Schuilhoek werkt beleidsplan uit Daniels heft winkel op B. en W. keuren Kemp Mode breidt uit bouw van sport accommodatie Wijk a. Zee goed Slaapkamer uitgebrand Velerlei loftuitingen voor referendaris P. v. d. Esch o decerette Verslag zomeractiviteitengroep door bezuinigingsmaatregelen achterhaald Mafwga I I L9 ylU F# i H 0 W' I? a EVALUATIERAPPORT LEVERT TOCH NUTTIGE DISCUSSIESTOF OP Eerste diefstal in Nieuwe Slof Duits mannenkoor TAL VAN NEVENFUNCTIES IN BEVERWIJKSE GEMEENSCHAP Overlijdensberichten A. BOLTEN VIJFENTWINTIG 130 m2 erbij ift in Goede Raad kerk Fc reden over integratie Zevensprong ^1 J JAAR AMBTENAAR JL IIIIL’ Ik :;-s BEVERWIJK-HEEMSKERK 11 19 7 6 WOENSDAG NOVEMBER 1 7 (Van een onzer verslaggeefsters) ’1 Van flatwoning I (Van een onzer verslaggeefsters) UI BEVERWIJK. Met een recep tie in het Stadskantoor is dinsdag middag het feit herdacht dat refe rendaris P. van der Esch, waar nemend chef van de afdeling alge mene zaken van de gemeentesecre tarie, veertig jaren in overheids dienst was, waarvan zevenendertig jaar in dienst van de gemeente Be verwijk. DECORETTE„HERKES” DECORETTE „ENGELENBERG” JACQ. FRANK HOFJUWELIER - Cultuur Nevenfuncties Éénmalig Hij heeft niet alleen een belang rijke functie vervuld in het gemeen telijk ambtelijk apparaat, maar zeker ook in de Beverwijkse ge meenschap. Burgemeester A. J. Hu bers somde het allemaal op. 'n winkel vol kleur Ik KW! Fijn mens F 4 Motieven (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) Tel. 334686. Tevens Talens artikelen. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) 7 het De WINKELCENTRUM SCHALKWIJK DOELSTRAAT 29 - TEL. 312206. De zilveren jubilaris zal tijdens een besloten bijeenkomst in het Stadskan toor door directie en medewerkers van Openbare Werken worden gehuldigd. Hubers feliciteert het echtpaar Van der Esch. (Van een onzer verslaggeefsters) :s V GR. HOUTSTRAAT 109 TELEFOON 311039 aV In volstrekte tegenstelling tot de plan nen van de cultuurwedhoudster, die de zomerevenementenreeks in het vervolg door de middenstand wil laten organise ren, spreekt de werkgroep zich in haar verslag uit voor een «yganisatle op vrij- willigersbasis. verslag het licht zomer uitgevoerde van het rapport de subsidiegevers, van Daarbij gaat de werkgroep er meer in het algemeen van uit, dat „de cultuur in deze tijd toch wél beschouwd mag wor den als een erkende zaak, waarbij de achter ons liggende periode, met het stiefmoederlijk uitdelen van „overschot jes” als gunsten aan een aantal vrijblij vende culturele incidenten, nu definitief achter ons ligt.” Drie jaren werkte de heer Van der Esch als volontair bij de gemeente Akersloot. Toen kwam hij naar Bever wijk, waar hij negen maal promotie maakte. Over drie jaren is de jubilaris dus ook veertig jaren in dienst bij de gemeente Beverwijk en drie dagen later gaat hij met pensioen. De burgemeester schetste hem als een zeer bekwaam ambtenaar, een snelle werker, die goed contacten kan leggen en onderhouden, met een grote kennis van zaken en van Beverwijk. „Souplesse” was een van de trefwoorden die van toepassing werden verklaard op de jubilaris. De oude schuur was eens eigendom van Hommes Wijnhandel. Kemp kocht vier jaar geleden de winkel en de grond van de wijnhandel en bebouwde het voorste gedeelte. De tuin en het achter ste gedeelte van de grond bleven onaan geroerd. Vorige week startten de uitbrei- dingswerkzaamheden. Mede-directeur A. Kemp liet weten, dat de nieuwbouw bij de afdeling bonneterie zal worden getrok ken. De groot-confectie komt naar be neden, zodat de bovenverdieping van Kemp geheel kan worden bestemd voor mantels en dergelijke. BEVERWIJK. Het uit veertig zan gers bestaande „Mannerquartet Herken- rath” uit West-Duitsland dat zaerdag- avond samen me de Merry Minstrels, het Beverwijks Gemengd Koor Zang en Vriendschap en de Hoogovens Harmonie een concert geeft in „De Nieuwe Slof”, zal zondagmorgen om half elf in de kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad aan de Arendsweg muzikale assistentie verlenen bij de eucharistieviering. aan de fundering van de uitbreiding. Kemp krijgt er 130 vierkante meter bij en komt daarmee op een totale winkel oppervlakte van ongeveer 550 m2. BEVERWIJK. Over twee weken sluit Ben Daniëls de deuren van zijn