SLIJTAGE EN... VANDALISME bejaarden op Ingebroken bij deurwaarder Miststralers verdwenen Inbraak in manege 1 Onderzoek naar vuiluitworp in Noord-Holland in volle gang Loodsen buiten overleg Openbare Werken gaat speeltuintjes opknappen BUURTHUIS iSHHHS E VEILINGEN Namaak-rechercheurs pogen te lichten NVJ: Modale werknemer komt in 1977 tekort 1 I Inbraak zonder resultaat De Vrijheid pakte de overwinning Competitie IJmondvissers Assumburgschutters niet op dreef TNO BEREKENT DE LUCHTVERONTREINIGING Industriebond NVV Fietser geschept 1 1 WMMWBEVERWIJK I VERNIELINGEN AAN AUTO’S Never Down Kort IJmondnieuws 7^ tob DINSDAG 1 6 NOVEMBER 19 7 6 IJMOND 8 I I om HAARLEM. In de provincie Noord-Holland is momenteel een onderzoek aan de gang naar de mate waarin lucht en water wor den vervuild. Het onderzoek wordt verricht door TNO in opdracht van het ministerie van milieuhygiëne, in het kader van een landelijk pro ject. TNO onderzoekt niet alleen de vuiluitworp van fabrieken en andere bedrijven, maar ook lucht verontreiniging door kachels en andere verwarmingsinstallaties van woonhuizen, kantoren en bedrijven, de vervuiling door het autoverkeer, door havens en door luchthavens. IM W’ fÉfc&W b MM V.: (Van onze stadsredactie) 215 gulden. G Zondagmorgen kwart voor 1 ten een S 1 v «t Aan het onderzoek bij Hoogovens is TNO onlangs begonnen. Het onderzoek zal wel tot de zomer duren. Ook bij de Cindu in Uithoorn is onlangs een onder zoeksploeg begonnen. Akzo en Mobil Oil komen nog aan de beurt. En zo zijn of worden stelselmatig alle bedrijven on derzocht. gemeten. Uiteindelijk is het de bedoeling dat er een soort „kadaster” komt voor de milieuverontreiniging, een kadaster, dat net als het „normale” kadaster stel selmatig op veranderingen wordt bijge houden. IJMUIDEN. De Hugo de Grootma- vo in de Grahamstraat heeft afgelopen weekeinde ongewenst bezoek gehad. De voordeur werd met geweld opengebro ken. Alle lokalen werden doorzocht. Ver moedelijk hebben de inbrekers geen buit gemaakt. IJMUIDEN. Van een auto die ge parkeerd stond in de Scheldestraat zijn twee halogeen mistlampen gesloopt. Ver moedelijk is dat afgelopen weekeinde gebeurd. HEEMSKERK. Schietvereniging De Vrijheid heeft in de thuiswedstrijd, on derdeel van het vijfkamptoemooi tegen schietvereniging Heerhugowaard, de eer ste overwinning van dit seizoen behaald. Heerhugowaard scoorde 678 punten. De Vrijheid wist 811 punten te halen. De tien beste schutters waren ditmaal: H. Tomas 92 punten, A. Robben en Q. Rijke met 84, A. Schoehuis en J. Siewertsen met 82, H. Wouda en F. Zwart met 80. H. Koper en H. van Leen met 76 en J. Groeneveld met 75. Vorige artikelen in deze serie wer den gepubliceerd op 13 en 15 nov. V j c ri e v a c V g r G V v h r n J c< z; B v P r< C b b v v d o n h n v n n n g tl z P b! te ni ai w 11 v: n d ir h ff d sl R rr M n N S H te G C J( v B K P 0 HAARLEM. In het kantoor van een deurwaarder is tijdens het afgelopen weekeinde een inbraak gepleegd waarbij 1000 gulden uit de kassa gestolen is. Ook namen de onbekende indringers twee gouden horloges mee ter waarde van 500 gulden. constateren echter ook dat er veel wordt vernield. Met name de twee i ndianen- kampen hebben gruwelijk te lijden ge had van baldadigheid, die zijn bijna helemaal vernield.” Over het nieuwe dat wordt gebouwd, praat de heer Böhm duidelijk met meer plezier. „Nee, zo’n klimrek hoeft hele maal niet gevaarlijk te zijn”, antwoord hij op een van onze vragen. „Als de kinderen eraf springen, komen ze in het zand terecht. Er liggen wel stenen tegels onder maar daar kunnen ze niet op springen. Bovendien is