EEG-MINISTERRAAD KWAM GEEN STAP VERDER 5 TELEURSTELLING BIJ VAKBEWEGING OVER FONDSPREMIE Industrieproduktie W.-Europa is inzinking nu geheel te boven Nederlandse ondernemer beschouwt verbetering winst als voornaamste motief om te investeren Sphinx wellicht dit jaar reeds uit rode cijfers Europa’s grootste inflatiehaard wordt Als je opeens die prima leren bank ziet staan met 30%korting is t handig om een geld- voorraadje te hebben.' Met h NMB Servicekrediet.* „Kans dat Nederland Dassault is buitenlands geld belasting 250 miljoen schuldig Werkgelegenheid Bedrag staatslening 300 miljoen gulden Meer exportorders voor onze industrie Nieuwe minister In de knel I Fl 19 NOVEMBER 19 7 6 WOENSDAG 1 7 ECONOMIE rt: ng ur) en itis (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Zeven uur discussie tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de negen EEG-landen heeft geen verandering gebracht in het standpunt dat de Europese Gemeenschap inneemt op de gisteren in Parijs hervatte conferentie over internationale econo mische samenwerking tussen industrie-, OPEC-en ontwikkelingslan den (de zogeheten Noord-Zuiddialoog). DEN HAAG (ANP). Het streven naar een beter winstniveau is thans het belangrijkste investeringsmotief van de Nederlandse onder nemer. Voor uitbreidingen van het bedrijf bestaat op het ogenblik minder belangstelling bij de Nederlandse ondernemers dan een aantal jaren geleden. De Algemene Bank Nederland concludeert dit uit de antwoorden, die vijftien van de belangrijkste ondernemingen in ons land hebben gegeven op een enquête van deze bank. De vijftien ondernemingen vertegenwoordigen gezamenlijk 27 percent van de totale industriële produktie in ons land. -Jf T-i Noord-Zuiddialoog nu agendapunt risen (ADVERTENTIE) ex- an- I 4* DEN HAAG. Het ministerie van Financiën heeft gisteravond meegedeeld dat het bedrag van de 8 percent 20- jarige staatslening, waarop de inschrij ving volgens het zogenaamde tendersys- teem dinsdag openstond, is vastgesteld op 300 miljoen. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100 pet. De inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100 pet worden ten volle toegewezen. Van de bedragen waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100 pet. wordt 82 percent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100 pet vindt geen toewijzing plaats, aldus het ministerie. Het Ministerie van financiën te Parijs begon een onderzoek bij de bedrijven nadat de hoofdboekhouder Hervé de Vathaire het concern van belastingontdui king had beschuldigd. Vooral de Duitse bewindslieden bleken niet bereid tot enige concessie, verklaar baar omdat bondskanselier Schmidt de Noord-Zuiddialoog juist op de agenda voor de Haagse top heeft laten plaatsen. Ook de Franse bewindsman liet echter weten dat zijn land niet meer financiële verplichtingen ten behoeve van ontwikke lingslanden op zich kan nemen. Het tekort op de handelsbalans van West-Europa bedraagt volgens de bereke ningen van de ECE voor de eerste helft van dit jaar ongeveer 8,6 miljard dollar tegen 5,9 miljard over dezelfde periode van vorig jaar. Van de westelijke indus trielanden geeft alleen West-Duitsland regelmatig een overschot op zijn handels balans te zien. In de Sovjet-Unie en de overige landen van Oost-Europa is de economische groei, die in 1973 een hoogtepunt van 8,8 percent bereikte, in 1975 en in de eerste helft van dit jaar teruggezakt tot vijf percent. Op de gezamenlijke betalingsbalans van de lan den in het oostelijk blok is het tekort tot en met 1975 aangegroeid tot 9,2 miljard dol lar. Die landen hebben volgens de Com missie geen bijzondere moeilijkheden ondervonden met de financiering van invoer waarvoor zij niet konden betalen met tegenleveranties. Zij leenden in de periode van 1970 tot en met 1974 overigens wel twaalf miljard dollar vergeleken met slechts twee miljard dollar in de voor gaande vijf jaar. Opmerkelijk is verder, dat geen van de 15 ondernemingen van mening is, dat het renteniveau een belangrijke belemmering vormt voor een uitbreiding van de investe ringsactiviteit. De hoogte van de rente speelt geen belangrijke rol bij het nemen van een investeringsbeslissing. Omdat er geruime tijd verloopt, in feite zelfs een aantal jaren, voordat investe ringsbeslissingen leiden tot het bestaan van nieuwe of grote fabrieken, moet