verf- en behangwinkel aan de Bree- straat. De heer Daniëls, 60 jaar, maakte drie jaar geleden de stap van z’n winkei aan de Baanstraat naar het verbouwde pand in de Breestraat. „Het gaat me aan het hart om de zaak dicht te doen. Geloof dat van mij”, zegt de heer Daniëls, die de sterke kostenstijging als de belang rijkste oorzaak aanwijst van de ophef fing. Inmiddels heeft zich al een nieuwe eigenaar voor het pand gemeld. BEVERWIJK. Kemp Motie wordt weer groter. Op de hoek van de Koning straat en Zeestraat, naast het reisbureau van Van O'ostrom, is een oude schuur gesloopt en wordt de laatste hand gelegd De demonstratie pottenbakken trok af gelopen zomer in het zonovergoten Heemskerk veel belangstelling. Toch viel het aantal bezoekers de organisatoren van de kunstmarkt over het geheel ge nomen wat tegen. De heer Van der Esch is secretaris van verscheidene raadscommissies in de welzijnssfeer, van de oprichting af se cretaris van het sociaal werkvoorzie- ningsschap „De Tunnel”, al 28 jaar be stuurslid van het Rode Kruis, afdeling Beverwijk-Heemskerk, waarvan hij de laatste jaren voorzitter is. De werkgroep, die de organisatie van de jaarlijkse zomerevenementenreeks op het laatste nippertje overnam van de BEVERWIJK - De politie noteerde gisteren de eerste diefstal in De Nieuwe Slof. Een meisje van twaalf jaar kwam melden, dat uit een kleedlokaal in het gebouw haar polshorloge was gestolen. BEVERWIJK. Dinsdagavond tegen zeven uur is een slaapkamer van een flatwoning aan de Van Rietnsijklaan uitgebrand. De schade loopt in de duizen den guldens. De bewoonster werd door buren ge waarschuwd, dat uit het slaapkamertje de vlammen sloegen. De vrouw had even tevoren haar drie-jarig zoontje in bed gelegd en de gevelkachel aangesto ken. Hoe de brand is ontstaan weet men niet. De vrouw wist op tijd de kleuter uit de slaapkamer te halen. Door de hitte van het vuur sprongen de ruiten van het kamertje. Het binnenbrandje is na verloop van tijd spontaan gedoofd. De gewaarschuwde brandweer hoefde niet op te treden. Hoewel dus min of meer door de tijd achterhaald, is het verslag van de zomer- activiteitengrocp toch zeker de moeite van het bestuderen waard. Naast be schouwingen over elk der tien uitge voerde evenementen afzonderlijk omvat het rapport namelijk ook een meer alge meen gedeelte, waarin de werkgroep haar filosofiën over de aanpak van de zomeractiviteiten ter discussie stelt. Ge projecteerd in het licht van de gemeen telijke beleidsvoornemens voor 1977 ma ken met name deze uitspraken het ver slag weer hoogst actueel. BEVERWIJK. Overleden: Herma- nus Blokdijk, Westerheem 81, Heems kerk, oud 83 jaar. De crematie vindt in stilte plaats. Wie komend jaar de zomerevenemen tenreeks in Heemskerk moet gaan orga niseren, is inmiddels door de gemeente lijke bezuinigingsmaatregelen geen vraag meer. Nu het zomeractiviteiten- potje ter waarde van zo’n 15.000 volle dig van de begroting is verdwenen, is het aan de middenstand om te bepalen, of zij de financiën en inzet kan en wil opbrengen om de traditie voort te zetten. Wellicht dat de ervaringen van de werk groep in het overleg tussen college en winkeliers dan toch nog als discussie stof kunnen worden meegenomen WIJK AAN ZEE. Het college van B. en W. zijn akkoord gegaan met de voorstellen van de Stichting Sportac commodatie Wijk aan Zee inzake de bouw van een kleed- en clubgebouw voor de handbalvereniging Wijk aan Zee en de voetbalvereniging Wijk aan Zee. Na maanden van intensieve voorberei ding kan nu eindelijk aan het bouwpro ject, dat is ontworpen door architect A. Bodewes, begonnen worden. De leden van de verenigingen bouwen zelf de houten kantine, breken de straatbetege- ling op en verrichten het nodige spit- en graafwerk. Tijdens de bouw zal de hui dige kleedaccommodatie van de hand balvereniging gebruikt worden als kanti ne voor de voetbalvereniging, terwijl de huidige kleedlokalen van de voetbalver eniging door de aannemers benut zullen worden als directiekeet. dat thans werk biedt aan 400 gehandi capten. „Nieuwe ontwikkelingen lijken voor u alleen maar een uitdaging te zijn”. „Voor ons was u een ideale secre taris en bovendien een fijn mens”. Een enveloppe met inhoud en een boekenge schenk onderstreepten de woorden van de heer Witte. Omdat de