenteraad. Zo evenwichtig dat nooit iemand uit zijn rol valt. Zo evenwichtig ook dat de afloop van een stemming waaraan zuiver politieke facetten zitten willekeurig kan zijn door bijvoorbeeld al of niet aanwezig heid van raadsleden”. Woorden van deze strekking sprak maandagavond Dirk Kuijper als fractievoorzitter van Pro gressief Velsen tijdens zijn algemene beschouwing op de eerste avond van de begrotingsbehandeling. „Wij zijn onge lukkig met zo’n samenstelling van de raad. Maar de Velsense bevolking heeft zo gekozen, dus we moeten er ons bij neerleggen”. Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 12.370 kg. tong, 299 kisten tarbot en griet, 552 kisten kabeljauw. 22 kisten schelvis, 872 kisten wijting, 2960 kisten schol, 439 kisten schar, 407 kisten ma kreel, 273 kisten haring en 381 kisten diversen. In een aanvullende speech kondigde progressief raadslid Cor Hoek aan dat Progressief Velsen niet meer mee zal werken aan enig ere-burgerschap voor hierover betere richtlijnen bestaan. Ook sprak hij over de gang van zaken rond leeggekomen gemeentelijke gebouwen. Alle betrokkenen die kenbaar hebben gemaakt belangstelling te hebben voor een bepaald gebouw, hebben zijns in ziens recht op een met argumenten on dersteund besluit van het college. Dit wordt gesteld, omdat lege gebouwen niet alleen te verdelen zijn aan onderwijsin- stanties, maar ook aan instellingen uit andere sectoren. Naar ondervinding van Dirk Kuijper, zoals hij stelde, heeft de door hem geschetste situatie, van het functioneren van de gemeenteraad vervelende conse quenties voor het gemeentebestuur. Of niemand komt aan z’n trekken óf moei lijke zaken worden verschoven naar de toekomst. Wat rest wordt een midden- koersbeleid, getekend door compromis er. F. G. SCHOONKIND (VVD) goed afwegen De manier waarop de begroting „slui tend” was gemaakt achtte spreker aan vechtbaar. Vergelijkingen met de in het meerjarenplan vermelde bedragen verto nen belangrijke verschillen. De situatie ten aanzien van onderhoud in wandel plaatsen en plantsoen die 250.000 minder vergt ontlokte Kruisman de vraag of men voornemens was het met deze arbeid belaste personeel elders te werk te stellen. Ook bij een post van 480.000 „meer” ten behoeve van het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJ- mond (DAIJ) en 50.000 minder voor de straatveegdienst zette hij een groot vraagteken. De CPN zal alle kracht bijzetten om het bezuinigen op de verworven rechten (ziekenkosten, pensioenen) van ambtena ren tegen te houden. „Het zijn ook onze ambtenaren waarover we altijd met lof spreken”. Ten aanzien van de gewestvorming is de CPN van mening dat eerst de Kamer maar eens over de brug moet komen alvorens geholpen wordt een vierde be stuurslaag te helpen vergroten, met alle daaraan verbonden kosten. Een belangrijk deel van de beharti ging van de volksgezondheid lijkt in Velsen te zijn verstoord door de afwij zing van een Rijksbijdrage ten dienste van het onderzoek naar baarmoederhals kanker. Een direkrt gevolg van het niet aanhouden avn de juist leeftijdslimieten door de gemeente waardoor de dames zelf moesten betalen en een groot aantal kennelijk heeft afgezien van het onder zoek. Als de prognoses van de heer Kruis man bewaarheid worden zal de tandart sensituatie nog nijpender worden dan zii momenteel al is. Tenslotte bepleitte Kruisman dat niet uitsluitend aangedrongen zal worden op herziening van het vergoedingenstelsel maar dat bewust wordt meegewerkt aan het voorkomen dat die miljarden in handen komen van mensen die ze niet verdienen. „En”, aldus de heer Kruis man, „niet nog rechtser bewindslieden, maar mensen die meer verbonden zijn met die werkende mensen”. Als alterna tieven voor de door hem geleverde kri tiek liet de heer Kruisman geluiden horen die evenals het begin van zijn betoog niet nieuw zijn. Bezuiniging op defensie, verlaging EEG-uitgaven en neo- kolonia le ontwikkelingshulp. D. H. KUIPER (Progr. Velsen) vlees noch vis Dit