wor den aangenomen, dat de winstverbetering van het bedrijfsleven te zijner tijd in de UTRECHT (ANP). Zowel de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) als het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) zijn het er niet mee eens, dat de regering de ziekenfondspremie voor vol gend jaar heeft vastgesteld op 82 percent. Beide vakcentrales menen, dat door dit, in hun ogen te lage percentage, teveel wordt ingeteerd op de reserves. Zij vinden dat onverantwoord en vrezen, dat voor 1978 een extra premieverhoging het gevolg zal zijn. Dr. J. G. Post, directeur van de afdeling voor economisch onderzoek van- de ABN, tekent bij de resultaten van deze enquête aan, dat een verbetering van het winstni- veau op zichzelf nog niet hoeft te beteke nen, dat de werkgelegenheid zal toene men. Er is op het ogenblik een grote structurele overcapaciteit in het Neder landse bedrijfsleven. Het stimuleren van de ontwikkeling van re belastingopbrengsten en ten derde wordt er relatief meer gespaard naar mate het inkomen hoger is. Bij nivelle ring zal het spaaroverschot op de parti culiere sector teruglopen”. Volgens de schrijver draaien wij als in een mallemolen rond en rond maar dan wel in de vorm van een spiraal met steeds sterker stijgende kosten van de collectieve voorzieningen. De financië le draagkracht van het bedrijfsleven is het laatste decennium dusdanig uitge hold, dat herstel de allerhoogste priori teit heeft. Dit impliceert een herverde ling van het nationale inkomen ten koste van de overheid en de burgers en ten gunste van het bedrijfsleven. Wat dat betreft is het één minuut voor twaalf, aldus de hoogleraar. DEN HAAG (ANP). In oktober zijn de exportorders voor de Nederlandse industrie toegenomen. De binnenlandse orderontvangst veranderde weinig, aldus de maandelijkse conjunctuurtest van het C.B.S. De bank concludeert verder, dat blij kens de verschuiving ten gunste van het winstmotief de expansiebehoefte van de Nederlandse ondernemer minder actueel is geworden, doordat de eerste onderne- mingsbehoefte een verantwoord winst- niveau steeds ernstiger is bedreigd. Steeds meer is de winstpositie van het NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Prof. Nieuwenburg wijst op het gevaar van een vergaande inkomensni vellering. „Dit kan een negatieve prik kel op het arbeidsaanbod uitoefenen waardoor de kosten van sociale zeker heid hoog blijven of nog hoger worden. Ten tweede leidt dit door het progres sieve belastingstelsel per saldo tot lage- Alleen een integrale aanpak, waarbij zowel goede expansievoorwaarden wor den gecreëerd in de vorm van een verant woord winstniveau, als de juiste expansie mogelijkheden worden gestimuleerd in de vorm van een opvulling van de structurele overcapaciteit, heeft een reële kans van slagen bij de bestrijding van de structure le werkloosheid. HO Onder Westduitse aandrang werd de vraag hoe de gemeenschap moet optreden op deze conferentie, die volledig op dood spoor is geraakt, doorgeschoven naar de Europese raad van regeringsleiders die eind november in Den Haag plaatsvindt. En dat is toch van belang voor de olie- en ontwikkelingslanden die aan de Noord- Zuiddialoog deelnemen, zei een zeer ver moeide minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) na afloop van de EEG- ministerraad. De Negen werden het alleen eens over een minieme verruiming van hun aanbod met betrekking tot verlichting van de schuldenlast van de ontwikkelingslanden. Over alle andere problemen die op de conferentie in Parijs in een impasse zijn geraakt (bijv, grondstofakkoorden en financiële hulp) moet de Haagse top uit komst brengen. Het gaat er nu om de Parijse conferentie gaande te houden, aldus staatssecretaris Brinkhorst (Buiten landse Zaken). Geen van de Negen maakte een koppe ling tussen de voortgang bij de Noord- Zuiddialoog en een beperking van de door enkele OPEC-landen aangekondigde ver hoging van de prijzen voor ruwe olie. Maar dit speelt wel in het achterhoofd AMSTERDAM (ANP). De advieskoer- sen (aan- en verkooprijzen) voor buiten lands bankpapier; Amerikaanse dollar 2,48-2,58 Engelse pond 4,05-4,35 Belgische fr. (100) 6,65-6,95 Duitse mark (100) 102,75-105,75 Ital. lire (10.000) 26,25-30,25 Portugese esc. (100) 7,05-8,80 Canadese dollar 2,51-2,61 Franse fr. (100) 49,50-52,50 Zwitserse fr. (100) 102,25-105,25 Zweedse