heer Van der Esch zoveel funkties heeft vervuld en nog vervult in de Beverwijkse gemeenschap wilde ook de gemeenteraad erkentelijkheid betui gen aan de jubilaris en woordvoerder van de raad was de heer P. J. Schippe- rus, die namens de gemeenteraad een geschenk onder couvert aanbood. De heer Van der Esch gaf ook een grote stoot tot de oprichting van de personeelsvereniging van de gemeente en voorzitter J. Leeuw sprak daarvoor zijn grote waardering uit, enkele geschenken voegend bij de vele die de jubilaris deze middag zouden bereiken, want in de gang stond inmiddels _al een lange rij opgesteld voor de open receptie die op de officiële volgde. Maar eerst kreeg de heer Van derEsch nog zelf het woord om te bedanken en zijn waardering uit te spreken voor de ondervonden vriendschap en hartelijk heid, die gemaakt hebben dat hij zich met zijn gezin altijd bijzonder thui» heeft gevoeld in Beverwijk. Tevreden is het bestuur over de inte gratie van het werk met de Zevensprong. Er is veel energie aan dit project be steed. Het programma-aanb^d staat dan ook in het teken van deze integratie. In het afgelopen seizoen hebben bestuursle den en vrijwilligers in De Schuilhoek een open werkruimte voor de mede werksters gebouwd, een professioneel toneel getimmerd en de geluidsinstallatie verbeterd. De staf van De Schuilhoek wordt gevormd door Jan Verhoog, Til van Santen, Jan v.d.Berg, Henk Engel, Afra Siderius en Trijnie Boon. Indertijd speelde hij een belangrijke rol in de padvinderij en tussendoor maakte hij deel uit van velerlei comités ter voorbereiding van stadsfeesten, een jeugddag, de historische optocht in 1948, recentelijk nog van het Comité 700 jaar Marktrechten en het comité „Vluchtelin gen '76. Burgemeeser Hubers memoreerde ook even, dat de heer Van der Esch voor het laatst in 1962 een dag ziek is geweest. Na de nadruk te hebben gelegd op de hulpvaardigheid van de jubilaris over handigde de burgemeester hem de ge bruikelijke enveloppe. Gemeentesecretaris J. Blok stelde vast, dat het de laatste ijd wel eens in negaieve zin wordt uitgelegd als iemand zo lang bij dezelfde „baas” blijft, maar ten aanzien van de heer Van der Esch zou dat alleen maar in positeve zin uitgelegd kunnen worden. „U bent hier geworteld in de samenleving waarin u ieder jaar van dezelfde personen te ver wachten is”. Het buurthuis zal zich ook sterker gaan richten op de participatie-projec- ten, zoals onderwijs en politieke vorming. Het ligt in de bedoeling de wijkvereni- gingen in het beraad hierover te betrek ken. De Schuilhoek, zo meent het be stuur, moet ook oog hebben voor die groepen of situaties in de samenleving, die minder kansen hebben of door hun situatie geïsoleerd worden. Met emanci- patie-projecten wil De Schuilhoek berei ken, dat deze mensen zich bewust wor den van hun vermogen tot verandering van die situatie. Culturele Groep Heemskerk, stelt na drukkelijk slechts tijdelijk te zijn inge sprongen. Daar het er gezien het me ningsverschil tussen CGH en gemeente over de honorering van het vrijwilli gerswerk naar uitzag, dat Heemskerk het afgelopen zomer zonder attractief programma zou moeten stellen, namen leden van de werkgroepen Jazz en As- sumburgtheater de verantwoordelijkheid op zich, een éénmalige reeks van cultu rele niet-commerciële openlucht mani festaties uit te brengen. Men kon daar toe over een totaal subsidiebedrag van 18.300 beschikken, waaruit de organisa tie van tien evenementen werd bekos tigd. Over het geheel genomen toont de werkgroep zich in haar verslag over het verloop van het programma niet onte vreden. Wei lijkt het haar wenselijk in de toekomst meer aandacht te besteden aan „straatoptredens”, die dan bij voor keur in de kuil van het Burg. Nielen- plein gehouden zullen moeten worden. Hoewel de werkgroep zelf zo’n keuze te beperkt zou vinden, acht zij dit punt gezien de publieke belangstelling zeker het overwegen waard. Daarnaast spreekt de acht leden tel lende werkgroep dan wel de mening uit, dat de organisatie van de evenementen reeks zeker in handen moet blijven van vrijwilligers, maar plaatst daar wel de kanttekening bij, dat gezien het arbeids intensieve karakter (de groepsleden hebben in de organisatie elk zo’n hon derd uur van hun vrije tijd gestoken) „een dergelijke inzet