standpunt van DS’70 werd maan dagavond tijdens de algemene beschou wing in de raad verwoord door de heer R. Wagenaar. Dit raadslid stelde in het vervolg van zijn betoog sterk voorstan der te zijn van het eigen woningbezit en stelde dat de Velserse Stichting Eigen Woning Bezit meer zou moeten worden ingschakeld bij het bevorderen van ei gen woningbezit bij de gewone man. Hij laakte grondspeculaties en merkte met betrekking tot de particuliere woning bouw aan de Hagelingerweg in Sant poort op dat de gemeente ook wel het lege garagepand dat daar stond had kunnen kopen om op die grond flats neer te zetten. „Ook”, zo vervolgde hij over dit on derwerp”, zou er dan waarschijnlijk meer tegemoet gekomen zijn aan de specifieke eisen die het karakter van het dorp stelt aan het ontwerp. Daarbij stalde de heer Wagenaar het nog steeds onbegrijpelijk te vinden dat al een tien tal jaren bij de Santpoortse Dinkgreve- laan een terrein braak ligt, terwijl dat is bestemd voor de bouw van eengezins woningen. Hij nodigde wethouder Meijer uit daar op de korts mogelijke termijn iets aan de doen. De beleidswerkgroep van ’DS’70 is tot de conclusie gekomen dat de openbare veiligheid prioriteit moet hebben. Daarop doorgaand stelde het raadslid dat nu de taken van de politie toenemen, snelle uitbreiding van het politiebureau drin gend nodig is. De heer Wagenaar sprak ook even over de voorhaven en de mogelijkheid dat deze er niet komt. Omdat de langdu rige discussie heeft belemmert dat dat plannen over de IJmuider haven werden ontwikkeld, stelde hij voor een werk groep te benoemen die zich hier mee bezig houdt op basis van het gegeven dat de voorhaven er niet komt. complex. Argumenten als bereikbaarheid van het industriegebied met minuten niet. Hij heeft het zelf ook nagereden. Bovendien kunnen er op de huidige plaats van de brandweer woningen wor den gebouwd. Hij wekte de 'CDA-leden op samen met de PvdA-leden hun frac tiegenoten in Provinciale Staten op te wekken de woningbouw in de Velser- broekpolder te stimuleren. Verder vraagt de PvdA meer snel heidscontroles in de gemeente en het doorspelen naar het Contactorgaan voor de Middenstand van prijsverhogingen zonder aanwijsbare reden. Komende tot het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied merkte hij op dat gezorgd moet worden voor een even wichtige afweging tussen milieu en eco- nomie. Dit geldt met name voor Hoogo vens. De VVD is tegen een Voorhaven: het industriegebied van Amsterdam West biedt nog tal van mogelijkheden voor industrievestigingen. De bestuurder werd met oogletsel in het ziekenhuis opgenomen. Eveneens werden daar twee van de drie passagiers naar toe gebracht: een met borstletsel en een met kaakklachten. De inzittenden konden nog niet worden gehoord door de politie zodat de identiteit van de slachtoffers niet bekend is. De auto werd zwaar beschadigd. Ingaande op de gemeentelijke brochu re over de begroting, was spreker het niet eens met de juiste toepassing van het woord „welzijn” en hield hij vervol gens een breedvoerig bestoog over de betekenis van „welzijn” en vandaar was het slechts een stap om te komen tot de „samenlevingsopbouw”. De WD heeft zorgen over de gang van zaken bij de samenlevingsopbouw in Velsen, welke het gevaar loopt verstrikt te raken in een aantal problemen, met de neiging tot centralistische opstelling, hetgeen weer de aanleiding is dat bepaalde initi atieven het niet meer zien zitten en de moed opgeven om nog door te gaan. De VVD ziet welzijn niet als een afzonder lijk gebied, maar veel meer als de basis waarop de andere terreinen moeten rus- Dit geldt o ok voor de economie. VELSEN. „Onze partij is bang dat het woon- en leefklimaat in onze ge meente ernstig en blijvend zal worden geschaad indien niet op korte termijn mogelijkheden worden gecreëerd om zo veel mogelijk nieuwe woningen te bou wen, zodat de bevolkingsterugloop en vergrijzing tenminste worden gecompen seerd door de vestiging van nieuwe ge zinnen. Het