uit onderzoeken gebleken dat zowel bij speelwerktuigen waar rubbertegels alswel waar gewone Zo kan TNO precies de mate waarin industrieel afval in het milieu wordt geloosd uitrekenen. Volgens de heer Fa ber was het een betere methode dan het doen van metingen, die toch steeds een beeld geven van de vervuiling op één bepaald moment, in plaats van een to taalbeeld van de werkelijkheid. Overi gens voeren de onderzoeksploegen van TNO ook metingen uit, vooral in grote, ingewikkelde bedrijven. Ook thermische verontreiniging (koelwater) wordt geme ten. Het onderzoek van de vervuiling door kleine bedrijven kan een dag duren, het onderzoek bij grote bedrijven vele maanden. De vervuiling door huisbrand wordt bepaald voor kaartvierkanten, aan de hand van bepaalde rekensleutels. Het onderzoek is voor een kwart ge- HEEMSKERK. De wintercompetitie van de handboogschietvereniging „As- sumburg” is in volle gang. De meeste schutters hebben een of meer wedstrijden verschoten. Vrijdagavond was er weer een competitiewedstrijd. Uit de resulta ten is te constateren, dat er niet al te best is geschoten. Na 30 pijlen bleek J. Talens de hoogste score te hebben ge haald van slechts 239 punten. Hij werd gevolgd door J. Rijke sf. met 226. De derde plaats was voor een der junioren, Jenny de Munck met 212. De overige schutters behaalden het volgende resul taat: 4. J. Cornelisse 206, 5. R. Clement 201, 6. mevr. G. Stam 199, 7. J. Stam 193, 8. P. de Ruyter 175, 9. T. de Boer 170, 10. H. Zonneveld 163, 11. J. de Munck 148 en 12. T. Meeuwsen 149. Vrijdagavond wordt de tweede ronde in de internatio nale postale competitie verschoten. Hier aan wordt deelgenomen door een vereni ging uit Duitsland en twee clubs uit Engeland. De politie wijst er op, dat zo’n onder zoek nooit wordt verricht. Men zij dus gewaarschuwd indien dergelijke figuren bij bejaardentehuizen of wellicht bij wooncomplexen van bejaarden aanbel len. Bij een firma aan het Spaarne is een ruit ingetrapt. Er werden kasten openge broken en twee geldkistjes verdwenen met 400 gulden. Uit een bovenwoning in de Willem Pijperstraat zijn in het afgelopen wee keinde elpees en gereedschap gestolen ter waarde van 250 gulden. De indrin gets beschikten over een sleutel. BLOEMENDAAL. Een 62-jarige man uit Vogelenzang is maandag op de Vogelenzangseweg bij de Woestduinweg geschept door een 27-jarige automobilist uit Noordwijk. De oudere man reed met de fiets richting Aerdenhout aan de linkerkant van de weg. Bij de Woest duinweg moest hij oversteken naar het niet uit en werd aangereden, e fietser fietspad aan de rechterzijde. Hij keek is met een sleutelbeenfractuur opgeno men in het Diaconessenhuis. IJMUIDEN. Openbare Werken is deze week begonnen met het opknappen van speeltuintjes in Zeewijk. Als een van de eerste kwam de speelgroep in De Olmen aan de beurt. De zandbak wordt helemaal vernieuwd, er komen stap- bielsen, er is een lage rekstok geplaatst en een houten klimrek. Van lieverlee worden ook de andere speelobjecten onder handen genomen. Dat is volgens de heer L. Böhm, ge- meenteopzichter, ook wel nodig. „Er is natuurlijk veel slijtage”, zegt hij. „We Eind 1970 publiceerde de gemeente Amsterdam een rapport, opgesteld door het Consultant Team of Inbucon Limited, in opdracht van de gemeen te, de Amsterdamse Kamer van Koophandel en de Scheepvaartvereni- ging Noord. Het was een fraai inge bonden doelredening, waarin met veel cijfermateriaal keurig werd aange toond dat Amsterdam niet buiten een voorhaven zou kunnen. De schepen werden steeds groter en vroegen om een snelle afwikkeling (turnround) De reis door het Noordzeekanaal met al haar oponthoud was in verband met de nieuwste vervoersontwikke- lingen veel te tijdrovend. „De econo misch meest aanvaardbare manier om hieraan tegemoet te komen is de aanleg van een buitenhaven bij IJ- muiden. Een buitenhaven consolideert de positie van Amsterdam niet alleen als belangrijke Nederlandse zeehaven, doch vootkomt tevens dat een aan zienlijk deel van het potentiële goe derenvervoer overzee voor Nederland verloren gaat”. Inbucon had blijkbaar Rotterdam vergeten. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren maandag: anjers 7-73, tfosanjers 125-225, chrysanten 85-225, jaarrond 140-210, per stuk 18-85, fresia 125-365, gerbera 35-65, iris 175, lelie 85, nerinen 29-90, orchidee 40-175, roos 30- 95, babyroos 12-35. Planten: achmea 500, cyclamen 250- 500, st. paula 80-135. Groenten: andijvie 45-82, bloemkool 21-98, boerenkool 40-42, bospeen 98-137, breekpeen 29-44, knolselderij 28-78, prei 58-92, spruiten 75-138, tomaten 280-820, uien 35-82 en waspeen 45-70. VELSEN. De Velsense politie heeft van haar collega’s uit de omgeving be richten ontvangen dat daar onbekende mannen zich bij bejaardentehuizen heb ben uitgegeven als rechercheurs, die een onderzoek kwamen instellen naar de eventuele aanwezigheid van valse bank biljetten van duizend gulden. Werden bij bejaarden bankbiljetten van duizend gulden aangetroffen, dan werden deze onmiddellijk als „vals” bestempeld en in beslag genomen, waarna de mannen met het geld verdwenen en men niets meer van hen hoorde. In het speeltuintje in De Olmen zijn een klimrek en een rekstok geplaatst. De zandbak wordt opnieuw ingericht en er komen stap-bielsen. Dit heeft de verenigingsraad van de NVJ gisteren op zijn vergadering in Amersfoort besloten. Hij wenste voorts dat in de FNV-nota komt te staan dat iedere werknemer recht heeft op een vijfdaagse werkweek van niet meer dan 40 uur. De verenigingsraad is in grote trekken akkoord gegaan met de nota arbeids voorwaardenbeleid van de FNV, de daarin vervatte schets van de sociaal- economische situatie en de daarmee ver band houdende vraagstelling voor de vakbeweging. Aarzelingen sprak de ver enigingsraad uit ten aanzien van in de nota voorkomende beleidslijnen voor zo ver daarin van werkgevers en overheid medewerking is gevraagd voor de uit voering van dit beleid. De NVJ vraagt zich met name af of de rendementsverbeteringen waarvoor wordt gepleit, leiden tot uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. Daarnaast blijft het voor de NVJ een belangrijke vraag tot welk niveau en in welk tempo de rendementsverbeteringen tot stand moeten komen. Een en ander noemde de verenigingsraad de kern van het sociaal- economisch beleid op lange termijn. Volgens het onderzoekinstituut kon de Amsterdamse buitenhaven op ver schillende pijlers rusten, namelijk de aanvoer van massagoederen (ertsen, granen, kolen) en de aanvoer van stukgoederen (containers). Merkwaar digerwijze zag Inbucon niets in de aanvoer van ruwe olie, omdat daar voor een pijpleiding uit Rotterdam beschikbaar was en omdat er geen nieuwe raffinaderijen werden ver wacht. In latere rapporten zou dat nog wel veranderen. In ieder geval zou volgens Inbucon bij een „status quo” van de Amsterdamse haven de goederenstroom in 1990 26 miljoen ton bedragen, bij een realisatie van de voorhaven echter 79 miljoen ton. De benodigde investeringen kwamen op een bedrag van f 265 miljoen. Amsterdam was erg tevreden met het rapport en vond de cijfers schit terend. O’p de rest van Noord-Holland en zeker op Rotterdam maakte het Inbucon-rapport geen indruk. Aller eerst omdat