waarschijnlijk niet niet alleen zelf, met grote rol heeft gespeeld, maar vaak ook anderen hebt aangespoord. „Anderen gaan weg om eens ergens anders op nieuw te kunnen beginnen. U bent zo’n mensen die elke dag opnieuw begint op gevorderde leeftijd nog de frisheid van geest behoudend, een steunpunt en ver trouwensman voor velen en met een grotere bekwaamheid om praktische op- losingen te vinden dan problemen te zoeken”, aldus de gemeentesecretaris, die daarna nog enkele herinneringen op haalde aan de tijd toen men nog maar met een kleine groep ambtenaren in Huize Scheybeeck werkte. Als chef van de afdeling algemene zaken sprak mr. M. H. Siepman, die ook al gewaagde van de goede verhou ding met de collega’s. „Vooral in de welzijnssector ben je in je element”, aldus de heer Siepman, die namens de afdeling een barbecueset aanbood. Wethouder Witte van de gemeente Velsen, die als voorzitter sprak van het sociaal werkvoorzieningsschap ..De Tun nel”, roemde ook al de grote toewijding on de kennisvan zaken van de heer Van Esch als secretaris van „De Tunnel”. Do heer Witte schetste de tegenslagen d’e ..De Tunnel” in zeven bestaansjaren heeft gekend en de stormachtige ont wikkelingen van de laatste jaren tot een goed funktionerend regionaal instituut, BEVERWIJK. De heer A. Botten, werkzaam op de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente Bever wijk, is morgen vijfentwintig jaar in overheidsdienst. „Dit”, zo vervolgt de werkgroep, „vraagt een groot bewustzijn van de organiserende burgers (vooral ten aan zien van de kwaliteit van een artistiek produkt) en een ondersteunende, bereid willige houding van de overheid, in het besef dat dit soort culturele zaken on ontkoombaar en essentieel onderdeel uitmaken van het allernoodzakelijkste welzijnspakket binnen een samenleving”. HEEMSKERK. Onder het motto „Het is weer voorbij, die mooie zomer” heeft de zomeractiviteitengroep Heemskerk een doen zien, waarin wordt teruggeblikt op de deze reeks van openluéht-manifestaties. Uit de inleiding enerzijds bedoeld als verantwoording ten opzichte van anderzijds ten gerieve van toekomstige organisatoren van zomeractivitei-- ten blijkt al, dat het verslag is samengesteld voordat cultuurwethoud- ster mevrouw Vervelde-Wagenaar haar bezuinigingsmaatregelen bekend maakte. Nu op de gemeentebegroting voor 1977 helemaal geen gelden meer voor de jaarlijkse zomerevenementenreeks zijn uitgetrokken is het immers zeer de vraag, of er in Heemskerk überhaupt nog wel van de ervaringen van de werkgroep geprofiteerd zal kunnen worden. De werkgroep voert hiervoor twee motieven aan. Ten eerste wordt door de inschakeling van vrijwilligers de com mercie uitgeschakeld: de organisatoren worden niet betaald en de activiteiten worden niet door het bedrijfsleven ge steund, wat het mogelijk maakt naast zekere „publiekstrekkers” ook evene menten van een hogere artistieke waar de in het programma op te nemen. Ten tweede heeft deze „belangeloos heid” aldus de werkgroep een posi tieve uitwerking op de houding van de uitvoerende kunstenaars. In het algemeen gesproken zullen deze sneller tot finan ciële concessies of „extra’s” bereid zijn wanneer zij met vrijwilligers te maken krijgen, dan wanneer de organisatie bij professionele of commerciële instanties berust. De werkgroep concludeert dan ook, dat er alles v.oor te zeggen is dit vrijwilligerswerk op cultureel gebied te stimuleren en financieel te ondersteu nen, temeer daar naar haar mening „in een situatie zonder vrijwilligers alleen ten koste van zeer hoge lasten door beroepskrachten een vergelijkbaar zo- mergebeuren verwacht mag worden”. - S HEEMSKERK De nadruk van programmapakket van buurthuis Schuilhoek aan de Van Bronckhorst- straat wordt gelegd op vorming en re creatie, participatie en emancipatie Een mond vol specialistische taal, maar in het jaarverslag 1975-1976 werkt het bestuur deze beleidsgedachte wat nader uit. In de activiteiten van De Schuilhoek komen vorming en recreatie naar voren in bjvoorbeeld de clubs voor jongens en meisjes en de open buurt- avonden. Uit het onderzoek „project buurt- en clubhuizen in Heemskerk” blijkt, dat relatievorming hoog genoteerd stond in de activiteiten van de Schuil hoek. uw

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11