staat voor ons vast dat het welzjjn van de bewoners van de ge meente Velsen vereist dat er een moge lijkheid wordt geschapen om op grote schaal nieuwe woningen te bouwen. De gedeeltelijke bebouwing van de Velser- broekpolders is daarom van essentieel belang voor Velsen". VELSEN - De Partij van de Arbeid zal tegen iedere tariefsverhoging groter dan 7 procent stemmen, uitgezonderd de verhogingen voor bedrijven, omdat de PvdA van oordeel is dat die tarieven kostendekkend moeten zijn. Dit kondig de de nieuwe fractievoorzitter de heer F.F.J. Reichenfeld maandagavond aan bij het begin van de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting 1977. Zijn fractiegenoot en in deze fractie de financieel deskundige heer I. Drukker ging daar uitvoerig op in. Ir. Schoonkind vroeg verder of het college wil nagaan in hoeverre flats uit de direct na-oorlogse tijd geschikt kun nen worden gemaakt voor alleenstaan den, ouderen en gehandicapten en of B. en W. bereid zijn woningbouwterreinen en terreintjes in versneld tempo voor bebouwing uit te geven. Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 11,61-10,98, grote tong 12,35-12,10, groot- middel tong 11,95-11,72, kleinmiddel tong 11,10-10,88, tong een 11,20-10,99 tong twee 9,70-9,36. Per 40 kg.: tarbot 320-160, griet 207-73, kabeljauw een 132-120, kabeljauw twee 152-120, kabeljauw drie 126-100, ka beljauw vier 130-92, kabeljauw vijf 82- 66, schelvis twee 92-88, schelvis drie 88- 70. schelvis vier 75, schol een 80-70, schol twee 90-60, schol drie 81-50, schol vier 59-45, makreel een 54-44, makreel twee 26-22, makreel drie 18, wijting drie 60-40, wijting vier 25,60, schar 56-21, tongschar 213-121. VELSEN - Voordat de gemeente raad zich zette aan de eerste van een serie van tenminste Vier avondverga deringen en een middagbijeenkomst alle gewijd aan de gemeentebegroting voor het komend jaar, vroeg burge meester drs. J. Reehorst eerst aan dacht voor een persoonlijk feit. Daarbij richtte hij zich tot het raads lid D. Kuijper, wiens echtgenote het leven had geschonken aan een jonge dochter, genaamd Esther. De burge meester sprak de wens uit dat Esther in een meer vreedzame wereld mag opgroeien- Ter ere van het borelings- ke werden de aanwezigen getracteerd ap beschuit met muisjes. VELSEN - De gemeentebegroting is een stuk werk dat geleidelijk in beteke nis gaat dalen. Het is het bijgestelde en verder uitgewerkte eerste jaar van het meerjarenplan”. Tot deze uitspraak kwam maandagavond tijdens de algeme ne beschouwingen de fractievoorzitter van de VVD, ir. G.A. Schoonkind. De VVD heeft zo langzamerhand het gevoel gekregen, dat er onevenredig veel tijd aan de behandeling van de begroting wordt besteed. Een van de redenen dat het meerjarenplan te weinig aandacht krijgt is, naar sprekers mening, dat dit plan pas zijn volle waarde krijgt als het is onderbouwd door de beleidsstudies, die thans in ontwikkeling zijn. „Hoe ziet het college straks de gang van zaken als deze beleidsstudies rond zijn?” zo vroeg de heer Schoonkind, die in het licht van het reeds behandelde meerjarenplan moest vaststellen dat de begroting wei nig verrassingen biedt. IJMUIDEN. Drie personen - ver- moedelijk uit Katwijk of omgeving - zijn gisteravond op de Trawlerkade ge wond geraakt. De bestuurder van een personenbusje uit die plaats zag een bolder over het hoofd waar hij vervol gens frontaal op botste. R. WAGENAAR (DS ’70) .vergrijzing compenseren Ook het produktiesysteem moet in dienst van het menselijk welzijn staan. Uit de activiteiten van het produktiesysteem moeten de geldmiddelen komen. Spreker merkte op dat het als overheid niet moeilijk is de industrie op vele manie ren aan banden te leggen, maar waar schuwde ervoor dat men de afgelopen 10-15 jaar de welvaartsbronnen en dus ook de welzij nsbronnen heeft laten uit drogen. „Het zal veel pijn kosten dat weer te herstellen” zo was de intentie van zijn verder betoog.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5