men de betrouwbaar heid betwijfelde Amsterdam was per slot van rekening de opdracht geefster en ten tweede omdat hei AMERSFOORT (ANP). De Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft becijferd dat de modale werknemer er volgend jaar aan te kort komt als de federatieraad van de FNV akkoord gaat met de nota voor de ar beidsvoorwaarden en als de daarin ge schetste wensen worden verwezenlijkt. De NVJ, die rechtstreeks bij de FNV is aangesloten, zal voorstellen de incidente le loonsverhoging buiten beschouwing te laten. tegels liggen, even weinig ongelukken gebeuren.” Nu de zandbak opnieuw wordt inge richt, zou de heer Böhm het extra waarderen als de mensen er hun honden niet in uitlaten. „Dat zie je maar in veel zandbakken dat die als hondentoilet wordt gebruikt. En de toiletten die er speciaal voor zijn ingericht, worden nauwelijks- gebruikt. Maar ja, dat schijnt niet anders te kunnen. vorderd. TNO denkt het onderzoek in juli of augustus van het volgend jaar af te ronden, voorzover het Noord-Holland betreft. Dan is een volgende provincie aan de beurt. Eerder werd soortgelijk onderzoek verricht in de provincie Zuid- Holland en bij wijze van proef, daar weer aan voorafgaand, in Zuid-Limburg. Op deze wijze komen alle provincies aan de beurt en dan begint het onder zoek weer van voren af aan. Zo krijgt men een soort cirkel-gang, eens in een bepaald aantal jaren worden de bedrij ven, steden, dorpen, havens, autowegen en vliegvelden op hun vuiluitstoot door- HAARLEM. Door onbekenden is In de vroege maandagochtend voor 1000 gulden schade toegebracht aan de auto van een 22-jarige Haarlemmer. Er werd zonder reden tegen de portieren getrapt. In de Vestestraat werd een steen ge gooid door de voorruit van de auto van een 48-jarige Haarlemmer. De schade bedraagt 500 gulden. Op het Doelenplein en aan de Nieuwe Gracht zijn vijf parkeermeters openge broken. Het gestolen bedrag is niet be kend, maar de totale schade bedraagt haven zal boven windkracht 5 ontoe gankelijk worden voor mammoet- schepen en zeker voor binnenvaart schepen, die lading moeten doorvoe ren. De voorhaven zal bovendien voor grote schepen maar een paar uur per dag bereikbaar zijn, namelijk alleen bij stil water of rijzend tij. Binnen komende bulkcarriers zullen urenlang de havenmond stremmen en er zal voor en achter de sluizen een wrie melende chaos van binnenschepen, vissersvaartuigen, pontons enz. ont staan”, aldus Boekwijt. De kans op scheepsbotsingen in het veel te kleine draaigebied en het rammen van de Noordersluis, waardoor de Amster damse haven helemaal gestremd zou worden, behoorden volgens Boekwijt zeer reëel tot de mogelijkheden. Ook daarom vond hij het overladen van olie een levensgevaarlijke zaak. Boekwijt c.s. hebben jaar in jaar uit met allerlei zwaarwegende argu menten de haalbaarheid van een voorhaven bevochten. Maar de lood sen bleven een soort roependen in de woestijn, want nooit werden hun be zwaren degelijk onderzocht, laat staan dat ze deel uitmaakten van een officiële studie. Door Amsterdam werden ze genegeerd. Redelijke tegen argumenten worden terzjjde gescho ven of gebagatelliseerd. Mogelijke te genstanders worden zorgvuldig buiten ,.,W- rapport op tal van aspecten niet was ingegaan. Veel meer opzien baarde het rap port van de werkgroep die in ’68-’69 aan de gang was gegaan en de tech- nisch-nautische mogelijkheden had bekeken. De werkgroep met de naam Unger-De Vos (genoemd naar de el kaar opvolgende voorzitters) met veel vertegenwoordigers van Rijkswater staat zag een dergelijk technisch-ge- durfd project wel zitten. Het was mogelijk