kroon (100) 57,75-60,75 Noorse kroon (100) 46,00-49,00 Deense kroon (100) 40,75-43,75 Oostenr. sch. (100) 14,61-14.91 Spaanse pes. (100) 3,50-3,80 Griekse drachme (100) 6,00-7,25 Finse mark (100) 64,00-67,00 Joegosl. dinar (100) 11,50-13,75 doel het bedrijf uit te breiden. Volgens de OESO-enquête van 1959 was dat toen 50 percent. De expansiedrang van de Neder landse ondernemers lijkt dus nogal wat te zijn verminderd, aldus de conclusie van de ABN. PARIJS (UPI) De ondernemingen van de Franse vliegtuigmagnaat Marcel Dassault zullen samen 250 miljoen gulden aan achterstallige belasting sinds 1964 moeten betalen, meldt het Franse blad ”Le Monde”. 57,20 .36.50 61,70 8.50 66.70 151.40 16.70 63.10 38.00 123,00 89,50 100.00 1,90 125,00 38,00 6.20 113.00 46.50e 76,50 137.00 65.00 47.60 56.30 36,80 98.60 114,00 125,30 13950 25,00 127,70 75,50 179.00 IKlW V»|. D» I de 65,00 58,00e 54,20 63,00 43,00 49,50 882,50 57.30 73,00d 75.80 66.50d 30,40 1920 178,50 32.60 85,20 83,00 67,50 44.50 320e 197.50 149.00 143,50 87,00 231,50 59,40 7820 160.00 171,00 3320 193,70 83.00 11050 143.806 3820 88,50 10220 89,50 67.50 251,00 3020 14250 238,00 17520 75,50 38.00 60.00 292.00 360,00 199.00 89,00 40550 9T- 02 in- handelsbalans van de Westeuropese lan den tezamen is daardoor krachtig geste gen en de ECE voorziet dat West-Europa nog een aantal jaren een groot en alge meen tekort op zijn betalingsbalans zal kennen. De Ziekenfondsraad had de regering geadviseerd het premiepercentage vast te stellen op 8,4 percent tegenover een gemiddelde premie van 8,9 percent dit jaar. In de Ziekenfondsraad zitten ook vertegenwoordigers van de vakbeweging, die de voorkeur uitspraken voor een rpe- mie van 8.5 percent Zij hebben zich ech ter neergelegd bij het meerderheidsadvies van de raad. Het herstel van de industriële produktie is gepaard gegaan met een verbetering van de handel. In- en uitvoer van West- Europa zijn op het ogenblik groter dan vóór de recessie. Tijdens de herstelperio de is de invoer aanzienlijk sneller toegeno men dan de uitvoer. Het tekort op de MAASTRICHT (ANP). De verbete ring in de resultaten van NV Koninklijke Sphinx heeft zich in het derde kwartaal voortgezet Mocht de ontwikkeling zo doorgaan dan zal het bedrijf dit jaar al uit de rode cijfers zijn, zo is blijkens het personeelsblad Sphinx in de onderne mingsraad meegedeeld. Omstreeks 1980 zal het bedrijfsleven onder meer worden geconfronteerd met vervanging van het technisch ver ouderde produktieapparaat uit de zes tiger jaren, wat zeer zware eisen zal stellen om te voorkomen dat de bestaande werkgelegenheid nog ver der afkalft. Het economisch herstel heeft nauwe lijks uitwerking gehad op de werkgele genheid. Ondanks de toeneming van de industriële produktie is de werkloosheid zij het langzaam groter geworden. De ECE noemt als voornaamste wapen in de strijd- tegen de inflatie een restrictief monetaire beleid, maar dat bergt het gevaar van verdere vermindering der investeringen in zich. In 1975 had Sphinx de verwachtingen ter beoordeling voorgelegd aan een exter ne adviseur. De resultaten zijn duidelijk beter dan de door Sphinx zelf en het afviesbureau gestelde verwachtingen. Sphinx is veel sneller uit het diepe dal gekomen dan vorig jaar voor mogelijk werd gehouden. De verbetering is veroor zaakt door enige factoren, waarvan het brengen van een beter pakket de voor naamste is. Afgezien daarvan zijn er bete re afzetkanalen gevonden met als resul taat betere marges. Ook de kosten zijn beter in de hand gehouden en overal in de produktie is men meer attent geweest op het kwaliteitsaspect. werkgelegenheidscijfers zal doorwerken Het is daarom ook niet correct nu al te concluderen, dat de geldende loonstop geen vruchten voor de werkgelegenheid heeft afgeworpen. Daarover kan pas na geruime tijd een oordeel worden geveld. GENÈVE (SPA). Het is de landen in West-Europa gelukt hun industriepro duktie terug te brengen op het peil van vóór de inzinking van de economie. Dat heeft de Economische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties vastgesteld. Overigens is de zomerflauw- te dit jaar sterker te merken geweest dan algemeen was aangenomen. Het streven van Nederland was er op gericht de Negen te verenigen op stand punten die al eerder, bijvoorbeeld op de UNCTAD-conferentie van begin dit jaar, waren ingenomen