om bij de zuidpier een grote buitenhaven te maken (netto-opper- vlakte tweehonderd hectare) „voor het op verantwoorde wijze doen bin nenlopen van turbineschepen van een orde van grootte van 180.000 ton”. De kosten bedroegen volgens de bereke ningen 320 miljoen gulden. Verder was het nodig het sluizencomplex te reconstrueren, waarvoor twaalf jaar nodig was en een bedrag van 450 miljoen. Het rapport sloeg in als een bom, maar de kritiek die loskwam liet niet veel heel. Die kritiek kwam voorna melijk van de kant van de loodsen. De secretaris van de Loods Techni sche Commissie 3e District, II. A. Boekwijt, had voorheen al eens ge waarschuwd tegen een al te optimis tische kijk en bleef dit na de publi- katie van het rapport keer op keer doen. „De nauwelijks beschutte voor- BEVERWIJK. De stand na de vijf de wedstrijd van de onderlinge competi tie van bridgeclub Never Down is als volgt: 1. Stengers-Kuijs 286,71, 2. echt paar Kramer 274,59, 3. Tesselaar-Van Balen 273, 4. Klompe-Tesselaar 267,47, 5. Mooij-Duin 267,07. 6. mevr. Nieeuwen- huizen-Willems 26669 en 7. mevr. Groen-W. Groen 261.36. WIJK AAN DUIN - Donderdagavond 18 november worden er weer open kla- verjaswedstrijden gehoudein het buurt huis „Wijk aan Duin” aan de Bever- wijkse Wilgenhoflaan. DE ZANDKRAAI - In het buurthuis „De Zandkraai” aan de Handelstraat in Heemskerk wordt op 22 november weer een klaverj asavond gehouden. HEEMSKERK. Woensdagavond 24 november houdt de afdeling Heemskerk van de Industriebond NVV een ledenver gadering in de Vrijburcht. Men begint om 20 uur. het overleg gehouden”, aldus de lood sen. De meest recente meningen uit loodskringen liegen er ook niet om. Nog niet zo heel lang geleden conclu deerde de seniorloods C. Zwaan uit Santpoort in het rapport „Nautische analyse van het voorhavenplan te IJmuiden” aan de hand van tal van berekeningen dat de bevindingen van de commissie-Unger-De Vos onjuist waren. Ook hij vond als man uit de praktijk dat de werkgroep een te gunstig beeld heeft gehad van de nautische mogelijkheden. Ook was de groep te optimistisch geweest aanzien van de kostenfactoren. Hij concludeerde dat de aanleg van een voorhaven uit praktisch-nautisch oogpunt bezien „dringend” moet wor den afgeraden. „Er zou een haven worden geschapen, die wat capaciteit betreft, nimmer zal opleveren wat men er van verwacht”, vindt Zwaan. Hij stelde dat de aanleg tot versnip pering en verspilling van investerin gen leidt. „Het is voor de belangen van de Amsterdamse haven zeer schadelijk geweest dat men zich heeft vastgebeten in het voorhavenplan”. Zwaan zag veel meer heil in het vergroten van het sluizencomplex. „Er is sinds februari 1971 toen het rapport-Unger-De Vos gepubliceerd werd, vijfeneenhalf jaar verstreken. De bouw van de grote sluis had al halverwege gevorderd kunnen zijn”. Er bestaat ook nog een „informa tief en intern” rapport van het loods wezen zelf. Volgens de Tweede-Ka- merleden Kombrink en Kolthoff (bei den zijn van de PvdA) wordt daarin geconcludeerd dat een voorhaven su- pergrote schepen niet kan opvangen. Zij hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Defensie (onder dit laatste ministerie valt officieel het loodswezen) gevraagd dit rapport te publiceren. Het is wel zo dat dit officiële rapport van het loodswezen veel meer gewicht in de schaal zal leggen dan de tot op heden gepubli ceerde conclusies hoe goed ook bedoeld van loodsen in particulier verband. VELSEN-ZUID. In Manege „De Weers” in Velsen-Zuid is maandagnacht ingebroken. Er werd een automaat ge forceerd en daaruit zijn vermoedelijk enkele guldens verdwenen. In de vergadering van de commissie Luchtverontreiniging van provinciale Staten gaf ir. E. K. G. Faber van het projectbureau emissieregistratie een toe lichting op de gang en de stand van zaken. In Noord-Holland werden 1700 tot 1800 bedrijven onderzocht. Bij de kleine won men telefonisch en schriftelijk in formatie in, bij de grote, en-óf meer vervuilende, stuurde TNO één of meer onderzoeksploegen. De medewerking aan het onderzoek geschiedt op basis van vrijwilligheid. Van de grote bedrijven doen ze allemaal mee aan het onder zoek. De middelgrote bedrijven hadden een medewerkingspercentage van 95 a 97. Van de kleine bedrijven deed 85 percent mee. TNO onderzocht alleen de bedrijven met tien of meer man perso neel, uitgezonderd de bedrijven waarvan vast staat dat ze als kategorie vervui lend zijn. Van deze kategorie bedrijven onderzocht TNO ook die, met een perso neelsbezetting van minder dan tien man. TNO gaat als volgt te werk: het gewicht van alle grondstoffen, die een fabriek voor de vervaardiging van bepaald produkt nodig heeft, wordt op geschreven. Het totale gewicht van de grondstoffen moet gelijk zijn aan dat van het totale gewicht aan produkten, die met die grondstoffen worden ge maakt. Geeft dit sommetje een verschil te zien, dan moet er tijdens het produk- tieproces iets verdwenen zijn, hetzij in de lucht, hetzij in het afvalwater, hetzij op de vuilnishoop. BEVERWIJK - In de wintercompetitie van „De IJmondvissers” is de derde wedstrijd gevist in het Noordhollandska- naal aan de overzijde bij Akersloot. Uitslagen in grammen bovenmaatse vis: Klasse A: 1. T. Kanon 3000; 2. J. Waterlander 2840; 3. D. Alders 2650; Klasse B: 1. A. de Boer 425; 2. P. Arisz 125; 3. G. Aalbergsberg 110. De tussen stand is nu als volgt:Klasse A: 1. T. Breedijk 4380; 2. T. Kanon 4145; 3. J. Waterlander 3050; 4. D. Alders 3025; 5. P.A. Schoort 2445. Klasse B: 1. P. Arisz 1150; 2. A de Boer 645; 3. J. Verduin 610; 4. Mevr. A. Hilleger 540; 5. J. Vloor 360. Gereedschap gestolen. Uit een bouwkraanwagen op het Beverwijkse in dustrieterrein is voor f 1000 aan gereed schap gestolen. Uit een aan de Pijpkade afgemeerde boot verdween voor 1100 aan knutselmaterialen. Snelheidscontrole. Tijdens snel heidscontroles op de Laan der Nederlan den en Alkmaarseweg heeft de Bever wijkse politie gisteravond tussen 18 en 21.30 uur in totaal drieëndertig automo bilisten bekeurd. Kippen weg - Een hond of een vos heeft zaterdagavond acht kippen uit een ren aan de Heemskerkse Zuidervaartweg gesleurd en doodgebeten. Drank - Een 21-jarige Heemskerker kwam in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in de sloot langs de Tolweg. Bij een onderzoek bleek de politie, dat de bestuurder alcohol had gedronken. Botsing twaalf ontstond er op de Rijksstraatweg, vlak bij de kruising Oudendijk, nogal wat ravage, toen twee auto’s met elkaar in botsing kwamen. De bestuurders, bei de uit Castricum, kwamen met de schrik vrij. Tas kwijt - In een snackbar aan de Beverwijkse Zeestraat is een 53-jarige huisvrouw zaterdagmiddag haar fietstas kwijt geraakt. In de tas zat ondermeer een pas gekochte rok. Bloed - Op het Julianaplein in Wijk aan Zee werd zaterdagnacht een 28- jarige metselaar uit Engeland aangetrof fen met een bloedende oogwond. De man vertelde ruzie te hebben gehad in een café. Na behandeling in het Rode Kruis Ziekenhuis mocht hij weer naar huis. Beenbreuk - Een 16-jarig meisje uit. Koog aan de Zaan heeft zaterdag tijdens micro-korfbalwedstrijden in de Sporthal haar kuitbeen gebroken. Na behandeling mocht ze naar huis.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 8