en toen gemaakte reserves op te heffen. Over grondstoffen akkoorden waren en zijn de Negen bij voorbeeld verdeeld. De hardnekkige pogingen van de Nederlandse bewindslie den liepen alle stuk. Een gespannen staatssecretaris Brinkhorst: „Het is bui tengewoon kortzichtig van de industrie landen als ze niet meewerken aan voort gang bij de Noord-Zuiddialoog.” bedrijfsleven in de knel gekomen en steeds meer moet de aandacht van de ondernemer zich concentreren op de oplossing van dit probleem. Dit verschijn sel heeft er mede toe geleid, dat het bedrag aan arbeidscreërende expansie- investeringen de laatste jaren sterk is ach tergebleven met alle trieste gevolgen van dien voor de werkgelegenheid in ons land. De ministers stemden wel in met een verruiming van het algemeen prefentieel systeem (lagere importtarieven) dat de Europese Gemeenschap toepast ten behoeve van de 28 armste landen van de wereld. ’n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer ’n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 1 nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. Zelfs al zou de regering er met de meest officiënte middelen in slagen de bedrijfs winsten omhoog te zwiepen en de expan- siebereidheid van de ondernemer tot gro te hoogte op te voeren, dan nog zal de aanwezigheid van structurele overcapaci teit de expansie-activiteit van de onderne mer tot een minimum beperken. De bedrijvigheid vertoonde in oktober enige toeneming. Voor de maanden november, december en januari wordt verwacht, dat de bedrijvigheid en de arbeidsbezetting enigszins zullen afne men. De bezettingsgraad der produktie- installaties bedroeg in oktober 80 percent. Een jaar geleden was dit 76 percent en in mei jl. was het 77 percent. AMSTERDAM (ANP). „Ik vrees voor het komende decennium steeds groter wordende financieringstekor ten bij de overheid die in steeds gerin gere mate kunnen worden gedekt door een kapitaalmarktgroep vanwege teruglopende spaaroverschotten in de particuliere sector. Dit impliceert steeds groter wordende financierings- spanningen in de economie, oplopende rentevoeten, inflatie enz., tenzij wij nu het beleid drastisch veranderen, om te voorkomen dat Nederland binnen Europa de grootste inflatiehaard wordt”. Dit schrijft prof. dr. C. K. F. Nieuwenburg, hoogleraar aan de juri dische faculteit te Utrecht en kroonlid van de Sociale Verzekeringsraad in het novembernummer van het maand blad Bondsspaarbanken. Volgens de resultaten van de ABN- enquète heeft 35 percent van de bedrijfsinvesteringen van dit moment ten mee, aldus staatssecretaris Brinkhorst. En minister Van der Stoel ging niet in op een vraag of de Negen zich gezamenlijk zullen opstellen tegen een (grote) verho ging van de olieprijzen. nieuwe produkten en nieuwe produktie- technieken kan mogelijk tot het ontstaan van nieuwe produktiesectoren leiden, die op hun beurt de groeimogelijkheden in bestaande verzadigde sectoren kunnen vergroten. Deze stimulering van de ont wikkeling van nieuwe produkten en nieu we produktietechnieken is naar de mening van dr. Post zo belangrijk, dat de overheid er goed aan zou doen een nieuwe minister zonder portefeuille met deze acti viteiten te belasten: de minister voor rese arch en ontwikkeling. Ook in andere lan den onder andere in Duitsland, bestaat een afzonderlijk ministerie voor research en ontwikkeling. voor komend Europees topoverleg De Negen werden het al evenmin eens over een brief aan secretaris-generaal Gamani Corea van de UNCTAD, die heeft gevraagd of de industrielanden willen bij dragen aan een gemeenschappelijk fonds voor grondstoffenakkoorden. We kunnen geen positieve reactie geven, aldus een „bitter teleurgestelde” staatssecretaris Brinkhorst. Alleen Noorwegen en Finland hebben tot nu toe positief gereageerd op het verzoek van Corea. Uit de antwoorden op de enquête blijkt, dat 54 percent van de ondernemingen voornamelijk tot investering overgaat omdat zij de winstpositie van hun bedrijf willen verbeteren. In 1959 is hetzelfde door de OESO (de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling) aan een aantal Nederlandse onderne mers gevraagd. Toen bleek dat 25 percent van de investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven een verbetering van de winstpositie van de onderneming beoogde.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19